SMIKKELEN EN BIKKEN OP BAARDEGEMSE PIKKELING Als in de goede oude tijd Oververmoeid van al die hoeveakthriteiten. En dan maar slapen Met zo'n paard is het een waar genoegen om zich op de pikmachine voort te laten trekken, in het stro met die lekkere duim in de mond. Met muziek op de boerenkar. 6 - 3.8.1979 - De Voorpost Dansen op het ritme van het vlegelen. vic merkte erbij op dat het juist 50 jaren geleden is, hij werd er pas 75, dat hij nog een pik in de hand kreeg maar de ervaringen van Mare Galle bij de oogst be perkten zich als kind tot het trouwens van allerlei soort In een kontinu programma doorlopend van rond een stuk in de nacht, evolueer den op het podium de mestvaalt gemonteerde Het Oogstfeest, Boerenfeest, Pikfeest, «Pikkelfeest», ofte gewoon PIKKELING groeide te Baardegem het voorbije week-end uit tot een weergaloos sukses. En daar waren inderdaad redenen genoeg voor. Via de verschillende media en een zeer gewaardeerde folder werd immers voor ruime bekendmaking gezorgd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de VW «De Faluintjesstreek». Voor het eerst ook werd de nationale pers bereikt door een perskonferentie in het ministerieel kabinet van de minister van het Vlaamse Gewest Als blikvanger zou een oude stoommachine fungeren, speciaal overgebracht uit Wallonië, die oude dorsmolens zou aandrijven. De aanwezigheid van minister Mare Galle, provinciegouverneur Roger De Kinder, ervoor speciaal uit vakantie teruggekeerd, oud-minister en -kamervoorzitter Ludovik Moeyersoen, parlementairen, burgemeesters, schepenen en raadsleden, prominen ten op alle niveaus maar niet in het minst van de massa belangstellende natuurlief hebbers zorgde voor een buiten de stoutste verwachtingen tredende festiviteit die natuurlijkheid aan spontaneïteit wist te koppelen. Daarenboven gezegend met een écht oogstweer, enkel even op zondag in de late namiddag verstoord door een fikse bui die vele bezoekers verjoeg die dan evenwel daarna terug kwamen opzetten, groeide de hele bedoening uit tot een massaal volksfeest met internationale allure. Niet alleen zorgde een Franse Folkloristische Groep uit Ie pays d'Anjou voor zeer geapprecieerde animatie, ook een Duits paar zette zijn beste beentje voor. Bussen uit het Brusselse waren er bij de vleet NAAR HET PIKVELD ding van WV-Voorzitter Lam- verneuren de gewezen minister Na een geslaagde «Week van bert Van de Sijpe, startten naar hanteerden pik en pikhaag met de Landelijkheid» waarbij vele het roggeveld. Vóór hen twee- meer of minder sukses. Ludo- veld gezeten hun bedenkingen maken. Zo vond men dat minis ter Galle bij het binden wat te kort had «op 't gat» wat hi) ech ter met enig kunst- en vlieg werkdra korrigeerde. 'n Minis terieel toemaatje bij het gewoon scenario. DE STOOMMACHINE! Na de esbattementen op het roggeveld kwam de groep, be geleid door het doedelzakspel van Kris Geysens' Anderlechtse «Vlaamse Geuzen», naar de boomgaard die intussen ook ruim bezet was met ernaast een gigantische parkeergelegen heid. De oude, uit het Naamse Bouge stoommachine uit de periode van de eeuwwisseling, van Duits-Poolse makelij, zou door de gouverneur op gang worden gebracht Reeds de hele voor middag was gezorgd dat er vol doende stoom was en dat de aandrijving met de lange lede- rigen wist te lokken. Door de stoommachine, financieel voor de vereniging geen sinekuur, werd enig risiko genomen doch de opkomst van de grote massa kompenseert dit welOok kreeg het oogstgebeuren hierdoor een supplementaire dimensie en vernieuwing is toch steeds noodzakelijk wil men de be langstelling blijven verzekeren. VOLKSDANSEN Op de binnenkoer van de mooie Hoeve ter Linde, «Roggemans Hof», werd ondertussen ge- Even een duwtje en de stoommachine loopt volksdanst door twee groepen. De oudste van Vlaanderen en waarschijnlijk de jongste van Frankrijk. «De Garve»groep met interna tionale allure die reeds in de Skandinavische landen lauwe ren oogstte, bracht typische ouderwetse Vlaamse, Bra bantse en Kempense dansen en zulks in een geperfektioneerde stijl strevend naar het vol- jou, haalde veel sukses met humoristisch getinte dansen als de stokkendans, de dans op de ton en vooral dan de dans van de «slecht gehuwden» waarbij al eens harder geklopt of geschopt werd dan voorzien wat dan grote hilariteit wekte. Pas sinds februari '78 in aktie Doedelzakspelers DE GEUZEN zorgden voor stemming alom. Even wijzen aan de minister hoeveel stro je moet nemen een schoof samen te binden. Zaterdag was er reeds vrij veel belangstelling. Doch 's zondags zou er een ware overrompeling Dorsen met zijn vieren. Het komt er op aan niet uit het ritme te vallen...en het graan los te volgen. krijgen. wandelaars het Kravaalbos leerden kennen en daarna ge noten van een mini-pikfeest op het Hof ter Linde, kwamen za terdagnamiddag minister Galle, gouverneur De Kinder, oud-Minister Moeyersoen, volksvertegenwoordiger Jan Caudron en vele andere aan de samen waar ze onder lei en driespannen met boerenwa gens waarop pikkers, bind- sters, arenlezetjes in ouder wetse kledij en achter hen een hele massa belangstellenden waaronder velen gewapend met camera want mooie kiekjes zouden er wel te schieten val len. En niet-alledaagse! Zowel de minister als de gou- aren lezen Vlug werd er gerust en ver poosd want het tijdschema diende gerespekteerd. Schaft tijd op het stoppelveld met boe- rebrood, hete pensen en koele lambiek vormen steeds unieke tafereeltjes waarbij prominen ten en gewone boeren broeder lijk naast elkaar in het stoppel- ren riemen van de dorsmolen perfekt werkte, doch van de eerste keer ging het toch nog niet. Gouverneur De Kinder slaagde er wel in bij zijn derde pogihg, kennelijk opgelucht, de helse machine op gang te krij gen zodat de dorsmolen in aktie kwam en tot laat in de avond de blikken van de vele nieuwsgie- maakte Vooral de elfde-eeuwse «Tra wankel», een zeer originele en primitieve stokkendans. bege leid door obsederende tromge roffel, wist de menigte aan te spreken. De Franse «groupe folklorique» uit Saint-Macaire-en-Mauges, op de grens van Vendée en An- heeft deze groep reeds heelwat weten te bereiken. Hij bestaat ten andere uit een aantal vol wassenen die reeds in andere groepen optraden en uit veel jeugd die de fakkel wil overne men ANIMATIE Animatie op de hoeve was er Een koele pint en een plekje schaduw,waren meer dan welkoi» na het pikken onder de zaterdagzon. (Mark)

De Voorpost | 1979 | | pagina 6