Er komt nieuwe verkaveling achter Etrimoblokken oo\Amm Mfm* ff KOMKOMMERTIJD Aanvraag tot wijziging verkavelingsplan l'fcart, De Voorpost - 3.8.1979 - 5 BT«' buildin de lente van 1977 was de omgeving van het Park g Verlinden volop in de aktuaiiteit. Oorzaak hiervan '—ren de plannen tot het oprichten van 8 nieuwe irtementsgebouwen achter de twee bestaande Hidings van Etrimo. Nog maar pas waren deze Jannen gekend geraakt of de inwoners van de ^Etrimo-gebouwen, voor de gelegenheid verenigd in Werkgroep Park Terlinden», kwamen massaal het verzet. Klimaks in dit protest was een alge- le vergadering welke op 23.4.1977 georganiseerd lerd in de gekende St.-Annazaal. 'ndertussen is het rond 3-gans dit projekt zeer stil 'orden en het was en- ir-kel de Werkgroep Leef- lilieu Aalst, die ter gele- mheid van haar jaar- rslagen en van bepaal- Je openbare onderzoe nden openlijk vraagtekens itelde over het uitblijven ran de eigenlijke bouw werken. Jopas werd echter een jieuw hoofdstuk in de «schiedenis van de ver veling Etrimo ingezet, 'ooraf is het echter joodzakelijk naar het fleden terug te grijpen. Irimo-verkaveling |en eerste fase dateert DVitelijk van 29.4.1957 "oen er bij Koninklijk Be- |uit een Bijzonder Plan an Aanleg 'Schaerbeek' ferd goedgekeurd. In werd er dan een irste Etrimo-verkave- igsplan goedgekeurd. de twee bestaande parlementsgebouwen id deze beroemde 'uwpromotor, die on- t.^rtussen in concordaat •djesteld is, de toestem- d^ing gekregen om vijf identieke blokken op te richten. Eén ervan zou opgericht worden tus sen de twee bestaande gebouwen, waar zich nü een door de bewoners zelf ingericht park be vindt. Dit perceel werd enkele jaren geleden aangekocht door de N.V. Matexi. Grotendeels door de aktie van de bewo ners van Terlinden, en na heel wat tribulaties, waarbij ook de affaire van de Supermarkt De Croock om het hoekje kwam kijken, werd dit park in zeer recente tijd door de stad Aalst aan gekocht. Meteen werd één van de grote eisen van de Werkgroep Park Terlinden ingewilligd en is het perceel in de toe komst van elke mogelijke bebouwing gevrijwaard. Achteraan de tweede E- trimoblok was het oor spronkelijk de bedoeling om vier appartementsge bouwen op te richten met een totaal van 510 appartementen in der tien bouwlagen. Tot een realisatie v. de ze plannen is het om verschillende redenen nooit gekomen. DE LATHAUWER Ondertussen werden de loten nummer 14, 15, 16 en 17 van de oorspron kelijke verkaveling door verkocht aan de N.V. Lin- dimo, met zetel in de Nijverheidslaan, 2 te Gij- zegem. Op dit adres be vindt zich een enorm in dustrieel komplex, waar bij zich ondermeer de Ververij van het Dender- land bevindt. Deze firma is eigendom van de ge kende familie De Lathau- wer. Het is één van de ze De Lathouwer's die tevens zaakvoerder is van de N.V. Lindimo en die aan de Sylvain Van der Guchtlaan, 9 (naast het Kasteel Terlinden- park woont. Het is in feite deze heer De Lathauwer, die aan de basis lag van de massale volksbeweging die begin 1977 in de Aalsterse wijk Terlinden ontstond. Op 21.10.76 werd door het stadsbe stuur, na gunstig advies van Stedebouw, een wij zigingsvergunning afge leverd voor de oorspron kelijke verkaveling van 1965. Volgens de nieuwe goedgekeurde plannen zouden er vier kleine ap- partementsblokken v. 6 bouwlagen met elk 31 appartementen opgericht worden samen met 2 grotere appartementsge bouwen van elk 9 bouw lagen, met respektieve- lijk 41 en 50 appartemen ten. Het aantal apparte menten werd aldus ge reduceerd van 510 tot 215. In feite zouden het hier wel om luxe-appar tementen gaan. De be doeling was aldus