'X\ In de Alpen was Lucien weer de echte Van Impe Dirk Heirwegh puurt eerste seizoensucces uit massaspurt A a umoren en Amateurs aan de slag in Sinaai - nt-Niklaas - Leebrug Dirk Heirwegh werkte hard om terug te komen Wase wieier sprokkels ue voorpost - z/.f.mv - ig I wal belangstelling was er rond Filip Wittouck na zijn zege bij de amateurs te Waasmunste kon zijn ontgoocheling moeilijk verbergen: reeds de eerste Pyreneeënrit was het afgelopen met de ibities van Lucien Van Impe. Hij was niet mee. Het rwonderde de kenners een beetje. Hemzelf trou- ns ook. Hij snapte er geen sikkepit van. Hinault en andere favorieten hadden de «kleine» op minuten fietst. n slechte voorbereiding? Waarschijnlijk. Want in de jen heeft Lucien Van Impe nadien duidelijk bewezen I hij het nog kan. En zelfs in de laatste vlakke etap- B demonstreerde hij zijn talent, n het de Dauphiné Libéré zijn? Waarschijnlijk kroop sneeuwtocht en zijn gevolgen diep in de knoken n de man die in 1976 duizenden naar Parijs lokte om i in het geel over de Champs Elyséées te zien Isen. Kapot van de kou stapte Lucien die keer uit de iberé». Regen en wind, sneeuw en ijs, zijn de felste anden van Lucien Van Impe die pas zichzelf is als de i op de ruggen brandt, de hitte schroeit. IETS VOOR MIJ» hij de Tour de France '9 niet kon winnen, had ;ien al voor zichzelf uit maakt vooraleer in Fleu- jce de startvlag naar be den ging: de ploegentijd- èn waren er te veel aan. zelf kan. zonder de top- ne|cialisten in de verdruk- g te kunnen rijden, aardig krrde voeten als «elk zijn yerjelle» moet verdedigen, "lünneer in teamverband lemet gefietst; dien je op een nnd hardrijders een beroep innen doen. Anders ben n vogel voor de kat. >r, Zoetemelk en Hi- ilt hadden de geschikte inetjes voor dat kar- itje En dan zwijgen we )ieg over de pletwals van ms.ter Post die nog beter De had kunnen doen indien Wilfried Wesemael niet in een ravijn en uit de Tour was getuimeld. Nee Winnen was er dit jaar niet bij. Maar Lucien Van Impe en zijn bazen hadden beter verwacht Een mens is evenwel geen robot. Top prestaties lever je niet af op bestelling Met de Alpen in zicht sloeg de wind plots om. Lucien Van Impe werd zichzelf. De etappe naar Les Menuires werd zijn «Grote dag». Op acht kilometer van de top waren nog tien renners bij een. Maar zo bleef het niet. De een na de andere haakte af Zelfs Zoetemelk bleef niet vooraan. Drie renners bleven in de spits: Lucien Van Impe, zijn jonge het Waaltje beantwoord en slechts Lucien Van Impe ging met hem mee. Voor de anderen was het lied uitge zongen. Criquielion werd voorbijge reden door het duo Hinault-Van Impe. Met een paar nijdige sprongetjes ging Lucien op een boog scheut van de finish van Hi nault weg Het was in de zak ALPE D'HUEZ De eerste klim na Alpe d'Huez kwam na de rust dag. Lucien Van Impe telde die dag niet mee. Wel 's an derendaags. Maar toen was Zoetemelk er in zijn eentje vandoor. Eén keertje «sprong» Van Impe. Maar hij ging niet door. Ten slotte trok hij toch op zoek achter de Nederlander. Ditmaal te laat. Tweede werd Van Im pe. Hij kon er niet om la chen: «Ik heb me misre kend. Ik dacht dat Joop zou plooien. Maar dat deed ie niet. Hij bleef op volle kracht doorgaan. Ik moest eerder «gegaan» zijn. Al kon dat moeilijk: ik reed lek even voor Zoetemelk wegwipte. Het duurde een beetje vooraleer ik weer de goeie kadans te pakken had Wel licht kostte dat lekke bandje een tweede ritzege». WERELDKAMPIOENSCHAPkriigtzeven