MARCEL E. VERDOODT: ONZE MAN DETROIT jr 10 - T7.8.1979 - De Voorpost De tijden veranderen, de ge schiedenis herhaalt zich. Een wereldoorlog, de daaropvol gende ongekende ekonomi sche bloei en de onvermijde lijke krizis. De agressie, het vandalisme vieren thans hoog tij. Het geweld om het geweld. En weer blijven de States het land van de verbazende uit schieters: onlangs werd in Miami een zekere Theodore Bundy ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van 38 vrouwen. In Brooklyn werd Maffia-peetvader Carmine Ga lante tijdens een vredig etentje zonder pardon door de konkur- rentie van de kaart geveegd... Vorige week werden in At lanta, een stad in Georgia, die een aantal grote bedrijven zoals Coca Cola en Lockheed op haar grondgebied telt, in één etmaal maar liefst zes moorden gepleegd! Dit jaar kwamen in Atlanta niet minder dan 140 mensen gewelddadig om het leven, drie minder dan het totaal in 1978! Meteen werd Atlanta de ongekroonde moordkoning van de Ameri kaanse steden... Natuurlijk is het niet al moord en doodslag dat de klok slaat in Noord-Amerika. Miljoenen mensen verdienen er in peis en vree hun hamburger met ket chup. Heel wat landgenoten hebben daar hun tweede vader land gevonden. Sommigen hebben zelfs weinig van hun vroegere leefgewoonten opge geven. Dat is ook het geval in de omgeving van Detroit, hoofdstad van Wayne County in Michigan, nabij de Cana dese grens. Daar wonen onge veer 30.000 Belgen, hoofdza kelijk Vlamingen, die er nog over een eigen nedcrlandstalig weekblad beschikken, de «Gazette van Detroit». Land of milk and honey? Detroit is één van de belang rijkste steden van de Ver enigde Staten. Niet alleen we gens zijn aantal inwoners mét voorsteden zowat 3,8 miljoen maar vooral door de talrijke industrieën die er gevestigd zijn. Naast de vliegtuigbouw en het fabriceren van het beroemde spoorwegmaterieel van Pull man, zijn er ook de automo bielreuzen Ford, General Mo tors en Chrysler, die voor ruime werkverschaffing zor gen. In die Chrysler-fabriek is ook een man uit het Aalsterse Hof- stade sinds vele jaren werk zaam. Een alledaags feit na tuurlijk, één van de vele immi granten die op een goeie dag besloot om het grote avontuur te wagen. De kleine, enge be grenzing van dit landje over schrijden, nieuwe, ongekende horizonten tegemoet. Naar het land van melk en honing? Waar de gebraden kippen je in de mond vliegen? Och kom, iedereen droomt wel eens van verre landen, waar roem en fortuin wachten. Weinigen wagen het echter de definitieve stap te zetten. Marcel Verdoodt wel. In 1955 vertrok hij met vrouw en kroost naar het nieuwe vader land Hij werd op 3 oktober 1921 in Hofstade geboren en bracht er zijn jeugd door. Aan de Tech nische School te Aalst volgde hij de wetenschappelijke afde ling en nadien vestigde hij zich als garagist in zijn geboorte dorp. Een eenzaam en lukra- tief beroep, waartoe hij voor bestemd scheen om het zijn verdere leven in zijn gemeente te blijven uitoefenen... Maar het lot leidde zijn schre den onafwendbaar naar Ame rika. Amerika, in 1955 nog een woord met een magische klank en aantrekkingskracht. Veel meer nog dan thans, bijna een kwarteeuw later. Op dat ogenblik was de oorlog nog niet zo lang voorbij en de Yankees waren als grote overwinnaars en als onze be vrijders uit de strijd gekomen. De Marshall-hulp tilde het zwaargehavende West-Europa over de moeilijkste