Aalsterse brandweer sportploeg behaalt zilver in Oostenrijk Stadsbibliotheek in voortdurende opgang vrachtwagen tegen gevel ZILVER VOOR KRISTEUJKE BOND VAN GEPENSIONEERDEN JAN CAUDRON STELT PAR LEMENTAIRE VRAAG OVER NALATIGHEIDSINTERESTEN Vakantie Dewaco: de taal der dwaasheid ■H 2 - 17.8.1979 - De Voorpost schuldiging, verwijt en zelfs leugen, daarin, weliswaar voorzichtiger, voorafgegaan en gevolgd door kollega-beheerder Eddy Monsieur. Deze laatste heeft blijkbaar zijn bokkesprong inge zien want zo zegt en schrijft hij nu «de be heerraad van Dewaco is niet op 10/7/79 (vier weken na het eerste protest op Dewaco) bij eengekomen maar op 10.6.79 en heeft daar de oprichting van een in spraakorgaan voorge steld.» (zie De Voorpost van vorige week-pag. 4- randbemerkingen). Die beheerraad houdt er wel zeer bijzondere ver- gaderingsdagen op na. Tien juni 1979 was im mers de dag van de Europese verkiezingen. Wie haalt het nu in zijn hoofd op een verkie zingszondag een beheer raad bijeen te roepen? Vandaar dat we daar ook zacht uitgedrukt zeer sterke twijfels over heb ben, zoals wij er ook aan twijfelen of wel de ganse beheerraad van Dewaco achter de dwaze schrlj- vetarij van haar voor zitter staat. Jos De Geyter Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recRt de teksten in te korten. Mijnheer Frans Blan- ckaert, oud-burge meester van Aalst, on danks zijn 76 jaar en bij de gratie van onont warbare gebeurtenissen nog steeds voorzitter van de socialistische bouw maatschappij Dewaco, heeft als dusdanig het eerbiedwaardig woord genomen. Eerbiedwaar dig is een verkeerd be grip want dit woord is uitgegroeid tot een re gelrechte scheldpartij die hoe scherper ze staat hoe minder geloof waardig ze overkomt. Zijn woede gaat in de eerste plaats naar het Dewaco-huurderskomi- tee dat het (o, die snood aards) aangedurfd heeft zich tegen de huurver hogingen gaande tot 30 en tegen andere on smakelijke maatregelen te verzetten. Dat kan er bij de sociaaldemokraat, mijnheer Frans Blan- ckaert, niet door. En omdat hij weet dat hij het met zijn technische uitleg alleen nooit kan halen om de totaal buiten alle inspraak, in formatie en eerlijk in lichten van de bewoners genomen maatregelen te doen slikken gaat hij in het spoor van aloude heksenjagers op de anti- kommunistische toer. Er zit namelijk in het huur- derskomitee precies ge teld één kommunist, Jef Robbrecht, en die heeft de moed gehad de wagen aan het rollen te brengen. Onguur en onverant woordelijk Dit zijn de bijvoeglijke naamwoorden die mijn heer Frans Blanckaert over heeft voor het huur- derskomitee en speciaal voor Jef Robbrecht. Mijnheer Blanckaert weet nochtans zeer goed dat diezelfde Jef Rob brecht kan bogen op een verleden in dienst van de arbeidersbeweging waar mijnheer Blanckaert zelfs nog niet kan aan rieken. En hoe de andere leden van het huurders- komitee en de ontevre den bewoners van Dewa- co-appartementen dit zullen nemen is nog een andere kwestie. Derge lijke zinloze verwijten werken als een boeme rang en hebben voor de denkende mens geen enkele argumenterende waarde. Als mijnheer Blanckaert de naam «kommunist» als een scheldwoord wil gebrui ken dan moet hij weten dat we er fier op zijn eerlijk voor onze kom- munistische overtuiging uit te komen en er konse- kwent naar te handelen. Dat kan niet voor ieder een gezegd worden. Het getuigt immers van weinig socialistische overtuiging eerst de be woners voor voldongen feiten te stellen en er dan aan te denken een in spraakorgaan op te rich ten zoals de Dewaco- beheerraad het heeft ge steld. Evenmin als koud weg te beweren dat Jef Robbrecht nooit een ap partement op Dewaco zou hebben kunnen hu ren ais het van mijn heer Blanckaert alleen had afgehangen. Even min als de bewoners met allerlei dreigementen te lijf te gaan in plaats van met hen op een serieuze manier te gaan praten. Omdat mijnheer Blan ckaert weet dat daar inderdaad niet te ver ontschuldigen kemels geschoten zijn gaat hij zich ais een almachtige heerser opstellen en hanteert hij in een echte fascistische stijl het bot te wapen van be- Iniet minder belang - dat de zaakvoering in handen komt van de beheersorganen zelf van de