IE BEIAARD SPEELDE ZO SCHOON HIJ KAN ILAERHAEGSE COMEDIE IRENGT «DE WERELD OP ZIJN KOP» HET MOSTERD EN BOERENPENS IINSDAG 28 AUGUSTUS FAUBOURG IARMARKT TE BAARDEGEM lok in Wallonië stond tijd stil STREEKNIEUWS Baardegem MONOGRAFIE OVER HET LEVEN EN WERK VAN STEPHAN G0RUS ue vöörposf - TU.8.1979 - 7 k zal wel een voorbijgestreefd romantisch gevoel z(|n, ir ik kan me nog voorsteilen hoezeer ik me opgenomen t in het verleden van een stadje als Lier, in de denis van het vergrijsde Brugge, Telkens de klokken p de beiaard er een waas van melancholie of een zang van agde over spreidden. Lerinckx liet precies het preludium in re klein chs intieme liefdeslied van Staf Nees. Ik denk aan st du bei mir» over de een paar werken van Jos rkt weerklinken toen een Lerinckx zelf waaronder een 1 groepje gegadigden impromptu - eigenlijk een ideaal luisterplekje op- improvisatie die hij later ihten op de binnenkoer optekende en een aantal het stadhuis. De wind- zeer mooie variaties op een speelde al eens oude melodie «Er waren want af en toe twee coninckxkinderen», |gen heldere tonen ijl de waarbij vooral het tweestem- "it in. Stadsbeiaardier P. mig kantwerk en de ludie- Smedt zorgde bij elk ke fughetta in de smaak voor een korte vielen. Ik denk aan Jos lichting. Jos Lerinckx D'Hollanders Jan De Mul- :ht een programma dat der-suite waaronder een het grootste deel geestige burleske. Ik denk tond uit origineel bei- aan Wagemans' postludium Iwerk. Ik denk hier aan dat Jos Lerinckx liet uitdei nen tot het helemaal stil werd. ook binnen in ons - en dat betekent wat! Ik denk in de eerste plaats aan het romantische «Lento doloro- so» door K. Lefévere ge schreven in memoriam John F. Kennedy, een lied van ingehouden maar intense pijn. Wat de bewerkingen betreft had ik meer oor voor de volksliederen «Vlaanderen, dag en nacht» van Prudens Van Duyse en «Daar is maar één land» van Jef Van Hoof, «Anchen von Tharau» en Heines gevoelig «Ich weiss nicht wass soil es bedeuten», telkens op een bijzonder persoonlijke wijze door Jos Lerinckx aaneengeregen, dan voor moderne tonen als Glenn Millers «Moonlight serenade» en Eroll Garners «Misty», mooie melo- Jos Lerinckx, priester-beiaardier uit Mechelen (uit het pro grammaboekje). dieën wel, maar voor mij persoonlijk minder geschikt voor het instrument, alhoe wel Jos Lerinckx er in zijn commentaar achteraf een andere mening op nahield door - zo zei hij - zich kostelijk te amuseren met dat soort jazzimprovisaties. Tintelden de fijne klokjes onder de handen van de beiaardier, evenzeer tintel den zijn ogen toen hij tijdens een korte maar onofficiële en menselijk-warme receptie op- het kabinet van schepen Roels een vurig pleidooi hield voor de erkenning van zijn instrument, voor waar dering voor zijn collega's, voor de valorisatie van hun diploma's, voor de opleiding van jonge mensen met talent en interesse. Jos Lerinckx bleek een bijzonder geestig man toen hij anecdoten ophaalde over zijn opleiding (hij componeerde voor bei aard vóór hij het instrument bespeelde), over zijn spel te Mechelen (Mgr. Schoenma kers gunde hem dat heime lijk genot), over het feit dat zijn composities gemakke lijker worden sinds hij zelf de beiaard bespeelt. Ernstig was hij toen kunstenaar schap ter sprake kwam: zelfs al moet de kunstenaar een hongerlijder zijn, kunst moet primeren boven geld en erkenning, vond hij. Tot mijn schande moet ik bekennen dat ik tot vorige week met de idee rondliep dat het bespelen van de beiaard mokerslagen vereist en een zware