lede hort HOP, MET DE (PAARDE) BEENTJES Gemeenteraads zitting te Lede Belangrijk bericht van Leedse brandweer De Voorpost - 24.8.1979 - 15 Naar aanleiding van de verlichte feest-avondmarkt in de deelgemeente Oordegem, heeft het Kollege van Burge meester en Schepenen in zijn zitting van 26 juli 1979 een afwijking toegestaan van de verplichte avondsluiting in handel, ambacht en dienstverlening in de deelgemeente Oordegem op vrijdag 24 augustus a.s. en dit tijdens de uren dat de avondmarkt-aktiviteiten plaatsvinden. Dit ge beuren gaat door op het Kerkplein en wordt ingericht door W.E. Nationale Vrije Marktkramers Vereniging. De verant woordelijke is dan ook NVMV, Karrestraat 132 te 9100 Lokeren. Het kollege van burgemeester en schepenen deelt mee dat de inschrijvingen van leerlingen aan de gemeente lijke muziekschool te Lede kunnen geschieden bij de heer Jozef Heirmans, Zuster Lambertinestraat 32 te Lede. Het Kollege brengt eveneens ter kennis van de bevolking, dat er door de Historische Dienst van de Krijgsmacht een rally-wedstrijd wordt georganizeerd. De foto- en filmwedstrijd kreeg het tema «150 jaar militaire monumenten» mee. Alle inlichtingen kunnen bekomen worden bij de Krijgsmacht, Historische Dienst, Corten- berglaan 79 - 81, bus 3 te 1040 Brussel. Als verantwoordelijke voor de verslaggeving over Groot- Lede werd R. Devijver aangesteld in vervanging van de heer Mon De Gendt. De verenigingen of private personen die een aktiviteit plannenworden dan ook vriendelijk verzocht deze tijdig kenbaar te maken op volgend adres: Spoorweglaan 89 te 9470 Denderleeuw. Personen die een mededeling willen doen kunnen eveneens terecht op het telefoonnum mer 053-66.97.94 (liefst na 17 uur). Dokumentatie en kritieken mogen steeds naar bovenvermeld adres gestuurd (of afgegeven) worden. Korte nieuwsjeszijn evengoed wel kom. Neem eens kontakt. In de Bergstraat woont een Peter en een Piet. Ligt het dan niet voor de hand dat er jaarlijks Sint-Pietersfeesten gege ven worden? Dit gebeurde vorig weekend voor de zesde maal. De straat werd afgesloten, zodat men het verkeers gevaar niet hoefde te vrezen. Alle bewoners van de Berg straat zetten zich met hun stoel of zeteltje buiten. Voor de kinderen werd een aparte tafel gedekt metsnoep. Ue oudsten krijgen jenever zoveel ze willen, na de belegde broodjes. De anderen kozen voor het gerstenat. Feit is dat de bewoners er een pracht-avondje van maakten, waarop veel plezier werd gemaakt. Het gewoel duurde dan ook tot in de vroege uurtjesom 3 uur werd alles weer kalm en begon men reeds te dromen van volgend jaar. In de Leedse Gemeentelijke Muziekschool zijn twee betrek kingen te begeven. Zowel mannelijk als vrouwelijk perso neel komt in aanmerking. Men zoekt een sekretaris- bibliotekaris en een opzichter(ster). De prestaties voor iedere betrekking omvatten 12 uur per week. Er zijn 40 lesweken in een schooljaar. De kandidaatstelling moet ge beuren bij aangetekend schrijven, dat ten laatste op 7 september ter post moet afgegeven worden. Dit schrijven moet gericht zijn aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen van Lede. De voorwaarden zijn te bekomen op het gemeentesekretariaat, telefoon 053-21.42.08. De heer Willy Van Royen, voorzitter van de Leedse Sport raad werd aangesteld in de provinciale adviesraad. Dit werd hem medegedeeld in een schrijven van 8 augustus door de gouverneur: «Ik heb de eer U hierbij mede te delen dat de Bestendige Deputatie, in zitting van 13 juli jl. beslist heeft U aan te stellen als vertegenwoordiger van de ge meentelijke sportraad Lede, in de Provinciale Adviesraad voor de lichamelijke opvoeding, de