jaren heen, men vloeide over van dank baarheid voor de Amerikanen, van wie men klakkeloos de le vensstijl overnam. In het Wes terse halfrond leefde men in een toestand van voortdurende euforie: het kon niet meer op! Het machtige land over de grote plas lokte velen aan en Marcel Verdoodt gaf gevolg aan de lokroep. Maar ook Vlaanderen liet hem nooit los en hier is hij dan weer... Een stevig gebouwde man van gemiddelde grootte, vriende lijke ogen achter een fijne brilmontuur, een warme handdruk: voor deze man voelt men al dadelijk simpatic. Hij spreekt nog steeds het vroeger dialekt, zij het met een haast onmerkbaar Angelsaksisch aksent, dat het nog charmanter mige straat. Ze spelen er maakteuchreeen A merikaans kaart - «Marcel E. Verdoodt spel, maar ook belotte en vo- Senior Engineer gelpik! Motors Development is dat nou het land waar al die Engineering Office - Chrysler gangsters zo lelijk huis hou- Corporation» den? vermeldt zijn naamkaartje en je houdt het niet voor moge- verder het adres en de telefoon lijk van deze reuzefirma. En dan wordter natuurlijk over Als garagist vertrokken, heeft eten en drinken gesproken. Marcel Eugeen Verdoodt het Daar moeten wij hier toch al- nu voor het zeggen over tech- tijd het fijne van weten! nici en ingenieurs. Geen mee- in de States schijnt het vlees lopertje dus, maar Marcel tilt overheerlijk te zijn. de mosse er niet zo zwaar aan. Hij is een len natuurlijk niet zoals hier, eenvoudige Vlaming gebleven de vis wél duur zoals hier.Er en daar houden onze mensen js vooral zoetwatervis uit het van. Michigan-meer. We stappen zijn vroeger stam- Thuis eten ze onveranderlijk kafee binnen en nemen plaats op zijn Belgisch, maar som- aan het tafeltje bij de deur, het mige ingrediënten ontbreken enige dat nog vrij is. Er heerst 0m het gastronomisch geluk een ontspannen sfeer die de van Marcel kompleet te ma- zondagmorgen kenmerkt: een ken: zo laten de schorseneren, fris glaasje bier en een praatje de lievelingsgroenten van onze vóór het eten zijn de beste ape- man in Detroit, verstek gaan ritief! en is ook witloof zeldzaam. Vrienden hebben hem eens een Sterven in Vlaanderen... teh^riereI1 opgc. de konversatie komt vlot op stuurd, maar dat is natuurlijk gang. want Marcel is niet op uitzonderlijk... zijn Hofstaads mondje geval- Wat onze nationale dranken len, evenmin als zijn dorpsge- betreft, poogde Marcel ook noot Herman Daelman, in eens paar kratten gueuze Aalst als het «Ketje» bekend. en kriek heelhuids over de Ze kennen elkaar nog van oceaan te vliegen, maar deze vroeger en halen herinnerin- verloren heel wat van hun gen op. kenmerkend aroma en daarom Marcel s echtgenote Margriet steit hij zich tevreden met een Beeckman werd in Detroit ge- soort export, een licht blond boren en dit verklaart natuur- biertje dat bij ons haast hele- lijk veel: Haar vader was af- maa] verdwenen is. komstig uit Erembodegem. Wie in Amerika met twee per- doch het grootste deel van de SOnen uit eten gaat, geeft vol- familie was naar Amerika uit- ggns Marcel ongeveer de helft geweken. Vader Beeckman uit dan hier in hetzelfde geval, sukkelde sinds zijn krijgsge- Voor 30 dollar ongeveer noemt het dan ook een bar. Hij vangenschap tijdens de Eerste 900 frankeet je een uitste- houdt er niet van en behalve Wereldoorlog met zijn ge- kende visschotel met een fles naar de «club» gaat hij zelden zondheid. Toen hij