Jenny De Smet: vakantie nemen om naar wereldkampioenschap te kunnen Amateurs Jan Joos, Etienne De Wilde, Luc De Grauwe, Eddy Van den Abbeele en René De Bruecker smaakmakers Junioren vijf laureaten op een rijtje Lieven Cooman, Jimmy Cornelis, Patrick Van Duyse, Kris Van den Neucker en Luc Lemmens: 26 - 24,8.1979 - De Voorpost I «Is Jenny niet thuis?» «Nee, maar lang blijft die niet meer weg.» Het is zaterdagavond en rustig in die stille wijk te Hamme. Jan en Wim, de jongere broers van Jenny, zitten teevee te kijken. Jenny ligt momenteel ergens op een massagetafel. De stramgekoerste spieren laten loswrijven. Daarna ergens een pintje gaan drinken of gaan dansen? Vergeet het maar: vandaag reed ze in Torhout. Won er ook. En morgen gaat het naar Kapellen. Met de neus op de wereldkampioenschappen mag je niet stil blijven. Veel op de fiets zitten. Doorduwen ook. Kilometers vreten, want het zal zaterdagmorgen niet van de poes zijn, ginder in Holland. Jenny De Smet is in juli 21 geworden. Dit jaar is ze aan haar tweede selektie voor de regenboogtruistrijd aangewezen. In 1978 finishte ze «in het pak». Habetz, in eigen dorp bijna, won toen. Het piepjonge krantenverkoopstertje was de beste, de sterkste van alle maal. Ook nu zal ze moeilijk te kloppen zijn. Maar wie weet OM VIJF UUR vandaag niet verklaren: in- deelnemen is financieel geen UIT BED plaats van voorbij haar kon- «zaakje» voor de meisjes. kurrente te flitsen, viel ze stil. «We hebben vernomen dat de Jenny De Smet is een taaie. Het was haar jn dg benen ge_ gWB tot vandaag niet eens de Elke werkdag om vijf uur op- s|agen pe anderen bolden verplaatsingskosten van vorig staan. Deze jonge vrouw is vddr haar de streep over Zij- jaar terugbetaald heeft?» immers. postman in Brus- zeif was siechts zesde. Jam- Daarover ondervraagd kregen sel. Te voet gaat ze op stap. mer> maar gedane zèken ne- we echter geen ja of geen neen Het «s zeulen met een zware men geen keer als antwoord Hoe dan ook, tas. Van deur tot deur.Naarge- Sinds die dag ,s a, hee, wat centen hou je er niet aan over. lang van de omstandigheden gebeurd jenny fietst van de Het is veeieer de honneurs komt ze om vier uur of om vijf ene overwinning naar de an- gaan waarnemen dan uit de uur m de namiddag thuis. Niet dcre Geen overwinningen op kosten komen, om te luieren uiteraard De ra- eendieQe, doch veeleer de uit- Zit er verstandhouding in dat cefiets op en trainen: dat doet strajjng van talent, durf en nationaal team? Dat moet af- ze. Soms moet ze ook op za- konditie: ze gaat nogal eens gewacht. Yvonne Reynders. terdagmorgen werken. Dan is een keertje op de solotoer en de grootmoeder van de wieler- het natuurlijk spurten geblazen zet de andere koersende sport in België coacht de om op tyd thuis te zijn, het vrouwtjes voor schut. Kijk ploeg. Ze staat zowel voor de valies inde wagen te gooien en maar wat er zaterdag jn Tor- piste^ als voor de weg. De ex- als de weerlicht naar een of hout gebeurde: de voltallige wereldkampioene uit Antwer- andere uithoek van ons landje itajjaanse regenboogploeg was pen moet dus een strijdplan te bollen. Op zoek naar een er Die aanwezigheid werkte uitdokteren en instrukties ge- meuwe zege. - allesbehalve verlammend op ven. Lastig is het. Dat wel. Maar de ondernemingsgeest van De Jenny De Smet is ook voor de dat kan Jenny geen barst sche- Smet Ze demarreerde en vitesse pure, voor de snelheid Ien Ze leeft voor de wielren- kreeg één van de azuurkleurige aangewezen. Maakt ze een nenj. Het is een brok vanher shirts achter zich aan Hel kansopeen behoorlijke presta leven. Zelfs meer dan dat. Ze bieek de goeie ontsnapping, tie? Haar entourage gelooft zou zonder koersfiets «me- Samen met Nicoletta Castelli van niet. Waar kunje je serieus mand» zijn, vindt ze. bleef ze tot onder het spandoek voorbereiden? Er zit wel wat Elf keer maakte ze tot zaterdag overeind en won vlot de eind- „eenzame training» te Gent het zegegebaar. Ze arriveerde spurt Qaudine Vierstraete, op. Maar