Eigentijds kinderkabaret te Wanzele GROOT BOERENFESTIJN VOOR GROOT EN KLEIN Leedse markt kent maksimum bloei Verdienen de Klaproosjes geen erekroon? 14 - 24.8.1979 - De Voorpost Rond 15 uur 30 werd er dan van het omvangrijke testbeeld overgescha keld naar het eigenlijke kinderprogramma. Een speaker, Michel Van Mullem, kondigde vanuit een T.V.-toestel (een tof fe apparatuur, door de kinderen zelf ineen ge knutseld met allerlei waardeloos materiaal) het eerste programma aan. Er werd gestart met een modeshow. De aller kleinsten beeldden, ge tooid in kleurrijke ge- a?kh?e,.BRT ,"aS "an d,e F"™ ïi kamaraman kweat zich kende^frookfesfiEKiur'of plichtsbewust van zijn taak. (Mark) Vijftien augustus, vijftien uur: afspraak te Wanzele. De zon was ook van de partij om het voorziene plaatselijke kinderfeest te Wanzele kleur bij te zetten. Ouders, grootouders en simpatisanten, waren eveneens op het appel. Benieuwd kwamen ze allemaal kijken hoe de leidsters en leiders van het speelplein «De Speelmolen» samen met de kinderen een eigen kabaret hadden voorbereid en ten beste zouden geven. In de snikhete tent waren weinig onbezette plaatsen te bespeuren. Het geheel werd gezien als een namiddag «T.V.-kijken». Om de realiteit zo dicht mogelijk te benaderen, werden zelfvervaardigde kamera's, bediend door een paar jeugdige kamera-mannen, opgesteld bij het po dium. Kortom: een vertrouwd beeld voor een beeldbuiskijker... een Chineesje, Rood kapje en dergelijke uit. Beteuterd en soms met heel wat plankenkoorts, mochten we genieten van een eigen voorstel ling: met «Ik ben een fee!» Daarna werd over het podium geparadeerd, tot groot plezier van de talrijke aanwezige kijk- lustigen. Vervolgens werd de aan dacht gevraagd voor het programma «Wie van de Drie» De ware monitor, (Chris Impens) diende aan de hand van gestelde vragen door het kinder- panneel ontdekt worden personen: een eskimo, Zou het geen tijd worden dat er in het Jaar van het Kind iets wordt ingericht voor het kind? Dit moeten de organisatoren, de plaatselijke landelijke organi saties, ook gedacht hebben.. Men stak de koppen bijeen, men stelde voor en keurde af... Maar vorige zondag was het er: een boerenfestijn voor groot en klein. Vanaf 14 uur was er een doorlopende balionwed- strijd. Je weet wel: de ballon die het verst vliegt, wint de hoofd prijs: een mooi, jong schaap, dat mekkerend werd tentoongesteld. Maar als we de hoeve van Paul Annaert in de Bos straat 54, betraden, J stonden we even ver- jsteld. Het bleek daar een echt kermisplein, waar- I voor zowel het erf als de achteraangelegen wei- i den gebruikt werden. Rond drie uur raakten de j kinderen door het dolle i heenin een open schuur werden nonkel Wally en tante Lieve 1 ontvangen met open ar- I men. De beide bekende kunstenaars (want zo I willen wij ze wel 'noemen!) hadden tot I groot jolijt van elkeen x het poppenteater Pom- ponneken en Poepoel uit Sint-Niklaas meege bracht. Tot dik vijf uur, kregen de zeer aan dachtige kinderen een soort poppenkast, afge wisseld met overbeken- de kinderliedjes. De muzikale omlijsting was in de poten van Kwak- kwak, een handige ak- kordeonspeler. Meer nog: de kinderen die in de mirkro een staaltje van hun kunnen brachten dóór onder meer een paar strofen te zingen op «'k Zag twee beren...» werden beloond met een pak kindermagazines en een prachtige pop! De poppenkast bracht de jeugdige kijkers meer maals aan het lachen, maar ook de grote men- sert hadden wat aan de verdoken zedelessen. Men had het over «zwart geld, zwartwerk» en der gelijke. De kinderen wa ren zeer geïnteresseerd twee heksen, uiteraard een goede en een kwade, maten elkaar in de tover kunst. Na een heleboel verwikkelingen verfde de kwade heks alles in het zwart: bloemen, padde stoelen, ja: ze zou zelfs dé zon willen zwart ver ven, zodat er op de