ESTIVAL VAN VLAANDEREN -/IET VIER ERSTERANGSKONSERTEN BERNINA DEWAC0-V00RZITTER FRANS BLANCKAERT: «WIJ ZULLEN NIET KAPITULEREN VOOR 0NVERANTW00RDELIJKEN!» VLUGGE JONGEREN UIT BAARDEGEM VIERDEN 10-JARIG BESTAAN tan IEUWERKERKSE VARKENSKWEKERIJ RIJGT VERGUNNING VOOR 10 JAAR Editie Aalst I f De Voorpost VRUDAG 10 AUGUSTUS 1979 32* JAARGANG NR. 31 - 22 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21 40.60 Bankrek KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70.41 19 een behoudt haar waarde Best van de eerste keer naar het VAN DE VIJVER NAAIMACHINES KERKSTRAAT, 24 - AALST TEL.053 21.35.79 In ruil voor uw oude naaimachine ontvangt U zeker meer dan U denkt. Vraag vrijblijvend een keuring. Bij ons herstelt de baas zelf. - =Alle merken. ensdag 1 augustus 18.00 uur stipt in de trouw- 1 van het Stadhuis: perskonferentie met als bejerwerp: Het Festival. i skonferenties zijn zelden boeiend, en mees- ..mensen van het Dirk- zicht van het werk. We heb- jtenskomité zijn blijkbaar ben het ook hier en daar met plan dit jaar hun aange- enkele bemerkingen 'ver ben waar zo degelijk en sierd'. schouwelijk mogelijk te b) een verhandeling inge lopen. We weten uit er- diend tot het behalen van de am dat de organisatie graad van licentiaat in de een reeks konserten Letteren en Wijsbegeerte, een week voor deze afdeling kommunicatiewe- rgaan begint, en dat tenschappen door Yvan 3 op de lauweren rusten Verhavert. Dat in dit werk jroonlijk alleen maar een waarschijnlijk tijdens het in van gebrek aan inspi- bundelen enkele bladzijden 2 inhoudt. verloren gegaan zijn, bedek n Roels als voorzit- ik met de grootste mogelijke iflankeerd door Sche- mantel der liefde. Neem U "De Bisschop en Stads- maar gerust aan, dat er nog etarisWillems, die al ja- veel interessante lektuur met het Festival op de aan overblijft, h is, dankte de aanwe- c) een vrij lijvig boekdeel in. En dat waren dan gewijd aan de 4 konserten it noodzakelijk in deze die dit jaar uitgevoerd wor- |0rde) de leden van het den. U vindt er in detail alle die het tenslotte al- gegevens over de u it te voe- moeten klaren, het ren werken, de uitvoerders, maat voor de finan- de instrumenten, de disco bijstand, en de pers- grafie, de korrespondenti- ~n voor hun, zal ik eadressen, het mecenaat, zeggen, gezonde En dat alles in een zeer lierigheid. Op de overzichtelijke, vlotte stijl, irgrond speelde Bachs zelfs geïllustreerd met foto's randenburgs Concerto, van de uitvoerders, licht als kompensatie Als U muziekminnend bent, het feit dat hij er dit jaar en U belangstelling hebt tal vertelt men er zaken die al weken uitgelekt zijn. Deze keer bleek het echter meer dan de moeite waard. meer bij is. bed, maar tot hier toe niets o ciaals zal U zeggen, en Dlrdaad de verrassing 'J m uit een andere hoek, a*el in de vorm van een fcmap. Deze map be- d£|l uit drie gedeelten: ™ien geschiedenis van het d bval van Vlaanderen te nept van 1973 tot 1978, uit en erkt in vraag en ant- o' rdstijl. U vindt in bijge- eigd artikel een beperkt gesynthetiseerd over- voor het Festivalleven van vroeger en nu, van Aalst en de andere historische ste den, lees dan niet meer voort. Ik vergeef het U met gulle hand, maar hol als de bliksem naar de Kattestraat. Men heeft me verzekerd dat er nog een paar exemplaren overblijven, een paar! En wie eerst komt, eerst gaat. Het ware bijzonder jammer dat deze bundel hoogst in teressante gegevens de kast ingaat. Trouwens het werk op zichzelf alleen ai verdiend gewoon verspreid te worden. Ik vraag me zelfs af, of het tijdens de konser ten (eventueel tegen ver goeding) niet kan aangebo den worden. Mag ik het