fysische in spanning vergt. Niets blijkt minder waar. Hier (zoals bij piano en clavecimbel) pri meert nuancering bij de aanslag. Evenmin blijkt het eenvou dig composities te schrijven voor beiaard en orkest (Gaston Feremans' orato rium «Het bronzen hart» is een uitzondering en Jos Lerinckx zelf droomt van een stuk voor vier bazuinen en beiaard), omdat de toon aard anders ligt en omdat de beiaardier boven in zijn toren thuis hoort, niet on middellijk in contact met zijn toehoorders, maar ge lukkig met zijn plek onder de hemel waar hij zichzelf kan zijn en de stad gelukkig maakt. Mag ik hier nog aan toevoe gen dat de beiaardconcerten nog doorlopen tot eindp september (elke vrijdag avond te 20 u.) en dat stadsbeiaardier P. De Smedt je opwacht op de binnenkoer van het stadhuis waar hij een zitje voor je heeft en een woord van commentaar? Tussen haakjes, we hebben één beiaardconcert lukraak gekozen om te verslaan, we beloven P. De Smedt echter dat hij niet vergeten wordt. W.D.B. schipper naast Mathilde met zijn Kolleges op izoek bij Slissen en Caesar o.l.v. Vader Abraham, in zogenaamde musical van Arnold Van de Perre muziek van Gene Van den Oostende. edewerkersJos sesschalck, orkestfor- ptie Trust, Roger Van Jjffel, Lieve De bninck, Lutgarde De bninck, Fons de pninck, Rosa Moeyer- ons, Mare De Wever, dy Meert, Arnold Van de Perre, Jan Moens, Octaaf Fieremans, Jos Mannaert, Guy Moens, Stefaan DeCroes, Danny De Croes, Jeanine Eve- raert, Chris Van de Perre, Alfons Moeyersoons, Pierre Opdorp, Danny Plets, Frans Rubbrecht, Rosa De Geyseleer, Jos Van Belle, Alain De Pauw, Jeanine De Koninck, Gustaaf Triest, Marieken Moeyersoons Wat zijn zoal de voor waarden voor goed open luchttoneel? 1. Goed weer: dat was er 2. Verstaanbaarheid: kon er mee door. 3. een goede tekst: geen sprake van 4. een mooi bestaand dekor: De hoeven Van Cauwelaert is een ju weeltje 5. integratie van het be staand dekor in het geheel: buiten een luik van de schuur dat dienst deed als barkast: niets! Wat zijn zoal de voor waarden voor een goede musical in openlucht? 1. Goed weer: dat was er 2. Verstaanbaarheid: kon er mee door 3. Tekst: nog erger 4. goede muziek: wat is dat ook weer? 5. Een organische band tussen stuk en liederen: allé kom, nie zeveren hé! Ik hou de voorwaarden opzettelijk beperkt, want afbreken is makkelijk. Goed, ik weet ook wel dat de Claerhaegse Co- medie geen grote ambi ties koestert en bewust niet te hoog mikt, (de gewone mens -wie dat ook moge wezen- moet er ook wat aan hebben), doch waar staat geschre ven dat je een toneel stuk kan affisjeren ook al gaat het dan om een fantasieloos spektakel zonder het minste gevoel voor humor, tekst, in houd, muziek, akteren, regie, dekor enz..? Het zal wel weer eens Vlaams en typisch ge weest zijn en dan hoop ik alleen maar dat die ziek te niet al te besmet telijk is. De afwezigen hadden gelijk. Jan DHondt GUZEGEM KERMIS 1979 Vrijdag 24 augustus* grote belotting in café Royal zaterdag 25 augustus: 20 uur; uitbetaling spaarkas in café Klein Gijzegem 20 uur: uitbetaling spaarkas en mosselsouper in kafé Halftime. Leden gratis, niet-leden 100 frank. Zondag 26 augustus: kermisvlucht uit Quiévrain ingericht door De Nieuwe Bond, Stationstraat 100. Inkorving zaterdag 25 augustus tot 22 uur. Los op 26 augustus te 8 ,10 uur Blezens. Er is een massa prijzen te winnen. 