AALST EN HET HUMORFESTIVAL TE GABROVO j Het probleem van de geriatrie in onze streek Baardegems wagenspel BEWONDERENSWAARDIG LEEDS INITIATIEF BURGERLIJKE STAND 8 - 13.7.1979 - De Voorpost DE KARNAVALTE GABROVO De Karnaval te Gabrovo wordt gevierd de zaterdag in de maand mei. De stoet is eigenlijk meer folklore dan Karnaval. Maar toch was hier en daar een flinke steek op de rivaalstad Veliko-Tar- novo. ook aan de Janta gelegen. Ik herinner mij een woor denstrijd tussen Pepa uit Gabrovo en een lerares uit Velinko. Deze laatste be weerde dat de Gabrovanen wel sluwe mensen waren omdat ze Velinko hun admi nistratieve zetel gestolen hadden maar de inwoners van Velinko veel geleerder waren, vermits Velinko een universiteit bezit en te Ga brovo slecht middelbaar on derwijs. Maar de repliek van Pepa was pertinent: Gabrovo heeft de eer de eerste laaikeschool te hebben, in plaats van het slecht onderwijs door de ortodokse priesters, en dit dank de geld-spende van een rijke gabrovaan die de wereld had rondgereisd. Zoals U ziet, rivaliteit tussen steden heeft men overal. Interessant is de plechtigheid aan het begin van de Karna val. Een mooi Gabrovaans meisje, verkleed in een kat met een zeer lange staart komt zich met een schaar aanbieden aan de grootste persoonlijkheid, die op de officiële tribune zit. Dit jaar was het de vice-president van de Bulgaarse Kultuurraad. Wanneer deze persoonlijk heid de staart naar Gabro- vaanse traditie heeft inge kort, kan de karnavalstoet beginnen. Wij zijn met ons dertien mee opgestapt in de stoet en werden veel toejuichingd. Dit liet ons ook toe de massa te zien, die overal in dicht drommen waren opgesteld. Men was zelfs op het dak van de plaatselijk kerk geklom men en jongens zaten als apen in de bomen. Het mooiste was het slot: een groep van honderd jongens en meisjes in nationale klederdracht dansten een gamma van volksdansen de ene door de andere, maar toch niet storend. Dit moet zeker menigmaal gerepe teerd zijn geweest. Een vaststelling: de volkse mu ziek is niet eentonig maar is sterk variërend in ritme en beweging. Na de stoet wordt nog flink gegeten en gedronken in de verscheidene lokalen, maar verkleding of maskerade bestaat er niet. Mogelijk als het stadsbestuur van Gabro vo nogmaals naar Aalst komt zullen ze misschien trachten ook onze maskarade ingang te doen vinden bij hen. Maar het zal niet gemakkelijk gaan, ik geloof dat het hen niet aardt. Velinko-Taraovo Eigenlijk was ik ook een beetje naar deze streek gekomen om deze oude hoofdstad van het Bulgaarse keizerrijk uit de 13e eeuw te leren kennen. In deze stad is er een Bodewijntoren. Deze Bode wijn is Bodewijn de negende van Vlaanderen en Bodewijn de zesde van Henegouwen. Deze graaf van Vlaanderen en Henegouwen vertrok in 1201 met de vierde kruis tocht ter bevrijding van het Heilig Land uit de handen van de Turken. Zijn bondgenoot was de Doge van Venetië. In plaats van hen naar de Palestijnse kust te brengen, misbruikten de Venitianen de macht van de westerse ridders om de hoofdstad van het Byzantijnse Rijk. name lijk Constantinopel. te ver overen. De toenmalige By- zanthijnse keizer werd ont troond en de graaf van Vlaanderen Bodewijn werd tot Latijnse keizer van Con stantinopel aangesteld. Ver geet niet dat sedert 1054 er een schisma bestond tussen de westerse kerk van Rome en de Byzantijnse kerk van Constantinopel. Een schei dingdie nu nog bestaat. De bedoeling was ook de eenheid te herstellen en alles terug