MALLEMOLEN 11 JULI TE AALST: TWEELEDIG FEDERALISME IN EEN VERENIGD EUROPA Baardegem Sint-Antonius haalde nieuwe pastoor in BERNINA VLEGELEN OP BRUSSELSE GROTE MARKT Weektolai tan isiitr Editie limit - til Aalst lihiWiitrül Kriterium te Aalst E ui ft De Voorpost VRIJDAG 27 JUL11979 5' JAARGANG NR. 29 - 22 F een uitgave van Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21 40.60 Bankrek. KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70 41 19 een behoudt haar waarde Best van de eerste keer naar het HUIS VAN DE VIJVER NAAIMACHINES KERKSTRAAT, 24 - AALST TEL.053/21.35.79 In ruil voor uw oude naaimachine ontvangt U zeker meer dan U denkt. Vraag vrijblijvend een keuring. Bij ons herstelt de baas zelf. - ;Alle merken. Een velokoers is een typisch Vlaamse bedoening. Geen land ter wereld heeft dan ook meer rasechte koereurs dan ons kleine Vlaanderen. En bij de minste wind die hier gelaten wordt, steekt men de koppen bij eikaar en richt een koers in. Er moet toch iets te doen zijn, nietwaar? En daarbij, 't is goed voor de nering. In Aalst was 't maandag ook weer zo laat. Kriterium. Het 44e... In 1934 begon men er mee. Staafken De Stobbeleir was er toen al bij en de olijke «kakstoel» van vroeger is er nu nog altijd bij. Trouwens, waar is Mijnheer Gustaaf niet bij betrokken ge weest? Bij alle feiten die in ge schiedenis van deze stad de jongste vijftig jaar van enige be tekenis waren, had Gustaaf De Stobbeleir een vinger in de pap. Fred Hamerlinck, de allereerste winnaar, was ook van de partij. De zon weeral niet en volk heb ben we ook al meer gezien! De omloop werd al om 4 uur afgesloten en wee de ongeluk kige, die in het centrum nog een boodschap moest doen na vieren. Hij - zij werd onverbid delijk teruggestuurd en mocht een ekstra ommetje maken Achter de rug van de druk geba rende heren kontroleurs glipten i, Gery Vertinden, tussen Willem Peeters en Eddy toch verschillende dametjes r de start. (Mark) door de mazen van het net. Wij zagen het allemaal gebeuren, want wij waren er vroeg bij en stonden aan de goede kant van de barrikade... Te vroeg eigenlijk. Er bleef dus nog ruim de tijd voor een par tijtje belotte in een drankgele genheid op de hoek van de Markt en de Lange Zoutstraat (sluikreklame verboden). Rond halfzeven werd het kaart spel gestaakt en ging alle aan dacht naar het buitengebeuren. Het wielercirkus kon begin nen Aalst, bloemenstad. Het is ALTIJD Bloementijd! En inderdaad. Ook ter gelegen heid van dit jaarlijks wielerfes- tijn waren de bloemetjes van de partij. Alle beschikbare Aalsterse prominenten waren opge trommeld om de renners al vóór de start in de bloemen te zetten. Zo konden ze thuis allemaal gaan zeggen dat ze gewonnen hadden. Elke personaliteit nam een ren ner voor zijn rekening. De heer D'Haeseleer gaf de bloemen aan Van Impe. Onze burgervader heeft een grote boon voor de kleine Merenaar. Fons De Wolf, een schone jon gen, gaf de bloemen aan zijn meisje. Het lieve kind wist er geen raad mee. «Wat moet ik hiermee doen?» gilde ze. «Wat moet ik met die bloemen nu doen?». «Zet ze in een vaas.zei hare Fons en reed doodgemoede reerd weg. De renners legden dan een supplementaire ronde af en zwaaiden wat met de bloeme tjes. Het publiek raakte echter kunnen brengen. Van de weer- omsstuit had Roger met een leek een bekakte bedoening te zullen worden. Alleen Roger De Vlaeminck bleek, aan