JAARVERSLAG 1978: LAND VAN AALST Naar de zonnige Costa Brava 4 - 3.8.1979 - De Voorpost 4 De Raad van Beheer vergaderde op 10 april en 8 november 1978. Hij besliste de procedure tot uitbreiding van de industrieterreinen van Erem- bodegem lil, Erpe-Mere en Geraardsbergen (Schen- delbeke) door te voeren en besloot nopens de financiële middelen om deze projekten mogelijk te maken. In verband met de verwijdering van de vaste afval werd, na uitvoerige bespreking, de beslissing tot inrichting van een sanitair stort te Vlierzele gehandhaafd. De Raad van Beheer nam kennis van de vorderingen der optimaliseringsstudie van koliektoren en waterzuiveringsstations in de zones Aalst, Denderleeuw en Geraardsbergen. De algemene vergade- arbeiders (bedienden) ring van 24 april 1978 bestendig groeit heeft herbenoemde de heer L. zich dus voortgezet. Hun Moyersoen tot beheer- aantal is sinds 1970 met der, waarna de leden van vierduizend vermeerderd het Directiekomité hem terwijl het aantal loon- opnieuw tot voorzitter trekkenden met 2.000 is herkozen openbare verlichting kocht. De terreinen van naar de Watermolen- de 7 resterende bouw- straat uitgevoerd en gronden werden voor- voorlopig aanvaard. behouden voor de aanleg De bundel voor de over- van een speelplein dat 1Oprichting van een sanitair stort in de zand groeven van Vlierzele met gebruik aldaar van passende beweegbare tuigen die het vuil ver brijzelen en verdichten met het oog op de ver- - Mere Bij de jaarwisseling 1979 nam de heer A. Van Hoorick ontslag als be heerder. De Raad van verminderd. De toestand in ons ar rondissement is er sinds 1977 niet op verbeterd. Dit blijkt uit het groot Beheer benoemde op 5 aantal werklozen, maart 1979 de heer E. Op 31 januari 1979 waren Hooghuys, schepen van ar 10.420 volledig werk- de stad Aalst en beheer- lozen, 6.324 vrouwen en der van onze vereniging, 4.096 mannen, hetzij tot lid van het Direktie- 3,40 van het aantal komité in vervanging van werklozen van het Rijk. de heer A. Van Hoorick. Op 31 januari 1978 waren Het Direktiekomité ver- er respectievelijk 9.863 gaderde twintig maal in werklozen, 5.874 vrou- 1978. Het zorgde voor de wen en 3.989 mannenIn uitvoering van de raads- 1979 dus 5,65 meer beslissingen en het da- dan einde 1978, terwijl in gelijks beheer van de de provincie Oost-Vlaan- vereniging. deren de vermeerdering Land van Aalst mag zich van werklozen maar 2,90 verheugen over een zeer was. hoog aanwezigheids per- 'n verhouding met het centage op alle verga- bevolkingsaantal verte deringen, zowel van de genwoordigen de werk- Raad van Beheer als van lozen 3,95 van de het Kollege van Kom- bevolking. Dit percen- missarissen en van het ta9e 's het hoogste in de Direktiekomité. gemeente Ninove (5%), Sint-Lievens-Houtem De socio-ekonomlsche (4,42%), Haaltert toestand In ons arron- (4.26%) en Aalst (3,98%) dissement. De andere gemeenten bevinden zich beneden Het Nationaal Instituut het arrondissement ge- voor de Statistiek is in middelde, april 1977 overgegaan tot Wanneer wij het maand- een sociaal - ekono- gemiddelde van de vol- misch steekproefonder- ledige werklozen in het zoek dat het in staat iaar 1978 overzien dan heeft gesteld de gege- stellen we vast dat dit vens uit de algemene gemiddelde zich situeert volkstelling van 31 op 9.564 uitkeringsge- december 1970 te aktu- rechtigde volledig werk- aliseren. De