DEWAC0-V00RZITTER FRANS BLANCKAERT: «WIJ ZULLEN NIET KAPITULEREN VOOR ONVERANTWOORDELIJKEN» NIEUWERKERKSE VARKENSKWEKERIJ KRIJGT NIEUWE VERGUNNING VOOR 10 JAAR Schepen Monsieur is voor inspraak van Dewaco-huurders Open brief als antwoord op de niet met de waarheid strokende verklaringen van de heer Eddy Monsieur in «Voor Allen» van 3.8.1979 ENKELE RANDBEMERKINGEN VAN SCHEPEN E. MONSIEUR OP OE ZOGENAAMDE NIET MET DE WAARHEID STROKENDE VERKLARINGEN E 4 - 10.8.1979 - De Voorpost De jaren liepen voorbij en het was pas in 1969 dat Dewaco startte met de bouw van een eerste appartementsgebouw van 46 sociale appartementen. Weldra volgden ook drie andere blokken zodat men op dit ogen blik reeds beschikt over 192 woongelegenheden. Naar de heer Blanckaert ons mededeelde werd om de kosten te drukken voor de bouw van de derde en de vierde blok de zelfde plannen gebruikt als voor de eerste gebouwen. Niettemin was de kostprijs van één ge bouw van 27 miljoen gestegen tot 40 miljoen per stuk. Plannen Op dit ogenblik zijn ook de plannen reeds klaar voor de bouw van 3 nieuwe buildings in de direkte omgeving, terwijl ook de kredieten voor Blok 5 reeds beschikbaar gesteld wer den door de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting door wie Dewaco erkend werd als sociale bouwmaatschappij. Voor de gebouwen 6 en 7 zijn er op dit ogenblik wel een aantal problemen, omdat Dewaco be richt kreeg dat men in de om geving van de Paardendries om stedebouwkundige redenen geen hoge gebouwen mag in planten. Er worden dan ook onderhandelingen gevoerd met de stad Aalst, teneinde tot eventuele omwisseling van gronden te komen. Ook voor de groenaanleg rond de bestaande gebouwen zijn de plannen klaar. Meteen rea geerde de Dewaco-voorzitter op één van de kritieken van het Huurderskomitee dat verweet dat er voor de aanleg van de omgeving niets gebeurde. De desbetreffende plannen werden opgemaakt door tuinbouwar- chitekt Goossens uit Lokeren, en werden ondertussen over gemaakt aan de Diensten van het Groenplan, afhangende van het Ministerie van Openbare Werken. Deze dienst moet in staan voor de realisatie, en de heer Blanckaert merkte hierbij op dat iedereen wel weet hoe traag de administratieve molen maalt. «Het gras wordt trou wens ondertussen regelmatig afgereden» zo beweerde onze woordvoerder. Huurverhoging De huidige heibel tussen De waco en de huurders betreft na tuurlijk de verhoging van de huurprijs, die begin juli in voege diende te treden. Deze verhoging is onafhankelijk van de verhoging, die op nationaal vlak van kracht diende te gaan en die onder toedoen van staatssekretaris Coens uitge steld werd tot begin 1980. On dertussen hoopt men nieuwe normen uit te vaardigen voor de vaststelling van de basishuur prijs. Zoals zijn kollega Mon sieur benadrukte ook de heer Blanckaert dat het strikt nood zakelijk was voor Dewaco tot een prijsverhoging over te gaan om de stijgende kosten het hoofd te kunnen bieden. Uit de ons voorgelegde cijfers blijkt dat de bouwmaatschappij in 1977 695.979 fr. verlies leed dat in 1978 uitgroeide tot 782.733 fr. wat samen dus 1.478.707 fr. betekent. Derge lijk verlies bleek niet langer meer houdbaar en Dewaco werd dan ook door de Nationale Maatschappij voor de Huisves ting verplicht dit tekort aan te zuiveren. De voornaamste oorzaak van de verliezen dient in de eerste plaats gezocht te worden in de basishuurprijs die Dewaco oor spronkelijk aan de huurders vroeg, en die vastgesteld werd op 3,75% van de kostprijs van de appartementen. Nochtans laat de vigerende wetgeving toe de basishuurprijs vast te stellen volgens een bedrag dat schommelt tussen 3,50% en 6,50% van de kostprijs met een maximum huurvoet van 5% voor het globale naoor logse patrimonium. Zoals