VAN FALUINEN NAAR ANJOU II WÊsm «3 2 Of het nu in de Faluintjes gebeurt of in «Ie pays des Mauges», essentieel blijven de oogstaktivi- teiten dezelfde. De middelen en de gebruiken kunnen echter totaal verschillen en juist deze verschillen wilden de bijna tachtig personen uit de Faluintjes de visu meelaken bij hun bezoek aan Saint- Macaire-en-Mauges, een slordige 700 km hier vandaan. Naar burgemmester Madame Hervé verklaarde zouden «Faluintjes» en «Mauges» wel wat gemeen hebben: beiden zijn ze mensen van het land die weten wat ze willen, ietwat koppig en eigengereid. «Mauges» zou ten andere komen van «mauvais gens», maar dan niet in de zin van écht slechts maar eer van enigszins te goed te weten wat ze willen, eventueel tegen wie een andere mening zou zijn toegedaan. Deze vergelijking laten we uiteraard voor rekening van wie ze ginder in het Hotel de Ville debiteerde. Naar Saint-Macaire Verleden zaterdag startte een luxe-car van de firma Sylvae met ruim vijtig Faluinen via de E3 en de autoroute du Nord naar de verre bestemming. Een aantal was reeds dagen vroeger met personenwagens vertrok ken en enkele wagens zo den nog achterna komen. In Péronne werd de eerste halte gehouden, kwestie van de fnorgenkoffie. Door Ie bassin du nord en de vruchtbare graanschuur van Europa ging het dan langs de aéroport Char les de Gaulle naar la ville lu- mière, Paris. De périphérique was betrekkelijk kalm: het was zaterdag en bovendien was het van de mooiste katedralen van Frankrijk en God weet hoeveel mooie er staan. Meesterwerk van de gotiek uit de 13e eeuw kregen zowel het drievoudig portaal als de beide torens en zijgevels volle aandacht. De ka- tedraal met de breedste mid- denbeuk van Frankrijk ver toonde verder prachtige vitraux en een koorafsluiting in ge- skulpteerde steen die ieders bewondering afdwong. Te An gers, een paar honderd km verder, werd het chateau du roi René bezocht, een indrukwek kend gebouw met 17 ronde logge torens van 40 60 meter hoog en een diepe, in de rots uitgehouwen, omwalling. Bin nenin in de kapel mooi tapijt werk en verder la «tenture de I'Apocalypse», een ruim 100 meter lange tapisserie gereali seerd naar tekeningen van een Vlaming, de Bruggeling Hen- nequin. Waarschijnlijk een ver franste familienaam. 100% goede wil: Rond 18 uur beland in Saint- Macaire-en-Mauges, niet een «landelijk gat» zoals verwacht maar een eerder verstedelijkte gemeente, alleszins in het cen trum, maakten we kennis met onze gastheren. 100% goede Het pikfeest van St Macaire en Mauges werd ingezet met een wil alleszins doch qua organisa- traditionele lossing van tientallen reisduiven. augustus, de typische vakan tiemaand voor onze zuiderbu ren. De beroemde gebouwen als de Sacré-Coeur, Ie döme des Invalides en vooral de Eifel- toren trokken ieders aandacht. Tegen de middag werd Char- tres bereikt en alvorens de knapzak aan te spreken werd een bezoek gebracht aan een Iedereen kan zijn ogen de kost geven want overal was er iets b bekijken. Deze muzikanten zorgden voor de folkloristische noot van het pikfeest werd dan toevertrouwd aan de niet meer!». De Fransen ruilen de trekpaarden voor een ossespan bij het trekken van een oude pikmachine. Er is echter steeds een menner bij een dergelijk span. Bretoens kantwerk werd te Chartres door vrouwen in dezelfde klederdracht aangeboden. tie reikte men nauwelijks boven het nulpunt. Het werd een bijna apocalyptische verwarring waarbij zovele Fransen, allen «des responsables». zoveel tegenstrijdige richtlijnen ga ven, steeds met mekaar in tegenspraak, dat we dra alle il lusies verloren en ons, nood gedwongen, aan de toestand trachtten te adapteren. Alvorens elk zijn kamer kon be trekken, er zou gelogeerd worden bij de burgers ver liepen er nog wel ettelijke uren. Toevlucht werd gezocht in de feestzaal, een uniek mooi ge val. Een echte polyvalente zaal met groot podium, verzorgde akoestiek, sportakkomodatie, stortbaden, keuken, sanitaire installaties. Alles prima. Maar ze was gesloten en om de sleu tel te bemachtigen diende ma dame Ie maire aangesproken te worden. Eens binnen kon dan weer geen drank worden be steld zonder toelating van ho gerhand. Verwarring tot en met! Ook met de receptie die in tegenstelling met wat werd verwacht slechts voor «une dé- legation trés restreinte» was bedoeld. Een vijftal personen. Saint-Macaire Madame Ie Maire Hervé, Gaul- liste, verwelkomde de Faluin- tjesdelegatie en schetste in en kele zinnen de geschiedenis van haar gemeente. Saint-Macaire heette vroeger «Espetven», komende van het latijn «spes vana» of te ijdele hoop. Ijdele hoop dan voor de Romeinen om in het land bin nen te dringen wegens het een zaam en moerassig karakter. zijn geuit door Julius Cesar toen hij er niet in slaagde zijn gezag in de streek te doen eer biedigen. Stilaan vestigden zich te St.