11 JULI TE AALST: TWEELEDIG FEDERALISME IN EEN VERENIGD EUROPA MALLEMOLEN Met de Walen w'"en w'' onder" DE VOORPOST 4 - 27.7.1979 - De Voorpost De feestdag van de Nederlandse Kuituurgemeenschap kende een groot sukses. Zelfs van op de nieuwe terrasjes, met een verfrissing in de hand, kon men de 11 juliviering bijwonen. (Hugo) Ook Willy Teirlinck was van de partij. Nog een naam die in Aalst in de oren klinkt (Mark) Gelukkig arriveerde Roger net op tijd en te 7 uur stipt werd de mallemolen op gang ge bracht. Waar is de tijd, dat men zich de keel hees schreeuwde voor Eddy en Lucien? De hysterie bereikte hier een hoogtepunt toen Van Impe Lu cien van Impe d'lmpe als hij ooit ereburger wordt van deze stad? de belachelijke bolle- kenstrui verwisselde voor een echte «Maillot jaune», de meest begeerde T-shirt ter we reld! Enfin, dat is allemaal lang voorbij... Nu was het Gery Verlinden, die als Belgische vlag dienst deed en in zijn trikoloré trui als eerste onze Grote Markt opstormde. Want daar was men niet ver trokken zoals dat vroeger het geval was. Start en aankomst kregen een vorstelijker tintje: dat gebeurde namelijk op het Keizerlijk Plein. En goi na... De speaker van dienst pro beerde de spanning ten top te drijven, maar stelde bij de voor laatste ronde vast, dat er van spanning nooit sprake was ge weest. Op de Grote Markt kon men via de luidsprekers het hele koersgebeuren volgen. Voor de meeste toeschouwers werd het dus meer een luister spel... Wie persoonlijk de felbetwiste spurten wilde bewonderen, kon dat mits betaling van een sup plement van 50 Belgische fran ken. De meeste personaliteiten wa ren na het volbrengen van hun plicht blijkbaar stante pede naar huis teruggekeerd. Bijgevolg waren de tribunes maar voor de helft meer bezet. Daardoor viel beter de aanwe zigheid van Louis De Pelsmae- ker op. Hij hield zijn mond, en dat scheen hem zwaar te vallen Al die koereurs maar rondjes zien draaien en daar géén kommentaar mogen bij geven moet inderdaad een helse be proeving zijn voor een kom- mentator. Maar Louis zag er goed uit. En bruin. Zoals de andere Toer-de-zwanzers. Frieten raken in onbruik. Nu is het de geur van hot-dogs en hamburgers die de brave burgers in de neusgaten dam pen. En niemand kan de verlei ding weerstaan. Zelfs koude broodjes gingen als warme broodjes van de hand. '25 ballen voor een broodje met Venolg p 1 Het welkomswoord werd door de voorzitter mitee, Frans Wauters, uitgesproken. (Hugo) ontlokte aan één enkele toe hoorder de opmerking dat dit géén «elfjulitaal» was! Maar liever dan steeds weerke rende gemeenplaatsen te ge bruiken, vestigt de Aalsterse burgemeester de aandacht op onze aktuele Vlaamse proble men en is hij bekommerd om de tewerkstelling en de ekspan- sie van het bedrijfsleven ,in Vlaanderen, dingen die in deze tijd van levensbelang zijn voor ons aller voortbestaan. Als be sluit zei de burgemeester: «Vandaag moeten de oude wa pens worden afgelegd. Wat ik vandaag Vlaanderen toewens is die nieuwe «spirit», een geest kracht en een daadkracht die er borg voor staan dat onze toe komst in wezen niet slechter zou zijn dan het verleden.» «Spirit» is inderdaad wat ons volk ontbeert. Een vleug ouderwetse roman tiek hoort er beslist nog wel bij en strijdlust op het podium is erg mooi. De realiteit is anders. De Lamme Goedzakmentaliteit verwijzen wij voorgoed naar de van het stedelijk feestko- prullemand Vlaams-gezind zijn is niet ge- een mager worstje en een spat mosterd... Moesten onze grootouders weerkeren, ze zouden rap weerkeren vanwaar ze weer gekeerd waren... O, ja, iets over ae Koers zen. Halfweg ongeveer hadden vijf kerels de euvele moed gehad om weg te springen, zoals dat in vakkringen heet. De nummers 1-2-3-7*8, twee te veel voor een tiercé, één te weinig voor de lotto; maar zeg zelf: verleidelijke cijfers, niet waar? Verlinden De Vlaeminck Van Impe Willems en Die- rickx... Oscar! Dus niet André. Maar deze Die- rickx uit Meldert won wel geen Oscar, maar een - uurwerk (geen verkapte publici teit in dit blad!) van 14.000 snaren... Een slimme streek van onze streekrenner. Wilfried