i 3 MINIEMENPLOEG VAN S.K. AALST GEHULDIGD SINT JOBFEESTEN AAN TWEEDE LUSTRUM TOE Vijf eeuwen St.-Martinuskerk te Aalst Gezellig dagje uit., met derde leeftijd en mindervaliden PROGRAMMA VEROM THOOIS [flflUSl - IU.O.13/» - d mlniemenploeg van S.K. Aalst ward zaterdag om uur uitgenodigd in het kasteel Ter Linden, ter tegenheid van het behalen van de kampioenstitel hun reeks. Een fiere voorzitter Willy Van at|0ssevelde mocht uit de handen van de schepen den sport, Eddy Monsieur, het ereplakket van de >e-id Aalst ontvangen. Alle Jonge voetballertjes enigen eveneens een vlagje van de stad Aalst als anfinnering aan deze feestelijke dag. iet 3," hepen Monsieur ver- volgende receptie (waar- itkomde de miniemen- om reeds volgend jaar eroeg en een deel van het niet?) S.K. Aalst in de instuur van S.K. Aalst nieuwe, gerestaureerde al verontschuldigde de feestzaal te mogen be- 'Jt rgemeester en tal van groeten. meenteraadsleden die In zijn speech beklem- •e«t vakantie zijn. Hij toonde de schepen van opte eveneens op een sport, hoe belangrijk het is de jeugd in de sport aan bod te laten komen, zij zullen het zijn die later op een hogerniveau aan sport zullen doen. Doch hij vroeg zich ook af, hoeveel van deze jonge mensen er ooit in het eerste elftal zouden voetballen. Deze nega tieve instelling, die de jonge spelers reeds ken nen, moet door de trai ner van de ploeg op een vakkundige manier om gevormd worden tot een positieve instelling, zo dat er bij de miniemen De kampioen-miniemen van S.K. Aalst, samen met ouders en het bestuur van de voetbalploeg, werden door het stadsbestuur ontvangen in het kasteel Ter Linden. (Mark) geen gebrek aan inzet is, maar een voortdurend volharden en beter willen aanwezig is. Ook de technische begeleiding is de taak van de trainer. Freddy Schoonjans, trainer van de miniemen- ploeg van S.K. Aalst, werd dan ook door de schepen in de bloe metjes gezet. Hij slaag de erin zijn ploeg kam pioen te laten worden, nadat zij reeds vorig jaar een vijfde plaats in het klassement behaalden. Voorzitter Van Mossevel- de dankte de schepen voor deze receptie en stipte aan dat er in de ploeg heel wat talent zit, dat het waarschijnlijk verder dan de eerste ploeg zou «schoppen» en wel eens op interna tionaal niveau zou kun nen schitteren. De voorzitter mocht dan het ereplakket van de stad Aalst ontvangen en de spelers en trainer kregen van de stad een vlagje als herinnering aan deze voor hen toch wel belangrijke dag. G.V.D.B. Schepen Monsieur overhandigde aan de voorzitter van de S.K.-voetballers een erkennings- plaat Terecht voor de mooie prestatie van de miniemen van deze ploeg, (mark) maandag 27 augustus organiseert het Stadsbes- een reis voor alle gepensioneerden en minderva- n van Groot-Aalst naar het Boudewijnpark te gge. leflname in de onkosten rium (dolfijnenshow), Heir- fr. voor de kombi-kaart manklok (astronomisch toegang veschaft tot uurwerk), tresorama (schat- ende attrakties: dolfina- ten), minitreintje en balzaal met Hooghuysorgel. Deelnemers van de deel gemeenten zullen op be paalde plaatsen worden opgehaald en terugge bracht. Uren en plaatsen van haltes zullen via de stadsberichten en de pers worden medegedeeld. Algemene verzamelplaats voor het vertrek is de Par king aan de Pontstraat. In het Boudewijnpark is er gelegenheid tot middagma len voor de prijs van 190 fr, dienst inbegrepen. Menu 1: Halve kip, sla en tomaten, frieten, drink. Menu 2: Koude schotel (sla, garnaaltomaat, asperges, ham een ei, koud varkens gebraad, mayonnaise), frie ten rink. Menukeuze te bepalen bij de inschrijving. Inschrijvingen tot uiterlijk 20 augustus. Bij de lokale gepensioneer denbonden voor aangeslo ten leden In het dienstcentrum Op het sekretariaat van schepen Edgard Hooghuys, Stadhuis. LH 10,11 en 12 augustus worden dit jaar voor de tiende ir de «Sint-Jobfeesten» ingericht in de hovingen i de paters Kapucynen aan de Kapucienenlaan te st. Deze feesten