sport en het openlucht leven». De 2 x 25 km fietstocht «Ken Uw Dorp» heeft dit jaar een enorm sukses betekend. De inrichters werden van 13.30 u. reeds overrompeld. Niet minder dan 286 inschrijvin gen van jong en oud werden genoteerd. Hieronder telde men 50 kinderen van onder de veertien jaar. De inrichters wensen de Buffalo's, die voorreden en goed werk geleverd hebben, speciaal te danken. Ook de politie en het schepenkollege verdient die dank voor de gewaardeerde medewerking. Alle deelnemers kregen bij aankomst een herinnerings wimpel. Velen werden nog gelukkig gemaakt met één van de 69 prijzen van de gratis tombola met een totaal waarde van negenduizend frank. Een prachtig initiatief dat blijkbaar de goedkeuring wegdraagt van de Leedse bevolking. In het kader van het jaar van het kind, wil de gemeentelijke sportraad enkele wedstrijden organizeren. De heer Robert De Smet, licentiaat lichamelijke opvoeding, is momenteel bezig met het opstellen van de reglementen voor een voet- baltornooi miniemen. Er zouden verschillende ploegen op gesteld worden: Smetlede, Oordegem, Jong Lede en en kele ploegen uit de Leedse scholen. Voorzien wordt een scheiding door te voeren qua leeftijd: 10 tot 12 jaar en 12 tot 14 jaar. Op 21 oktober kan de schoolgaande jeugd deelnemen aan de veldloop in Papegem. Deze veldloop wordt ingericht door Vlierzele Sportief. Naast een mooie trofee, krijgt elke deelnemer een herinneringswimpel. Ook tijdens de voorziene hengelwedstrijd op 7 oktober, zouden de inrichters de kinderen tot 14 jaar uitnodigen deel te nemen in een aparte kategorie. De jeugd kan in hun jaar dus ook hun sportieve kwaliteiten botvieren. Verenigingen die hun aktiviteitsverslag nog niet binnenge- stuurd hebben, dienen zich wel te haasten indien ze aan spraak willen maken op een betoelaging. Het is inderdaad zo dat het schepenkollege geen enkele uitbetaling verricht, indien dit formulier niet ingevuld werd. Het is slechts na advies van de gemeentelijke sportraad, dat de toelagen toegekend worden. Dus: haastige spoed is deze keer goed! Ook dit jaar wordt te Lede een 11.11.11.-aktie gevoerd. De bedoeling is een waterput-projekt in Tanzania te steunen. Hiervoor dient een 500.000 frank te worden samengebracht Op de begroting is er dertigduizend frank voorzien, wat reeds een aardig beginbedrag is. De jeugdraad heeft echter reeds laten weten dat zij niet alles meer alleen willen doen. De medewerking van de andere raden werd gevraagd. Wat er zal uit de bus komen is nog niet geweten. De gemeentelijke sportraad heeft echter al plannen. Men spreekt over een voetbalwed strijd tussen veteranen of over het uitnodigen van ex- vedetten Wat het zal worden zal bekend worden na de geplande vergadering van vrijdag 14 september. Ook de eerste Zes-uren van Lede werden een waar sukses. Er werden een 150 deelnemers ingeschreven. In aanwezig heid van schepenen Grepdon, Minnebo en Hendrickx werd de uitreiking der prijzen gedaan in de zaal Lelie. De deelne mers kregen een mooie trofee op een marmeren voetje. De goede afloop werd gevierd met de bekende champagne. Vooral de cykloklub Central mocht vieren: deze vereniging won de trofee en de palm voor het meest aantal deelne mers. Zij waren met niet minder dan 30 man ingeschreven Ook de jongste deelnemer Mamix Govaerts, komt uit die wielervereniging, evenals de allerjongste «buiten katego rie»: de tienjarige Ronny Mabilde, die eveneens een palm mocht in ontvangst nemen. Drie verenigingen, die vroeger gekatalogeerd stonden bij «ontspanning», werden na de vergadering van 17 augustus overgeheveld naar de Gemeentelijke Spor traad. Het betreft hier de