intercommunale I waar dit voorheen toegewe zen was ain de privésector («de zaakvoerster»). Gedaan dus in de toekomst met de klachten van de openbare bestuurders over de af- vloeing van hun wettelijke bevoegdheden naar de privé (commerciële) sector. De mogelijkheid zit er deze keer voor de openbare mandaat dragers in om het beleid van de nutsvoorzieningen in eigen handen te nemen. Het is het geschikte ogenblik oni de privémaatschappij Inter com-Noord Hartelijk geluk te wensen en te danken voor de uitnemende wijze waarop zij zo lange tijd de zaken alleen heeft gevoerd en het is in het geheel niet zeker of de openbare besturen het zo goed zullen doen als zij. De gemeenten kunnen alvast beginnen met beheerders aan te duiden die bekwaam zijn en die tijd hebben. De Aalsterse gemeenteraad kent onder zijn leden zeer geschikte mensen, namelijk zij die zowel politieke matu riteit als beroepservaring ter zake bezitten. Het .stads bestuur zou er goed aan doen op deze normen voort te gaan bij de aanduiding van haar beheerders voor Intergem. Of zullen de reeds full-time bezette schepenen ook deze opdracht naar zich trekken en zodoende bewij zen dat zij specialist zijn in alles? Het zou de tweede ondienst zijn die zij aan de stad Aalst bewijzen. De eerste was namelijk dat hun onderhandelaars toegegeven hebben op de eis van Dendermonde om de maat schappelijke zetel van de nieuwe intercommunale, die vooreerst in Aalst gepland was, toch naar Dendermon de over te brengen. Proficiat voor Dendermonde, niet voor Aalst. Ghis Wlllems KONTAINER? De Aalsters volksverte genwoordiger Jan Caudron stelde onlarigs een parle mentaire vraag aan de mi nister van Financiën over het principe en de methode van de toepassing van de zogenaamde nalatigheids- intresten. Oorzaak van deze vraag is het feit dat be- langsplichtigen die in 1979 een aanvullende aanslag in de personenbelasting over het aanslagjaar 1977 (in komsten 1976) ontvangen, nalatigheidsintresten moe ten betalen met terugwer kende kracht vanaf 1.7.1978. In verband met het principe vestigt het ka merlid er de aandacht op dat de intresten betaald moeten worden omdat de diensten van Financiën de aangifte laattijdig onder zochten. Door de schuld van de administratie wordt de belastingsplichtige in feite gestraft met nalatig heidsintresten. Over de methode van de toepassing van de aan slagbiljet staat in computer schrift immers vermeld: «Nalatigheidsintresten vanaf 1.7.1978» zonder dat men daarbij de draagwijdte van deze tekst vermeld De belastingsplichtige betaalt aldus tijdig het te betalen bedrag, maar pas nadien meldt de ontvanger van be lastingen schriftelijk dat er -een bijkomend bedrag aan intresten verschuldigd is. Hierdoor ontstaat er paniek, aldus de tekst van de par lementaire vraag, gevolgd door vele nutteloze tele foontjes en briefwisseling met het personeel van het ontvangstkantoor dat erg verveeld zit met die manier van doen, en geen woorden vindt om deze maatregel uit te leggen. De volksvertegenwoordiger vraagt Minister van Finan ciën Geens dan ook kon- kreet of deze van mening is dat de invordering van nala tigheidsintresten op de door hem geschetste manier rechtvaardig is en zoja welke de motieven hiervoor zijn. Tevens vraagt hij of de mi nister van oordeel is dat de wijze van innen regelmatig en administratief gemakke lijk verloopt, zoniet of er geen andere methode moet toegepast worden. «Welke maatregelen denkt de mi nister in dit geval te moeten nemen?» zo besluit Jan Caudron zijn parlementaire vraag. VEHE Dit is de achterzijde van het Aalsters slachthuis, zou een ahralkontainer hier niet a zijn? Tijdens de Internationale Brandweerwedstrijden van 6 - 7 en 8 Juli 1979 gehouden in Gallneu- kirchen, Op per-Oost en- rijk, waaraan niet minder dan 1200 ploegen, (twaalf duizend brand weermannen) deel na- De ploeg van Aalst nam op zaterdagmorgen deel aan de west rijd en won de bronzen medaille, tij dens de middag trad de ploeg aan om de fel begeerde zilveren me daille te behalen, die tot op heden door zeer weinig buitenlandse ploegen is behaald, na een zware wedstrijd slaagde de ploeg van Aalst in zijn opzet, door te eindigen op de 34e plaats (Zilver). Deze