Comité, en U hebt het zeker al zien aankomen, van harte feliciteren voor hun presta ties. Op de persvraag wie eigen lijk de konserten kiest ant woordde Schepen Roels dat dit in de schoot van het komité gebeurt door specia listen. De selektie gebeurt eigenlijk al eerder, want hun specialiteit is bepalend voor hun opneming in het komité. Dat hun kennis en ervaring overrompelend is, weet ie dereen die hen persoonlijk kent onderhand wel. Deze beperkt zich niet tot 'feiten kennis' uit de muzieklitera tuur, maar is een verzame ling van jarenlang festivgj- bezoek, konsertreizen, mu ziekstudie en beroepserva ring. Over de konserten die door hen gekozen worden: de prijs speelt uiteraard hierin een grote rol. Typeren^ is bijvoorbeelcT dat een bank-' instelling geen mecenaat wou waarnemen (sponso ren heet dat in de Sport) omdat er voor een paar jaar geen groot orkest op het programma stond. Andere faktoren zijn het ge brek aan akkomodatie (geen wereldse muziek in een Oost-vlaamse kerk), en dan de sinds eeuwen luidop verzwegen reden; we heb ben geen konsertzaal. De 4 gekozen optredens krijgt U in detail besproken. Aan het laatste (Gregoriaans) werkt Kristiaan van Ingelgem mee. Ze zijn hem een beetje vergeten in de programme ring hier is dan de restitutie. Zijn naam brengt ons dan meteen naar de 3 orgelkon- serten in de maand sep tember, los van het Festival natuurlijk. We geven vlug de data en uitvoerders, maar er volgt zeker een uitgestre ken voorartikel: zondag 9 september 15.30 uur Kristi aan van Ingelgem, zondag 16 september 15.30 Hans van Nieuwkoop, zondag 30 september 15.30 Guy Bo- vet. We hoorden ook nog de in tentie om volgend jaar, en dit passend in het kader van 500 jaar Sint-Martinuskerk een 'groots' optreden op de planken te brengen. Een lid van het komité vertelde me nog dat hoe groter de naam hoe gemakkelijk het mece naat over de brug komt. We zijn tussen twee haakjes volgend jaar ook aan 100 jaar Sint-Maartenskollege toe, waarbij Cantate Do mino wel zal uitpakken. Bo vendien is de Stedelijke Academie voor Muziek, Bal let en Toneel ook aan verja ring toe Als ik dus tot slot de som maak is dat 4 Festivalkon- serten, 3 orgelkonserten, 1 aperitiefkonsert, 4 beiaard- konserten, allemaal in sep tember. En weet je wat ik gisteren nog maar eens hoorde? In Aalst daar ge beurt nooit iets! F.C. Sinds kort is de sociale bouwmaatschappij Dewaco volop in de belangstelling gekomea Oorzaak hiervan is een schrijven dat gericht werd aan de huurders van de 192 appartementen, gelegen aan het uiteinde van de Rozendreef. In dit schrijven werd een verhoging aangekondigd van de huurprijs van de appartementen. Nadat de huurders, onder leiding van de heer Jef Robberechts hun protest tegen de gevraagde verhoging gebundeld hadden in een zogenaamd Huurderskomitee, werd door dit komitee, dat verschillende protestvergaderingen or ganiseerde en brieven verstuurde, aangedrongen op een on derhoud met de beheerraad van Dewaco. Officieel werd op deze protesten nog niet gereageerd, maar officieus schijnt Dewaco blijkbaar in de tegenaanval gegaan te zijn. Aldus werd in het BSP-weekblad Voor Allen van vrijdag jongstleden een uitgebreid interview gepubliceerd met Schepen voor de Sport en de Jeugd Eddy Monsieur omtrent de huidige moeilijkheden en hadden wijzelf de gelegenheid tot een onderhoud met Dewaco-voorzitter en oud-burgemeester Frans Blanckaert Reeds bij de telefonische af spraak die gemaakt werd, uitte de heer Blanckaert er zijn ver wondering over uit dat de pers niet eerder met leden van de Dewaco beheerraad v kontakt genomen had. Nochtans dacht iedereen, waaronder ook de meeste