IDE WEEK VAN DIRK HEIRWEG Wereldkampioen Gerrie Kneteman wint criterium te Sint-Niklaas irk Heirweg op de solotoer Dirk Heirweg met lichte voorsprong te Bazel Gelukkige Heirweg thnrnm De Voorpost - 10.8.1979 - 17 M*am*on I )e rotmaanden zijn vergeten. Dirk Heirweg had zijn veede profseizoen uitstekend ingezet. Maar plots erdween hij uit de aktualiteit en zelfs uit de pelotons, oor velen en voor hemzelf een raadsel, e dokter moest er bijkomen: rubiola. Het was een ikke streep door de rekening van de Zeienaar. En van lortdirekteur Fred De Bruyne. Geen Tour de France, stond die op het programma, azijn ziekte werd het langzaam roderen. In eigen Zele lom hij voor de eerste keer weer op de kompetitie ets. •en klapper werd het niet I imiddellijk. Dat kon ook I et. In Kapellen-Glabbeek ■wam hij helemaal boven ater. Iedereen verwachtte at «maat» Guido Van Cal- er als nummer één uit de je- assaspurt naar voren zou r iden, maar niemand ge en akte nog voorbij de ontke nde Heirweg. aterdag werd het opnieuw ijifest. Aan het slot van de ;e.fermisrace te Bazel had erfirk, die de ganse namid- 5tePg op de voorposten had irestreden, aan een fikse fcmarrage genoeg om een inivoorsprong op te bou- YjJen. Hij bleef overeind tot in. ider het spandoek. (je i Velaine zat het er zondag [Jpnieuw dik in. We zien niet ka oed in wie hem had kun sten kloppen. Maar het was ponder Pietje Pech gere gend; die haalde hem zon der pardon uit de spits. Het werd dus wachten tot dinsdag. Te Sint Denijs- Zwevegem bleef hij niet lus teloos meerijden met het pe loton. Samen met Mare Re- nier en Willy Albert sloeg Heirweg op hol. Meer ruimte dan een halve minuut kreeg het trio niet. Renier en Rogge waagden nadien nog een gok, doch 'die twee werden eveneens gegre pen. Tot, op 20 kilometer van de finish. Dirk Heirweg keihard toesloeg. Hij fietste een voorsprong van veertig sekonden bijeen. De strijd van één tegen allen be slechtte de Hansevelde- naar in zijn voordeel. Hij be haalde zijn tweede zege in vier i De «kwade maanden» zijn voorbij. Heirweg, weer kerngezond, is flink op weg Prof Dirk Heirweg won te Bazel en te Sint-Denijs. c om de renner te worden die de insiders in hem zagen: een kerel die volgend sei zoen kan schitteren in de zware klassiekers. Heirweg over zijn jongste prestaties: «Ik ben erg ver heugd opnieuw in goede te zijn en mij te kunnen met de besten. Hopelijk behoort alle narigheid nu tot het ver leden en kan ik mijn beste krachten de naseizoen- wedstrijden. De overwin ningen in de kermiswed- strijden zie ik als een aan loop naar een goede presta tie op internationaal vlak. De Ronde van Nederland wordt alleszins het mikpunt. Niet direkt met zegekansen, maar proberen me in de kij ker te fietsen. Ik heb daarom de jongste weken die wed strijden uitgekozen waar van ik wist dat het parkoers bepaalde moeilijkheden had». Aanvankelijk had Fred De Bruyne geen plaatsje vrij voor hem in de Ronde van Nederland maar ook een sportbestuurder kan soms al eens niet buiten de reali teit. Een renner in vorm en met reserves als Heirweg kan men uit geen enkele ploeg wegdenken. Die kon- ditie heeft Dirk in de ko mende weken nodig, om zijn waarde op de wieier- markt op te drijven. Eind dit seizoen loop zijn kontrakt bij Daf af en tot hiertoe kwam sportbestuurder Fred De Bruyne nog met geen nieuw voorstel over de brug. De elfde grote uitgave in de Hoogstraat te Bazel is dan ook deze maal weer uitgegroeid tot een spannend kijkstuk, waar men ondanks de minder gunstige weeromstandigheden prat mocht gaan op een massale belangstelling. Uiteindelijk is het de Zeienaar Dirk Heirweg die voor de deur van Rony Van De Vijver, zijn tweede profzege van het seizoen behaalde. Dat Dirk momenteel zeer sterk rijdt is zeker voor de wielerliefhebbers geen geheim meer. Nemen we bevoorbeeld zijn vlucht met Van Impe te Waasmunster, waar iedereen dacht dat Heirweg zou slagen. Doch toen kende hij geen meeval omdat zijn metgezel het liet afweten. Te Bazel was Heirweg zo overtuigend dat hij niemand vreesde en zelfs op het einde resoluut zijn kans ging. Met succes trouwens. GROTE OPKOMST Dirk Heirweg was uiterst gelukkig met zijn zege. Hij verklaarde onmiddellijk dat hij te sterk reed om een nederlaag te