L.' WWMJö PLUIM VOOR HET VLAAMSE KRUIS p£C-400-BO#*£M r Zo ging het eraan toe bij de eerste dodentrip. initiatief nemen. /atte danken aan de opgerichte wan- Okpado» (Okto- paastochten, .it). Toen trokken :®'en heleboel Bor- jliandelaars naar wandeltochten in land. We trok- ens naar Neder- litsland, waar we die vanavond te 21 uur offi cieel op gang wordt ge bracht. zijn mede verantwoordelijken Dre De Clerck en de huidige Kadee-voorzitster Lutgard Van Lent erg optimistisch gestemd. «De laatste we ken en dagen stroomden de inschrijvingen binnen» al dus de voorzitster. «Op dit Zuid-Korea, Spanje, Schot land en Ierland. Deze Bor- nemse dodentochten zijn gedurende de voorbije ne gen jaar dan ook uitge groeid tot het streekgebeu- ren van Klein-Brabant: on danks de opgetekende re- kordcijfers van vorig jaar staat het nu reeds vast dat het tijdens dit week-einde allemaal nog grootser en indrukwekkender zal wor den. Voor duizende toe schouwers langsheen het parcours wordt het van avond en morgen zaterdag weer een groots feest. Een sensationele bedoening voor de kijkers langs de weg. een fenomenale lij densweg voor het grootste gedeelte van de deelne mers. Samenwerking en prestatiezucht Volgens onze gespreks partners is het denderend sukses van deze doden tochten in hoofdzaak te danken aan de geweldige prestatiedrang der deelne mers. Daarnaast is er na tuurlijk een groot gedeelte lijk. Het inschrijvingsgeld wordt zo laag mogelijk ge houden. Diegenen die zich vooraf laten inschrijven moeten slechts 250 frank neertellen. Wandelaars die de avond van het vertrek hun rugnummer komen af halen betalen honderd frank meer. Daarvoor krijgen ze natuurlijk een heleboel in de plaats. De deelnemers ont vangen voor dit inschrij vingsbedrag medische ver zorging in de zowat twaalf kontroleposten langsheen de omloop. We zorgen eveneens voor de nodige frisdranken, voor fruit, soep en andere versterkende dranken. Ook de (voor sommige wandelaars) ver lossende bezemwagen is voorzien, ledereen die de tocht tot een goed einde brengt, vorig jaar waren er dat zo'n 1.700 krijgt achter af een waardevolle me daille overhandigd. Velen zijn dan ook echt onrecht vaardig in hun beoordeling van onze organisatie. «Be talen om te Bornem te ko men afzien. Schandalig is dat!» Dat is de uitspraak van vele Klein-Brabanders, doch diegenen die met ons werk vertrouwd zijn weten wel beter!» Kadee: wandelklub of jeugdhuis? Dankzij het geweldige suk- jeugdhuis vertrouwd zijn weten natuurlijk wel beter. Natuurlijk zijn we nu in een echte krisisperiode terecht gekomen. Dat is geen uit zondering, want zulke toe stand heerst op dit moment in zowat elk jeugdhuis. Dat is nou eenmaal een teken des tijds. De glansperiode van tien jaar geleden ligt ver achter de rug. Niet voor goed. We zijn ervan over tuigd dat de jeugdhuizen nog een erg zonnige toe komst voor de boeg heb ben!» Nieuwigheid Het wordt vandaag vrijdag een drukke dag voor de or ganisatoren van Kadee. Na reeds een erg gevulde week, wordt van 's morgens vroeg voor het onthaal der wandelaars gezorgd. Te 19 uur wordt het ganse doden- tochtgezelschap op het gemeentehuis ontvangen. De wandelaars van het laatste uur kunnen zich tus sen 18u30 en 21.00 uur la ten inschrijven in de reuze- Luk De Rijck tent die staat opgesteld langsheen het Cardinaal Cardijnplein. Te 21.00 uur stipt wordt dan de start ge geven van deze jubileum- dodentocht. Voorafgegaan door een feeststoet en de lit ïigen wandelmid- méelwat publiciteit Dyoorde Bornemse die periode was le^lelsport ook in ïant bijzonder geworden De 'ojleelname in 1973 talles een logisch w< moment hebben we haast het dubbel aantal voorin schrijvingen van vorig jaar. Zulks belooft natuurlijk. Al les laat dan ook voorzien dat we voor onze jubileum- tocht van 10 en 11 augustus nog meer wandelaars zul len mogen verwelkomen echte wandelaars, die de Bornemse dodentochten niet meer kunnen of willen missen. Zij beschouwen hun wandelseizoen als mis lukt indien ze niet aan de honderd moordende kilo meters van Kadee hebben deelgenomen. Van maan- oA.oiicsn (traditionele) doodskist trekken de meer dan twee duizend wandelaars (dat staat nu reeds vast) door heen de centrumstraten van de gemeente. Door onze gesprekspartners werd erop gewezen dat deze zes kilometerlange optocht in het totaal aantal kilometers is inbegrepen. Wanneer het grootste gedeelte der wan delaars rond 22.00 uur de Rijksweg ter hoogte van Nu- tricia oversteken, hebben ze nog slechts... 