wereld niets meer zou zijn dat licht of kleur gaf! Gelukkig werd haar to verboek duchtig ge schud, zodat alle spreu ken door elkaar vlogen. Het effekt was verbluf fend: de slechte heks kon niets meer uitrich ten. Ze werd door haar mededingster veranderd in een goede heks, zodat het slot een waar happy end werd. Terwijl hun spruiten van dit gebeuren genoten, konden de ouders ook terecht terecht: in één van de stallingen was een breu- geliaans spijshuis inge richt. Men kon er brood met kop of trippen krij gen. Maar de voorkeur ging wel uit naar de rijstpap in «tinnen» schoteltjes en naar de overbekende rijsttaart. Koffie werd er gemaakt per emmer... Het hele erf was vol- gezet met tafels en stoelen. Het gewone gerstenat had belang stelling, maar de grote flessen Zottegemse bruine kreeg de voor keur van menig be zoeker. Denkt U dat de kinderen ook op een stoel moes ten zitten? Mis! Voor hen werden speciaal allerlei attrakties voorzien. Aan de ingang konden ze een pakje chips of een ijsje verkrijgen, maar er ston den ook twee tonnen met pakjes. Voor vijf of tien frank, kon men er eentje uitvissen om gelukkig vast te stellen dat er snoep of klein speel goed in stak. Achteraan begon echter het festijn: aan twee palen werd een fietswiel bevestigd. Aan de spaken werden eerst pakjes (speelgoed), later witte en zwarte trippen en nog later zomaar speelgoed aangehangen. Wie de paal kon be klimmen had recht op een stuk, zelf uit te kiezen en af te trekken. Het spel had zeer veel interesse van de jeugd. Het ging zelfs zover dat een dochter haar vader de mast in joeg om een 45-toeren plaatje te «win nen»! Anderen hadden meer interesse voor de trippen... Maar er werd geklommen en plezier gemaakt. Wie de pakjes niet bereikte kreeg bij de terugkeer op aarde een troostprijsje: een fluitje, een armband... Dus: bij dit gratis spel, won iederéén! Ook het zakkenlopen kreeg de verdiende aan dacht: nooit was een wedstrijd onderbezet. In tegendeel men vloog om een zak te kunnen bemachtigen. De organi satoren waren zeer jo viaal met allerlei (speel goed) prijzen. De aller kleinsten konden natuur lijk niet mee in het zakkenlopen! Daarom werden voor de liefheb bers (minder dan zes jaar) enkele «gewone» koopkoersjes ingericht. Ook hier werden de deelnemers beloond met voor kinderogen schattig speelgoed. Vanaf 17 uur werden drie filmvoorstellingen gege ven in de «filmzaal». De schuur was netjes uit- gekuist en er bleef geen stoel onbezet. Na elkaar werd gelachen om sneeuwwitje, assepoes ter, popey, de pape gaaienbrandweer en de aristokatten. Een voor stelling duurde ongeveer drie kwartier, zodat de vaders een lekker pintje en de moeders een ge zellig babbeltje te beurt vielen. Kort gezegd: iedereen was er geluk kig! Enkele kinderen deden mee met het flessen- vullen of met het lepel lopen, maar de spelletjes moesten stopgezet wor den wegens een tekort aan prijzen. Een dame aan het viskraam deelde mee.: «Wat betreft de spelletjes hebben we de opkomst en de intresse onderschat! Wie kon zo een massale opkomst voorzien?» Inderdaad, steeds kwamen gezinnen toe, maar we zagen er geen weggaan! Tussen de geplande feestelijkheden, merkten we ook enkele gelegen heidsinitiatieven op. Een man had gewoon zijn doedelzak meegebracht en speelde enkele over bekende melodieën. Het prachtig, roodfluwelen instrument werd gewaar deerd door de rustende menigte. Tot slot van het gelukte namiddagpro gramma, gaven de leden van de plaatselijke KSA- leiding nog enkele volks dansen ten tonele. De meisjes zwierden vlot met de beentjes, hoewel het geheel onvoorzien plaatsvond en weinig ge oefend bleek. Toch was het zeer genietbaar... Door de doorlopende re gionale gastronomie en de overvloed aan gerste bier, scheen niemand erg happig naar de thuis- zetel. De dag werd dan ook besloten met mu ziek, zang en