onder het gezag van de paus van Rome te brengen. Bodewijn werd door het lot aangeduid om keizer te zijn van dit nieuwe rijk. Terloops gezegd, de paarden op de Sint Marcusdom van Venetië werden als trofee toen door de Venitianen meegenomen. In 1204 belegerden de Bulga ren de Griekse stad Adriana- polis. Bodewijn wou deze stad ontzetten, maar werd gevangen genomen door de Bulgaarse tsaar Kajolan. Kajolan nam zijn gevangen keizer mee naar zijn paleis te Veliko-Tarnovo zijn hoofd stad. maar gaf hem een zekere vrijheid. En hier begint de Putifar- historie. De keizerin DEN I SLA VA werd verliefd op de Vlaamse graaf en wou hem verleiden, doch de graaf en keizer verwittigde de Bulgaarse tsaar van de intrigen van zijn echtgenote. En zoals de vrouw van Putifar beschul digde de tsarin de keizerlijke graaf ervan haar te willen verleiden. Kajolan in woede ontstoken, liet de Latijnse keizer Bodewijn in een toren opsluiten en beide handen en voeten afkappen. Bodewijn overleefde dit niet en stierf ten jare 1205. Hij zou te Veliko begraven zijn. Er moet waarheid in deze historie zitten, vermits de toren nu nog de Bodewijnto- ren wordt genoemd en ook onze Sanderus in zijn «Flan- dria Illustrata» de afkapping van de ledematen bij deze graaf van Vlaanderen ver meld. Ik bezocht Velinko-Tarnovo samen met Pepa en een Franse vertegenwoordiger van de Unesco. De lerares beloofde mij meer gegevens over de Bodewijn- historie. Wat voor ons Aalst interes sant is, blijft het feit dat een der dochters van graaf-keizer Bodewijn. nl. Margareta van Constantinopel aan onze stad het eerste hospitaal schonk, wat wij nu het «Oude-Hospitaal» noemen Vergeten wij niet dat dit hospitaal tot de jongste eeuwwisseling heeft dienst gedaan. Mijn reisgenoten hebben ondertussen de oude residen tie Bosheni bezocht met zijn historische gebouwen en zijn vroegere school voor ikonen - schilderijen. Dc schrijver Wassil Zonew Dank zij onze Willy uit Moorsel maakten we kennis met een der beroemste schrijvers van Sofia. We hadden hem reeds voor twee jaar leren kennen, maar wisten niet welke fijne humo rist deze Wassil Zonew is. Dankzij de vertaling van zijn boek humoresken in het Duits onder de titel «WIE DER TEUFEL DIE MESSE LI EST» leesden wij hem beter kennen. Vooral zijn vertelling «Der Passler- Schein» vertaald «Het Toe gangsbewijs» is een humo ristische persiflage op het onbegrip van de alom tegen woordig zijnde administra tie. Ik hoop dat Wassil de toelating zal bekomen om gedeelten uit dit kleine boek in onze taal te mogen bekend maken. Wassil heeft ook beloofd volgende karnaval in Aalst aanwezig te zijn. Moge lijk schrijft hij dan iets over de Aalstenaars, want van Gabrovo heeft hij genoeg, zegt hij. Zijn vrouw is uit Gabrovo. De zaterdagavond werd er een eten geoffreerd door Pepa op kosten van het komité. Het was ook de verjaardag van Jackie, zodat er champagne bij te pas kwam. gelukkig voor de geldbeugel geen spuitwijn uit Champagne maar goede Russische licht-rose ge kleurde spuitwijn. Kadootjes en kussen werden uitgedeeld en menig dansje uitgevoerd op de vloer van het Balkan restaurant. Ongelukkig hadden twee van onze vrienden ons in de steek gelaten. Het lot heeft hen gestraft, beide zijn later ziek geweest, dat zal hen leren de kompagnie en hun gast vrouw in de steek te laten. Sofia terug De volgende dag werd terug de lange tocht over Chipka en de rozenvallei naar Sofia ondernomen. Hier en daar zagen we reeds rozen bloeien. Ook grote velden geurende