Visklub Sint-Jozef, de Lijnvis- sersmaatschappij de Golden Bliek en de Leedse Bow- lingklub. Woensdag half oogst werd te Lede een derde ruiterdag moet leren in een kring rond wel het niet was opgetoomd ingericht op de oefenterreinen van de Landelijke Rijver- zijn meester te stappen, op de gebruikelijke manier, eniging, het sportterrein Leeuwerik op de Keibergkerkweg Wellington werd inderdaad Het ging zeer gemakkelijk te Lede. Reeds vanaf elf uur in de voormiddag, kon men de bereid gevonden in een cir- ruiters zien oefenen. Zij waren niet allen in uniform, maar kelvormige beweging naar toch kom men reeds genieten van het voorspel: in alle links en naar rechts te stap- ernst werden allerlei moeilijke bewegingen nog een paar pen. De zweep, die meer maal overgedaan. De meeste ruiters bleken zeker van hun maals moest gebruikt wor- ?aak, anderen twijfelden of het «paard wel zou meewillen». den, is niet zoals velen den- over van de stap naar de draf en de bewegingen Doorlopend was er een lek kere brok barbeque-vlees ie verkrijgen. Het grote ge beuren stond echter pas om halfdrie geprogrammeerd. (A/at we daar te zien kregen, deed menige mond van /erbazing openvallen. De Landelijke Rijvereniging Sint-Martinus Lede, had in derdaad ter gelegenheid fan het 15-jarig bestaan ran de klub een waar feest programma in elkaar ge- ïokst. De hoofdbedoeling 'an de opzet is tweeërlei nen wou de verjaardag vaardig vieren, maar te- fêns aan de Ledenaars to ten dat er in hun gemeente ten degelijke ruitersklub testaat. Zouden 40 van Ie inwoners van Groot- ;ede dit wel weten? Wij iragen het ons af! Toch verd voor de karig opge iomen toeschouwers (vol lens de klubleden waren iet er meer dan vorige ja- fen!) een prachtige show weggegeven. Dit laatste voord is wel goedgekozen, laar de ingang volledig gra- s was. Tweeëntwintig tochtige bruine paarden toegen mooi ge- piformeerde ruiters: |/varte jas en dito helm-pet j) een witte bloes met das p broek. Zij verdienen alle If: én de paarden én de rui- jrs hebben alle een eigen prakter en een eigen ge lag en toch heeft men het 1 laargespeeld om in groep - presteren. Zelfs een 2 engst van vier jaar nam r eel aan het gebeuren, t jaar hij goed reed, werd - et vermelden waard bleek, r fewoonlijk worden derge- e ke manifestaties gepres- erd door merries of/en por ruien. Met een rui be- pelt met een gekas- eerde hengst. n show begon met de e porstelling van de deel nemende paarden en hun prijders. Eén na één (haarden de opgeroepe- »n zich in een halve l" aanvorm rond het vaan- n il van de vereniging. Na- ën werden allerlei oefe- e jigen uitgevoerd: met n eeën naar links, met vie- i. n de ruch uitvoeren, dia- it maal over het plein stap- ï- in met kruisen, en derge- ar te interessante bewegin- 3-in. Voor de good-will der garden, die in teamver- end optraden zonder IS «menswaardige moei- )r(heden te veroorzaken, j_|rd spontaan geapplau- |seerd door de omstaan- yirs, die zichtbaar van het houwspel genoten. -lor de geleverde inspan- mig en door de hoge tem- 'd tra tuur (de zon was ge- d-jkig van de partij) kreeg Jt-tnig ruiter de zweetdrup- in-js op het voortioofd. taijze konden weggewist en Jiëggedronken worden tij- i de korte pauze. De op- kt-jromen paardenliefheb- (o-fs moesten echter niet Ifsjchten op het vervolg van in-j programma: komman- ertit Henri Van Den jetecke gaf zeer kalm een m$te en leerrijke uitleg over Hi africhten en het zelf- dffiken van paarden. Er den zelfs een paar ras- létken speciaal voorge- d. De bedoeling was alleen de mensen bezig den, maar meer hen te n weten wat men van paard verwacht of kan (vachten. Tegelijk wer- de