aan échte meetings ook nog acht maal als nummer een andere geselekteerde, was heeft noch Jenny De Smet, twee. Het is niet weinig. Het derde en kampioene van noch Claudine Vierstraete kampioenschap van Belgie West-Vlaanderen. Voor Jenny kunnen deelnemen. Daaren- vas echter een halve mis- De Smet zit er in 1979 geen boven: oefenrondjes rijden op eum. e was «slechts» Oostvlaamse titel in. Uitgere- een «ovaal» dat toch wel erg zesde. Jenny, Goeminne en kend tijdens het weekende van klein is, een minipiste, bete- Herreygers waren een beetje de wereldkampioenschappen kent zeer weinig. Nee, Jenny achterop geraakt. Mam" dat wor(jt die race gereden. Een De Smet met een medaille het bleek geen ramp het Ham se erg opportune datum kan dat podium zien opklimmen na dat meisje dichtte de kloof. Ze zat moeilijk genoemd. Maar ja, er snelheidskampioenschap, zit ideaal om naar de zege te jum- gebeuren in het wereldje van er gewoon niet in. Maar ja: jé pen: in de spurt reed ze in het de „bond» wel meer rare din- kan het er altijd op wagen, spoor van Mana Hereygers die ,2cn izamciU later de trikolore trui mee naar »Tsivrc - ttw aahsjl. huis nam. Wat er toen ge- VERPLAATSINGSKOSTEN Jenny De Smet is nog jong. beurde, kan Jenny De Smet tot Aan het wereldkampioenschap Haar beste jaren moeten nog In Denderhoutem heeft Jan Joos nog maar eens zijn snelle benen getoond. De Waaslander, weken terug tweede in het nationaal le- gerkampioenschap, is op de goede weg. Onder het spandoek hadden noch Hans Van Wilder, noch de andere kcnkurrenten enig verhaal tegen de onweer staanbare jump van snelle Jan. Voorts was Joos nog achtste in Temse. Het kan niet alle dagen kermis zijn. Luc De Grauwe heeft de smaak te pakken. Hij won zijn derde wedstrijd. Ook nu trok hij daarvoor naar een erg selektief parkoers: het Waalse heuvelland. In Silly sloeg hij samen met Jan Baeyens de dichtste ach tervolgens meer dan an derhalve minuut terug en bolde als nummer één door de finish. In Neder-over- Heembeek was er voor de Schoonaardenaar een zesde prijs bij. René De Bruecker mikte twee keer erg hoog. In Kal ken moest hij de duimen leggen voor de ongenaak bare Eddy Planckaert. Een tweede plaats was daar een zege waard. Maandag koerste de Aalstenaar in Oppuurs. Het was meteen raak. Met nog een negende prijs te Wieze heeft René De Bruecker een lonend weekeinde achter de rug. Eddy Van den Abbeele zoekt het zware werk niet op. Hij lonkt veeleer naar de kriteriums, wat voor een vrijetijdskoereur eerder lo gisch kan genoemd. Eddy won (eindelijk, zouden we zeggen) in Melle en in de «rondjesdraaierij» te Zin- gem werd het een vijfde prijs. Etienne De Wilde liet zich in Heusden door niemand komen. Reeds als debutantje demonstreerde ze haar talent. Ze bleef naar de top groeien. De nationale top. Intussen klopte ze toch al twee keer Keetie Van Ooste-Hagen. Een vrouw met vele seizoenen er varing, ijzersterk en getalen teerd. Een naam als een klok. Het betekent evenwel niet dat Jenny meteen als topfavoriete start. Bij de eerste tien finishen zou ze al reuze vinden. Maar dat zit er toch dik in. Er haar nachtrust voor laten, doet Jenny niet. Kan ze ook niet. Ze heeft geen complexen. Gaat door het leven zoals de vis in het water zwemt. Tegen een grapje kan ze. Als niemand een lol verzint, pakt ze zelf wel met eentje uit. Klownstreken uithalen doet ze ook eens een keertje. Zoals op die goeie namiddag toen ze met een dikke sigaar in de mond naar de startstreep bolde. Zelfs tij dens de wedstrijd zit ze te «moeschen» zegt broer Jan, die vroeger zelf nog op de koersfiets zat, doch na een neusoperatie moest stoppen. Maar als het «serieus» wordt. is het gedaan met lachen. Dan koncentreert ze zich voor hon derd procent op wat gebeurt. Jenny heeft ook een beetje de maniakale Merckxgewoonte steeds maar met de fiets bezig te zijn: «De beste velomaker zou bij haar in de leer kunnen komen», wordt gezegd. Haar tweewieler van het eerste tot het laatste vijsje