groot.lede Zijn de 50.000 fr voor het Jaar van het Kind reeds verpatst? OPENDEURDAG IN PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS TE LEDE .r WANZEELSE MARKTKRAMERS DOEN GOEDE ZAKEN WEEKEND VOOR JEUGD TE LEDE 12 - 24.8.1979 - De Voorpost De Similes-kring, wat staat voor de familieleden van psychiatrische (ex-) patiënten, de simpatisanten, de direktie en het personeel, van het psychiatrisch zie kenhuis de Zoete Nood Gods te Lede, richt op zondag 26 augustus 1979 zijn traditionele opendeurdag in. De toegang werd bepaald op 20 frank per persoon. Het programma belooft hoofdgerecht bestaat uit weer allerlei aktiviteiten, zodat eenieder aan zijn trekken kan komen. Om 12 een koude schotel met vlees (of met vis) met friet jes. Tenslotte krijgt men er kan men deelnemen naar keuze een gebak met an de feestmaaltijd. Hier- koffie of een ijskreem als ior moet men zich echter nagerecht. De eenheids voorbaat inschrijven. Dit prijs met drank en bedie- n nog tot morgen. Op het ning inbegrepen, is slechts >nu staat een aperitief, als 350 frank. Inschrijvingen orgerecht kan de deel- kunnen gebeuren op het mer kiezen tussen kaas- sekretariaat van het zie- garnaalkroketten. Het kenhuis, door middel van de Nu het Jaar van het Kind langzaam maar zeker naar de eindmeet loopt, zet men ook te Lede zijn beste beentje voor om iets voor de jeugd te presteren. Het eerste initiatief waarvan wij hoorden, is een boeren- festijn voor groot en klein, waarvan elders in dit blad een verslag. Ook de kersverse Leedse Jeugdraad heeft al plan nen gemaakt. Zij zien het in een weekend zitten. Drie volle dagen (7, 8 en 9 september) zullen gevuld worden voor en door de jeugd. Een onderdeel van dit programma zal een vrij podium worden. Dit zal plaatshebben op zaterdag 8 september in de namid dag. Bij goed weer gebeurt alles achter het kultureel centrum maar bij slecht weder kan men terecht in de zaal «De Kring». Wie geïnteresseerd is, wie aan het vrij podium wil deelnemen, kan voor inschrijving en voor inlichtingen terecht bij de voorzitter van de Leedse Jeugdraad: Rudy Van der Heyden, Molenhoek 16 Oordegem. (telefoon 091-69.56.94). RDV. inschrijfkaart. Het kan ook telefonisch op het nummer 70.17.11. Vanaf 14 uur worden de deuren van het ziekenhuis wagenwijd opengezet. In de tuinen van het domein is er een Vlaamse kermis voor zien. In het gebouw zelf is er een tentoonstelling van de vrije ekspressie en op een groot bordes brengen de patiënten een paar volks dansjes. De koninklijke Harmonie Sint-Cecilia van Lede heeft zijn medewer king verzekerd en zal een koncert ten gehore geven. Dus, benevens allerhande attrakties en vermakelijk heden voor groot en klein, wordt opnieuw de waarde rende aandacht gevraagd van de bezoeker voor de tentoonstelling van werken die door de patiënten van de vrije ekspressie werden ge- kreëerd. Een bijzonder facet aan deze opendeurdag is het feit, dat het juist dit jaar 150 jaar geleden is dat het psy chiatrisch instituut van Lede aangevangen is met de psychiatrische verpleging en verzorging van de gees teszieken en dat de Simj- leskring in 1979 zijn tienjarig bestaan viert! Tussen 16 en 19 uur kan men terecht in de snackbar voor een hartig hapje of voor een fris drank je. Elkeen wordt vanaf 17 uur verwacht in de grote zaal, waar muziek en dans gepresenteerd worden door de Sonor Band met zange res Inge Summerland. We hebben het reeds vorige week bericht: de kersverse jeugdraad van Lede richt op 7, 8 en 9 september een weekend in voor de jeugd. Immers, is er geen 50.000 frank voorzien op de begroting om dergelijke organisaties te steunen? De vier Leedse