DODEMIOCHÏ Kadeekes dood na tocht door Aalst en Dendermonde? 5NIERMRT50NRLC e. Door onze gesprei* werd erop gewea zeskilometerlange 8 il degelijk in het toti ;ilometers is inbegr overs! eksklusieve reports: Fr. Appers (tekst) I Dirk Buikmans (toto'! De laatste jaren is de vakantieperiode voor de leden van het Bornems jeugdhuis "Kadee» steeds synoniem geweest van hard werken. Toen men tien jaar geleden die «gekke» inval kreeg om een dodentocht over honderd keiharde kilometers op touw te zetten, dacht wellicht niemand onder de jeugdige organisatoren met een «blijver» van wal te steken. Deze Bornemse dodentochten kenden nochtans zulk een geweldig sukses dat ze in een mum van tijd uitgroei den tot een klassieker in de internationale wandelsport Reeds tijdens het tweede jaar waren er talrijke buitenlanders op de intekenlijsten terug te vinden. Dit groots en onverwachte sukses was er in die periode de oorzaak van dat organisato ren Luk De Rijck en Co wel verplicht waren om met die dodentochten door te gaan. leder jaar steeg het aantal inschrijvingen zienderogen, om verleden jaar de piek van de 2.000 wandelaars te overschrijden. Dat alles resulteert in het feit dat de Bornemse «Kadees» dit jaar aan hun tiende jubileumtoch- ten toezijn. Daarbij komt dit jaar het feit dat men ter gelegenheid van de jubileumtochten van 10 en 11 augustus er iets grandioos wil van maken. Dit jaar wordt de jeugd extra in het zonnetje geplaatsL «Niet omdat we nou eenmaal in het internationaal jaar van het kind zitten, maar omdat we het een leuk idee vonden» aldus zegsman André De Clerck. Dat kan het alleszins worden, want wie droomt er nou als jongeling niet van om hand in hand met de «dodenwandelaars» de laatste kilometers af te ieggen. Dit jaar krijgt de jeugd daartoe de gelegenheid. Dit jaar wordt er immers naast de traditionele dodentocht over honderd kilometer ook een wandeling over tien kilometer aan het programma toegevoegd. Tijdens het tweede gedeelte van deze mini-wandeling komen de jeugdige wandelaars op hetzelfde parkours van de «groten» terecht. Volgens de organisatoren is het geenszins de bedoeling om van deze tien kilometer lange wandeling een blijvende organisatie van te maken. Het blijft bij dit ene jaar om onze jubileumuitgave meer luister bij te zetten». André De Clerck: «We verdienen er geen cent mee!» nu reeds vast dat het tijdens dit jubileumjaar nog grootser en indrukwekkender zal worden. Kadee-voorzitter Lutgard Van Lent hierover: «Nu reeds stro men de inschrijvingen binnen. Nog nooit konden we enkele weken voor de start van onze dodentocht zo'n reuze-aantal voorinschrijvingen noteren. Alles laat nochtans voorzien dat vrij dagavond 10 augustus weer een indrukwekkende stoet wandelaars door het centrum van Bornem zal trekken». Voor duizenden enthousiaste toeschouwers langsheen het parkoers wordt het weekend van 10 en 11 augustus weer een groots feestvoor hon- derde deelnemers een sensa tionele lijdensweg. Uitgebreid programma Samenwerking en prestatiezucht Volgens onze gespreksgenoten is het sukses van deze doden tochten in de eerste plaats te spel. Verantwoordelijke D Clerck: «We houden aan deze dodentochten geen frank over, wel integendeel. Vele buiten staanders beweren natuurlijk dat we er een aardige stuiver aan overhouden. Al te gek na tuurlijk. Het inschrijvingsgeld wordt steeds zo laag mogelijk gehouden. Diegene die zich vooraf laten inschrijven betalen slechts 250 frank. Diegenen die hun nummer de dag van de start zelf komen afhalen betalen honderd frank meer. Daarvoor krijgen ze heelwat in de plaats. De deelnemers ontvangen voor dat bedrag medische verzor ging in zowat twaalf kontrole- posten langsheen