lede hort grooMede Organiseren iPEELMOLEN TE VANZELE DRAAIT GOED I0RDEGEMSE KLAPR00SJES OVERZICHT FILMSEIZ0EN r rige maandag brachten wij (heel onverwachts) l bezoek aan het Gemeentelijk sport- en jelterrein «De Speelmolen» in de Molenstraat te jnzele. Zoals reeds vroeger medegedeeld, staat tr elke dag een ploeg van 24 bekwame mensen raat om de kinderen tussen drie en dertien jaar op vangen en gedurende een hele dag edukatief tig te houden. tde Speelmolen een begrip werd zuilen volgende Iers reeds bewijzen: in '77 noteerde men 40 jchrijvingen, in '78 werden het 120 aanwezige deren en nu, dit jaaroverschrijdt men de 160! ouders zijn opgeto- met het initiatief: kinderen kunnen er ige speelruimte vin met een degelijk :ekerde leiding, die ir bekwaam met de ft toevertrouwde jeugd igaat. j eerste weken van de ite vakantie noteerde pleinverantwoorde- ie Michel Van Mullem niddeld een 110 120 (deren. Nu (het is voor jereen congé-payé) lit dit cijfer tot een itigtal inschrijvingen, jde meeste gevallen spreekt het vanzelf dat de kinderen met hun ouders mee op vakantie trekken. Opvallend is wel dat er van Lede «slechts» 90 kinderen werden inge schreven en een dertigtal van Schellebelle, Aalst, Wetteren... Het betreft hier waarschijnlijk de kinderen die bij groot ouders (of andere fa milieleden) op vakantie zijn, maar niettemin is hun groot aantal toch verwonderlijk! Zoals eerst gepland, werd er geen busvervoer van en naar de woning verzekerd. Dit bleek niet nodigde meeste ouders pikken onderweg nog enkele geburen op en brengen ze zelf per auto. De meesten echter ko men per fiets. Wij telden niet minder dan 47 fietsen voor de ingang van het speelterrein. De hele opzet verloopt volledig naar wens. In derdaad: verschillende kranten maakten mel ding van één ongeval letje dat er gebeurde. Chris Biebaut uit Wan- zele, een 12-jarige jon gen, dook geregeld en ondanks het verbod van de leiding, van een schommel in een grote zandhoop. Het is hem dan ook op een zekere dag fataal geworden! Hij vertrok met de dienst 900 naar het ziekenhuis, waar een dubbele frak- tuur van de elleboog werd vastgesteld. Er was wel even paniek in het gezin Biebaut: Chris moest 's anderendaags op kamp vertrekken, ter wijl zijn ouders zich naar I Oostenrijk zouden bege ven. De A.B.B.-verzekering, die zeer nauw samen werkt met het ministerie in verband met het open luchtleven, heeft haar speciale richtlijnen om trent devieligheid van de kinderen op de speel pleinen in werkelijkheid omgezet gezien te Wan- zele. De heer Symons, inspekteur van de pro vincie, kwam toevallig dezelfde dag langs om de akkomodatie te kon- troleren. Hij had slecb^p twee opmerkingen: er is voor de kinderen te weinig lommer (hoewel ze gerust binnen kun nen!) en er is nog een gebrek aan wasbekkens. Doordat mevrouw Grep- don beloofde hieraan te verhelpen, zijn deze be zwaren reeds van de baan. Het speelplein kreeg een gunstig ver slag... Wat wordt er nu op een dag gepresteerd voor en door de kinderen? Van 9 uur tot onge veer 9 uur 30 kunnen de ouders hun kinderen la ten inschrijven in het plaatselijk sekretariaat. Vanaf 9 uur 30 wordt een «volkstelling» gehouden. De kinderen worden dan ook verdeeld in leeftijds groepen: 7, 8 jaar, 9, 10 jaar en vier groepen van >-[ opdracht van het nationaal komitee der dividuele kampioenschappen richt de Koninklijke irmonie Stint-Marinus van Oordegem dit jaar de „Dvinciale individuele majorettenkampioenschap- gh in op zondag 29 juli vanaf 14 uur 30 in de bouwen de P.V.B.A De Dycker. zijn zeven reeksen r orzien. De meisjes tre- V' p op naargelang hun iftijd bij de pupillen ft