zijn de voortzetting van de oamse Kermissen die nog dateren van vóór de daede Wereldoorlog. o opbrengst kwam de 100) en de bewoners en j^ies ten goede, de her- sympatisanten van de pa- ing van kerk en kloos- rochie, die een stukje kwa men eten, een pintje drin ken of van een heerlijk wijntje kwamen genieten. Met de steun van velen konden dus winsten worden gemaakt waarmee o.a. de jeugdlokalen konden wor- sport- het later het Sint- ■irentiuskollege. Velen l3en zich nog die massaal ebchte feesten herinne- i in een overdadig ver- aiid en bevlagd dekor, i^rgoten met feëerieke be- ntng, met spelen als «al- den aangepast, •rijs», «alles kapot» en- pleinen irder, of de «Chinese» meubilair in de parochiezaal die liefdesbriefjes over vernieuwd... maar er werd 'eer bracht. ook nog iets aan de kant ge- gr»n de St. Antonius- legd voor het bouwen van ichie werd opgericht, een parochiaal centrum, de Vlaamse Ker- Zodra een akkoord wordt ingericht onder de bereikt met de provinciale «St. Jobfeesten», overheid van de Kapucynen nieuwe parochie uit- in verband met de vesti- elwen vraagt immers veel gingsplaats zal met de uit- véDat begrepen de or- voering van dit groots opzet disatoren, de medewer- worden aangevangen. Daar 5 (regelmatig meer dan is natuurlijk geld voor nodig. Vrijdag 10 19,30 uur: reuzebelast 15.000 frank geldprijzen (2.000,1.500,1.250,1.000,750, enz.) Inleg 25 frank Zaterdag 11 augustus: allerhande atrakties voor groot en klein. Kinder molen, schiettent, hallo-Smito, vissen... 20,00 uur: 3e zangwedstrijd van «Levensvreug de» (schiftingen). Orkest: F.S. Band. Inkom gra tis. Bodega en cremerie. Restaurant open vanaf 19 uur. Zondag 12 augustus 15,00 uur: Kindernamiddag met goochelaar Sarkos. (Inkom 30 frank. Nieuw programma voor groot en klein) 20,00 uur: Orkest «The Sonor Band» met zangeres Inge Summerland. 23,00 uur: Trekking tombola (Kleuren TV, draagbare TV....) Attrakties: kindermolen, Bodegai cremerie, feest tent. Het restaurant is open vanaf 17 uur. Kaarten voor het restaurant: 200 frank (bij de paro chiepriesters en de bestuursleden). Echt goedkoop voor wat je daar op je bord krijgt! Menu: Tomatensoep Brochetten met provengaalse saus of Kippesauté met hawaïaanse saus h rieten Perzik Nog even het bestuur vermelden: Voorzitter: Theo Van Gyseghem Ondervoorzitter: Oscar Van Den Borre Sekr -schatbewaarder: Richard Staelens Adj. sekr.: Valery Corthals Assist, schatbewaarder: Gerrit Vervecken Leden: pastoor en onderpastoor; Ben en Peter Blanckaert, Willy Clotman, Mare De Pelsmaecker, Roger De Schrijver, Mevr. Kiekepoos, Luc Kinder mans, Walter Tryssesoone, Gaby Van Gyseghem en Mr. en Mevr. Edmond Van Titelboom U weet dus waarheen u te wenden. Geslaagd zullen de St. Jobfeesten alleszins weer zijn. Zorg dat je d'er bij bent... W.L. De 10e St. Jobfeesten zijn dan ook van grote beteke nis. Onder het motto «Wij bouwen ons parochiaal Centrum» hoopt men heel wal sympatisanten van de b|| vori ^„heden, de parochie naar de St. Job- déuren dit iaar gratis open. feesten te trekken, en van de andere kant stelt men, uit Men hoopt dan óok dat men dankbaarheid voor de steun weer een massa mensen mag begroeten, en dat men ophieuw knaldagen tege moet gaat. ""tiend jaar zal het juist vijf eeuwen geleden zijn met de bouw van de St.-Martinuskerk een ivang werd genomen, nl. in 1480. feit zal dan ook verre van ongemerkt voorbijgaan 3pton komitee Is reeds geruime tijd doende alles n de puntjes te regelen. r afwachting verscheen een folder over de ibflartinuskerk, een publikatie van de stad Aalst, Itlg gedrukt In de stadsdrukkerij. is de 15e eeuw ver- Mechelse Keldermans jgkte de leidende rol dat een leidernde rol in w de Doornikse steen- de 15e en 16e eeuw gwers en werd meer speelde. >ep gedaan op Bra- 9 tse bouwmeesters kerken, schepenhui- 1(j ja gildehuizen, «ste- ,tien kastelen op te I kenZe zullen er hun a n stempel op druk- vanwaar de voor nl t-Vlaanderen sche benaming «Bra- se Gotiek» die de !e üdegotiek en de rt&ieke Franse stilaan o| ringt. merkend was het ge- w van de Brabantse v!'steen door geslach- jl Jouwmeesters, o.m. geslacht van de l Brabantse Gotiek ken merkt zich door sober buitenaanzicht en door harmonie van de lijnen in de binnen-architektuur. Verder een krulkoopka- piteel in de kerken, de ontwikkeling van de kerkportalen, monumen tale vierkante toren bouw, met spits in ste nen kantwerk, speelse versiering op muurvlak ken, driehoekige oculi en pinakels op trapvormige gevels van burgerlijke gebouwen. In 1480 werd met de bouw van de ST-Mar- tinuskerk begonnen o.l.v. gemeentelijke bouwmeester Jan Van der Wouwe. Feitelijke bouwheren waren de Antwerpse katedraal- bouwers Herman den Domien en Waghema- kere op gevolgd door Laurens Keldermans. Opgetrokken in Ledische zandsteen werd het kerk gebouw in 1659 afgeslo ten door een «voorlo pige» bakstenen muur. De idee van de aanbouw van drie laatste zuilen- vlakken en van een 130 m hoge westertoren liet men in 1730 varen. Een barok-portaal werd dan tegen de noodmuur ge plaatst «een onvoldoen de simfonie in gotische schoonheid», volgens Frits Courteaux. In 1947 werd de toren door een hevige brand geteisterd. De restaura tiewerken slaagden ech ter zeer goed. De buitenarchitektuur is eerder sober. Al de ver sieringsmotieven werden samen gebracht op de transepten. In de topgevel van de zuidelijke dwarsbeuk en geflankeerd wordt door hoektorentjes het fijne krulkookhaken, vindt men de kenmerkende drie segmentbogige drie- hoekvormige ocili terug. Het maaswerk van ocili, borstwering en spits boog is verwerkt in de vorm van zeshoekige al- veolen van bijencellen of visblazen. Het portaal toont een Tudorboog omlijst met door elkaar gestrengelde akkolagebogen. Aan de voet van het dak loopt een kunstig gesneden borstwering. Zeventien kapellen en drieëntwintig altaren herinneren in deze naar het basilikaal schema opgetrokken St-Marti- nuskerk aan een rijk middeleeuws en laat middeleeuws gildeleven. De koorafsluiting is ze- venhoekig: zeven straal kapellen, niet geschei den door muren, laten een dubbele kooromloop toe met zuilen die een waaiervormig ribgewelf torsen. De Spitsbogen zijn voor al in het laat-gotisch koor ongewoon sierlijk. Het laat-gotisch interieur harmieert uitstekend met de barokkuntswerken die de kerk versieren. Schil derijen van Rubbens, De Craeyer, de school van otto Venius, Thijs, Van Cleef zijn er te bekijken. Verder de sakramentsto- ren gebeeldhouwd door J. Duquesnoy de Oude, de grafsteen van Dirk Martens, de kapittelzaal met muurschildering uit de 16e eeuw en de drie- torenmonstrans uit 1631 die 1 meter hoog is, en 3 kg weegt (goud, zilver en edelstenen). LH Noor ienegte daogen in vakanse gewelst t'hemmen. Zé, da doet a toch let zee, as ge tèn verom a stad ziet en a hools en annen hof en ghlel da pak drikwelrk da z' ondertlssen In abls gedaven hemmen. En de Velrpost die ooltge- kommen es blnsjt dagge weg wortj... 'k Trek er vrled geren ne kier ooit, mor 'k kom toch geren nor hools oeik. Want ne mensj 'n wetj alle dinges nl die der ondertlssen kenne gebeiren. Gelèk as 'n kapelle dad afbrandt, oeik iet woor da 'k gralèk spo'yt van hem, al pertank da 'k die kapelle noelt nl van binnen gezing 'n hem zee. Mor 't es oeik eh stik van ons stad en hoe da 't komt of nl, mor ne mensj haaft dor toch oon hein? En as geh tèn hoelrt verteller* da 't hier swoyles flien aal te goe weir gewelst 'n heit, zedde van den andere kant toch kontent dagge der ne kier ooitgemoysd hetj en dagge ne kier kenne zing hetj da 't er toch nog 'n zonne es die kaan schoynen... Want as ek hier oonging was 't hier ne weir ne kier eh weir... allei, gelèk as men hier gewoein zen. En 'k was nog ngin Ier weg, zjustekes tot Mobeuzj en door schein de zon' aal. Pesies of da 't slecht weir allein mor ver ons land weggeleid is... Ja, domei wedje aal lanst wa kant da 't ek g'haven hem van de joor. Jooi'k, 