GEVAL VAN MILIEUHINDER TE HERDERSEM? Feestkomitee stelde 32' jaarbeurs voor HOPPEFEESTEN WAREN REEDS AAN 21' UITGAVE TOE JAARBEURS HEEFT UITSTEKEND REGLEMENT Reuzenommegang te Dendermonde Dodentocht 4 - 17.8.1979 - De Voorpost «om zonder verwijl de bijkomende exoploitatie- voorwaarden aan het bedrijf op te leggen, die zouden moeten bijdragen om de ge luidshinder uit te schake len». Tot op heden is dit Koniklijk Besluit nog echter steeds niet verschenen. Het wach ten beu, en door het feit dat geen enkele administratie aktief optrad tegen de bouw- en andere overtre dingen, heeft W.L.A. het nodig geoordeeld het Hoog Komitee van Toezicht over de stand van zaken in te lichten. Uit wel ingelichte bron werd ondertussen ver nomen dat dit Komitee alle dossiers van alle admini straties zou opgevraagd hebben voor onderzoek. Dit heeft het bedrijf blijkbaar niet belet om gedurende de vakantiemaanden een nieuwe bouwaanvraag in te dienen. Nieuwe bouwaanvraag Tot 10 augustus jl. liep dan een openbaar onderzoek betreffende de bouwaan vraag tot het «verbouwen van een kleine toren» met een lengte van 10,90 meter een breedte van 7,70 meter en een hoogte van 6,40 me ter. Deze toren zou opge richt worden in een be staand gebouw gelegen aan de westzijde van het bedrijf, in de richting van de Herdersemse Hamme- straat. Zonderling is wel dat op het grondplan, dat door een ar- chitekt uit Opwijk opgesteld werd, geen melding wordt gemaakt van twee grote opslagplaatsen en drie si lo's die opgericht werden en funktioneren zonder enige bouw- of exploitatievergun ning. Waarom deze gebou wen niet aangeduid wer den, kan men alleen maar gissén. In een bezwaarschrift dat door tientallen omwonen den getekend werd en overgemaakt aan het Kol lege van Burgemeester en Schepenen wordt tegen deze nieuwe bouwaan vraag geprotesteerd omdat het bedrijf zich volgens het Gewetsplan Aalst deels in een woonzone, deels in een landschappelijk waardevol agrarisch gebied bevindt. Men verzet zich dan ook te gen elke vorm van verbou wing of uitbreiding, wegens de ontoelaatbare aantas ting van het woonmilieu. De omwonenden vrezen eveneens dat door het plaatsen van een nieuwe Dit was trouwens in 1978 diger van het Ministerie van beter is. ook reeds het geval. de Middenstand. Iemand die reeds jaren de Schepen voor Feestelijkhe- Ook Burgemeester D'Hae- gast is van het Aalsters pu- den Marcel De Bisschop seleer zal op de opening niet bliek is niemand minder dan benadrukte in zijn korte toe- aanwezig zijn, zodat zijn Freddy Breek. Op woens- spraak het belang van de plaats zal ingenomen wor- dag 22 augustus kan ieder- «Dag van de Mandataris- den door Schepen van een deze charmezanger sen» waarvoor reeds be- Openbare Werken Jan De nog eens bewonderen, langstelling is van omrin- Neve. OP van de rnandata- gende steden en gemeen- rissen gaat men de hol ten. Hij hoopte dat de Jaar- Feestprogramma |andse toer op met vedetten beurs een even groot suk- Ondanks het feit dat het of- als Corry (zonder de rekels) ses mocht kennen als de ficieel jaarbeursboekje op en Rob De Nijs. vorige jaren (in 1977 dat technische redenen nog Zoals het nu al klassiek ge- een rekordjaar was boekte n'et klaar was kregen pers- worden is richt het Aalsters men 40.000 bezoekers, 'u' toc^ reeds een alfabeti- Camavalverbond op vrijdag- terwijl dit in 1978 opliep tot schelijstvan de exposanten avond de zoveelste uit- 36.000) en hield er in het en het programma van de gave van de Aalsterse bijzonder aan één van de verschillende festiviteiten, avond in. Leute en plezier stichters van deze manifes- Het is ontegensprekelijk dat zijn bij voorbaat verzekerd, tatie, de heer Gustaaf De de spektakels