de honderd kilometerlange omloop, We zorgen eveneens voor de no dige frisdrank, voor fruit, soep en warme dranken. Ook de (voor sommige wandelaars) verlossende bezemwagen is voorzien, ledereen die de tocht tot een goed einde brengt ont vangt een prachtige medaille. Velen zijn dan ook echt on- Toen de leden van het Bornems jeugdhuis KADEE nu negen jaar1 geleden voor de eerste maal met dergelijke tocht over hon derd moordende kilometers uitpakten, liet niets vermoeden dat alles zo'n geweldige groei zou kennen. Dat was toen zelfs niet het opzet van organisator Luk De Rijck en zijn enthou siaste ploeg medewerkers. Huidig mede-verantwoordelijke André De Clerck hierover: «We waren in die periode reeds enigszins vertrouwd met het organiseren van wandeltoch ten We waren toen immers van wal gestoken met onze even- ,..,ggns traditionele Oktobermar- sen. Daaruit is eigenlijk de hui dige dodentocht ontstaan. Tij dens een van die kontaktverga- deringen waren we van oordeel dat we eens iets geks op touw moesten zetten. Iets dat in gans de streek weerklank zou vin den. Toen kwam een van ons op de idee om een tocht over zomaar eventjes honderd kilo meter op het programma te zet ten Dat betekende natuur lijk waaghalzerij: in die periode was de wandelsport ter plekke lang niet zo populair als nu, zo dat het voor ons een groot vraagsteken was hoe men op ons initiatief zou reageren. Dat viel mee, want voor die eerste ling kwamen zo'n 72 wande laars opdagen. Het organiserend komitee bestond toen uit zo'n honderdtal jongelingen, zodat iedere deelnemer aan onze eer ste dodentcht een eigen reis gids meekreeg!» Luk De Rijck, Harry Van Ranst, Jaak Van Ertevelde en alle over ige KADEE-medewerkers wa ren dan ook in hun opzet ge slaagd: de Klein-Brabantse be volking aanzag de wandeling als iets geks, doch zulks was nou eenmaal het opzet der or ganisatoren. Het sukses van dat eerste jaar was er ook de rechtstreekse oorzaak van dat men met het organiseren van dergelijke tochten doorging. Met heelwat enthousiasme werd de tweede dodentocht voorbereid. En kijk, de jeugdige Bornemnaars werden voor hun geweldige inzet beloond. Gedu rende de voorbije jaren is de Bornemse dodentocht een organisatie met internationale allures geworden. Reeds tij dens de tweede editie daagden er talrijke buitenlanders op. Elk jaar bleef dit aantal stijgen om verleden jaar de piek van de achttien internationalen te be reiken. Naast honderden wan delmaniakken uit eigen iandje daagden er verleden jaar ook nog wandelaars op uit Honga rije, Zwitserland, Nederland, Engeland, Duitsland, Luxem burg, Finland, Italië, Frankrijk, Canada, USA, Oostenrijk, De nemarken, Zuid-Korea, Spanje, Schotland en Ierland. Deze dodentochten groeiden dan ook tot het Klein-Brabantse streekgebeuren bij uitstek: on danks de opgetekende rekord- cijfers van vorig jaar staat het rijke wandeltochten er niet on rechtstreeks de oorzaak van geworden dat vele zaken eigen aan een jeugdhuis onmogelijk zijn geworden. Zegsman André De Clerck en de huidige KADEE-voorzitster Lutgard Van Lent menen van niet. «We we ten natuurlijk wel dat vele Klein-Brabanders uitkramen dat KADEE uitsluitend een wandelklub is geworden. Dat we dus in onze jeugdhuiswer king tekortschieten. Diegenen die met het beleid in ons jeugd huis vertrouwd zijn weten wel beter. Natuurlijk zijn we in een echte krisisperiode terechtge komen, net als alle andere jeugdhuizen. Dat is nou een maal een teken des tijds. De glansperiode van tien jaar gele den is voorbij. Niet voorgoed. We zijn ervan overtuigd dat de jeugdhuizen nog een zonnige toekomst voor de boeg heb ben!». Voorzitster Van Lent: «Door het organiseren van onze doden tochten