Wesemael, van Gijze- gem en bijgevolg ook van Aalst, won de Ronde van Zwitserland Misschien kan het gelijknamige huis hem ook eens een horlo geken kado doen? In de Tour draaide Wilfried spijtig genoeg met veel toerkes mee. En in eigen stad viel hij plat. Misschien wordt Valkenburg iets voor Wesemael? Mare De Meyer won de eind spurt en Ronald De Meyer werd tweede. Zo schreeuwde de mikroman het luid over de daken. Wij ge loofden hem op zijn woord en zijn op het Keizerlijk Plein niet gaan checken of hij niet gelo gen had. Wél hebben wij verschillende onwetende toeschouwers kond gedaan van het feit, dat niet minder dan twee De Meyer's op de eerste twee plaatsen hadden beslag gelegd. Ze geloofden het niet allemaal. De plaatselijke politieke figuren op de foto met de veteranen van het Aalsters kriterium. (Mark) Frans Wauters, Voor zitter van het Stedelijk Feest- komitee, sprak zijn welkomst woord uit vooreen aanvankelijk niet zo talrijk opgekomen pu bliek In de loop van de avond zou het marktplein echter stilaan vollo pen. Een aandachtig gehoor kon ge nieten van een hoogstaand op treden van achtereenvolgens het koor «Laat Blijde Weergal men» o.l.v. Karei Van Daele, zang door Lieve De Ro en Luc De Mot op de piano begeleid door Chris Van Ingelghem, een poëziekollage door Rose-Marie Daelman, Guido Klinck en Jo Van den Brulle en een tweede optreden van «Laat Blijde Weergalmen». Marleen Eeck- hout zorgde voor een vlotte presentatie van al deze num mers. EEN NIEUWE «SPIRIT» In de Vlaamse pers treft men onveranderlijk volgende adjek- tieven aan als het over de jaar lijkse Guldensporenherdenkin- gen gaat: «stijlvol, luisterrijk, hoog intellektueel peil, hoog staand niveau» en wat al meer... Allemaal erg mooi natuurlijk, maar het gaat zo gauw verve len. Een kwinkslag tussendoor, een tikkeltje zelfspot, een flits aktuele satire laat de mensen toe even te verademen. Maar ook in onze stad was het dit keer al bloedige ernst wat de beiaard speelde. In onze knet tergekke karnavalstad kon er zelfs ter gelegenheid van dit Ui lenspiegeljaar geen glimlachje af Men vervalt hier soms wel eens van het ene uiterste in het an dere: «de ene keer te zot» zegt men, «de andere keer te bot». Gelukkig kwam er deze keer geen vendelzwaaien bij te pas, want er was zo al wind genoeg Een man die weinig wind maakt, doch als realist-door- dik-en-dun nogal eens nagels met koppen slaat, is burge meester D'Haeseleer. Zijn rede Optreden van «Laat Blijde Weergalmen» o.Lv. dhr Karei Van Daele. (Hugo) BBMHBP!!^BBP,!iiBB!!BB^3!!Ml^fc.-'~~~x- -• noeg: wij zijn Vlamingen. Niets W meer, maarzeker niets minder! i, handelen op bazis van gezonde I wederkerigheid. Wij zullen niet Bh - meer toegeven afdreiging WUr 'ra Jgpm^Bp - mw'j één van onze elementaire V wiffi rechten hebben afgedwongen! 1® BMB! MAURITS coppieters, L 1 Miir—r BIBS tt?VLAANDEREN EN EUROPA Volksunie-senator Maurits B.:. Coppieters, Europeeër van het eerste sinds de Euro- i' k i iHÉÉ f pese verkiezingen van 10 juni jl B<i! I l^^BJ één van de dertien Vlaamse ver- ■Bé I tegenwoordigers in het Euro- mkw y B aw I Parlement te Straatsburg, be- i sloot de avond met een schitte- Bif;' I «dSÖ?* i "B rende rede. Hij is een meesle- BBf J pend redenaar en de aanwezi- |i jgpgK,-. jgj&ÉÊÊ gen luisterden dan ook met ge- "4 .yjL, fL spannen aandacht naar wat •V 't^lSSk. WÊÊm^r,.^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMI deze man te zeggen had Vijftien jaar eerder, ter gele- Poësiekollage «Vlaming met de glimlach» door Guido Klinck, Rose-Marie Daelman en Jo Van den Brulle. van e|f juli in Dik- Senator en Europees Parlementslid Maurits (Hugo) schitterende feestrede. (Hugo) Zoals steeds met de lach. (Mark) Wij hebben er niet van wakker gelegen. Moe maar gelukkig zijn we om pen, dromen van het volgend: elf uur tussen de lakens gekro- kriterium. C.A.T. smuide, had Maurits Coppieters het over kultuurautonomie, de centralisatie en zetelaanpas sing: drie problemen waar men in de Vlaamse Beweging toen mee bezig was Op dat ogenblik speelde Cop pieters reeds met de Europese gedachte en met wat hij noemde