zeven jaar), bij de Ir Riemen (van acht tot jaar), bij de juniores in twaalf tot vijftien r) of bij de seniores naf zestien jaar) en- niores (vanaf vijftien Ir). De tamboer-ma- ors treden op met een n%k van minimum 98 rtimeter. -I kandidaten moeten ,j jnstens zes maanden I zijn van het korps dat is vertegenwoordigen, ir vereniging mogen slechts maksimum twaalf kandidaten deel nemen. De jury bestaat uit drie bevoegde personen, aan geduid door het natio naal komitee. De moei lijke taak bestaat er in elke kandidate of kandi daat drie maal te beoor delen: de moeilijkheids graad (wie zijn stick niet omhooggooit, kan hem niet laten vallen!), de vaardigheid en de alge mene uitvoering worden appart gekwoteerd. Elke provinciale kampioene ontvangt eqn officieel erelint en zij gaan alle zeven naar de nationale finale të Brasschaat. Ter gelegenheid van deze individuele kampioen schappen, zorgde de bloeiende harmonie voor een hele omlijsting: za terdag 28 juli wordt vanaf 20 uur een Breugeliaans volksfeest ingericht. Al lerhande volksspelen (kaarten, vogelpikken, bakschieten, pitjesbak..) zorgen wel voor de nodi ge sfeer. Bij ieder spel is er dan nog een verse kip te winnen! Een stevige pint Oudenaardse Brui nen en boerenbrood met kopvlees, zullen zowel de dorstigen als de hon- gerigen een genoegen doen. Tijdens de tweedaagse feestelijkheden zorgt men ook voor de kunst- minnaars: Marcel Beeckman stelt in 0e feesthalle zijn schil derijen tentoon. Deze ekspositie wordt plechtig geopend op za terdag 28 juli om 19 uur, met een receptie. Al deze initiatieven, met als hoogtepunt de indi viduele majorettenkam- pioenschappen van Oost-Vlaanderen, zijn de zoveelste topaktiviteit van de Koninklijke Har monie Sint-Martinus uit Oordegem. Wetend dat de Klap- roosjes reeds menig titel in de wacht sleepten, zullen wij er zeker niet aan twijfelen dat ze zondag weer een pracht- prestatie zullen leveren. Aan geTnteresseerde kijkers zal het daardoor ook niet ontbreken. RDV STREEKNIEUWS Groot-Lede G. AFDELING LEDE-CENTRUM: 30 juli is een namiddagreis naar het domein Huizingcn-Halle eventueel Gaasbeek) gepland door de Kristelijke Bond van lensioneerden. Er wordt op het Dorp vertrokken om 13 uur. leden op de buitenwijken worden als naar gewoonte afge- id. Deelname 160 frank. hobbyklub, de turnklub en het zangkoor van de K.B.G. ten verlof in juli en augustus. RLOFPERIODE VAN GENEESHEREN EN APOTE- RS: tter Heirbaut: van 4 tot en met 12 augustus 'ter De Craene: van 28 juli tot en met 8 augustus kter Vlaeminck is nog met verlof tot en met 1 augustus oteck Burms is gesloten van 5 tot en met 20 augustus otcck De Spiegelcer-Kinget blijft gesloten tot en met 5 augus- ICHTBEURTEN: ckend 28 en 29 juli: dokter De Weert, Hoogstraat 48; tel. 16.87 laf zaterdag 28 juli tot en met zaterdag 4 augustus: apoteck Jonge. Kerkevijverstraat 3 te Lede. Ken 19 en 8 uur wordt een hoogdringendheidshonorarium "aagd van 81 frank. Dit honorarium wordt eveneens toege- t gedurende de ganse dag op zondag en Wettelijke fcestda- SSENREEKS TENNISSEN: durende de grote vakantie wordt een lessenreeks tennissen leven op het terrein van het Jeugdhuis Leeuwerik. Deze sen zijn bedoeld voor beginnende spelers. Verdere gegevens inschrijving: Johan Troch. Smeswcg 16 tc Lede. »RTK NIEUWSJES: De wekelijkse herhalingen voor de leden van de Koninklijke monie St-Cecilia Lede hebben plaats op elke zaterdag. Het oproepnummer van de Leedse brandweer werd in de Awste uitgave van het telefoonboek verkeerd opgegeven. Het Hmer 70.33.94 IS NIET JUIST! In geval van brand of bij ^nde hulpverlening moet enkel het nummer 900 gedraaid fden. Tot en met 31 juli is het Jeugdhuis Leeuwerik gesloten wegens verlof. Heropening op woensdag 1 augustus vanaf 14 uur. Het Jeugdhuis Leeuwerik zoekt (na het afscheid van Miek Verwerft) een nieuwe permanent verantwoordelijke. Wie geïn teresseerd is, neem even kontakt met de leden van het dagelijks bestuur. De kaatswedstrijd, die eerder gepland was op 15 juli, werd uitgesteld en zal zondag 29 juli doorgaan. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Wit-gele Kruis, thuisverpleging: 21.09.70. Bij afwezigheid: 21.51.20 Huisverpleging Kristiane De Paepe, Blikstraat 44 Lede: 70.15.36 Rode Kruis, afdeling Lede: 21.38.48 of 77.80.15 MAJORETTEN-FEESTDAG: Zondag 29 juli wordt tc Oordegem een majorettenfeestdag. In de garages van de firma De Dycker worden die dag de provinciale individuele kampioenschappen georganiseerd door de Konink lijke Harmonie St-Martinus. De winnaars per provincie wor den op 16 september uitgenodigd naar de nationale kampioen schappen te Brasschaat. Ook dan zullen de Oordegemse Klap- roosjes hun mannetje staan: wij duimen voor hen! SPEELPLEINWERKING TE VVANZELE: Het speelplein «De Speelmolen» tc Wanzele is tijdens de maan den juli en augustus elke dag open van 9 tot 17 uur. Er zijn tal van rckrcatiemogelijkhcden, waaronder enkele nieuw aange brachte. Er is bestendig een ploeg jonge dinamische mensen die de kinderen begeleiden. De kinderen zijn erin goede handen. Inschrijvingen alle dagen mogelijk op het sekretariaat. Dage lijkse aanwezigheid is niet vereist. Op 15 augustus wordt door de leiding van «De Speelmolen» een grootse dag voorzien. Vanaf 10 uur kan men op het speelplein terecht voor de kinder-rommelmarkt, waar boeken of speelgoed verkocht of geruild worden, 's Namiddags is er in de tent een rcuzc-kindershoW, DIE MEN MOMENTEEL AAN HET IN ELKAAR STEKEN IS. Gedurende de ganse dag worden de ouders verwacht. Ook belangstellenden kunnen meedingen naar mooie prijzen, want er wordt een fotowedstrijd georganiseerd. Pikante opmerking: het zijn de kinderen van hel speelplein zelf die de beste foto's zullen uitkiezen en bekronen, 's Avonds zijn de groteren welkom op de Speelmolen-T.D. die georganiseerd wordt door de leicmg. RP00 11 tot 13-jarigen. De kleuters worden even eens in een paar groe pen onderverdeeld. Op die manier verkrijgt men kleinere groepen, waarmee men gemak kelijker kan werken en waarin de kinderen zelf meer inspraak krijgen. De speel molen-dag be gint dan met een zelf gemaakt versje, een liedje of een speel-kreet, waardoor elkeen, weet dat «het nu begint». Tegelijkertijd krijgt de jeugd een gevoel van welkom-zijn en een be sef van samenhorigheid. Om 10 uur wordt er per groep vertrokken naar verschillende plaatsen: de kleutershoek, de zandbak, het voetbal- of basketveld, verzameling aan de poort om een speurtocht of een inter view af te werken... Daar krijgen de kinderen de uitleg over de dag verdeling. Door de in breng van de jeugdige deelnemers, kan deze indeling echter nog ver anderen. De aktiviteiten stoppen om 12 uur: dan is het etenstijd. Een uur na het eten, bij goed weer zelfs langer, wor den de kinderen vrijge laten. Zij spelen dan allemaal samen op het grote speelplein, onder toezicht van meerdere begeleiders. Dit geeft aan grote broer de gele genheid om even te praten met kleinere broers en zusjes of aan de buurjongen om een spelletje te doen met zijn favoriete vriendje. Men kan dat alles krijgen: een bal, een schopje, water... Door dit spon tane spel leert de leiding haar «kinderen» kennen zij zijn zeer spontaan, uiten hun eigen taaltje en gedragen zich «zoals thuis»! Hieruit