wijzen van africhten behandelen toegelicht, paarden bleven in de ia om met elkaar verge- n en besproken te wor- Wij geven hier slechts klein voorbeeldje van: kop van de stoet reed lichtbruin paard met vrouwelijke ruiter: vol- s de spreker was dit een rd dat zowel te lande als r de ontspanning werd ruikt. Het kon heel ge melijk opgetuigd wor- of een ploeg voorttrek- Met andere woorden: bleek een afgericht <paard, dat 's zondags rijdier werd gebruikt de landelijke jeugd, dier had in de ruiterij er zijn sporen reeds iend, zodat een voor- ing ervan zeer recht- dig bleef. Men werd gewezen op de zeer regel matige wijze waarop het paard de benen optilde Door de regelmaat eigen aan het dier, werd besloten dat het een goed, rustig en gewillig paard is. Het tweede paard van Raf De Sussemé werd betiteld als een modern, warm vol bloedpaard, dat de dochter was van een Duits dres- surèpaard. Het beloofde hoge toppen te scheren en het bleek te beschikken over een ruime schofthoog te. Het derde paard was de hengst waarover wij hier boven reeds enkele bijzon derheden gegeven hebben. Het is een zeer goed paard, dat reeds doorgedrongen is tot de bekende dieren in de paardewereld. Bij de gal- lopsprongen bracht het de achterpoten tot voorbij de ruiter, wat de snelheid en de geringe vermoeidheid in de hand werkt. En zo kregen we verder nog een heleboel uitleg, die soms zeer onbe kend overkwam en de nieuwsgierigheid prikkelde. We zagen na de uiteenzet ting menig toeschouwer in het gezelschap van een rui ter, die druk de vragen mocht beantwoorden De heer Robert Coppens stelde een zeer groen paard voor. Hiermee be doelde men natuurlijk niet ken een strafmiddel, maar wel een hulpmiddel in de dressuur. Het ding doet ze ker dienst bij het van «kant» richting) veranderen. Zoals een oud gezegde beweert, is het paard niets beter dan zijn beste been. Daarom hebben de dieren vaak een soort beenbe schermer rond de poot of poten. Hiermee beoogt men enkel het beschermen van tere spieren. Het tweede gedeelte van de show omvatte allereerst een springdemonstratie door kommandant Henri Van Den Broeck zelf. Hoe wel de man nog maar net een serieuze spierscheu- ring aan de binnenzijde van zijn been had opgelopen, gaf hij toch een staaltje van zijn kunnen. Het gevolg bleef niet uit: men zag de pijn op zijn gelaat, dat volle dig bedekt werd met zweetdruppelsDe de monstratie werd ingeleid door verschillende rondjes over het veld, tussen de hindernissen door. Hoewel hierdoor zowel paard als meester zenuwachtig wor den, verdiende de kom mandant zeker langdurige applaus dat hem te beurt viel. De heer Florent Coessens had een eigen nummer. Hij blijk gaf van het aange name karakter dat het wan delen in de natuur heeft. Toen men het rijdier in de linker-gallop wou brengem wordt dit jaar op 2 septem- nog een stunt uit de film: ber te Denderhoutem ge- een bevelhebber van de houden en het nationale op Amerikaanse troepen werd 30 september in Wachte- gevolgd door zijn dne uite- beke De afgevaardigden nants. Samen, beugel aan voor deze |aatste wedstrijd beugel werd zo over en- moeten nog geselekteerd kele hindernissen gespron- worden. In de winter wordt 9en-wat een uiterste kon- er een veelzijdigheidswed- werden alle opgevangen centratie vereiste van paard strijd georganizeerd, Okto- door de ruiter, die hiermee en rai,er- Het past hier dan ber wordt voor de vereni- ook te vermelden, dat we op gjng een waardevolle de ruiterdag van de rijver- maancj; dan njdt men mee eniging heel wat gezien in de Bamis-rally. Elk jaar hebben dat we niet voor wordt voor de ongeveer 130 ™ge!Jk. hadden gehou- deelnemers een andere miste het. De spreker (en dei?