de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting aan één van de Dewaco-huurders schreef kan deze basishuurprijs op gelijk welk tijdstip verhoogd worden zolang voormelde maxima niet bereikt zijn. De eerste vastgestelde huur prijs bleek echter onvoldoende voor Dewaco om alle veroor zaakte kosten te dekken. Deze kosten zijn niet alleen deze van het onderhoud van de gebou wen en het materiaal (zoals liftcn-lampen, enz.), maar ook de grondbelastingen, de wedde van de Dewaco-sekretaresse en van de vier concierges spelen een belangrijke rol. Verleden jaar is er een nieuw paritair ko- mité opgericht dat speciaal de arbeidsvoorwaarden en wed den van de concierges vast legde. De wettelijke barema's dienden ook door Dewaco toe gepast te worden. Bij dit alles komen dan nog de patronale bijdragen die meer dan 33% van het brutoinkomen bedra gen, wat een verdubbeling t.o.v. vroeger betekende. Als voorbeeld van de stijgende kosten haalde de heer Blanc kaert de kabels van de liften aan die dienen vernieuwd te wor den. Elke kabel Rost zowat tien duizend frank per stuk. Bij het onderhoud werd ook een publikatie getoond van de Na tionale Maatschappij waaruit blijkt dat van 225 erkende ven nootschappen er 102 of 45% waren die het boekjaar 1977 af sloten met winst, terwijl er 123 of 54% verlies leden. Dewaco was volgens hem dan ook geen alleenstaand feit. «Al de be heerders van al deze verliesla tende vennootschappen kun nen toch geen onbevoegden zijn» zo voegde hij eraan toe. Ex-burgemeester Blanckaert benadrukte trouwens dat nie mand van de beheerders enig persoonlijk belang had bij De waco. «Wij hebben altijd zuinig geleefd» zo zei hij verder Als voorbeeld van deze zuinigheid deelde hij mee dat Dewaco nooit enige receptie georgani seerd had, noch enig apparte mentsgebouw officieel inge huldigd had, wat in andere maatschappijen frekwent ge beurt. Als iemand van de be heerders naar een vergadering in Brussel moet gaan, wordt volgens hem met de eigen wa- Nochtans heeft deze zuinigheid de huidige moeilijkheden niet belet. Huurderskomitee Dat het Dewaco-bestuur en het onlangs opgerichte Huurders komitee geen al te beste vrienden zijn, kon reeds van bij het begin vermoed worden. Maar in het interview dat de Dewaco-voorzitter ons toe stond, kwam dit meer dan ooit tot uiting. Vooral de persoon van de heer Jef Robberecht, die zowat als de promotor en de leider van het komitee kan beschouwd worden staat op geen al te best blaadje. Niet alleen werd er ons op gewezen dat deze persoon sinds jaar en dag een gekend kommunist is, die volgens de heer Blanckaert de socialisti sche partij in Hofstade (waar hij vroeger woonde) heel wat schade toebracht, maar voor zijn overtuiging is hij reeds openlijk uitgekomen als kandi daat van de kommunistische partij bij de gemeenteraadsver kiezingen. Daarbij wordt hem vooral de manier waarop hij zijn aktie voerde, verweten. Een eerste brief, die verstuurd werd aan de beheerraad van Dewaco, werd onmiddellijk in alle bussen van de blokken gepost. «Indien hij dat niet gedaan zou hebben, zouden wij hem ontvangen hebben» aldus onze zegsman. In een andere brief die ver stuurd werd aan Dewaco werd erop gewezen dat men de in houd ervan zou publiek maken als er binnen een bepaalde ter mijn geen antwoord kwam. Maar pas had Dewaco de brief ontvangen of hij verscheen reeds in de pers. De heer Blanckaert is dan ook kategoriek in zijn uitspraken. «Wij willen niet kaprtuleren voor mensen die politiek inzicht hebben en die onverantwoorde lijk en onredelijk zijn». Met het huurkomitee wenst men «on der geen enkel voorwendsel» te praten. Zoals Schepen Monsieur in «Voor Allen» wees ook de heer Blanckaert erop dat Dewaco van plan was een eigen huur derskomitee op te richten, waarmee onderhandeld zal worden