H. GEESTKAPEL IN KATTESTRAAT DOOR BRAND VERNIELD De Voorpost IêTsE® 'T ES GEPASSEIRD De Voorpost - 3.8.1979 - 3 lalst is een historisch gebouw armer. weer ter huig roepen. Onder leiding van kommandant De istreeks 13 uur brak woensdagmiddag brand uit in de Vidts waren de spuitgasten vlug ter plaatse, maar het geklasseerde 15de eeuwse H. Geestkapel. Werklieden zou nog 16u45 worden vooraleer de brand als geblust ladden opdracht gekregen de dakgoot van de kapel met kon beschouwd worden. Het parket en de gerechterlijke isfaltpapier of roofing te bekleden. Door een tot nu toe politie kwam ter plaatse, inbekende oorzaak vatte het teerpapier vuur. Eigen- Mig trachtte men met emmers water het vuur te blussen, doch om 13uo8 moest men de Aalsterse brand- Aalst, 29 juli 1979. Antwoord op open brief van Burgemeester D'Haeseleer aan alle genodigden van de 21-juli-plechtigheid. Mijnheer de Burgemeester, U beklaagt zich over de grote onverschilligheid ter gelegenheid van de viering van de Bel- ie' gische nationale feestdag. In mijn antwoord wil ik U in het kort uiteen- zetten waarom de Vlaams-nationalisten opzet- vai telijk afwezig blijven. Wjt Vooreerst wil ik duidelijk onderstrepen dat wij ge in een geest van pluralisme eerbied hebben d( voor al diegenen die er een andere mening op it ti na houden dan wijzelf. Het ligt zeker niet in h onze bedoeling geringschattend neer te kijken lbiop onze medemensen die 21 juli wél meevieren, eJ integendeel Sommigen, die tijdens de bezetting van in den !ajJ beginne, en niet naar het einde toe zoals wij be er al te veel kennen, in het verzet hebben ge- ida staan en dit op een propere manier hebben zij gedaan, genieten onze achting ook al deelden er^wij hun mening niet. euWij gaan akkoord met U, mijnheer de burge- n meester, daar waar U schrijft dat het goed is *1heel wat herinneringen uit de oorlogsjaren te 1/0 vergeten en uit te wissen. Maar zolang de Bel- y gische staat zelf niet het voorbeeld geeft om Ier de spons over te vegen door middel van de zolang gevraagde AMNESTIE, kunnen wij ons onmogelijk met diezelfde staat verzoenen en weigeren wij dus konsekwent 21 juli mee te vieren. Er zijn natuurlijk nog andere redenen waarom rnfde Vlaams-nationalisten de Belgische staat in oazijn huidige unitaire vorm onaanvaardbaar ïrsachten. ^gDe Vlaamse frontsoldaten, die in de eerste ereldbrand voor 90 t.h. van het Belgische ikanonnenvlees zorgden, schreeuwden zestig jaar geleden reeds om «zelfbestuur». Wij heb- ien tot vandaag op dezelfde nagel blijven Ikoppen. Dank zij het nooit aflatend idealisme van een kleine groep Vlaamse keikoppen (anderen noemden ze extremisten, verraders of sales boches) is de federale gedachte blij- s^ven groeien tot zij gemeengoed is geworden 1djjvan de meeste bewuste Vlamingen. ^De Vlaams-nationalisten beschouwen de stich- ygjting van België in 1830 als een historische ver- jeiigissing omdat geen rekening werd gehouden ad met de mensen, met de verschillende volkeren Lldie er woonden. Het lag in de bedoeling van de stichters van België alle Vlamingen te ver fransen en Vlaanderen op die manier van de kaart te vegen. Getuigen daarvan zijn de uit spraken van Rogier, leider van het voorlopig bewind «La Belgique sera latine ou ne sera pas.» en «II faut exterminer l'élément germa- nique en Belgique.» Wanneer die geplande verfransing van Vlaan deren