tiende Pikkeling te Baardegem Dit week-end Oogstfeest te St-Macaire een Engels wetenschappelijk werk zou deze pik een typisch Vlaams instrument zijn, een pik dan als een korte zeis. Bij de typische schaftijd op het stop pelveld worden boeren en boe rinnen vergast op plaatselijke spijs en drank onder het oog van de vele bezoekers wiens appetijt dan wel wordt geprik- VERBROEDEREN Is de VW nu reeds druk in sa menwerking met het Franse Saint-Macaire, ook met soort gelijke komitees in Beieren en Groot-Brittannië wordt kontakt opgenomen. De eigen festivi teiten kunnen er alleen maar bij winnen. TOEKOMSTPROJEKTEN Minister Galle zegde zijn steun toe aan de projekten van de WV, te realiseren op termijn uiteraard. «Heemkundig Gemeen schapscentrum» te Baarde- gem. Waar het vroegere Baar- ZATERDAG 28 JULI ZONDAG 29 JULI Baardegem - Hof ter Linde 15 u.: verzameling aan Hof ter Linde. Vertrek naar het korenveld. 16 u. schaftijd op het stoppelveld. 16.30 u.: volksdansgroep «De Garve». Oude machines worden in gang gezet. 17 u.: de oogst wordt binnengereden. Schuur- en hoeveaktiviteiten. Volks- en kinderspelen op de boomgaard. Stemming met de «Vlaamse Geuzen» 17.30u.: Faluintjesspecialiteiten: hete ovenkoek met smout of geziende geregeld, vla, boerenworst met bruin brood, kop, boerenwormkruid, pannekoeken, platte lambiek, graanjenever en ander vocht. 18 u.: zanggroep «De Vlegels». 18.30 u «Groupe Folklorique» uit St.-Macaire-en- Mauges. 19 u. vlegeldans met de Faluintjeskapel Doorlopend programma met diverse groepen tot laat in de nacht. 22 u.; Feestvuur op de weide. LH keld. Qua schuuraktiviteiten is er de hele gamma maar domineert de vlegelslag op wiens ritme boe ren en boerinnen in oude kle derdracht dansen. Een dergelijke demonstratie, maar dan zonder de Faluintjes kapel, kan U meemaken te Brussel op de Grote Markt in het kader van het Millenium op zondag 22 te 15 u. GASTRONOMIE De streekgebonden gerechten komen er aan bod met hete ovenkoeken, eigenlijk het eer ste proefsel van het pas gema len koren, bestreken met reuzel degems Bestuur een Kultureel Centrum type D had gepland werd nu geopteerd voor een ontmoetingscentrum waar een heemkundig museum kan wor den ondergebracht en het pa trimonium van de VW zou worden bewaard. In samenwerking met het stadsbestuur hoopt de minister dit te kunnen realiseren. Bossen toegankelijk ma ken, ook in de Faluintjes met o.a. het Kravaal, de Faluintjes, de Biezebroeken, vele beek stroken en bebossingsprojek- ten op heuvelruggen. Hiervoor denkt de minister aan een spe ciaal statuut waarbij zowel de Pikken en binden. eigenaar als het publiek zich voordeel kunnen doen. Uiter aard komen er bewaking, bege leiding en eerbied voor de na tuur bij kijken. Dit kadert dan alweer in de ko mende aktie «Week van het Bos», een ministerieel initiatief, van 1 tot 7 oktober. De WV sluit er zich natuurlijk bij aan en richt op 7 oktober een Kravaal- wandeling in. Tijdens de Week van de Landelijkheid is er trou wens elke dag een dergelijke wandeltocht, vertrekkend van Hof ter Linde. Fietspad Aalst - Faluintjes Aalst, een lus van 25 km. Drie jaar geleden beloofde minister Chabert de Leirekensroute als fietspad aan te leggen. Tot aan de grens van het Brabantse Opwijk werd zulks inderdaad gerealiseerd doch dan bleken de qelden «op». 