zich in het goeie wijn en cheese-cake toe. een bar binnen. Thuis heeft hij jaar 1927 een tijdje niet zo best Tussen haakjes, witte Califor- trouwens een eigen bar, waar voelde, keerde hij met zijn ge- njsclie w'jn streelt het gehe- hij tijdens de weekends zijn zin naar België terug, want hij melte en de tong van de fijn- kinderen en vrienden ont wilde hier sterven en nergens proevers, rode kwaliteitswijn vangt. anders. Gelukkig zou de goeie vjn(jt je er praktisch niet. Een TV-freak is hij niet. Hoe man nog geruime tijd blijven wel er dag en nacht uitzendin- leven. Hij kwam nog vaak naar «Soccer» nog steeds niet po- gen Qp het scherm te zien zijn, zijn land terug en zo leerde pulair gaat hij zeiden voor de beeld- Marcel zijn vrouw kennen. Om de drie jaar keert Marcel buis zitten. Toen vader Beeckman in 1955 naar de heimat weer. Als 57-jarige verkiest hij zich nogmaals zijn familie kwam De dag na de Ronde van fit te houden. In de buurt is bezoeken, overleed hij onver- Frankrijk zag hij het kriterium volop gelegenheid om te fiet- wacht. Zijn wens werd vervuld in A 1st en dat brengt ons ge- sen en 's avonds trekt hij er op en hij werd in Vlaamse grond sprek natuurlijk op sport. uit om de tien versnellingen begraven.Hoewel er minder belangstel- van zijn rijwiel te testen en zijn Datzelfde jaar zou het gezin ling was dan toen Merckx en Verdoodt - Beeckman in- Van Impe nog de plak zwaai- tussen getrouwd en drie kinde- den, beviel de koers hem uit ren rijknaar de geboortes- stekend tad van Margriet verhuizen. Wat in Aalst vooral in zijn AN AMERICAN IN AALST ''WW r heel wat mensen hem nog k< nen en sommigen zelfs 3 vader hebben gekend. Jozef Verdoodt was chef Fabelta, hij onderhield er wagenpark van de fabric waaronder een Minerva. E Minerva '27, de Rolls Roy uit die dagen. Baron Janssc reed er mee, of liever werd j reden. De chauffeur was de passagiers gescheiden dt dik glas, maar kon via c spreekbuis met hen kommu ceren... De Minerva was van Belgis! fabrikaat, en als dusdanig |C"fl pronkstuk van de Wereldtiloffc toonstelling van 1930 te Bn JS 1! sel. Marcel vertelt met een leri glimlachje dat hij met die aije. naar de kerk is gereden oir drie trouwen. Maar als specialist heeft h< vooral bewondering voor unieke konstruktie van to nadat de auto ontmanteld werd hij bij Fabelta nog ver Dc Verenigde Staten van Amerika: een bonte verzameling van staten. Na 200 jaar onafhankelijkheid nog steeds het land der onbegrensde mogelijkheden. Een land, waar volgens onze normen de meest onvoorstelbare dingen kunnen gebeuren. Mooier, gruwelijker en steeds op groter schaal dan hier bij ons. De Far-West, met zijn geluk- en goudzoekers, die meedogenloos de oorspronkelijke bevolking uitroeiden en de overblijvende Indianen uiteindelijk in enkele reservaten onderbrachten. En Chicago, de gangster-hoofdstad van de wereld met legendarische namen als Al Capone: via boeken, tijdschriften en films spraken zij tot de verbeelding van onze grootouders. J Destijds bond F.B.I.