Vijfvoudige Belgische kampioene Bemadette Buysse heeft Moskou '80 als objektief 28 - 24.8.1979 - De Voorpost blikken BEN( 3 Met drie nationale veidlooptltels, twee gouden medailles op de piste, 8 provinciale titels, een plaats bij de elite als voorbereidende topatlete neemt de 17-jarige (18.9.1961) en eerste jaars juniore Bemadette Buysse een voorname plaats in de Belgische damesatletiek in. Het Zeelse meisje wordt terecht aangestipt als een toekomstige grote, die alhoewel haar voorliefde voor de cross, als halve fondloopster nog een mooie carrière voor de boeg heeft. Haar exploten van de voorbije veertien dagen bij de seniores, zowel te Blankenberge tijdens de damesinterland, als deelneemster buiten wedstrijd, als tijdens de senioreskampioenschappen, waar ze als tiener op het podium klom met een derde plaats op de 3.000 m en de 1.500 meter van Anne Marie Van Nuffel vorm gaf, hebben er toe bijgedragen dat Bemadette een grote stap voorwaarts heeft gezet en haar kandidatuur van Moskou 80 nog meer in de verf zette. In de atletiek gaat het om minima, niet om plaatsen of hoofdrollen, dat is een feit, maar Bemadette heeft bij de insiders de indruk gegeven dat tijden binnen de grenzen van haar mogelijkheden liggen. nadette vooraf op het hart gedrukt, dat ze niet mocht ontgoocheld zijn, indien ze het niet haalde. Ze is nog veel te jong om het uiterste uit haar lichaam te persen en zic-h nu reeds dood trainen daar is geen sprake van. Haar vader waakt er bijzonder goed over, dat ze geen in spanningen levert, die ze binnen enkele seizoenen moet bekopen. Ze heeft en krijgt de tijd om volledig te ontbolsteren. Te snel naar de top is nooit goed en zeker in atletiek moet men zich daar voor hoeden», zijn Geen haast, alles komt voor mekaar en ongeduld is meestal een slechte raadgever voor sport mensen, dit zijn de hoofdmotieven die haar trainer er steeds blijft inhameren. Er wordt ge werkt naar een bepaald streefdoel en dat is in de eerste plaats de Olym pische Spelen in Mos kou. Bemadette is met deze gang van zaken zeer ingenomen: «Trainen is tot hiertoe voor mij altijd een ontspanning ge weest. Ik ben nog nooit vermoeid teruggekeerd. Ik ben ook geen slaaf van de trainingen. Normaal om te beginnen spurten en die twijfel heeft me hoogstwaarschijnlijk een dichtere plaats gekost. Ik moest mijn ëerse idee doorgedreven hebben. Ik ben geen snelle spurter maar ik kan lang en hard spurten naar de finish en die eigenschap had ik moeten durven uit buiten, maar ja, al doen de leert men. Een bij komende handicap voor mij is dat ik nog over weinig ondervinding be schik op de piste. Het is maar het eerste seizoen dat ik er op voorbe reid ben. De andere jaren was het mijn periode van er haar eigenlijk tot de atletiek heeft aangetrok ken, heeft ze niet direkt een antwoord, maar wijst in de richting van haar moeder. «ik neb ze eigeniijk naar een loopkoers gestuurd. Het werkte danig op mijn zenuwen», aldus Berna- dette's moeder, «dat ze hier maar altijd lui en nietsdoend op de zetel lag. Ik vroeg haar of ze nu eigenlijk in geen enkele ontspanning trek had. Op een zondag middag was het weer zover. Er was een oefen cross op Veldeken, de wijk die aan Meerskant train ik één keer per dag ofwel is het duurloop in de Gratiebossen, waar ik veel prijs op stel, want steeds geniet ik van die gezonde omgeving, of wel train ik op de piste van mijn club A.C. Zele. Sedert Ach iel Vanhoo mij ongeveer anderhalf jaar met raad en daad bijstaat, is er meer af wisseling gekomen. Mijn zwakke plaatsen werden bijgewerkt met meer lichaamsbewegingen. Ik krijg meestel mijn sche ma voor de ganse week mee en ik voer het tot de puntjes uit. Spijbelen durf ik niet. Indien ik de één of andere dag een oefening moest over slaan, ik zou de ganse nacht geen oog dicht doen. Maar ik denk er niet aan. Ik hou van trainen, evenwel zonder overdrijven en niet tijds gebonden. Ik zal niet