2/3 van dit trajekt kunnen wor- aen gerealiseerd door het Mi nisterie van het Vlaamse Ge west en het Stadsbestuur dat het reeds opnam in het 5-jarenplan. Deze lus raakt ook aan Affligem dat zijn stempel drukte op de hele omgeving. Stoeibeken: Via waterbe- heersingswerken wordt ge hoopt dat ooit in de Faluintjes- beken nog eens visjes kunnen leven en dat deze beken evolue ren tot stoeibeken voor de jeugd. Ook Meldert-Vijver, 7 ha groot, heeft dringend een ern stige beurt nodig. Dorpskernen: Voor behoud van typische dorpskernen wil de VW zich blijven inzetten waarbij kasseibestrating dan horizontale monumenten wor den. Verder ageert de VW tegen lintbebouwing en ijvert voor hoogstambeplanting achter de huizen en voor een heempark zoals reeds gerealiseerd bij onze noorderburen. MINISTER GALLE Graag steunt de minister derge lijke projekten uit eigen streek, en uiteraard ook die van buiten die streek. Natuurbescherming en natuurbehoud alsmede be scherming van het milieu op geregionaliseerd vlak behoren De pikker. In het tweede lustrumjaar van de VW, in het «Jaar van het Kind», wil men om hun volks karakter de kinderspelen inschakelen in het geheel van deze folkloristische feestakti- viteiten. Een Faluintjeszoon, stichter van de wetenschappelijke fol klore, Alfons De Cock uit Herdersem maakte samen met Isidoor Teirlinck een inventaris op over «Kinderspel en Kinderlust» in Zuid-Nederland. Omkaderd door geleidsters en begeleiders zullen een aantal van volgende kinderspelen aan bod komen. karodde schieten, een soort «pétanquespel». wiep-slaan, een handigheidsspel. kalleke-schieten, met stuivers naar een kurk schieten waarop geldstukken. wallebakken, bal aan partner doorspelen. bal te peerd: bal van op «peerd» doorgeven aan «rui ter». ringsteken: nabootsingsspel. kruiwagen rijden: afstand op handen en voeten af te leggen. hovenieren: spel met namen van allerhande groenten. LH tot zijn bevoegdheden. In dat kader past het initiatief van de VW de Faluintjesstreek dan ook zeer goed, overeenstem mend met een belangrijke be leidsoptie van de regering. De problematiek van deze streek zal eerstdaags in de Vlaamse exekutieve worden besproken en de mogelijkhe den van ééndagsrekreatie on derzocht. FALUINTJESTAFEL In het énig Baardegems Gast hof, vlakbij de kerk, kan U be stendig, na telefonisch kontakt en met een groep, genieten van een Faluintjestafel aan schappe lijke prijs. Men eet er, in een aangenaam kader, zijn buikje rond aan een veelheid van sma kelijke, landelijke gerechten. WAAR? Voor wie de Faluintjesstre- (nog) niet zou kennen zullen een straal van een 10-tal km ier gelegenheid van de Pikkeling, pijlen worden aangebracht. PAARDEN Eugeen De Cues, eigenaar e menner van het beker driespan, is nog steeds de li ning toegedaan dat, voor i ermee kan werken, het pa nog steeds zeer interessan' ekonomisch verantwoord «Misschien daarbij het ed( dier ter wereld», zegt hij overtuiging. Voor een tra hebben vele boeren inderc té weinig werk. Tussen Angers en Nantes, in het depar tent Maine-et- Loire, op de grens van de Vendée en Anjc te St.-Macaire bij Cholet, een 650 km hiervandaan presenteerde de «Groupe Traditionel» op 7 augustus 197 laar eerste «Fête des battages». Op «la Ferme de la Menardière» wilde rr n het hele oogst- gebeuren van vroeger laten herleven met, erbij aansluitend, demonstraties van oude ambachten. Er werd de hele zondag gewerkt, geoogst en gedorsen. D met oud materiaal als stoomketel, oude wanmolen, m nège met vier paarden bespannen, oude traktpren en uite aard werd er eveneens manueel gevlegeid. 