en dat bepaalde be voegdheden zal krijgen. Indien het van hem zou afgehangen hebben zou de heer Robbe- rechts trouwens nooit een ap partement kunnen huren heb ben bij Dewaco, maar gezien deze een gekend syndikalist was en de beheerraad over een kandidatuur beslist, werd deze tenslotte toch aanvaard. Hierbij is het misschien belang rijk van even te vermelden dat de Dewaco-beheerraad hoofd zakelijk uit syndikalisten be staat. Zo vinden wij de namen terug van gekende ABW- sekretarissen als Eddie Mon sieur, Constant Arijs, Abraham Ruiz, Jan Van der Veken (BSP- fraktieleider in de gemeente raad) Herman De Loor, Herman Van Herzeele. Ook de heren Al- fons Van Uytven en Joan Fer nandez zijn afgevaardigden van het ABW-algemene Centrale uit Brussel. "Andere gekende socialisten zijn naast de heer Blanckaert zelf de heren Luc De Pauw en Herman De Loor. Ook de drie kommissarissen komen uit dezelfde middens. Zij zijn met name BSP- volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen, Frans Uyten- daele en Roger Goethals. Enkel de afgevaardigde van de Belgi sche Staat de heer Van den Brande schijnt er andere poli tieke opinies op na te houden. Wat de verhoging van de huis huur zelf betreft, werd door onze woordvoerder toegegeven dat de brief waarbij de verho ging gemeld werd, niet aange tekend verstuurd was. Maar dit mag de mensen blijkbaar niet beletten van te betalen. «Als zij niet betalen, zullen de huurders zelf het slachtoffer worden» zo zei hij letterlijk. Dan wil men immers verder gaan maar dan zal iedereen die niet betaalde veroordeeld worden tot het be talen van het aangetekend schrijven, de deurwaarders kosten en de gerechtskosten, zo werd er nog aan toege voegd. Eventueel wil Dewaco dan an dere artikelen van het huurkon- trakt, zoals de betaling van de huur de eerste van elke maand, strikt laten toepassen. Ondertussen heeft ongeveer 40% van de huurders trou wens reeds positief gereageerd op de gevraagde verhoging, vermits zij deze betaalden. Containers Over het probleem van de huis- vuilophaling herhaalde de heer Blanckaert zowat wat zijn kol lega Eddie Monsieur reeds aan het partijweekblad mede deelde. Voor alle blokken be stonden metalen containers die afgehaald werden door de stad Aalst. Deze containers vervin gen voor de eerste twee blok ken de metalen emmers in af wachting van de papieren zak ken. Deze containers kwamen er dus. volgens de heer Blanc kaert zonder officiële aanvraag van Dewaco. Gezien bij toepas sing van het nieuwe reglement van de stad Aalst Dewaco hier voor zowat F. 2500,- per week zou dienen te betalen, wat zo wat F. 80.000,- per jaar bete kende, wenste de bouwmaat schappij, die reeds in de rode cijfers zit, dit niet te doen. De stad Aalst zou trouwens tot op heden nog geen papieren zak ken ter beschikking gesteld hebben van de bewoners. WAT NU? De vraag die iedereen, die bij het konflikt betrokken is, zal stellen, is natuurlijk deze wat er in de toekomst zal gebeuren. Enerzijds is het standpunt van de Dewaco-beheerraad bij monde van de voorzitter nogal kategoriek. Zonder een poli miek te willen aangaan over ganse problematiek, wil merjo\ toch ten allen prijze bekomi dat de huurders van de Dewaï appartementen de gevraagi huishuur zouden betalen. Afkv dus wil de sociale bouwmaatyer schappij het bestaande deficit op de korst mogelijke tijd wegjjja werken. Anderzijds is er het standpunjjiti van het Huurderskomitee d; van bij het begin van haar akti( aandrong op een onderhout met de beheerraad van Dewat teneinde aan de hand exacte cijfers uit de jaarbalai sen een inzicht te krijgen in oorzaken van de bestaande tek). korten. VI fep IG »de |er |v< Nochtans werd om nog niet ge kende redenen op 15.2.1979 door het Aalsters College van Burgemeester en Schepenen