Vlugge Jongeren uit Baardegem vierden 10-jarig bestaan Dan mocht de beiaard spelen WEEK VAN HET BOS Ook de gemeentegrenzen punt bereikten met het raadsleden Redant, Wil- plaats. Met man en verlies van het vertrouw- lem Willems en Van macht werd dan gewerkt de terrein aan het Zwa- Laethem hadden de tot men over een eigen nenhof. plechtigheid met hun terrein beschikte. Onder Dank zij de inzet van aanwezigheid vereerd, leiding van de toenma- de heren Staf Meskens, Later werd het selekte lige trainer Jean Roels Frans Van Langenhove gezelschap nog vervoegd werd dan van wal gesto- en Henri Joostens, werd door volksvertegen- ken in de rangen van het na veel inspanningen en woordiger Van Renter- Katoliek Sportverbond. financiële inzet van het ghem. Ingevolge een herstruk- huidige terrein op het Na een korte inleiding turering van de Bond kon Steenland opgericht, door Mevr. De Maght, men na twee jaar zelfs De openstelling van het die de voetbalklub veel reeds de promotie be- nieuw terrein viel samen sukses toewenstte in het werkstelliger). Na trainer met de toetreding van de komend seizoen, Roels kwam oefen- klub tot de Belgische schetste waarnemend meester Louis Van De Voetbalbond onder het stamnummer 8534, ter wijl werd met de minie men en de knapen twee jeugdploegen opgericht. Meteen deed ook Fons De Maght, echtgenoot van de Schepen voor Leefmilieu, zijn intrede ais oefenmeester. Sche pen Eddy Monsieur prees dan in zijn toe spraak de stichters van de klub de heren Hey- vaert, Temmerman en Van Ransbeek omdat zij de jeugd van Baardegem de mogelijkheden gebo den hadden om hun geliefde sport te be oefenen. In Baardegem speelt men trouwens om het spel zelf, zo ging hij verder, terwijl hij erop i wees dat de «Vlugge Jongeren» ondanks hun nog kort bestaan reeds een begrip geworden zijn. Hij besloot zijn toe- Op het programma van de viering van het 10-jarig bestaan van spraak dan ook met de deze voetbalploeg stond onder andere het springen van para- hoop ujt te spreken dat chutisten. Je vraagt je steeds opnieuw af hoe die mannen het de Baardegemse kiud in klaarspelen om op die «voorschoot» gras te landen. (Mark) de komende 10_jaar kam_ Burgemeester Monsieur Maele op het toneel en pioen zou mogen worden de geschiedenis van de inmiddels hadden de zodat het stadsbestuur «Vlugge Jongeren». «Vlugge Jongeren» ook nogmaals de mogelijk- Deze klub werd op 3 reeds een tweede ploeg heid zou krijgen om september 1969 gesticht op de been gebracht en bestuur en spelers te in Baardegem door een werden pogingen onder- huldigen op het stad- aantal schoolvrienden, nomen om ook een huis. die reeds eerder in het jeugdelftal uit te bou- Hierop werd achtereen- nieuws waren gekomen wen. volgend aan de heren met het herleven van de Tijdens het eerste Van Ransbeek, Heyvaert, gemeentekermis en de lustrumjaar verloor de Temmerman en Van den Faubourg-jaarmarkt. In ploeg de heer Louis Abeele het Aalsters het begin werden vriend- Heyvaert, terwijl met stadsplakket overhan- schappelijke westrijden Louis De Maeseneer te- digd voor de geleverde gespeeld tegen de buren rug een nieuwe trainer prestaties, van Meldert, Moorsel en naar voor trad. Dit Het was dan de heer Herdersem, maar bij ge- lustrumjaar eindigde Frans Van Langenhove, brek aan een eigen ter- trouwens bijna in een die namens de «Vlugge tein, grepen deze wed- drama daar de «Vlugge Jongeren» de eer te beurt strijden buiten de eigen Jongeren» een diepte- viel om het dnakwoord uit te spreken. Parafra serend op een oud liedje dat vroeger gezongen werd, dacht Baardegem volgens hem, met de fusie een overschot te zijn in Groot-Aalst. Door alles wat er in de ge meente reeds