10 uur: Na de Hoogmis in kafé «Onder den Toren» Maandag 27 augustus: 12 uur: Mosselslag in kafé Royal 15 uur: Kaarting in kafé Royal 19 uur: Grote belotting in kafé «Klein Gijzegem» Dinsdag 28 augustus: 10 uur:Grote jaarmarkt op de wijk Dries. Inschrijvingen van 9,30 uur tot 10 uur in kafé De Zaag. Jaarmarkt te 10 uur voor paarden en kleinere. Ingericht door het feestkomiteit m.m.v. het stadsbestuur. Duizenden franken prijzen. Ie afdeling; geiten en schapen, 2e afdeling; koninen, 3e afdeling konijnen. Standplaats nabij kafé De Zaag. Prijsuitreiking in zelfde kafé. lericht in 1887 door de inwoners van dez Dorp- iat, lag het oorspronkelijk in de bedoeling het bij I dierenmarkt te houden, enkel toegankelijk voor deren die hun mooiste huisdieren of vangsten op wedstrijd kwamen tonen, legeven was het stramien waarrond, met horten en en, een typische boerenkermis werd geweven. Ie programma's en affiches getuigen van de vurig- d waarmede nieuwe initiatieven en feestelijkheden den uitgebouwd. ikomst van mannen en vrouwen, met of zonder fden, van koeien en stieren met driftige spieren, J merries en hengsten vol vurige wensen, van zeu- |i en beren die snorken, van geiten en bokken die iirne knokken, van ezels en ezelinnen die gaarne de Faluintjesstreek ven. vertegenwoordigen. Hoogtepunt van het gebeuren is de Faubourg- Jaarmarkt van dinsdag 28 augustus. vanaf 10 uur keuring van kleinvee, voorgesteld door de kinderen. vanaf 14 uur keuring van 20 uur: Pottenbal in Gasthof grootvee, met afzonderlijke Vonck met het orkest «De prijskampen voor stamboe- Gensters» en met mede- Huisvuilophaling Tot nader bericht wordt de donderdagronde verschoven naar Woensdag 29 augusdus: maandag. 19,30 uur: grote belotting in kafé «Klein Gijzegem» Donderdag 30 augustus: Grafkoncessies: 19,30 uur: grote belotting in kafé «Klein Gijzegem» «Eeuwigdurende grafkoncessies» worden na 50 jaar afgeschaft uur: 8rote belotting in kafé «Half Time» en de monumenten moeten worden verwijderd tenzij een schrif- arnnt c,",a telijke vrrag wordt ingediend voor 50 jaar verlenging. Deze Prijsuitreiking van afSeleven!e de tekenwedstrijd Moorsel bekwamen in 28 en 29 volgende families een eeu wigdurende grafkoncessie: Cooreman-Wijnants, e Vis-De Cock, Benedikt Van Moesieke, Deurninckx-De Ron, De Vis- De Landtsheer, Scheerlinck-Guns, Beeckman-Ounsen, Claus-De Gols, Muylaert-Verbeke. Kermis: Zaterdag 25 augusqtus: 17 uur: Opening van de Handelsexpo in de Paro chiezaal Zondag 26 augustus: 21 uur: groot vuurwerk in de Stationstraat 19 uur: stekbollingen in kafé «Onder den Toren» Vrijdag 31 augustus: 20 uur: souper van de pronostiekklub en huldiging kampioenen in kafé «Klein Gijzegem». Leden gratis, niet-leden 400 frank. 16e chirofeesten Op 10, 11 en 12 augustus 1979 in het Kerkenbos te Gijzegem: 16e Chirofeesten ken plaatselijk vee. Voor het werking van Euroveiling Zaterdag 1 september grote kermisvoorbereidingsvlucht uit cfomhAoln/oa 7iir> alia Iniia. Drn^rAl typische Vlaamse hiswind is te Baarde- li blijven waaien Het is li van die kleine dingen ■Vlaanderen groot heb- I gemaakt. jaar zijn wij aan de 92% Jive toe. vuur van de herinnering nog eens grondig lepookt. Faubourg- laktfeesten hebben i kloeke uitbreiding ge- jen. V.V.V. De Dender- Pk.de V.V.V. De Faluin- Btreek en het stadsbes- hebben hiertoe een flinke bijdrage geleverd. Op zondagavond 26 augus tus worden de 8e jaarmarkt fee en de 6e jaarmarktprins verkozen ter gelegenheid van een «pottenbal» WAARBIJ DE PLANT EN DE BLOEM, STREEKGE BONDEN PRODUKTEN, CENTRAAL WORDEN GESTELD. Jonge mensen uit de Faluintjes gemeenten Baardegem, Meldert, Moorsel en Herdersem kunnen zich kandidaat stel len voor deze verkiezingen. De laureaten worden be dacht met aantrekkelijke prijzen en zuilen een jaar stamboekvee zijn alle kwe kers van groot-Aalst wel kom. Afzonderlijke prijs kampen voor paarden en ponys. vanaf 10 uur trekt door Brussel. Verkiezing van de Quiévrain in de Quiévrainbond aan het station. 