12* JAARBEURS... )IE TIJD VAN TOEN i SCHOOLSTRIJD TE HOFSTADE HOF SOMERGEM DE GESCHIEDENIS VAN EEN KAPELLETJE LEEFMILIEUVERENIGINGEN LATEN 0SBR0EKRING NIET IN DE STEEK Edifie Aalst ASSALE OPKOMST een uitgave van BERNINA (h) Husqvarna ÏÊ5—' oe Bis- JaarbeUrS,em09e" De Voorpost VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 32' JAARGANG NR. 33 - 22 F NAAIMACHINES, KWALITEIT, VRIENDELIJK ONTHAAL, SERVICE.. KORTWEG: I UITGEVERIJ DE CUYPER I Oude Vest 34 I 9330 Dendermonde |Tel 052-21.40 60 iBankrek KB 442 .8601481 36 I Prijs per nummer: 22 F I Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever |A DE CUYPER iRedaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 Godelieve Van de Vijver Horst Schulze De kapel te Hof Zomergem die na de restauratie heringewijd werd. (Hugo) Wat zestig jaar geleden nog een karrespoor was, waar slechts vijf huizen stonden en de stad mijlenver verwijderd leek, daar is nu een asfaltweg, worden naar hartelust huizen gebouwd en ligt de stad vlakbij. Hof Somergem is de naam en in Aalst haalt men verbaasd de wenkbrauwen op als je er naar vraagt.. Nochtans is het een lieflijk stukje landschap, hoewel het op het eerste gezicht niet in een stad thuishoort Een vergeten brokje natuur aan de rand van een grauwe fa brieksstad: Hof Somergem. Tot vóór enkele weken stond er Boven ons trokken de vliegtuig midden deze idyllisch omge- jes de zweeftoestellen op gang ving een kleine kapel in puin te doorheen het azuurblauwe uit- vervallen. spansel. Tot de Werkgroep Hof Somer- De koninklijke Harmonie St. gem het besluit nam om het Cecilia uit Baardegem stond al stadsbestuur te vragen het ge- vroeg klaar om het geheel de bouwtje te herstellen. nodige luister bij te zetten. Deze En zie, het wonder geschiedde: muzikanten hadden zich spon- het duurde niet lang of het ver- taan aangeboden om de aan geten kapelletje prijkte er terug 21® Hoppefeesten een passend in al zijn vroegere glorie. Op 15 post-scriptum toe te voegen, augustus zou het worden inge- Enkele onvoorziene voorvallet- wijd en zo geschiedde het ook. jes zorgden traditiegetrouw De vaak verguisde stadsdien- voor de nodige minuutjes ver sten hadden de zaken flink aan- traging. gepakt en slaagden tenvolle in Maar toen alles klaar was, be- het opzet om dit stukje lokaal gon die Baardegemse fanfare te Tussen de vrije lagere- en kleuterschool enerzijds en de gemeentelijke lagere jongensschool anderzijds is er betwisting gerezen met de leerlingen als onderwerp. Meer bepaald is de meisjesschool verbolgen over het feit dat de jongensschool nu ook meisjes tot de instelling zou toelaten. twezigheid van schepenen De Bisschop, De Maght, De Neve en Hooghuys, hoofdkommissa- ottijn en verschillende andere prominenten had vorige zaterdag op het stadhuis een itie plaats, die de opening van de 32* Jaarbeurs van de stad Aalst voorafging. d< Karnaval Enrico en Bloemenfee Margot stonden in vol ornaat toch maar wat gezellig met ntorte keuvelen. Enkele meters verder stonden twee jongedames, Rita Devenijns uit Huise en uta Vercauteren uit Sinaai-Waas er wat onwennig bij. Het zijn de twee kandidaten voor de lei ging van de huidige bloemenambassadrice Margot Wojtulenski, die al heel wat ervaring opgedaan bij diverse verkiezingen, lei cn ec t binnenkoer van het stad- VOORBARIG APPLAUS lui uttiqen vL^dTaebru'ike3 vervin9 de Bur9emeester, recht om de 32* uitgave van de d- ZOU komen opdagen. op noemde het een voor" Deze handelsbeurs is in de loop cnsr