't es zjust nor Frankerèk. En 'k teif a verzeikeren da 't geer goe was zee. Van weir, van eiten en van drinken! En on den iesten die meh vroeg wa da 'k allemol gezing hem onder de boon, hem ek g' antwoord: gralèk veil Hollanders! En 't es woor zee. De die ziede lanst alle kanten. Zé, 't 'n kaan ajjer allicht ni veil schillen hein, mor 'k gon ajjer toch ne kier vertellen oever die ienegte daogen da 'k weg geweist hem. Gejjer in Frankerèk zaogde vroeger pekanst allien mor Belzjen royn meh karravans on heer gat, mor na va serrewoerdeg eèn da pekanst allemol Hollan ders. Meh of zonder karravan, mor toch attoyd gelooin gelèk as mooileizels. Al pertank da ze geer giene reklam 'n goon maoken zee meh mooileizels. Wel meh heer koeien.. Want geer on dad hotélleken woor da 'k ienegt daogen schoei leven gon scheppen hem, zaoten d' er dor 'n moejer meh heer dochter en dor iveranst ne knol boy... en door stont den helft van 't jonk mansvolk van de procht op te zing. 't Er woren der zelfs ienegte die der heer kwam pen boyzetten... vértetrèkteiren... en tèn mochte ze bleive zitten. Da woren ghiel zelkes jonges ooit den boerestiel. Want die twie teiklas zaoten dor meh mier as dan helft van... allei ja, ba 'n koei zojje kenne klappen oever ne volhannegen nelr... oepen en bloeit... Denne knold ie dor boy was en die oeik van oever den doyk kwamp, waa ghiel zeikes reklam maoken vér heer stieren, want den dienen hooi dor azoei 'n soert van oeveraal oon mor he 'n wist ghiel zeikes ni woveir dat er dor knoppen oon stonten...Pier va schrik da ze zollen gepeisd hemmen dad ons Vloms oeik Hollands was, hem ek meh ghielegans lanst den andere kant gon zetten... En ja, wa da 'k geer oeik vernoemen es dat es dat er hem geer in da procheken van azoei iveranst 'n goei zes- zeivenhonderd zielen, ne minister van hier eh gedoeng gekocht hooi. En dat 'n geer ghiel de gemintjerood ba hem lote kommen heit ver kennes te moaken. En dat 'n heer liere roystoorten eiten heit, want da koste ze geer nog ni. Door zol allicht iet kennen inzitten ver d' Olsjteneers hei,. Want vlooin 'n zelle ze geer tèn gheielziekes nog minder kennen., 'k Hooi der al op gepeisd zee, mor ja, ik 'n ben nog giene minister hein... En wa da meh oeik opgevallen es, dad es da 't er geer kadeikes van twèllef of vieting joor ne ghiel dag rond- fijolieteren meh brommers en lawoyt maoken teigen de steiren op. En zonder pispot op here kop zee. Dat 'n es ghier pesies ni verplicht gelèk as ba ons. Mor allei, noem ma nog ne kier woor da 't er zoeikviel verplicht en verboeien es gelèk as hier... En oever te besporen op de mazoet en den naft, door 'n hoeirde geh geer oeik jakken af zee. Wa da 'k wel moen zeggen dad es da 't er geer zoeiveil manke loeipen. 'k Vroeg da geer on ne knol worboy dat da kwamp en en den diene eksplekdierden meh dat da kwamp omdat er geer veil minder doktoers zèn as ba ons, woor da ze makanderen de kop fleis zollen inloeipen. En domei, as 't er geer imand zen bien brékt, diert da zudoneg lank veir dat er nen doktoer boy gekommen es of veir dat 'n in 't hospetool gelrokt, dat dad al pekanst oneingegroedj es veir da ze dor ne poeit nor ooitsteiken...' Es 't woor, 'k weit ni zee en liegt en dienen tèn lieg ek ik... Ja, binsjt da 'k er op peis, binne 'n weik of twie es 't hier verom ne kier ambachtsmèrt op de Mèrt hein... 't Sondaos 's meires. Awei, geer in da ghiel klein procheken hein, wat 't oeik zjust ambachtsmèrt. Mor 'k teif a zeggen dat da geer anderen bisj es zee. Da dierden geer azoei mor droy daogen, vroydag, zoterdag en zondag. En 't standvasteg woren der dor van de gemintjerood omtrentj. En alle noenen mochten de mensjen die dor on meidein, heer achter eh gelozen «ierewoyn» kommen. En allemaan was kontent... 'k Ben ne kier krejeis hoe da 't hier van de joor zal verloeipen. Mor 'k hem geer stro peizen: beiter in eh klein gezwommen as in eh groeit verdronken... DOLF

De Voorpost | 1979 | | pagina 3