-chef J. Edgar Hoover met amper 266 manschappen de strijd aan tegen de misdaad. Wijjasi schreven toen 1933. Volle krizistijd. De misdadigheid vierde hoogtij en aanvankelijk stond Hoover machteloos, ae e Naarmate de politie beter georganizeerd raakte, gingen ook gangsters van alle slag geraffineerder te werk. Het werd ran een verfijnd schaakspel tussen de weten de onwettelijkheid, waarbij de hoofdpion korruptie vaak de doorslag gaf. We lielC ine Iterel de koffiehuizen hier. In een Amerikaans kafee is het ge woonlijk aardedonker, men lijn slank te houden. De laatste vijfjaar is het fietsen net als het wielertoerisme hier te lande fel in populari teit gestegen. In de sportieve Samen een pintje pakken met oude vrienden. (Erik) Zij trokken met hun drie doch- smaak viel, waren de terrasjes familie Verdoodt hebben de ters Christine, Nicole en op de Markt en in het algemeen twee.zoons en twee van de Martine naar God's own country om de rest van de fa- Jg||| fnÜORCt milie Beeckman definitief te vervoegen... Daar werd het gezin nog met drie eenheden vergroot: Si- mone. Raymond en Mark. Deze stevige Vlaamse stam schoot wortel in Michigan's bodem. Als rasechte Vlaming paste Marcel zich wonderwel aan. Hij volgde technische kursussen aan het Wayne Insti tute en via het tv-scherm deze van de University of Michi gan. Wie nauwkeurig op de hoogte wil blijven van de nooit afla tende technische evolutie, mag de studieboeken nooit terzijde schuiven en is verplicht nog regelmatig technische kursus sen te volgen. Dit deed Marcel trouwens nog kort voor zijn vertrek naar Belgic in opdracht van zijn werkgever. Lekker eten en drinken Marcel wandelde dus al spoe dig als een volleerde Ameri kaan door het landschap gin der. Hij voelde er zich kiplek ker, was niet bang om te wer ken en de zaken resoluut aan te pakken en hij slaagde in zijn opzet: zich een fijn bestaan voor hem en zijn gezin op te bouwen. Als volbloed-Vlaming bleef hij echter met volle teugen van de geneugten des levens profi teren en wat betekent dat an ders dan goed eten en drinken, dat in hoog aanzien bleef bij de Verdoodt's! Hij liet zich evenmin pramen om ginds in het Vlaamse ver enigingsleven te stappen, dat ook daar naar aloude Vlaamse tradities nog welig tiert... Overigens, waar twee Vla mingen zijn, duurt het niet lang of er wordt een of andere klub of vereniging of sociëteit gesticht. Zo ook in Detroit, waar hij toe trad tot dc -St. Charles Bel gian Society Club»! Zo zie je maar. In deze klub werden de leden aanvankelijk geholpen in die zin, dat hen bijvoorbeeld le ningen aan lage interest wer den toegestaan, maar daar werd later van afgestapt. De jaarlijkse bijdrage wordt nog uitsluitend gespendeerd om de leden een gratis... souper aan te bieden, of wat dacht je an ders? De leden komen bijeen in het Café Cadieux, in de gelijkna- dochters ook een fiets. We praten dan over voetbal, ginder «soccer» genoemd. Hoewel het steeds meer in de volksgunst stijgt, o.m. door het aantrekken van uitheems talent, haalt het niet hetzelfde aantal kijkers naar de stadions als rugby. In het Detroitse «Pontiac Sta dium», dat helemaal overdekt is en plaats biedt aan 80.000 sportfans, spelen ook de voet ballers van «Detroit Express» hun thuiswedstrijden. Het rc- kordaantal aan toeschouwers dat ze ooit lokten, was 30.000! In hun rangen schuilt nochtans een Engels voorspeler, de ve dette van de ploeg. Zijn naam is Francis en hij scijnt afkom stig uit Manchester. Rugby en basket-ball blijven dus voorlo pig koning. Bowling is er echter de volks sport bij uitstek. Er zijn enorm veel bowlinglokalcn. bijna zo veel als er hier kafecs zijn... Thanksgiving Day Het weer komt onvermijdelijk ter sprake, een voortdurend weerkerend natuurverschijnsel en een onuitputtelijke bron voor