uiteindelijk niet is doorgegaan, niette- genstaade de georganiseerde aktie van een Nederlandsonkundige en Vlaams-vijandige ad ministratie, onderwijs, leger, gerecht en al wat macht had, is dat weer eens te danken aan diezelfde kleine groep Vlaamse weerstanders, die er dikwijls hun carrière, hun gezondheid, hun huisvrede en hun leven aan geofferd heb ben. Naar die «extremisten» (hier als eretitel be doeld), die de ontaarding van ons Vlaamse volk hebben kunnen stop zetten, gaan onze gedachten. Wij herdenken ze niet op 21 juli maar tien dagen vroeger samen met de helden van 1302 die het imperalistische en expansionistische leger van de Franse koning in het zand deden bijten. flee. jnheer de burgemeester. U mag het ons echt niet kwalijk nemen dat wij afwezig blijven en zelfs niet de officiële tekst van de Braban- leref ?onne kunnen meezingen. Zolang de Vlamin gen niet krijgen waar zij recht op hebben, namelijk zelfbestuur in een tweeledig federaal met onaantastbare grenzen en gelijke rechten voor de Vlamingen in Brussel, zolang wij niet met onze eigen belastingsgelden onze eigen pot kunnen koken, zolang wij moeten blijven wachten op een oplossing voor de humane en sociale gevolgen van de repressie, weigeren wij de Belgische vlag als ons vaan- er del te erkennen en zingen wij, zoals Georges Brassens in een van zijn eerste chansons «Le jour du 14 juillet je reste das mon lit douillet. La musique qui marche au pas. cela ne me regarde pas. Je ne fais pourtant de tort personnel en n'écoutant pas le clairon qui sonne Jan Caudron Volksvertegenwoordiger. Heel wat kijklustigen werden door de politie op afstand ge houden tijdens de blussingswerken. (Dirk Bulckmans) Onmiddellijk waren er heel wat kijklustigen in deze drukke win kelstraat samen gekomen om de blussingswerken in een drui- lige motregen te volgen. Onder hen bemerkten we plaatsver vangende burgemeester Eddie Monsieur en 'stadssekretaris Chris Willems. Zelfs tot op de parking van een warenhuis en het dak van het R.T.T.-gebouw stonden de mensen te kijken naar de hoog opslaande vlam men De hevige vlammenzee en een dikke rookontwikkeling maakte het blussen moeilijk. De brandweer trachtte vanop de hoge Metz-ladder en de ach tergevel de brand te bestrijden. De bouwvallige historische ge bouwen zagen er nog misera belder uit. Het water gutste naar buiten. De schade zal wel licht miljoenen belopen. REEDS JAREN EEN PROBLEEM Velen herinneren zich nog wel de zwarte vlaggen die de Katte- straat ontsierden toen de deke nij protesteerde tegen de ver krottende gebouwen in de Kat- testraat. Reeds jaren staan de H.Geestkapel en het voormalig Godshuis, beter gekend als de C.0.0. gebouwen er vervallen bij. Het kompleks is een bron van ongedierte. De tuin ligt er verwilderd bij. De gevels wor den enkel gebruikt om er affi ches aan te plakken Het spreekt van zelfs dat een deke- Aalsters Kultuurschoon werd de kapel geklasseerd De Fe derale Verzekering is dan ook verplicht deze bidplaats te res taureren. Maar het noodlot sloeg toe. De voor afbraak be stemde gebouwen werden niet door de brand aangetast Het water zal enkel het verrottings proces bespoedigen, maar de kapel is zwaar gehavend. Het De achtergevel van de H. Geestkapel. De sakristie en het mooie brandglasraam bleven bewaard. (Dirk Bulckmans) Eerste schepen en plaatsvervangende burgemeester Eddie