Jose Oe Cauwer 'Kuiper bezorgde me slapeloze nachten' William Tackaert 'In De Alpen moest ik mijn meesters erkennen' Li WGH De Voorpost - 27 7.1979 - 21 3n-i De Cauwer lacht die guitige, snoeperige glimlach die ook Tijl-Uilenspiegel ing t vertoond hebben, toen die de Spanjaarden een gezellige loer draaide. José als lauwer blijft de glimlach houden, ook na een Ronde van Frankrijk die voor hem er- itans niet rimpeloos en blikvangerig verliep als de vorige vier. De Temsenaar, ïns s 1975 meesterknecht, raadgever en boezemvriend van Hennie Kuiper, liep jenrdaad nauwelijks in de kijker. Radio, TV, de geschreven pers,José's naam I zelden vermeld. Voor een man die jaarlijks zijn portie publiciteit als ideale !ht opeist, was dat een ongewone gang van zaken. Wie hem kent vermoedde dat hier iets niet in de haak was. En dat bleek ook het geval, jochten José De Cauwer dinsdagochtend op in zijn woning in de Eeckhout- jstraat te Temse. Wat hij over de voorbije Tour en zijn wel en wee vertelde, leest ind deze reportage. even het geheugen alleen de uitslag aan de sen: José De Cauwer eindstreep telde, maar hij geboren te Temse op wilde gewoon niet luisteren. >p*ember 1949. Hij is Hij dacht dat hij het op zijn (psrenner sinds 1973. manier kon waarmaken, hij '3 reed hij voor Herte- zag de realiteit gewoon niet, van Ritten De Wolf, in hij zweefde, 's Morgens te voor Sonolor-Gitane 5u zat hij dan klassementen Stablinsky (kopman te maken, zijn prognoses i Van Impe), in 1975 voor de doortochten op de Frisol van Piet Lie- cols op te schrijven. Hij (kopmannen Fedor deelde zoals altijd zijn ka- lertog en Kuiper), van mer met mij. Op de duur kon tot 1978 voor Ti- ikzelf ook niet meer slapen, jh van Peter Post Zodoende was het moeilijk tan Kuiper). Sinds dit s hij in de witzwarte e van Maurice ier. Zijn kontrakt loopt 80 s gehuwd met Jeanne ,®"rschoot uit Nieuwker- r *8§i ?n heeft een zes jaar dochter: Debbie. om is Kuiper precies egaan bij Ti-Raleigh? De Cauwer: Hennie bij Ti-Raleigh beknot vrijheid, hij kon niet dei wat hij wou. Daar wa lk te veel kopmannen, lisschien op dat ogen- leer persoonlijkheid n dan hij. Bovendien ami! hij door zijn ploeg- lin-B niet au sérieux ge- ige|n. Men stak de draak toepem en hij reageerde nooit op. Peugeot hem een beter kon tan dan Raleigh deed. tie heeft toen öperi gespeeld: hij heeft op de hoogte gebracht evraagd of Ti-Raleigh d was evenveel te ge- hij zou dan gebleven tou90st vond het bedrag te e en liet Kuiper gaan. 1 bfie heeft dan bij Peu- VÉjeêist dat ik met hem a'»zou gaan. <mpnt dit seizoen minder ,r0,ef voorplan gekomen m(fte vorige jaren. kk^Jitioneel heb ik het dit et tog niet zo goed gehad. derde plaats waren we dan ook erg opgezet. Het draaide trouwens perfekt in die rit. In de tweede ploe gentijdrit hadden we echter pech. Hennie dacht na die rit de gele trui te kunnen nemen en was erg zenuw achtig. Vandaar zijn pa niek toen we al na enkele kilometers met tegenslag hadden af te rekenen. Die nervositeit was natuurlijk geen voordeel, het stuurde de zaken nog meer in de meer te spreken. Demuer Ibeenbreuk op Die 's uiteindeluk met gebeurd, mij ook dit jaar nog Maar Ku'Per bezorgde °"s r gespeeld Begin dü wel heel wal k°Pz°'gen! ien liep ik tijdens een Wat was de ambitie van tje voetbal een spier- Peugeot vóór de ronde? kking op. Het slechte 'Je moet eerst en vooral we- irweer liet bovendien ten dat Peugeot bij de aan- e dat er kon getraind vang van het seizoen van n. Ik moet er eerlijk- nergens kwam. Thevenet ihalve aan toevoegen was vorig seizoen de mist zelf redeneerde in de ingegaan, ploeggenoten n: ik ben er al 29, ik zal waren op doping betrapt en istig aan doen, ik kom dergelijke meer Kortom, klaar tegen het sei- met Kuiper als kopman ver- ibegin. Dat alles samen trok de ploeg dit jaar met Je er echter toe dat ik bij een schone lei, met als ^igenlijke start van het hoofdbetrachting: de basis oen onvoldoende voor- leggen voor een nieuw sterk )id was. Ik had mis- geheel. Ik denk dat de Peu- en maar 14 dagen ge- geotbazen voor deze tour »nd Al op 9 februari be- rekenden op een plaats tten wij onze eerste binnen de eerste drie voor Istrijd. Om toch maar Kuiper, een paar ritover- ir te komen heb ik mij winningen en op de kon- igeforceerJ, ik ben gaan krete uitbouw van de ploeg :t Wrijven. Daarvan heb ik Onmiddellijk na de Tour, 's ide weerbots ondervon- zondagsavonds, werd ons I. Dat heeft zich over een een banket aangeboden 'I van het seizoen ge- door Peugeot. Bedrand eid Tegen de stad van Peugeot zelf was daarop Tour was ik konditioneel aanwezig. In tegenstelling 'g 85 tot 90% in orde. met wat er gezegd en ge- in mijn achterhoofd de schreven wordt, was hij niet ®ring van vier Rondes ontgoocheld over de presta- IIFrankrijk begon ik nogal ties van de ploeg. Hij beseft ■gezind aan de Tour.' wel dat zijn merk niet elk .-benf in tegenstelling tot ^aar ean R°ndewinnaar kan ■iere laren minder in de leveren en hiiweet ook waar yangsteltmg gekomen. de Ploe9 vandaan komt. Dat in grootste probleem in er zes renners op het einde F voorbije ronde situeed van het seizoen verdwijnen, h op het mentale vlak. Ik was reeds van b|J de sei- rakte me geweldig zor- zoenaanvang geweten. Dat n Hennie Kuiper vormde IS 9een maatregel die de I probleem. Hij koerste ion9s|e weken genomen Jtzoals Demuer het wilde, werb' Jk deelde de mening van Peugeot nam een goede N ploegleider. Kuiper start met een derde plaats oe alsmaar tegen Hinault in de eerste ploegentijdrit. ten. er altijd maar in vlie- 'Inderdaad. In die ploegen- n. ondoordacht krachten tijdrit tussen haakjes een ^Pillen was het. Wij moordende bezigheid pitten hem ervan te over- eindigden we derde, na gen dat hij taktisch volle- Ti-Raleigh en Ijsboerke jü 'out zat. dat het niet zo ploegen die zo sterk zijn dat wangnjk was wat tijdens wij ze buiten-categorie be- wedstrijd gebeurde, dat schouwden Met deze mij. Geleidelijk begreep ik de ernst van mijn situatie en relativeerde ik de gebeurte nissen. Ik kwam tot bezin ning. Op een paar kilometer van de top ben ik dan terug sneller gaan rijden, ik ben redelijk vlug naar beneden gereden en heb de groep nog voor de klim van de Télégraph bijgehaald.' Was deze ronde je zwaar ste? 'Het was mijn zwaarste omwille van de problemen, de zorgen om Kuiper. Je mag niet vergeten dat psy chische druk zich ook op het fysische vlak laat gevoelen. Daarnaast was het trajekt zelf erg zwaar. Vooral ook de manier van koersen maakte deze ronde erg moeilijk. Elke dag opnieuw werd er gereden alsof het om een klassieker ging. Die bonifikatiespurten werken dat ook in de hand. Als Hi- nault daaraan meedoet moet iedereen wel oplet- ten Maak eens een verge lijking tussen Ti-Raleigh en Peugeot, Post en Demuer. 'Organisatorisch zijn beide ploegen zeer sterk, allebei uitstekend. Demuer is een groter taktikus dan Post, maar Post dwingt meer res- pekt af, is harder, soms op het randje van het aan vaardbare af, met als ge volg dat zeven renners op tien echt bang zijn voor hem Post zet ook meer de puntjes op de i; Demuer is losser. De verstandhouding in onze ploeg was tegen het einde van de Tour uitstekend. Ik heb al gezegd dat de ploeg bij de seizoenaanvang van nergens kwam, dat onder andere een goede inge steldheid en een goed mo reel moesten opgebouwd worden. In de ronde zelf heeft het nog broze moreel enkele deuken gekregen, maar ik durf zeggen dat het tegen het einde van de tour voortreffelijk werd. Het feit dat Kuiper zijn ongelijk is gaan inzien heeft dat be vorderd. In de tijdrit te Dijon is Hennie tot het besef ge komen dat hij gezweefd had, niet met beide voeten op de grond had gestaan. Hij is toen afgeknapt. Hij ver loor bovendien zijn derde fijne van een situatie vertel len ze me natuurlijk niet.' Hoe beoordeel je Kuipers vierde plaats? 