journalisten, dat De waco officieel bij middel van een persmededeling of een perskonferentie zou gerea geerd hebben tegen de talrijke aantijgingen. Maar dit zal blijk baar niet gebeuren. «Wij den ken er niet aan openbaar een polemiek te voeren» zo zei de heer Blanckaert ons herhaalde lijk. Wel ligt het in de bedoeling om een schrijven te richten aan alle inwoners van de apparte mentsgebouwen. Volgens het voorstel van antwoord dat de Dewaco-voorzitter opmaakte zou deze brief ondermeer vol gende zinssnede bevatten: «Wij denken er ook niet aan open baar aan polemiek te doen, omdat wij bewust zijn van onze sociale taak, die wij dan geens zins dienen te verrechtvaardi gen noch te verantwoorden ten overstaan van zekere ongure en onverantwoordelijke personen die er alleen op uit zijn politieke munt te slaan uit deze toestand en zich geenszins bekommeren omtrent de moeilijkheden en onaangenaamheden die zij u daardoor veroorzaken». Of de bewuste brief ondertus sen in dergelijke bewoordingen aan de Dewaco huurders ver stuurd werd weten wij op dit ogenblik nog niet, maar de in houd ervan lijkt ons van die aard dat de gemoederen hier door zeker niet zullen bedaard worden. Dewaco De bouwkoöperatieve SM van Dender en Waasland (kortweg Dewaco) werd opgericht in 1955, onder voorzitterschap van de toenmalige burgemees ter Oscar De Bunne. Het voor naamste kapitaal werd toen on derschreven door de Algemene Centrale van de Bouw (ABW- centrale), maar ook de stad Aalst, de provincie en de Belgi sche Staat werden aandeel houder. Na het vertrek van de heer De Bunne werd zijn plaats inge nomen door de heer Frans Blanckaert, die heden nog steeds voorzitter van de be heerraad is. Nadat er jarenlang een probleem was met de Na tionale Maatschappij voor de Huisvesting over een bepaalde clausule in de statuten van De waco, werd in het begin van de jaren zestig begonnen met de eigenlijke werking. Onder het toenmalige CVP-BSP bestuur werd in de omgeving van de Rozendreef en de Paardendries een terrein aangekocht dat ei gendom was van notaris Breckpot. Van dit terrein, dat ongeveer 7 ha groot was, be kwam Dewaco ongeveer 4 ha terwijl de overige 3ha eigen dom werden van de stad Aalst. Deze laatste eigendom werd voorbestemd voor openbaar nut. Men wenstte er immers een school op te richten, als mede een speelterrein en an dere akkomodaties. Lees verder p. 4 lfltarkenskwekerijen zijn niet zo talrijk in onze stad. Maar v enen die er wei zijn op regelmatige tijdstippen voor de z; 9* moeilijkheden. Eén van deze is de varkenskwekerij in .Bremtstraat te Nieuwerkerken, die eigendom is van de ende firma Versele-Laga uit Deinze. Zopas werd het zoveel- S( hoofdstuk van'deze onverkwikkelijke geschiedenis ingezet sen nieuwe vergunning van de bestendige deputatie van ^-Vlaanderen cLd. 20 juli 1979. ite was het de Werkgroep procedure werd meteen ingezet milieu Aalst die de trein aan om de toestand te regularise- 'ollen bracht. Bij één van ren. -r ontdekkingstochten naar Een hele tijd was het stil tot J storten in Groot-Aalst ont- wanneer W. L.A. in haar maan- izij in 1977 een varkens- delijks infoblad van oktober t®| gelegen in de Bremt- 1978 een openbaar onderzoek 11'ft, 4A te Nieuwerkerken. bekend maakte dat door de di- Riilieuhinderend bedrijf rektie van het bedrijf aange zet alleen reukhinderend vraagd was. Kort daarna, in het werbezoedelend te zijn, nummer van dit weekblad van 3 'tevens had de omgeving november 1978 verscheen dan Mure van een stort. een open brief van de bewoners navraag op de stedelijke van de Bremtstraat, waarbij «en voor leefmilieu bleek deze Burgemeester D'Haese- «drijf