kunnen of willen slikken. Ik heb veel werk geleverd, aldus Heirweg, vooral op het einde begon het zwaar door te wegen. Wanneer ik enkele malen wat vlugger op de pedalen ging duwen, had ik alras door dat de anderen niet meer zo fris zaten. Vanaf dit moment voelde ik een enorme drang naar de zege. Wel vreesde ik een moment de terugkeer van Walter Dalgal, die eveneens op dreef is, maar toen ik een kloof had weten te slagen stond het zo goed als vast dat ik primus zou worden. Mijn grote hoop is nu de najaarsklassiekers en voor mij zou het een enorm plezier zijn moest ik naar de Ronde Van Nederland mogen. Ik heb, geloof ik, met die overwinning mijn werkgever de overtuiging ge bracht van mijn kunde. DEVE Er lieten zich niet minder dan 85 profs inschrijven om een totaal van 20 ronden of 150 km af te leggen. Al in de eerste ronde kregen we een ontsnapping van 14 ren ners, maar die vroege on derneming droeg niet het resultaat van een beslis sing. Kort nadien noteerden we een kopgroep van 21 renners. We hadden de in druk dat dit werkelijk de be slissing zou zijn maar ook deze vlucht droeg niet ver genoeg. Inmiddels waren we aan de twaalfde ronde gekomen wanneer Willy De Geest, die vermoedelijk volgend seizoen naar een nieuwe ploeg zal overstappen, in gezelschap van Giovani Ji- minez zijn kans waagde. Ze konden nooit een kloof slaan, zodat ook dit op niets uitliep. En dan een vlijm scherpe dermarrage van Ludo Frijns in de ?estiende ronde. Dirk Heirweg rea geerde onmiddellijk en kreeg in zijn wiel Paul Jes- son, een belofte die in de Ronde van Frankrijk zijn groot debuut maakte en af komstig is uit Nieuw Zee land, samen met Walter Dalgal. Het viertal legde er duchtig de pees op en weldra bedroeg hun voor sprong 30 seconden. Ondanks het feit dat men in de groep hemel en aarde bewoog om terug aanslui ting te krijgen zijn ze daarin niet geslaagd. In de slotkilometers plaatste Dirk Heirweg een demarra ge, kreeg ruimte en was me teen buiten schot. De po ging van Van Sweelvelt en deze van Van Marcke in de groep om alles nog samen te krijgen bracht geen aarde aan de dijk. birk Heirweg bleef voorop en het achtervolgend drietal werd op zijn beurt niet meer verontrust. Uitslag 1 Dirk Heirweg de 150 km in 3,45 uur, 2 Ludo Frijns, 20 seconden, 3 Walter Daigal, 4 Paul Jesson N. Zeel, 5 Paul De Keyser 1 min., 6 Alfons De Bal, 7 Guido Van Sweelvelt, 8 Dirk Baert, 9 Tony Gakens, 10 Wilfried Reybroeck, 11 Albert Willy, 12 Frans Ver- haegen, 13 Jozef Devits, 14 Marcel Van der Slagmo len, 15LucRaes, 16 Frank Arijs, 17 Geert Malfait, 18 Maurice Van Heer, 19 Rony Van Marcke, 20 Fester Aerts NI., 21 Gerard Blocloc, 22 Alain De Roo, 23 Hendrik Caethoven, 24 Eduard Verstraeten, 25 Ro nald Bouckaert. Zeienaar Dirk Heiweg zwaaide met de palm te Bazel, (dw) «ns De Wolf kreeg zijn bloemen van schepen De Colvenaer. (ag) «Is gezegd, sfeer was er duur is, dat haast niemand zich 4 Moende. Die werd trouwens de weelde kan veroorloven 'i een beetje opgevijzeld hem aan de startlijn te vragen, de aanwezigheid van di- En Joop Zoetemelk kan men kermiskraampjes met nauwelijks een vedette met al- Rnapcringen voor groot en lure noemen. Met andere :in. Trekpleisters dus, die de woorden: hij brengt geen toe- i«a voor, tijdens en na een schouwers mee. Bovendien I Kktrijd aan het lijntje moe- schitterden onze landgenoten houden, dingen waar het niet in de Ronde van Frankrijk kook om vraagt, gewoon en de Wase renners schoten het «0 dat ze nu eenmaal deel uit- voorbije seizoen al evenmin ten Tegen alle verwachtingen in is het criterium te Sint-Niklaas nog uitgelopen op een topper. Een half uur voor het vertrek fronsten de organizatoren toch wel even de wenkbrauwen: de bocht achter de aankomst, richting Parklaan, waar het gewoonlijk zwart ziet van het volk, was nu nauwelijks bezet. Maar toen de vedetten hun intrede maakten, kwam ook de grote massa opdagen en vertoonde het gelaat van de inrichters toch weer de glimlach van de grote dagen. Ruime belangstelling dus, vooral de grootste markt van het hele land. In de grote tribune uiteraard alle vooraanstaanden uit de stad Sint-Niklaas, sportminnaars met hart en ziel. Toch was er een schaduwzijde: de bezieler en vader van het criterium, Robert