JOS BIKKEMS, JUWEELKUNSTENAAR VAN WERELDFORMAAT De man met de gouden handen -i! 32 - 3.8.1979- De Voorpost meur aan hem te laten kunnen wij hierover weinig verklappen. Misschien enkel dit: het wordt een uiterst gesofistikeerde da mesbroche, die weer die ver rassende Bikkemseigenschap zal bezitten. Hij heeft zichtbaar plezier in zijn beroep en zijn werkkracht is er de resultante vanHij wil het zich niet gemak kelijk maken en de resultaten blijven dan ook niet uit. Een voudige werkstukken kunnen zijn aandacht dan ook niet gaande houden. Ook als kun stenaar is zijn werk belangrijk. Hij heeft die veelgegeerde ei genschappen die iemand tot ar tiest maken en die niet aan te leren zijn. Zonder dat hij wel licht de vele werken gelezen heeft die het fenomeen van de artisticiteit willen ontmantelen, verklaart hij stapsgewijs hoe hij tot zijn vormgeving komt. Hij legt hierin de meest herkenbare eigenschappen van het kunst gevoel. Hij zoekt zijn inspiratie niet ver weg. Ze ligt te grijpen in de ervaarbare wereld van alle dag. De straat, de mensen, voorwerpen, nieuws, politiek en ook en vooral de natuur. Dingen die voor het grijpen lig gen en die iedereen kent Jos neemt ze in zich op en vormt ze om tot herkenbare artistieke pronkertjes. Stuk voor stuk zijn ontwerpen zijn hieraan meet- ons lang gehouden ontwerp wedstrijd voor diamantjuwe len. In de reeks «Solitairen» behaalde hij de eerste prujs voor zijn ontwerp van de «Ma gie Solitair». Dit is een ring in geel en wit goud met openge werkte sfeer. De draaibare kroon bevat vier diamanten. Een hartje, een witte briljant, een gele briljant en een staafje, samen 1.20 karaat. Deze kun nen in een open kogeltje rond draaien zodat de ring telkens een andere steen vertoont en tel kens slechts één steen tegelijk zoals was vooropgesteld. De tweede eerste prijs betrof de ka- tegorie «Andere juwelen dan Solitairen». Het ontwerp heette hier «Parachute». Het is een halssnoer, uitgevoerd in geel goud, dat bestaat uit twee halve ringen, verbonden met paarde- haar. Het juweel bevat vooraan een wit gouden sfeer bezet met diamantjes en een wit gouden hangertje met een diamant. Als speciale attraktie kan het han gertje in de sfeer worden opge borgen. Het totale gewicht van de diamanten is 0.92 karaat. Het was voor de eerste keer dat er in öns land een internationale ontwerpwedstrijd voor dia mantjuwelen werd gehouden door het Diamantinformatie centrum. Het doel ervan is het stimuleren van de kreatie van aangebracht. Als je het óns vraagt een uiterst opvallend ge val van telekinese ofwel een deontologisch onaanvaardbaar gebrek aan, enerzijds fair-play van de heer Rochtus, en ander zijds kennis van de reeds ver spreide stof van de wedstrijd een rol spelen. Als je hen vraagt wat hem ertoe drijft ziel -voor dergelijke kompetities ii te zetten dan geefthij de mees voorde hand liggende en mees menselijke reden, namelijk de zelfbevestigning. Het geld zeker niet de voornaamste re Jos Bikkems ontvangt de erediplomas voor zijn twee eerste prijzen op de diamantontwerpwedstrijd Aalst, ons aller keizerlijk woonst, is een energieke stad. Dat dit grondgebied dan ook woon plaats biedt aan tal van aktieve en al dan niet gekende of bekende inwoners is er een normaal gevolg van. Het leeuwenaandeel in deze vermaardheid hebben vooral zij die zich in de volgspots lopen van folklore of politiek. Enkelen echter slaagden hier ook in door hun sporen op het artistieke vlak te verdienen. Dat men daarbij zelden koning is in eigen land, is een nog steeds trieste waarheid. Wij bedoelen maar, vaak wortft aan dit of gene werk niet voldoende aandacht geschonken of niet ten volle geapprecieerd Dit kan vele redenen tot oorzaak hebben. En tevens is dit niet enkel zo in onze stad. Men kan dit feit tot een vrijwel universeel gegeven laten gelden. Vooral op het artistieke vlak wil het nogal eens gebeuren dat men schouderophalend belangrijke prestaties wegwuift De artistieke branche is nog steeds, al het pseudo- intelektueel gefilosofeer errond ten spijt, het zwakke broertje van de media. Deze en minder eerbare redenen zijn er de oorzaak van dat een van onze medeburgers van de verdiende mentele jonge kunstenaars zal belangstelling