die iedere Zaterdagavond 25 augus- Stobbeleir, die op de pers- avond plaatsgrijpen één tus wordt een nieuwe bloe- konferentie aanwezig was van de attraktrepunten van menfee verkozen. Op de te feliciteren voor wat hij ge- de Aalsterse jaarbeurs perskonferentie werd me- presteerd had vormen. degedeeld dat er nog maar Het was waarnemend Bur- Wanneer men dan de lijst kandidaten voor de wed- gemeester Eddy Monsieur, overloopt van de nationale strijd, waarvan zelfs geen die de rij van de sprekers en internationale vedetten enkele Aalsterse. De eerste afsloot. Hij wees erop dat de die dit Jaar zullen optreden, kandidate is Rita Devenijns, Jaarbeurs van Aalst één kan men gerust stellen dat wonende in de Kokerstraat van de belangrijkste van de riet feestkomitee op geen 17, te Huisse. provincie was geworden, en inspanning gezien heeft. Haar enige konkurrente is dat dit belang nog steeds Zaterdagavond wordt de Maria Vercauteren, Edgard verder aangroeit. Hijzelf reeks geopend met een op- Tinelstraat 3 te Sinaai- was ervan overtuigd dat de treden van Peter Koelewijn Waas, uit welke gemeente handelsbeurs, zoals de en zijn Rockets, die de in ook reeds de vorige bloe- voorgaande jaren, een suk- eerste instantie voorziene menfee afkomstig was. ses zou worden. dack Jersey vervangt Ook de show, die voor zon- Op een vraag van één van Zondagavond kan het pu- dagavond 26 augustus ge- de aanwezige journalisten bliek dan vedetten als Ja- programmeerd werd, kon- welke personaliteiten de mes Lloyd, Ann Christy en digt zich grandioos aan. opening met hun aanwe- presentator Walter Capiau Topvedette is namelijk nie- zigheid zouden vereren, bewonderen, terwijl de mand minder dan Annie werd door Schepen Mon- reeks van maandagavond Anderson met haar Las Ve- sieur geantwoord dat het nog 'n drukwekkender is gasshow.endatallesinohs stadsbestuur oorspronkelijk met namen als Micha Ma- kleine Aalst. Minister Mark Galle uitge- rari. Joe Harris, Paul Se- Men kan nochtans zo reeds nodigd had om de ope- vers. Sandy en Mieke. voorspellen dat de slot- ningsrede uit te spreken Daar waar verleden jaar de avond qua publieke belang- Maar daar hij zich, zoals zijn Balletten van Senegal stelling één van de toppers kollega's ministers op dat reeds voor een uniek spek- zal worden. Op dezelfde ogenblik met vakantie in het takel zorgden zal dit zeker avond zal men niet alleen buitenland bevindt, diende het geval zijn voor Les de Strangers kunnen aan- men zich te beperken tot Grands Ballets d'Afrique schouwen, maar ook het een officiële vertegenwoor- Noire dat naar men zegt nog overbekende komisch duo Gaston Bergmans en Leo Martin. De toegangsprijs voor alle spektakels blijft zoals voor heen beperkt tot 30 frank per dag, maar dan wordt de bezoeker wel verplicht vóór de sluiting van de Jaarbeurs aanwezig te zijn. Indien men zich pas na 21 uu r naar de feestzaal in de Keizers- hallen begeeft, dient wel 100 frank entreegeld be taald te worden. Om de talrijke vedetten niet langer meer te verplichten de grote ingang te gebrui ken, werd dit jaar door een feestkomitee een aparte toegang voorzien aan het podium achteraan de Kei- zershallen. Het is nu maar te hopen dat de talrijke inspanningen die zowel door het stadsbe stuur als door de feestkomi- teeleden onder voorzitter schap van Frans Wauters geleverd werden om de 32e uitgave van de Aalsterse Jaarbeurs nog attraktiever te maken dan de vorige niet nutteloos zullen geweest zijn. Zowel de uitbreiding van dé expositieruimte als het programma van de avond en namiddagvoor stellingen (op zondag 19 augustus is er een kinder programma met het circus Johnnu en op woensdag 22 augustus heeft de namid dag voor de derde