94 kilome ter voor de boeg. 's Zater dags wordt dan de start ge geven van de reeds geci teerde jeugdwandeling over tien kilometer. Nu reeds staat een ding vast: deze tiende jubi- leumdodentocht zal weer een massa wandelaars en kijkers naar het hartje van Klein-Brabant lokken en de plaatselijke herber giers doen glimlachen. Voor hen wordt het een groots kermisweekein- de... Na de traditionele vakantiekalmte is zulks zeker en vast welgeko men! Zo was het vorig jaar: meer dan 2.100 wandelaars als één sportieve; man achter de Kadeevlag. Spijtig genoeg 5d jonge «Okpado» in reeds met pasen irij worden gedra- )n is de sfeer van Jrt zaamheid die at alles was ont- Tiean was de mili- wegstelling voor de */a entocht echt in- id te noemen», te onze zegsman lei ik J sch de het vooruitzicht Tiflieumdodentocht dan tijdens ons rekordjaar van vorig jaar.» Toen lieten zich welgeteld 2.157 wandelaars inschrij ven voor de moordende tocht over honderd keiharde kilometer. Deze meer dan tweeduizend wandelaars waren verdeeld over niet minder dan achttien natio naliteiten, waaronder spor- tievelingen uit Hongarije, Zwitserland, Nederland, Engeland, Duitsland, Luxemburg, Finland, Italië, Frankrijk, Canada, USA, Oostenriik. Denemarken. den te voren zijn de mede werkers met de planning en de organisatie van de tocht bezig. Het verzorgen van de public-relations, het uitstip pelen van de tocht en het instaan voor de juiste bege leiding der deelnemers is inderdaad geen kinderspel. Verantwoordelijke Dre De Clerck: «Wij houden aan de dodentochten geen frank over. Vele buitenstaanders beweren natuurlijk dat we aan deze jaarlijkse organi satie een aardige stuiver verdienen Al te nek natuur- ses van de Bornemse do- dentocht, wordt het organi serend jeugdhuis «Kadee» meer en meer als een echte wandelvereniging aanzien. Vele bloeiende initiatieven van weleer gingen inder daad ter ziele, de interna tionale dodentocht, de ok- tobermarsen en de paas tochten vormen nu inder daad het zwaartepunt van het jaarlijks Kadee programma. Zijn deze suk- sesrijke wandelorganisaties er niet rechtstreeks de oor zaak van dat vele zaken, ei gen aan een jeugdhuis, nu onmogelijk zijn geworden? Dre De Clerck en voorzitster Lutgard Van Lent denken het niet: «We weten natuur lijk wel dat vele Klein- Brabanders uitkramen dat Kadee uitsluitend een wan delvereniging is geworden. Dat we dus in onze echte jeugdhuiswerking zouden tekortschieten. Diegenen die met ons beleid in ons Voorzitster Lutgard Van Lent: «Door het organiseren van onze dodentocht treden we als jeugdhuis naar bui ten. Ook dat is voor een jeugdhuis als Kadee van enorm groot belang. Het is natuurlijk waar dat vroeger heel wat meer initiatieven werden genomen, op alle gebied trouwens. De tijden zijn echter veranderd. Ka dee is meegegroeid en ge ëvolueerd. Net als de do dentochten zal ook ons jeugdhuis standhouden. De retro-mode zal voor ons zelfs een nieuwe bloeipe riode inluiden. Het nieuwe Kadee-publiek voelt zich wel minder bij het doden- tochtgebeuren betrokken dan de mensen van het eer ste uur, Heelwat jongeren worden echter door de zelfde dodentocht gestimu leerd om ook op het vlak van de echte jeugdhuiswerking hun verantwoordelijkheid on te nemen. Ze leren meer Bornemnaar Luk De Rijck, de geestelijke vader van de Bornemse dodentocht spreekt honderduit over deze Kadee-organisatie. Over het ontstaan ervan, de talrijke plezierige anekdoten die hij tijdens de beginjaren heeft meegemaakt. Over de moeilijkheden en ontgoochelingen ook. «In al deze drukte rond de organisatie van deze jubiieumtocht mogen de mensen van het Vlaamse Kruis zeker niet over het hoofd gezien worden» aldus Luk De Rijck. «Gedurende die negen voorbije jaren hebben ze 24 uur lang het beste van zichzelf gegeven om de honderden wandelaars in de beste omstandigheden opnieuw op de been te helpen. Hoeveel pijnlijke blaren hebben ze niet verzorgd? Hoeveel vermoeide be nen niet gemasseerd en ander menselijk leed proberen te verzach ten? Hopelijk worden zij tijdens de feestelijkheden rond deze tiende uitgave van de dodentocht niet vergeten. Ze verdienen eenieders waardering voor hun toewijding en vooral voor hun belangloze inzet ten voordele ?an de dodentocht en de wande laars. Dank u, jongens van het Vlaamse kruis!» reportage froncoii oppen

De Voorpost | 1979 | | pagina 27