«LE GROUPE FOLKLORISTIQUE» OP AALSTERSE GROTE MARKT Kinderen spelen op Pikkeling om tote dicht bij de pikker komen! De Voorpost - 3.8.1979 - 7 Deze jonge spruit uit St-Macaire-en-Mauges had de laatste dagen reeds te veel beleefcLHij viel dan ook prompt op het podium in slaap. Een bed van stro is beter dan niets. ensemble, een keurig programma. Veel Aalste- naars waren er helaas niet aanwezig, enerzijds wegens het dreigend weder de vertoning werd zelfs wegens een bui afgebroken en anderzijds wegens de vakantieperiode waarbij menig Aalstenaar aan In de nabijheid van een wanmolen, blikvanger voor Jegn Van Laethem en de 10e Pikkeling, trad verleden zondagvoormiddag Ju|jen Vjnck waren ook te Aalst op de verkeersvrij gemaakte Grote Markt de Dresent Had het ..Groupe Folklorique» van de op bezoek zijnde schrijven van de bur- Fransen op met een keurig programma. gemeester daarbij enige Georges Béneteau, een of andere Costa of in invloed? stichter en leider van de een of andere bergstreek Ook voorzitter van het pas sinds februari II één vertoeft. Feestkomitee, ex-prins jaar opgerichte groep Gemist hebben de af- karnaval Jackie D'Herde «Le Coeur des Mauges», wezigen wel iets want en een afvaardiging van bracht er met zijn twee wat gebracht werd viel de fidele Kölner, gasten dozijn dansers en danse- alleszins in de smaak van schepen De Bis- ressen, jong en oud, van de overtuigd applau- schop, waren aanwezig, begeleid door een eigen disserende kijkers. Een Schepen van Feestelijk- ren maar vervangen wer den door Henry Piou. Na burgemeester D'Haeseleer te hebben verontschuldigd be groette hij de Franse volksdansgroep «Le Coeur des Mauges» en de «Groupe Traditionel», aantal leden van de Raad van Beheer met aan het hoofd voorzitter Lambert Van de Sijpe, minister Mare Galle, ex-volksver tegenwoordiger Bert Van Hoorick en raadsleden notaris Breckpot, me vrouw Van der Borght- Carlé, Roberi De Pauw, Raymond Uytersprot, heden Marcel De Bis schop die zich zelf de oudste en de jongste schepen en een man van kontrasten noemde, ont ving daarna in de mooie trouwzaal de «groupe folklorique», de «groupe traditionel» waarbij én le maire Hervé en président Letourneux afwezig wa- «0E VLEGELS» brachten enkele Vlaamse volksliederen. vloer verschillende formaties. De zanggroep «De Vlegels» van Luc De Mot bracht vooral stemmige Vlaamse gekende liederen daarbij wel enigszins gehinderd door een schaduw vlekje op de hele organisatie: een gebrekkig werkende ge luidsinstallatie die veel ver knoeide. «De Geuzen» zorgden voor animatie daar waar ze nodig was en dat bleek vaak op de weide het geval te zijn want op de binnenkoer zelf was er aktie zo veel men maar wilde. DE VLEGELDANS Blikvanger van de Pikkeling blijft uiteraard de «Vlegeldans» waarbij ploegen uit de vier Fa- luintiesgemeenten hun beste beentje voorzetten bij twee-, drie- en vierslag. Dat de ploeg van Meldert met Eugeen en Va- Ju!! lery De Croes, Frans Vrielynck, vliegtuigen beide dagen daar voor publiciteit maakten boven de Faluintjes. MINISTER GALLE Minister Galle, aan wie de eer te beurt was gevallen de Pikkeling officieel voor geopend te ver klaren, had niets dan lof voor de organisatoren en de vele medewerkers aan dit grote volksfeest dat het regionale heeft overstegen en nationale dimensie krijgt. In het kader van energiebesparing wees hij dan ook op het vervangen van de traktor door het paard zoals hier gebeurde, over het bakken op houtskool en over het doen draaien van de dorsmolen via stoom geproduceerd met