resultaten lozen. Dit is 935 meer van deze volkstelling dan het gemiddelde in werden in 1975 mede- 1974 - hetzij een verho- gedeeld en uitvoerig be- 9'n9 van 19-8 - terwijl sproken in de brochures de verhoging in het Rijk «Ken Uw Streek» I en II 8-8 bedraagt en in van het «Aktiekomité ter Vlaandren 7,4 bevordering van de eko- Een ander ziektever- nomische expansie van schijnsel is het groot het arrod i ssement aantal faillissementen. Aalst.» De resultaten van 'n 1978 werden in het het jongste onderzoek, rechtsgebied van de dat betrekking heeft op Rechtbank van Koophan- het jaar 1977, werden del van Aalst, dat zich onlangs gepubliceerd, uitstrekt over de twee Hieruit blijkt dat sinds kantons van Aalst en het 1970 de werkende be- kanton Ninove, 18 faillis- roepsbevoling praktisch sementen uitgesproken, op hetzelfde peil is ge- 'n 1977 werden er 24 bleven 100.083 aktieven uitgesproken, in 1976 16 tegen 99.271, maar de en dit jaar reeds 9. pendel is nog verhoogd. Het aantal pendelaars is Aandeel van Land van gestegen van 41.165 in Aalst in de krisisbe- 1970 tot 42.932 in 1977. strijding Die van Brussel van 27.880 tot 28.949. Tegenover een dergelijke Het werkgelegenheids- krisistoestand kan men coëfficiënt ligt aldus nog de vraag stellen in hoe- altijd aan de laagste kant var Land van Aalst ge- met 62,4 tegen 63,3 holpen heeft om de in 1970. crisis te milderen. Om de Aoderzijds is het aantal betekenis van onze in- pendelaars naar Aalst spanningen juist te vanuit meestal naburige schatten moet men ver arrondissementen aan- trekken van de be- zienlijk verhoogd. Ze zijn schouwing dat de aktie thans 9.790 in getal van onze vereniging geen (7.369 in 1970). De invloed heeft op de con- grootste hoeveelheid junctuur maar wel op komt uit Dendermonde de ekonomische struk- (2.722), Halle-Vilvoorde Uw van het arrondis- (2.319), Oudenaarde sement doordat het be- (1.538) en Gent (1.560). oog\ het tot stand komen Uit de statistieken van de van nieuwe bedrijven in R.S.Z. die betrekking de hand te werken of hebben op hetzelfde tijd- expansiemogelijkheden stip (1977) blijkt ander- «e scheppen voor de in zijds dat op de 51.548 ons arrondissement ge- werknemers tewerkge- vestigde bedrijven, steld in het arrondis- De resultaten van die sement Aalst er 30.549 aktie vertolken zich in handarbeiders waren en het aantal werkgelegen- 20.999 hoofdarbeiders. heden die in onze in- De trend volgens de- dustriezones worden ver- welke het aantal hoofd- schaft. Op dit ogenblik zijn in onze vier in- plstn. Deze verkaveling omvat dustriezones 40 bedrij- In de loop van 1978 weid 120 bouwgronden waar ven gevestigd met te- de uitbreiding van de van er 113 werden ver samen 2.925 werkne mers. De vestiging van acht andere bedrijven is gepland of in begin van uitvoering. Vijf bedrijven die in onze in dustriezones gevestigd waren hebben hun be drijvigheid tengevolge van ver- maakt, schillende omstandig heden, waarvan drie ten- 2. Erpe gevolge van faillisse ment. De bedrijfsge- Na de vaststelling van bouwen die zij betrokken het Gewestplan Aalst zijn allen in andere han- besliste de Raad van den overgegaan. Beheer op 6 november De meeste bedrijven die 1978 de procedure tot Zoals in vorige verslagen B) Waterzuivering, thans in onze zones ge- bestemming en verwer- gemeld betreft het hier vestigd zijn, zijn expan- ving van13,7 ha door te een realisatie op