leeftijd plaats, gepresenteerd door Jan Thijs) laten echter het beste verhopen, 1979 kan inderdaad terug een rekord jaar worden. VEHE koeltoren de lawaaihinder nog zal vergroten. In dit ver band wordt vermeld dat deze de jongste tijd nog toegenomen is. De bewoners zijn dan ook van oordeel dat het bedrijf Lambrechts thuis hoort in een industriezone, zodat de overheid geen verbouwings- of uitbrei dingswerken meer zou mo gen toelaten. In dit verband dringt men er op aan dat de door het bedrijf begane bouwovertredingen van de jongste maanden zouden geverbaliseerd worden, (zoals silo, betonneringen, scheidingsmuren, enz.) In een zeer gedetailleerd bezwaarschrift dat onge veer vier bladzijden beslaat, gaat de Werkgroep Leefmi lieu Aalst uitgebreid op deze argumentatie in. In de eerste plaats wordt gesteld dat het aanvra gende bedrijf een hinderlijk bedrijf is, wat bevestigd wordt door verschillende of ficiële brieven. De bezwaren zowel van de Afgelopen weekend was er feest in en rond de wijk Hof Somergem, achteraan de Immerzeeldreef. Men vierde er immers voor de 21ste maal de Hoppefeesten. Gegroeid uit de inhuldiging in 1958 door de toenmalige minister Meyers van de sociale woonwijk «Hof Somer gem» hebben deze feesten traag maar zeker steeds meer aan belang gewonnen. Het programma, dat dit jaar aan de talrijke wijkbewoners werd voorgesteld, bewees dit ten volle. Op vrijdagavond had er de klassieke belotwedstrijd plaats, die 56 deelnemers kende. Zaterdagnamiddag werd dan de 4e Grote Prijs Hof Somergem voor Inter nationale Liefhebbers ver reden, gewonnen door De Decker. s' Avonds speelde het or kest De Gensters ten dans in de feesstent. Zoals verle den jaar mocht men ook nu een afvaardiging verwel komen van het Aalsters Karnavalverbond onder lei ding van Keizer Kamiel. Het spreekt voor zichzelf dat de stemming ten top steeg toen hij enkele van zijn be ste nummertjes ten beste gaf. Zondagavond was het or kest All Martin, die voor de muzikale noot zorgde. In de voormiddag had er traditie getrouw reeds een mis plaatsgegrepen voor alle overleden inwoners van de plaatselijke gemeenschap. Het sluitstuk van deze Hop pefeesten was dan de ver kiezing van de Hoppeboer en de Hoppefee op maan dagnamiddag Alle leden van de wijk, met familie wa ren voor deze verkiezing uitgenodigd. Dat de leute van de partij kon men reeds vooraf ver moeden, vermits er gesig naleerd werd dat de vrouwe lijke kandidaten zich dien den te voorzien van aange paste kledij want bepaalde proeven hadden te maken met. water. Tot laat in de avond, bij mu ziek van het ensemble The Family Band, was de am biance dan ook van de par tij. Uit een onderhoud dat wij met de schatbewaarder van de Werkgroep Hof Somer gem mochten hebben, bleek dat deze werkgroep oorspronkelijk opgericht werd als een solidariteits- komitee met de bewoners van de sociale woonwijk. Naar wij vermoeden zullen weinigen 21 jaar geleden gedacht hebben dat de feesten zoveel later nog steeds zouden bestaan. Met de opbrengst van de manifestaties, die dit jaar ook weer een meevaller is geweest, werd op 21 jaar heel wat aangevangen. Daar waar men oorspronke lijk startte met kleine aan kopen ten behoeve van de inwoners zelf, zoals lad ders, kruiwagens, enz., werden stilaan ook minder bedeelden en gehandikap- ten financieel geholpen. Een ander initiatief van het buurtkomitee is een premie van 500 frank die gegeven wordt aan elke inwoner, die zijn legerdienst dient te ver vullen. Ook in minder pret tige momenten wordt men niet vergeten. Zo koopt de Werkgroep Hof Somergem bij het overlijden van één van de leden steeds een kroon aan namens de buurt. In feite kan het zo gesteld worden dat