uiteenschroe- ven, alles netjes reinigen en het «geval» weer monteren, vindt ze een hobby. HAMME Hoe reageren de mensen in Hamme op een buitenbeentje zoals Jenny De Smet? «Achter haar staat een reuzesterke sup- portersklub, de «Jenny De Smetvrienden»Graag hadden die dit jaar een koers georgani- zeerd. Maar dat ging niet, om dat in de buurt van het lokaal en dus op het parcours, aansle pende wegenwerken bezig wa ren: «Je kan toch niet door de modder rijden». Officiële erkenning Die kreeg Jenny De Smet vooralsnog niet. Ze heeft sinds haar de buut reeds een en ander ge toond. Provinciale en natio nale titels gewonnen. Maar sportfiguur van het jaar? Dag jan. «Ze kennen Jenny De Smet in Hamme niet. Buiten de gemeentegrenzen, en soms vele kilometers van hier, wordt ze op de handen gedra gen. En dat betekent toch ook wat.» De ganse familie gaat naar Ne derland om voor Jenny te sup porteren. Maar er bollen er wel meer noordwaarts. Wim, vijf tien en nu ook leerling- koereur, trekt eveneens mee. Eén weekeinde kan hij wel gemist worden. Zes meisjes: kampioenen Her- reygers. Van Quickenborne, Pleysier, Goeminne, Kennes enJenny De Smet dragen de hoop van velen. Zaterdagvoormiddag zit het er bovenarms op. Figuurlijk al thans. Want een regenboogtrui veroveren is iets fantastisch. Maakt Jenny het waar? Het kan. Als dat gebeurt beleven we wat. Mare Marcel Te Wichelen werd Aluin Lippens winnaar van de juniorenwedstrijd. (JJ) verrassen. Hij maakte er het zegegebaar Te Loten- hulle werd het een vierde plaats en in Kalken was hij 14de. De Zeienaar Walter Onge- nae strijdt overal op het voorplan. In Schellebelle werd hij tweede. Ook in Overmere was hij bij de pin ken. Jammer genoeg werd hij daar door de Brusselaar Christiaan Wauters in de spurt geklopt. Twee keer tweede. Wanneer een nieuwe zege, Walter? Uit stekend deed William Des- peels het. In Stekene heeft hij tot op de streep geduel leerd met de Nederlander Godde en moest slechts met enkele centimeter de overwinning aan het keesje laten. Te Overmere waren de vogels gaan vliegen: Wil liam was net niet mee met een trio dat de beslissing afdwong. Hij hield aan zijn Frank Sexs werd overwii (DW) ir hij de junioren te Haasdonk. Vijf overwinningen boekten onze streekjunioren tijdens de afgelopen «koersda- gen». Opkikkerend was de zege van de Hammenaar Jimmy Cornelis te Overmere. Na dat Bruno Vehent en Fran- kie Spaerkeer er daar de beuk hadden ingegooid, doch niet beloond werden omdat ze al te vroeg hun beste pijlen verschoten, kwam een ontsnapping met zes tot stand. De goeie ont snapping. Vehent spartelde nog tegen, doch geraakte niet mee vooraan. In de spurt klopte Jimmy de Zeie naar Dirk Heirweg en de andere konkurrenten. In Zijn Hamme was Cornelis negende. Lieven Cooman, de belofte uit Schellebelle. miste in Wichelen de goede trein. Zondag in Erpe-Mere deed hij beter; daar toonde hij zich de sterkste en de snel ste. Lieven reed er een ver standige koerden putte zich ditmaal niet uit in te vroege en overbodige inspannin gen. Winnaar nummer drie was Patrick Van Duyse die in Beveren-Waas eens schot in de roos afvuurde. Ook Kris Van Den Neucker be vestigde: deze nog jonge junior bracht uit Schelde rode de palm mee. Voor Luc Lemmens werd het een zege in Zemst-Laar en een derde prijs te Lotenhulle. In de klassieker te Duffel was Luc met de eersten mee maar moest vrede nemen met de tiende prijs. Dirk Heirweg spurtte in Overmere net niet snel ge noeg om Jimmy Cornelis te kloppen en was in Zemst- Laar vijfde. Voor Daniël Janssens stak er te Heist- op-den-Berg een tweede prijs in en uit Lotenhulle bracht hij een vierde prijs mee. Marc Van Dobbelaere was tweede in Erpe-Mere. Drie keer toonde Johnny De Dobbelaer zich: derde in Niel, vierde te Beveren- Waas en negende in Haas donk; Gerry de Gendt was derde te Beveren en Ronny Mettepenningen derde te Hamme. Voor Mare Bruys- sinck werd het Beveren-Waas een vierde plaats. Patrick Van Wette- ren was in Beveren tweede en in Wichelen