aal Amm B(tmm* Jotam: ontluikend talent in Meldert TENTOONSTELLING 10 JAAR PIKKELING HET GEBEURDE IN MIJN STRAAT Robert De Pauw, mocht Een levensecht boerenportret van schilder Teugels (Mark) Bij de vooropening op dins dag 24 in de Parochiezaal te Baardegem overschouwde VW-Voorzitter Lambert Van De Sijpe de voorbije tien jaar en richtte een blik naar de toekomst. Ook de folkloristische groep uit Sint-Macairè-en- Mauges die te Meldert is ondergebracht was aanwe zig- Nooit hebben we bij de aan vang gedacht dat onze on derneming dergelijke allure en uitbreiding zou hebben genomen, zegde Van de Sijpe in zijn merkwaardige openingstoespraak. Nu staan we echter op een keerpunt. Wat tot hiertoe gepresteerd werd bleef in essentie beioerkt tot het or ganiseren van een jaarlijks feest, hoe massaal het dan ook is geworden. Met dit feest wordt uiteraard verder gegaan doch- slechts als blikvanger. Van het louter feestelijke dient nu de stap te worden gezet naar een volgend decennium waarin heelwat dromen tot realisa tie kunnen worden ge bracht. Gesproken, nagedacht en onderhandeld met be voegde instanties wordt JOTAM is een letterwoord dat staat voor Jong Talent Meldert en dat in deze mooie Falluintjesgemeente een begrip is geworden. Vanzelf is dat niet zo gekomen. Deze jonge dinamische groep die op dit ogenblik 45 leden telt, in hoofdzaak jongens en meisjes tussen 8 en 18 jaar oud, heeft hard gewerkt om er te komen. /.ij hebben zich toegelegd in het opluisteren van plech tigheden in" de kerk en feestjes binnen en buiten de grenzen van Meldert. Op bals treden zij niet op. wel spelen zij klassieke muziek en onderhoudsmuziek bij diverse gelegenheden. Omdat alle uitvoerders nog studeren wordt het pro gramma nooit overladen en tijdens de voorbije eksamen- "pcriode lagen de repetities zelfs een volle maand stil. Daar draagt de leider van de groep, de heer Paul1 Beek. nauwgezet de hand aan. De kern van JOTAM bestaat, in alfabetische volgorde, uit volgende leden: Geert Beek. die piano, klari net en saxofoon speelt; Lieve Beck, die piano en klarinet bespeelt; Joost Callebaut betokkelt de basgitaar en akoestische gi taar; De oud burgemeester van Baardi bloemetjes aan Mevr. Hooghuys overhandigen. (Mark) Schepen Hooghuys kreeg een lekkere fles Faluintjes-jenever. (Mark) Na een week van inaktiviteiten op filmgebied start Feestpaleis terug na drie weken zijn deuren gesloten te hebben. Vanaf volgende week is ook cinema Palace terug van de partij. Wij hopen dat we voor de tweede helft van het jaar veel gekende produkties in onze zalen mogen verwachten en dat ook de publieke belangstelling toeneemt. Voor de komende weken zijn reeds enkele geken de films aangekondigd, daarover later meer. De ze week brengt het Feestpaleis ons 'The boys from Brazil' en de reeds eerder vertoonde suksesfilm 'Coming Home'. Wat de eerste film betreft moeten we onmiddellijk zeggen dat we deze zelf persoon lijk nog niet gezien heb ben, wel kreeg deze film loen hij in omloop werd (jebracht enkele maan den geleden een middel matige beoordeling van onze Vlaamse filmki itici Ik heb tevergeefs achter dokumentatie van deze film gezocht doch heb er buiten het scenario, waar je als beoordeling toch niets aan hebt, niets over kunnen terug vinden. Voor onze per soonlijke dokumentatie zullen we zeker van de gelegenheid gebruik ma ken om deze film in Aalst te zien. Het is dan ook logisch dat we deze film hier niet verder bespre ken en er ook niet over uitwijden. Voor film van de week hebben we voor die genen die moeten terug keren zijn op hun stap pen in de week van 20 april 79 daar de zalen uitverkocht waren 'Coming Home'gekozen. Deze film werd uitge bracht in 1978 en schoot meteen in de roos door op 9 april 79 drie 'Academy Awards' ofte 'Oscars' in de wacht te slepen te Los Angeles. Dit na de vijf 'Oscars' winnende 'The Deer Hun- ter' van Michael Cimino. Beide films waren Viet- namfilms. Daar waar men in 'The deer hun- ter' een kronologisch overzicht geeft van de feiten voor, tijdens en na de oorlog, heeft men het in 'Coming Home' zoals de titel het zelf zegt over de terugkeer van een Vietnamstrijder, die als invalide terugkomt uit de oorlog en zich verplaatst in een rolstoel. Deze film van Hal Ashi./ wordt meesterlijk vertolkt door Jon Voight (oscar- beste akteur) en Jane Fonda (oscar- beste aktrice) het scenario is van Waldo Salt en Robert C. Jones die daarvoor eveneens een oscar kregen uitge reikt. Tussen beide