Monsieur en stadssekretaris Chris Willems kwamen ter plaatse de blussingswerken volgen. (Dirk Bulckmans) De konzjeidaogen zen verom al ne kier gon riepen wajjer meigen on't slag goon en wajjer kennen allien nog mor vertellen oever 't gein dammen meigemokt hemmen. Oever 't goe weir of oever 't slecht weir. Oever 't eiten en ander plezierege dinges, of oever den teigeslag die men g'had hemmen. On makande ren fotokes of dias lote zing en de kadoakes die men van op de vremden meigebrocht hemmen. En voor dammen binnen inegte monjen allesj nimmer 'n wei ten OOR DAMME ZE GELEID HEMMEN. Voesj van de rest es 't weiral ne kier ooitzing nor 't noste joor... Want zé, 't es ni te geloeiven hoe rap dat die daogen in de konzjei verboyschooiven. mor hoe lank dat dad oeik diert van den iene konzjei nor den anderen. Mor wajjer 'n peizen der ni boy, dammen tiegen 't noste joor weiral ne kier eh joor aver geworren zen oeik En die joren de die 'n kommen nimmer verom zee. De die zen schippes ver ieweg en droy daogen. 'k Zat azoei overlest nog te peizen dad alles toch zu rap gepasseird es hein. Allei, bepeist naa na kier van in den toyd as ge nog kindj wordj. Tèn 'n koste ni rap genoeg groeit zen. Want groeit zen da waa tèn zeg gen dagge ghielegans allien a goeste mocht doeng. Dat er nimand on aa niet nimier te zeggen 'n hooi... Ge moetj iensj kommen. Ge werd geh tèn groeit, mor tèn moe je zing dagge weirk vindj en dagge werkt oeik. Of anders moeje gon doppen, ja da kejje oeik, mor door 'n zal der nog ienen royk op geworre zen. peis-es. En as kindj hejje goed op dad alle groeite mensjen royk zèn. Want 't es van de groeite dagge kendj speildingen of smokkelink kroygen... Mor groeite mensjen hemmen ander dinges ver op te peizen as speildingen of smokkelink... Z' hemmen 'n hooishaven en dad hooishaven moet toch leven. As 't er kinjeren zèn, wildj allemaan dat die kinjeren da loter beiter zollen hemmen as da z' het zeer g'had hemmen. Mor doveir moet er zaat in 't baksken kommen. En da zaat moeje koeipen, mor ver te koei- pen moet er moeneka zèn. En denne moeneka, door moe je ver weirken. En ver te weirken moet er weirk zen... En azoei hangt dad allemol on makanderen! En zen de groeite mensjen oeik ni attoyd kontent... En ge zè geh tèn groeit en tèn peisde verom op den toyd as ge kindj wordj en dagge niet onder anne kop 'n most leggen... Op ne gegeive moment komde tot de konstatoosje dagge beizeg zet meh a leven te versloyten al weir- kenden. Balven iengte daogen dor iveranst in de zoemer die ze konzjei noemen. En door begindje va langsom mier nor te trachten. Eh ghiel joor weirken, eh koppel weiken ni weirken en ne kier ver a zeiven leven. Mor ge werd van joor tot joor aver en ge 'n kendj er allensj zuveil nimmer va profeteiren as dagge ge as kindj gedrumd hetj... Want de kinjeren zen zjaloes van de groeite, de groeite zollen verom kindj wille zèn... Knupt da na onien. Binsjt dennen toyd es 't er vanoyges al zuveil veiregevallen. Plezierege dinges en teigeslaogen. G' hetj kameroten gemokt en ge zè kameroten verloe ren. G' hetj schoein lomenten meigemokt in a hooi shaven of 't es al ne kier gralek teigegesleigen. En alle joren peisde verom: mor meh de konzjei gon ek er toch nog ne kier va profeteiren zee! Mor da kaan oeik mei- of teigevallen vanoyges. En op zikeren dag begindje te peizen op anne groeite konzjei. a pins- joen... Zé. tèn goon ek er toch ne kier van profeteiren zee! Mor wie kaan der zeggen dat 'n teige zè pinsjoen nog goed en gezond zal zen? Dat 'n nog zal kenne profeteiren? Of dat 'n nog de lorrozje zal hemmen ver der 't zoyn nog ne kier van te pakken? 