een Hoever staan wij nu? sief qua personeel sbe- voeren. Na weerlegging terrein met een opper- De optimaliserings zetting slechts vier heb- van de bezwaarschriften, vlakte van 4 ha 34a 59 ca. studie van collectoren en ben minder personeel ontvangen Ingevolge het De wegenis- en riole- waterzuiveringsstations dan vorig jaar. openbaar onderzoek van ringswerken werden in voor de zones Aalst, Wij hebben de gemid- 23 november 1978 tot 8 1978 uitgevoerd zodat de Denderleeuw en Ge- delde personeelsbezet- december 1978, werd het verkoop van de bouw- raardsbergen, op 21 fe ting per hectare bere- pten op 21 december gronden in oktober kon bruari 1977 door de kend. De oppervlakte die 1978 definitief vastge- aangevat worden. Minister van Volksge- we in aanmerking heb- steld door het Direktie- In totaal waren hier 58 zondheid toevertrouwd ben genomen is de ruim- komié en voor goed- percelen beschikbaar, aan het Studiebureau te waarover ieder bedrijf keuring bij K.B. aan de namelijk. 30 percelen Tractionel, werd op 3 beschikt met uit- Staatssekretaris voor vooropen, 24 percelen april 1978ingediend, sluiting van de niet-be- Ruimtelijke Ordening voor halfopen en 4 per- De goedkeuring van deze 23 celen voor gesloten be- studie door de Minister name der wegenis door intussen reeds uitgerust lenging van de levens- de stad Aalst is voor werd. De meeste bouw- duur van dit stort, goedkeuring aan het pro- gronden werden in 1976 2. voortzetting van de stopgezet vinciebestuur overge- verkocht. Ook hier over- uitbetaling van het stort trof de vraag naar bouw- van Voorde dat, van gronden het aanbod en zodra Vlierzele in gebruik kon er dus geen reserve zal kunnen genomen aangelegd worden. worden, voorbehouden zal blijven aan de streek Ninove en Geraardsber gen. 2. Aalst - Deelgemeente Erembodegem bekend. De besluiten van deze optimaliserings studie kunnen als volgt samengevat worden Zone Aalst - Dender leeuw collectorentracé Het gekozen tracé is dit welke, de valleien der beken volgend, de knooppunten verbindt, zodat op gravitaire wijze de afvoer kan verzekerd worden. Voor Kerksken werd de mogelijkheid aangenomen dat een col lector de afvoer verze kert via Denderhoutem naar Denderleeuw. Haal tert zou (op gravitaire wijze) met zijn riool stelsel op dat van Erem bodegem kunnen aan sluiten. Het zelfde gebeurt met Nieuwerkerken. Bij het inplanten van de col lektor in het centrum van de stad Aalst stellen zich enkele lokale problemen. De afvalwaters van de rechteroever zullen met waterzuiveringsstation Wat het zuiveren van de afvalwaters betreft wor den twee waterzuive ringsstations voorzien,, één in Hofstade en één langsheen de Dender in Welle. Deze waterzuive ringsstations kunnen in l modules worden uitge-'"' voerd zodat de uitrusting"ei overeenstemt met dewa aangevoerde te zuiveren*p! debieten. De globale investering?3 voor 1982, op basis van prijsramingen in sep-. tember 1977 en waarbij geen rekening gehouden^ wordt met de gekapita liseerde onderhouds- enfin uitbatingskosten, be-g draagt - voor twee water-jc zuiveringsstations, een in Hofstade en een in Denderleeuw 488 MBF - voor de bijhorende kol-ter lektoren, fle uitgevoerd voor ,an eindstadium 2000 48l"ei MBF samen 969 MBF lie een hevel onder de Den- Rekening houdend met' der op de koliektor naar de onderhouds- en uit£ bouwde gronden die zij overgemaakt op zó celen voor