Geerinck, was er niet meer by. Enkele dagen voor deze dertiende uitgave, bezweek hij aan een hartaanval. Dat zyn heengaan een grote leemte nalaat, moeten we niet verder toelichten. Maar de show must go on. Dat begreep men in Sint-Niklaas ook. Vandaar dat men na een ingetogen minuut stilte ter nagedachtenis aan Robert Geerinck, terstond aan begin maakte met de voorstelling van de yedetten. van het grote wielercir- veel hoofdvogels af. Bijgevolg is het logisch dat de organiza- le#Knvi<T tors van een na"tour criterium UMSl met recht en reden met bange "rekordopkomst is het niet verwachtingen uitkijken naar 'orden. Daarvoor telt de de publieke belangstelling tlrennerij hier ten lande niet voor hun inrichting, die toch 'i de grote vedetten van aardig wat geld heeft gekost, tger dagen, toen een Rik Gelukkig hoefde Sint-Niklaas L «Steenbergen, een Rik Van zich daaromtrent geen zorgen en zeker een Eddy te maken. Sekretaris Frans De «kx de massa konden^loen Nil en zijn Zwaantjesvrienden m lopen. Komt daarbij dat waren trouwens na afloop ui- {rimmige Bretoen Bernard terst tevreden. ïuit zo verschrikkelijk Vedette nummer één te Sint- Niklaas was ongetwijfeld Ro ger De Vlaminck, die dan ook zijn uiterste best deed de criterium-show tot in de punt jes te verzorgen. Roger dankte voor het applaus met een spet terend vertoon. STRIJD Spanning en strijd in over vloed trouwens in het der tiende criterium te Sint- Niklaas. Roger De Vlaminck was zelfs de eerste aanvaller met faam. Hij moest evenwel gezelschap dulden van Etienne De Beulc en Daniel Willems en nog later van William Tac- kacrt, Ghislain Van Lande- ghem en Mare Dierickx. Zes leiders dus na 18 van de 100 af te leggen ronden. Zoals dat in een criterium een traditie is, droeg deze eerste vlucht evenwel niet ver. En ook een poging van StanTourne, en la ter van Jose De Cauwer en Burgemeester De Vidts met die andere kampioen: de Kneet! (ag) nogmaals Ghislain Van Lan- deghem, dioeg niet bijster ver. Dertig ronden waren er gere den en toen kreeg Roger De Vlaminck een lekke band. Hij herstelde zelf en onder een oorverdovend applaus zette de meetjeslander in zijn gekende stijl de achtervolging in. Ro- nan De Meyer, ploegmaat van Roger, wachtte hem op en sa men kregen ze na enkele rond jes weer aansluiting. Roger zit dus duidelijk in vorm. Hij was trouwens de enige renner die na een lekke band geen rondje aan zijn been kreeg. Kort daarop zorgde Ludo Pectcrs voor de langste ont snapping. Toen Gery Verlin den zijn kampioenentrui wilde tonen en met brio tot bij Peet- ers kwam. dachten velen dat de beslissing ging vallen. He-- laas, Gery reed lek en Ludo Peeters verloor er zowaar zijn strijdlust bij, zodat alles weer te herdoen was. Alex Van Lin den, Jose De Cauwer en Die rickx namen vooraan het commando over. Maar ze kre gen evenmin als Gerrie Kne teman en de bedrijvige Van Landeghem enige ruimte. PERSPRIJS De aanwezige journalisten op de tribune hebben toen iets ge daan wat zij voordien nooit hadden ondernomen. Besloten werd in de eigen geldbeugel te schieten en een «perspremie» te schenken. De eerste Waas- lander bij de zoveelste door tocht zou de prijs krijgen. Het was Jose De Cauwer die de met 714 F gedoteerde «pers prijs» in de wacht sleepte. Inmiddels waren de honderd rondjes ver onder de wielen geschoven. En toen de Kneet nog eens wegflitste, bleek niemand nog bekwaam de wé- reldkampioen bij te benen. Een ultieme poging van Guido José De Cauwer. (ag) Van Calster leverde alleen een tweede plaats op. UITSLAG 1. Gerrie Kneteman (NL) de 100 km in 2u.03 min.; 2. Guido Van Calster, 3. Ronan "De Meyer, 4. Richard Buc- kaki. 5. Rony Van De Vijver, 6. Mare Dierickx, 7. Etienne De Beule, 8. José De Cauwer, 9. Alfons De Wolf, 10. Rudy Pevenage, 11. Claude Cric- quiellion, 12. Ghislain Van Landeghem, 13. Ronan On- ghena, 14. William Tackaert, 15. Alex Van Linden, 16. Stan Tourné, 17. Johny Van der Veken, 18. Frans Van Vlier- berghe, 19. Giovanni Battag- lin. 20. Albert Van Vlier- berghe, 21. Daniel Willems, 22. Roger De Vlaminck, 23. Schonbacher, 24. Bert Oster- bosch, 25. Ronald De Witte, 26. Alan Van Heerden, 27. Jos De Schoenmaecker. DEVE VRIJDAG tO AUGUSTUS 1979 SPORT

De Voorpost | 1979 | | pagina 17