Lavendelbloemen kregen we te zien. Ik had van Pepa een fles inlandse spuitwijn meege kregen, maar omwille van de mogelijke braak, besloten wij deze fles maar te kraken op onze kamer. Enkele reisge- genoten werden uitgenodigd en aangezien er iemand was. die toch zijn inlands geld kwijt wou, werden er nog meerdere flessen besteld. Dit gaf aanleiding tot een gezellige atmosfeer, waarbij anekdoten verteld werden. Besloten werd die laatste avond door te brengen in de nachtbar en dit omwille dat Jackie rendez-vous had met zijn vrienden uit Sofia, die hij op een vroegere reis had leren kennen. Twee zaken mag ik niet vergeten over Sofia. Eerst de uitstap naar het Rila-klooster in het Rilage- bergte. Dit is het oudste klooster van Bulgarije gesticht in de negende eeuw in de beginperiode van de kristianisering van de Bulga ren door de broeders Cyrillus en Methodus. Het vestigen van een eremijt in het bijna ontoegankelijke Rilageberg- te is de basis van het mooie Rila-klooster in ortodokse stijl. Het is een nationaal monu ment. omdat nooit een Turk voet gezet heeft in dit klooster en het aldus de kuituur van het eigenzijn der Bulgaren heeft helpen bewa- ren. Het Cirkus te Sofia. Op een avond zijn wij ook naar het Nationaal Cirkus geweest te Sofia. Zo een programma hebben wij nog nooit gezien. Wat daar met dieren werd verwezenlijkt is niet te geloven. Het slotprogramma waarbij een temster tegelijk werkt met beren, geiten, honden en duiven evenals met een olifant. De korte sketchen waren wel wat kinderachtig en naïef maar het werk met de dieren was ongelofelijk. Tussen haakjes: de groepen kwamen uit Boedapest en het waren dus Hongaren. Terug naar huis De maandag waren wij in het Rilagebergte geweest en had den wij ons afscheid gevierd van de Bulgaarse Republiek te Sofia. Dinsdag kwam de terugreis met Balkan-Air. Aangezien wij slechts in de loop van de namiddag ver trokken konden wij die morgen nog even inkopen doen, om onze laatste leva's kwijt te geraken. Rossi vergezelde ons tot op de vlieghaven om aldaar afscheid te nemen. Ondanks aandringen weigerde ze haar adres mee te delen. Wij hebben begrepen waarom, het reisbureau verlangt dit van zijn hostessen en terecht. Reis gedaan, relaties gedaan en geen drukke korrespon- dentie. Terugtocht was geen vlucht over de Alpen maar het volgen van de Donauval- lei. vermits wij een tussen landing hadden te Wenen, om ons toe te laten een goede Weense koffie te drinken in de wachtzaal van het Weense vliegveld. Vermelden wij dat het natio naal Bulgaars voetbalteam op ons vliegtuig zat, zij moesten te Wenen een match spelen. Zo kwamen wij ten gepaste tijd aan. niet te Brussel maar op Schiphol bij Amsterdam. Gelukkig was onze bus en de auto ter plaatse, zodat wij een tweetal uren later reeds onze vaderstad terug zagen. Blij weer thuis te zijn. Vastgesteld dient dat ieder van onze reisgenoten tevre den is geweest over deze vlucht naar Bulgarije en in het bijzonder entousiast over de sympatieke ontvangst door de Gabrovanen. Ieder van ons heeft beloofd binnen twee jaar terug naar Gabrovo te reizen, sommigen denken eraan zelfs vroeger te gaan. Een zaak moeten we getui gen: de Bulgaren zijn een sympatiek volk en ook eerlij ke mensen, die niet voor zich houden wat ze vinden en mogelijk aan een vreemde ling behoort. Onze vriend Mare De Bruyn kan het getuigen, hoe snel hij zijn duur foto-apparaat terug bekwam dat hij tevoren in een kelder restau rant van het hotel had laten liggen. Want