- W|J menen dat deze route uitgestippeld. Meteen de ruiter) maakten hier db ver boven vele andere gjds van ter plaatse, wor- geen drama van. Wij kre- ul,st®ekJen willen ze graag den dan zoekafstanden tot gen zelfs te horen dat dit aan.de lezer voorstellen: 45 kilometer afgelegd, tot een zeer moeilijke oefening Pe k9™mandant's de bee.r zelfs naar Gaasdonk of was, die slechts uitvoerbaar P8"!1 5° *enoed Ul* Lede en omstreken. On- was na eindeloze geduldige d8 denderstreek te Aalst, derweg worden enkele oefeningen... Er werd J.behaalde het zilveren praktische proeven afge- eveneens getoond dat het 'nsi9ne, wat de hoogste rui- |egd, maar elke deelnemer - terwaardering in Belgie is. - Freddy De Brouwer is de voorzitter en Raf De Gus- semé verzorgt als sekreta- ris alle schrijfwerk, terwij Dirk Haerinck de schatbe waarder van de klub is Ronny Boelaert is het enige «gewoon» bestuurslid. De rijvereniging telt momenteel reeds 46 leden, die alle ei genaar zijn van hun paard en toebehoren. Naast de wekelijkse oefeningen op het oefenplein neemt de rij vereniging deel aan ver schillende ruitertornooien. Het provinciaal tornooi paard foutloos kon zwen ken, wanneer en naar waar de ruiter het ook wou, en dit zonder iets in de mond! Toen kregen we een ekstra spektakel in echte western-stijl: het dier knielde op twee knieën, ging neerliggen, zette zich vanuit die houding schrap op twee voorpoten, zodat de ruiter zeer gemakkelijk kon opstijgen en verliet het terrein in een fiere pas- d'école (schoolstap) met uitgestrekte poten. Deze gestrekte stap vraagt even eens veel oefening van paard en ruiter, zodat een welgemeend applaus dit optreden beloonde. Terwijl de kommandant zelf de springstenen kontro- leerde, maakten de paar den een toer van het terrein. Het was een serieus par koers, waarvan vele ver enigingen zouderi schrik hebben, maar de rijvereni ging Sint-Martinus zag hier heeft garanti prijs. De beste krijgt echter de wisselbeker voor een jaar. Wie deze be ker voor de derde maal be haalde, mag hem ook hou den Als U het ons vraagt: wel een interessante hobby, die onze waardering helemaal wegdragen kan. Heeft U be langstelling? Neem even kontakt op met Raf De Gus- semé, Groenstraat 14 Le de. (Tel.: 21.25.78 tijdens de werkuren, of 21.74.29 onder de middag of 's avonds.) RDV. Dinsdag, 21 augustus werd er te Lede een gemeente raadszitting gehouden. Deze (te) late berichtgeving is het gevolg van een «misverstand». Over deze zitting werd door niemand met een woord gerept. De mensen van de pers werden zelfs niet verwittigd. Wel kon men de agenda in het kastje zien uithangen. demonstreerde enkele de^Weur'^maar^de^araad sPron9en met een Paard geen graten in en legde de onioiHïno wan hat riiari dat een ander hoofdstel hindernisbaan foutloos af! Aan het hoofd was een aankreeg: de hessemoor. Het zeer korte parkoers met dikke tres met een loae ^'ermee wordt een leidsel bijzonder veel hindernissen Hierover ondervraagd, gaf Pen- vastaemaakt De loae is zonder bit bedoeld. Toch leek een platte betonbaan: schepen Hendrickx toe dat Ondertussen geven we een dan weer vakiaraon Het kreeg de beriider alles van zeer vlot werd hier de er een spijtige vergissing overzicht van de inmiddels betekent heel eenvoudia het dier 9edaan- Er wa9 springkunst op een aange- gebeurde. Het is een fout, reeds besproken agenda een lang blauw touw, waar- £8?d spo,°.r van ,onruat bi' aan het onbereden paard het paard te merken, hoe- streerd. Tot slot kregen we zeer vlot werd hier de springkunst op een aange name wijze gedemon- aldus de schepen, die niet punten: meer zg| gemaakt worden! 