ïi groot.lede ambachten markt L I GROOTS VOLKSKUNSTFESTIJN TE LEDE Nog een paar parels op de kroon van de Klaproosjes EN WAT NOOIT HAD MOETEN ONTSTAAN, GEBEURDE... Belangrijk bericht voor Leedse kinderen STREEK NIEUWS Groot-Lede HOE DEELNEMEN AAN FOTOWEDSTRIJD 12 - 10.8.1979 - De Voorpost Zondag, 12 augustus, kan Lede zich verheugen in een groots volkskunstfestijn dat doorgaat op de terreinen van het jeugdhuis Leeuwerik. Maar de eigenlijke aktivi- teiten beginnen reeds op zaterdag, 11 oogst. Rond 12 uur 10 komen de leden van een Ierse volksdansgroep aan op Zaventem, met de sabenavlucht nummer 632. Zij zullen door de leden van de WK Leeuwerik afge haald worden en bij de respektievelijke gastgezinnen (waarvan er nog enkele tekort zijn) ondergebracht worden. Om 16 uur (maar dat is nog eventueel (en niet te ho- niet helemaal zeker!) zullen pen!) regenen, dan wordt er de leden van de Ierse af- toch in de grote zaal ge- vaardiging ontvangen wor den door het gemeentebes tuur. Vanaf 19 uur kan U ze echter wel zien optreden tij dens de barbecue-avond, ingericht door den Bonten Os. Inderdaad, indien de weersomstandigheden het toelaten, wordt er in de ver lichte tuin gefuifd. Moest het feest! Voor zeshonderd frank per persoon betekent dit: lustig smullen van paté, kop, worsten, sardines, speenvarken, brochetten, bloedworst, kaas met de nodige pilsjes en mineralen. Het festijn duurt tot 2 uur 's nachts. Afwisselend is er dan een diskobar en optre dens van de Ierse Volks dansgroep. Deze groep is inderdaad te gast op het eetfestijn in Den Bonten Os, samen met de leden van de plaatselijke volksdansgroep. Het hele gedoe is slechts mogelijk dank zij de enorme inspan ningen van de plaatselijke volksdansgroep van het jeugdhuis en vooral van de voorzitter Luc Rasschaert. Stel U even voor: vorige maandag werd door een uitgenodigde Oostenrijkse dansgroep telefonisch «for fait» gegeven. Op één dag tijd is Luc erin geslaagd om een andere dansgroep te vinden, die trouwens meer dan de moeite waard is! De organisatoren (want Luc wordt vanzelfsprekend ge holpen!) verdienen daarom reeds bij voorbaat een pluim! Een dergelijke gebe urtenis zorgt voor een ple zierige uitwisseling van kui turen, beter dan een aantal TV-uitzendingen het kun nen doen! Zondag begint de dag met een plechtige eucharistie viering in het Sint- Maartenkollege. Om 11 uur zal er een misviering in het Engels plaatsvinden. Het hele gedoe is speciaal voorbereid door de leden van WK «Leeuwerik» en zal dan ook bij de diep- kristelijke leren in de smaak vallen. Om 16 uur zal de Ierse groep (de 16 meisjes, twee volwassen vrouwen en één jongen komen allen uit Dublin) zich naar de ter reinen van het jeugdhuis begeven. Daar zullen ze echt kunnen genieten van de kunstambachten, die gebracht worden door de Tierlantijntjes en een aantal privé-personen uit Groot- Lede. De Tirelantijntjes zijn een volkskunstgroep uit de Limburg, aangesloten bij het verbond der Vlaamse volkskunst. Zij reizen vaak naar het buitenland en ne men geregeld deel aan ver schillende festivals. In de ti- pische klederdracht, die overeen stemt met het am bacht dat ze uitvoeren, brengen ze spinnen, we ven, kantklossen, houtbe werking, stoel-herstellen, manden vlechten, schilde ren, bezembinden, klompen maken, zeeldraaien... In het jaar van het Kind, wordt ook aan de jeugd gedacht: de leden van de geïnteres seerde kinderen het am bacht aanleren. Wat men gemaakt heeft, krijgt men achteraf ook mee naar huis. Een echte buitenkans voor onze jonge Ledenaren! De opgekomen toeschou wers (en dat zuilen er veel zijn!) kunnen eveneens ge nieten van verschillende op tredens van de folkloristi sche dansgroep «The O'Toole Groupe», die naar de oprichtster Irène O'Toole genoemd is. Zij brengen een aantal «Tipical Irish Danses» in eigen stijl en met eigen muziek. Hiertoe komen een hele hoop Ierse muzikanten mee met het gezelschap. Maandag, 13 augustus, gaat het hele gezelschap op reis. Samen met de leden van WK-Leeuwerik gaat men per bus naar Munk- zwalm. De vroegere onder pastoorvan Lede, E.H. Bos- teels, die reeds verschil lende jeugdhuizen heeft opgericht, heeft in Munk- zwalm een parochiaal cen trum gebouwd, de «Zwalm- vallei». Daar wordt een ge zellig samenzijn georgani seerd. Door de medewer king van de plaatselijke volksdansgroep, «Die Swalme», belooft het een hele gebeurtenis te worden, waarvan iedereen gega randeerd zal van genieten. Dinsdagvoormiddag zal de Ierse groep optreden in het psychiatrisch ziekenhuis, de Zoete Nood Gods. Er wordt dus eveneens ge dacht aan de mindervalide mensen, wat tot eer strekt van de organisatoren. Woensdag wordt de dag van het afscheid: op 15 au gustus wordt de Ierse groep verwacht in Reti bij Antwer pen, om er op te treden op het plaatselijk oogstfeest. Na enkele dagen verblijf ter plaatse zal de groep terug reizen naar Ierland. De kuituur-uitwisseling is een organisatie van de WK-volksdansgroep «De leeuwerik» en van het Ver bond voor Vlaamse Volks kunst. Wij hopen, samen met de organisatoren, dat er een hele massa volk geïnte resseerd zal zijn. Het wordt een enige, onvergetelijke dag! RDV. DERDE LEEDSE RUITERDAG Ter gelegenheid van hun 15-jarig bestaan, richt de Landelijke Rijvereniging Sint-Martinus Lede de Derde Leedse Ruiterdag in, op woensdag 15 augustus. Vanaf 11 uur kan men terecht op het oefenterrein van de landelijke rijvereniging, Sportterrein Leeuwerik, Keibergkerkweg te Lede. De inkom is gratis. De toeschouwer kan er genieten van de ruiterparade, dressuur, springwedstrijden en een ruitercaroussel. Er is een doorlopende barbeque voorzien. FIETSTOCHT «KEN UW DORP» Op 15 augustus organiseert de Gemeentelijke Sportraad Lede de intussen zeer bekend geworden fietstocht «Ken Uw Dorp». De twee ronden van elk 25 km gaan over het grondgebied Lede, Impe, Smetlede, Oordegem en Wanzele. Tegen een kalme snel heid van 22 km per uur, worden de mooie en groene hoekjes van Groot-Lede bezocht. Inschrijvingen gebeuren in het Kultureel Centrum, Dorp Lede, vanaf 13.30 uur. De start is voorzien om 14.30 uur. Onmiddellijk na de aankomst is er in het Kultureel Centrum een gratis tombola voorzien, voor alle deelnemers die de fietstocht uitreden. DE DERTIENDE WANZEELSE DORPSFEESTEN De vierdaagse Wanzeelse dorpsfeesten (de burgemeesterfees ten) gaan dit jaar door van 11 tot en met 15 augustus, ten voordele van het Sport- en Speelplein. Het programma voorziet op zaterdag 11 augustus om 21 uur een bal van Schepen Grep- don, met het dans- en showorkest «The Midnight Special». Zondag 12 oogst kunnen kunstminnaars terecht in de Molen straat voor de kunstmarkt, die met medewerking van een twin tigtal kunstenaars en ambachtslui gehouden wordt van 14 tot 20 uur. Nadien kan men nog terecht in de discobar. Maandag 13 augustus start om 15 uur het feest voor de gepensioneerden van Groot-Lede met onthaal, kaarting en vermaak. De toegang is gratis. Woensdag 15 augustus is de grote «Dag van het Kind». Deze dag voor en door de kinderen, wordt georganiseerd door «De Speelmolen». Om 10 uur wordt een rommelmarkt gehou den door de kinderen van 3 tot 13 jaar. Hier kan men boeken, speelgoed... kopen of ruilen. Om 15 uur kan men genieten van de Kindershow in de terit. Aan deze dag is een fotowedstrijd verbonden (wit-zwart) met een prijzenpakket van 5.000 frank. Om 20 uur tenslotte is er een Speelmolen-thé-dansant in de tent, ingericht door de leiding van het gemeentelijk Sport- en speel plein. DE SINT-ROCHUS-NOVENE Op 15 augustus is de bevolking van de Keiberg in feeststem ming. Velen brengen die dag een bezoek aan de wijkkapel om hun patroonheilige te vereren. Op 16 augustus wordt er om 9.30 uur een H. Mis opgedragen ter ere van de wijkpatroon. Vrijdag 17 augustus begint de novene van St.