on dermeer alle verkeer on dergronds aan te leggen. Alle diskussies over het al dan niet wettelijk zijn van deze verkavelingsr wijziging laten wij hier in het midden, want blijkbaar scheen in het najaar 1977 alles in kan nen en kruiken toen o- penlijk publiciteit ge maakt werd voor de nieuwe luxe-apparte menten. Blijkbaar kende deze kampagne echter niet het nodige sukses want met de eigenlijke bouw van de blokken werd nooit gestart. De terreinen achter de 2de Etrimoblok bleven er e- ven maagdelijk bij lig gen. VERKAVELINGS WIJZIGING In volle vakantieperiode, als de meeste Aalste- naars aan verre (of min der verre stranden) lig gen te bruinen in de zon, greep nu tot 30 juli jl. een openbaar onderzoek plaats waarbij de reeds vermelde N.V. Lindimo 'n aanvraag doet tot wijzi ging v. de verkavelings vergunning van 21.10.76. Volgens de plannen, die opgemaakt werden door een architekt uit Afsnee heeft de eigenaar op dit ogenblik de bedoeling v. het terrein van 3 ha 34 a 4 ca te verkavelen in 31 percelen. Deze nieuwe verkaveling telt 3 zones, één voor o- pen bebouwing, één voor lintbebouwing en één zo ne voor hoogbouw. De ze laatste zone, gelegen langs de kant van de Sylvain Van der Gucht laan, voorziet in de op richting van een apparte mentsgebouw in trap- vorm (pyramide) van zo wat 8 bouwlagen. Te oor delen naar de plannen, die wij Op het stadhuis konden inkijken betreft het hier gewoon de vol tooiing van een gebouw dat reeds in de vorige verkavelingsvergunning voorzien was. Deze luxe appartementen worden blijkbaar enkel gereali seerd «omdat de funde ring voor het gebouw reeds bestaat». Voor het overige beperkt het nieuwe plan zich dan ook tot laagbouw. Op 'n totaal van 31 kavels zou den er aldus een 18-tal villa's voorzien worden voor open bebouwing. Langs de zijde van de Etrimo-blokken worden dan een aantal rijwonin- gen, waarvan een ge deelte in halfopen bouw gerealiseerd. Origineel bij de nieuwe verkavelingswijziging is wel dat het geheel opge vat werd als een woon erf. Hierdoor komt het vb. dat niet alle huizen bereikbaar zijn met een wagen. Twee nieuw aan te leggen straten worden inderdaad met elkaar verbonden door 'n voet- weg. Op het ogenblik dat wij dit artikel schrijven we ten wij niet of een aan tal omwonenden, waar onder in de eerste plaats de Werkgroep Park Ter linden (voor zover die feitelijke vereniging nog bestaat) protest aante kende tegen de nieuwe aanvraag. Het argument, dat de verkavelingswij ziging niet in openbaar onderzoek zou geweest zijn, werd hen alleszins door de promotoren uit handen genomen. Vanuit leefmilieuhoog- punt zijn de nieuwe plan nen trouwens ook posi tiever dan de vorige. De appartements bouw schijnt trouwens in Aalst (zoals elders) traag maar zeker op de terugweg te zijn. Het wordt nu blijkbaar nog wachten op het ad vies van de diensten van Stedebouw Gent én oo de uiteindelijke beslis sing van het Aalsters Schepenkollege vooral eer Aalst een nieuwe ri ante villawijk rijker zal zijn. VEHE leder jaar duikt hij steevast weer op. de tijd van de komkommers. Voor de perslui een onmenselijke periode. Spreekt 'n joernalist nooit over komkommers: hij kan ze wel rauw vreten, ook al lust hij ze helemaal niet! Eigenaardig, dat tegelijk met de meeste mensen ook het nieuws met vakantie is. Juli-augustus: een nachtmerrie voor de achtergebleven redaktieleden. Want het zijn natuurlijk de sukkelaars die op het thuisfront moeten trachten de kolommen te vullen. Gewoonlijk sneuvelen ze roemloos op het veld van eer en nemen de uitgeruste troepen na enkele weken de pen met de glimlach over. De aflossing van de wacht