verstoken is gebleven. Om dit te vergoeden en zijn naam in een «briljanter daglicht te stellen heeft De Voorpost met deze man een interview gehad. Dit gesprek dat in de afipvprpn' meest aangename sfeer kon verlopen dukken wij hier nu af. In de eerste plaats om U lezer van 's ro mans eksploten op de hoogte te brengen, maar tevens om de verantwoordelijken van de VAKMAN KUNSTENAAR Vlaamse kuituurgemeenschap er op te wijzen dat er op het vlak van de begeleiding en de Jos Bikkems heeft altijd naar werkelijkheid public-relations nog heel wat stappen te zetten zijn. *A 7n",r- ju -lin baar. Niet uitgezocht via grote nietszeggende theorieéen, diamanten met een hoge artis- jury. Hij zorgde voor een origi- den, verzekert hij ons: lets be tieke waarde, die aan mode en nele tint door het aanwenden reiken in het beroep waar De persoon die wij nu aan U voorstellen is de heer Jos Bik kems wonende aan het Rond Punt 193 in de gelijknamige ju welierszaak. UITGEBREIDE LEERSCHOOL: uniek in europa Jos Bikkems is oorspronkelijk een limburger. Zowat tien jaar geleden vestigde hij zich in deze stad. Hem als juwelier om schrijven zou een onbeleefde tekortkoming zijn. Juweelkun stenaar zou een inteligenter en passender titel kunnen zijn. Evenwel blijft deze omschrij ving te vaag voor het aanzien lijke kwaliteitenpakket dat deze man bezit. Zonder blikken of blozen kan men stellen dat deze man zowel uitstekend vakman is als artiest in de ware zin van het woord. Hij is zowel de ontwerper als de uitvoerder van zijn kreaties die op wereldvlak een aanzienlijke plaats beginnen in te nemen. Jos Bikkems kan op zijn curicu- lum vitae meer dan één beroep plaatsen, en wel zoveel dat het uniek is in Europa. Na een op leiding als technisch tekenaar begon hij op veertienjarige leef tijd reeds als diamantslijper. "Svee jaar later had hij dit reeds onder de knie tot in de kleinste facetten. Toen hij op een be paald ogenblik reeds met eigen medewerkers werkte, dacht hij bewerkingen aan. Van de ruwe erover zich hierop vast te zetten grondstof tot een edel eindpro- en diamantfabrikant te worden, bukt. Elk ekspert in deze bran- Hij voelde echter dat hij meer Che kan U ervan overtuigen dat kon, dit was te beperkend, hij bit uniek is. Hij is zowel ont moest kreatiever werk hebben, werper, diamantbewerker, zet- Door het gespecialiseerde wer- ter, goudsmid als diamantek- ken in een firma aangevuld met spert. Dit is het resultaat van --vondkursussen vervolmaakte zijn niet aflatende energie en hij zich in het goudsmeden. Het zijn Limburgs karakter, zoals was reeds in deze periode dat py het zelf stelt, om daar te hij thuis begon te eksperimen- geraken waar hij zijn doel heeft teren Via een vriend leerde hij gesteld. Men kan van hem zeg- vervolgens de stenen te zetten, gen dat hij het type van de Een beroep zo gespecialiseerd self-made man is, iemand die dat het door zijn beoefenaars boor zijn grote wilskracht en slechts moeilijk wordt vrijgege- scheppingsdrang in tien jaar ven. Jos Bikkems kan dus alle tijd wist te verwezenlijken wat Dit maakt van perfektie gestreefd. Zoals hij zijn stukken niet alleen mooie het zelf zegt ligt dit in zijn Lim- maar vaak ook ontroerende ju maar ontleend aan de tastbare stii' van de komende jaren zijn van paardenhaar, een ek- voor gekozen hebt, en dus oo burgse karakter. Het jezelf niet welen Zoals dat voor de wed- makkelijk willen maken is de strijd in de U.S.A. waarin je rassendiscriminatie en geweld in terugvindt. Het is dan soms gespannen drijfveer die uitein delijk de goeie vruchten af werpt Als kunstenaar zoekt hij naar een nieuwe vormgeving. Als vakman wil hij uiterste pre cisie en perfekte technische uitwerking. Wie zijn juwelen bekijkt ziet al gauw dat deze techniek zódanig perfekt is dat het hem toelaat er ongelooflijke bravoerestukjes mee uit te ha len. Elk ontwerp zorgt voor een Ook blijft zijn werk niet van verrassing. Of het is verbluf- geestigheid gespeend. Dit kan fend van schoonheid of het be- je merken als hij in een mannen- vat nog een detail dat je nog niet juweel een oud stuk van vij- had kunnen verhopen laat staan fentwintig centiem verwerkt en vermoeden. Ook in het naast hiermee de inflatie aan de