een nieuwe exploitatievergun ning afgeleverd voor een pe riode van 2 jaar (dus tot 15.2.1981). Tegen deze vergunning is de N.V. Versele-Laga in beroep gegaan bij de Bestendige Depu tatie van Oost-Vlaanderen, die zoals reeds vermeld op 20 juli jongstleden besliste de toela ting tot het uitbaten van een varkensfokkerij voor 200 zeu gen en 100 mestvarkens te ver lengen tot 30 mei... 1988 In haar beroep vermelde het bedrijf uit Deinze dat 2 jaar niet volstaan om het karakter van de uitbating te bestendigen en dat zware herstellings- en aanpas- singswerken bezwaarlijk kun nen uitgevoerd worden als het geheel maar een 2-jarige be drijfszekerheid meer heeft. Anderzijds argumenteerde men dat in geval het bedrijf gesloten wordt de familie Neirynckx - Van Kerkhove werkloos zou worden en de gebouwen zou dienen te verlaten. Ook de kin deren zouden problemen, hebben in verband met de werkgelegenheid. Anderzijds citeert de provincie dat de be zwaren betrekking hadden op de hinder door onaangename geuren en de inplanting van het bedrijf in een residentiële wijk. Hierbij wordt toegegeven dat de stallen zich volgens het Ge westplan Aalst - Ninove - Ge- raardsbergen - Zottegem van 30 mei 1978 bevinden in een parkgebied. Maar zich base rend op het artikel 22 van het K.B. van 28.12.1972, dat toe passelijk is op deze gewest plannen en dat zegt dat de ver lenging van de uitbatingster mijn kan toegestaan worden voor een duur van 10 jaar te rekenen vanaf de inwerkings- treding van het gewestplan wordt het beroep van de firma Versele-Laga ingewilligd en wordt de eigenlijke uitbating dus toegestaan tot 30 mei 1978. VEHE In een uitgebreid Interview met het Weekbled Voor moeilijkheden die op dit ogenblik gerezen zijn met Allen geeft BSP-Schepen en Deweco-beheerder de huurders van de appartementen van deze sociale Eddy Monsieur zijn standpunt weer over de bouwmaatschappij. Uw verklaring als zou het huurderskomitee - Dewaco ge handeld hebben zonder de beheerraad in te lichten is een zware leugen. Op datum van 16 juni 79 hebben wij een eerste brief gericht aan dhr. Blanckaert, voorzitter van de beheerraad, als antwoord op het Dewaco-bericht met mel ding van de huurverhoging en gedateerd op 7 juni maar in onze bussengevonden op 14 juni (misschien om reden van de Europese verkiezingen). Daarop kregen we geen enkel antwoord. Wij hebben de inwoners in vergadering sa- meengeroepen op zaterdag 23 juni, de pers op de hoogte gesteld (zie foto's en verslagen) en een perskonferentie belegd op zaterdag 30 juni. Op 3 juli hebben wij ons genoodzaakt gezien een aangetekend schrijven met onze opmerkingen aan de beheerraad te zenden vermits we nog steeds geen antwoord hadden gekregen. In uw antwoord aan de korrespondent van «Voor Allen» verklaart gij dat gij op de beheerraadszitting van 10 juli had bekomen dat een inspraakorgaan voor de Dewaco- bewoners zou opgericht worden. Dit dan na drie weken dat wij vruchteloos op een bijeenkomst met de beheerraad hadden aangedrongen. Dit inspraakorgaan is er nog altijd niet. Kunt gij dan niet begrijpen dat wij door dergelijke handelwijze wel verplicht waren ruchtbaarheid aan de zaak van de Dewaco-bewoners te geven? Gij hebt niet de moed gehad in uw artikel de naam van Jef Robbrecht te noemen. Jef is een gewezen vakbondssekre- taris, door het ABW-nationa al aan de deur gezet omdat hij wel de moed had om de belangen van zijn leden te verdedi gen tegen de wil van de Centrale in. Gij, Eddy Monsieur, bediende van de Algemene Centrale geworden mede door de steun van het Gewestelijk ABW, weet maar al te goed dat Jef Robbrecht jaren bestuurslid is geweest van de gewestelijke ABW-afdeling en voorzitter van de bouwvak kers en dat hij op nationale en gewestelijke kongressen de woordvoerder