hoofdpersonages speelt zich een liefdesge schiedenis af die van begin tot einde de kijker in spanning houdt, en dan ook een vreemde ontknoping kent. Veel meer willen we over het scenario niet kwijt, wie de film gemist heeft enkele maanden geleden raden we zeker aan van te gaan kijken voor de anderen een enige ge legenheid om de film terug te zien. Samen met 'The Deer hunter' zal hij zeker tot de top vijf van het jaar 1979 behoren. Bart Callebaut speelt dwars- en blokfluit: Verder zijn er Lieven Lievens (trombone), Van Rrempt Raf (trompet). Veerle Van Brempt (klarinet) en de nieuwste aanwinst Nina Van der Vorst die drums, piano en trompet bespeelt. Al deze leden van de band zijn leerlingen aan de mu- ziekakademie van Asse, af deling Hekclgem. Verder zijn er de aankomer- tjes.diede Aalsterse muziek- akademie bezoeken: Johan Bervoets (orgel). Kristien Bekc (piano). Reine Calle baut (gitaar). Ivo Dujardin (drums) en tenslotte Wim Peeters. die reeds moeilijke stukken speelt op de piano en bekwaam is om bij de band ingelijfd te worden. De 19e mei van dit jaar had in het parochiecentrum de lustrumviering plaats. Pa trick Dooms praatte de nummers aan elkaar op de hem eigen, spirituele wijze. Felgcsmaakte voordracht- nummers van Hls Doorns, een nonchalant, vlot kind. dat over een sprekende mimiek beschikt en bij vroegere gelegenheden reeds applaus oogstte en van Hilde De Schrijver, een meisje met een aangenaam stemgeluid, een perfekte uitspraak en met een autcntick akteerta- lent waren enkele hoogte punten van deze avond, die ongetwijfeld als onvergetelijk in de annalen van de vereniging zullen opgete kend worden. Dit jaar had op 15 april tijdens de Paasmis een op treden plaats van het koor en orkest, op Hcmclvaartdagde 19e mei het jaarlijks optre den een onvervalste muziek - hoogdag en acht dagen later m het Aalsters St. Jozefkolle ge werd met sukses deelge nomen aan het vrij podium. Met Pinksteren trad het koor op tijdens de plechtige hoog- Op het programma van de volgende maanden staat nog het volgende genoteerd: 24 juni: opluisteren van feesten te Okegem 7 juli: in het Kultureel Centrum Affligem: Pajottcn- feesten. waar JOTAM vorig jaar de gunst van het publiek veroverde; 14 augustus: optreden van het koor en orkest op een huwelijksfeest ten Steenhuf- fel 19 augustus: Opluisteren van de feesten aan de St. Rochus- kapel Nievel en op 26 augustus dan optreden tij dens de Scoutsfeesten op het dorp. JOTAM krijgt dus tijdens de komende vakantieperiode nog heel wat muzieknoten te kraken, wellicht tot muzi kaal genoegen van het pu bliek. C.A.T. Op 20 juli 79 werd in de loop van de nacht een diefstal gepleegd te Hofstade in de Molen- kouterstraat dit in een frituur eigendom van Eddy Willems woonachtig in de de Naeyer- straat nr 12. De deur van de frituur werd opengebroken langswaar de daders zich toegang verschaften. Een zeventigtal potten mayonnaise en pickels werden ontvreemd. Van de daders is niets geweten. Op 22 juli 1979 werd een diefstal gepleegd in het benzinestation Chevron te Erembodegem- Terjoden, welke wordt bewoond door Camiel Huylebroeck. Tijdens de afwezigheid van de bewoners wera door de d^der een zijdeur geforceerd. Er was grote materiele schade in de woning waar juwelen en enkele mooie jachtgeweren werden ontveemd en dit voor een tamelijk groot bedrag. In de nacht van 21 op 22 juli 79 had eveneens een diefstal plaats te Erembodegem Ninove- steenweg in de garage J. Van Durm. De daders zochten toegang door een venster uit te snijden achteraan de garage. De garage en burelen werden doorzocht. Twee nieuwe autoradio's en enkele autobenodigdheden werden ontvreemd. In het week-end van 14 op 15 juli hebben vandalen lelijk huis gehouden op het kerkhof te Hofstade. Verschillende kruisbeelden werden afgebroken en grafzerken bescha digd. Van de daders is er geen spoor. Het is niet de eerste maal dat er grafschenders aan het werk zijn. Tijdens ons bezoek aan de kerkhoven in gezelschap van schepen Hoog huys ontdekten we dat de deksteen van een grafzerk was opgetild. Tot op heden bleef een vraag van kristelijk geïnspi reerde jeugdorganisaties, naar inventarisatie van alle geldelijke eiVof materiële voordelen, die jeugdvereni gingen, aangesloten bij de stedelijke jeugdraad, van stadswege ontvangen, onbeantwoord Enia verder uit stel terzake lijkt volgens deze jeugdorganisaties onver antwoord, vermits enkel een dergelijke inventaris een evenwichtig beeld kan geven van de