150 oogsters en dorsers in kledij uit de tijd van toe! werkten er met ossen en paarden. Ondertussen hadden ,er wandeltochten met boerewagens plaats, kinderspelen, demonstraties van oude ambachten, optreden van de «Groupe Folklorique» met typische volks dansen, en waren er old-timers te zien. Uiteraard ook een «Bal Champêtre» en mogelijkheid tot «un buffet campagnard». In 1978 was er na de mis in openlucht het lossen van honderden duivenOp gang brengen van de stoommachine was een der blikvangers van het hele gebeuren. Ook dit jaar, meer bepaald op zondag 5 augustus, gaat het feest nu in derde editie, door vanaf 9 u De Faluintjes zijn er vertegenwoordigd door een afvaardi ging van de Raad van Beheer, door de Vlegelploeg van Meldert en door de Faluintjeskapel die voor de animatie wil zorgen. Het geheel gaat door ten voordele van lijders aan kinderver lamming. LH fijdens de «Week van de Landelijkheid» was er elke avond en mini-pikkeling te beleven op de hoeve met vlegelen, luziek en plaatselijke gastronomie. ijdens de Pikkeling zelf, morgen zaterdag 28 en overmor- en zondag 29, zorgen verschillende groepen vooraange- aste animatie op Hof ter Linde te Baardegem. kDE GARVE» JAARLIJKSE TENTOONSTELLING De opening greep plaats op vrijdag 20 juli te 19 u. te legem in «Gasthof Vonck» Werkten eraan mede: Breckpot Roland, Aalst. Bruylandt Patrick, Herdersem. Corten Leo, Aalst De Backer Marcel, Nieuwerkerken De Clercq Jons, Haringe. De Greef Raoul, Zellik. Laureyssens Willy, Gent. Mostinckx Pierre, Opwijk. Neuckermans Frans, Meerbeke. Paepe John, Aalst. Van de Perre Gustaaf, Meldert. Van Puymbroeck Julien, Aalst De proklamatie van de laureaat heeft plaats deze avond te 0 u. in Gasthof Vonck te Baardegem. TIEN JAAR PIKKELING Oe opening had plaats op dinsdag 24 juli te 19 u te Baardegem in de Parochiezaal. Werkten eraan mede: Jan De Ridder uit Opwijk die won met «Driespan». Georges Teugels uit Lebbeke die laureaat werd met «Vle- geldorser» André Verschelden uit Hamme die bekroond werd met ■Pikker» Kamie! Van de Velde uit Opwijk die het haalde met «De Wetter». Verder ook: Tuur De Rijbel uit Buggenhout Bert Van den Broeck uit Opwijk. Baf Bonte uit Zemst In deze expo ziet U niet alleen de bekroonde werken doch ook andere van deze laureaten. Verder foto-albums van de Pikfeesten en zeer merkwaardige dokumenten. Beide tentoonstellingen blijven open tot overmorgen zon dagavond 29 juli. I) kan er nog heen! NATIONALE PERSKONFEREN- TIE In het kabinet van Mare Galle, Minister van het Vlaamse Ge west, kreeg de Raad van Be heer van de V.V.V. «De Faluin tjesstreek» de gelegenheid ver tegenwoordigers van de natio nale pers en inzonderheid van de gespecialiseerde toeristi sche pers te ontmoeten bij de- gustatie van Geraardsbergse mattetaarten, begoten met Fa- luintjesjenever bij de aroma van autentieke sigaren van Appel- terre. De Faluintjes, het gebied tus sen de Meldertse Molenvijver en het Moorsels Waterkasteel, leverden de naam voor de ver eniging van vier vroegere ge meenten, Baardegem, Herder sem, Meldert en Moorsel. Sa men 3 000 ha groot beschikken ze over een 500 ha bos, groen en natuurgebied. Rekreatie- mogelijkheden zitten er dus al vast in. Reeds van bij de stichting zal als doel