vierde. Een vierde plaats veroverde Pa trick Van Hulle in Hamme. Bruno Vehent was vijfde in Hamme en te Overmere achtste. Frans Van Nuffel, vijfde te Galmaarden, Erik Wuytack, vijfde te Hamme, Walter De Veirman, vijfde in Beervelde, Hans Verhelst, zevende te Wichelen, Alain Koppen, zesde in Zemst- Laar en achtste te Wiche len, Luc Van Geyt, achtste te Erpe-Mere. Dirk Claus, zevende te Goeferdinge en achtste te Galmaarden, Frank Godaert, achtste te Hamme, Ronny De Dobbe laer, achtste te Niel, Frankie J Spaerkeer, negende te Kal ken, Peter Van Duyse, ne gende te Beveren-Waas en tiende in Haasdonk, Benny Steveinck, tiende te Wiche len, en Dirk Van Moeseke, tiende te Hamme, waren f erg verdienstelijk. (mm) trijs uit Aalst won de amuteurswedstrijd te Grambergen. (C) inspanningen toch nog een opkikkerende vierde plaats over. En Etienne Steven- inck dan? De man uit Hamme is van ver terugge komen. Twee keer strandde hij in Puurs op een snellere jongen: één keer ging de Nederlander Hee- ren hem vooraf, een andere maal werd hij de das omge- strikt door Jos Liekens. Toch maar fraai van Etienne die in Temse ook nog 14de was. Peter Van Huffel wist in Heusden wie hij in het oog moest houden: Etienne De Wilde. Het was uitgerekend deze De Wilde die won. Peter word tweede en in Denderhoutem bolde hij als nummer vijf door de finish. Benjamin Vermeu len, die in de Grote Prijs Wil liam Tell naar huis werd ge reden omdat hij allesbe halve een klimmer is, was in Puurs derde en achtste te Stekene. In laatstge noemde koers had Benja min zich laten verrassen, bewoog hemel en aarde om weer aan te sluiten bij de «kop», doch slaagde er niet in. Het werd nu afwachten voor het wereldkampioen schap. Luc Collijn was niet geluk kig na afloop van de wed strijd te Schellebelle. Luc maakte een goede kans om te winnen, doch het vurige Waaltje De Gasperi dacht veeleer dat hij een rugby wedstrijd dan een eindspurt van een wielerkoers be twistte: de kerel kon zijn po ten niet thuishouden en trok aan de shirts van een paar konkurrenten. Onder meer aan die van Colijn, zodat die niet verder kwam dan een derde plaats. In Kalken was hij zesde. Jos Van Eetvelde was derde in Overmere, vijfde te Melle en tiende in Heusdén. Jean Dec Bondt, vierde te Asse en tiende in Wieze, Ronain Van Bever, vierde in Melle, 12de te Schellebelle en 15de in Kalken, Alain De Smet, vierde te Denderhou tem, Beno Michiels, vijfde te Asse, Willy De Backer, vijfde te Schellebelle en Langerbrugge, en tiende in Kapelle - op - den - Bos, Emiel Van Daele, vierde te Temse, zevende te Ste kene en in Puurs, Willia De Gendt, vijfde te Stekene, Patrick Franssens, vijfde in Overmere, Eric Bonnae- rens, zevende te Schelle belle, Johan De Man, acht ste te Schellebelle en 16de in Wieze, neo-liefhebber Johnny Van de Kerckhove, tiende te Schellebelle, Luc De Bode, tiende te Kalken, Eddy De Wilde, tiende te Stekene, 12de in Puurs en 17de te Temse, slaagden erin mooie ereplaatsen bij een te fietsen. Nog meer streekamateurs veroverden prijzen: Johan D'Hollander, elfde te Heus den en 13de te Overmere, Ghislain De Clercq, elfde te Stekene en 20ste in Temse, Lode Beeckman, elfde te Zingem, René Van der Haegen, elfde te Dender houtem, Roger Beelaert, 12de in Puurs, Frankie Wie- landt, tiende te Temse en twaalfde in Stekene, Mare Poppe, 13de te Heusden, Paul De Brauwer, 13de te Zingem, Sylveer Van Gij- segem, 14de te Dender houtem, Erik De Wilde, 14de te Schellebelle en 18de in Kalken, Frankie Rotthier, 15de te Stekene, Jan Van der Veken, 15de in Overmere, Eddy Van de Meirssche, 16de te Heus den, Luc Fruytier, 16de te Stekene, Gilbert Cattoir, 17de te Heusden, Patrick Van de Voorde, 13de en 17de te Puurs, Robert Ver biest, 17de in Stekene, Marcel Verbiest, 18de te Denderhoutem, Danny Van Haute, 18de te Stekene, Beno Present, 19de te Ste kene en Victor Van Lande- gem, 21ste te Temse. Aalstenaar Eric Arijs was nog maar eens de rapste, nu te Grembergen. (O

De Voorpost | 1979 | | pagina 26