speciaal om 6 uur het bed uitkruipen om het trainingspak aan te trek ken. Ik heb het als voorbereiding op kam pioenschappen wel een paar keer gedaan, maar dit dan hoofdzakelijk om tweemaal te kunnen oefenen. Het was in de periode van de examens op school. Ik bereikte een dubbel doelde ochtendtraining was een welgekomen afwisseling in de blok- tijd en de konditie bleef op peil. Ik voel het eigenlijk wel aan dat ik nog geen overdadige in spanningen heb gedaan en ik nog wel voldoende reserves heb en ander zijds geluk ik er in om mijn persoonlijke re- kords steeds maar scher per te stellen. Voor de belgische senioreskam pioenschappen was mijn beste 3000 meter tijd 9.53.2 en op de Heizei eindigde ik in 9.24.3.» Over die 3000 meter finale wilden we graag wel iets meer vernemen van Bemadette zelf. «Ik voelde op 500 lot 600 meter van de meet dat de wedstrijd zowat stilviel. Ik achtte mij op dat moment nog zeer sterk, maar was niet zeker van mezelf, iets waarmee ik al meermaals overhoop heb gelegen. Ik aarzelde aktieve rust en uitblazen, maar wil ik Olympische ambities koesteren, dan moet het nu wel. Maar er komen nog veel dagen. Na een wedstrijd heb ik toch altijd de gedachte dat ik niet goed ge lopen heb». Veldlopen en piste kom- bineren Om naam en faam te verwerven in de atletiek is de piste het aange wezen aktieterrein. In- zonder voor vrouwen is het veldlopen maar zeer beperkt. Bemadette Buysse heeft altijd een grote voorliefde gehad paalt en ik zei haar waarom ze niet eens ging meelopen. Ze wist niet wat het inhield lopen om het eerst. IK haalde een paar pan toffels, een short en een truitje en trok met mijn luie Bemadette naar Vel deken. Met handen en voeten moest ik haar uitleggen waar het om ging, wat ze moest doen en tot waar ze moest lopen. Na de start schoot ze als een pijl uit een boog en kwam in haar reeks als eerste over de meet. Enkele mensen die haar zagen lopen, ■Ep Bemadette Buysse, naast veldcross en andere wegen ook thuis in de keuken (GB) voor crossen. «Ik doe het graag omdat ik dan langer kan lopen en ik maak me graag vuil. Ik kan er mij echt in uitleven. Ik zal die tak dan ook niet gauw vaar wel zeggen. In de ko mende winter zal ik mijn veldloopaktiviteiten wel beperken, tot enkele crossen, want ik wil paraat zijn voor het zomerseizoen 80.» Het veldlopen past won derwel in haar streef doel om in de vrouwen- atletiek de grootste af standen te viseren. Kracht en uithouding zijn er wel nodig voor 3.000 meter en dit kan in de winter wel opgedaan worden. «Men spreekt bij de vrouwen over 5.000 m. Moest dit er komen dan sta ik daar zeker niet afkerig tegenover» filo sofeert Bemadette. Op de vraag wat en hoe vroegen hoelang ze train de, waar ze bij aange sloten was, maar tot op die dag had ze nog nooit een stap gelopen laten staan getraind. Door toe doen van Huguette De Nil, toen aangesloten bij Lokeren, is ze dan atlete geworden» Bemadette en de Olym pische Spelen «Luie» Bemadette op weg naar de Olympische Spelen, zouden we dur ven schrijven, als we haar aanloop naar de atletieksport in herinne ring brengen. Het A.C. Zele meisje behoort tot de groep van de «voorbereidende top atleten». Eigenlijk een omschrijving, die nog geen waarborg is om volgend jaar de valiezen te pakken en naar Mos kou af te reizen. Juniore Buysse is er zich terdege direkt entoesiast was om onze dochter op te nemen», komt moeder Buysse tussenbeide. «Men waarschuwde met banale woordenPas op 't is de dochter van 'n coureur en dan weet ge wel wat er kan ge beuren. Dergelijke men taliteit vind ik echt jam mer. Omdat Camiel in de koers gereden heeft, en als beroepsrenner ge- konfronteerd werd met het zogezegde probleem van doping op stimu lerende middelen, meent men te moeten besluiten dat Camiel ook niet anders zou gedaan heb ben dan pillen slikken. Waarom wil men toch altijd de wielersport de dupe maken van het probleem. Als een mil