raden (feestkomitee, sociaal-kul- turele raad, sportraad en jeugdraad) werden verzocht de hoofden bijeen te steken, een initiatief voor te stellen en de toelage te verdelen. De sociaal-kulturele raad gaat van het standpunt uit dat niet zij maar de verschil lende verenigingen een ini tiatief moeten nemen, dat dan wel zal betoelaagd worden. Een voorbeeld kre gen we vorige week met «het boerenfestijn, voor groot en klein...», waarvoor de inrich tende Landelijke Gilde een subsidie van 2.000 frank mocht ontvangen. Maar nu blijkt er geen enkel ander initiatief meer genomen te worden, uitgezonderd door de jeugdraad. Het feestko mitee heeft zich teruggetrok ken en de gemeentelijke sportraad wil alvorens be paalde plannen kenbaar te maken, nog eens vergaderen (plannen zijn er anders al wel!) Het voorlopig ontwerp van de «kinderfeesten» ingericht door de Jeugdraad ziet er als volgt uit: Vrijdag 7 september zou voor de kinderen van meer dan 15 jaar een film ge draaid worden in de zaal Volkskring. De titel? Wood stock! Iets voorzien? Ja hoor: pils, geuze, spa, limo en cola: alles in het fleske! Zaterdag 8 september wordt er een infobeurs voorzien. Bij goed weer gaat deze door op de markt, bij slecht weer in de Volkskring. Om 15 uur gaat een vrij podium van start. Bij goed weer achter het kultureel centrum, bij slecht weer in de Volkskring. Om 15 uur gaat een vrij podium van start. Bij goed weer achter het kultureel centrum, bij slecht weer in de Volkskring. Zondag 9 september is het aan de beurt van de kin deren beneden de twaalf jaar. Dan wordt op de verschillende pleintjes te Oordegem een kindercircus «gespeeld». De kinderen worden in tien groepen verdeeld, die elk een ander spelletje dienen te spelen: dierentemmers, koorddan sers, klowns, orkestleiders, akrobaten, sterke mannen, jongleurs, messenwerpers, tentensrechtzetters en apen- dresseurs zullen er bij de vleet te vinden zijn. De organisatie is tot in de puntjes voorzien: om 13 uur worden de Leedse kinderen opgehaald met twee bussen. Een half uur later zijn deze van Impe, Wanzele en Smet- lede aan de beurt. Om 14 uur tenslotte worden ze onthaald en ingedeeld in 10 groepen, zodat de spelen kunnen starten... Zij worden na de spelen (respectievelijk om 17 uur en om 17.30 uur) weergevoerd vanwaar ze kwamen. Elke pleinverantwoordelijke dient ervoor te zorgen dat alles na de spelen weer netjes opgeruimd is. Bruikbaar materiaal en waardeloze dingen worden in een zak gesorteerd en naar één (nog nader te bepalen) plaats gebracht. Tot daar is alles prima in orde. Maar nu komt de angel: voor deze driedaagse feesten hebben de verant woordelijken van de jeugd raad een voorlopige begro ting opgemaakt. Dit bedrag (80.800 frank) steekt ver boven de door de gemeente voorziene betoelaging van 50.000 frank, die eigenlijk moest verdeeld worden on der de vier Leedse Raden... Als we die voorlopige begro ting van naderbij bekijken, stellen we vast dat er om 10.000 frank ballons, pik ken, schminck, touw, 20 knikkers en 1000 ballons worden aangekocht. Voeg daarbij de schappelijke prijs van 5.000 frank voor het vervoer per bus, de zelf geëngageerde groepen voor het vrij podium (20.000 frank) en andere kleine kosten zoals 8.500 frank voor een klankinstallatie en je bekomt al vlug een totaal van 65.800 frankjes. Naar schatting zal aan Sabam 8.000 frank betaald worden, kosten de verzekeringen een 5.000 wippen en moet een doek gehuurd worden voor 2000 frank. Het eindre sultaat van deze voorlopige begroting is dan ook na venant: 80.800 frank! En wij die dachten dat ge met een dergelijke som reeds heel wat kunt presteren, zonder