de werkgroep in de eerste plaats op het so ciale vlak aktief is. Een an der voorbeeld hiervan is het feit dat men ook reeds een tehuis voor verlaten kinde ren, gelegen aan de Kluis- dreef, voorbij het Aalsterse vliegplein, financiëel gehol pen heeft. Ook de kinderen worden in deze zeer kinderrijke buurt niet vergeten, want elk jaar ontvangen zij aan huis gra tis snoep. Dit jaar gooide de Werk groep het over een gans andere boeg. In de Hof So- mergemstraat bevond zich immers een kapel, die in 1919 opgericht werd, en die in vervallen toestand ver keerde. Gezien het juist 60 jaar geleden was dat deze kapel gebouwd werd, en om het lokaal patriminium in ere te houden, was de werk groep samen met de KAV bedrijfsleiders zelf als van het gemeentebestuur Her- dersem tot aanduiding als ambachtelijke zone, wer den door de Regionale Commissie van Advies niet aangenomen. Ook de Ko ning, bij monde van Staats- sekretaris Eyskens, liet het bedrijf deeld in een woon gebied deels in een (and- schappelijk waardevol agrarisch gebied ingete kend staan. Uit gegevens in het bezit van de Aalsterse Werk groep Leefmilieu blijkt de hinderlijkheid van het bedrijf nog toegenomen. Daarom werd aangedrongen bij het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling om de ex ploitatievergunning aan te vullen met passende voor waarden. Zoals reeds ver meld werd ondertussen van verschillende zijde beves tigd dat deze voorwaarden er zullen komen. Zich baserend op art. 21 van het K.B. van 28.12.1972, gewijzigd door het K.B. van 13.12.1978 waarin vermeld wordt dat verbouwingswerken slechts mogen uitgevoerd worden «voor zover zij de goede or dening van de plaats niet in het gedrang brengen» kan volgens W.L.A. het bedrijf Lambrecht in de gegeven omstandigheden geen aan spraak maken op om het even welke vorm van uit breiding. De Werkgroep is trouwens van oordeel dat de verbouwing van de kleine toren een intensifië- ring van de produktie tot ge volg zal hebben. Blijkbaar gaat het om een nieuwe koeltoren. Vervolgens wordt het feit aangeklaagd dat de aan vraag geen enkele indikatie geeft ten aanzien van de aard of de omvang der voorgenomen produktie. Men vraagt dan ook dat de bouwaanvraag en exploita- tieaanvraag terzelfdertijd zouden ingediend worden. De aanvraag noemt men in dit verband misleidend voor het publiek. In feite spreekt men in dit verband over een zekere a rogantie van de bedrijfsl ding gezien er reeds twi K.B. 's tot weigering analoge bouwuitbreidingt kwamen in 1975 en 197 Vervolgens wordt herinne aan de menigvulcSge bom overtredingen in zeer cente tijd. Om al deze redenen ve zoekt men dan ook dat li Kollege van Burgemeest en Schepenen een negat advies zou uitbrengen t opzichte van de bouwaa vraag bij de Provinciale rectie van Stedebouw en Ruimtelijke Ordening Gent «en in elk geval aanvraag te weigeren». Dat de aktie rond het me poederbedrijf Lambre nog niet beëindigd is rrx blijken uit het feit dat t nenkort opnieuw onderzr zal starten ditmaal voor uitbreiding met een g tank. Maar daarover zul wij het in één van onze v gende edities. VEi Tijdens de perskonferentie van het feestkomitee ter grleggenhrirf van de 32ste Jaarbeurs werd aan de aanwezigen een kopij gegeven van het huidig regle ment, dat voor de exposanten van toepassing is. In hoeverre er nieuwigheden in vermeld werden, verge leken bij vorige jaren, hebben wij niet kunnen achter halen, maar toch lijkt het zeer degelijk opgesteld te zijn, enkele détails niet te na gesproken. Wat de deelnemingsvoor- devergoeding gelijk aan de waarden betreft leren wij al- helft van de deelnemings dus dat de aanvragen om prijs. Nadien is men de vol- deelname uiterlijk tegen 31 