'Kuiper was fysiek 100% in orde. Dat er niet uitgeko men is wat erin zat, is ge woon te wijten aan zijn on realistische manier van rij den. Nuchter gezien moe ten we ook wel stellen dat hij niet verder kon geraken dan stopt Esclassan nog dit jaar met wielrennen en gaat hij zich volledig aan zijn zaak wijden. Dat hij toch is mee gegaan naar de ronde? Hij heeft een paar jaar geleden de groene trui gewonnen, en dat spreekt enorm aan in Frankrijk, dan ben je een halve god. Eens Esclassan de strijd gestaakt moesten wij ons al- José De Cauwer op de foto met heelwat bestuursleden van zijn supportersklub (RDG) plaats. Van dan af is de hele ploeg zich als een ware eenheid achter Kuipèr gaan zetten. Ook tevoren reden ze natuurlijk voor hem maar die echte spontaniëteit was er dan niet. Op het einde wel Ik geloof dat de geest in de Raleighploeg op het einde niet zo goed meer zat. Kne- teman heeft Wellens de ze vende plaats doen verliezen door er met Battaglin van door te gaan. Hoe het eigen lijk zit in de Raleighploeg weet ik niet precies. Ik praat wel met mijn ex- ploegmakkers, maar het een derde plaats. Die had hij moeten innemen. Dichter kon niet. Zoetemelk was anders dan de vorige jaren, het was een formidabele Zoetemelk. En Hinault was nog formidabeler.' Peugeot won geen enkele rit 'Er is vóór de Tour nog op een bepaald ogenblik twijfel gerezen omtrent de deel name van onze sprinter, Esclassan. Hij heeft een grote fietsenzaak op touw gezet en hij zit met zijn hoofd meer bij die zaak dan bij het koersen. Dat was ook in de tour zo Waarschijnlijk lemaal inzetten voor een rit- zege. Maar dat is gemakke lijker gezegd dan gedaan. Wij hebben ons allen tot het uiterste ingespannen maar zijn er niet in geslaagd. Geen enkele zege voor Peugeot, het klinkt onge looflijk, maar je ziet dat het mogelijk is. Las je de kranten tijdens de tour? 'Ik heb deze tour gedeelte lijk als een blinde gereden door al die kopzorgen. Ik heb vrijwel niets gelezen/af en toe eens in L'Equipe ge keken, anders niets. Vroe ger las ik meer. Heeft je vriendschap met Kuiper door de gebeurte nissen een klap gekregen? 'Zeker niet, integendeel zelfs. Hij beseft nu ook zelf wat hij ons heeft aange daan.' Hoe beoordeelt men in het peloton iemand die op do ping betrapt wordt, zoals bvb. Battaglin? 'Hij is door het rode licht ge reden en ze hebben hem opgeschreven. Dat is pech hebben. Het grote probleem met doping is: waar ligt de grens tussen het toelaat bare en de overtreding, le dereen zit momenteel tegen die grens. Ben je er effen over en je wordt gekontro- leerd, dan heeft men je te pakken. Als er een vedette gepakt wordt, redeneren zijn tegenstrevers vaak in de zin van: goed dat men hem betrapt heeft, of zijn zegekansen lagen (door de doping) hoger dan de onze. De dopingkontroles in de Tour werden zeker au sé rieux genomen; Michel Lau rent van onze ploeg ver telde dat hij bij de kontrole al zijn kleren moest uittrek ken.' Zitje in de criteriumdans? 'Ik rijd alle kriteria die Kuiper rijdt, en dat zijn er nogal wat. Het gaat om Nederland (waar meer kriteria zijn dan in België) en om Frankrijk. In België rijd ik er maar één: in Sint-Niklaas. Wat was het schoonste ogenblik in de voorbije Tour? 'Over de eindstreep te Pa rijs rijden. Dat geeft een enorm gevoel, voldoening en opluchting. Je staat daar dan midden die geweldige, weergaloze ambiance, suf van de inspanning en dan voel je je blij, blij datje weer het einde gehaald hebt. Dat schenkt een enorme vol doening.» LUC DE RYCK José De Cauwer startte voor de vijfde maal in de Ronde van Frankrijk en bereikte steeds Parijs, op zichzelf een hele prestatie (RDG) met hem samen te werken, war. Die ploegentijdrit werd Op een bepaald ogenblik een tegenvaller. Het moreel viel er met hem gewoon niet van de ploeg waaraan nog altijd gebouwd werd kreeg een ernstige deuk door deze nederlaag! De dag