inkomgelden of kafee-op- brengsten te beogen... En dan worden er nog geen prijzen voor de kinderen voorzien! (wel soep voor de medewerkers). Wij begrijpen wel dat de drie andere raden zich hiervan distanciëren, maar zal de gemeentelijke overheid hier zijn fiat over geven? RDV Voorts wordt ook de moge lijkheid geboden lid te wor den van de Simileskring, of het lidmaatschap te her nieuwen. Gewone leden be talen 150 frank; steunende leden geven graag 500 frank en de ereleden schenken 1000 frank voor deze instelling met een hu mane en sociale aard. De lidgelden mogen ook ge stort worden op bankreke ning 393-0166328-62 ten name van Similes-Lede. De inrichting is volledig ten voordele van de verlaten patiënten van het zieken huis. ledereen wordt hartelijk welkom geheten. RDV. waren echte koopjes bij! Een andere verkoper had voor een blikvanger ge zorgd: een prachtige oude houten kist, gevuld met speelgoed. Een bierkaartje maakte ons al vlug duidelijk dat de kist niet te koop was. Spijtig...! Een paar meisjes maakten hun bedoelingen duidelijk met een korte zin: «volle dige uitverkoop». En waar lijk: op het einde hielden ze niet veel meer over! Het bezoekend publiek be stond vooral uit kinderen van het speelplein, verge zeld van grote broer of van de ouders. Allen waren ge- ïnteresseerdf dat werd be wezen door de koopkracht van de klanten, door de glimlach van de verkopers en doorde vader die zat te knikkeren met zijn twee jarig dochtertje. Het geheel viel in de smaak. Eén jongetje moest zijn moeder ter hulp roepen: hij was om elf uur reeds uitver kocht. Daar werd echter vlug een mouw aangepast: de lege auto vertrok en kwam goedgevuld (met boeken allerhande) terug. Ondertussen merkten we reeds dat er een zekere be langstelling was voor de fo towedstrijd. Menigeen liep rond met een min of meer kostbaar fototoestel en de plaatjes werden aan de lo pende band geschoten. In het kader van de jaarlijkse speelpleinfeesten, in Ridaer en zoveel andere verband met het Jaar van het Kind en om de mensen kinderhelden, toch de naar het gemeentelijk sport- en speelplein te lokken, meeste belangstelling. Wat werd vorige woensdag (half oogst) een kindermarkt zou jjj er van denken: twee georganiseerd. Reeds voor tien uur was er op de ruime volledige, tweedehandse speelplaats van de vroegere gemeenteschool een be- prentenboeken voor twintig gankenis van belang. Oudersbrachten hun kind (eren) frank? en de koopwaar ter plaatse. Er werd heen en weer Joch bleken de meest uit gelopen, gewerkt en gezweet, om alles bijtijds klaar te eenlopende zaken inte- krijgen. De voltallige leiding was tafel en een stoel aange- aanwezig, wat een enorme bracht. Andere marktkra- prestatie was: ze hadden de mers verkozen de eenvou- resse te wekken: we zagen een eenvoudig verbleekt kadertje - met - hondje ver kopen voor dertig frank! We mogen niet nalaten enkele bijzonderheden te vermel den: een zevenjarige jon gen had een grote karton nen doos vol dameshand tassen mee. Op een flap la zen we: «Uit te kiezen, 20 frank!» Of ze alle verkocht zijn weten we niet! Maar er Er wordt gemeten en gewogen. Doch méér dan 50 fr. mocht niet gevraagd worden. (Mark) verhuisd naar de feesttent, voor het namiddaggebeu- ren. Werk, waar niemand iets over weet of zegt, maar dat dan toch moet gebeu- ren... Lrd De bezoekers wandelden |ak1 ondertussen gezellig tus-P. sen de verschillende kra men door en genoten van het zonnetje. Ook de heren schepenen Grepdon, De Paepe en Hendrickx toon den hun spontane interesse voor het gebeuren. Kortom: het geheel dat voor de eer ste maal te Wanzele werd ingericht, kende een volle