gestoten De- studie door ae Minister aer op ae Konenior naar uo uiwgiMuuua- u.ri januari 1979. bouwing. Het aantal kan- van Vlaamse Aangele- het waterzuiverings- batingskoste, gekapitali-|oc De aangevulde bundel didaatkopers lag ook genheden, toen terzake station worden aange- seerd over 30 jaar, zuller^ voor de overname van de hier merkelijk hoger dan bevoegd, werd aan Land sloten. deze werken 1.326 nnil^j weg en bijhorende infra- het aantal beschikbare van Aalst op 1 juni 1978 joen frank kosten. hebben verworven om hun latere expansie te vrijwaren. Dit geeft de volgende resultaten INdustrleterrein Personeelsbezetting/Ha Erembodegem 49 Erpe - Mere 40 Dit is gemiddeld 45 tewerkgestelden per hek- tare. In de industriezone van Erembodegem 4 ha Erpe-Mere 10 ha Wij hebben verscheidene procedures van uitbrei ding ingesteld voor een geheel van circa: 20 ha: Erembodegem 6ha Erpe - Mere 13,7 ha Grondbeleid - Huisves ting in het perspektief van werkloosheidsbe strijding In ons verslag van vorig jaar hebben wij er reeds op gewezen dat door het te koop stellen van gron den, door het laten aan brengen van de nodige infrastruktuur in onze verkavelingen, wij een niet gering aandeel ne men in de werkver schaffing. Wij mochten vaststellen dat een re alisatie zoals Burst werk verschaft gedurende een gans jaar aan circa 460 500 werklieden in de bouwsektor. Hetzelfde gebeurt ver houdingsgewijze thans te Erembodegem waar 58 huizen worden opge richt. Dit alles vermelden wij niet uit een gevoel van ijdelheid, maar omdat op het ogenblik dat de waarde en de betekenis van intercommunales wordt aangevochten, het nodig is aan te tonen in konkreto wat onze inter- kommunale vermag en hoezeer haar werking in de branding staat van de aktualiteit. Het zou jammer zijn inlichtingen zoals de on ze, die de hefboom zijn geweest van een reële ekonomische rekonven- sie, in hun bewegings mogelijkheden te fuiken. A. Uitbreiding en uit rusting van industrie terreinen. I. Erembodegem lil Ingevolge de vaststellihg van het Gewestplan Aalst bij K.B. van 30 mei 1978 werd de aanpassing gevraagd van het K.B. van 20 februari 1978, S.D.E 4002/1 om het in overeenstemming te brengen met het Gewest- struktuur door de ge- kavels en dit zonder dat meente Erpe - Mere is door onze vereniging midden 1978 voor goed- rechtstreeks publiciteit keuring aan het pro- werd gevoerd, vinciebestuur overge- De bouwgronden werden G.v.D.Bl: maakt. Bedrijven op de indu strieterreinen 1. Op Erembodegem III werd een perceel van 24.984 m2 verkocht aan toegewezen voor prijzen variërend van 165.000 fr. tot 470.000 fr. In deze prijzen zijn alle kosten voor grondverwerving, aanleg van de nuts- leidingen, voetpaden en de N.V. Coplac om haar speelplein verrekend. Reeds een paar maanden na de toewijzing van de bouwgronden werden meerder bouwaanvragen ingediend en intussen werd gestart met de oprichting van een paar woningen. uitbreidingsmogelijkhe den te vrijwaren. Tege lijkertijd werd een per ceel van 1.133 m2 ver kocht aan de firma De Poorter om dit garage bedrijf, gevestigd langs de Autostradelaan, uit breidingsruimte te ver schaffen. De N.V. Automobile Technical Service (A.T.S.) kocht het pand van de N.V. Maxi-Cap teneinde er een tech nische dienst voor vrachtwagens en een koetswerkbedrijf in te richten. 