onderscheiding is de hoogste die men in Oostenrijk kan bekomen, daar goud, alleen kan behaald worden in de brandweerschool na zeer zware proeven en examens. Het is dan ook met grote voldoening dat Sport- off icier Lt. Ruyssink Karei en sport monitor Willy Al loo op een ge slaagd sportjaar 1979 kunnen terugzien, met start tijdens de Topdag Aalst 5 mei, met de oefenwedstrijden te Aalst, Kampioen van dr beide Vlaanderen ter Poperinge en tweede irT de Nationale wedstrijdefiT te Roeselare, om te£ eindigen met de bronzenL en zilveren medailles ir^ Oostenrijk. jjj Nu volgt de voort reiding voor 1980 om c ploeg te plaatsen, om ii 1981 deel te nemen i de Brandweerolympia die doorgaat in Boblin- gen-Duitsland gouden medaille te I halen, daarvoor zal zeer hard gewerkf moeten worden tijd de oefeningen door all^ ploegleden om he? hoogste te behalen ai{ brandweersport man EXPERT IN ALLES De intercommunales bevin den zich in het machtsva cuüm dat bestaat tussen de gemeenten en de staat. In dit vacuum situeren zich vol gens sommige plannenma kers ook de zogenaamde subgewesten. Intussen staan wij voor het verschijnsel «intercommunales» waar over uiteenlopende opvattin gen bestaan. Wetmatig is de intercommunale een gedele geerd orgaan van gemeenten die zich voor een bepaald doel verenigen. Maar de gemeenten, vooral de grotere die heel wat bestuurskracht bezitten, voelen de intercom munales aan als onaange name machtsovernemers. Inderdaad, het mechanisme draait niet rond: de gemeen telijke opdrachthouders die in de beheersorganen van de intercommunales terecht komen, zijn niet in staat om aan de gemeenteraden ver antwoording naar behoren te geven. In Aalst wordt bij wijze van uiterste toegeving een schriftelijk verslag uit gebracht op de gemeente raad door het betrokken gemeenteraadslid schepen beheerder. Dit soort jaarver slag is niet vooraf ter inzage beschikbaar en achteraf wordt op suggestie van de burgemeester geen bespre king toegelaten. De verant woording is aldus herleid tot een dode voorlezing van een onbekende tekst. Het is dan ook evident dat de gemeen tebestuurders het gevoel hebben dat de bevoegd heidssfeer van de intercom munales hen volledig ont snapt al weze het maar ter nazicht en ter kontrole. Het tast de essentie aan van de intercommunale opdracht. Als er wrevel ontstaat, gaat het voornamelijk steeds over: de intercommunales zijn niet democratisch ge noeg, de intercommunales laten zich inpalmen door de privésector. Dat zij niet democratisch genoeg zijn laat ik hier aan de zorgen van de staatsher vormers te Brussel die er op dit ogenblik zwaar over nadenken. In Aalst, zoals in zovele gemeenten van Oost- Vlaanderen, is men onlangs gekonfronteerd geweest met het tweede aspect van de kritiek (mededezegging- schap van de privésector) naar aanleiding van de oprichting van de nieuwe intercommunale Intergem. De innovatie was niet alleen het bestrijken van een groter bevoegd heidsgebied en het tot zich trekken van de distributie van de voor naamste nutsvoorzieningen, het gaat er om - en dat is van «Het biblioteekplan van Aalst dat ik in november 1977 aan het Kollege voorstelde wordt met rasse schreden uitgevoerd. Zonder enthousiaste inzet van leidend en technisch personeel waar zulks onmogelijk», ver klaart schepen van Kuituur, Herman Roels. «Goede lektuurvoorziening met een sterke hoofdbibliotheek en volwaardige filialen komen ten goede aan een groot deel van de bevolking. Startte in het verleden elke nieuwe realisatie zonder veel uiterlijk vertoon, in de loop van mijn ambtstermijn zal één grootse manifesta tie deze globale realisaties in het licht stellen», voegde de schepen eraan toe. overeenkomsten Uitleenresultaten Reeds gerealiseerd! ruimere vernieuwde lo kalen voor de diskoteek met betere service en meer effi ciëntie voor de administra tie; meer meubilair in de re ferentiezaal zodat de be zoeker er rustiger aan de taak kan; grotere kapaciteit van de uitleenzalen en betere, huisvesting van de adole scentenafdeling; verbeteringen aan filiaal St.