AUDIO VISUEEL IN TOP 14 - 17.8.1979 - De Voorpost Er zijn reeds heel wat jaartjes verlopen, zo'n honderdtal, toen voor de eerste maal Edisons stem door een mechanisch middel gereproduceerd werd. Sindsdien heeft de techniek en de wetenschap grote sprongen gemaakt. De grote kast waaruit een krakende stem weerklonk, de radio uit grootvaders tijd, is reeds lang vervangen door een zak trans istorradiotje waaruit Hifi-muziek weerklinkt. Op de zopas geopende handelsbeurs zullen de konsumenten terug overstelpt worden met een rijkelijk aanbod van verfijnde elektronische snufjes. Wie het neusje van de zalm wil kan volgende maant terecht In de Eeuwfeestpaleizen aan de Heizei voor het Hifi-salon. Kortom, een leek wordt overstelpt met elektronika. Schone zaken worden hem voorgeschoteld geleerde namen suizen door zijn oren, en... hij koopt. Of hij echter de goede koop gedaan heeft, dat is een andere vraag. Een vraag waarop hij pas, veel te laat, een antwoord krijgt. Over dit alles gingen wij eens praten met de heer Plet Meert, zaakvoerder van een aantal elektronikawinkels in Aalst, Erembodegem, Ninove en Dendermonde. De heer Piet Meert (Jan) Historiek Toen Edison via een louter mechanische overbrenging voor het eerst zijn eigen stem via een hoorntje hoorde zal hij wel nooit vermoed heb ben dat honderd jaar later dit alles duizende malen perfecter via elektronische weg zou gebeuren. De uit vinding van Marconi, de draadloze, telegrafie, stelde ons in de mogelijkheid op verre afstand met elkaar te communiceren. Dit alles ge- kombineerd bracht ons langsover de radiobuizen en de transistors tot de elek tronika met geïntegreerde circuits die alles zo klein mogelijk maakt, overtollige warmte ontwikkeling uit sluit. ingewikkelde kombi- naties mogelijk maakt, goedkoop uitvalt, en... zeer goede kwaliteit aflevert. Audio-ketens Een eerste gespreksonder werp vormde wel de audio- ketens die vandaag de dag «in» zijn. De periode dat men zich tevreden stelde met een radio is lang voorbij. Nu moet men een audio-keten bezitten, en dan nog wel in Hifi-stereo. Een dergelijke keten is versterker aanschaffen met een laag effectief vermogen. Heeft men daarentegen een luidspreker met een laag rendement dan zal men een versterker moet kiezen met een hoger effectief vermogen omdat heel wat vermogen verloren gaat. Ook hier zijn verschillende types op de markt, al dan niet uitgerust met filters. Video-ketens Video, aldus de heer Meert, raakt meer en meer in trek. De mensen nemen eens graag een programma op om het later opnieuw te bekij ken of amateur kineasten vinden het een goedkoper middel om hun hobby te beoefenen. Voor super acht betaalt men ongeveer 300 a 400 fr. per bobijntje van 3 4 minuten. Dus ongeveer een 6.000 fr. per uur. Een videocassette kost slechts 795 fr. voor één uur. Monta gemogelijkheden zijn echter minder en de mee te slepen bagage is omvangrijker. Daarentegen kan men wel stellen dat men via het monitorscherm een direkte optreden. Grote vijand hier blijft echter het stof. Een vijand die misschien zal overwonnen worden wan neer de laser-pickup op de markt komt. Alhoewel in prototype reeds bestaande blijft het produceren op grote schaal uit omdat de aankoopprijs nog te hoog ligt. Wanneer men een audioke- ten aanschaft dan is een van de elementen waar men moet op letten o.a. de platenspeler. De grootste fouten zijn in een keten immers best merkbaar tus sen het picöp-element. de Platenspelers Een stabieldraaiende tafel en een goede kop, of ele ment, zijn hier wel de 'voornaamste punten. Aan- gezién luidsprekers en ele ment de twee uitersten zijn waartussen men het best fouten opmerkt, dient wel wat aandacht besteed te worden aan het aankopen van een pickupcel. Goed koop is hier misschien wel synoniem van duurzaamheid maar zeker niet van kwali teit. De cel zelf valt duur uit en een goede naald kost ook reeds rond de 1.000 fr. er zijn welliswaar goedkopere naalden op de markt, maar die zijn veel minder van kwaliteit. Er zijn dan ook reeds heel wat kwaliteits merken die er voor zorgen dat slechts naalden identiek aan de oorspronkelijke als vervangingsnaald kunnen geplaatst worden. Cassettespeler De kwartduimbandopnemer heeft bij het grote publiek afgedaan. Alhoewel handi ger bij professionele toepas singen. en ook kwalitatief hoogstaander, is hij vervan gen geworden door het cassettedek. Cassettes zijn immers gemakkelijker om te wisselen en benaderen sterk de kwaliteiten