rechtuit gezegdbij ons heeft men niet veel respekt voor wat een ander toebe hoort. Op dat gebied kunnen de Bulgaren ons een lesje geven. EH VIVA BULGARIA MARCEL DE BISSCHOP Dit is slechts één voorbeeld van de talrijke straten die in Groot-Lede op deze wijze werden aangeduid. Een welkome veiligheid voor de spelende kinderen tijdens deze grote vakantie. Hier de straat naar de watermolen te Impe. (Mark) Op de Aalsterse Grote Markt brachten de Baardegemse scouts vorig weekeind het zelfgeschreven wagenspel. (Erik) K.B.G. afdeling Lede-Centrum: Op 30 juli is een namiddagreis naar het domein Huizingen Halle (en eventueel Gaasbeek) gepland door de Kristelijke Bond van Gepensioneerden. Er wordt op het Dorp vertrok ken om 13 uur. De leden op de buitenwijken worden naar gewoonte afgehaald. Deelname: 160 frank. De wijkoversten beschikken over deelnemerskaarten. Zij worden echter gevraagd te willen afrekenen op woensdag 25 juli om 14.30u in de Volkskring. Op dinsdagen 17 en 24 juli gaan de leden van de K.G.B. de groene hoekjes van Lede opzoeken, ledereen is op de wandelingen welkom. Er wordt telkens vertrokken op het Dorp om 18.30u. De hobbyklub, de turnklub en het zangkoor van de K.B.G nemen verlof in juli en augustus Leden die de zomerfeesten te Bavegem willen bijwonen, kunnen de kaarten bekomen bij het bestuur. Deelname: 80 frank. Vertrek op het Dorp op maandag 16 juli om 14.30u Verlofperiode geneesheren en apoteken: Dokter Van Fleteren van 14 tot en met 29 juli Dokter Heirbaut van 30 juni tot en met 8 juli en van 4 augustus tot en met 12 oogst (telkens één week) Dokter De Craene vanaf 28 juli tot en met 8 augustus Dokter Vlaeminck van 7 juli tot en met 1 augustus Tandarts De Bock van 29 juni tot en met 22 juli Apoteek Burms van 5 augustus tot en met 20 augustus Apoteek De Jonge van 8 juli tot en met 2 juli Apoteek De Spiegeleer-Kinget van 22 juli tot en met 5 augustus Korte nieuwsjes: met uitzondering van 21 juli (nationale feestdag) hebben alle wekelijkse herhalingen plaats op elke zaterdag voor de leden van de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Lede Donderdag 19 juli wordt in de Oordegemse Gemeente school een bloedinzameling gehouden van 19.30 uur tot 21 uur. Inrichting: vriendenkring Vrijwillige Bloedgevers. De eerste grote zes uren van Lede: De L W.T.C. Grimsbyvrienden van Lede willen niet ten achter blijven en besloten dit jaar voor het eerst een wieler toeristenrally te organiseren. Deze ontmoeting zal plaats hebben op 18 augustus. Het wordt een rally doorheen de gemeente met medewerking van het gemeentebestuur en de politiediensten. Het inschrijvingsgeld is vastgesteld op 140 frank. Hierin is een trofee begrepen voor elke deelne mer of deelneemster, een trofee voor de verstkomende ploeg, voor de talrijkste ploeg, voor de oudste en de jongste deelnemer en een beker voor elke ploeg die uit minimum tien leden bestaat. Het betreft hier geen koers, maar wel een toeristische tocht. Er zal aan een tempo van ongeveer 22 kilometer per uur gereden worden. De start is voorzien om 10 uur aan De Lelie, Kasteeldreef. De in schrijvingen gebeuren uitsluitend door middel van de spe ciale inschrijvingsformulieren en worden afgesloten op 28 juli om 21 uur. Inlichtingen en inschrijving: The Grims by, Stationweg 37 Lede of bij William Galle, Hoogstraat 6 Lede Bosstraat-Kermis: Op zaterdag 21 juli om 19 uur wordt ter gelegenheid van de Bosstraat-Kermis een grote belotting ingericht in kafee «De Meerlaan» bij Josée, Steenstraat 4 te Lede. Er is 1.500 fr. gratis plus de inleg te winnen! Derde Leedse ruiterdag: Op woensdag 15 augustus (halfoogst) wordt er in samen werking met de P.V. B.A. De ras een derde Leedse ruiter dag ingericht op de oefenterreinen van L.R.V.