ledige prijs als schadever- mei 1979 dienden inge- goeding verschuldigd, diend te zijn. De deelne- Het is nu ook geen geheim mers van vorige jaarbeurs meer dat alle deelnemers krijgen voorrang bij de toe- een speciaal toegangsbe- kenning. wijs krijgen. Indien men Zonder is wel dat het feest- deze bewijzen aan derden komitee aanvragen mag overhandigd, kan dit aan- weigeren «zonder opgaven leiding geven tot uitsluiting van redenen». van deelneming aan een Interressant om weten is volgende jaarbeurs, ook dat de huurprijs voor Artikel 4 handelt over de in een gewone stand vastge- richting van de standen, steld werd op 600 frank per Deze mogen opgericht m2 en voor verbruikers- worden vanaf 1 augustus af standen (café)bodega, enz.) op 700 frank per m2. Iedere eenheidsstand telt 15 m2 Een vraagteken stellen wij wel achter volgende zin: «Behalve op zaterdag en zondag, zijn de hallen ie- de grote promotor voor de restauratie ervan. Dank zij de bereidwillige medewer king van het Aalsters stads bestuur is men erin ge slaagd dit klein monument van verder verval te redden. De plechtige inwijdinf ervan heeft op woensdag 15 au gustus plaatsgehad, maar daar zal in een volgende editje wel meer over ver schijnen. Alleszins hebben de men sen van de -plaatselijke werkgroep bewezen dat zij niet bij de pakken blijven zit ten en wij hopen, samen met hen, dat zij hun werk en hun Hoppefeesten nog vele jaren kunnen voortzetten. De samenstelling van de Werkgroep bewijst alleszins dat de jongere generatie reeds paraat staat om het roer over te nemen. Werkgroep Hof Somer gem Voorzitter: Georges Calle- baut Sekretaris: Gustaaf Sonck Schatbewaarder: Bob Blondeel Bestuursleden: Julien Pijck, Gaby Temmerman, Pierre Uvin, Luc Blondeel, Pierre Hermans, Frank Hermans, Johan Buyl, Augustin Schol- laert, Jean Schollaert, Ca- miel Hendrickx, Rudy Van Goethem en Jean Lobben. VEHE Het feestkomitee neemt dere dag toegankelijk van 8 voor deze prijs dan de kos- 12 uur en van 13 tot 17 ten van verbruik van elektri- uur. Op 16_en 17 augustus sche stroom en water, voor zijn ze dag en nacht open en zijn rekening. De aanslui- is er bewaking voorzien, tingskosten, die voor elk «Zijn er inderdaad nog 1.000 frank bedragen vallen deelnemers die één of twee echter ten laste van de dagen voor de opening deelnemers. "dag en nacht» werken om Wij weten niet in hoeverre hun stand klaar te krijgen de elektrische uitrusting van De standen moeten ander een stand gekontroleerd zijds ontuimd zijn op dins- wordt, maar alleszins dient dag 4 september om 17 uur. hij konform te zijn aan de 'n de tent dient dit reeds op «geldende voorschriften en 31 augustus gebeurd te zijn normen». om 6 uur 's morgens blijk- De betaling van de deelne- daar omdat dan het huur- mingsvergoedingen dient te kontrakt van het feestkomi- geschieden uiterlijk op 31 tee afloopt juli 1979. Het aanbrengen van vloer- Zonderling is dan weer dat bekleding en beschotten, diegenen die inschreven, alsmede het oprichten en hun deelneming kunnen versieren van de standen anuleren tot ten laatste 31 blijven ten laste van de ex- mei 1979. (zijnde eveneens posanten, wat normaal is. uiterste datum van in- Zonderling vinden wij wel schrijving). Tussen 1.6. en dat geen enkel verbod inge- 31.7.1979 heeft het feest- steld werd tot het gebruiken komitee recht op een scha- van zeer brandbare produk- ten, zoals papier, enz. Blijkbaar om bepaalde moeilijkheden te vermijden, die men vroeger wel had werd eveneens gestipu leerd dat de beschotten zo danig dienen opgesteld te worden dat het zicht van de andere exposanten niet wordt gehinderd. Ook aan het leefmilieu werd gedacht want het vuil van de standen en de verloren