daarna, in de rit naar Roubaix, miste Kuiper ook de trein. Vóór de rit hadden we Hen nie op het hart gedrukt kas- seispecialisten als Demey- er. Zoetemelk, de Ijsboer- kes en anderen in het oog te houden ener zeker bij te zijn ingeval de stelling Hinault werd aangevallen. Toen Hi nault plat viel, kwam er on middellijk een aanval op gang met Zoetemelk, De- meyer, Thurau, kortom de specialisten, enKuiper miste de trein. Die had al leen oog voor Hinault Hen nie heeft zich in die rit be perkt tot het duelleren met Hinault. Hij heeft Hinault die alsmaar in de achter volging reed en erg afzag toen twee keer uit het wiel gereden maar reed zelf twee keer lek, zodat de Fransman telkens kon te rugkomen en ze uiteindelijk samen de aankomst bereik ten Kuiper was dan zeer te vreden over het feit dat hij er Hinault twee keer had afge reden, maar dat hij in de rangschikking geen goede zaak deed besefte hij blijk baar niet. Hennie zat met een Hinaultkomplex! Die zorgen hebben je mo reel blijkbaar ernstig aan getast. Jawel. Ik had nooit gedacht dat het mij zo zou aanvre ten, maar het was zo. Op een bepaald ogenblik had het mij zo zwaar te pakken, dat de idee aan opgeven bij me opkwam. In de rit naar Alpe D'Huez moesten we over de Madeleine, de Télégraphe en de Galibier. Bij het begin van de Made leine moest ik al lossen, of juister: ik wilde lossen, ik zag het gewoon niet meer zitten, zo teneergeslagen was ik Ik geraakte tijdens de klim tot vijf minuten ach ter, helemaal alleen, met de bezemwagen vlak achter Alhoewel hij uiteraard graag zijn eerste Tour had uit gereden, was het zeker geen ontgoochelde Tackaert, die wij aantroffen na zijn Rondeavontuur. De jonge Zeienaar die gedurende anderhalve week vriend en tegenstander verbaasde hoe hij zich als jong beroeps renner manifesteerde, is tevreden over zichzelf. Het feit dat hij in een t'ental na-tour criteria kontrakten kreeg was voor hem een bevestiging dat zijn presta ties naar buitenuit ook goed zijn overgekomen. dat ik mijn krachten voelde verminderen. Volgend jaar zal ik het trachten te doen zoals Schepers en Maas. Een rustkuur in de bergen spreekt mij wel aan. De Al pen waren te zwaar voor mij. maar ik heb me voorge nomen ze kost wat kost te overwinnen». gedeklasseerd en ik hield er 's avonds een bolwassing van Fred De Bruyne aan over. Maar ik dacht aan de ploegkas. Ook dat hoort bij de stiel. Daar vond ik de be slissing wel juist, maar in de Dauphiné werd ik ten on rechte uit koers gezet. Ik had rembreuk en hield me «Twee valpartijen hebben mijn opgave zeker sterk be ïnvloed», begint William zijn Tourverhaal. «In de rit naar Roubaix hield ik er diepe schaaf- en snijwonden aan over. Dit zijn kwetsuren waar men zich als renner moet kunnen overzetten maar de hinder aan de kuit- spier opgelopen in de rit naar Zwitserland werd een hinderpaal, waar ik niet meer bovenop geraakte. Het was uiteindelijk een spierscheuring en iedere dag werden de pijn erger en voelde ik mijn krachten verminderen. De nachtrust leed eronder en de tocht over de Alpen naar Les Me- nuires werd te zwaar. Ik voelde mij reeds bij de start niet goed. Ik moest vlug af haken. Mits te forceren ge raakte ik nog op de berg van tweede kategorie, maar tot overmaat van ramp viel ik plat en waren de materiaal wagens reeds weg. Ik moest zelf herstellen. Ik moet eerlijk bekennen dat ik me op dat moment een zaam voelde. Alleen, met in mijn achterhoofd de zeker heid dat ik niet goed reed. Minuten achter. De berg op willen en blokkeren tot en met. Het werd me teveel. In de bevoorradingskontrole stopte ik er mee». Niet leeg gereden «Het was geen opgave na een totale uitputting Mij to taal buiten mezelf rijden, zoals ik vele renners zag toekomen of zoals er ande ren waren die na een op gave nog uren naverzorging nodig hadden, daar heb ik mij voor gehoed. Ik meen het werk dat ik aankon te hebben gedaan en ik