ergens brand uitgebro- jl, Hadden enkele muzikan- Prj t in ekstremis laten afwe id n elk geval arriveerden de ,ij lasten te laat op het ap- st b, mens die er aanstoot aan jC bet Aalsters uur werd ge- tteerd en de stoet zette J iteindelijk toch in bewe- rd; Men wandelde de Zout- i in, richting Keizerlijk waar werd afgezwaaid 6 Hopmarkt, vooraleerde Kj shallen werden aange- Tc /l( üe Hopmarkt was een gi lenstand opgesteld en ull 1de dames bloemen aan-- k 6n- oi en dan toch in de ten- Jc( ïllingsruimte belandde. Schepen van Midden- ïn Feestelijkheden Mar- g| Bisschop het woord der jaren in het leven van onze stad een begrip geworden, een jaarlijkse gebeurtenis die er niet meer uit weg te denken is. Bi) deze uitgave werd opnieuw getracht om iedereen aan zijn trekken te laten komen. Krijgen de mensen van de derde leeftijd en de mindervaliden hun «Tijd van toen» met Jan Theys, de jongeren krijgen zondag Cirkus Johny op het programma. Dit gebeurt tans voor de eerste keer in het kader van het Jaar van het Kind, Lees verder p. 4 De meisjesschool meent zich te herinneren dat sinds jaren - reeds van voor de fusie met Aalst - een soort feitelijke afspraak tussen de beide scholen bestond om eikaars leerlingen niet af te snoepen en mekaar dus op dat vlak geen konkurrentie aan te doen. Dat komt er dus op neer dat in de lagere school geen jongens werden toege laten en dat omgekeerd in de jongensschool geen meisjes zouden worden aangetrok ken. De meisjesschool van haar kant ligt er trouwens de nadruk op dat bij haar geen jongens werden of worden toegelaten. In dat verband, aldus nog steeds dezelfde bron. werd in een erg recent verleden nog meer dan een formele ver klaring van Direkteur Pari- daens genoteerd dat onder zijn bestuur niet zou ge tracht worden het gemengd onderwijs in de lagere school te veralgemenen. De leiding van de meisjesschool wijst er op niets ondernomen te hebben om tot een dergelijk onderwijs te komen. Diezelfde leiding zegt dan ook ten zeerste geschokt en verontwaardigd te zijn over de breuk met de traditie, over de woordbreuk van de heer Direkteur, nu ze moet vaststellen dat sinds een paar weken in een reklame- blad, bij herhaling en in tegenstelling tot andere la gere scholen als bijvoorbeeld die van Gijzegem, de toe gankelijkheid van de lagere school in de Zijpstraat wordt geadverteerd voor jongens en voor meisjes. En natuur lijk zijn het juist die meisjes die een doorn zijn in het oog van de school op het dorp. Lees verder p. 6 patrimonium in eer te herstel len. Het werd inderdaad een ju weeltje. Gelovig of niet, je blijft er bewonderend bij stilstaan. Met pijn in het hart zien we soms natuurschoon en histori sche gebouwen verdwijnen, waar dit mits een gedurfde blazen en te trommelen dat het een lieve lust was. De opge wekte tonen klommen het zon nige firmament in en de stoet zette zich in beweging. Men liet het Sociaal Centrum achter zich en stapte welge moed in de richting van de ka pel. aanpak en wat goede wil vaak Je kon het zo aanvoelen, dat dit zou kunnen verhinderd wor- een heerlijke dag zou worden, den. Een dag om te dromen. Dromen van het verleden. Hoe Een zonnige hoog-dag het vroeger was... Was het Hof Somergem. «toen» beter? Een stukje Aalst, dat nu niet Toen Hof Somergem vijf huizen langer, verloren ligt aan de rand waren en in. die huizen de fami- van de stad. Een levendige en lies Van Nuffel, Verhofstadt, lévende gemeenschap, waar Singelijn, Beeckman en De ook de stadsmus