was. Gewestelijk sekretaris Binnemans raadpleegde steeds Jef Robbrechts alvorens aan de onder handelingen met de patroons te beginnen. Dit alles zou er u moeten op wijzen dat het op zijn minst bedenkelijk is deze man als een onbekwame voor te stellen. Wat de vergoeding aan de concièrges betreft willen wij er u dan aan herinneren dat deze in de beginne op 395 F per maand was gesteld wat niet is om van de daken te schreeuwen, en waarbij wij van mening zijn dat deze men sen recht hebben op het paritair vastgesteld maandloon. Uw tussenkomst voor de containers bij het stadsbestuur was een goede zaak, maar waarom wilt gij deze containers terug doen weghalen zonder eerst de inwoners te raadple gen? Wij hebben een brief van het stadsbestuur waarin staat dat Dewaco weigert nog langer de huurprijs van de containers te betalen en dat de maatschappij opteert voor het bezorgen van vuilniszakken aan de inwoners. Maar laat het de beheerraad voor gezegd zijn dat er geen sprake kan van zijn om de kokers buiten gebruik te stellen zoals gij suggereert. Wat de tekorten tegenover de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting betreft daar zetten wij, huurderskomitee, een vraagteken achter en dit zolang gij blijft weigeren ons tot een gesprek uit te nodigen. Tenslotte verklaren wij hierbij dat wij voor de door ons gevoerde aktie geen enkele politieke partij hebben nodig gehad en dat wij mans genoeg zijn (niet dom, Eddy Mon sieur, uw insinuaties) om onze reeds ter kennis gebrachte grieven zelfstandig te bespreken en ons aktieplan vast te leggen. Het huurderskomite Dewaco - Aalst 7.8.79 Een aantal (belangrijke) elementen uit dit inter view werden ons ook medegedeeld door De waco-voorzitter Frans Blanckaert, zodat wij ons in dit artikel be perken tot de belang rijkste uitspraken die de heer Monsieur deed Volgens hem zijn er in de maatschappij twee strek kingen voor de inspraak en tegen de inspraak. De BSP-Schepen is steeds ervoor geweest dat er inspraak aan de huurders werd gegeven. In de raadszitting van Dewaco van 10 jufl werd daarom beslist een inspraakor gaan op te richten voor de inwoners van Dewa- wo. Ook hij is van oordeel dat er vergade ringen plaats hadden zonder dat men zich eerst degelijk had geïn formeerd bij Dewaco zelf. «Men sloot aldus elke dialoog uit» staat het letterlijkin het artikel. Normaal zou er volgens hem inspraak gekomen zijn, maar de beheerders van Dewaco hebben zich niet door bepaalde partij motieven laten beïnvloe den, «die verscholen la gen In vele van die protest vergaderingen.» Ook de Schepen legt voor de ondervrager van het partijweekblad er de nadruk op dat de lonen van de concierges ver leden jaar enorm stegen. Hierbij komen dan nog de patronale bijdragen. Aan deze loonsverho ging kon Dewaco vol gens hem niet ontko men. Belangrijk hierbij is wél zijn uitspraak dat wie aan de loonsverhoging van de huisbewaarders mocht twijfelen steeds de loonfiches mag in kijken! Ondanks men blijkbaar (nog) niet over de nodige fondsen beschikt zullen de verfwerken van blok 1 en 2 waarschijnlijk bin nen afzienbare tijd uitge voerd worden. Dat de containers voor het huisvuil werden weg genomen getuigen vol gens de ondervraagde geenszins van kwade wil «zoals het in de pers werd voorgesteld». Door zijn bemiddeling werd ingegaan op de vraag van de concierges van blokken 1 en 2 om containers te plaatsen in vervanging van de vroe gere metalen emmers, die ter beschikking wa ren. Dit was echter maar een tijdelijke maatregel in afwachting dat de papieren zakken in ge bruik genomen werden. De Schepen verwijst daarbij naar het regle ment van de stad Aalst over de verhuring van containers. De contai ners aan Dewaco bren gen het stadsbestuur niets op, dit in tegen- rbc ep Op 16.6.79 zou