de hand van het ge luid van de op elkaar klappende handen te horen, enige bewe ging in de applausmeter te kunnen brengen. Van de wee- romsstuit had Roger met een technisch defekt af te rekenen. Toen men aan de startplaats de koppen ging tellen, ontbrak die van De Vlaeminck. Door de mi- kro werd hij erop attent ge maakt, dat het spel ging begin- Tijdens de dag van de Vlaamse folklore op de Brusselse Grote Markt bracht de Meldertse vlegel- ploeg een demonstratie. Op de tonen van de akkordeon ploften de vlegels op de houten vloer. Aan belangstelling ontbrak het zeker nieL Duizenden toeristen konden voor het eerst zien hoe het koren op een traditionele manier wordt gedorst (LH.) Lees verder p. 4 i 11-juliviering, tans ook «Feestdag van de Nederlandse uiltuurgemeenschap» genoemd, ging in Aalst op de dag zelf T. iren had reeds o.a. te Ronse een dergelijke viering plaats- 'd deze taalgrenstad had Rik Boel, voorzitter van de Neder- d ndse Kultuurraad harde taal gesproken, li i de Aalsterse Grote Markt hield zijn eminente voorganger in d i Kultuurraad een gloedvolle en hooggestemde rede, zoals d dat trouwens van Maurits Coppieters gewoon zijn. ICIALISTEN OP DE VLAAMSE ook de Vlaamse socialisten op IRRIKADE! de barrikade geklauterd, la de VU, de Vlaamse CVP-ers Sinds ze in de BSP hun eigen [Vlaamse liberalen, zijn nu weg kunnen gaan, hebben ze "iemeester L D'haeseleer had het over de toekomst van Vlaande- >Ngi| de oude gewaden la Van Eynde afgelegd en spreken ze woorden uit, die hun fransta- lige partijgenoten niet welgeval lig in de oren zullen klinken! Rik Boel, in de vorige regering nog minister van Binnenlandse Zaken, hield tijdens zijn ambt speriode in één van de vele Voerincidenten het Vlaamse been stijf en dat viel in bepaalde kringen blijkbaar niet in goede aarde, want premier Martens passeerde hem bij het samen stellen van zijn equipe, die nochtans een verbazende gelij kenis vertoonde met de ploeg «Tindemans II»! Sindsdien is de tot kultuurraad- voorzitter aangestelde Rik Boel resoluut ten strijde getrokken voor de Vlaamse belangen en dat kan'ons enkel verheugen. De federale kring is gesloten: m de zogenoemde «nationale» partijen en bij de KP zijn de Vlaamse tendezen nu duidelijk afgebakend De weg naar een breed Vlaams front ligt nu meer dan ooit wijd open! Maar om nog even bij de Vlaamse socialisten te werwij- len: de reeds genoemde Rik Boel was tijdens de voorbije 11-juliperiode veruit de bedrij- vigste, want behalve te Ronse, sprak hij ook in het Brussels Paleis voor Schone Kunsten en te Voeren. En wat hij daar zei, loog er niet om! Het vergt een flinke dozis moed om precies in Ronse, Brussel en de Voerstreek een dergelijke vranke taal te laten horen. Maar dit mag niet beperkt blij ven tot die ene man en die ene dag. 't Elfjulivuur mag niet zo spoedig luwen. Zoals gewoon lijk is na het Zangfeest, de Ij zerbedevaart en !1 juli het Vlaamse repertorium uitgezon gen en kunnen de strijders rus tig voor een jaartje indommelen om dan opnieuw wakker te schrikken als het ogenblik van de «strijd» aangebroken is. Rik Boel moet als kultuurraad- voorzitter zijn eigen partijgeno ten, maar ook de Vlamingen in andere partijen met woord en daad stimuleren, zodat Vlaan deren eindelijk krijgt waarop het nu bijna 150 jaar aanspraak maakt! «RODE LEEUWEN» EN AMNES TIE De in het politiek arena ver grijsde Rik Fayat