vredig kan Ie- Cocker woonden. ven, een eindje van alle rumoer vandaan. Rustig. Op Onze Lieve Vrouw Hemel- vaartdag was het er ongewoon Het waren landbouwers en ze moesten hard werken om aan de kost te komen. Maar de zomers waren toen nog heet en de zon maakt de druk De traditioneel geworden mens gelukkig. Na een dag Hoppefeesten behoorden tot hard werken is het goed verpo- het verleden en toch heerste er zen en onder elkaar de proble- nog kermisstemming. men van het voorbije etmaal te Een onverwacht zonnige zo- bespreken, merdag had ons blij verrast en we stonden er in hemdsmou wen of in luchtige kleedjes zor geloos bij. Lees verder p. 6 Het is de jongste tijd wat stil rond de aanleg van de nieuwe ring door de Osbroek. Blijkbaar zit de vakantieperiode er voor iets tussen. Dit betekent echter niet dat ook de leefmilieuverenigingen op hun lauweren rusten. In de vakantieperiode werden immers drie verschillende brieven gestuurd in dit verband. Deze brie ven waren mede ondertekend door de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon- de Werkgroep Stadsherwaardering, de Afde ling Denderland van de Ornitologische Vereniging De Wiele waal, de Werkgroep Leefmilieu Aalst en tenslotte de Werk groep Bomen Park Osbroeck onder leiding van de heer Luc Kiekens. Dat er vijf verenigingen terzelfdertijd tekenden kan een bewijs zijn dat de «groene jongens» van oordeel zijn dat het vijf voor twaalf is. Zoals steeds, iedereen aandachtig luisterend naar üe toespraak van schepen De Bisschop. (Erik) In een eerste brief gericht aan Minister Rika De Backer, Minis ter van de Nederlandse Ge meenschap, wordt de aandacht gevestigd op de plannen die bestaan om door net geklas seerd gebied van de Osbroek te Aalst een weg voor groot ver keer aan te leggen. Opmetin gen, die gebeuren tijdens de tweede week van juni 1979 wij zen in deze richting. De vraag wordt dan ook gesteld of deze nieuwe verkeersweg niet strijdig is met de klassering van het gebied. De werken zou den volgens de milieuvereni gingen niet alleen een gedeelte lijke vernietiging maar zelfs een ernstige bedreiging voor het gehele betrokken natuurgebied betekenen. Men vraagt dan ook of Me vrouw de Minister van de ge plande werken werd ingelicht en welke haar standpunt dien aangaande is. Meteen dringt men erop aan dat zo snel moge lijk ook de tweede fase van de klassering van nog enkele per celen, gelegen in het Osbroek zelf in de bufferzone, zou gerea liseerd worden. In een andere brief die zowel gericht werd aan de Minister van Openbare Wer ken GMathot als aan de Hoofd ingenieur - Direkteur van de Provinciale Dienst van Open bare Werken te Gent worden jjogmaals de opmetingen ge signaleerd die midden juni plaatsgrepen. Voor de meet punten. die op een paar na, al len in het geklasseerd natuur gebied Het Osbroek gelegen zijn worden zelfs de nummers vermeld. De vijf verenigingen hebben vernomen dat deze werkzaam heden tot doei hebben de mo gelijkheden te onderzoeken voor het bepalen van het tracé van het sluitstuk van de Grote Ring rond Aalst. Men vraagt dan ook of dit het geval is. Te vens verzoekt men mede te de len of er en desgevallend wanneer een verkeerstech nisch onderzoek aan vooraf ging, dit om het nut van deze ringweg te onderzoeken. In leefmilieukringen wordt al leszins met spanning uitgeke ken naar het antwoord dat de Ministers en de Provinciale Dienst van Openbare Werken op deze brieven zal geven. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 1