-Macaire leerlooiers die de beek als looiwater gebruik ten. Daarna kwamen wevers die aan de basis liggen van de beroemde zakdoeken van Cho- let. Eveneens rode zoals die van de Faluintjes maar dan zonder witte bollen en fijner. Rond 1880 bracht de mechani satie een geweldige werkloos heid bij de wevers te weeg en overgeschakeld werd naar de schoenfabrikatie. Nog vandaag worden dagelijks te St.- Macaire 10.000 paar schoenen vervaardigd. Verder is er een industriële zagerij met 130 werknemers. Verder zijn er twee konfektiebedrijven voor modelletjes «tout fait dans Ie vent» en een meubelfabriek. De landbouwers hebben zich weten aan te passen en specia liseerden zich meestal Graan, erwten, selder en groeten voor de konservenfabriek van Nan tes worden gekweekt. Maar veeteelt en melkproduktie blij ven een belangrijke rol spelen. De landbouwers wisten zich eveneens mechanisch aan te passen en op de 120 boerde rijen van de gemeente zijn meer dan 200 traktoren en verder al lerlei machines. De lagere scholen bloeien en er is verder een kollege waarna wordt overgeschakeld naar Cholet. Verder beschikt de gemeen schap er over een «Kultureel Centrum», de reeds genoemde polyvalente zaal, nog een bij komende zaal en momenteel de twee jaar, een Bloemen- feest, het voornaamste in «l'Ouest». Dit feest lokt norma liter 80.000 kijkers. De andere jaren, de oneven jaren zoals 1979, is er dan het Internatio naal Wielerkriterium, dit jaar gewonnen door Bernard Hi- nault. leden van de Franse Kroon, o.a. aan de jongste zoon van Louis XIII en Cathérine de Mé- dicis, beschermvrouw van Ru bens. Later speelde het huis van An- jou nog een rol in onze ge schiedenis. De Zonnenkoning zou inderdaad intrigeren om na de dood van de kinderloze ko ning Karei li Spanje te bekomen van zijn kleinzoon Philippe, Hertog van Anjou. Hierbij dan <Je historische woorden van Louis XIV: «Pyreneeën zijn er De bevolking van Anjou is eei is mengeling van Kelten en Gere manen, afstammelingen var'e de Germaanse volksstam dis» zich in de streek van de Loin ii vestigden, de Sueven, late aangevuld door de Saksers. De Noormannen kregen er in 9e eeuw geen voet aan dè: grond daar Robert Ie Fort, di h hertog van Anjou, zijn grond D gebied wist veil te houden. Tijdens het eerste avondmaal in een prachtige sportzaal verwelkomde mevrouw de burgemees ter de Vlaamse bezoekers. Naast de prominente zien wij Lambert Van de Sijpe, voorzitter WV Faluintjes, en een lid van de Groupe traditionel. Helemaal links zittend bemerken wij de president van Les Fêtes des batages. De Faluintjeskapel blies de vrolijke noot in het weinig sfeervol schouwspel dat al te veel wen verstoord door een hels iuidsprekerslawaai. In een halve eeuw wist St.- Macaire zijn bevolking te ver dubbelen en telt nu 5.200 in woners. Gevoelig voor de oude tradities wendt St.-Maciare zich naar de toekomst en wenst een meer menselijke en meer broeder lijke maatschappij. Schepen De Bisschop over Saint-Macaire Ook ver van de Ajuinenstad wist Marcel De Bisschop zijn erudi tie, vooral dan historisch, te doen appreciëren. St.-Macaire, nu arrondisse ment Cholet, behoorde tot het graafschap ANJOU dat in 1360 hertogdom werd. Als een rode draad loopt door de geschiedenis van West- Europa het Huis van Anjou. Het leverde zowat 200 gekroonde hoofden en 12 gelukzaligen. De eerste Capetingerkoning van Frankrijk en het Engels ko ningshuis de Plantagenet stammen af uit Anjou. Bij de slag van Bouvines in ons Henegouwen had Philip August in 1205 het graafschap Anjou rr reeds veroverdNaast de oogstaktiviteiten waren er nog tal van oude ambach- Het beheer van het graafschap ten op de feestweide. Hier worden door enkele smeden nieuwe riemen en karrewielen gelegd. Oud maar ook heel mooi was de dorsmachine die door een manége werd aangedreven. Voor de verplaatsing zorgden vier stevige trekpaarden. Een binnengebouw van het vijfhoekig slot van Angers dat door koning René werd opgericht Later zou dit dan worden verge- wordt een omnisportzaal opge- leken met de Menapiërs in de richt voor de 14 sportverenig- streek van onze Vlaamse kust. nen van de gemeente waaron- In de 6® eeuw kwam 'n monnik der twee voetbalklubs en een van St-Martinus te Tours, in de vereniging van 200 dames die streek een klooster stichten, regelmatig turnen. Schepenen De Bisschop zou Verder heeft de gemeente een hierop inhaken met de Aals- modern zwembad en een terse patroonheilge St.- schoolkantien met een kapaci- Martinus. teit van 800 maaltijden daags. De kreet «mauvais gens» zou Met Pinksterenis er verder, om Bij een bezoek aan de bekende Anjoustreek werd uiteraard even aan een proefkraampje halt gehouden.

De Voorpost | 1979 | | pagina 10