joenenvoetbalteam als Barcelona de regels niet naleeft stopt men het in de doofpot, als men Michel Pollentier betrapt is het een wereldschan daal. En nu wil men een jong meisje nawijzen, omdat haar vader bijna 20 jaar geleden wiel renner was. Een klein geestig gedoe. Kunt U het zich indenken dat een vader zijn eigen dochter middelen zou geven om betere sport prestaties te halen. Iemand die destijds in zijn sportomgeving goed heeft gezien wat er de gevolgen kunnen van zijn.» De gezonde jonge glim lach en de vitale ogen van mooie Bemadette, zijn haar antwoord op de onzin, die voortspruit uit afgunst naar mensen die de top bereiken of bij wie de mogelijkheid er inzit daar tot door te dringen. Hoge bomen vangen veel wind, is een gezegde dat nog altijd van kracht blijft. Bemadette stoort er zich niet aan. «Ik kan en wil me veel ontzeggen om er te komen maar mijn eten kan ik er niet voor laten. Tijdens de stages kijken de meisjes verwonderd op als ze een berg aardappelen op mijn bord zien liggen. Ik eet graag en veel. Ik moet eten voor en na de training,» aldus Berna- vitamines en daar is ook de vijfvoudige belgische kampioene op aangewe zen. Bemadette heeft momenteel een periode van aktieve rust. Geen «huiswerkbriefjes» van trainer Vanhoo. Zich vrij ontspannen, doen wat ze wil en als ze zin heeft naar een meeting te gaan, maar een nummer kiezen tot 800 meter. In de rustperiode geen 1500 m of 3000m. Ze vindt het amusant en houdt er zich aan. Op sportief vlak is ze zonder zorgen. Maar als gediplomeerde in het vak haartooi en schoon- heidszorgen moet ze een knoop doorhakken. Een D-cursus om later lerares te worden spreekt haar aan, maar drie jaar sta ges en achteraf nog twee jaar studie, is niet mak kelijk. Inzonder omdat stages betekenen veel uren per dag staan en dit is zeker niet ideaal voor een atlete. Anderzijds heeft ze een aanbod van het leger, met waar borgen tot veel trainen. Een moeilijke keuze voor het gezin Buysse en voor Bemadette die evenwel nu al reilhalzend uitkijkt naar haar 18e verjaardag. Op 18 september, want ze hoopt dat die dag haar eigen autootje voor de deur zal staan, alhoewel ze op eigen «PK» tot veel in staat is. Bernadette-de-lerares of Bernadette-de-militair, dat is het probleem. Lesgeven daar ziet ze brood in. Dat de sukses- sen haar hoofd nog niet was de redenering va 3 Bemadette. 1979 was voor haar ee g bijzonder geslaagd a 7 gemeen debuut op d 8 piste. 1980 wordt het jas 9 van de waarheid, waar z 10 met veel entoesiasm naar opkijkt met d zekerheid dat ze no genoeg reserves in pett heeft. Haar ontspannin is haar sport. «Ik ga graag eens uit. N de laatste meeting heb het er eens van gencj men, maar het kan bei gebeuren dat ik de kc mende weken daar nieio meer aan denk. Ge moe^ het karakter opbrenger Ik dans heel graag. Gee3 probleem. Ik doe het da|4 thuis alleen en voor mij4 radio. Vroeger reed i8 veel op mijn koersfieti7 Deze zomer met de drui ke pistebedrijvigheid ko ik het niet doen. Mij vader had graag geha dat ik wielrenster werd De atletieksport is mij ontspanning waar ik ve< genoegen aan beleef e dat ik dolgraag doe» het besluit van i sportmeisje, dat met veel achteruit mag maar beslist goed dat om echt topatlete zijn de weg nog geeffend worden en is zeker een pluspunt aan de opdracht te ginnen. Een opdracht die Berna|v£ dette Buysse zeker kan, al is Moskou reiken geen sinecure Bemadette Buysse steekt_fie, de beker omhoog, haar overhan digd in 1977 als sportvrouw van het jaar van de gemeente Zele- (GB) Geen geforceerde op gang Een zeer belangrijke fak- tor die ons tijdens een gesprek met Bemadette en haar omgeving is opgevallen, is de bijzon dere zorg waarmee men omspringt met dit natuurtalent. Bij haar waakt er bijzonder goed eerste plaats de Olym- moeten durven uit- dette's moeder, «dat ze Met vaderfier poseren bij de talrijke trofeeën, waaronder deze van Kamiel die met de national1^ ouders, noch bij haar over, dat ze geen in- pische Spelen in Mos- buiten, maar ja, al doen- hier maar altijd lui en ploeg in 1959 het ploegenklassement in de Ronde van Frankrijk won. (GB\ trainer Achiel Vanhoo, spanningen levert, die ze kou. Bemadette is met de leert men. Een bij- nietsdoend op de zetel van bewust, dat ze pres- dette. op ho) brachten dc, noch bij haarzelf is er binnen enkele seizoenen deze gang van zaken zeer komende handicap voor lag. Ik vroeg haar of ze taties onder de vorm van Het is als vanzelfspre- gaf ze zelf het bewT drang om zo vlug moge- moet bekopen. Ze ingenomen: «Trainen is mij is dat ik nog over nu eigenlijk in geen tijden zal moeten ver- kend dat bij sportmen- van 1 lijk aan de top te staan, heeft en krijgt de tijd om tot hiertoe voor mij altijd weinig ondervinding be- enkele ontspanning trek wezenlijken om tot de sen in het algemeen en «Misschien geraak i£ Men is er van over- volledig te ontbolsteren, een ontspanning ge- schik op de piste. Het is had. Op een zondag- elitegroep door te drin- topsporters in het bij- noq wel eens bekend al3 tuigd dat een atletiek- Te snel naar de top is weest. Ik ben nog nooit maar het eerste seizoen middag was het weer gen. zonder het noodzakelijk sportvrouw en dat U loopbaan dan alleen nooit goed en zeker in vermoeid teruggekeerd, dat ik er op voorbe- zover. Er was een oefen- «Van verschillende zij- is om prestaties te ver- misschien gemakkelijk*6 stand houdt of naar hoge atletiek moet men zich Ik ben ook geen slaaf van reid ben. De andere jaren cross op Veldeken, de den hoorden we dat de wezenlijken, dat men om aan een Dlaats in he?' pieken kan leiden, als de daar voor hoeden», zijn de trainingen. Normaal was het mijn periode van wijk die aan Meerskant atletiekfederatie niet zo zijn toevlucht neemt tot onderwijs te aerakem8- itlete de gelegenheid geboden wordt haar mo gelijkheden op een natuurlijke manier te ontplooien. Een eerste voorbeeldbij wijze woorden uit de mond van een moeder die de gezondheid van haar dochter voor ogen heeft, meer nog dan kortstondige sportroem. Voor de zoveelste keer op het ereschavot, hier te Sinaai. (GB) de Buysse's staat men niet te springen van ongeduld naar interna tionale erkenning, en filosofeert over het niet halen van het 4.20 mini mum voor deelname aan de Europese juniores- kampioenschappen die einde deze maand in Polen plaats hebben. Bernadette's moeder, Rita Rupus, heeft daar wel haar zegje over: «Belgié stelde het mini mum met 4 minuten 20 seconden bijzonder scherp over 1500 m voor juniores. Dit is 10 se conden minder dan vorig jaar. Holland houdt het op 4.25 en dit is bil lijker. Daar kunnen er vier tot vijf meisjes mee. Bemadette kreeg in Blankenberge buiten wedstrijd nog een kans, maar daar werd om de punten, niet om de tijd gelopen, zodat ze in het internationaal seniores gezelschap zelf aange wezen was om tempo te maken. Dit is in België nog altijd een nadeel. Men wil tijden voorop stellen, maar niemand is gretig om haas te spe len. We hadden Ber- Natuurtaient Het «voorzichtigheids» trainingsschema van haar trainer Achiel Van hoo, met daarnaast haar indrukwekkend palma res, doet ons besluiten dat Bemadette haar prestaties nu nog altijd schraagt op de eigen schappen die ze van moeder natuur en haar ouders heeft meegekre gen. Het is een gezonde kombinatie, tussen de fysische kracht en het uithoudingsvermogen dat destijds haar vader Camiel Buysse in de wielerpeletons demon streerde en het door zettingsvermogen en de sterke wil om vol te houden die haar moeder kenschetsen. De steeds opgewekte en dartele Bemadette ver liest er haar eeuwige glimlach niet bij als men haar portret ontleedt. Men kan haar morfologie als bijzonder geschikt voor een discipline als atletiek aanzien en haar mooie foulée is verant woordelijk voor de sier lijkheid en effektiviteit van haar inspanningen.

De Voorpost | 1979 | | pagina 28