alleen voo "Frank en Manu De Caluwe: Francorchamps een rijke ervaring ■illlliMi'ililB mH I: yuxomi ■TMhiIIiM g||i; - HHH 36 - 10.8.1979 - De Voorpost Frank en Manu De Caluwe namen deel aan de jongste ""*24 uren race van Francorchamps. Ze presteren meer dan bevredigend, tot een dom mechanisch defekt hen ertoe dwong de wagen aan de kant te zetten. Ofschoon bij hen en bij hun mechaniciens de vaste wil aanwezig was om de wagen ter plaatse te herstellen, iets wat ongeveer twee uur werk zou kosten, besloot een koerskommissaris dat het Wase Duo mocht inpakken. Toch was die deelname van de monsterrit voor de brothers De Caluwe een reusachtige ervaring. Het viel best mee zo rondjes draaien aan een verschrikkelijk hoog gemiddelde op spekgladde wegen. Volgend jaar zijn ze weer van de partij, maar dan hopelijk met meer meeval. Opvallend in deze etmaal race was ook de deelname en de prestatie van de ge broeders De Caluwé; jon gens uit onze eigen streek. Zij gingen van start met een Ford Escort RS 2000 die zij met behulp van hun eigen mekaniciens zelf hadden voorbereid. Startend zon der enige ervaring op deze omloop konden de gebroe ders De Caluwé uiteraard zeer tevreden zijn met een 42ste startplaats. In het be gin van de wedstrijd gingen zij er voorzichtig tegenaan want de regen had de nieuwe wegdek spekglad gemaakt en het risico om van de baan te gaan schuilde in elke bocht. Dat moesten sommige gere- nomeerde piloten zoals J.P. Beltoise en Paulus aan de lijve ondervinden. Het on geval van Beltoise lag zelf aan de basis van het stilleg gen van de wedstrijd voor een periode van een ander half uur. Toen het had opgehouden met regenen, ging de race weer van start waardoor de baan snel ging drogen. Dat De gebroeders De Caluwé, links Manu, rechts Frank, (mk) was dan meteen ook het begin van de remonte van de De Caluwe's. Ze stopten aan de pits en lieten in een rekordtijd slicks monteren. Hierbij kwam de vakkennis van hun mekani ciens (allen amateurs) aan het licht. Zij moesten zeker niet onderdoen voor de pro fessionelen van de grote teams. Geleidelijk rukten zij dan naar de 17de plaats op die zij wisten te behouden en te verstevigen in het eerste deel van de nacht. Om 0.30 uur sloeg echter het noodlot toe. De slicks leken wel heel snel maar sleten te snel. Om 22 uur waren ze verplicht geweest andere banden te monteren van een zwaardere materie. Maar deze bleken niet warm te geraken waardoor de baanvastheid verminderde. Zelf rond middernacht toen Manu het stuur overgaf aan zijn broer Frank, moesten de specialisten van Dunlop vaststellen dat ze nog niet op temperatuur waren. Frank De Caluwé, onwe tend, ging terug van start in de overtuiging goed opge warmde banden te hebben. Om half één ging het mis. Hij raakte in een bocht even de borduur van het circuit, waardoor het carter de baan raakte en openscheurde. Met 'n olielek moest hij dan wel terug naar de pits waar de mecaniciens al klaar stonden om het carter te vervangen Doch de stand- commisaris dacht er anders over. Hij vreesde dat na de reparatie de olie zou blijven wegvloeien waardoor de baan spiegelglad en te ge vaarlijk zou worden. Dit zou inderdaad zo zijn zou men hem niet vervangen maar gewoon herstellen. Het ver vangen zou wel 2 uur in be slag genomen hebben maar was het vooral de be doeling niet de 24 uren uit te rijden. En, dit was volgens