gebeurt geruisloos en zonder moeite: de overspannen zenuwen en de gepijnigde brains moeten de plaats mimen voor degenen die temgkeren van verre zonnige stranden en nu met een zuiders kleurtje en een zonnige glimlach opnieuw aan de slag gaan. De uitgeputte thuisblijvers dmipen af: voor hen zit er geen boterham meer in. Ze zien er dan ook geen brood meer in: de kous is af. Wekenlang hebben ze angstvallig het legendarische monster van Loch Ness ontweken, dat ieder jaar opnieuw het kopje opsteekt; zij hebben stad en dorp afgeschuimd, loerend en luisterend om nieuwtjes op te vangen waar ze anders de neus voor ophalen... Maar de krant moet persé vol, hoewel er in deze uitgestorven kontreien doodge woon niks meer gebeurt. De Aalstenaars die in hun stad achterblijven, kunnen genieten van de kalme kermisvreugde op de Botermarkt. Het is er verontrustend mstig. De Korte Nieuw- straat ligt er ontroerend stil bij: de horde langharige habitués ontbreken op het appèl. Gelukkig zijn er in juli de nationale feestdagen die ons leven wat meer kleur bijzetten: de elfde is er het Vlaamse geel en zwart en de vurige rode tong van de leeuw; de eenentwintigste is het oifficiële België aan de beurt met de toevallig dezelfde kleuren. Het zijn traditionele gebeurtenissen en iedereen weet wat dat betekent: men zou het haast folklore gaan noemen, ware het niet dat voor heel wat mensen vinden dat deze plechtige feestdagen met de nodige luister moeten worden gevierd. 11 juli was in Aalst weer een stijl-volle gebeurtenis, het ging dit keer ook zonder prinsen en pseudoburgemeesters... De 21e juli was sterk Amerikaans getint: een delegatie van "The American Legion was naar onze stad gekomen om enkele autentieke Aalsterse verzetslui met een ereteken te bedenken. Mevrouw Pietsier, een eerbiedwaange 82-jarige dame die zich tijdens de oorlog bijzonder verdienstelijk maakte ontving de Amerikaanse onderscheiding "Interna tional Amity Award», die slechts één keer per jaar en per land wordt uitgereikt. Een eer voor Mevrouw Ritaen. een eer voor onze stad, hoewel men zich toch wel even de bedenking zou kunnen maken dat men met dit eerbetoon wat laattijdig is geweest. De publieke belangstelling lag eerder aan de lage kant en dat stemde de burge meester eerder wrevelig. Vooral het absenteisme van onze vooraanstaanden zat hem blijkbaar zeer hoog, want hij schudde een open brief uit zijn mouw die met WX)r de poes was. Wie Mijnheer Louis van vroeger kent, weet dat men best uit zijn buurt blijft als hij serieus kwaad wordt. Bij het schrijven van zijn open brief had hij het waarschijnlijk wel bij het rechte eind wanneer hij de onverschilligheid van onze prominenten aan de kaak stelde, maar deze keer zat de vakantieperiode er voor een flink stuk tussen. Men kan immers moeilijk verlangen dat op 21 juli alle verlofgangers als één man naar het dierbaar vaderland zouden temgkeren om met de pink aan de naad van de broek prezent te zijn bij de jaarlijkse vaderlandse plechtigheden Be burgemeester weet natuurlijk wel beter. parlementair heeft hij het zovele jaren persoonlijk meegemaakt, hoe zelfs de rarkozenen des volks feestelijk hun hielen vegen aan de parlementaire werk zaamheden en slechts in de Wetstraat aanwezig zijn als de partijtucht hen zulks gebiedt Bit gebrek aan civisme heeft het moreel van de doorsnee-burger aangetast en bij ham een verregaande onverschilligheid in de hand gewerkt. De konsumptierobot, aan produkt van deze verstikkende 20e eeuw, denkt slechts aan veel en lekker eten en drinken, aan snipperdagen en aan het "dolce far niente» van de jaarlijkse vakantie Bp een