ver pakking dient gedeponeerd te worden in de door het feestkomitee ter beschik king gestelde containers. Ook aan de geluidshinder werd gedacht want de sterkte van de geluidsinstal laties mag de andere expo santen niet hinderen. De muziekstanden dienen zelfs achter glas te worden op gesteld!! Voor alle artikelen dient dan weer een aankoopbewijs afgeleverd aan de koper «met het oog op een effi ciënte controle op mogelijke diefstallen». Zoals algemeen bekend is de Jaarbeurs open iedere dag van 15 tot 21 uur, maar de exposanten mogen dan weer binnen van 9 tot 22 uur. Voor diegenen die het nog niet wisten wordt ver meld dat ook de verbrui kersstanden (cafés, enz) dienen te sluiten om 21 uur. Nog wel even vermelden dat de toegangsprijs voor het publiek vastgesteld is op 30 frank per persoon. Kin deren minder dan 12 jaar krijgen gratis toegang in dien vergezeld van een volwassene. De koperskaarten, die de deelnemers kunnen aanko pen kosten slechts 5 frank per stuk, maar zij mogen niet worden verkocht. Voor de publiciteit en de handelspraktijken dient vermeld dat de deelnemers de Belgische wetten en ver ordeningen stipt dienen na te leven. (o.a. de wet van juli 1971 op de Han< spraktijken). Voor een advertentieruii in de jaarbeurskrant bet< de exposant dan 1.000 frank. i Wist U ook dat het Fe< komitee een globale bra verzekering afgeslo heeft zowel voor de t toongestelde produkten voor de inrichting van stand gebruikte materij zelf. De deelnemers dier zich wel zelf te verzeke tegen diefstal en burgel aansprakelijkheid. Zonderling vinden wij he tikel dat zegt dat de ex santen alléén verantwr delijk zijn voor ieder ong< dat zich zou kunnen v( doen tijdens de Jaarbei Naast de door het Fe% komitee ter beschikking stelde blusapparaten, n iedere stand over een ei draagbaar blusappa beschikken. Bij de veiligheidsvoorsc ten wordt ook gemeld ontplofbare, ontvlam! en in het algemeen gevi lijke of voor het publiek derlijke stoffen gewr worden. Verwarmingstoestellen K mogen dan weer niet w den ingeschakeld, t«b voor een korte individJ demonstratie. Het is Mk wens al warm genoeg iè hallen. Zoals verleden b staat het Feestkomitee! in voor de permanentefc waking van de tentoon# lingshallen. Tot slot weze nog verft dat in het reglement st£ leert dat alle geschillen! slecht zullen worden <j) het feestkomitee. C Men kan alleszins zegt dat dit reglement, dat uiL artikelen bestaat, zeerl gelijk uitgewerkt werd. t V# Op donderdag 30 augustus REUZENOMMEGANG in Middeleeuwse kledij. Te 20 uur vertrek van deze Ommegang. Te 21.30 uur optreden van de volkskunstgroep «Tu- run Kansantassin Ystavat» uit Finland, aan de Bo- gaerdbrug. Te 22 uur apoteose met de reuzen-indiaan, Mars en Goliath. Te 22.15 uur Luchtvuurwerk aan de Bogaerdbrug waarbij de stadsbeiaardier «Muziek voor het Ko ninklijk Vuurwerk» van Haensel speelt. Wegwijzer van de stoet: Gentsestweg, Kerkstraat, Justitieplein, Frans Courtensstraat, Werf, Koningin Astridlaan, Dijkstraat, Oude Vest, Lindanusstraat, Leopold II laan, Brusselsestraat, Vlasmarkt, Den- derbrug Grote Markt, Franz Courtensstraat. Werken eraan mede: Ruiters brengen hulde aan de Reuzen Praalwagen «De Helleput» De Flauzemakers De Knaptanden Reus Indiaan De Fanfare «St-Cecilia» De Handboogschuttersgilde Vendeliers Reus Mars Fanfare «De Kinderen van de Schelde» De Kolveniersgilde Praalwagen «Dendermonde kopvlees» Dansende narren Reus Goliath Harmonie «Vandemeulebroeck» De Kruisboogschuttersgilde Ruiters sluiten de Ommegang De Reuzen worden omringd door Hellebardiers en dansende fakkeldragers. LH In de vroege morgen kwamen we n van de Dodentocht, toen waren ze nog maar h

De Voorpost | 1979 | | pagina 4