wordt veel stof gehaald, om latere aktiviteiten in te kleden en aantrekkelijk te maken. Vanaf onge veer twee uur herbe ginnen de namiddagak- tiviteiten, die duren tot ongeveer halfvijf." De kinderen krijgen dan een limonade en een vier uurtje, wat aanleiding geeft tot een besluiten van de dag. De meeste ouders komen dan hun spruiten afhalen. De leiding begint dan met het verzorgen van verscheidene diensten: toezicht aan de poort, op straat, het plein op- kuisen en stenen of glas verwijderen, de lokalen schoonhouden... Maandag hadden de grootsten een toneel stukje in elkaar geflanst, ledereen is er met veel interesse naartoe getrok ken en tijdens de pauze werd er even in de open lucht gespeeld. Een wel kome afwisseling en een volwaardig initiatief... van de kinderen zelf! De leiding is zeer te vreden over de huidige werking op de Speel molen. Het team bege leiders is dit jaar samen gesteld uit (van elkaar) vreemde mensen en kelen van jeugdvereni gingen, van jeugdhuis Leeuwerik, van andere klubs... De samenwer king onder deze mensen is enorm. Zij zetten zich allen 100% in voor het welzijn van de kinderen, die dagelijks gelukkig het terrein verlaten. Er is door hët groot verschil in léiders een konkreet zichtbare variatie geko men in de aktiviteiten. Elkeen realiseert op zijn manier. Er wordt echter nog steeds gezocht naar een betere samenwerking met de ouders. Volgend jaar gaan deze dan ook uitgenodigd worden op een speelplein-feest: een gezellig terrasje op de koer, een tentoon stelling en «hun» kin deren die een gratis opvoering geven. Op die manier hoopt de verant woordelijke leiding een betere ruggesteun te krij gen van de ouders. Eén moeder kwam dit jaar reeds met een sug gestie: «zorg ervoor dat de allerkleinsten na de middag ergens een uurtje kunnen slapen!» Andere ideeén zijn nog steeds welkom... Tot slot heeft de plein- verantwoordelijke nog twee verzuchtingen Vooreerst zou hij willen dat de ouders de ver loren voorwerpen komen afhalen. Hij zit nu reeds met een eivolle karton nen doos pull-overs! Vervolgens wenst de heer Van Mullem dat de ouders kontroleren wat hun kinderen meene men. Sommigen komen op het speelplein toe met duur speelgoed (een kraanauto...) anderen met overbodig of zelfs gevaarlijk gerief (knal pistolen, messen...). Dit is allemaal niet nodig, vinden de leiders, die het goedje dan ook 's mor gens op het sekretariaat in bewaring geven. Al wat de kinderen nodig hebben is immers op het speelplein aanwezig... RDV Het kersverse dagelijkse bestuur van de Leedse Jeugd raad kreeg een dringend verzoek mee te werken met de Sociaal-Kulturele raad en de Sportraad, ter verwezenlij king van een «Dag voor het kind». Hun voorstel is op zaterdag 7 september een infobeurs, een vormingsnamiddag en een vrij podium in te richten voor de jeugd van meer dan 16 jaar. Zondag 8 september M(prdt een spelnamiddag voor twee leeftijdsgroepen voorzien: in Lede voor kinderen van 6 tot 12 jaar, in de deelgemeenten voor kinderen van 12 tot 14 jaar. Sommigen menen dat dergelijke aktiviteiten ook kunnen georganiseerd worden zonder de steun van de gemeente. Het gaat hier toch over de op de begroting voorziene post van 50.000 frank voor het Jaar van het Kind. Wij zijn benieuwd wat er uiteindelijk uit de bus zal komen. De sportverenigingen welke niet aangesloten zijn bij de Sportraad én de klubs die het formulier «aktiviteitenver- slag» (voor de betoelaging 1979) nog niet ontvangen heb ben, kunnen nog terecht op het Leedse gemeentehuis, Opvangdienst. De formulieren dienen uiterlijk voor 20 au gustus teruggestuurd te worden aan de voorzitter van