onzichtbaar signaal schiet hij uit de startblokken en de exodus naar het txobsche is met meer te stuiten. De rush naar de zon en naar het zalig nietsdoen hou je zelfs met een raszuiver Brabants boerenpaard meer tegen De Belg ontvlucht het grillig vaderlands klimaat en al wat naar dé heimat ruikt, laat hem voorlopig Siberisch koud. En zelfs degenen die hier geen donkerhuidig gastarbei- hor kunnen luchten vluchten nu naar Spanje, Italië of Noord-Afrika.. Misschien tillen we er wat te zwaar aan, doch veel illusies koesteren we niet meer: aan deze opgefokte massale vlucht-mentaliteit komt niet zo gauw een einde. Wie blijft hier nog achter? Wie zich geen vakantie-op-krediet kan of durft permitteren, de verstokte Aalste- naar, die met volle teugen van de rust in eigen stad wil genieten en tenslotte zij die oppost moeten blijven om «de dienst te verzekeren». En van die mensen kan je bezwaarlijk verlangen, dat ze op een zaterdagmorgen storm zullen lopen om een plechtigheid bij te wonen. Het volkslied, het Te Deum, neerleggen van bloemen en kransen, het brengen van de militaire groet: de anti-militarische Belg heeft er lak aan en de jeugd kent er de betekenis niet meer van. Het is onmiskenbaar een teken des tijds. Neem eens de proef op de som en vraag onze schoolgaande tieners naar de betekenis van 11 en lof 21 juli: ZE WETEN HET NIET! Je staat er versteld van! Wat weet deze jeugd eigenlijk wél? Voor onze teenagers is het altijd komkommertijd: ze nemen zelden de tijd om eens een krant te lezen, laat staan een boek. Ze verslinden strips en vergapen zich aan onbenullige tv-programma's. Het beeld heeft de wereld veroverd De Nederlanders noemden het beeldscherm in "Zo is het toevallig ook nog eens een keerin een grijs televisreverleden reeds de Heilige Beeldbuis en de Neder landse schrijver Gerrit Komrij noemde in zijn bundel met de sprekende titel "Horen, zien en zwijgen» het kleine scherm de treurbuis Het klinkt allemaal weinig hoopgevend, maar het is niet anders. Onze jeugd en wijzelf gaan ten onder aan een gedwongen geestelijke passiviteit in de huiskamer en sommige jongeren barsten los in een tomeloze agressie als ze er eens uit mogen. Is dat soms verwonderlijk? We leven in een tijd van oeverloze verveling en van geestelijke luiheid. Er worden ons nochtans mogelijkheden geboden om te studeren en onszelf geestelijk te vervolmaken. We maken er zelden gebruik van. We zijn haast niet meer in staat om een zinnig gesprek te voeren. Met een modewoord zou je het kommunikatiestoornissen kunnen noemen. De moderne mens gaat aan brood en spelen ten onder. In een Canadese TV-dokumentaire over Henry Ford deze week, hoorden we Amerikanen zingen: «We like base-ball, hot-dogs, applepie and Chevrolet...». Om Ford te pesten natuurlijk. Maar, mini-amerikaantjes als we zijn zouden we dit refreintje best als volgt kunnen vertalen: -Geef ons sport, pateekes, frieten en een auto...», aan de rest hebben we de pest! Het kan hard in de oren klinken en het stemt ons vaak zo onnoemelijk triest omdat de mensen rondom ons zo ongevoelig geworden zijn, zo weinig spontaan en zelden bereid tot een openhartig gesprek-van-mens-tot-mens. Keihardis het wachtwoord van deze tijd. Droef te moede zal het ook de Aalsterse burgemeester geweest zijn toen hij zijn Open Brief op papier zette. Droef en verontwaardigd om de onverschilligheid, het gebrek aan burgerzin bij de inwoners van deze stad, om wat in zijn ogen de gevestigde waarden zijn Voor een man, die vergroeid is met de principes van een tijdperk, dat spijtig genoeg in vele opzichten tot het verleden behoort, moet dit inderdaad een