'k Weit da 't ni meigelèk 'n es hein, mor 'n zol da na ni moete zen da ne mensj as 'n in zè pinjoeng goot as'n van 't schoei bleiften dat 'n go weirken op zèn voyfenzesteg joor? Want as ge ne kier bepeist: 't leven es zu kért en ne mensj es toch zoei 'n tier blommeken... Ne kier nen teigeslag en 't es ver- sloensjt veiren zennen toyd... Mor alia, 'k zit hier verom al ne kier alles in 't zwèrt te bezing, lotj ons agaa oever iet anders klappen. Per eksempel oever wa da 'k ik zol doeng, most ek 't gelik hemmen van in meh pinsjoeng te kenne goon... Want da weit ek goe zee., 'k zol der 't moyn va pakken en 'k zol der van profeteiren! As ek middelen zol hemmen vanoyges En doveir moen ek naa, meh of teigen mèn goeste, nog ienegt joren gon travak ken. Mor allei, binnen twellef mondj es 't tèn toch weiral ne kier konzjei.. DOLF. Het kan geen Het moet lastig zijn om vanop zo'n hoogte een zware waterlans te hanteren. (Dirk Bulckmans) Een beeld van de verwilderde tuin achter de kapel. (Dirk Bulckmans) nij graag een oplossing zou zien voor dit dood gedeelte van de winkelstraat. Vorig jaar werden de gebouwen «Maegelijn» en de H. Geestka pel aan de Federale Verzekerin gen verkocht. Het H.Geesthuis (kant Ridderstraat) is nog steeds O C M W. eigendom Diverse plannen werden reeds door de immobiliënvennoot- schap van de Federale Verzeke ringen aan het Stadsbestuur voorgelegd. Maar tot nu toe kwam er geen schot in de zaak. De bedoeling is een handels- en .voonkompleks te bouwen. Dankzij de Vereniging voor dak brandde bijna volledig uit 1582 werd de bidruimte ge- seum overgebracht. Een Ma- De muurschilderij en het plunderd. Twee jaar later werd donnabeeld, een 17de eeuwse brandglasraam bleven bij won- de H Geestkapel terug inge- tabernakel en een 18de eeuwse der gespaard Aan de straat- wijd. Rond 1893 werden res- kommuniebank zijn in het Oud zijde barstte het loden raam. tauratiewerken uitgevoerd. Een Hospitaal te bezichtigen. Het Als men met vlug het dak her- nieuwe sakristie werd o.l.v. ar- radiobericht dat ook het mobi- opbouwt zullen heel snel ook chitekt J. Goeth -is gebouwd. lair in de brand bleef is dus vol- deze overblijfselen beschadigd Het leien zadeidak met dak- komen onjuist! Gelukkig maar' zijnWe hoorden verschillende ruitertje, bekroond met een ge- Nu maar hopen dat de Federale Aalstenaars bogen naaldspits, de puntgevel Verzekeringen geen maanden luidop denken «Misschien zal aan de straatzijde, de laat- zullen wachten om het dak inde het nu wat vlugger gaan met het gotische korfboogpoort met ORIGINELE toestand te herstel- afbreken van de C.O.O.- druiplijs! :i kruisbloem maken len gebouwen'» van deze sobere eenDeukige En nog dit toemaatje. Een Aals ruimte een mooi geheel. Vooral tenaar blijft steeds een humo- VAN HISTORISCH BELANG de achtergevel is prachtig. rist. We hoorden iemand zeg- De kapel datect van 14/0. Tij- Gelukkig werd het mobilair gen:«Als een oude kapel in dens de godsdiensttroebelen in vroeger naar het Stedelijk Mu- brand schiet...» (R.V.d P.) Weekblad van Dender Durme- en Scheidesirsei

De Voorpost | 1979 | | pagina 3