de Gemeentelijke Sportraad, de heer Willy Van Royen, Leeu werikstraat 4 te Lede. (Vroeger werd gewag gemaakt van 7 september, wat verkeerd is!) Om de toelage '79 te beko men is het strikt noodzakelijk het aktiviteitenverslag ter advies voor te leggen aan de sportraad: beslissing van de gemeenteraad d.d. 16 januari 1979. Eventuele inriexhters van feestelijkheden en sportmani festaties kunnen voor gratis opname op de afficiele affiches terecht bij de voorzitter van het Gemeentelijk Feestkomitee, de heer Julien De Cremer, Kasteeldreef 1 (21.81.55 of 21.49.12). Uiterste data: Wanzele 10 augus tus, Lede 17 augustus en Impe 7 september. Houdt deze data in het oog! De liefhebbers van een toeristische wielertocht, die wensen deel te nemen aan de eerste «Grote zes uren van Lede» dienen zich dringend te laten inschrijven. De inschrijvingen dienen te gebeuren op de speciale formulieren. Zij worden morgen, 28 juli om 21 uur afgesloten. Wie nog niet inge schreven werd, moet zich dus haasten. Dit kan bij William Galle, Hoogstraat 6 of in The Grimsby, Stationweg 37 te Lede, waar men ook verdere inlichtingen kan verkrijgen. Wanzele wil een woonerf maken van één van zijn acht tien straten: de smalle KouterstraaL Momenteel is er slechts plaatselijk verkeer, begrensd tot voertuigen van 2,5 ton. Het plan kan alleen geraliseerd worden indien de bewoners zich ermee akkoord verklaren. Maar dat blijkt zo: menig handteken werd reeds verzameld. Er zijn ech ter ook nog een heleboel verplichtingen die dienen na gekomen te worden. Daarover zal het Leedse gemeente bestuur zich moeten beraden... Voor de veiligheid van de kinderen, die dan weer zoals weleer op straat zullen kunnen spelen, is het echter een goede zaak. Wij zullen het projekt op de voet volgen en de lezer mag verdere informatie verwachten... RP00 Vorig weekend had te Impe het kampioenschap van Lede volleybal plaats. In de gemeenteschool achter de kerk wer den zaterdag de schiftingswedstrijden gespeeld tussen acht heren- en twee damesploegen. Oorspronkelijk waren vier damesploegen voorzien, maar de twee ploegen van de Leeuwerik gaven forfait. Zondag speelden de heren van Leeuwerik A tegen deze van Leeuwerik B. De uitslag 3-1 bezorgde de ploeg A de beker. Bij de dames eindigde de finalestrijd tussen Oxalis en de Veteranen Lede op een 0-3 zege voor de laatstgenoemde ploeg. Proficiat voor de kampioenen, die spijtig genoeg niet op het gemeentehuis zullen ontvangen worden. Men kan er toch niet iedereen ontvangen... De kaafslutte, die eerder voorzien was op 15 juli, werd verschoven naar 29 juli. Nu moet de voorzitter van de Leedse Sportraad met rode kaken mededelen dat deze wedstrijd weer verschoven werd naar een latere datum. Op 29 juli treedt het cirkus Boltini op de begeerde plaats op. Zij krijgen van het gemeentebestuur de voorkeur. (Brengt een cirkus misschien meer op?) De kaatslutte zal waarschijnlijk gespeeld worden op 15 september, ter gelegenheid van Wanzele Kermis. Wat betreft de schutting naar de liggende wip, die op 1 juli afgeschaft werd wegens een beroepsrennerskoers, heeft tot nog toe geen vaste vervangingsdatum gekre gen. Zo vlug deze datum bekend is, zullen wij niet nala ten onze lezers ervan in kennis te stellen. Voor het kampioenschap tennissen werden niet minder dan 45 heren en 4 dames ingeschreven. Na een eerste ronde bleven Eeman, Johan Bayens, Luystermans, De Neef (14 jaar!), Willy Van Herzele, Alfons Volckaert, Etienne Bron- deel en Frank D'Haese over. Beide laatste heren speelden ook reeds de volgende ronde, waarvan Frank D'Haese de overwinnaar werd. De dames zullen slechts op 30 