voor het behoud van de landbouw maar dan gekoppeld aan vormen van landbouwre- kreatie. Dezë rekreatie werd geënt op historische en heden daagse landbouwaktiviteiten met de hoeven als te revalorise ren monumenten. Blikvanger werd het Pikfeest, later «Pikke ling» genoemd, een festiviteit gebaseerd op levende folklore waarbij aloud alaam gebruiks klaar wordt gemaakt en ge bruikt. AKTIVITEITEN dij de veldaktiviteiten speelt de pik een voorname rol Volgens en belegd met gezieden gere geld. Verder witte en zwarte aensen naar Brabants recept, Herdersemse boerenworm- <ruidkoeken (een lekkernij van de Meiviskoppen) en alles be goten met Faluintjesgraanjene- ver of platte lambiek. OUDE MACHINES Met het driespan naar het korenveld. Naar het voorbeeld van St.- Macaire-en-Mauges, wordt bij de manuele arbeid nu ook de oude machine ingelast. Te St.-Macaire lokt zulks in één dag zeker 25.000 toeschou wers! De VW beschikt reeds over twee dorsmachines waarvan een uit de periode van de eeuwwisseling en heeft, als blikvanger, een stoommachine gehuurd die beide dorsmolens beurtelings kan aandrijven. Deze machine komt uit het Naamse en is van Duits-Poolse makelij. In België zou dergelijke machine nooit gebruikt zijn. - - volksdansgroep uit het Brusselse met internationale If plure. o - een 20-tal dansers worden begeleid met akkordeon. s - uitgedost in klederdracht van Brussel uit 1835. g - volksdansen en vendelzwaaien. DE GEUZEN» groep doedelzakspelers uit het Brusselse. j~ eten eigenlijk «de Vlaamse Geuzen». U begeleiden alle aktiviteiten waar nodig. J- zorgen voor animatie waar een vacuum zou ontstaan. 5 «DE VLEGELS» r f- kunstzanggroep met professionele aanpak, e j- khssiek en volks repertorium. - r- treden op in de loop van de avond. L begeleiden muzikaal het feestvuur op de weide. «DE FALUINTJESKAPEL» formatie gegroeid uit voorgaande Pikfeesten. i- gevormd met geselekteerde muzikanten uit de Faluin- jjes brengt dans- en luisterprogramma's. •- begeleidt de Vlegeldans xDE VLEGELPLOEGEN» L dorsen op de hoeve volgens het oude systeem. j- twee-, drie- en vierslag netjes in de maat. t- de «op en af» is hun topper. j- laten koppels in oude klederdracht op het «podium» dansen. «GROUPE FOLKLORIQUE» komt uit Frankrijk, streek Nantes-Angers. brengen typisch volksdansen uit de streek. uitgedost in historische kledij. treedt ook op te Brussel bij het Millenium. LH Animatie op de feesthoeve. het tweede lustrumjaar is de Pikkeling van de Faluintjesstreek geëvolueerd tot een ardige tegenhanger van het Aalsters Karnavalgebeuren. Richt dit laatste zich rder tot de stedeling, voor de Pikkeling zijn zowel buitenlieden als stedelingen tbaar. kses heeft de Pikkeling alleszins! a belangstelling mogen de organisatoren zich verheugen in een ware volkstoeloop erbij het gebeuren de streek transcendeert, ja zelfs nationale allure krijgt Interna- naal is er reeds de «jumelage» met het Franse Saint-Macaire uit de streek van jou en plannen voor samenwerking met soortgelijke festiviteiten bestaan er over el West-Europa. it betreft de officiële instanties kan men zich koesteren in interesse vanwege tdelijke, provinciale en nationale overheidspersonen. Pikkeling brengt immers een merkwaardig, waardevol programma dat telkenjare it een nieuwe dimensie wordt verrijkt t stoommachine die de dorsmolen in beweging houdt

De Voorpost | 1979 | | pagina 17