SINT ANTONIUS HAALDE NIEUWE PASTOOR IN Guido Tireliren verhaalt over Zaïre VLAANDEREN ZOND OOK LITERAIRE ZONEN UIT saa %'s m 9 STREEKNiEUWS Aalst De nieuwe pastoor van de Sint Antoniusparochie, pater Laurent Bruggeman werd op 15 juli aangesteld onder een belangstel ling die voor deze vakantieperiode gewoonweg massaal mag genoemd worden. Burgemeester D'Haeseleer en echtgenote waren al in de kerk aanwezig toen de pastoor en Deken De Vos met de wagen van de voorzitter van de Kerkraad, Frederik Boel, vóór het kerkportaal arriveerden. Vlaggen, planten en bloe men. Een keurige versiering om een nieuwe herder in te halen. Even later schuifelde het gezelschap in witte gewaden gehuld, mid den een gevulde middenbeuk naar het altaar toe, waarachter Roger Van De Wiele met zijn dirigeerstokje prachtige stem men uit zijn koor te voorschijn toverde. Aan het orgel speelde een meesterlijke Chris Crom- been. Een briljant orgel, evenzo bespeeld. De pastoor stapte zijn parochiekerk binnen in een stemmig, aangepast entou rage. Er volgde een Eucharis tieviering op hetzelfde niveau. Nochtans was alles nogal rap in zijn werk moeten gaan, en naar we links en rechts vernamen, is het vooral aan Theo Van Gij- seghem te danken dat dit aan- stellingsfeest over heel de lijn zo bijzonder is geslaagd. In het begin van de Eucharistie viering werd de nieuwe pastoor verwelkomd door de voorzitter van de Kerkraad, die hem ook de sleutel van de kerk overhan digde, zoals gebruikelijk is. Pastoor Bruggeman is op deze parochie al zes jaar onderpas toor geweest. Hij kent de paro chie dus heel goed. Hierop zin speelde voorzitter van de Ker kraad Boel, die er in zijn korte toespraak ook de nadruk op legde dat diezelfde Kerkraad de nieuwe pastoor in zijn zware taak volop zou steunen. Dekefi De Vos had het in zijn toespraak over de taak van een priester; over het uitbouwen van een gelukkige gemeen schap. Hij legde ook de beteke nis uit van de aanstelling tot pastoor. Daarna las één van de getuigen pater Noyez (indien ik mij niet vergis), de benoemingsbrief voor van bisschop Van Pete- ghem. Pater Noyez is provinciaal overste van de Kapucijnen. Ue andere getuige was pastoor Pauwels van St. Jan. Deken De Vos nam opnieuw het woord: «Als een goede herder zult gij de gelovigen voorgaan... hun zorgen, verdriet maar ook hun vreugde delen... samen met Vervolg pl uw konfraters uit de dekenij en uw medewerker pater Maurits Dhont (die onderpastoor wordt) samenwerken met alle mensen van goede wil...» Toen volgde de aanstelling.Tussen- door zong mevrouw Daeleman-Troffaes een prach tige «Ave Maria» van Gounod. In zijn homilie zei de nieuwe pastoor iedereen bij hem wel kom zou zijn, en dat hij rekende op de steun van de gemeen schap. Hij herinnerde aan al het mooie dat reeds op de parochie bestond. Hij deed op oproep om in eensgezindheid de uit bouw en de bloei van de paro chie te verwezenlijken. Na de eucharistieviering had een receptie plaats in het kloos ter. Burgemeester D'Haeseleer voerde daar als eerste het woord. Hij zei dat het geen ge makkelijk opgave was pastoor De Graeve te vervangen. Hij schetste ook de figuur van pas toor Bruggeman, als iemand die gemakkelijk met mensen omgaat; iemand die kan luiste ren, joviaal, sociaalvoelend, gewetensvol en punktueel. De burgemeester had het ook even over een probleem waarmee hij opgescheept zat: de