2. In Erpe - Mere werd het bedrijfspand Roe- landt openbaar verkocht aan de N.V. Faber, ver deler van gasverwar- mingstoestellen, die er een produktieafdeling plant. Een vroeger verkocht perceel van 5.125 m2 werd wederingekocht en ,ehlke behoeften, 9 oon ef ri il/ti 11 irrtlan verkocht aan de pvba. General Moldings om er een plastiek verwerkend bedrijf op te richten. In het perceel tussen de oprit en de weg naar Ottergem werd een pand toegewezen aan de pvba. Drukkerij Van Brabant voor herlocalisatie van haar aktiviteiten uit Aalst. II. Projekten in realisatie 1. Aalst - Deelgemeente Hofstade. Op verzoek van het stadsbestuur werden be sprekingen gevoerd met het oog op het oplossen van de problemen, vooral van verkeerstechnische aard, die door de realisa tie van dit projekt kun nen ontstaan. Na onder zoek van diverse in de studie te verwerken ge gevens, o.m. na een demografisch onderzoek en een onderzoek naar de funcitonele en ruim- werd een struktuurplan opge steld dat aan het stads bestuur werd voorge legd. Hopelijk zal weldra het ontwerp verkave lingsplan kunnen inge diend worden. 2. Aalst - deelgemeente Gijzegem Werking ten bate van de kleine en middelgrote ondernemingen Naast het ter beschik- De beoogde zone heeft een oppervlakte van circa 3ha 70a. Ondanks het oorspronkelijke verzet van de eigenaars en pachters konden toch reeds ongeveer 3 ha in der minne worden aan- Alhoewel we herhaaldelijk via geschreven en gespro- en genot. Een ideale plaat£ ken pers vernamen dat Spanje toeristisch achteruit om een paar uurtjes op eej gaat konden we zulks bij ons bezoek aan een van de terrasje te zonnen ter meest populaire gebieden, de «Costa Brava» ofte men het ware leven van wilde kust, nergens merken. De straten en straatjes in li. In de buurt van Cadaques Rosas waren propvol, de verblijft deze momenteel markt kende een over- midden een hele agglome- moede toeloop en een ka- ratie witte huizen, mer vinden binst het hoog- Zo ook Catillo de Ampurias, seizoen bleek een zware de vroegere hoofdstad van opgave Corrida's, flamen- het Griekse «Empor» of het coshows, boottochten op de huidige «Ampurias». Een baai van Rosas, het kende parochie met nauwelijks allemaal reuze sukses. 3 000 inwoners, heeft een Waarschijnlijk is recessie niet te vermoeden kerk met wel te verwachten want één voorportaal te vergelijken faktor van toeloop van toe- met beroemde Franse ka- risten schijnt alvast aan het tedralen Binnenin allerlei verdwijnen; 't «goedkope» eigenaardigheden als een is er voor een groot ge- reusachtige doopvont uit deelte af. De prijzen stabili- één stuk maar met twee af- seren zich reeds in afwach- delingen, een voor kinderen ting van toetreding tot de en een voor volwassenen. Euromarkt en de herwaar- Verder een monumentale dering van de peseta doet reliek in het koor en groots de rest. opgevat houtwerk nl. Buiten de nog steeds zeer in de sakristie De pastoor goedkope alkoholische verkoopt er trouwens aan dranken, whisky dan wel zeer schappelijke prijzen uitgezonderd, komen alle kunstwerken uit de streek, prijzen naar de onze toe en Zo ook Ampurias met de voor sommige artikelen zijn resten van een oude Ro ze reeds hoger dan de bij meinse villa en een zeer ons gebruikelijke. Faktor merkwaardig museum nummer één van 't sukses Een bezoek aan een wijn van het Spaans toerisme kelder als die van Perelada blijft alvast de gegaran- of aan een hacienda met deerde ZONbarbecue blijft trouwens ook