-Leeuwerik. De aanvang werd bepaald om 11 uur en de inkom is gratis. Er is een doorlopende barbeque vorzien. Volleybaltornooi: In het kader van het kampioenschap van Lede. wordt op zaterdag 21 en zondag 22 een volleybaltornooi georgani seerd in de gemeenteschool te Impe. In totaal zullen 8 jongens en 4 meisjesploegen tegen elkaar uitkomen. Za terdag beginnen de schiftingswedstrijen vanaf 10 uur. In de voormiddag worden twee matchen voorzien 's Namid dags start de kompetitie om 14 uur. Zondag gaat de halve finale jongens door om 10 uur. Om 15 uur begint de finale meisjes, die zal gevolgd worden door de finame jongens. Deze aktiviteit wordt op film vastgelegd, evenals de wed strijd Lede-Lokeren op 14 juli. Zowel in het tijdschrift van het Vlaams Geneesheren Verbond als in het jongste nummer van De Kring, het mededelingsblad voor de leden van de Geneeskun dige Kring van het arrondissement Aalst verscheen een artikel van de hand van Dr. Annie Dierick over het probleem van de geriatrie in het Aalsterse. Vertrekkend van de vaststelling dat door de enorme vooruitgang van de geneeskunde, de leeftijd van de doorsnee burger sterk verlengd heeft, stelt Dr. Dierick voorop dat de evolutie van onze maatschappijstruk- tuur en het wegvallen van de enge familieband, een sterk probleem schept in de zorg voor de derde leef tijd. TOESTAND IN AAL""T Voor Groot-Aalst is do toe stand niet erg schil. end. Het ontbrekende die i dan ook aangevuld. De criteria voor vooi. gen van het Ministe' Volksgezondheid z volgende: revalidatie of g-' 0,5% V-Dienst: 1% Dienst voor men* stoorde bejaarden: i Rusthuis: 6% Rekening houdend deze kriteria zou Aalst volgende voot gen moeten hebben Aldus zijn 50% van de pa tiënten in de dienst voor in terne geneeskunde boven de 65 jaar. In sommige chi rurgische diensten, zoals urologie, liggen deze cijfers zeker even hoog. Door de indeling van de interne ge neeskunde in allerlei sub specialiteiten, zoals cardio pneumo, endocrino enz., wordt de verzorging van deze patiënten uiterst moei lijk. Volgens de auteur dringt de noodzaak van een dienst geriatrie, die de oudere pa tiënt in al zijn medische symtologie kan volgen, zich dan ook op. In universitaire Geriatrie: 42 bedde, klinieken en in deze van \/-Dienst: 84 bedden grote steden, bestaat een dergelijke dienst reeds. Ook de regionale ziekenhuizen beginnen zich stilaan te oriënteren naar patiënten van de derde leeftijd. Deze dienen dan intens gevolgd te worden door één medisch-verpleegkundig team, zodat onderzoek en behandeling op een aange paste manier kunnen ge beuren. Dr Annie Dierick stipt ook nog een zeer belangrijke «sociale» reden op, met name het feit dat door de familie, van het ziekenhu-s- verblijf geprofiteerd wordt om oudere zieken buiten hun eigen milieu te plaat sen. Op elke geriatrische afde ling wordt dan ook vrij vlug een sociale bilan van elke patiënt gemaakt, waarbij revalidatie met het oog op een reïntegratie in de maat schappij steeds dient voorop gesteld te worden. Dank zij de inlichtingen van familie en het huisbezoek van de sociaal assistent, moet een konkreet beleid gegeven worden over de le vensvoorwaarden van de patiënt en zijn mogelijkhe den tot verzorging achteraf