dans... Proficiat, inrichters! Op een zeer eenvoudige wij ze werd hier een dag voor het kind ingericht, waar ook de groteren niet vergeten werden. Het or ganiseren verliep op rol len en het plezier was er niet te meten. RDV tussen de drie «valse» personen. Ofschoon het programma verliep zoals op de bekende beeld buis, vlotte het gepre senteerde programma niet zoals het werd ver wacht. De bedoeling, kwijtraken wat een moni tor eigenlijk is en doet, kwam niet tot zijn recht. De geluidsinstallatie liet het een paar keer af weten, wat echter nie mands fout is! Toch bleef het tefereel achter aan in de zaal onver staanbaar, zodat de aan dacht van het publiek spijtig teloorging. De kookrubriek ontbrak evenmin! Vier koks wil den de moeders en de kooklustigen tonen hoe het eigenlijk moest. Ze wensten in een omme zien duidelijk te maken hoe men vliegensvlug een reuzetaart kan ineen flansen. Ze gingen kwis tig om met emmertjes zout, water, struikjes gras en bloemen. Ze roerden duchtig al deze ingrediënten door elkaar, in een grote kuip. Het eindresultaat van dit re cept was inderdaad een verrassende mooie taart, maar dan een reuze- bloementaart... geschil derd op een bord! Na de allerkleinsten kre gen de grotere jongens en meisjes een lang durig optreden. Top-Pop kreeg de verlangde be langstelling, het werd het muzikale gedeelte van de dag. Uitbeelden, nabootsen van bekende groepen (Abba, zanger John Travolta..) bezorg den heel wat ambiance. Zelf ineengeknutselde orkest-installaties (een raket werd een gitaar en een tafel werd een mooie piano!) aangepaste danspasjes en de nodige achtergrondmuziek zorg den voor de nodige vol tage die een opwekkende show nodig heeft. Na een korte pauze, waarin alle vader naar den toog vluchtten, was het de beurt aan Donald «Pien». Met het ver trouwde inleidingsmelo dietje werd de bekende weerman ten tonele ge bracht. Op de kaart van Europa gaf hij een over zicht van de algemene weerstoestand. Hij ver telde echter heel wat onwaarschijnlijke dingen zoals noord-zuidwaartse winden en andere dingen die onmogelijk zijn. Zijn voorspellingen waren dus evenmin te geloven als deze van de allom- Alles was erg goed verzorgd. Mark) Een bomvolle tent voor bekende weerman... Dit bracht natuurlijk het ge lach teweeg, waarop' ge mikt werd! De nieuwsdienst ver volgde het avondpro gramma: twee jeugdige reporters hadden heel wat nieuwsjes te mel den. Zo kwamen we te /veten dat de magerste ■nan van België te Lede woont. De regering had een wetsvoorstel voor zatlappen in overweging en natuurlijk werd er een uitgebreid verslag over de Wanzeelse dorpsfees ten gegeven. Dit laatste bleek een heel recent en interessant gebeuren: er werd zelfs kontakt op genomen met een re porter ter plaatse. De heer Michel Van Mullem, pleinverantwoordelijke, gaf een grondig verslag aan de interviewer. Hij vertelde aan de toe schouwers hoe de werking er dit jaar uit ziet. Zo vernamen we: elke dag van 9 tot 17 uur staan niet minder dan 27 de kindershow van de Speelmolen te Wanzele. (Mark) mensen ter beschikking om de soms meer dan 100 kinderen op te van gen in de speeltuin. Ze vinden het allemaal even fijn om met de kinderen te spelen, plezier te maken of kreatief bezig te zijn. Heel wat dagen werd er geknipt, ge scheurd, geplakt, om klaar te komen met de verschillende dekors van het kinderkabaret. De heer Van Mullem bleek zeer vereerd door de talrijke opkomst van de ouders, wat zeker als een bewijs mag aanzien worden dat de speel pleinwerking door elkeen wordt gewaardeerd Met een terecht verdiend applaus voor de ver schillende leiders, be sloot de nieuwsdienst haar uitzending. Als be sluit van een dagje T.V» werd er overgeschakeld naar de sport. Sport weekend is immers een graag geziene uitzen ding. Het is erg In! Net zoals in de échte uit- Maandagavond vergaderde