Manu De Caluwé, met wie wij 'n gesprek hadden best moge lijk geweest. De wagen draaide nog goed rond en er viel niets abnormaals te konstateren. verder nog te vertellen dat vooral als men denkt dat het team volgend jaar te- nog maar aan hun 2de s rugkomt, maar dan hopelijk zoen zijn in het Nation op een Capri. Dat hangt kampioenschap. Voor echter <af van de goodwill seizoen beogen zij een ei ovenwinning in het ka oenschap en wij zien best toe in staat De Caluwé Racing komt uit de bocht aan het Club House, (mk) Dat hij teleurgesteld was hoeven we U niet te vertel len maar al bij al vond hij het een geweldige ervaring. Het nieuwe circuit vond hij geweldig, wel iets trager dan het oude, maar zeker even spektakulair. De 24 uren race vond hij veelei send voor de piloot, maar nog afmattender voor de wagens. Manu De Caluwé wist ons van de sponsers maar wie zou zo'n goed team geen vertrouwen schenken? Vo rig jaar wonnen zij toch de Marlboro Cup en eindigden ze dikwijls eerste in het Na tionaal kampioenschap voor produktiewagens klasse 2. Deze jongens ge assisteerd door puike me kaniciens, zullen het zeker nog veel verder brengen, We zien ze dan volgend ja b zeker terug op Franch< champs en waarom dan n op eenCapri 74 te 9360 Buggenh tel. 052/33.43.49 T rein: Vierhuizen - instruktie zwembad Buggenhout. Kleur groen-zwart KBC Malderensec taris Mare Tierens, lenheide 21 te 2910 M deren tel: 052/33.33. Terrein: Kouterbaan te Malderen. Kleur blauw-zwart KBC Oppuurs: secr ris Louis Van Sch™* Heiken 51 te 2688 Si Amands t 052/33.23.33 Terrein Mijsel, Meirstraat 29 Oppuurs. Kleuren: ro zwart Krachtbalclub Tem secretarisTheo Van Biest, Hoilebeek 52 Temse (tel. 031/71.14. Terrein: Prinsenlaan Temse (naast de kerk) KBC Opstalsecret Jean Van Praet, Bro straat 36 te 9360 B genhout. Terrein: Bro straat 36. Kleurenwit Globetrotters Baasrod secretaris: Louis heyen, Ursmarusstraat te 9350 Baasrode. T 052/33.43.80. Terre Rosstraat 7 te Baasro Kleuren: wit-geel. De voorspelers mogen de bal ook overtippen naar een achter speler secretaris Maria De Amands. Kleuren: geel- Schutter, Heiken 51 te zwart 2688 Sint-Amands tel. KBC Buggenhout: se 052/33.23.33. Terrein: cretaris Leopold Brus Heiken 51, te Sint- selmans, Diepmeerstraat r», -y/»s, De term 'Krachtbal' is een beetje misleidend. Het is wel niet direkt een sport voor niet getrainde spillebenen, maar heeft aan de andere kant niets te zien met enige kracht patserij. Krachtbal is een authentieke Vlaamse balsport, ontstaan in Brugge en in vorm ge goten door een leraar Lichamelijke Opvoeding, Etienne Schots, die de sport in feite in het instituut waar hij ook nu nog les geeft boven de doopvont hield. Dat was in de zestiger jaren. Vanaf 1964 werd in Vlaanderen gestart met een echte kompetitie, zodat dit jaar het eigen lijke kompetitiekrachtbal zijn 15e verjaardag viert. De sport heeft inmid dels ook enige naam verworven buiten onze grenzen. De poulainsvan Etienne Schotte onder namen zelfs een propa- gandareis naar de Ver enigde Staten, die rond uit een sukses op alle gebied bleek waaraan de Amerikaanse sportkran ten heelwat aandacht besteedden. Belangrijk is dat in de States de krachtbalsport inmiddels definitief van de grond is gekomen. Er volgde bij ons ook nationale er kenning door officiöle overheidsorganis- men voor de sport, zoals het BLOSO. De sport kreeg in