jeugdkri- minaliteit. Hij hoopte in de pas toor van St. Antonius een Tijdens de toespraak van pastoor Bruggeman. Zo te zien was het geen boetepreek. bondgenoot te mogen begroe ten die ook dit probleem zou aanpakken, zij het dan op een ander terrein. Theo Van Gijseghem voerde (in afwezigheid van de voorzitster, Mevrouw Blanckaert) het woord in naam van de paro chieraad. Ook hij belichtte de Pastoor Bruggeman dankt e persoon van de nieuwe pastoor uiteraard aanwezigen en me- in bijzonder spritituele woor- dewerkers. Hij hoopte ook het den. Hij had het ook over de nieuw parochiaal centrum te nieuwe onderpastoor, Maurits kunnen bouwen, waarvoor de Dhont. De pastoor kreeg mis- toelating door de provinciaal gewaden cadeau, plus een was gegeven, kast. Wilfried Lissens Interbedrijfsgeneeskunde, plechtige uitreiking der getuig schriften voor hulpverlener in de bedrijven. Woensdag 27 juni had in de gebouwen van het Centrum voor Middenstand en Nijverheid - Securex, de uitreiking plaats van de brevetten voor hulpverlener in de bedrijven. Dhr. Van Dorpe, direkteur, ver welkomde de afvaardiging van de Algemene Direktie van Secu rex en de aanwezige werkgevers en laureaten. Hierna volgde een korte uiteenzetting over de werking van de Interbedrijfsgenees- kundige Dienst. Dhr. Van Dorpe wees vooral op de degelijke werking van de diëtist en bovendien op de menslievende taak die vervuld wordt door de opleiding tot hulpverlener. Tenslotte ging men tot de proklamatie over. Wij noteerden enkel de laureaten woonachtig in ons verspreidingsgebied. Grote Onderscheiding: Godfried Van Gijsegem werkzaam in Tecnechrome Onderscheiding: Chantal De Jonghe van Akzo Coatings-Temat en Jan Van de Voorde bedrijvig in Ververij Denderland te Gijzegem. Voldoening: Jozef Callebaut (N.V. Dekaply), Eugène De Troyer (Jean Alan Gijzegem), Arthur D'Haese (Cullobel Hof- stade), Paul Maes (Martin Processing Gijzegem), Mare Mal- derie (Akzo Coatings-Temat), Robert Van Audenhove (Verve rij Denderland - Gijzegem), Hedwig Van den Steen (N.V. Ideal Plastic Erembodegem), Norbert Vermeiren (N.V. Eutro - Gij zegem). Verkiezing Bloemenfee 1979-1980 Het Stedelijk Feestkomitee stelt voor de verkiezing van de Bloemenfee 1979-1980 volgende geldprijzen ter beschikking van de kandidaten: 50.000 frank voor de verkozene kandidate en 25.000 fr te verdelen onder de niet-verkozen kandidaten. Daar enboven zullen de geldprijzen aangevuld worden met talrijke naturaprijzen. Handelaars die een naturaprijs willen beschikbaar stellen, worden vriendelijk verzocht dit kenbaar te maken aan het sekretariaat van het Stedelijk Feestkomitee. Een lijst van de naturaprijzen en van de schenkers zal regelmatig gepubliceerd worden. W.T.C. Den Blok Zondag 29 juli de 100 km naar Geraardsbergen. Vertrek 8u - lokaal: W.T.C. Den Blok. Kafee 't Hoeksken, Spinnerstraat 22, Aalst. i te m; ir 'ai va tis te '61 «I idi T.T. Kring Aalst Zaterdag 28 juli de 115 km naar Hofstade Bad. Bijeenkomst f. koer T.T. te 9u45. Vertrek te lOu en vergeet natuurlijk der' zwembroek niet!!! Stichting L. Lesoil Guido Tireliren, capucijn en lesgever aan het Sint Jozefkollege te Aalst, is de auteur van een zeer merkwaardig boek. «Uit stenen geboren» heet het. Het is het verhaal van het dagelijkse leven van de «zwarten» tegen de achtergrond van een ontwikkelingsprojekt in Noord-West Zaïre, C.D.I. Bwamanda genaamd. Over zijn