de Leedse marktkommis- sie in de schepenzaal van het gemeentehuis. Schepen Hendrickx verwelkomde de aanwezigen en begon met zijn voorganger, de heer Achilles Roelandt in de bloe metjes te zetten. Het was inderdaad deze laatste die de marktkommissie uit de grond gestampt heeft. Hij maakte ook een aanvang met het marktreglement. Dank zij het gewaardeerde werk van agent Georges Coppens werden er opme tingen verricht, zodat een plan van de markt kon wor den opgesteld. Alle kramers hebben nu een steekkaart met de voornaamste gege vens: het aantal meter waarover ze beschikken, het soort artikelen dat ze te koop aanbieden, het num mer van de leurderskaart en dergelijke inlichtingen meer. Hierdoor is er een ze kere organisatie mogelijk geworden, daar waar vroe ger zomaar elkeen op de markt kon komen staan. Tenslotte deelde de sche pen mee dat er ter gelegen heid van Oordegemkermis een verlichte avondmarkt zou plaatsgrijpen en dat er met Lede-kermis een grote tombola zou georganiseerd worden. Voorzitter Emiel Calle, be nadrukte dat de werking van de marktkommissie zeer goed is. Hij bracht een dank woord aan het schepenkol lege, aan wie niets kan mis- vraagd worden. Het is dan ook door deze samenwer king dat het marktgebeuren te Lede een grote bloei kent. Met de organisatie van de verschillende avondmark- ten is men nog druk bezig. Deze van Oordegem zal zeker een sukses worden, gezien het grote aantal deelnemers. Sekretaris Georges Coppens gaf ver volgens een overzicht van de reeds gepresteerde za ken. Hij begon met de inrich ting van de bussen. De eer ste bus, die voornamelijk de fusiegemeenten aandoet, is gestart op 3 januari '78. Momenteel heeft deze dienst 2.807 betalende passagiers vervoerd, (kin deren hoeven niet te beta len!) In 1979 kwam een tweede busdienst, die Vlier- zele en de fusiegemeenten van Erpe-Mere aandoet. Gestart op 19 juni, blijkt ook deze dienst reeds een suk ses: niet minder dan 302 be talende personen werden ermee vervoerd en dit in twee maanden tijd. De be volking werd op de hoogte gebracht van de uurregeling en van de haltes, door de plaatselijke pers. In de ge meenten waar dit niet moge lijk was, werden folders huis aan huis bedeeld. In naam van de marktkom missie, dankte de sekretaris het gemeentebestuur, voor de aanzienlijke kosten die de plaatsing van de elektrici- teitskasten met zich mee brachten. Sinds 1 april zijn er drie van deze kasten voor handen. Reeds 25 kramers kunnen er wekelijks gebruik van maken. Ook de foorreizigers maken er dankbaar gebruik van. Nog veel aanvragen wach ten op onderzoek en afwer king. Zoals elk jaar wordt te Lede de vrijdag voor Pinksteren een avondmarkt georgani seerd. Nu reeds een ruime publieke belangstelling. De marktkommissie wou in dit verband ook de deelge meenten (waar geen markt meer is) betrekken. Daarom werd dit jaar voor de eerste maal een verlichte feest- markt voorzien als inzet van Oordegem kermis. Men hoopt dat dit initiatief een groot sukses zal kennen. Op de vergadering van de marktkommissie werd het voorstel gedaan om een grote tombola op de markt te houden. Dit voorstel viel in goede aarde: alle kra mers werken er aan mee. De tombola wordt voor de eerste maal gehouden op de markten van 4,11 en 18 september, onder het motto «Lede, Uw gezellige dins- dagmarkt». Per aankoop van 50 frank, krijgt de klant een gratis lot toe. Naast een cfiepvriezer met een geld waarde van 11.000 frank, zijn er diverse andere waar devolle prijzen te winnen. Het gemeentebestuur heeft reeds haar medewerking verzekerd en schenkt twee pentekeningen. Ook alle marktkramers hebben een waardevolle bijdrage ge daan in de vorm van hon derden waardebons met een totaalwaarde van 100.000 frank. Ook de di- rektie van de plaatselijke A.S.L.K. was onmiddellijk bereid het initiatief in aan zienlijke mate te