ten huize. Hierbij moet de huisarts natuurlijk ook aktief ingeschakeld worden. Als een plaatsing noodzakelijk is, dient de aanvraag zo vlug mogelijk te gebeuren, Als overgangsperiode kan dan een V-dienst of een verblijf in een herstellings oord van de mutualiteit in overweging genomen wor den Het OCMW kan hier een be langrijke inbreng vormen, maar volgens de schrijver van het artikel blijft het privé-initiatief noodzakelijk «om ruime keuze mogelijk te maken». snin- van de ïtrie: met oot- ;nin- Dienst voor mentaal ge stoorde bejaarden: 25 be dden Rusthuis: 524 bedden. Groot-Aalst met zijn 84.000 inwoners beschikt momen teel echter over geen en kele geriatrische dienst, maar een privé-ziekenhuis (kliniek) voorziet binnenkort de opening van een dienst met 24 a 30 bedden. Als V-dienst is er eveneens niets in Aalst, en de aïvloei gebeurt gewoonlijk naar Lembergen-Merelbeke, wat toch een afstand van 20 km van Aalst Centrum is. Lembergen is daarenboven alleen gemakkelijk bereik- baar per auto. Voor de mentaal gestoorde r bejaarden heeft men even- li eens niets; er is wel een grote gesloten psychiatri- sche instelling voor vrou wen in Lede Als rusthuizen heeft het OCMW van Aalst drie instel lingen met name: St. Lieven: 96 bedden (waar ook invalide bejaarden op genomen worden). St. Job: 166 bedden. Hopperank: 50 bedden. Als privé-rusthuis in Groot-Aalst komt dan nog Herdersem met 105 be dden. Dit vormt een totaal van 417 bedden tegenover de 524 die te voorzien zijn. Aan de rand van de stad lig gen nog verschillende privé-rusthuizen waar een deel van bejaarden uit het Aalsterse momenteel op gevangen worden. Tot slot van haar artikel vermeldt de arts dat het stadsbestuur bezig is met het oprichten van speciale woningen voor bejaarden waarvan een deel in de vorm van wijksysteem. Deze huizen (aan de Schietbaan gelegen) wer den ondertussen officieel geopend. Zonderling in deze korte studie is wel dat de auteur geen melding maakt van het belangrijk projekt van de v.z.w Ten Rozen om een nieuw bejaardentehuis met een V-afdeling op te richten aan de Bergemeersen te Aalst. Als dit projekt zal ge realiseerd zijn, zal reeds aan een belangrijk deel van de bestaande behoeften beantwoord worden. VEHE Geboorten: Van der Snickt Kelly, doch ter van Marc en van De Brouwer Ingrid De Wandel Nele, dochter van Roland en van Lau- waert Christine De Neef Kurt, zoon van Boudewijn en van Van We- semael Veatrijs Van der Snickt Liesbet, dochter van Rudy en van Rasschaert Rosita Fabel Evelyn J., dochter van Aurel en van D'Hauwe Oosterlinck Koen, zoon van Herman en van Poep Ma rina Goeman Katrien, dochter van Paul en van D'Haese Lydie Van de Maele Valerie, doch ter van Marc en van De Clercq Godelieve De Schrijver Chris, zoon van Marc en van Bourgeois Mana Brackman Sandy, dochter Huwelijken: Eeckhaudt Ludwig en Ee- man Lutgarde Wachtelaer André en Ver- braekel Rita Eeman Guido en De Corte Ingrid Commerman Erwin en i Smekens Lutgart Van Wynendaele Mare en De Poorter Martine Geeroms Claude en Bijl Lutgart Haleydt Paul en Lambrecht Nelly De Niel Patrick en Van der Eist Nicole De Koker Werner en van Liebrecht Clairette Troch Paul en Van Leuven Magda Impens Michel en Coryn Ni cole Smekens Dirk en Van Al- boom Ria Sichien Renaat en Leus Linda w D'Haeseleer Eddy en Van van Julien en van Verhulst de Vijver Njco|e Magina Dhont Arsene en Bourgeois Jenny Van den Steene Elke, doch ter van Bruno en van Van Driessche Margui

De Voorpost | 1979 | | pagina 8