het huurderscomité een eerste brief aan de pe S. MDewaco gestuurd hebben, en op zaterdag 23.6 was er t di reeds een perskonferentie in open lucht! Dusdanig was de ii pers zeker enkele dagen voorheen verwittigd, en werd aan ht Dewaco geen kans gegeven tot een officiële reaktie (deze (kc bewuste brief kon ten vroegste aankomen op 17.6.79). n... Het is weinig galant dat eerst aktie gevoerd wordt naar [nc buiten uit, vooraleer een uitnodiging af te wachten, het IE uitvoerend bestuur komt niet elke dag bijeen. In zijn beheerraadszitting van 10.6.1979 en niet 10.7.1979 nd< besliste Dewaco de oprichting van een inspraakvergader- |ni ingDe installatie gebeurde nog niet wegens de periode van ter het jaarlijks verlof (juli - augustus) en diende trouwens et goed te worden voorbereid. u In het interview werd de naam Robbrecht daadwerkelijk, en uit tact, niet vernoemdWel dient gezegd te worden dat alle andere huurderkomitéleden mij totaal onbekend zijn, en geen enkele andere persoonlijk tot mij enige klacht uitte. Zou het aldus verkeerd zijn te vermoeden dat hier aan politieke drijverij gedaan wordt door één persoon? TERECHTZETTING Jef Robbrecht is een gewezen vakbondssekretaris van het communistisch eenheidssindikaat, die destijds door de Nationale ABW leiding niet mede werd overgenomen. De redenen ervan zijn mij onbekend. Jef Robbrecht is nooit lid geweest van het Gewestelijl Bestuur van de Algemene Centrale van het ABW van het Gewest Aalst, bij dewelke ik inderdaad als bediende op 1.7.66 in dienst kwam. Hij was, eerlijkheidshalve, wel voorzitter van het vakcomité der Bouwvakkers binnen de algemene centrale en lid van het plaatselijk bestuur, die echter geen beslissingsrecht inzake personeelsaanwerving had. Het huurderscomité (waarvan wij de samenstelling niet kennen) meent dat de concièrges recht hebben op het nieuwe paritaire loon. Waarom dan kabaal maken over de noodzakelijke en daaruit voortvloeiende huurverhoging! HET GEBRUIK VAN DE AFVALKOKERS Aan het comité dient gezegd dat enkel en alleen de maat schappij richtlijnen geeft over het gebruik der afvalkokers. Het comité heeft geen enkele bevoegdheid terzake. Het is trouwens onjuist dat Dewaco ooit voor het plaatsen van containers zou betaald hebben; die stonden er gratis door toedoen van mijzelf. Uitzondering op gemeentelijl vlak, kan echter voor niemand gemaakt worden, sinds eei gemeenteraadsbesluit de verhuring van containers re-I gelde. L Tenslotte kan ik eraan toevoegen dat ik nooit inspraak hebf gevreesd, en dat ik trouwens steeds voorstander ben ge-r weest van de oprichting van een inspraakorgaan, dochl enkel en alleen in een serene sfeer, zonder passie of voor-I oordelen. E. Monsieui stelling met de verhu ring aan privé-firma's. Indien de containers zouden gebleven zijn, zou dit nogmaals een verhoging van de huur prijs betekend hebben. En deze huurprijs wordt nu al aangevallen. De Dewaco-beheerder laat het gebruik van de kokers voor huisvuil nog in het midden, maar vindt het echter onrecht vaardig dat een gepen sioneerde of alleen staande voor huisvuil evenveel moet betalen als vb. grote gezinnen. Volgens hem diende de bijdrage berekend te worden in funktle van de hoeveelheid. Wat ten slotte de huurprijsver hoging van staats sekretaris Coens betrf zegt Eddy Monsieur <j deze zal bepaald word op basis van het inl men van het gezin niet meer op basis de af te schrijven waa van het appartement, zal tot gevolg hebben alleenstaanden en der-validen met een ia inkomen een huurprf verlaging zullen ken na terwijl gezinnen twee of drie inwone waarschijnlijk een hun verhoging te wacht staat. «De ganse hui huursektor zal dusdan door deze nieuwe reg llng getroffen wordei zo besluit hij het intfl view. VEHf

De Voorpost | 1979 | | pagina 4