dig sukses. Bij het vertrek, hoorden we een kindje (bei de handen vol speelgoed) nog wenen. Waarom, bleef ons een raadsel. In de tent was een fris biertje te ver krijgen wat de belangstel ling van de vaders weg droeg. De Speelmolen had er een profijtje aan, maar_er werd voor gewerkt ook. tenslotte komt al het wonnen geld tegoed aan de kinderen. Toch zou de hele zaak, hei is écht een lovenswaardigja, initiatief dat voor een eerste keer er reeds zeer goed uit komt, nog kunnen uitge breid worden. Zou het niet aantrekkelijk zijn de kinde ren hun koopwaren te laten aanbevelen. Zo van: een;, prachtige pop, met blonde krullen, een enige vorige «nacht» halfdoor ge werkt aan de dekors voorde kindershow die dezelfde namiddag doorging in de feesttent. üe zon was van de partij: ze zette het hele gedoe in een feestelijk licht maar even eens de ballonversiering en niet in het minst de fijne acht ergrondmuziek lokten "de toevallige voorbijgangers oinnen. Dat er feestelijkhe den op het programma stonden, werd reeds van /er vanzelfsprekend: de na tionale en leeuwevlaggen wezen wel de weg. Wij brachten ook een be zoekje aan de vrolijke kin- iervoormiddag. Een dertig- ia; «verkopers» waren op genomen. Door de leiding werd de naam op de grond dige wijze: een deken op de grond is eveneens een goede uitstalruimte. Wat opviel was, dat de meisjes zich niet onbetuigd lieten: meer dan de helft van de verkopende klasse kwam uit de gelederen van het zwakke geslacht. Voeg daarbij de verschillende «begeleidende» moeders.. Allerlei spullen werden te koop aangeboden: een hoop soldaatjes voor 50 frank, dertig knikkers ver pakt in een glazen konfi- tuurbokaal waren 10 frank waard en allerlei spelletjes (ganzespel, lottospel...) gingen spotgoedkoop van de hand. Er werd zelfs een Duitse helm verkocht voor veertig frank! Maar, zoals heel normaal, kregen de geschreven en op eenvöu- prentenboekjes van Jom- dia verzoek kreeg men een meke Sus en Wis, De Rode Ja, de één heeft al wat meer klanten dan de ander. (Mark) M t DE de Niet alles was te koop. Vooral die mooie houten kist niet (Mark) Zelfs onze Voorpost - foto graaf deed hieraan mee! De heer Van Mullem, hoofdverantwoordelijke gelegenheid: ze plast niet in di haar broek en toch is ze te te koop voor 50 frankhui Waarom geen prijs vooi voor de spelleiding, was zien voor de beste markt- bijna overal tegelijk. Deze kramer? Een incognito Onvoorstelbaar wat er allemaal niet te koop was. (Mark) Alles wordt goed gekeurd alvorens te worden verkocht (Mark) man dient echt eens in de bloemetjes gezet te wor den, want niet alleen hijzelf, maar ook zijn ganse familie ijveren mee voor het wel slagen van de diverse initia tieven. Wij ontmoetten, eerder toevallig zijn moe der: zij bakte driehonderd en pannekoeken,voor de kindernamiddag Ons in ziens een mooi initiatief, dat passend gesteund wordt door onbaatzuchtige han den, waarvan er nog veel tekort zijn! De leiding sleurde allerlei materialen over de speelkoer. Voor namelijk dekors, maar ook de volledige klankinstallatie van het speelplein werd E?d<c jury e zou de punten kunnen toe-pit kennen en alle ouders zou den zenuwachtig de prijsuit reiking (om twaalf uur) al wachten. Het geheel zou er zekei aangenamer door worden 1 Tegelijkertijd kunnen we edukatieve waarde dergelijke •spreekbeuit' niet vergeten. Maar kritu;' is makkelijk te geven Ie dergelijks inrichten is moeilijker. Daarom; «L<" ding: doe verdei Speelmolen is reeds eet begrip, maar op zo een nu nier wordt dit begin1 verruimd, ten vooidele \s- de bezoekende kindeien'- Htn k| :er SI Ui rii tie 3 2 3 2

De Voorpost | 1979 | | pagina 12