TWEEDE TEHUIS VAN «LEVENSVREUGDE» IN AANBOUW instglazenier, een oud ambacht dat uitsterft DE COFFO'S ZIJN REEDS DRIE GENERATIES GEKEND OM HUN FIJN WERK 3ENRI COFFO REEDS MEER DAN 30 AAR KUNSTGLAZENIER TE EREMBODEGEM TRICOT PRIOR diepvriesshop OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST jst'JschHderd glas) Ter 2erJi te Brussel en thuis ngleel wat ervaring in pailen had opgedaan, ves- L, ich te Erembodegem hjj een eigen bedrijf op- st|n tegenstelling tot zijn okgjers had hij de kunst ic ie knie om gebrand- onjBe komposities te ma- ijie komposities die veel natuurlijke voorstelling (lood lijnen) van het geheel. Bij Henri Coffo worden de loodlijnen uit de tekening gehaald, dit omdat hij enorm goed kan glassnijden en zo de tekening nog natuurlij ker overkomt. Deze loodlijnen worden met een speciale schaar weggesne den en de kallibers (papieren modellen) blijven over Deze Coffo een grote reserve aange legd zodat hij geen angst moet hebben zonder te vallen. Dit detail mag ons echter niet afschrikken, want de andere poedervormige verf is in het geheel niet zo duur. En, zoals reeds vermeld valt de prijs van een kunstglasraam enorm mee. Vele mensen denken echter nog steeds dat een glasraam duur is. Doch na een konfronta- tie met de kunstglazenier is die mening totaal gewijzigd. Een vaste prijs kan er voor een kan een binnendeur reeds voor 5.000 F uitgewerkt worden. Wil je 30.000 F spenderen, dan is het motief groter en voor 50.000 F beslaat het motief de gehele deur. Er zijn dus varia ties genoeg naar ieders beurs. En denk nu vooral niet dat een glasraam van 5.000 F minder waardig is. Het is werkelijk een kunstwerk. BEROEP Het beroep van kunstglazenier is langzaam aan het uitsterven, niettegenstaande heden ten zijn vrouw nog vele kunstglas ramen maken, stuk voor stuk pareltjes van kunstwerken. Want wie gaat er later nog de moed hebben, het geduld op brengen en vooral de toewij ding en liefde bezitten om zich volledig voor een oud ambacht, waar alles met de handen wordt gemaakt, kunstglasramen te vervaardigen? Wie werken van Henri Coffo wil bewonderen kan steeds bij hem thuis gaan, wie als hobby kunstglasramen wil vervaardi gen zal steeds in Henri een goede leermeester vinden. En indien je eraan denkt een kunstglasraam te laten uitwer ken, ga dan bij Henri Coffo. Hij zal graag alle inlichtingen ver strekken die nodig zijn. Henri woont in Erembodegem in de Bertha De Dekenstraat nr. 25, alwaar ook zijn werkhuizen zijn. G.V.d.B. Henri Coffo werkte ook op basis van foto's, hij maakte o.a. glasramen met de beeltenis van Bert Van Hoorick. (Hugo) i Coffo's werken, een middeleeuws jachttafereel. r zijn, zijn echte ju- van schilderijen. Te- irde hij ook al de beno- in om glasramen te lood, enz...) aan an- zeniers. unstglazenier werkte voor de partikulieren aat (Kerken). En dat hij fan in het Aalsterse ge- som zijn perfekte, ge- rde werken, bewijzen de opdrachten die hij ic)den kreeg in Asse, eer dan 400 m2)... werkwijze van de staat lem niet (lage prijzen, n 1 jaar wachten op het k i vandaag de dag werkt 1 slechts voor de partiku- iewone mensen die iets hun huis willen hebben "In te genieten zoals van lilderij. ngekende Tijl en Nele, el, jachttaferelen, de 'rgetijden, godsdienstige in, portretten, enz., val- .'b onder goed in de smaak s kopers, die steeds ver- n n als ze de prijs verne- omdat hij zo laag is1 Een I imheid in deze tijd. isramen zijn een ver- 4 g van het huis en worden kallibers dienen dan als vorm om het glas uit te snijden. En Henri is specialist in het