treden we als jeugdhuis naar buitenOok dat is voor een jeugdhuis van een enorm be lang. Het is waar dat vroeger meer initiatieven werden ge nomen op, allerlei gebied. De tijden zijn veranderd. KADEE is meegegroeid meegeevolueerd. Net als de dodentochten zal ons jeugdhuis blijven bestaan. De retro-mode zal voor ons zelfs een nieuwe bloeiperiode bete kenen. Het nieuwe KADEE- publiek voelt zich natuurlijk heelwat minder bij het doden- tochtgebeuren betrokken dan die van het eerste uur. Doch het middelpunt van het doden tochtgebeuren. Donderdag augustus worden de eers wandelaars te Bornem vei' wacht. Voor hen wordt er tul sen 13 en 21 uur voor onthaj en de nodige informatie ge zorgd. Een informatie- en 01 haalstand zal worden bouwd in het gemeentehuis in de Booi straat. Te 20.00 uur wordt er de reuze-tent de start gegevi van een groots volksdansfest val. Vanaf 21.30 uur present ren de mannen van de plaats lijke filmklub «Refleks» dodentochtopnamen. Vrijdi wordt het onthaal en de matie een ganse dag lang dergezet. Te 19 uur wordt het ganse schap ontvangen op het selijk gemeentehuis. De nen van het laatste uur zich tussen 18 uur30 en 21 laten inschrijven in de langsheen het Cardinaal dijnplein. Te 21 uur stipt dan de start gegeven van jubileumdodentocht. gegaan door een feeststoet de traditionele doodskist ken de meer dan 2.000 laars (zulks staat nu reeds doorheen het centrum va gemeente. Door onze partners werd erop dat tocht wel degelijk in aantal kilometers is pen. Wanneer de rond 22.00 uur de Rijksweg hoogte van «Nutricia» ken hebben ze nog slechts kilometer voor de boeg. 32 - 27.7.1979 - De Voorpost 2a s het vorio iaar: meer dan 2.100 wandelaars als één sportieve: man achter de Kadeevlag. Lutgard Van Lent: «De inschrijvingen komen binnen. Nu al!» danken aan de geweldige pres tatiedrang der deelnemers. Daarnaast is er natuurlijk ook een groot gedeelte echte wan delaars die de Bornemse do dentochten niet meer willen of kunnen missen. Zij beschou wen hun wandelseizoen als mislukt indien ze niet aan de honderd moordende KADEE- kilometers hebben deelgeno men. Van maanden tevoren zijn de me dewerkers met de organisatie van deze dodentocht bezig: het uitstippelen van de tocht, het verzorgen van de public- relations en het instaan voor de juiste begeleiding der deelne mers is inderdaad geen kinder rechtvaardig in hun beoorde ling. Betalen om te Bornem te komen lijden zeggen ze dan. Diegenen die met ons werk ver trouwd zijn weten wel beter!» Kadee: wandelklub of jeugdhuis Dankzij het geweldige sukses van de Bornemse dodentoch ten, wordt het organiserend jeugdhuis KADEE alsmaar meer en meer als een echte wandel klub aanzien. Vele bloeiende initiatieven van weleer gingen ter ziele, de internationale do dentocht en de oktobermarsen vormen nu het zwaarteput van het jaarlijks KADEE- programma. Zijn deze sukses- worden er heelwat jongeren door deze jaarlijkse dodentoch gestimuleerd om ook op het vlak van onze jeugdhuiswerking hun verantwoordelijkheid op te nemen. Ze leren initiatief ne men!» Uitgebreid programma Dit jaar werd natuurlijk niets onverlet gelaten om de nakende jubileumtochten van tien en elf augustus zo aantrekkelijk en suksesvol mogelijk te maken. Voor de organisatoren van KA DEE een krachtenslopend week einde. Woensdag wordt de reuzetent opgetrokken. Vanaf dat moment wordt het Bor nems Cardinaal Cardijnplein 's Zaterdags start dan jeugdwandeling over tien meter. Een ding staat reeds vast: deze tiende dentocht zal weer wandelaars naar Bornem ken en de plaatselijke bergiers laten want voor hen wordt het groots kermisweekeinde. de traditionele kalmte is zulks Een van Fr. Dirk

De Voorpost | 1979 | | pagina 32