pijnlijke ervaring zijn. Zo ook voor mevrouw Pietsier, de heren De Stobbeleir, Verhulst en De Schaep- drijver, wier gewettigde fierheid om de eer die hen te beurt viel wel enigszins getemperd zal zijn door het schrijnend gebrek aan belangstelling vanwege hun stadsgenoten. Hen ligt de gruwel van de oorlog waarschijnlijk nog steeds vast in het geheugen geprent. Voor vele anderen is het een vage herinnering en voor de jongste generatie iets dat ze nog slechts kennen van horen zeggen Desondanks blijft de angst voor een mogelijke nieuwe oorlog voelbaar aanwezig als dit tema ter sprake komt. De oorlog blijft als een latente dreiging boven onze hoofden hangen Uit de houding van de jongere mensen spreekt die angst Daarom ook ontvluchten zij liefst de dagelijkse werkelijkheid: zij zien de toekomst somberin en willen nu, vandaag, nog van dit leven genieten. Ze beginnen al vroeg met roken en drinken en vrijen en hechten er weinig belang aan om oud te worden. worden. Ze willen leven tegen meer dan honderd-per-uur Zó snel mogelijk. Morgen kan het te laat zijn. C.A.T. Dank zij een bericht in Aalsters reklameblad heeft een Australisch inwoner Edward B. Marvin het spoor terug gevonden van een meisje dat hem bij de bevrijding van de stad, nu 35 jaar geleden, een luciferdoosje overhan digd had met een briefje erin, getekend door een zekere Anny. Tijdens een Europese rondreis heeft de Australiër dan een bezoek gebracht aan de toen 14-jarige Emiliana Cornells, tans wonende Beukendreef, 45 te Aalst Al hoewel het stadsbestuur de bedoeling had om de Austra lische bevrijder een receptie en een aandenken aan te bieden, gebeurde het weerzien tussen beide personen in alle intimiteit en zonder medeweten van de pers. Aldus kreeg de «Oproep tot Anny» een onverwacht maar daarom niet minder diep-menselijk slot Op het programma van het gekende toneelgezelschap Yvonne Lex uit Antwerpen staan voor de maand september drie opvoeringen op het programma van het toneelstuk van wijlen Louis Paul Boon getiteld: «De kleine Eva uit de Kromme Bijlstraat». Op 27 en 28 september e.k. kan men het toneelgezelschap aldus aan het werk zien in het Cultureel Centrum te St. Truiden, terwijl het stuk op 30 september opgevoerd wordt te Hingene. Op 25.7.1979 verleende minister Mark Galle de vaste belofte van staatssubsidies voor de restauratiewerken aan de monumentale kerk van 0.LVrouw-Hemelvaart te Hofstade. Aldus zal het departement van het Vlaamse Gewest tussenkomen in de werken voor een bedrag van 7.858.367 frank. Door graafwerken aan de Tragel te Hofstade werd een telefoonkabel vernield, waardoor het telefoonverkeer in deze gemeente ernstig in de war werd gestuurd. De schade, die door de rijkswacht werd vastgesteld bedraagt zowat 150.000 frank Ingevolge een aantal autobanden die in brand werden gestoken ontstond deze week brand in de domeinen van de familie Schotte aan de Siesegemlaan te Aalst Dank zij de tussenkomst van de Aalsterse brandweer werd erger voorkomen. Te Gijzegem werd op een bouwwerf aan de Dendermond- sesteenweg s'nachts door vandalen zware schade aange richt aan een graafmachine. Door de aannemer, de heer Bastiaens uit Rotselaar, werd dan ook bij de Rijkswacht klacht ingediend tegen onbekenden. Ter hoogte van de woning van de heer Vekemans in de Leuvestraat te Erembodegem werd 's avonds door een onbekende verscheidene geweerschoten gelost Geluk kig werd niemand gewond. In het naburige Lede werd tegen de woning van de heer Van de Sype uit de Veidstraat ook gevuurd met een pistool. In deze beide gevallen deed de rijkswacht een streng onderzoek. Het is niet de eerste