8ste jaarmarktfee en de 6de Donderdag 13 september jaarlijkse vlucht uit Quiévrain in de- i., zelfde bond. Telkens inkorven van 19 tot 23 uur. Zitdag Schepen Herman- Roels houdt zitdag in het dienstcentrum op dinsdag 4 september van 18.30 tot 19.30 uur. BSP-Gepensioneerden 19 uur: optocht fanfare «Feest en Vreugde» Gijzegem Souper in het klublokaal Eksterken op zaterdag 1 september te 20 uur: belotting, 1.500 frank vooruit 17 uur. Menu: hors d oeuvre, pensen met appelmoes en boeren- 21 uur: Dansavond in tent met discobar «Dynamite» brood, gebak, grais, pint,. Gezellig samenzijn. Deelname in de Zondag 12 augustus: jaarmarktprins Maandag 27 augustus: 15 uur: Koffietafel voor ou- kosten 40 fr. In te schrijven bij Louis Saerens. de voornaamste straten van den van dagen en gehandi- de gemeente de vermaarde capten van gans de ge- Faubourg-stoet. Iedere wijk meente in Gasthof Vonck is vertegenwoordigd met een praalwagen die een his- Dinsda9 28 augustus: torisch of komisch gegeven FOUBOURG-JAARMARKT uitbeeldt. De optocht wordt 10 uur: Optocht door de dit jaar gehouden rond het gemmente van folkloristi- tema «het jaar van het sche en komische groepen kind». 10 uur: Keuring van klein- In de stemmige dorpscafés vee. Uitbetaling in «Café vloeit intussen het vocht der Fies» gezelligheid. 13 uur: Schouwing van de Volkszangers, beoefenaars groepen. Prijsuitreiking in De °Phalinê voorzien voor woensdag 15 augustus wordt ver- Vrijdag 10 augustus: 18 uur: optocht Chiro Gijzegem, Hofstade, Lebbeke 20 uur: belotting, 1.000 frank vooruit Gerrebolling voor vrouwen 21 uur: Dansavond in tent met discobar «Dynamite» Zaterdag 11 augustus: 15 uur: wipschieting in tent, 3.000 fr. vooruit. Ballonwedstrijd Huisvuilophaling van 11 tot 14 uur: inschrijving autorally reizen naar Londen en Parijs te winnen 14 uur: volleybalwedstrijd Lotensgeval 1.000 frank prijzen 17 uur: valschermspringen op weide 18 uur: optocht Koninklijke Harmonie «Concordia» enDocilitas Herdersem. 20 uur: Dansavond in tent met orkest «The Swinging Band» schoven naar vrijdag 17 augustus. VTB: Jok in Wallonië worden oogstfeesten op de oude trijze gevierd F het dorpje La Hamaïde stond verleden zondag 5 jgst de tijd stil. e verschillende metodes van oogsten werden er J&rug, al is het dan slechts voor één eetmaal, in ere jersteld. >gsten was immers in vroegere tijden een veel Nangrijker gebeurtenis in het leven van de mens an momenteel. Nu gaat die periode voor velen im- pers ongemerkt voorbij. Vroeger was het een garan- B voor de dagelijkse boterham. Bij mislukking van a oogst doemde het spook van de hongersnood adelijk op. yjot vóór de laatste wereldoorlog werd het graan af gepakt met de sikkel, in de volksmond «Ie piquet», pden gebeurde met de hand met behulp van hal- Jen uit de schoven getrokken. Vele families trokken k jaar naar Noord-Frankrijk om te helpen bij de 5gst zoals bij ons mensen naar «het Frans» vertrok- >n om te helpen bij de bietenoogst. De zogezegde fransmans». )nd 1910 deden de eerste oogst- en bindmachines fin intreden samen met de eerste mechanische prsmachines die het zware werk met de vlegel Nrnamen. J kleine bedrijven ontstond een tussenfase: de "aaimachine. Een werktuig waarbij de knecht, op de