gebeurde sinds de fusie wordt echter het tegendeel be wezen. Op zijn beurt dankte hij dan ook ieder een die meegewerkt had aan de groei en de bloei van de plaatselijke voet balploeg, tevens erop wijzend dat alles bij de Vlugge Jongeren gratis pro deo gebeurde. Aan de heren De Man, Hole, De Maeseneer en Joostens werd dan een gepast geschenk over handigt, en ook trainer Fons De Maght werd speciaal in de bloe metjes gezet. Hierbij werd door de spreker nog even gewezen op de problemen die de ploeg verleden jaar kende toen zijn de 2de laatste van de reeks eindigde. Hij hoopte dat de moeilijk heden dit seizoen van de baan zouden zijn, zodat onder leiding van de trainer De Maght de ploeg naar hogere re gionen zou kunnen op klimmen. Zoals het een bloemen- gemeente past, werden in Baardegem ook de bloemen niet vergeten. Achtereenvolgens, de Schepen Monsieur en De Maght, en de raadsle den Redant, Willems en Van Laethem werden hiermee bedacht evenals de Roger Van de Wiele, ondervoorzitter van het Aalsters Sportkomitee. Tot onze eigen verbazing kregen ook wijzelf, als reporter, een bloemen tuil aangeboden. Toch wel vermeldenswaardig vermits het de eerste maal is dat wij zo iets meemaken. De huldiging werd dan besloten met een drink aangeboden door het stadsbestuur, waarvoor zomaar eventjes 5 stads- personeelsleden in de bres gesprongen waren. Deze receptie betekende meteen niet het einde van de talrijke festivi teiten, vermits rond 19 uur door volksvertegen woordiger Willy Van Renterghem de aftrap gegeven werd van een voetbalmatch tussen de veteranen van de plaat selijke ploeg en spelers van de wielertoeristen- klub de Vliegende Spaak. In een reuzetent, opgesteld naast het eigenlijke voetbalplein had dan nog 's avonds een T-Dansant plaats, die een groot sukses kende. Zoals het bij het jubi- leum van een voetbal- JJëtbaTlërs'ën het bêïïuurvan Vlugge Jongeren uit Baardegem in hun banier dragen. (Mai ploeg past, werden ook 's zondags verschillende voetbalmatchen geor ganiseerd. 's Morgens kwamen de knapen aan de beurt die speelden tegen de ploeg van Thor Meldert. 's Namiddags waren het eerst de scho- lierenploegen van beide teams, die het tegen elkaar opnamen, terwijl de apoteose op sportief vlak de match was voor de beker van de Dender streek tussen de Vlugge Jongeren en F.C. Den derleeuw. Hoe kon men beter ein digen dan met een gran dioos vuurwerk, dat op zondagavond afgestoken f Bloemetjes van en voor schepen De Maeght tijdens de viering van het 10-jarig bestaan v slo voor grandiose VJ.8aardegem. (Ma,k) festiviteiten van de 10- 3 jaar jonge voetbalklub De Vlugge Jongeren kan men zich moeilijker in beelden. Vermelden wij terloops nog dat ge durende drie dagen ook de innerlijke mens niet vergeten werd, vermits iedere aanwezige aan een schappelijke prijs een kip of een varken aan het spit kon bekomen. Te oordelen naar de varkentjes ende kippen, die wij zaterdag aan het spit boven het houts vuur zagen ronddraaien, was het eten al even geslaagd als de drie daagse feestelijkheden zelf. VEHE De afvaardiging van het stadsbestuur die de feestvierende Vlugge Jongeren mocht ontvam (Mark) De beiaard speelt weer in Aalst. Van juni tot september iedere vrijdag vanaf 20 uur. Het is een traditie geworden, die spijtig genoeg niet de weerklank vindt die ze verdient. Op de binnenkoer van het Stadhuis genieten wekelijks enkele tientallen ge trouwen ongestoord van de soms feestelijke, soms ontroerende, maar steeds even heldere tonen uit onze belforttoren... Ze beieren blij en vrij als vo gels boven onze hoofden door de lucht. Maar we horen het natuur lijk niet, we schenken er weinig aandacht aan. Onze trommelvliezen