glas- snijden, thuis was voor hem de beste leerschool. Zijn vader stond erop dat het glas juist uitgesneden was ofer mocht herbegonnen worden. Henri maakt nu van deze opgedane ervaringen dankbaar gebruik. Wanneer alle kallibers in glas uitgesneden zijn, wordt de gla zen puzzel weer in elkaar gesto ken. Nu kan het eigenlijke schilderwerk beginnen. Henri schildert met een vaste hand de contouren (omtrekken). Het geheel verdwijnt dan in de bak- oventjes om er na zeven uur tegen 700°C weer uit te komen. Het duurt zomaar eventjes 48 uur voor deze glasdeeltjes vol ledig afgekoeld zijn en er kan verder gewerkt worden De temperatuur en duur van het bakken zijn afhankelijk van de glassoort en de verf die ge bruikt werd. De volgende stap, het aanbren gen van de algemene tint geeft diepte aan het geheel. Na het schaduwen, uitklaren en ver donkeren, verdwijnt het glas raam (opnieuw als puzzel!) in de bakoven (7 uur aan 700°C) om er voltooid uit te komen. Het monteren in lood van de KANTOOR VAN GERECHTSDEURWAARDER JAN WIEMEERSCH Dendermopndsesteenweg, 41 9300 AALST TEL 053-21.00.64 Op zaterdag 18 augustus 1979 om 10 uur in de voormiddag zal Gerechtsdeurwaarder Jan Wiemeersch, openbaar en ge rechtelijk verkopen te Aalst, Grote Markt, Kant Landhuis een partij inbeslaggenomen meubemlen en voorwerpen o.a.: Kleuren t.v. - radioklok - T.V. kastje - casetterecorder - grote vaas - enz. Op maandag 20 augustus 1979 om 10 uur, in de voormiddag zal Gerechtsdeurwaarder Jan Wiemeersch openbaar en ge rechtelijk verkopen te Dender- monde, Markt, een partij inbe slaggenomen meubelen en voorwerpen o.a. aanhangwagen - clarck - camionette - enz. salon - bakoven - enz. Op woensdag 22 augustus 1979 om 10 uur in de voormid dag zal Gerechtsdeurwaarder Jan Wiemeersch openbaar en gerechtelijk verkopen tc Wette- ren, Markt, een partij inbeslag genomen meubelen en voor werpen zoals: fotokopieermachine - dos sierkast - bureelzetels - kan toormeubelen - bureelmeubel - enz. Met gereed geld en zonder kos ten Zeg het voort. Na het in gebruik nemen van het tehuis «Charles Callebaut» op 19 december 1978, werd op 10 januari '79 overgegaan tot aanbesteding van het «bezigheidstehuis» voor 30 volwassen mentaal gehandikapten die in de onmogelijkheid verkeren een beschutte werkplaats te bezoeken. De inrichting van dit tweede tehuis werd speciaal voor zwaardere gevallen gepland. Tijdens de dag zullen ze er allerlei vrij tc kiezen aktiviteiten kunnen uitoefenen zonder dat een tempo wordt opgelegd en zonder dat hun werk ekonomisch moet renderen. Iedereen kan zich bezighouden naar eigen kunnen en tempo. Na de dagtaak is er aangepaste animatie, sport, wandelen of beoefening van hobby's mogelijk. Het nieuwe gebouw zal aansluiten via de centrale keuken met het tehuis «Charles Callebaut». Er z(jn dertig individuele kamers met daarnaast een grote werkplaats, een refter en per tien kamers een living met berging, badkamer en sanitair. Een kollektieve ruimte ver bindt de drie blokken. Ad ministratie en twee kamers voor medische verzorging met kleine residentie voor het personeel scheiden het leefgedeelte af van de werk ruimte. De ervaring opgedaan in het eerste tehuis werd ten volle benut en de technische uitwerking verzorgd door een team specialisten. De raming van het geheel bedraagt 34.625.000 fr., of 1.154.167 fr. per bed, en dat zonder BTW. Het Mi nisterie van Volksgezond heid, Vlaams Gewest, komt tussen voor 23.850.000 fr., waarde 1 januari 1975. Dit bedrag wordt geïndekseerd en zal wellicht oplopen tot 27 miljoen. De provincie