-Job, uitbreiding en op- smukbeurt van De Arend, verbeteringen aan «Ten Berg» verbouwing van «Mijlbeek», verhuizing van filiaal «H. Hart» naar Dries- leutelstraat. Nieuwe filialen te Meldert (overgenomen van Paro chiecentrum) en te Erem- bodegem (kompromis met «Nut en Vermaak») nieuw personeelskader werd goedgekeurd met 8 voltijdse personeelsleden en 8 leden voor de boekbin derij. installatie van de Kom missie van advies voor het stedelijk bibliotheekwezen met 25 stemgerechtigden, pluralistisch samengesteld. Nochtans wachten nog vier deelgemeenten, Gijzegem, Herdersem, Hofstade en Moorsel op een wijkfiliale. Dit veronderstelt uiteraard het vinden van voor beide partijen aanvaardbare ;eg het uitlenen van boeken van 77 met 324.171 naar350.525in78. Wat 8,13 klimming bete kent, alhoewel de bevolking verminderde. Grootste winst werd ge boekt in de wijkfiliales. Nochtans bleef «Mijlbeek» het eerste semester geslo ten, kende Nieuwerkerken zijn eerste volledig werkjaar en kwam Meldert pas mid den december aan bod. Nieuwe kollekties Vijf nieuwe basiskollekties worden opgebouwd voor de laatste wijkbibliotheken van Groot-Aalst. Binnen de 4 jaar zou dat kunnen klaar zijn zo het personeelskader wordt uitgebreid de nodige gebouwen worden gevonden en aan- de middelen worden aangepast aan de geboden dienstverlening. LH Zaterdagavond omstreeks 18 u kwam een vrachtwagen van de firma Michiels terecht j, tegen de gevel van een huis, op de hoek van de Leopoldlaan en de Binnenstraat De vrachtwagen die de Binnenstraat wou inslaan had een defekt aan de remleiding waar- L door de bestuurder de straat miste. De gevel van het huis was volledig gescheurd. (Erik) De Kristelijke Bond van Gepensioneerden te Aalst bestaat 25 jaar. In die tijd gebeurde er praktisch niets voor de op rustgestelden. In 1953 kreeg de dienstoverste, afdeling Pensioenen, bij de Kristelijke Mutualiteiten, C. Delannoy. opdracht om in Aalst over te gaan tot het stichten van een bond voor gepensioneerden. Een 10-tal «pioniers» kwa men samen in de lokalen van het «Groen Kruis», o.a. Pieter Van Schuylenbergh (die de eerste voorzitter zou worden), Frans Callebaut, Clement De Ridder, Frans Becque, (momenteel ere voorzitter), Frank Liebaut, De Decker, De Gendt, Jozef Vinck, Ward Cornelis, Leo pold Teirlinck, Mw. Scheer- linck en Mw. Vinck. En meteen was de bond van de grond. Toen nog aan 5 fr. per maand lidgeld. De hui dige voorzitter en feestleider is Emiel Backaert. De aktivi- teiten waren: kaarten, een reisje maken, koffietafel houden, paas- en kerstfeest of een vakantie in Spa. Er werd een kenteken ont worpen, de vlag werd inge haald en gewijd door de toenmalige bestuurder van de Sociale Werken, de hui dige deken De Vos van Aalst. De bond kende een gezonde groei, en telde weldra meer dan 1000 leden. Einde de jaren zestig ging het wat bergaf met het leden-aantal. Maar de wacht werd afgelost door de «jongere» gepensio neerden. En de zaak kwam weer overeind. Sinds 1970 is er weer een en ander veranderd. Het le denaantal groeide nog, zo dat men uitzag naar een tweede afdeling. De eerste was gesticht op de St. Jozefparochie (1970), de tweede op St. Jan (1975). Ook deze afdelingen hebben een behoorlijk aantal leden. De aktiviteiten nu: hobby- chielsen, Nation, ondervoor zitter KBG) - Uitreiking eretekens - optreden eigen zangkoor gekende artieste Maria T I koude schotel tentoonstelling van clubs 18 uur: optreden van de klub, zangkoor, kaartklub, reiskomitee, ziekenzorg, in formatiedienst, enzoverder. Dan is er nog de jaarlijkse meibedevaart naar een of ander Maria-oord, een be zinningsdag. kerst- en zo merfeest, reizen en karna- valfeest, met prins, keizer en bloemenfee erbij. Men mag dus wel zeggen dat de spreuk «hoe oud ge ook zijt, doe wat met je tijd» door deze bond wordt waarge maakt Feestprogramma: Zondag 26 aug. 1979: 10 uur ontvangst door het Stads bestuur Woensdag 29 aug.: 14.30 uur in de St. Martinuskerk, plechtige dankmis (homilie door de nationale proost Bonte). Nadien receptie in het St. Jozefcollege Vrijdag 31 aug.: 14.30 uur in £7". i de Keizershallen Feest- en m ontspanningsnamiddag Velen brengen hun vakantie elders door. Toch zijn er nog mensen die genoegen nemen m (Feestrede door E. Ma- Aalsters stadspark waar ze de eendjes te eten kunnen geven.

De Voorpost | 1979 | | pagina 2