kaak mekaar stellen van de materia- wil stellenHij is niet de man die len weet hij steeds weer te ver- vlug zal uitgeput raken in zijn aangepast. Deze diamanten straatje dat aardig in de smaak voor een deel in je leven is m mochten geassocieerd worden viel Voor zijn twee pronkstuk- voornaam. De erkenning di met andere materialen. Wel ken mocht hij onlangs de ge- eruit voortvloeit is de maatsti moest het diamantmotief door- wonnen trofeën en diploma's ervoor, en het genoegen te we slaggevend blijven. De initiatief- op het Sint-Annakasteel te Ou- ten dat je iets kan betekenen b nemers hadden voor hun wed- dergem in ontvangst nemen. Er de allerbesten. Het is echti strijd drie tema's vooropge- was ook nog de wedstrijd in niet makkelijk want steun is e üökdezéiatentêTnhouddfehèt ste,d ln twee van deze werd Japan waar hij een derde prijs niet veel, tenzij van deze va voor sommigen onaanvaard baar maakten, als Jos ons zegt dat dit ontwerp tien jaar te vroég in de Amerikaanse kom petitie ligt dan is dit zeer aan vaardbaar en allerminst preten tieus klinkend. Want geloof ons, het is werkelijk subliem! rassen. Of het is de ongeloof lijke nauwgezetheid die hem toelaat vijfhonderdzeventig bril- jantjes op een draad te zetten originaliteit Met zijn natuurlijke gevoeligheid blijft hij open oog houden voor wat rond hem en U en mij gebeurt, om er dan of hij komt met iets totaal later de hand, de buste of de nieuws uit de bus zoals de drie hals van deze dame of gindse Ring in geel en wit goud met opengewerkte sfeer. De draaibare kroon bevat vier diamanten die in een open kogeltje rondd raaien waardoor de ring telkens een andere steen toont stukken die hij reeds gemaakt heeft met paardehaar. Nee trekt U de neus maar niet op nu U dit leest, het resultaat is weer su per. man mee te tooien. Als dit nauwgezette en uiterst sekure en geconcentreede werk hem te hfj" zich'^ve1^ aa^ JoS en Mevrouw Bikkems aan d® taf®' "iet de tentoongestelde juwelen. behaalde. Op wereldniveau is zijn echtgenote die intussen ded dit een uiterst belangrijke wed- zaak en de public relations o ci voor anderen tot hun stoutste dromen behoort. Als je hem vraagt naar de mogelijkheden tot opleiding in dit land krijg je Steeds weer weet hij het zo te draaien of te keren dat er een nieuwigheid inzit die niet alleen het ontwerp beinvloedt maar een vastberaden antwoord. Het tevens de technische vooruit- is niet te misprijzen of te onder- gang van het juweelontwerpen schatten een goede basisoplei ding te krijgen. Wat echter be langrijker mag heten is de wil bevordert. Heel wat ontwerpers zweren nog steeds bij de «verloren- om te eksperimenteren en met was-techniek». Hiermee heeft vallen en opstaan de knepen jos reeds een hele tijd geleden van het vak te leren kennen, reeds afgerekend Het is een Trouwens, ons land staat wat techniek die erin bestaat uit een ontwerp en techniek betreft twintig jaar achter. In de aka- demies worden deze methodes nóg onderwezen. Het is dus ze ker niet daar dat men eksperi- blokje was een vormpje te snij den of in een staafje was een vorm te boetseren en dit dan te gebruiken als basis voor het juweel Van deze soort juwelen vezekert Jos ons, liggen er met tientallen kilo's op de markt en als demonstratie maakt hij uit een staafje in minder dan een halve minuut een ringetje zoals je ze inderdaad reeds met tiental len hebt gezien in de vele uit stalramen van juweliers die ei genlijk alleen maar juwelenver- handelaars zijnIk wil enkel vol ledig handwerk afleveren stelt Jos. Als hij ons naar zijn atelier meevoert kunnen wij er ons van Dit halssnoer, uitgevoerd in geel goud, bestaat uit twee halve ringen, verbonden met paardehaar. Het juweel bevat vooraan een wit gouden sfeer bezet met diamantjes en een wit gouden hangertje met een diamant Dit hangertje kan in de sfeer worden opgeborgen. De diamanten wegen 0.92 karaat, motorcros. Toegegeven dat dit Jos Bikkems, die we intussen strijd. Uit de ongeveer vijfdui zend inzendingen was hij de enige Belgische laureaat De prijs van deze wedstrijd mag hij nog in ontvangst gaan nemen. Vorig jaar in Amerika viel hij net niet in de prijzen al was zijn inzending wel tot de laatste ogenblikken in de