lakeien mee. De Lucien Van Impe mag niet naar het wereldkampioen schap De namen van de geselekteerden staan al een poosje op papier. Een klucht: «De helft van die mannen zitten voor halfweg reeds gewassen en gekleed naar de wedstrijd te kijken». De selektie gebeurde in derdaad weer «op zijn Bel gisch». De sponsors hou den de wielrennerij recht. En precies daarom kregen allen een mannetje mee. Of ze kans maken om de re genboogtrui te veroveren of niet, schijnt geen belang te hebben In Frankrijk wordt rond «kannibaal» Hinault een ploeg gebouwd. Hij Nederlanders zullen ook wel het zwaartepunt op de kombinatie raas Knete- man Lubberding LEGGEN. De Belskes moe ten hun eigen broodje maar bakken. Op een parkoers dat hem echt ligt, had Lu cien Van Impe een voor aanstaande rol kunnen spe len. Maar met Criquielion is er al een «Kas» en boven dien een Waaltje bij. Het duo Van Impe-Criquieilion is op mekaar ingespeeld. Waarom konden de vroede heren van de «bond» niet beiden afvaardigen. En een of ander figurantje thuisla ten? MARC MARCEL Lucien Van Impe, ondanks een nietten volle geslaagde tour. ook in Aalst als steeds met de glimlach [Mark) ploegmaat Claude Cnquie- het deerde hem niet: zijn lion en de onvermijdelijke felste rivaal was achterop Bernard Hinault. geraakt. En dat was erg be- De Bretoen zat tussen ha- langrijkvoorhem.Hijhadde mer en aambeeld. Maar snijdende demarrage van De eerste seizoenzege zal voor Heirweg wel de morele oppepper betekenen om in zijn eigen mogelijkheden en kwaliteiten te blijven geloven. Geselecteerd uit de liefhebberslichting Willems - De Wolf, werd de Zeie naar meermaals in éen adem vernoemd met dit tweetal dat voor de aflossing in de beroepsrangen moest zor gen. Zijn twee eerste profjaren kreeg Dirk met zoveel tegenslag, zowel materieel als lichamelijk af te reke nen, dat hij zich moeilijk kon doorzetten naar de top. Ook de voorbije maanden toen het wielerseizoen naar een hoogtepunt klom, moest hij herstellen van de in de Dauphiné opgelopen averij. Drie weken heeft hij nodig gehad om zich opnieuw in de spits van het peloton te zetten. INederlander Han Kuiken toonde zich te Stekene de beste van het amateurslot (MD) KBltlgtë Met een dertigtal jongeren ging men op weg en kon men een geprikkelde Wuy- tack bijna dadelijk zien de marreren samen met Berghmans, Het was duide lijk dat Eric zijn mindere prestaties van de weken te voren wou wegwissen. Zo mochten we hem ook note ren bij de beslissende ont snapping als de actiefste van de tien vluchters, waar bij ook de andere streekren- ners De Permentier, Johan Koppen, De Gendt, Steve- linck, Vab Bastelaere en Present waren. Een millimeterspurt zorgde dan ook voor de ontkno ping. waarbij de op de meet verslagen Antwerpenaar Vermeiren zich een slecht verliezer toonde. Meteen de tweede seizoenpalm voor Eric Wuytack, die er nu pas in slaagde om na zijn vroege zege te Sint- Laureins (pril in het jaar) de bloemen pal voor zijn eigen huis binnen te halen. Over igens werd er ook snel ge reden. nl. 90 km in 2.08 u.. reden dat sterke renners als Mark Lukas bijvoorbeeld voortijdig moesten afhaken Inmiddels heeft Eric ook zijn derde eerste plaats op zak want zondag j.l. finishte hij weer het sterkst in de junio- reswedstrijd in Nieuwkerken-Waas. De liefhebbers streden daags na hun jongere colle ga's om de fel begeerde Leebrugbloemen. Weinige ontsnappingspogingen en dito animo bij de 25 starters tot halfkoers wanneer de la tere winnaar