verblijf in Zaïre zegt de auteur: «Ik at sappige vruchten, maar de boter op het brood bleef weg; ik luisterde 's avonds naar het lied van de krekels, maar ik was bang als een koionne mieren door mijn kamer trok; Jonge mensen kloegen hun nood over hun studiemogelijkheden, maar elke avond roffelden de tamtams en dansten de kinderen; de jeep gleed en ploeterde door het slijk, maar ik had geen tijd om mij te ergeren, want juichend en joelend kwamen de kinderen toegelopen. En zo was elke dag er één van verrassingen en ervaringen. Hieruit, zo zegt de auteur verder, is het boek gegroeid, het verhaal van Baila. Van de rotsstenen uit de rivier bouwt hij een huis voor zijn zoon Gbabio, maar omwille van de slangenkultus sterft het kind en dronken kerels slaan het huis stuk. Na een harde zwerftocht komt Baila naar Taragini, een van de vele dorpen waar de toekomst stilaan gestalte krijgt. De Yambuku-ziekte brengt echter paniek in het dorp en, om de geesten te bedaren wordt het jongere Fiolawigo gestenigd. Baila draagt het gekneusde lichaam van zijn vriendje naar de rivier. Een verhaal, maar ook een analyse: Zaïre, dit grote land met de vele tegenstellingen. Waar korruptie en revolte, tradities en ontwikkeling, tegenslagen en hoopvolle vooruitzichten naast en tegen elkaar leven... Een boek om in één adem door te lezen. Guido Tireliren toont zich een scherp observator, een boeiend en direkt verteller, iemand die verwonderd is om wat hij meemaakt, en dat ook vlot weergeeft. In dit boek hangt van in het begin die mysterieuze sfeer die zo eigen moet zijn aan dit immense land. We gingen Guido Tireliren vragen hoe hij tot het schrijven van djt boek geko men was. Maar toch eerst nog iets meer over de auteur zelf. Hij werd in 1932 in Essen geboren. Zijn vader is de gekende Kempense volks verteller en conservator van het heemkundig museum en karrenmuseum Kiekenhoeve te Essen. Guido liep van 1945 tot 1951 door zijn humaniora aan het Sint Laurentiuskollege te Aalst, bij de paters Capucij- nen dus. In die orde trad hij binnen in 1951. Na zijn priesterwijding trok hij naar de Universiteit te Leuven (1959 tot 1963): licentiaat klassieke filologie, kandida tuur oude geschiedenis en aggregaat hoger secundair onderwijs. Sedert 1963 is hij Ieraar te Aalst. Tot 1966 aan het Sint Laurentiuscollege, en na de «fusie» met het Sint Jozefcollege van de Jezuïeten werd hij leraar in de huma niora van ditzelfde college. Guido Tireliren is verder een fervent beoefenaar van scou ting. Vanaf 1963 was hij aalmoezenier van de «Vuur- stam». het speciale oplei- dings- en vormingsjaar van de 17-jarigen uit de verschil lende scoutsgroepen uit het Aalsterse. in de lokalen van kasteel Terlinden, toen het Mekka van de Aalsterse jeugdbewegingen, met als hoofdaktiviteit het jaarlijks winterkamp aan de Semois. Tót 1966 had het Laurentius college ook zijn eigen scoutsgroep. Van 1965 tot 1971 was Guido Tireliren nationaal aalmoezenier van de verkenners. In deze perio de werd een nieuw soort «verkennen» uitgewerkt, met talrijke kursussen en kam pen. en zelfs met deelname aan de jamborees in Amerika (1967) en in Japan (1971). Sedert 1063 nam Guido aan meer dan veertig kampen deel. Choreografieën expres sie behoren verder ook tot de geliefde aktiviteiten van Gui do Tireliren. Hij is medewer ker aan de Kunstgroep Alkuone (vroeger Wolfsan- gel) en verantwoordelijke