konversaties. We willen namelijk het naadje van de Amerikaanse weer- kous kennen... In Detroit, dat dicht bij de Ca nadese grens ligt, zijn de win ters lang en zeer streng. Acht maanden per jaar is het er slecht weer'en in volle winter valt er ontzettend veel sneeuw. Het verkeer ondervindt daar nauwelijks hinder van, omdat men vanzelfsprekend degelijk uitgerust is om het witte gevaar te bestrijden. Van november tot juni is het weer dus niet bijster goed te noemen. Doch op Thanksgiving Day, de 24e november, kan het soms nog wel mooi weer zijn. Deze dag is een familiefeest, dat zijn oorsprong vindt in een Marcel Verdoodt en zoon. (Erik) verbroederingsfeest tussen pioniers en I ndianen in Massa- chussets, als dank voor het goede leven. Dit feest werd een traditie in het hele land. Op Thanksgiving Day komt ieder een naar huis. Bij de Verdoodts zijn dat 19 mensen. Waaronder zijn 7 kleinkinde ren, waarover Marcel met ver tedering spreekt. Als wc naar hun voornamen informeren moet hij even nadenken, zoals het een echte grootvader be taamt. Maar de foto's van zijn jonge nakomelingen helpen hem. Hij heeft ze allemaal bij zich. Hij wijst ze aan en noemt hun na men: Scan. Robert, Lisa. Da vid. Donald. Sam en Julie. Zijn zonnestraaltjes. Altijd komt de zon terug, al laat ze soms lang op zich wach ten. Ook in het verre Detroit volgt na regen en sneeuw toch zonneschijn. Van juli tot oktober heerst er een konstantc temperatuur van om en bij de 35 graden, met soms eens een onweer. Wordt het toch wat te heet, dan zorgt dc air-conditioning er voor, dat de temperatuur overal draaglijk blijft. Oost West, Thuis Best? Op dc vraag of het in zijn tweede vaderland beter is dan hier, schudt hij ontkennend hel hoofd. Uit zijn hele houding begrijpen wij dat hij het overal best kan vinden. Als je maar wil werken... Wij vragen wat zijn taak is in de Chrysler-fabriek, hoe hij er toe gekomen is om daar te gaan werken. Marcel belandde via de komputer van een automa tisch banksisteem bij de R and D (Research and Develop ment) van Chrysler, waar o.m. ook Dodge en Plymouth van de band komen. Onder development verstaat men: alles op gebied van ont wikkeling van elektrische mo toren en gelijkstroommotoren voor automobielen. Volgens Marcel zijn de sociale voordelen in de automobicl- sektor de allerbeste, toonaan gevend op dit gebied. Op het ogenblik van dit ge sprek was er nog geen sprake van de mogelijkheid dat Chrys ler op de fles zou gaan. Een miljard dollar staatssteun werd noodzakelijk geacht om het bed rijf van de ondergang te redden... President Carter slaat voor de keuze: steun aan Chrysler Corporation of fors stemmen verlies bij de presidentsverkie zingen van volgend jaar.' Chrysler verschaft namelijk werk aan 250.000 arbeiders, vooral in de staten als Michi gan. Illinois. Ohio. Indiana en Missouri, waar Carter en zijn Demokraten stemmen moeten halen om in de running te blij ven voor de wedloop naar het Witte Huis. Met het schrikbeeld van déze dreigende massale werkloos heid voor de deur dreigt voor Jimmy Carter wel een be roerde kieskampanje en be slaat er zelfs twijfel of hij de nominatie van zijn partij haalt... Welke oplossing het hele pro bleem krijgt, blijft nog een raadsel. Marcel Verdoodt beweert, dat een «stielman» nog steeds dc kans heeft om een smak geld te verdienen. Werkloosheid is er volgens hem vooral omdat heel wat mensen niet