maal dat dit gebeurt, maar sinds enkele weken zijn de lichten aan het kruispunt van de Graanmarkt en de Esplanadestraat terug buiten gebruik. Nochtans is de werking hiervan zeker noodzakelijk, niet in het minst voor diegenen, die vreemd zijn aan de stad. Wanneer worden hier eindelijk degelijk funktionerende lichten geplaatst? Ook heel wat zebrapaden in de stad zijn dringend aan herschildering toe. Nu de gemeenteraad de aankoop van nieuwe verf goedkeurde, staat toch niets meer in de weg om tot opkalfatering over te gaan. Het huurderskomitee van Dewaco dat de jongste tijd in de belangstelling kwam, heeft op 24 juli 1979 een brief ge schreven aan het stadsbestuur waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit om de containers van Dewaco niet langer meer te laten weghalen door de stad. De S M. Dewaco zou immers weigeren de weghaling nog verder te betalen. De inwoners vragen zich in deze brief af waarom de sociale bouwmaatschappij nog een extra-vergoeding voor deze prestatie dient te betalen daar alle inwoners van de appar- tementsblokken de jaarlijkse taks van 500 frank voor de reinigingsdienst betalen. Door het verdwijnen van de containers zijn de inwoners nu verplicht papieren zakken aan te kopen. Deze zakken kun nen echter niet boiten de woonvertrekken geplaatst wor den, terzij op het terras waar zij bloot staan aan weer en wind. De Aalsterse senator Wim Verleysen werd op 26.8.1979 door de Nederlandstalige kultuurraad tot sekretairs be noemd. De aktie Wereldsolidariteit die georganiseerd werd in alle parochies bracht in Groot-Aalst alleen reeds 194 868 frank op Het grootste deel werd opgehaald in de St. Annakerk met 23.031 frank gevolgd door Erembodegem-centrum met 21.060 frank en St. Martinus met 20.676 frank. De automobilisten van Hofstade zijn danig in hun nop jes- Langs weerzijden van hun kerk staan nu peikfijne par keerplaatsen te hunner beschikking. Vanwaar die plotse weelde voor de autorijdende vrome kerkgangers en vro lijke herbergklanten? Eén van de parkings behoort de gemeente toe en werd door de Dienst Openbare Werken van de stad Aalst met de nodige zorg parkeer-klaar gemaakt De andere, van oppervlakte nog grotere parkeergele genheid, is eigendom van de heer Van Den Nest, voorma lig gemeenteraadslid van de stad Aalst Een prijzenswaardig privé-initiatief om het de autorij dende Hofstadenaren gemakkelijk te maken? Blijkbaar niet Het schijnt, dat een spijtige vergissing de oorzaak is van deze plotse parkeerweelde. Bij Openbare Werken schijnt men niet goed het verschil te kennen tussen links en rechts van de kerk. Om dat gebouw dan maar in het spreekwoordelijk midden te houden, heeft men rechts en links ervan gelijk behan deld, met het gekende gevolg... De stad Aalst zal op de Jaarbeurs opnieuw met een stand vertegenwoordigd zijn. Die stand staat dit jaar volledig in het teken van de sport Er wordt gewezen op de zich uitbreidende sport-mfrastruktuur van de stad en in het kader wordt de doorsnee mens, die veel te weinig bewe ging neemt, gesensibiliseerd om ook wat aan sport te-gaan doen Gewoon wat sport, om het tekort aan fitheid te verhelpen. Tenslotte word de circa 35.000 jaarbeurs-bezoekers er toe aangezet de produkten van eigen bodem te kopen. Train ings, truien, broekjes, kousen en al wat er bijhoort en waarop «Made in Aalst» staat. En dat is de moeite waard. Na de bloemensektor tijdens het Lentecontact, is de sport aan de beurt Het stadsbestuur blijkt toch wel bekommerd om de plaatse lijke nijverheid in deze moeijlijke periode een helpende hand toe te steken. Roel Van De Plas

De Voorpost | 1979 | | pagina 5