heb mezelf ook niets te verwij ten. Dit deden ze ook niet in de ploeg. Sportbestuurder Fred De Bruyne reageerde ook in die zin». Enorme ervaring «Het was zwaar en lastig, maar ik ben blij dat ik ja ge zegd heb voor de selektie. In die anderhalve week heb ik enorm geleerd. Zich kun nen bewegen in dit gezel schap is voor een jong be roepsrenner van groot be lang. Ik heb ondervonden dat men in de omgeving van de groten zijn stiel het best leert. De kansen die men krijgt moet men grijpen en dit zal ik in de toekomst ze ker ook nog doen. Ik heb nu ook reeds voor mezelf kun nen uitmaken dat ik geen klimmer ben. Het was een keiharde ronde waar geen geschenken werden uitge deeld. Iedere dag een moordend tempo en telkens moest men weer paraat zijn. Mijn eerste Tour zal me voor de toekomst veel wijzer ma ken. Een nieuwe kans zal ik met beide handen grijpen Maar de voorbereiding zal ik dan heel anders aanpak ken. Om in de Ronde uit te blinken of tot het einde te gaan. Mijn voorseizoen was te zwaar Na de klassieke periode en voor de echte Rondekonditie te gaan aan scherpen moet men een rustperiode nemen Dit deed ik niet Daar lag mis schien ook wel een reden Doorzetter William Tackaert is een doorzetter, iemand die zon der komplexen zijn plaats opeiste in het peleton en die altijd bereid is om er het bes te van te maken Als we hem aan het geval van de Rush Simca spurten herin neren, glimlacht hij en ver woordt de manier waarop het ging: «Ik zag het spandoek voor de spurt hangen. Zelf zat ik niet in goede positie en voelde mij ook niet sterk ge noeg om mee te spurten. Ik had wel gezien dat 73üïdo Van Calster beter geplaatst was. Ik riep naar Guido en pakte hem bij de broek en lanceerde hem naar voor. Van Calster won maar werd aan de wagen vast terwijl men aan het herstellen was. We waren amper enkele ki lometers gestart en het pe leton reed tegen 20 km per uur. Ik had er dus zeker geen voordeel bij». Koningen van de fiets «Ik heb me in de Ronde echt als een koning gevoeld. Het is als jong beroepsrenner formidabel om het te bele ven. Het afzien in de koers wordt vergoed door de be langstelling die we achteraf genieten. Daar ben ik echt onder de indruk van geko- ^nen. En op het gebied van organisatie was alles tip top in orde We werden er echt als koningen behandeld Zoiets had ik mij niet kunnen of durven voorstellen. Ook de begeleiding bij ons in de ploeg was prima. Dit zijn we reeds het ganse seizoen gewoon. De sfeer was op timaal en we leerden als jonge renners veel van el kaar Fred De Bruyne heeft daar wel de meeste ver diensten aan. Hij laat zijn renners niet in de kou staan. Voor jongens van ons slag is het de ideale ploeg. Ik hoop er dan ook volgend jaar opnieuw een kontrakt te kunnen tekenen. Ik mag wel zeggen dat ik van verschil lende kanten reeds aanbie dingen heb gekregen, maar naar het team van Fred De Bruyne gaat mijn voorkeur. Het valt als niet vedetten- ploeg ook mee om de grote baas van Daf te kunnen ontmoeten, die ons moreel komt steunen, ook dat is niet overal het geval. Ik kon zelfs met het privévliegtuig van de heer Van Doorne mee terugkomen». William Tackaert kan niets dan goeds vertellen over zijn Rondeleven. Eigenlijk logisch voor die jonge man, die er zichzelf en zijn moge lijkheden in terugvond en kon testen totwaar zijn am bities reiken. «Ik ging niet tot op de bo dem van mijn krachten. Ik kwam gezond naar huis, alleen mijn krachten waren opgebruikt en daar hadden een zwaar voorseizoen er twee valpartijen hun deel in De Tour is mij bevallen en ik zal hem graag terugzien. Df naseizoenklassiekers, d Ronde van Holland en i Ronde van Duitsland k> men nu nog aan de beu maar toch denk ik reeds aa het voorseizoen 1980 en het bijzonder aan de kl? siekers Dit jaar kwam ik het einde nog iets te ko maar volgend seizoen wil de volle afstand in de spit; aankunnen» BENC

De Voorpost | 1979 | | pagina 21