graag meer werken. Of dc negers toch niet bena deeld worden bij de werkver schaffing? «Niet zo erg als hier geloofd wordt» meent Marcel «In tegendeel. Negers die willen werken krijgen zelfs een betere kans dan de blanken'» Maar er is de Welfare, de werkloosheidsvergoeding. De Staat betaalt toch. waarom zouden we werken als wc het geld zó krijgen? Dat is hun fi losofie En hij vergelijkt Brussel met Detroit: er leven daar heel wat vreemdelingen die zonder een slag te doen betaald worden. Dat is allemaal heel mooi. maar het komt er op neer, dat wie wél werkt, taksen betaalt voor degenen die niet willen werken! «Welkom»... in Hofstadc! Van de Amerikaanse proble matiek duikelen we opnieuw Vlaanderen binnen. In Hofstade. In de gelagzaal van een laag kafeetje in de Hoogstraat, rechtover de post. «Welkom»... in Hofstade, Marcel. Het tipische dorpska- fee zit gezellig vol en Marcel wordt hartelijk begroet. Hij keert steeds terug naar zijn vroeger stamkrocgje omdat gebruikt als traktor, om gen goederen binnen te slej En zo zijn we weer bij de aangeland.De auto, die t< lotte toch een grote rol gespeeld en nog steeds s| in het leven van Marcel doodt. Maar Marcel heeft nog ai noten op zijn zang: echte ij zikale! j.. Destijds speelde hij als sa fonist mee bij St. Cecilia, hoogtepunt van zijn artisti loopbaan denkt hij met gen gen terug aan de opvoering «Het Witte Paard» in pa naatszaal van Hofstade. cri speelde dit o.a. met Achie Guillaume Kiekens, en st;1(1 beiaardier De Mette. Ook 3er Meuleman, die tijdens de c'e log met het Philharmonile Orkest van Berlijn speelde Lange Walter de fami naam kent hij niet meer ren van de partij. Beide H spijtig genoeg reeds ovi den. Nu speelt Marcel soms zijn saxofoon als een vorm' ontspanning. SCh tf ieel len :e b Laat leven, leef zélf! We zijn samen met Ma naar het Donk meer gaan e Paling in't groen. Hij gel kennelijk. Hij wilde ook dat wij betaalden. «Kijk», zei hij «ik ben rijk. Maar ik verdien geld. Genoeg om te kopenj ik graag wil. Wij zijn er. en nu, we komen niet mce| rug. Laat iedereen leve leef zelf!». Zijn jongste zoon Mark zal een beetje moeten wachlerfl het echte leven binnen te pen. Als 16-jarige mag hij met de auto rijden. Hij ons zijn rijbewijs, helzelfd» dat van zijn vader. Wanl hij 18 geworden is mag hij daat worden, maar hij wachten tot zijn 21e om bars van Michigan een bit te mogen drinken... Deze grote, atletische A kaanse boy, met blond haa blauwe ogen. heeft zwijg het gesprek gevolgd. Hi' staat ons vlaams, maar kan niet spreken. Maar zijn zeggen alles, als hij vlaamse bier drinkt. Pa zegt vermanend: «Nu veel. hé! En denk eraan: tr is het gedaan met bier ken...». Eigenaardig toch. Wij Ie van ai die duizenden en zenden drugsverslaafden States, terwijl in sommige ten de jongens nog glaasje bier mogen drinke Toch keert Mark graag tt naar zijn geboorteland. Be is hem toch wel een vreemd. Zo is het: overal in dc we leven dezelfde mensen vlees, bloed en beenderen n verschillen van huidsk maar er is vooral verschil i levensgewoonten. Wat eenmaal gewoon is om te en te laten, verleert men nic|5n gauw Met al onze gewoonten hebbelijkheden blijven toch maar mensen. Wij blij met Marcel Verdoodtl Vi lOi laa1 -;ien rd Hofstade gemaakt kennis te heb 01 In Detroit Marcel E. Verdoodt. Eén tertje verschil slechts. Maar dat kan vaak een wereld zijn. C.JU

De Voorpost | 1979 | | pagina 10