achine gezeten, de vaardigheid had zelf de scho- !n samen te stellen. Binden van de schoven ge- fiurde dan daarna. f deze technieken worden nu sinds circa 1955 over komen door de oogst- en dorsmachine. LH BLOEDINZAMELING Grote bloedinzameling onder het beschermheerschap van het stadsbestuur te Gijzegem. Op zaterdag 18 augustus 1979 van 14,30 uur tot 18,30 uur. van oude ambachten, boe- de Parochiezaal ren en boerinnen, het we- 14 uur: Grote veeprijskamp, melt al door mekaar. Vlaan- gewestelijk en gemeente- uu deren herleeft in zijn goede, lijk. Uitbetaling in Gasthof Fietstocht naar Erembodegem op zondag 19 augustus. Hoe invhri^n^tnf0!'«"i KÖmlr^veTvan meeoroe LH """v "e 14'30 Lokaal Med,*b Centrum' stationstraat rvom er even van meeoroe- LH uur. Voor inlichtingen mw P. Boeykens Vermeiren, Opsijk- STREEK HOFSTADE 052-35.90.2.. Zesde kermistornooi voor liefhebbersploegen ingericht door Zondag 19 augustus: V.K. Nieuw Hofstade. 9,45 uur: INNO Van Den Hoof Terrein Lindeveld op zaterdag 18 en zondag 19 augustus 1979. 13,30 uur: Spart - Old Stars Inkom gratis. 15,30 uur: 't Landhuis - Arend Zaterdag 18 augustus: 17 uur: Bavegem - D.D.T. 14 uur: V.K.N.H.-Wielertoeristen Lede 16 uur: scheepvaart Snas 17,15 uur: Hofstade jeugdploegen Alben Colson uit Baardegem, Eerdegemstraat 40, is een bekende figuur uit de streek. Toch komt deze vermaardheid vooral omdat hij een groot dierenvriend is. Albert verzorgt immers verdwaalde duiven. Wie zo'n beestje vindt weet dus waar hij terecht kan. Alben zorgt er wel voor dal de duif het eigen hok terugkrijgt, (v) Onlangs werd een «Monografie over het leven en werk van Stephan Gorus» uitgege ven. Het werk werd geschreven en samengesteld door Lode De Kimpe. Het prachtige kunst- en kijkboek in mooie stoffen omslag, is nog steeds te koop. De auteur, Lode De Kimpe, neemt de lezer of kijker mee op stap door het leven van de kunstenaar Stephan Gorus. Hij doet dat aan de hand van een bibliografie van de kunstenaar om vervolgens bij middel van afdrukken van schilderijen van Gorus meerdere werken werden in meerkleurendruk in het werk opgenomen de evolutie in het werk van de kunstenaar aan te tonen. Stephan Gorus wordt erin beschreven als een vertegenwoordiger van de optimistische vreugde, die in stralende kleuren zijn jubel uitzingt over het heerlijke leven. In zijn werken staan vaak de kreatieve daad en de emotionele expressie centraal. Vandaar ook dat de kunstenaar Stephan Gorus zoveel mensen weet aan te spreken. Uit' het kunstboek blijkt trouwens overduidelijk dat Gorus' doeken het temperament en de innerlijke gevoelens uitstralen, kortom zij zitten vast aan het leven van de alledaagse mens, in zijn verschillende facetten. Het fraaie werk wordt bovendien nog vervolledigd met uittreksels uit lofbetuigingen aan het adres van de kunstenaar, met gedichten en een rijke biografie die een overzicht geeft van de belangrijkste binnen- en buitenlandse tentoonstellingen van de kunstenaar. Het kunstboek «Monografie over het leven en werk van Stephan Gorus» werd «edrukt door Drukkerij De Cuyper. Het kost slechts 400 F en is onbetwistbaar een ideaal geschenk voor wie van kunst houdt. Men kan dit werk bestellen door het invullen van onderstaande strook: Ondergetekende: Adres: wens'eksempla(a)ren te ontvangen van de «Monografie over het leven en werk van Stephan Gorus, aan de prijs van 400 F per eksemplaar. Handtekening Stuur deze bestelbon lenig naar Drukkerij De Cuyper. Oude Vest 35 te 9330 Dender- monde

De Voorpost | 1979 | | pagina 7