running. Zoals eerder al werd aangestipt ligt de reden hiervoor in de op de spits gedreven intenties die in dit ontwerp vorm wer den gegeven. Aan de sublieme vormgeving van dit met vijf- honderzeventig briljanten afge zette prachtjuweel kan het geenszins gelegen hebben. Voor de nabije toekomst staan er nog twee wedstrijden op het programman. Deze in Duits land en één in Joegoslavië, waar de familie Bikkems zopas hun vakantie doorbracht. Er staat ook nog een verrassing in het verschiet die om reden de belanghebbende niet in onno dige moeilijkheden te brengen, echter nog niet in de publiciteit mag geplaats worden. We kun nen wel al verklappen dat Jos Bikkems als enige Belg reeds in de voorselektie op tekening is De grote toekomstdroom van Jos is de wedstrijd in de Ver enigde Staten te winnen. Eigen- overtuigen dat dit inderdaad zo een duidelijke kompensatie is wel al Aalstenaar mogen noe- lijk liefst driemaal om een absu- is. Aan de hand van een stuk. voor het vergrootglas- en pin- waar hij momenteel nog aan het cetwerk onder neonlicht, werken is, legt hij ons de ver schillende werkmetodes uit Hij AANZIENLIJK PALMARES doet dit op een eenvoudige en Door zijn grote aktiviteit in dit men. laureaat. Al moet het ons luut rekord te kunnen vestigen hierbij van het hart dat de heer Deze wedstrijd kan immers ge- Edmond Rochtus die een eerste zien worden als het officieuze prijs behaalde in de kategorie wereldkampioenschap van ju- Juwelen voor de man», een weelontwerpers. Aangezien Een diner met de laureaten op het Sint-Annakasteel te Oudergem. overtuigende manier zodat de artistiek domein heeft Jos Bik- ontwerp 'ingediend heeft dat deze kompetitie om de twee meer dan verdacht veel lijkt op jaar plaats heeft, geeft hij er zich vijftien jaar de tijd voor. Aan zijn volharding en talent zal dat daar de vierde prijs heeft het zeker niet liggen om hierin behaald. Koncept en vormge- te slagen. De marge van tien ving zijn oogverblindend iden- procent geluk die je volgens tiek Alleen aan de binnenaf- Jos moet hebben om de top te werking werden veranderingen bereiken zal hier ook wellicht geheimen van deze kunst voor kems dit jaar reeds drie voor- ons, leken, ook wat minder treffelijke prijzen in de wacht we- een drie'jaar geleden in Duits- duister worden. Het is klaar en ten te slepen. Eerst was er de land reeds getoond specimen aanvaardbaar en je kan geens- bronzen medaille met zijn krea- zin de indruk opdoen dat hij ie tie van »De Gouden Puik» in mand wil overtroeven met ge- Celje te Joegoslavië. Onlangs detailleerde en té technische waren er de twee eerste prijzen woordenspuierij. Om de pri- in een voor de eerste maal in zich heeft genomen. D ri Vlaamse pers laat veel te wer n sen over. Vooral als ie het gas h vergelijken met de kollega' ;r van de francofone kant. Verde t wordt Jos ook niet bescherm >r of geruggesteund zoals dti\ Fransen dat bijvoorbeeld me it- hun topontwerpers wel doen ei Hij staat er dus alleen vooire Maar intussen begint die erjgc kenning toch reeds te groeier g Eerstdaags komt uit de Bond! republiek de grote meneer va F deze bussines bij de famili Bikkems op visite. Uitwisselinl van ideeën en misschien intfl ressante aanbiedingen kunnel hiervan het gevolg zijn. Ooi onze stad laat zich niet mei onbetuigd. Als primeurtje vo( de Voorpostlezers kunnen w hier vermelden dat schept Roels ook reeds interesse heei betoond en kontakt opgenc men Een tentoonstelling, waa schijnlijk ten stadhuize, hiervan hopelijk het gevolg zijn n In vertrouwen kunnen we toevertrouwen dat dit een absr lute must wordt Eer het zover is heeft Jos Bik kems zijn palmares misschie weer al uitgebreid. Om aan difm artikel over een veel te weini j0 erkende persoonlijkheid e« einde te maken kunnen wij i isi bijvoorbeeld proberen te beio e ven maar wat is meer 01 - ker dan pers en berichtgevii dat we U verder op 0 hoogte zullen houden van ij kt eksploten van juweclkunste rc naar Jos Bikkems. En als fj h dan voor een persoonlijk 11c m gen worden, dan herinneren w na Jos er hier zwart op wit aan di 51, die fles pofschuimhouden vocht zal moeten geledigd w® 1 den. mits een goede afloopj Joegoslavië natuurlek. JVS

De Voorpost | 1979 | | pagina 32