septem ber tegen elkaar spelen. Daar deze week de beide Aalsterse bioskoopzalen we gens verlof gesloten zijn, past het even een overzicht te geven van hetgeen wij zoal het eerste halfjaar te zien kregen in onze cinéma's. Tussen nieuwjaar en het zomerverlof kregen we een zestigtal verschillende produkties op het witte scherm. Deze produkties heb ben we ingedeeld in A-films, dit zijn kommerciële films welke meerdere weken op het programma staan in de grootsteden. Daarnaast hebben we de B-films, minder kommerciële films en uiteraard ook minder financieel sukses. Ook haalden we er even de seksfilms uit. Uit dit overzicht blijkt dat we in totaal 27 A-films kregen, 20 B-films en 9 seksfilms, ook nog twee tekenfilms. Als voornaamste A-films en het grootste sukses de mu zikale film 'Grease' met John Travolta en Olivia Newton-John met liefst 10 weken verlenging, gevolgd door 'Superman' met 6 we ken verlenging, 'The Deer hunter' met 5 weken verlen ging en 'Death on the Nile' met 4 weken verlenging, ook 'Jaws II' liep 5 weken. Er waren ook een aantal hernemingen te zien o.a. 'Gejaagd door de wind' de superproduktie die 3 weken cinefielen trok Van de B-films haalde 'Odds and Evens' met Bud Spencer 3 weken verlen ging. Ook de tekenfilm 'Cin derella' werd 3 weken ver toond Enkele A-films hadden in Aalst niet zo n opmerkelijk sukses o.a. 'Who's killing the great chefs...', 'Herfst- sonate' en 'Pharaon'. En kele B-films daarentegen hadden groter sukses dan verwacht o.a. 'Odds and Evens' en 'Het rijk der spin nen'. De algemene bedenking welke we hebben bij dit alles is als volgt samen te vatten: Veel te weinig A-films wor den vertoond ep veel te veel B-films, doch dit ligt hem aan de filmverdeling zelf, Aalst is op filmgebied in Bel gië niet gekend. Steden als Kortrijk, Genk, Hasselt en Turnhout krijgen regelmatig premieres in hun zalen, hetgeen in Aalst nog niet is gebeurd. Doch we hebben het reeds in een vroegere editie van dit weekblad ge zegd, Aalst moet zeker niet onderdoen qua mfrastruk- tuur van zijn zalen aan ho- gervernoemde steden.* Wat de seksfilms betreft, deze horen zéker niet thuis in deze bioskoopzalen. daarvoor is in Aalst een an dere zaal bekend. We willen hier natuurlijk de zedepre ker niet uithangen, doch onze bioskoopzalen zou den moeten afgestemd zijn op de betere kommerciële film. Door de zaaluitbaters werden reeds heel wat in spanningen gedaan om vroegtijdig kassuksessen naar Aalst te halen, waar in het verleden gekende kommerciële produkties met maanden vertraging bij ons kwamen. Zo was de film 'Superman' amper een paar weken in omloop in ons land toen hij reeds te Aalst kon bekeken worden. Wij hopen dat deze trend zich in de toekomst verder doorzet, zodat de filmliefhebbers uit onze streek niet genoodzaakt zijn om naar Brussel of Gent een film te gaan bekijken. Na het verlof mogen we in onze zalen reeds verwach ten de gekende Vlaamse film 'Een vrouw tussen hond en wolf' van André Delvaux evenals 'A Wedding' van Robert Altman, doch hier over later meer. Wij houden u verder op de hoogte van het filmgebeuren in onze streek, het programma met uitleg van het scenario vindt u in onze rubriek 'het linnen doek' en met ons artikel 'Film van de week' trachten wij uw keuze te vergemak kelijken door een kritische beschouwing te geven over de naar ons mening inte ressantste film van de week. Binnen een paar we ken kunnen we ook aan onze filmliefhebbers reeds verklappen dat één van onze filmzalen aan uitbrei ding toe is en een derde zaal zal openen waar meer geselektioneerde films aan bod zullen komen. R.

De Voorpost | 1979 | | pagina 7