voor de jaarlijkse zomer feesten op het Sint Jozefcol lege. die grote show-avonden waaraan namen verbonden zijn als die van Freddy Sunder, de Elegasten, Wal ter Capiau. Frederik Van Melle en nog andere... Er zijn verder nog de gezinsgroepen. Van 1968 tot 1976 was hij aalmoezenier van een gezinsgroep in Her- dersem en tevens sektoraal- moezenier. En sedert 1972 is hij hulppriester op de Sint Janparochie: predikatie, li turgie, jeugdcatechese en proost van beide Chirogroe- pen. Guido Tireliren heeft nog andere hobby's. In de sport trok vooral het voetbal zijn aandacht, hijzelf be oefende deze sport aktief maar moest hierachter een punt zetten na een zware voetbreuk in 1971. Sindsdien fungeert hij enkel nog als scheidsrechter bij school- kom petities. Hij volgt de sportreportages op TV en is een klein beetje supporter van Eendracht Aalst. Een andere hobby: natuur- exploratie: kaart- en kom paslezen. tochten in de Hoge Venen en gids bij driedaagse voettocht in de Oostkantons. Het projekt in volle aktie... En tenslotte fotografie, vooral dia-montages en meer speciaal kinderportretten. Zo heeft men een beeld van wat die man allemaal achter de hand heeft. Guido Tireliren had er altijd van gedroomd om missionair werk te doen. Daarom ging hij ook binnen bij de Capucijnen. de orde waar hij onderwijs had genoten, en die hij dus ook kende. De oversten beslisten er evenwel anders over. Want omwille van zijn open uitslagen werd hij naar Leuven gestuurd. Hij wist dus dat hij voorbestemd was voor het onderwijs, een funktie die hij trouwens eveneens vrij graag uitoefent. Toch bleef in hem het verlangen leven om éénmaal van dichtbij het missionaire werk te gaan bekijken. In het kader van ontwikkelingshulp kan men immers ook in het onderwijs terecht: «Men spreekt altijd maar over' ontwikkelingswerk. Ik wou nu ook zelfs wel eens gaan kijken. Je zit tot over je oren in het werk. en het gevaar is groot dat je in alles gaat verstarren. Ik trok er dus een jaartje uit. C.D.I. Bwamanda, het Cen trum voor Dorpsintegratie was de ideale gelegenheid voor Guido Tireliren om naar Zaïre te trekken. Dit projekt werd door de Capu cijnen opgezet. CDI Bwa manda is een volksbeweging voor integrale bevrijding. Bwamanda zelf is een klein landelijk centrum in volle broesse gelegen in Ubangi in het Noord-Westen van Zaïre. De streek is er relatief dicht bevolkt. De mensen leefden er in miserabele toestanden. Ongeveer 400 kinderen op de 1000 stierven vóór hun vijfde levensjaar. Het gemiddeld inkomen bereikte niet eens 600 fr. per jaar. De bewoners leefden er van de landbouw, maar de produktie was laag omdat men niet beschikte over geselecteerde zaden, noch over werktuigen. De prod uk ten werden ver onder de prijs verkocht, voor zover ze verkocht werden ten minste. Dit alles gaf aan de massa een gevoel van mach teloosheid en dreef hen naar de magie, zo lazen we ook in een brochure over dit pro jekt. In 1969 besloot een kleine groep mensen een poging te ondernemen om de streek van Bwamanda tot integrale ontwikkeling te brengen. Het «Centre de Développement Intégral» is een VZW van Zaïrees recht, die zich inzet voor de integrale ontwikke ling en bevrijding van de landelijke bevolking in Ubangi. Hetzelfde werk wordt ook nog op andere plaatsen verricht. Momen teel leven zowat 300.000 dorpelingen in de invloed sfeervan het CDI. De leiding ,is nu in Zaïrese handen.Er is een landbouwkundige dienst, een medico-sanitaire dienst, een socio-kulturele en een technische. En tenslotte wordt ook aan evangelisatie gedaan. Guido Tireliren kende dus het projekt. Hij dacht eraan mee te werken, en kwam daar opnieuw in het onder wijs terecht. In Gemna, waar een nieuwe school moest gestart worden. De auteur van «Uit stenen geboren» is verliefd gewor den op dit land waar alles in gemeenschap, op straat ge beurt. Noord-West Zaire is vooral bevolkt door stammen die uit Soedan afzakten. De mensen leven zeer opgewekt, vooral de kinderen, maar toch zijn ze fatalistisch ingesteld. Hun leefgewoon ten en gebruiken zijn zo gans anders. Het boek zelf werd geboren uit een aantal noti ties over gebeurtenissen die de auteur hadden aangegre pen. Het is een verhaal geworden voor een breed publiek, met als achtergrond heel de problematiek van de ontwikkelingshulp. Het geeft vooral de sfeer van het dorpsleven ginder weer. Een eigentijdse Zaïre-roman. aktueel door het tema ont wikkelingshulp. door de kor ruptie van het regime en de Shaba-oorlog. maar ook met veel aandacht voor riten, traditie en Bantoe-filosofie. In die wereld «speelt» het verhaal van een jong inlands landbouwkundige die, zoe kend tussen hoop en ont goocheling, uiteindelijk breekt met de traditie en meedoet met de nieuwe visies op de ontwikkeling. «Uit stenen geboren» is een boei end verhaal geworden. Het werd uitgegeven door Lan- Organiseert op zaterdag 28 juli en op zondag 29 juli een vor mingsweekend rond het tema «Geschiedenis van de internatio nale arbeidersbeweging - historische schets van de voornaamste]0 stromingen in de arbeidersbeweging». Er zijn een aantal des-L| kundige sprekers van de partij om dit tema uiteen te zetten (o.a. i F. De Pauw, E. Labean, e.a.?) Inschrijvingsgeld 50 fr om de onkosten te dekken. Rijksinstituut voor de Sociale Verzekeringen der Zelfstan digen Een afgevaardigde van het instituut zal op 9 augustus van 10 tot I 12 uur een zitdag houden in het stadhuis, waarop men kosteloos alle inlichtingen in verband met het sociaal statuut kan beko- men. Aanbestedingen ,rr Op donderdag 23 augustus om 15 uur zal in de vergaderzaal vanl>v de dienst Openbare Werken overgegaan worden tot de openingh van de aanbestedingen voor: b< Aanleggen van voetpaden in de Oude Gentbaan te Aalst. Raming 1.456.900 fr. 11.655 0.C.W. 234.969 B.T.W. =1 1.703.524 fr. L Aanleggen van voetpaden en herstellingswerken van de Ker-r] rebroekstraat: 1.465.465 11.724 0.C.W. 236.350B.T.W.P 1.713.539 fr. *ft Op donderdag 30 augustus om 15 uur, zelfde plaats: 1 Aanleg omgeving sportschuur. Raming 4.560.520 fr.fij B.T.W. inbegrepen. I j Politiekommissariaat: schilderwerken en behangwerken:! Raming: 1.170.827 187.332 B.T.W. I 358.159 fr. F Vernieuwen van de elektrische installatie in de stadstoneel-f zaal. f,< Raming: 1.129.480 180.717 B.T.W. 1.310.157 fr. fli Op donderdag 6 september om 15 uur, zelfde plaats: ir) Bouwen van een wijkbiblioteek op stadseigendom Sint JoL-kr straat - Stefaan De Jonghestraat te Aalst. Ruwbouw; RamingL] 4.045.569 647.291 B.T.W. 4.692.860 fr. 5 noo Tielt-Amsterdam. 215 of bij de auteur zelf, Kapu-Jn bladzijden, 250 fr. Het is te cijnenlaan 95 te Aalst. '2 verkrijgen in de boekhandel Wilfried Lissens Soja-oogst ....het dragen van de oogst voor de hut.

De Voorpost | 1979 | | pagina 6