zijn al lang verdoofd door het aan houdend verkeersrumoer, lawaaierige popmuziek en andere dissonanten... Fanfares, harmonieën, blaaskapellen, beiaardkon- certen: ze spreken niet meer tot de verbeelding! In 1979 is de verbeelding trouwens ver zoek. Ook het geduld om eens een uurtje te luisteren. Luisteren, zonder meer. CARILLON, KLOKKEN SPEL, OF BEIAARD?... De onlangs overleden taal kundige Maarten van Nie- rop wijdde één van zijn laat ste «Taaltuin»-tjes aan de beiaard. In de 3.592ste «Taaltuin» geeft hij de histo rische betekenis van dit woord weer. Interessant genoeg om het hier over te nemen: «Het klokkenspel is in de late middeleeuwen in de Zuidelijke Nederlanden be gonnen, onder de naam beyaert. Door de scheiding van de Nederlanden, in 1585, drong het woord niet Wie in gans Aalst nog geen geschenkje vinden kan heeft vanaf vorige week terug wat meer kans op geluk. Geschenkwinkel Hikkla in de Geraardsbergsestraat opende vorige zaterdag zijn deuren. (Mark) in het noorden door, waar trouwens nauwelijks van klokkenspel sprake was. Dat werd anders toen in de 17e eeuw de gebroeders Hemony uit Lotharingen naar de Republiek der Ze ven Provinciën uitweken. Zij waren klokgieters en heb ben de Noordelijke Neder landen van een groot aantal beroemde klokkenspelen voorzien. Uit Frankrijk brachten zij de Franse be naming carillon mee, en zo kwam het dat het Noorden carillon ging noemen, wat in het Zuiden beiaard heet te. In de 18e eeuw komt dan, als vernederlandsing van «carillon» het woord klok kenspel in omloop. In de 19e eeuw is het klok kenspel in Nederland in verval geraakt. Het komt tot nieuwe grote bloei doordat Nederlanders naar Meche- len gaan om daar aan de Beiaardschool van de grote meester Jef Denijn de oude kunst weer te leren. Daar le ren ze de woorden beiaard en beiaardier kennen, ze nemen die mee naar het Noorden en langzaam maar zeker zijn ze in het alge meen gebruik doorgedron gen. Vaak lees ik nu in Ne derlandse kranten stukjes, waarin de woorden caril lon, klokkenspel en bei aard afwisselend gebruikt worden. Het woord beiaard komt van beieren d.i. «klok lui den», maar oorspronkelijk: «op klokken spelen». Naast het uitheemse «caril lon» en het koele «klokken spel» is beiaard een woord dat klinkt als een klok», vind ik.». Tot daar Maarten van Nie- rop. En inderdaad, hij heeft gelijk Naast de zangerige klanken in het Franse carillon en het logge klokkenspel, klinkt beiaard ons heerlijk fors in de oren... EEN ROMANTISCHE PA TER OP KLOKKEN... ZO NOEMDE DE Aals- terse stadsbeiaadier P. De Smedt Pater Jan Feyen, die op 27 juli jl. onze beiaard bespeelde. Slechts een dertigtal ge trouwen volgden vanop de binnekoer van het stadhuis het vrijdagavondbeiaard- koncert, dat dit keer werd gebracht door Pater Feyen uit Grimbergen. Tijdens de uitvoering van de eerste nummers, barokmuziek uit onze streek, was wel enige aarzeling merkbaar. Blijk baar vergde de speciale dispositie van onze beiaard van de gastbeiaardier enige aanpassing. Bij het tweede onderdeel scheen hij al goed ingespeeld: het prelu dium van Staf Nees klonk in elk geval wondermooi, hij lietvooral de hoge fijne klok jes helder zingen. En ook de Aria hexafoncica kwam zeer goed tot haar recht. Een rist kinderliedjes van Eugeen Uten, beiaardier van Brugge, werd door de aanwezigen erg gesmaakt. Deze liederen leken zo uit een bundel van Hullebroeck te komen... Daarna volgden enkele Mauthausen-liederen van Theodorakis; na deze aan grijpende melodieën scha kelde Jan Feyen over op kasinoklanken, om het kon- cert te besluiten met de gevoelig-romantische «Avondstemming» van Kamiel Lefévere Al met al een bijzonder hoogstaand