-Rochus. Een 50 tot 100 mensen zullen negen dagen samen bidden, voor de velen uit ons volk, die de zondagsmis hebben laten vallen. op Vorige zondag, 5 augustus, hebben de Klaproosjes deelgenomen aan het zevende Nationaal Majoretten- concours te Knokke. Na de uitzonderlijke prestaties in de provinciale individuele kampioenschappen, waar van wij vorige week een uitgebreid verslag brachten, werden door de Oordegemse meisjes weer prachtige uitslagen behaald. Wij weten het allemaal: we leven in een jachtige wereld van staal en beton! Hebben onze kinderen nog wel een plaatsje om te spelen? Vuile Mon en zijn vieze gasten hebben er een liedje over: «Als wij willen spelen, is er plots geen plaats meer. Daarom: als we willen spelen, nemen wij overal de plaats voor ons, ja ja voor ons....» Karine Bockstaele, de hoofdmajorette van de Kla proosjes werd zoals in 1978, weer Miss Majorette op het Nationaal Concours. De Klaproosjes werden op nieuw laureaat van het Na tionaal Majorettencon- cours, met niet minder dan vijfentwintig punten voor sprong op de tweede ge rangschikte, het majoret- tenkorps uit Aartselaar. Het is nu voor de derde opeen volgende maal dat de Oor degemse Klaproosjes de nationale titel veroveren. Deze unieke gebeurtenis werd door het Stadsbestuur in het ontmoetingscentrum Scharpoord te Knokke- Heist op maandag 6 augus tus speciaal gevierd. In het klassement der Mu ziekverenigingen, behaalde de Koninklijke Harmonie Sint-Martinus Oordegem een tweede plaats. De win naars in deze reeks werd de Show-Drumband uit Lier. Nogmaals een hartelijk pro ficiat voor de Klaproosjes en natuurlijk voor de bestuurs leden van Sint-Martinus, die voor hun vereniging moeite noch tijd sparen. Waarvan de puike prestatie op alle vlakken de getuigen zijn... RDV Maar is dit wel een goede oplossing? De straten waar wij vroeger konden op spe len, zijn nu eigendom van een groot aantal milieu vervuilende auto's. Braak liggende terreinen bestaan praktisch niet meer: er wordt gebouwd dat het een lust is! Waar kan Uw kind terecht om te spelen? Een kind heeft toch het RECHT om te spelen? Of niet soms? Ter voorbereiding van het internationale jaar van het kind heeft de nationale dienst voor openluchtleven meegewerkt aan de verkla ring van Malta, over de rech ten van het kind om te spe len. Deze verklaring werd overgemaakt aan de Ver enigde Naties, ter bestem ming van alle landen van de wereld. Vertrekkend van de vaststelling dat er een ge brek is aan kennis en er kenning door de maat- Op 15 augustus vanaf 10 uur kunnen alle kinderen tussen drie en dertien jaar «rommelen». Wat betekent dit nu? Op het terrein van de «Speelmolen» kan men alle rommel kwijt. Wat is rommel? Wel, nog mooi speelgoed zoals gezelschapsspelen, poppen, auto's, stripverhalen en noem maar zelf op, waar je helemaal niet meer mee speelt. Speelgoed dat zo maar ergens op de zolder of in de kelder ligt, kan je nu kwijt Waar je kleine zus of grote broer, neefje of buurmeisje niets meer kan mee doen, is goed gerief. Deze spullen liggen toch in je weg! Wat gaat er nu gebeuren? Weljullie zoeken al dat speelgoed bij elkaar. Dan ga je naar papa of mama toe en je vraagt of dat speelgoed echt weg mag. Op de rommelmarkt mag je zelf je speelgoed ruilen of verkopen (tot maksimum 50 frank). Het kan bijvoorbeeld gebeuren. krijg ik je suske- en -wiskeboek, dan geef ik je mijn lottospel. Of dan verkoop je aan je vriendjes speelgoed van nul tot vijftig frank, maar niet hoger. Je hebt zeker wel eens op een markt gelopen. Zo gaat het ook op onze rommelmarkt! Je bouwt een kraam