Ronan Steel en grensbewoner Dirk Geurs er van tussen uit kne pen en in de achtergrond slechts werden gecounterd door de enige 2 Nederlan ders uit koers (Van Hoy- donck en Heeren). Het mocht dan ook geen toeval zijn dat net deze 2 Noorder buren beslag legden op de resp. 4de en 3de plaats. Wel 50 seconden nadat de Ever- gemnaar Steel zegevierend de eindstreep had over schreden vóór Geurs. M.N. De eerste overwinning kwam er na een massaspurt en als men er dan bijneemt dat hij met een paar lengten baas bleef over zijn tegen standers. moet dit toch voor Heirweg betekenen dat hij mag overtuigd zijn van zijn spurterskwaliteiten. Een ei genschap, die noodzakelijk is om tot de winnaarsgroep te behoren, maar waar hij zelf niet altijd van overtuigd is ze te bezitten. Het was een uiterst tevre den Heirweg die donderdag zijn verhaal vertelde: «Ik voelde het in de voorbije koersen, dat ik er opnieuw doorkwam. Dat het te Glab- beek zou gebeuren, daar dacht ik niet aan. De topfa voriet was Willem Peeters, die in eigen streek gans Sa- fir achter zich had en ook mijn ploegmaats Van Cal- ster - Schepers, zijn Bra banders, die een zege in ei gen omgeving graag aan hun palmares zouden heb ben toegevoegd. Ik wist dat Peeters alles zou proberen en die hield ik goed in de gaten. Indien ik kon zou ik hem niet laten lopen. Bij de Daf Trucks waren er geen afspraken gemaakt. On danks het tót een massa spurt kwam was het koers- einde bijzonder levendig met een aaneenschakeling van ontsnappingspogingen. Ook ik geraakte op het einde nog eens alleen weg Toen ik ingelopen werd. volgde er een nieuwe de- marage. zodat ik samen met Schepers in de laatste paar kilometers hard moest rijden om er bij te komen. Een aarzeling vooraan en alles kwam samen. Despiirt was 1 km bergop en er stond een tegenwind. Van Calster stond wel als de snelste aangegeven. Nie mand had echter zin om op gang te komen. Op 200 me ter van de meet begon ik met een demarrage en had een paar lengten voor sprong. Ik was er van over tuigd dat ze mij in de laatste meters nog zouden remon- teren maar niemand ge raakte nog naast mij. Derge lijke aankomsten liggen me het best, alhoewel tegen de wind in beginnen, gewoon lijk beloond wordt met een nederlaag. Ik treuzelde niet en zette zo hard mogelijk door tot op de meet en dit werd nu mijn winst. Die overwinning moet mij hel pen mijn naseizoen goed door te maken. Een eerste ernstige test wordt de Scheldeprijs. Ik heb nog mijn twijfels of ik al de weer stand over 250 km kan op brengen. maar ik zal mij irt ieder geval proberen in de kijker te fietsen». BENO De Zeelse beroepsrenner is in zoverre reeds met zijn konditie gevorderd, dat hij zich in de voorbije wedstrijden met de besten kon meten. Dit is evenwel niet genoeg om een kermiswed- strijd te winnen Die zegepralen worden de laatste tijd fel gegeerd en verschillende ploegen, die internationaal moeilijker aan de bak komen, hebben zich toegespitst om via de kol lekt ivitei t van de volledige ploeg het kermisgewin naar zich toe te trekken. Op de ranglijst bij de kandidaat winnaars heeft Heirweg de laatste weken zijn naam laten optekenen, maar hij heeft zich tot op heden moeten tevreden stellen met de status van wedstrijdbezieier. gekwoteerd werd met ere plaatsen «Ik ben tevreden dat ik aanvoel dat mijn konditie van wedstrijd naar wedstrijd verbe tert», aldus Dirk Heirweg. «Om te winnen moeten de omstandigheden meezitten, om tussen de mazen van het net van de verschillende