Oost-Vlaande- ren zal 2,25 miljoen bijdra gen. De Nationale Loterij onder zoekt de mogelijkheid om minimum 3.577.500 fr. te schenken, dit in verhouding tot de tussenkomst van het Rijk (maximum 15% hier van). Globaal met BTW worden de onkosten geraamd op ruim 40 miljoen zodat nog meer dan 7 miljoen dient gevonden. De Paters Jeuzïeten staan in voor 1 miljoen en «Lachend Geven» voor 750.000 fr. Nog te vinden dus 5,6 m'joen. Aktie «Lachend Geven» Robert Van den Berghe, Van der Nootstraat 11 te Aalst (053/214734) start een vernieuwde aktie ten bate van de realisatie van dit tweede tehuis. Appelterre hield enkele we ken geleden reeds een suk- sesvolle inzameling en ande ren volgen. Om de aktie definitief te starten worden op 1 septem ber te 16 u. enkele simboli- sche spadesteken uitgevoerd voor de funderingen van dit tehuis. Voor het eerste te huis kon «Lachend Geven» 2,5 miljoen inzamelen en voor de eerste onkosten van dit tweede reeds 900.000 fr. Verzameld wordt achteraan het eerste tehuis te 15.50 u. aan de asfaltweg. Te 16 u. toespraak door Robert Van den Berghe, alias «prins Bob». Nadien symbolische spadesteek door de groepen van «Lachend Geven», de «Levensvreugde- tochten», het Ouderkomitee en in naam van honderden onbekende weldoeners zal een sympatieke Aalstenaar de spade hanteren. Daarna kort dankwoord door E.P. Jozef Van den Broeck S.J., voorzitter van Levensvreugde. Te 16.30 u. is er een geleid bezoek aan het eerste tehuis, waarna gelegenheid de at- trakties op het domein te bezoeken. Het geheel kadert nl. in de «Driedaagse van Levens vreugde» van vrijdag 31 oogst tot en met zondag 2 september. Voor inlichtingen en in schrijvingen - Belotting: Maurits De Wit, Ninovestr. 157, Erembode gem 053/70.53.68 - wandeltocht: zelfde adres - zangwedstrijd: Luc Mees- sens, Binnenstr. 278, Aalst 053/212858 - wielerwedstrijd op rollen: Ronni De Luyck, Guido Gezellestr. 49, 9498 Appel terre 054/332598 U is er alvast welkom! LH Bloezen Damesgilets en pull's Herenpulls Vrijheidstraat 73 AALST Tel. 053-70.01.44 Valois zegels Een prachtige keus van breiwerken in einde reeks verkoop ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN. Nestor de Tièrestraat 42 AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. ZATERDAGS van 9 tot 12 u. De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst, heeft een voltijdse betrekking van geneesheer- specialist in de uroloqie opengesteld. a De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.CM.W., Gasthuisstraat 40, 9300 Aalst, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op vrijdag 24 augustus 1979 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroniënte- ring van 4.8.1978, genaamd anti-crisiswet, is de opengestelde betrekking toegan kelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende inlichtingen zijp op dat adres te verkrijgen bij de directie van het ziekenhuis (Tel. 053-21.23.93 - binnenpost 112). De Voorpost - 17.8.1979- 11 niet naar Venetië te gaan om een kunstglazenier aan het werk te zien. Neen, in in Jpdegem woont Henri Coffo, kunstglazenier van beroep en het werk dat hij levert is stuk ptvk ««kunst»» met een grote K. Z die hem aa.n het werk wi,.2'en js steeds welkom. Henri, want zo wordt hij door iedereen •n dit sastvri'en Seeft aan iedere bezoeker een uitleg, waarvan vele gidsen nog heel wat ia c« 'eren en waaru'*men z'c'1 een idee kan vormen hoe nu juist kunstglasramen gemaakt nmuf nigfOFFO eidtioffo is geboren op 27 Bris 1927 in Aalst als zoon hiel Coffo, die glasramen in de Gentstraat nr. 58 (drie generaties (Gustaaf I Henri) lang drukt deze jhaarstempfilopdeAals- vereld van kunstglasra- jer en grootvader van fcffo waren glazeniers en het in glasramen van niet- lenflschilderd glas. Hun enfwaren komposities van k tollende stukjes glas, die jod vastgehouden wer- tenzo een figuur vormden [die drie jaar aan het wylkasinstituut te Gent •os.lde en de eigenlijke ver- erdVan zijn ambt leerde in af. we school (voordien be lt geen speciale richting zowel in binnendeuren, in de hall, aan de open haard, boven het buffet, enz. verwerkt. KUNSTGLASRAMEN Een klant neemt met Henri kon- takt op. Hij brengt hem een af beelding mee of vertelt hem wat hij juist als glasraam zou willen. Henri Coffo tekent deze idee uit en na een veertiental dagen als de tekening volledig klaar is en door de klant goed bevonden is, begint het eigenlijke werk. De tekening wordt op kalkpa- pier overgetekend, zodat er steeds hulptekeningen kunnen gemaakt worden. Deze hulpte kening dient voor het latere snijden. Eerst en vooral zoekt Henri de loodlijnen op in de tekeningen. Vele kunstenaars voorzien reeds in hun eerste schets de' loodlijnen, zodat ze gemakke lijk kunnen snijden. Het nadeel van dit systeem is de meer on- glasramen en het solderen zijn de eindbewerkingen die bijzon der nauwkeurig en precies moeten uitgevoerd worden, om de stevigheid van het geheel te waarborgen. Nadat mevrouw Coffo, want zij helpt haar man waar ze kan, het glasraam gemastikeerd heeft met stopverf, zodat het volledig waterdicht is, kan het bij de klant geplaatst worden. PRIJS Een pittig detail, tenminste als je het zelf niet moet kopen, is de kostprijs van «Jean Cousin», de vleeskleur die gebruikt wordt voor gezicht en handen van de figuren; 5 gram kost zomaar 750 F. Het is niet voor niets dat er gezegd wordt dat deze verf aan de goudprijs ver kocht wordt. Momenteel is deze verf niet meer verkrijg baar, maar gelukkig heeft Henri kunstglasraam niet vooropge steld worden. Alles hangt vol ledig af van de wensen van de besteller. Welk soort glas er genomen wordt, of alle glazen beschilderd moeten worden of niet, welk motief er moet aan gebracht worden, hoe groot het glasraam moet zijn, zijn de ver schillende faktoren die de prijs bepalen. Het is niet de grootte van het bestelde werk dat de doorslag geeft! De grootte van het motief speelt een veel gro tere rol. Het motief hoeft niet steeds het gehele glasraam te beslaan, heel dikwijls is er rond het motief gekleurd glas aan gebracht, wat de tekening beter doet uitkomen en de prijs remt. Gekleurd glas is niet zo duur als gebrandschilderd glas doordat er veel minder bewerkingen aan te pas komen. Kortom de prijs is afhankelijk van de wens van de klant. Zo dage vele mensen zich zo'n kunstwerk aanschaffen. Henri C offo leeft zich totaal uit in zijn beroep en in ieder glasraam, hoe groot of hoe klein ook, vindt hij voldoening. Henri Coffo is nog een van de wei nigen die met hart en ziel zijn beroep uitoefent. Alles gebeurt met de hand, zelfs de twee bakovens heeft Coffo zelf gemaakt. Iedere klant is tevreden en opgetogen met zijn glasraam. Van elke teke ning wordt slechts één glas raam gemaakt, tenzij de bestel ling anders luidt. En indien er meerdere hoeven gemaakt te worden, dan verschillen ze nog allemaal van elkaar door andere kleurmengelingen, tempera tuur.. Henri Coffo heeft nooit reklame gemaakt! De beste reklame was en is zijn werk zelf! Hopelijk kunnen Henri Coffo en Reeds 3 generaties lang beoefenen de Coffo's dit kunstambacht (Hugo)

De Voorpost | 1979 | | pagina 11