de laatste faze van de demokratie, het federalisme. Doch ook op deze 11 juli 1979 is dit federalisme in België nog steeds niet tot stand gekomen. Eindelijk is in alle partijen de federalisering een feit gewor den. Vorig jaar stonden de kranten bol van Egmont- nieuws, dit jaar heeft men de mond vol over staatshervor ming, die vorige week in de zo genaamde «tweede faze» is ge treden. Het blijft echter een moeizaam worstelen en de uiteindelijke oplossing ligt nog helemaal niet in 't verschiet. Bovendien is het gevaar voor een drieledig federalisme al lerminst geweken. Maurits Coppieters sprak er in Aalst zijn bezorgdheid over uit. De Vla mingen moeten op hun hoede blijven was het ooit anders? voor de minorizering: Wallonië-Brussel tegen Vlaan deren. Dètmoet ten allen prijze worden vermeden! België mag geen Skylab worden waarvan de unitaire brokken in drie stukken op onze hoofden neer storten: twee grote en een klein, scherpgerand stuk dat Brussel heet! Het mag ook niet uiteenspatten en als sateliet aan Nederland en Frankrijk worden toegevoegd. Na 150 jaar België is separa tisme uit den boze. In het Eu ropa dat op weg is naar het jaar 2000 moeten Vlaanderen en Wallonië in een tweeledig fe deraal België samen blijven. Dat is en blijft de einige goede oplossing! Sinds de Europese verkiezin gen van 10 juni die op vele plaatsen toch wel tot nadenken heeft gestemd sijpelt de Eu ropese gedachte traag tot de ondergrond van ons kontinent door. Het is niet voldoende: er is een doorstroming nodig, die Coppieters tijdens zijn een aardverschuiving veroor zaakt. Een aardverschuiving in de geesten van onze 410 verte genwoordigers in dat demokra- tisch gekozen parlement te Staatsburg die hen wakker schudt en van het Europees Parlement geen machteloos in strument maakt, dat de maat schappij veel geld kost en ons toch dieper in de put duwt. Nochtans was de start van dit parlement op 17 juli weinig hoopgevend. Voor de dames die op emanci patie gesteld zijn: twee Franse dames speelden in deze aan- vangsfaze een voorname rol: de oudste in jaren Denise Weiss had de eer de allereerste zitting te openen Haar landgenote Simone Veil waarvan de in telligentie hoog wordt geprezen werd als eerste voorzitter verkozen. Onze dertien Vlaamse verte genwoordigers hebben de vol gende vijf jaar de moeilijke op dracht om dit kontinentaal li chaam van de Europese één wording te stuwen. De Europese eensgezindheid is er broodnodig om enig gewicht in de schaal te werpen op we reldvlak. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China, Japan: deze wereldmachten zullen geen rekening houden met de door elkaar schreeuwende stemmetjes van onderling ver deelde landen, wél met het krachtig stemgeluid van een eensgezind en wilskrachtig Eu ropa. Dèt is de boodschap, die een man als Maurits Coppieters reeds vele jaren in al zijn facet ten heeft gebracht en belicht Laten we eindelijk gehoor ge ven aan deze gezaghebbende stem en aan deze van zijn op volger als voorzitter van de Ne derlandse Kultuurraad, Rik Boel, die in Ronse besloot met de oproep: «Vlamingen, Laten we de rangen sluiten, het grote doel voor ogen. Ver draagzaam en eensgezind. Zo en zo alleen kunnen we over winnen.» Een nieuw tijdperk is aangebro ken. Op het politieke wereld- schaakbord worden beslis sende zetten gedaan, die ons niet onverschillig mogen laten Wat tijdens de volgende twintig jaar in deze wereld staat te ge- beurzen is van belang voor de toekomst van onze kinderen. De welvaartstaat loopt op zijn laatste benen. Er zullen offers moeten worden gebracht die voor de verwende Westerse mens hard zullen aankomen. Maar het heeft geen zin de ogen te sluiten voor wat onvermijde lijk komen zal. 11 juli voor Vlaanderen, 21 juli voor België, zijn symbolen uit het verleden. Vlaanderen en België hebben het recht en de plicht hun verleden te herden ken. Maar wat van oneindig meer belang is, is datgene wat ons te wachten staat Het wordt tijd dat wij ons daar allemaal eens ernstig gaan over bezin nen. C.A.T. aan bij uw vrienden, zij zullen er U dankbaar voor zijn

De Voorpost | 1979 | | pagina 4