staat dus niet langer alleen. De «Rode Leeu wen» duiken op in alle hoeken van Vlaanderen en nemen geen blad voorde leeuwen... mond! Staatsekretaris Lydia De Pauw-Deveen had het in Brus sel over «vlaamshaterij op ver schillende niveaus» en stelde daartegenover het aloude «geen Vlaams, geen centen»! «Onze» Mare Galle pleitte voor een eigen Vlaams Beleid, nu de verschillende gewestelijke re geringen nieuwe en ruime be voegdheden hebben gekregen. Prof. Alois Gerlo, Voorzitter van het Vermeylenfonds, oud- rektor van de VUB en erkend weerstander, sprak te Mortsel de hoop uit dat België 34 jaar na de bevrijding een einde zou stel len aan «een onnoemelijk Bel gische schande» Misschien kan de harde kern van het Bel gisch hoera-patriottisme ter ge legenheid van het 150-jarig be staan van dit land eindelijk eens het kristelijk of humanistisch geweten laten spreken en defi nitief een einde stellen aan de gevolgen van een genadeloze repressie, waarvan hoofdzake lijk eenvoudige mensen het slachtoffer werden. B u." programs Er is tijdens de Tweede Wereld oorlog onvoorstelbaar veel ge leden, maar toen de vijand eenmaal verslagen was, werd ook hier het barbaarse «oog om oog, tand om tand» op mens onterende wijze toegepast. Nooit zullen wij de verschrikke lijke tonelen vergeten, die wij als kind hebben meegemaakt tijdens de eerste dagen na de bevrijding, en die ons voor eeuwig in het achterhoofd zijn gebrand. Overal werden en worden nog fouten gemaakt: de mens is on volmaakt. Voor elk vergrijp, voor iedere overtreding van de bestaande wetten zijn straffen voorzien. En aan elke straftijd komt een einde. Moordenaars, dieven, pooiers, gangsters van allerlei slag heb ben recht op vergiffenis. Nooit werden misdadigers van ge meen recht zo hard gestraft als sommige mensen om een ideo logische misstap. Het wordt tijd, dat in dit land het gezond verstand zegeviert. Geen enkel land in de hele Wes terse wereld is als België zo weinig vergevingsgezind! Laat deze 11 juli en de daarop volgende Belgische Nationale Feestdag van 21 juli 1979 ein delijk de hoop brengen op een land, waar ALLE gevolgen van die wrede wereldramp voor goed uitgewist zullen zijn... Een land waar alle burgers el kaar recht in de ogen mogen kijken, waar niemand nog met schuldgevoelens hoeft rond te lopen, waar iedereen vrij is om te spreken en nog af en toe de lust heeft om eens hartelijk te lachen... VERBODEN TE LACHEN... IN DE VLAAMSE BEWEGING! Kor Van der Goten, de vader van onze Vlaamse kleinkunst had het zovele jaren terug reeds bij het rechte eind toen hij zong, op tekst van de Aalstenaar Mark Van Caelenberg notabene: «Verboden te lachen... in de Vlaamse Beweging!». Wij heb ben het lachen blijkbaar ver leerd... Ons van nature toch goed lachse volk houdt van «plech tige gelegenheden» en daar valt niet (mee) te lachen! Zo ook de elfde juli in Aalst. Zoals één van de weinige aan wezige persmensen terecht in zijn krant schreef «Aalsterse elf- juliviering stond stijfjes van de ernst». Positief vonden we dat het pro gramma sterk Aalsters getint was: slechts gastpreker Cop pieters was geen Aalstenaar, maar dat was ook niet de be doeling. Lees verder p. 4 Aankomst aan de kerk. Pastoor Bruggeman tussen pater Noyez (provinciaal) en Deken De Vos. Achteraan: Theo Van Gijseghem, voorzitter van di kerkraad dhr. Boel en R. De Schepper.

De Voorpost | 1979 | | pagina 1