op en je prijst je koopwaar aan: dames en heren, hier heb ik een mooie pop, met lang blond haaren wat weet ik allemaal! Vanaf negen uur mogen de kramen opgesteld worden en het speelgoed kan tentoongesteld worden. De monitricen en de monitoren van de speelmolen zullen vast een handje toesteken. Je kan je laten inschrijven op het sekretariaat van de speelmolen elke speelplein dag van 9 tot 17 uur, liefst voor 15 augustus. En nu maar zoeken... RDV. schappij van de fundamen tele waarden van het spe len, worden vijf sektoren verduidelijkt: 1Op het vlak van het men tale en fysische gezondheid van het kind, is het spel on vervangbaar. Het zou een essentieel deel moeten uit maken van informatie en dokumentatie aan de ou ders en het zou moeten be horen tot de basistijd in de school. 2. Daarom zou «spel» als pedagogisch leermiddel bij uitstek dienen te worden beschouwd. 3. Het spel is tevens een es sentieel gegeven voor het familiaal en het sociaal wel zijn: het geeft het kind een natuurlijke relatie met zijn ouders en het milieu 4 Duidelijk blijft de priori taire vraag, dat de kinderen over een ekspliciete tijd zouden beschikken om te spelen, zonder dat dit tot uitbuiting van de vrije tijd mag leiden 5. Tenslotte wenst men dui delijk te stellen dat bij een •erkaveling of woonplan ning, de voorrang dient ge geven te worden om het kind. En dit, zowel wat wo nen, verplaatsing en woon omgeving betreft. Een for meel verbod van hoogbouw als woongegeven dient te worden opgesteld. Dit eisenpakket werd op gesteld door de dienst open luchtleven, op basis van de rechten van de mens en deze van de «rechten van het kind». Ook onze gemeente heeft zich ooit hierrond akkoord verklaard! Hoever staan we ermee? Gelukkig beschikken de kinderen van Groot-Lede over verschillende «speel straten». Sommige hiervan zijn ongelukkig gekozen, vooral om hun ligging, maar ze zijn er toch! Te Wanzele is er het gemeentelijk Sport en Speelplein, waar de kin deren tussen drie en dertien jaar dagelijks terecht kun nen om onder de leiding van een heel goed en jong team leiders en leidsters te spe len... Maar werd er niet te Impe een krachtig «njet» toege roepen door de geestelijke overheid, toen de gemeente er een deel van de pastorij- gronden wou omtoveren tot een speelplein voor de plaatselijke kinderen? Men steunde zich indertijd (zie verslaggeving in ons biad van 20 april jl.) op de Code Napoleon! Te Oordegem kunnen de kinderen wel terecht op het speelplein achter de vroe gere schooltuin en het ge wezen schoolhuis. Een streefdoel is op iedere dorpskern van de fusie een degelijk speelplein te heb ben. Zo krijgen de kinderen de gelegenheid in hun eigen omgeving, in hun eigen leefmilieu en met hun vriendjes een ware vakantie te brengen.... Op de dag van het kind is er te Wanzele een fotowed strijd georganiseerd door de leiding van het gemeen telijk Sport- en Speelterrein de «Speelmolen». Hoe kan men hier aan deelnemen? Het is eenvoudig: U stopt een zwart-wit film in Uw fototoestel, U schiet een paar plaatjes in de loop van de grootste kinderdag en na ontwikkeling worden de foto's ingezonden op een maksimum formaat van 13 bij 18 centimeter. Alleen inzendingen van foto's, op deze bepaalde dag genomen, worden aanvaard. Ie dere deelnemer mag maksimum vijf foto's inzenden. Op elk eksemplaar dient de naam en volledig adres (op de rugzijde) vermeld te worden. De uiterste da tum van inzending is donderdag 23 augustus 1979. De Speelmolen-kinderen van 10 tot 13 jaar zullen als jury fungeren. De selektie zal gebeuren op basis van originaliteit, amusante benadering, spitsvondigheid. Er is een prijzenpakket ter waarde van meer dan vijfduizend frank, voor de winnende foto's voorzien. De winnaars zullen schriftelijk verwittigd worden. De foto's dienen