1De kerkfabriek - begro- Wie aan de basis ligt van de tingswijziging en begroting vergetelheid is niet duide- 1980 lijk. Of had men een bedoe- -■'vX'tY- "ng met beI st''bouden van de raadszitting? Zou het A gemeentebestuur er soms JÉl. de voorkeur aan geven om L: zonder toehoorders te ver- vragen, die geen antwoord krijgen. Om dergelijke fouten in de toekomst te vermijden, beeft de beer Hendrickx reeds een plan in het ach- II 'fterhoofd. Hij zou graag een man aanduiden om de kon- f M takten met de persmensen "I'- te onderhouden. Zo een man kan gemakkelijk ge vonden worden tussen de taels. De realisatie van dit - -Nplan is echter geen persoon- De leedse ruiters op een rijtje «lak «oor de start van het programma. Een programma dat ^npe0Si!LhhlcS!1mkonkOt!: bewondering afdwong. (Mark) LTden WaS' de public-relation-man zal aangeduid zijn, moeten we dus nog afwachten. We hebben toch reeds een sprankeitje hoop waaraan we ons kunnen vastklam- 2. O.C.M.W.: vastellen dienstjaarrekening 1978 3. Leningen Gemeente krediet van België 4. Werken bw71,43en 110 (Berg- en Dwarsstraat) Besluit 11 december 1978. Wijziging oppervlak ten in te nemen gronden 5. Landbouwwegen: a) wijziging tracé bw 116 (Hendrikstraat) en bijwerk b) vaststellen akten pacbt- verbreking 6. Landbouwwegen en an dere - kosteloze grondaf- standen In geheime zitting worden nadien nog drie punten be sproken: 7. Muziekschool - aan vaarding ontslag perso neelslid en tijdelijke aanstel ling 8. Interkommunale vereni gingen: algemene verga deringen en aanduiding ver tegenwoordiger a) Iviegov, b) krematoriumbeheer 9. Kon. Gesticht van Me- sen: huidige stand van za ken. Verwerving - prin ciepsbeslissing RDV. Spijtig genoeg lag het terrein er nogal stofferig bij. Dat deed echter niets af de Leedse ruiters ons brachten. (Mark) aan de prestatie die Waarschijnlijk omdat vele mensen met verlof waren toen de eerste maal dit belangrijk bericht verscheen, werd door de brandweer voor de tweede maal de aandacht gevraagd voor volgende mededelingen: Het telefoonnummer: Het oproepnummer van de Leedse brandweer werd ge wijzigd. Het nummer 70.33. 94 dat vermeld wordt in de nieuwste uitgave van het telefoonboek, is niet juist. In geval van brand of dringen de oproep moet UITSLUI TEND het nummer 900 gedraaid worden. Brandmonden vrijmaken a.u.b.: De brandmolen of hydran- ten worden aangeduid door een paaltje met een rode letter H erop. Teneinde (bij nood) het nodige bluswater te kunnen aftappen van de waterleiding, zijn hierop brandmonden of hydranten voorzien. Deze zijn afgedekt met een rechthoekig metalen deksel van 30 bij 40 centime ter, waarop volgende tekst staat: «Brandkraan - T.M.V. W.» De hindernissen «oor de jumping lagen «rij hoog «oor niet-beroeps ruiters en paarden. (Mark) ^voetpadK^M'êrLangs wegen zonder voetpaden werd dit deksel gelegd in een betonkader van 70 bij 80 centimeter. Om deze kranen vindbaar te maken worden zij aangeduid met een rood metalen bordje van 15 bij 20 centimeter waarop een grote witte «H» is aangebracht. Deze aanduidingen bevin den zich op de huisgevels, afsluitingsmuurtjes of op betonnen paaltjes. Bij brand is het onmiddellijk terugvin den van deze brandkranen van het allergrootste belang. Veelal zijn ze echter over groeid met gras of onkruid. Soms zijn ze bedekt met steenslag van opritten of voor andere doeleinden... In hun eigen belang worden de omwonenden gevraagd, deze brandkranen goed zichtbaar te houden en desnoods het woekerende gras te verdelgen met een sproeimiddel. Dit kleine werkje zou mensenlevens kunnen redden...! RDV.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15