steunen. De trekking zal gebeuren op 20 september. De uitslag zal verschijnen in verschil lende bladen. De prijzen zul len kunnen afgehaald wor den tot 31 december en de waardebons kunnen bij de diverse marktkramers ver zilverd worden. Op elke dinsdagmarkt no teert men te Lede 114 vaste standplaatsen. Er zijn marktkramers die reeds meer dan twintig jaar op «hun» plaats staan. Zij zijn zeer gelukkig met de initia tieven die tot nog toe geno men werden en die de markt tot een maksimale bloei hebben gebracht. Moest men de markt vergroten of uitbreiden, aldus een man uit het vak, zou ze niet meer zo gezellig zijn. Voor het centrum dat Lede is, mag de markt niet te groot worden. zendingen, werd er een fe uitgebreid verslag gege- j ven over verschillende e sportmanifestaities maar e dan in het Leedse. Met interview van een beken- 6 de sportfiguur (waarvoor fe Etienne, de Wanzeelse k postbode zijn bereidwil- lige medewerking ver- F leende), besloot het rijk- gevarieerde T.V.-pro-e gramma. Het was een produktie van en door de r kinderen van de Speel-' molen, onder leiding van L de voltallige, idealis- |r tische en zeer dina-a mische groep jongeren j| die toch elke vakantie- dag het jeugdige volkje^ op wist te vangen en e gezellig bezig te houden, h Met nog wat gerstenat in en een geurige panne-in koek-met-koffie, werd erie zeker nog heel wat nage- n praat over deze topdag a voor de kinderen. Wien weet... werden er reeds'® grootse plannen voor^1 volgend jaar bediskus-'r' sleerd... *s RDV« Dat er in de deelgemeentenig geen marktdag is, wordtrs opgevangen door de goed-ik kope bus. Voor twintig lut-»n tele franken worden de klan-fe ten van aan hun deur naac< de markt en terug naar huiggi gevoerd. n Dit initiatief laat de markt-kc kramer te Lede toe zijn bo-ts terham te verdienen. Zelfsfcl inde voorbij barslechte win-| ter noteerde men nog eerfit gemiddelde van 35 man pete rit. Het past hier eveneenite de busuitbater te loven. Hij spant zich terdege in om del- mensen met hun volgelafd den tassen op een prettigeck manier te vervoeren. |d RDV( a I'd i De koninklijke Harmonie Sint-Martinus Oordegem, de majorettengroep De Klaproosjes en het trommelkorps de Tamboerkes, zijn zeer fier. De vorige weken brachten wij reeds berichten omtrent hun zeges die ze overal oogsten. Om ere te geven aan wie ere toekomt, willen w(j hier hun prestaties nogmaals op een rijtje zetten: Bij de provinciale individue le kampioenschappen, ge houden in Oordegem, waren vier kategorieën. Bij de miniemen werd Anja De Moor provinciaal kampioe ne, Sandra Van Den Eeck- hout vice-kampioene en Ann De Coensel werd eervol vierde. Bij de juniores werd Marina Brondeel vice-kam pioene, terwijl Lieve De Coensel derde werd, Hilde De Coensel vierde, Carine Bauwens zesde en Martine Van Leuven zevende. Bij de seniores werd Karine Bockstaele provinciaal kampioene en Rita Brondeel vice-kampioene. Christel Bauwens werd provinciaal kampioene bij de tamboer de derde opeenvolgende maal Belgisch Kampioen. Zij werden door de inrichters dan ook uitgeroepen tot KEIZER van het Natinaal Majorettenconcours te Knokke! Bij de hoofdmajo- retten werden Karine Bock staele Miss Majoret België. Van klasse gesproken... Bij de muziekmaatschap pijen behaalde St. Martinus Oordegem een eervolle twee majoors. Wij wensen de elf de plaats. Dit is voor de^p majoretten van St.-Martinus harmonie zeker een eerste r Oordegem een hartelijk pro ficiat voor hun schitterende prestaties! Op het Belgisch Groeps- kampioenschap te Knokke deden de meisjes het nog beter! (als dit mogelijk is). De Klaproosjes werden voor plaats waard, daar ze slechtsr geklopt werd door een pure drumband: Lyra uit Lier. Een krachtig bravissimo^ voor alle majoretten, trom melaars en muzikanten voor deze unieke super-prestatie! RD\^ di

De Voorpost | 1979 | | pagina 14