Westvlaams missionaris laureaat van jaarlijkse tentoonstelling LAUREATEN EXPOSEREN BUITEN KOMPETITIE WSmÊÊg''** voor de eerste maal een Reeds van bij haar ontstaan organiseerde de VVV «De Faluintjesstreek» te Baardegem een veelbelovende tentoonstelling van werken van kuntsnaars en hobby isten uit de Faluintjesstreek. Vanaf 1975 wilde ze echter aan haar reeds suksesvol Pikfeest een nieuwe dimensie toevoegen door het ak sent te leggen op de landelijkheid. Temata werden dan enerzijds het oogstgebeuren zelf en anderzijds de Fa luintjesstreek in al haar aspekten. Tevens werd geop- teert voor levende kunstuiting per plekke. En dat niet zonder sukses. ettelijke anderen. Als jury fungeerde de Raad van Beheer van de VVV bij gestaan door stadsarchiva ris Karei Baert. Elementen bij de verkiezing die een rol speelden waren o.a. de prijs (wegens ab normaal veel uitgaven bleek het budget dat de VW kon spenderen beperkt wat een aantal werken kansloos Karei Baert geeft een verantwoording van de keuze van de laureaat f Vele facetten van het boe- meldingen gingen hierbij renleven kwamen aan bod naar Raf Bonte en Freddy en via hun werken legden Baeien. de kunstenaars vaak mooie Dit jaar werd het tema ver- onvermoede hoekjes bloot, ruimd naar de landelijkheid >Als blijk van waardering in het algemeen. In de grens, daar waar de Ijzer Vlaanderen binnenstroomt komend uit dat ander Vlaanderen, het Franse. Joris De Clercq volgt kun- stakademie te Poperingen en was in de leer bij Juul Baudry en de zeer gekende Jef Speybroeck, o.a. ge kend voor zijn tekeningen en verluchtingen van bvb missalen. 21 jaar was de laureaat missionaris in Bu rundi, Centraal-Afrika waar hij ook eksposeerde. Zijn werken hangen dan ook zowat overal, ook in de Sta tes en in Skandinavië. Van in 1974 is hij Pastoor te Ha- ringe. Met de Faluintjes kwam hij in kontakt via de Claerhaegse Comedie want ook te Haringen werd De Vlasschaard opgevoerd. Op een tocht door deze streek boeide hem dadelijk de 15e eeuwse Rochuska- pel, de kapel toegewijd aan deze populaire heilige die de pest kan weren. Schepen De Maght over handigde dan de prijs sim- bolisch aan de laureaat. Deze voelde zich, in zijn wederwoord, geboeid door de landelijkheid in 't alge meen en door de Faluintjes in 't bizonder en dankte voor de hem aangedane eer. Tijdens de erop volgende receptie kwamen «Anna toe Ie pays d'Anjou verant woordelijk te stellen voor het bestaan van «la Belgi- que», boutade die hem een opendoekje bezorgde. Hij vereerde de pater met zijn bisschoppelijke zegen. Na dat nog simbolische klomp jes aan de prominenten werden overhandigd volgde in Gasthof Vonck een avondmaal. En daarna? Rond het mid dernachtelijk uur zat de hoeve weer halfvol en werd er gedanst als voorsmaak van wat nog komen zou, gegeten en gedronken. Santé! LH Dit is het bekroonde werk. Het stelt de Meldertse St-Rochuskapel voor. Pater JORIS DE CLERCQ zette het op doek. (Mark) Ter gelegenheid van het tweede lustrum van het bestaan van de VVV «<De Faluintjesstreek» hadden de organisatoren eraan gehouden een blik in de toekomst te werpen doch ook even het nabije verleden te memoreren. Dit resulteerde dan, op gebied van tentoonstellingen, in een supplemen taire expo met werken van de reeds bekroonde kunstenaars en van enkele andere die hun sporen reeds ruimschoots hadden verdiend. In de stemmige Pa rochiezaal kom men dan ook iets meemaken op niveau. Niet alleen stel den de VVV de be kroonde werken van laureaten van vorige ja ren tentoon, nl. een «Driespan» van Jan De André Verschelden uit Hamme, man met eigen stijl en koloriet, zeer zuggestief overkomend, bracht