feite de naam Krachtbal toege deeld, omdat bij dit spel vooral de kracht bij de beoefenaars bevorderd wordt. Het spel wordt gespeeld met 2 ploegen, bestaande uit 4 man elk, die mekaar bekampen met ene bal waarvan het gewicht, afhankelijk van de leeftijdskategorie die de wedstrijd, speelt, varieert van 1 tot 5 kilogram, een zoge naamde 'medecinebal' dus. Het spel verloopt een beetje volgens het zelfde stramien als de wijze waarop een kaats wedstrijd wordt ge speeld, vooral dan voor wat het boeken van ter reinwinst betreft. De ver gelijking gaat echter he lemaal niet op voor de omvang van de bal zelf waarmee gespeeld wordt want een bal van 5 kilogram heeft een om trek variërend van 1.08 Krachtbal is een gezonde sport voor iedereen. Zo moet het. tot 1.15 meter! Het spel wordt gespeeld op een veld van 26 bij 14 meter, te vergelijken met de afmetingen van een tennisveld, iets breder eigenlijk, waarbij het de bedoeling is de bal in het doelgebied te krijgen van de tegenpartij, die dat uiteraard tracht te ver hinderen. Dat is inder daad in dezelfde zin als bij rugby, maar bij krachtbal zijn er nooit persoonlijke fysische kontakten, en dat is ook de reden waarom deze sport bij uitstek veilig te noemen is. Enkel had den wij de indruk dat bij het werpen van de bal en ook het intercepteren het on inziens van het grootste belang is dat de spelers langdurig opge warmd zijn, omdat de spieren extra belast wor den door het balge wicht en de kracht waar mee deze geworpen of opgevangen wordt. Het is trouwens niet toe vallig dat juist deze sport het spierstelsel optimaal schijnt te ontwikkelen. Dat werd bij een onder zoek met verscheidene atleten uit andere sport- takken ook wetenschap pelijk bewezen. Kracht bal ontwikkelt alle spie ren van het lichaam. Het is een totale, komplete atletische sport, die zorgt voor een harmo nische ontwikkeling van de beoefenaar. Boven dien is er op het ge bied van infrastrukturele normen weinig of niets nodig. Op een dood gewoon voetbalveld kun nen gemakkelijk 5 krachtbalvelden worden ingedeeld. Men heeft ver der niets nodig dan een medecinebal en een ge wone sportuitrusting. Enkel voor wat het schoeisel betreft, zijn voor buitenwedstrijden voetbalschoenen aange wezen. Krachtbal kan echter ook gemakkelijk in zaal worden beoefend en is daardoor in België een sport die men het ganse jaar kan spelen. Zodoende is deze dis cipline tevens bij uitstek geschikt voor beoefe ning in schoolverband. Het is trouwens niet toevallig dat de sport in kwestie in dit milieu werd ontdekt en ook hier zijn eerste opgang heeft gekend. Krachtbal is uit stekend voor het op peil houden van een goede fysieke konditie, het hoeft anders weinig be toog dat iemand zonder training niet lang op een krachtbalveld zal staan. Dat is natuurlijk het geval voor de meeste sporten, konditie kwe ken en behouden is tot op zekere punten in feite hetzelfde, maar feit is dat bij krachtbal de 8 op het veld evoluerende spelers permanent in be weging zijn en de ganse tijd door te maken krij gen met het 'verwerken' van een toch niet licht te noemen bal... Clubs uit de streek Osiris SV Aalst: se cretaris Alfred Dockers, Molenstraat 19 te 9140 Erpe Tel. 053/21.62.29. Terrein: Osbroeksta- dion, Parklaan Aalst. Kleurenoranje-blauw S.A.K.K. Sint Amands: Dit kunnen slechts geoefende spelers.

De Voorpost | 1979 | | pagina 36