programma, waarvan men echter slechts tenvolle kan genieten indien men zich de moeite doet om eens een uurtje op de ge paste luisterplaats te ver toeven. Ver van alle storend lawaai, en op deskundige wijze bijgestaan door het kommentaar van onze stadsbeiaardier. Iedere vrijdag, tot en met vrijdag 21 september, zijn er beiaardkoncerten voorziet Een brochure is te verkij gen bij de Dienst Toerisr^t op het Stadhuis. Qe Kom, laat de beiaard spr len, de grijsheid kwelen, (Lp jonkheid dansen... k C.A.L Sinds het Europese be schermingsjaar 1970 is de belangstelling voor bos en natuur evenals de gevoe ligheid voor milieuproble men in aanzienlijke mate toegenomen. Toch blijft nog grote be hoefte aan voorlichting be staan en alleszins, edukatie die een grondige mentali teitsverandering impliceert. Mogelijkheden, én beper kingen van het bos voor ontspanning, onderwijs en vrijetijdsbesteding dienen door onderwijzend perso neel, jeugdleiders, wande laars, natuurliefhebbers en openluchtrekreanten beter te zijn gekend. De «Week» wil er, binnen het raam van welzijnsbe leid, voor zorgen dat over heidsinstanties zich bewust zijn van hun taak i.v.m. de sociale betekenis van het bos. Er dient te worden naar gestreefd verschillende vormen van edukatief en rekreatief gebruik van het bos op de best mogelijke wijzen te realiseren. Gedurende de voorbije ja ren kon de staat een aantal belangrijke bosaankopen verrichten en stelden privé-eigenaars bossen ten bate van de bevolking open. De «Week van het bos», georganiseerd onder de auspiciën van de minister van het Vlaamse Gewest, door het Bestuur van Wa ters en Bossen, het Cen trum voor Bosbiologisch onderzoek te Bokrijk het Onderzoekscentrum voor Bosbouw van de R.U.G. en de Vlaamse Bosbouwve- reniging wil een gelegenheid bieden om in Vlaanderen het bos beter te leren ken nen en zijn waarde voor de samenleving te beklemto nen. Gemeentebesturen, scho len en Verenigingen worden uitgenodigd om de weg naar het bos te helpen effe nen door geleide boswan delingen, film- of diavoor stellingen, boomplantaktie, lezingen of voorlichtings avonden, aanleg van een arboretum, tentoonstellin gen, oprichten van een boswandelpad. Voor de jeugd, zowel in schoolverband als bij jeugdverenigingen en in het kader van de vrijetijdsbes teding, bestaan tal van mo gelijkheden voor het orga niseren van aktiviteiten met het bos als uitgangspunt. Zo bvb bosklassen, geïnte greerde schoolwerkweken, zoektochten en bosspelen, temalessen over het bos, bosaanplantingen rond het schoolgebouw, bosoriënta- tieloop, aanleg van een bos- leerpad, inrichten van een schoolbos. Met het oog op voorlichten van het publiek en ter on dersteuning van lokale in itiatiefnemers worden iP formatiemiddelen ter brt schikking gesteld. U Bedoeling is verder der bescheiden opzet voor o[ tober te laten uitgroeien een permanente aktie ro9 het bos waarbij dan de jaaL lijkse «Week» vernieuwd aksenten kan leggen nj Op aanvraag worden kostL loos ter beschikking steld: gr affiches, zelfklevende vi e| netten, vouwbladen, o bergmappen, artikels ov bomen en bossen, modi a lessen, lijst van films, br chures, lijst met adress- e waar U gidsen kan konta e teren a Voor onze provincie dan ii 0 bijzonder dokumetatie ov het Neigembos te Ninov het Buggenhoutbos en Schelde- en Leiearme Voor aanvraag kan U zil richten tot Kabinet van Minister Ma! Galle, Belliardstraat 32 1040 Brussel Bestuur Waters en Bosse Steenweg op Elsene 29-3 1050 Brussel Vlaamse Bosbouwverer ging, Geraardsbergsestw 267, 9231 Gontrode Onderzoekscentrum Bo bouw, adres zie hierbovf te Gontrode Centrum Bosbiologis< Onderzoek, 3600 Bokrijk

De Voorpost | 1979 | | pagina 6