gestuurd te worden naar: Fotowed strijd «Dag van de Kinderen», De Speelmolen, Mo lenstraat 9312 te Wanzele, liefst in een gesloten en stevige omslag. Wij wensen alle deelnemers veel sukses! RDV. DE GEMEENTELIJKE SPORTRAAD DEELT MEE De sportverenigingen, niet aangesloten bij de Sportraad, en de klubs welke hun formulier «Aktiviteitsverslag» (toelage 1979) nog niet hebben ontvangen, kunnen dit afhalen op het gemeen tehuis Lede, bij de Rekendienst. De ingevulde formulieren dienen uiterlijk vóór 20 augustus 1979 teruggestuurd te worden aan de voorzitter van de Gemeentelijke Sportraad: Van Royen] Willy, Leeuwerikstraat 4 te Lede. INTERESSANTE TELEFOONNUMMERS Rode Kruis, afdeling Lede, ambulance-dienst: 21.38.48 of 77.80.15. I Wit-Gele Kruis, thuisverpleging: 21.09.70 - bij afwezigheid:! 21.51.20. Huisverpleging Kristiane De Pacpe. Blikstraat 44 te Lede I (70.15.36) is tot 16 augustus met vakantie. Vervanging: D. Van| Den Bogaert, Brugstraat 52, Wichelen. Tel.: 052-42.33.54. VAKANTIE GENEESHEREN EN APOTEKERS Dokter P. De Weert neemt verlof op vrijdag 17 augustus en vang 25 augustus tot en met O september. Dokter Verhamme: van 10 tot en met 26 augustus. Dokter J. Heirbaut is met vakantie tot 12 augustus. Dokter Brandeel is met vakantie tot 19 augustus Tandarts Schotsaert is met verlof van 10 tot en met 19 augustus. v Apoteek Bunns blijft gesloten tot en met 20 augustus. Apoteek De Smet zal gesloten zijn van 15 tot en met 29 augus-^P tus. L BERICHTEN VOOR VOETBALLIEFHEBBERS Kortelings wordt de Supportersklub K.V. Brugge gesticht L, Geïnteresseerden gelieve spoedig naam en adres door te geven L in kafee «Sportwereld», Nieuwstraat 32 te Lede (21.82.12) gle De voetballiefhebbers die hun zondag op een aangename en gezonde wijze willen doorbrengen, kunnen aansluiten bij Sparta b Wanzele, waar nog plaats is voor echte liefhebbers, hetzij voor L de zondagvoormiddag of -namiddag. Men kan terecht bij de bestuursleden of in het lokaal kafee De Kring te Wanzele. h\ JEUGDHUIS LEEUWERIK LEDE p Op zaterdag 11 augustus ontvangt de VVK-Volksdansgrocp De Gu Leeuwerik een Ierse, folkloristische dansgroep. Er worden nog p. steeds een aantal gastgezinnen gezocht om de leden van de Ierse ,f\ groep slaapgelegenheid te geven. Verdere inlichtingen: Luc jGu Rasschaert, Wichelsesteenweg 17, Lede. Op zondag 12 augustus kan men vanaf 16 uur terecht op de terreinen van het Jeugdhuis Leeuwerik voor het volkskunstfes-JW tijn met onder meer kunstambachten: manden vlechten, potten--Jft bakken, kantklossen, spinnen, klompen maken, zeeldraaien, bezembinden, stoelen matten enz. m Ter gelegenheid van het Jaar van het Kind, zullen aan jongeren, eenvoudige ambachten aangeleerd worden. De Ierse folkloristi sche volksdansgroep zal op geregelde tijdstippen een staaltje van hun kunnen weggeven. De dag, ingericht door WK- li Volksdansgroep «De Leeuwerik» besluit met een groots volks-JjtC dansbal. KORTE V.T.B.-NIEUWSJES Danskursus Lede: elke maandag om 20 uur in de zaal Eden Roe. -p- De turnavonden gaan elke dinsdag om 19.30 uur door in de turnzaal van Stella Matutina te Lede. De Kinoklub Ordinga geeft lessen over het gebruik van de kamera en over het opnemen van korte scenariofïlms. Deze^ lessen gaan door op elke eerste en derde donderdag van de maand in de VAB-rijschool, Oude Heirweg 12 te Oordegem. Inlichtingen: Raf Coppens, Grote Steenweg 58 te Oordegem. De sportklub Goshindo-Gakka-Orda voorziet de trainingen op iedere woensdag van 17 tot 19 uur voor groep A en van 19 tot 21 uur voor groep B. Elke zaterdag wordt er geoefend door groep A van 10 tot 12 uur en door groep B van 10 tot 16 uur, alle in de lokalen van de gemeentelijke jongensschool. Inlichtingen. Patrick Dullaers, Oude Heirweg 35 te Oordegem.

De Voorpost | 1979 | | pagina 12