evenmin over de no- leer vroegen de hinderlijke var- wettelijke uitbatingsver- kenskwekeri) op de Bremt '"(J te beschikken. Een «waarvoor reeds vonnissen van sluiting werden uitgespro ken» maar die door duistere po litieke machten gesteund werd en die steeds de buurt blijft ver pesten met hun stank» (einde citaat) persoonlijk te komen sluiten. Tengevolge van deze open brief kregen de bewoners van de Bremtstraat op 2.12.78 (juist voor de parlementsverkiezin gen) een schrijven van de heer D'haeseleer waarbij hij een kort overzicht gaf van de elementen van het dossier. Deze brief leert ons dat er op 11 mei 1978 een besluit van het Kollege van Burgemeester en Schepenen van de stad Aalst was waarbij de vergunning tot exploitatie geweigerd werd. Op 5 juni 1978 was de aanvrager tegen deze beslissing in beroep gegaan, maar de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen had het beroep op 15 septem ber van hetzelfde jaar onont vankelijk verklaard. Op 9 november 1978 werd dan een aangetekend schrijven ge richt naar de uitbater om hem ervan te verwittigen dat uiterlijk op 19.11.1978 alle varkens uit de stallen dienen verwijderd te zijn. Eerlijkheidshalve dient hierbij vermeld dat de Burge meester het hier heeft over stal len gelegen aan de Bremtstraat 55 te Nieuwerkerken - Aalst en niet het nummer 4A. Op 17 november heeft de uitba ter aan het stadsbestuur dan één maand uitstel gevraagd. De Burgemeester beloofde de in woners van de straat alleszins dat de varkenskwekerij op 15.12.1978 gesloten zal zijn. «Eens die datum verstreken en indien de varkenskwekerij niet gesloten is zal tot de onmiddel lijke sluiting worden overge gaan» zo schreef de Burge meester letterlijk. Lees verder p. 4 BMrdtgern lijkt In deze period, «el een dorp uit de ,oor op dit ogenblik reed. hard gewerkt wordt duizend. Nog meer pas hadden er de pikfeesten Dat da Baardegemenaren ondanks alias het plaats, of afgelopen weekend ward hat 10 Jarig teastsn nog niet beu zijn bleek overduidelijk op en bestaan ven dai pla.ta.IIJk. voetbelklub «De Vlugge rond het vo.tb.lpl.in ven de ,3b iïTSEÏÏ- rf 1° 28 *TS,U' "WJongeren»„nhetSl.enl.nd dan de gekende Faubourg-Jaarmarict plaats, waar namen. De apoteose gebeurde in feite zaterdag rond 18 uur toen vier parachutis ten uit een sportvlieg tuigje gedropt werden. Met een bewonderens waardige preciesheid landden zij rond het vooraf aangebrachte her kenningsteken op het voetbalplein. Het kleur rijke spektakel kende dan ook een denderend applaus van de massa aanwezigen. Het leek wel of gans Baardegem aanwezig wilde zijn op het uniek schouwspel van de vier luchtvogels. Onmiddellijk erna werd een receptie georgani seerd door het stads bestuur van Aalst waar op naast Schepen van de Sport en waarnemend Burgemeester Eddy Monsieur ook zijn kol- lega van Leefmilieu Mevr. Annie De Maght aanwezig was. Lee* verder p. 6 Oat er grootse feesten weren ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan san de voetbalploeg Vlugge Jongeren uit Baardegem ondervond ieder aanwezige. Deze reuze-barbecue |4 varkens en tientallen kippen) was wel een tijna gastronomische keuze. (Mark) De festiviteiten van het geving, 's avonds ge- wip. tweede lustrum begon- volgd door een voetbal- De tweede dag werd nen in feite reeds vrij- match tussen de plaatse- ingezet met een minie- dagnamiddag met een lijke ploeg en Eendracht mentornooi waar zowel feest voor de ouden van Meldert. Rond half acht ploegen uit Baardegem dagen en gehandikapten was er dan een wip- en Meldert als uit Opwijk uit Baardegem en om- schieting op de liggende en Hekelgem aan deel

De Voorpost | 1979 | | pagina 1