van kwart- duimband. Daarenboven zijn zij minder volumineus. Momenteel bestaan er nu ook reeds modellen die naast Audio-ketens zijn «in». (Jan) momenteel bijna onverslijt baar. De geringe stromen, spanningen en warmteont wikkeling binnen een derge lijke keten zorgen voor een lange levensduur voor de elementen. Zwakke punten zijn meestal de mechanische onderdelen, alhoewel ook deze gewoonlijk een lang leven beschoren zijn. De platendraaiers voor het ogenblik zijn meestal met lichtgewichtarmen uitgerust. De naalddruk van 0,5 tot 2 gram en de kunststoffen plaat maken dat wij honder den maal onze lievelingsme lodie kunnen beluisteren zonder dat er vervormingen kop en de luidsprekers. Vele mensen kopen een audioketen omdat de design, het uiterlijk, hen bevalt. Eenmaal dat beslist, kopen zij de keten, en ook nog een paar luidsprekers. De heer Meert echter raad zijn klanten aan andersom te" beginnen, nl. -bij de luidsprekers. Het zijn im mers de luidsprekers die de trillingen opwekken die ons oor ontvangt. Als deze slecht zijn. klinkt alles slecht. «Een keten is immers maar zo 'goed' als haar 'zwakste' schakel!» Beginnende bij de luidspre kers kan men aldus een model kiezen dat de ge wenste frekwentiegebieden kan reproduceren, past in het interieur, binnen de prijsbeperkingen ligt, en een voldoende hoog rendement oplevert. Alnaargelang dit rendement kan men vervol gens verder gaan met een evenwaardige versterker te kiezen die de luidsprekers kan sturen. Bij deze verster ker kiest men daarna de bijkomende elementen zoals platendraaier, bandrecor der, kassettespeler, tuner en eventueel equalizer. Momenteel kan men zich reeds een audioketen aan schaffen vanaf 19.900 fr. Een nieuw modesnufje is de mini-audio-keten die reeds op de markt is, en binnen kort waarschijnlijk overal zal te zien zijn. In principe bevat zij alles wat een normale keten bevat. Haar kwaliteit moet daarbij voor gemiddelde vermogens niet onderdoen voor haar grotere broers. Er is echter wel een contra: de prijs bedraagt tot driemaal deze van een nor male keten. de klassieke bandsnelheid van 4,75 cm/sec ook nog 9,5 cm/sec hebben. Nieuw zijn wel de metaal- bandcassettespelers. De chroomdioxydeband is hier vervangen door een ferro- band. De cassette zelf valt iets duurder uit. momenteel ongeveer 200 fr. voor een cassette van 60 min., maar de recorder is reeds tegen schappelijke prijzen te ver krijgen, 11.000 14.000 fr. Daarenboven is de kwaliteit merkelijk beter. Tuners De radio-ontvangers hebben hun vrij klassieke vorm behouden. Sommige merken hebben de wijzerschaal ver vangen door een digitale afleesschaal, maar verder is er op deze markt weinig nieuws te bespeuren. Versterkers en luidsprekers Deze twee zijn zo nauw met elkaar verbonden dat men ze best samen behandeld. Indien men over luidspre kers beschikt met een goed rendement kan men zich een Het is vooral het oog van de klant dat doet kopen. (Jan) kontrole heeft van het op genomen beeld terwijl de amateur super-achtfilmer eerst moet wachten totdat zijn film uit het labo terug keert. Een van de goedkoopste systemen is momenteel Sanyo, 29.000 fr. Het is ook het minst goede. JVC, Sony, am Televisie J Wat televisie betreft komt kleurentelevisie meer en meer in trek. In verhouding met de zwart-wittelevisie nemen zij in prijs af. Ook omdat de meeste mensen 1 n zich laten aansluiten op de jjj kabeltelevisie, iets wat het |je dure PAL/SECAM-systeem overbodig maakt, en dus de prijs drukt. Op televisievlak stelt men voor de toekomst de ont vangst via sateliet in het l6| vooruitzicht. Via een para- 1 boolantenne van ongeveer 80 cm diameter gericht op deze sateliet zou men twintig of meer posten kunnen ont vangen. Bij de aankoop duurder, ongeveer 10.000 20.000 fr., zou het op langere termijn goedkoper uitvallen dan de kabel, de kabel die technisch trouwens niet zó perfect is. Dit, aldus de heer Meert, zal echter nog niet voor morgen zijn. De nodige satelieten moeten immers nog ge bouwd en gelanceerd wor den. Momenteel mogen wij Bel gen met onze twaalf posten die wij via de kabel kunnen ontvangen trouwens niet klagen. Vele landen moeten zich tevreden stellen met de nationale zenders. De soms f"' slechte kwaliteit van het kabelbeeld moeten wij er met een korreltje zout bij nemen. SJ. iwi De klant heeft graag een grote keuzemogelijkheid. (Jan) Ook de kleine autonome en draagbare modellen zijn nog in trek. (Jan)

De Voorpost | 1979 | | pagina 14