Gedurende ons tiendaags steeds een belevenis, verblijf voelden we geen En voor wie even verder wil enkele regendruppel en ligt de wereldstad Barce- was het een paar keer, 's lona met de 9 km lange morgens dan, wat overtrok- Avenida Generalissimo ken, na een paar uur ver- Franco, el Diagonal, en de scheen Laura dan weer in avenida Primo de Rivera die volle hevigheid, Barcelona doorkruisen. Zon en bruin branden blij- Binnen bereik beziens- ven alvast konstanten voor waardig zijn er zeker de de toerist die het Iberisch Kerk van de Sagrade Fami- schiereiland aandoet. lia, de Plaza Catalunia en Maar niet zon of strandge- het 60 m hoge standbeeld noegens alleen. van Christobal Colon aan De Costa Brava heeft heel de haven met aan de voet wat meer te bieden. ervan een trouwe reproduk- Zo het schilderachtige Ca- tie van de «Santa Maria», daques. in de buurt van het schip waarmede hij, bij toe provinciestadje Figueras, val, Amerika ontdekte geboorteplaats van de be- De verschillende «ram- kende schilder Salvasor Da- bla's» gonzen er van leven autentieke Spanjool volgt, fed Een bezoek aan de abdji Montserrat ligt dan ook in d mogelijkheden en loont af vast de moeite. Niet allee&— wegens de unieke ligging hoog bovenaan in het pitto! resk massief van «ge*"~ zaagde bergen» maar te vens wegens de kunst? schatten die deze Bededk 6( tijnerabdij bezit w En met in het minst wegen n de verering van de Zwarl j. Madonna, vooral aangc z roepen door jonge parei Vi (nog) zonder kinderen. u Ook de «Piratenfahri 0 waarbij gevaren wordt lang g de grillige kust met de ve z inhammen en cala's en ge- a land op een eenzaart strandje valt telkens in d« z smaak. Vooral als de tq a plaatse geroosterde sardijr 0 tjes met brood en sla en r|> kelijk overgoten ma Spaanse «champan» wot w den geserveerd! En dan de corrida! Ee spektakel zonder weerga, s Eens gezien wil men hs a nooit meer terug zien wordt men 'n gepassioneet de, 'n affioionado. Bloeder! alleszins. Boeiend in elk ge val. En wat we in de aren van Figueras met de eerst vijf stieren zagen grenst we aan het ongelooflijke. Da* de zesde passivitiet in pet- a soon was die van geen strijfl I weten wilde nemen we ff p dan maar bij. C Voor mensen die er eens m een tijdje uit willen, die 0 ten profiteren van het mi teraan klimaat en daat nog een en ander willen leven blijft de Costa Bras alvast een kon: waarde die we nog niet snel toeristisch zien aftal len. hoeveel moeilijkhi er in Spanje ook oprijzen. king stellen van bouw- w klare nijverheidsgronden flekoch'- v°or de ™s'e" rende gronden werd de procedure tot onteige ning ingeleid. Eerst daags zal onze ver eniging in het bezit 1 07nn "onHe gesteld worden van het de wetgeving op de a voorontwerp-verkave lingsplan. verstrekt het aecreatriaat van Land van Aalst kos teloos Inlichtingen aan de bedrijven met betrek king tot de toepassing van ekonomische expansie, de wetgeving op de hin derlijke inrichtingen, hulp bij herlocalisatie- probelemen en degelijke meer. B. Dienst grondbeleid - In ons verslag van vorig Huisvesting jaar hebben wij uitvoerig 1. Realisaties uiteengezel welke op- lossingen wij voorstel- 1. Erpe - Mere - deel- len. We vatten ze samen C. Verbetering van het leefmilieu A) Afvalverwerking t gemeente Burst. in 2 punten In de kleuterschool op Kerrebroek amuseren de kinderen zich opperbest (Wim)

De Voorpost | 1979 | | pagina 4