totale hulpverle ning aan de jeugdorganisaties. Om dezelfde reden is het nodig dat deze inventaris minimum drie jaar teruggrijpt De kristelijk geïnspireerde jeugdorganisaties willen deze vraag die reeds voor 2 jaar werd gesteld, ten laatste op de volgende algemene vergadering van de stedelijke jeugdraad beantwoord zien. Dit lijkt des te dringender, omdat Kreja op dit ogenblik vanwege de stad een voor deel in natura opeist Alle omstandigheden die een rol kunnen spelen bij de beoordeling van deze inventaris, dienen vermeld te worden. Elke nieuwe hulpverlening moet voortaan onderworpen worden aan een vooraf gaand advies van de jeugdraad, aldus de katolieke jeugd organisaties. Florent Meet uit Erembodegem werd tijdens een wandeling in de Kromme Elleboogstraat tegengehouden door een bestuurder van de personenwagen. Hij kreeg een pak slaag en werd daarbij gewond. De strenge vorst heeft in de stad heel wat schade aange bracht Nog maar pas werd de Esplanadestraat hersteld of er komen terug diepe scheuren in de wegbedekking. Andere straten werden voorlopig of nog niet opgeknapt De Bertha De Dekenstraat te Aalst ligt er erbarmelijk bij. Hopelijk wordt na de vakantieperiode met man en macht druk gewerkt om de weggebruiker het gemakkelijker te maken. Een aanbesteding werd door de dienst der Wegen van het Ministerie van Openbare Werken uitgeschreven voor het aanbrengen van «duurzame markeringen van termoplasti- sche produkten op de rijkswegen in Oost-Vlaanderen». Het betreft hier in het bijzonder oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers in de streek van Aalst en Geraardsbergen. Het kruispunt Vijfhuizen, Osbroekstraat en Eikstraat staan o.a. in het bestek vermeld. Ook een hele lijst van stopstre- pen, voorsorteringspijlen en arceringen worden voorzien. Deze werken die een half jaar zullen duren, zullen korte verkeershinder veroorzaken. De politieke en sociale problematiek van het Daensisme boeide zodanig een paar Ninovieters dat zij een filmsce nario schreven. Reeds een paar weken zijn filmopnamen aan de gang in Ninove. De prent kreeg de titel «Dag Daens». Roel Van de Plas Buiten de gewone jaarlijkse tentoonstelling die op vrijdag 20 juli bij aanzienlijke belangstelling zo van de kunstenaars zelf als van prominenten en belangstel lende door eerste schepen Eddie Monsieur werd ge opend hield de VW «De Faluintjesstreek» er aan ter gelegenheid van haar tweede lustrum een supplemen taire expo in te richten waar niet alleen de reeds be kroonde artisten doch ook enkele bevestigde kunste naars hun werken konden tentoonstellen. momenteel over heelwat projekten. Zo over het toe gankelijk maken van na tuurgebieden als de Faluin- tjes en het Kravaalbos. Ook de 25 km lange lus Faluintjes-Aalst-Faluintjes wacht op spoedige realisa tie waardoor het landbouw- strument zijn dagelijkse ar beid aan de hoofdstedelin gen en aan de vele toeris ten. Van de Sijpe wees ver der op de werken van de vier reeds bekroonde lau reaten die samen met het oeuvre van de andere ex posanten aan de Pikkeling een waardevol artistiek en kultureel aspekt verleenden. Ook de leden van de volks dansgroep uit Saint- Macaire werden even in het zonnetje gezet voor hun ak- tie om de eigen volkskultuur in haar verschillende facet ten te helpen bewaren voor het nageslacht. Schepen Edgard Hooghuys die de tentoonstelling dan voor geopend verklaarde noemde het geheel een ge slaagd initiatief dat zal bij- Onder andere dit schilderij van K. Van de Velde is te zien op de tentoonstelling die loopt in het Parochiaal Centrum. (Mark) gebied voor rekreatie zou worden ontsloten. De boer zelf in zijn dagelijkse aktivi- teit blijft hier de drager van deze recreatie. Zachte re kreatie dan gekoppeld aan landbouw, wars van som mige vormen van toerisme die eerder vernielend wer ken. Dat de Meldertse vlegel- ploeg in het kader van het Millenium op de hoofdstede lijke Grote Markt optrad op zondag 22 is voor de aktie van de Faluintjesvereniging een mijlpaal. Na zovele ja ren verpaupering van de boerenstand toonde de landman met zijn werkin- Een internationale opening. V.Ln.r. 2 afgevaardigden van de volksdansgroep uit SL-Macaire en Mauges. Daarnaast inleider en kopman Lambert Van de Sijpe en uiterst rechts schepen Hooghuys. (Mark) dragen het leven van de landman meer te lerèn waarderen. LH Zonder deze mensen zouden de Faluintjes niet genieten van de bekendheid die ze nu alom kennen. (Mark)

De Voorpost | 1979 | | pagina 5