hout. SLECHTS EEN BLIKVANGER! Hoe waardevol op zich zelf, toch blijft de Pikkeling slechts de veruitwendiging, het middel om de massa te beroeren, de kapel daarbij was evenmin te dan niet met geziende spek blikvanger voor de aktie van onderschatten want gezorgd kwamen niet kon volgen. Het deze VW. Natuurbehoud, wa- diende te worden voor een de- werd dan ook een hele prestatie terzuivering, landelijke rekrea- gelijke koördinatie om aan een boereboterham tie, beschermen van het patri- Deze groep entoesiaste musici met kop, vla of een pens, ofwel monium, verantwoord milieu- speelde trouwens beide dagen om aan een ovenkoek te gera- beheer zijn inderdaad enkele de hele avond tot ver na mid- ken. Vocht allerhande was er van de problemen die deze WV dernacht en bracht een zeer genoeg te bekomen, en dat was wil helpen oplossen, geapprecieerd programma, bij het naderen van het midder- Ter gelegenheid van het tienja- evengoed geschikt om beluis- nachtelijk uur dan ook wel rig bestaan werd het verleden terd te worden als om op te merkbaar. eens ontleed en geïnventari- De Faluintjesjenever ging als seerd. koek van de hand, misschien voor het volgend decennium gestimuleerd door het feit dat zijn de plannen klaar! Ook de prominenten zijn klaar om te vertrekken naar het pikveld. Edward Van den Broeck en Emiel De Ridder het op dit ge bied verst heeft geschopt weet nu stilaan wel iedereen. Het is ten andere deze ploeg die mee gaat naar St.-Macaire om er aan de Fransen te tonen hoe in Vlaanderen werd gevlegeld. Begeleid door de Faluintjeska- pel gaven ze demonstraties in de verschillende ritmes met als topper de «op- en -af» ofte het overschakelen zonder enige onderbreking van twee- naar drie- en vierslag om terug te komen via drie- en tweeslag naardesolodorser. Opendoek jes telkens de ritmeverandering flink werd opgevangen bleven dan ook niet uit. Het aandeel van de Faluintjes- dansen. GASTRONOMIE «Zeer goed», wist iedereen te vertellen. Alleen was er maar dat men er toch zo moeilijk aan geraakte. De toeloop was im mers zodanig dat men in de keukens of in de bakoven Waar uit de geurige ovenkoeken al Reportage: Jos Muylaert Foto's: Mark Van Impe Speelden vaak kinderen op de Pikkeling, het bepaalde zich voorheen tot esbattementen op het podium waar, in het stro, gewenteld werd dat het een aard had, maar dan alleen in verloren ogenblikken. Naar een idee van een lid van de Raad van Beheer, Alfons Scheerlinck, werden nu de kinderen aktief bezig gehouden. Niet zozeer omdat het nu het «Jaar van het Kind» is maar omdat het volkse karakter van kinderspelen een natuurlijk ingrediënt is volkomen passend in het kader van dit feest. Een beroemde Faluintjeszoon, Alfons De Cock uit Herdersem, stelde inderdaad een inventaris op in een achtdelig oeuver «Kinderspel en Kinderlust in Zuid-Nederland». Daaruit werden enkele passende spelen gepuurd en gereali seerd Gezocht werd hierbij naar een formule waar enerlei inbreng was van de organisatoren en anderzijds de spontaniteit van het kind geen geweld werd aangedaan. Werd het op zaterdag eerder een schuchtere poging, op zondag werd het een meevaller. Ook omdat de Baardegemse georganiseerde jeugd haar medewerking ten volle verleende. Terwijl de volwassenen genoten van het spektakel konden de kinderen, ovenkoek in de hand, zich vermaken in een grote weide in natuurlijke spelen, ver van mechanisatie en artificiële speelgoedartikelen van onze huidige konsumptiemaatschappij. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 7