o.m. een zeer impressioneerd werk met «Namiddaghitte». Kamiel Van de Velde toonde het Moorsels Wa- De laureaat zei heel blij te zijn aan deze tentoonstelling te hebben deelgenomen. (Mark) Voorzitter van de V.V.V. «De Faluintjesstreek0, Lambert Van de Sijpe dankte op de vooravond van de Pikkeling elkeen die meewerkte aan deze grootse organisatie. Hijzelf hoort bij de meest verdienstelijken. (Mark) werd dan ook steeds door I de VW het bekroonde werk aangekocht. Laureaten werden in 1975 te Baardegem Jan De Rid der uit Opwijk met «Dries- pan», Georges Teugels uit Lebbeke in 76 met «Vlegel- dorser», André Verschel den uit Hamme in 77 met «Pikker» en Kamiel Van de Velde uit Opwijk in 78 met jWetter». Bijzondere ver- Baardegemse Parochie zaal, om praktische rede nen beter geschikt, ging nu de proklamatie van de lau reaat verleden vrijdag na de opening van het bloemen- tapijt door. De ruime zaal liep volledig vol met o.a. de twee Franse groepen, vele prominenten als volksvertegenwoordiger Caudron en schepenen De Maght en De Bisschop en maakte) en het in het tema vallen van de aangeboden werken. In konsideratie werden te vens genomen de verdien sten van bvb een John Paepe die dagenlang zorgde voor kunstuiting ter plaatse en van Gustaaf Van De Perre die telkenjare meewerkte aan deze ten toonstelling. Ook kon een reeds verkocht werk niet worden gelauwerd vermits de VW het wilde aankopen van de Kuiper» met haar draailiertje, Georges Bene- teau van de groupe folklori- que en Jan Caudron aan bod. Deze laatste die steeds zijn vakantie door brengt in Frankrijk sprak de Fransen in hun eigen taal toe voor zijn vertrek naar de Provence. Hij verontschul digde schepen De Neve, reeds met vakantie. Sche pen De Bisschop toonde zich een ervaren en be kwaam historikus waar hij Nee! daar moet je het koren binden. Ridder, een «Vlegel- wetter» van Kamiel Van wetter» van Georges Teugels, een «Pikker» van André Verschelden en «De Wetter» van Kamiel Van de Velde, maar deze kunstenaars brachten elk nog een paar andere van hun werken, buiten kompeti tie, mede. Zo toonde de Opwijke naar Jan De Ridder nu eens een driespan langs de achterkant onder de pittige naam «Drie Pee Kaa's», een «Schoven- binder» en Baardegems Glorie». Voor wie het nog niet wist: de ge restaureerde bepaald mooie Margariakerk. terkasteel en bracht nog eens dezelfde kop als bij zijn Wetter. De pijp ruimde de plaats voor een sigaret. Georges Teugels expo seerde drie bepaald mooi te noemen werken som ber doch met een diep koloriet geborsteld en met een zó uit het léven genomen «Karrekot». Ook Tuur De Rijbel bracht een «Boer», eer der naief eruit ziende en Bert Van den Broeck een paar eenvoudige land schappen en een alles zins geslaagde houtgra vure «Pikkeling». Zeker een tentoonstel ling op hoog niveau! Een tweede lustrumviering waardig! LH Op de boerenkar kan het er plezant aan toe gaan. De draailier een oud instrument Goed om er de stemming in te brengen. (Mark) om bij haar patrimonium te het had over les rois de voegen. France, les Capetiens uit Uiteindelijk werd dan geop- Anjou en over de Plantage- teerd voor een gouache van nets, die aan de basis lagen paterJoris De Clercq uit Ha- van de 100-jarige oorlog r van de volksdansgroep uit St-Macaire-en-Mauges ringe in Zuid-West Vlaande- Via een eerder bizarre qe- k geen geboren redenaar te zijn. (Mark) ren. vlak bij de Franse dachtengang kwam hij er- Dit jaar werd er op het pikveld voor de eerste maal een demonstratie gegeven met een stoommachine. Een prachtig Brabants boerenpaard trok de pikmachine.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9