blokken te slippen Te Diest meende ik dicht bij mijn eerste seizoenzege te zitten Na verschillende pogingen geraakte ik op de citadel te Diest alleen weg en kon ik voorsprong verwerven, maar In de voorlaatste ronde moest ik buigen voor de koalities. Het ging die dag bijzonder goed want toen de definitieve ontknoping kwam sprong ik op nieuw mee, maar de versnelling haperde even en de 100 meter achterstand kon ik op de meet nog verkleinen tot 10 meter maar de winstkans was er meteen aan.» «Ik hoop in de komende weken verder naar een goede najaarsforme te kunnen groeien om een plaats in de Daf ploeg te verwerven voor de Ronde van Holland en de Ronde van Duitsland. Ik denk wel dat ik dergelijke selekties zal kunnen verantwoorden. Het vertrouwen dat Fred De Bruyne mij zou geven, zou ik dan ook graag met prestaties verzilveren. Het is nodig om opnieuw in mezelf te geloven en ook om volledig het vertrouwen te krijgen na een gedwongen inaktiviteit. Het koersritme krijgen is een harde dobber. Het is individueel zich vplledig inzetten en daarnaast in kompetitie de bewijzen leveren Maar ik voel me opnieuw volledig fit en die wijsheid moet mij helpen om mijn seizoen in de komende maanden te redden. Ik wil het evenwel volgens planning doen en niet alle dagen in de run gaan. Dit werkt soms de nervositeit in de hand». beno - 11 11111 Kmz tm -w Wtmm IBsPt? vrd in ile bloemen gezel na zijn overwinning bij de amateurs te Waasmunster. Bij de beroepsrenners legde de Nederlandse Waas- zoon (of omgedraaid?) Richard Buckacki op weer galoze wijze beslag op zijn tweede overwinning Na een zeer attentieve wedstrijd bleek Richard immers nog snellere pedalen te hebben dan Zeienaar Rik Caethoven, niet de eerste de beste in de spurt Mis schien maakt Richard de drie rond, binnen de maand zelfs, in de beroepsrennerskoers te Waasmunster. Temsenaar Jan Bogaert blijft op zegepad, in zijn eigen gemeente kaapte hij immers alweer de hoog ste podiumplaats weg na een indrukwekkende koers, daags nadien deed hij dit nog eens lichtjes over in Hulsthoudt. Wenkt voor hem geen klassieke zege. zoals de internatie van 26 dezer in Reningeist? Ook Marin Geurs (Destelbergen) blijft met verba zend gemak een succesregelmaat ten toon sprei den. Na enkele opgemerkte ereplaatsen in Stekene en Sinaai-Leebrug bleef hij eveneens in Sinaai baas over een kopgroep van negen man, door weg te springen vooraleer plaatselijke klepper Jan Joos zich op zijn elan kon lanceren. Met diezelfde Jan Joos hebben we immers een praatje gemaakt en hem gevraagd naar de redenen van zijn minder gelukt seizoen tot op heden. Zijn antwoord was dat men steeds op zijn wiel rijdt als het een koers op Wase wegen betreft en dat hij ook fel wordt gehinderd door zijn legertijd. Toch verzekerde hij ons dat hij er terug zal bij zijn als de kitbag vanaf begin september definitief terug naar Sinaai wordt gebracht. Wij rekenen er ten stelligste opl Franqois Naudts uit Belsele blijft ook vruchteloos een nieuwe bloementuil najagen, hoewel hij alweer deftie eindigde in Schellebelle afgelopen zaterdag. Bij de nieuwelingen moeten we ver terug gaan in Waas verband willen we zo een indrukwekkend palmares terugvinden als Gerrit van der Aa heeft bijeengereden (of zeggen we beter -gespurt). Deze 16-jarige Haasdonkenaar bracht in dit weekend weer twee kissmissen in vervoering door zowel in Hamme als in Beveren-Kallo sprintles te geven Mare Naudts j.hefe bz.

De Voorpost | 1979 | | pagina 19