1 A WIL OP 1 OKTOBER 1979 IET BOUWWERKEN STARTEN L.A. FELICITEERT SCHEPEN DE MAGHT ÏWAC0-INW0NERS BIJTEN VAN ZICH AF U.S.A. stelt haar uurminibus voor 92° FAUBOURG JAARMARKT TE BAARDEGEM CENTRUMFEESTEN TE HERDERSEM De Voorpost - 24.8.1979 - 3 (akantiemaanden zijn altijd zeer druk voor wat men meen onder de «milieunoemer» zou kunnen onder gen. Zo was er niet alleen de verkavelingsaanvraag de nieuwe verkaveling achter de Etrimogebouwen, en ït ouwaanvraag van de firma Lambrecht uit Herdersem over wij reeds vroeger berichtten, maar waren er ook belangrijke bouwdossiers die in openbaar onderzoek n en. Tijdens een dergelijk openbaar onderzoek, dat i- dertiental dagen duurt kan iedere burger het dossier d en en eventueel zijn kommentaar of kritiek op papier l- diegenen, die tijdens bkantie in het Aalsterse icentrum wandelden !n ie grote gele affiches [mochten bemerkt heb- vermelden wij hier dat nft alleen een bouwaan- geweest is van de "de Federale Verzeke- ;n n uit Brussel tot het ,en van een winkel- 11 >lex en appartementen le ;n terrein gelegen aan Dek van de Kattestraat 31 de De Ridderstraat, ook een bouwaan- van de firma N.V. uit Strombeek-Bever het bouwen van een kledingsmagazijn en appar tementen in de Nieuwstraat te Aalst. In het eerste geval gaat het inderdaad om de vroegere COO-gebouwen rond de geklasseerrde en ondertussen uitgebrande Heilige Geestkapel. In het tweede geval is de bouwaanvrager de N.V. Ileas, Temsesteenweg, 102, Strombeek-Bever in feite een synoniem voor de gekende firma C en A die in de Nieuwstraat in enrond het bekende huis Moyer- soen een nieuw grootwa renhuis wil oprichten. De plannen voor dit nieuw gebouw, dat vooraan zowel het allure zal krijgen van een bouwtrant a la Brugge (met trapgeveltjes), zal een breedte hebben van 31 me ter, een lengte van 50 meter en een hoogte van 15 m. De plannen hiervoor werden uitgetekend door drie be kende Aalsterse architekten met name Luc Van den Broeck, Frans Van Neck en Peter Valnckaert, alle drie intens betrokken geweest bij het opstellen van het struktuurplan voor de Aals terse binnenstad. Indien de bouwplannen door de overheid goedge keurd worden betekent dit meteen ook de sloping van de leegstaande patriciërs woning met neo- klassicistische gevel gele gen in de Nieuwstraat nr. 45. Dit huis is beter gekend onder de naam van de fami lie die het vroeger be woonde nl. Moyersoen. Te gen de sloping van deze gevel wordt reeds maan denlang aktie gevoerd door de Werkgroep Stadsher- waardering. Velen zullen zich nog de aktie herinne ren, die deze groep met de eerste Aalsterse topdag or ganiseerde, toen zij een aantal huisjes in de Keizer straat, die ook met ver dwijning bedreigd zijn, kraakten. Nadien volgde trouwens nog de bezetting van het huis Moyersoen zelf. Tot op heden is de groep met haar protest nogal ge ïsoleerd. Zij kreeg enkel steun van de lokale BSP- afdeling. die zich niet ver zette tegen een C en A in planting. maar el pleitte voor het behoud van de gevel. Schepen De Neve van zijn kant stent wel het C en A projekt, daar het een steun vormt voor zijn renovatie plannen voor een aantal huizen in de Ridder- en Keyzestraat, en daar me teen ook een belangrijke binnentuin van het huis Mo yersoen eigendom zou worden van het stadsbe stuur. Konsekwent met zichzelf heeft de Werkgroep Stads- herwaardering, naar aan leiding van het openbaar onderzoek voor de bouw- aanvraag, bezwaar inge diend bij het stadsbestuur. In dit bezwaar wijzen de le den op de historische en de stijlwaarde van het huidige gebouw, terwijl zij vinden dat de bouwstijl van de nieuwe C en A niet past in de stad Aalst. Tevens heb ben zij grieven tegen de blinde muur die in de Key- zerstraat zou opgericht worden, waarbij ook gewe zen wordt op de bestaande rooilijn van deze straat, die niet gerespekteerd wordt. Ook het aantal voorziene parkeerplaatsen (16) vin den zij onvoldoende, terwijl het hele projekt niet in over eenstemming is met het struktuurplan van de stad Aalst. Of dit protest voldoende gewicht in de schaal zal werpen om de gevel (en eventueel het ganse ge bouw) van het huis Moyer soen te bewaren is op dit ogenblik nog een open vraag. Hierbij komt nog dat de Werkgroep Stadsherwaar- deringernog niet in slaagde het gebouw te laten klasse ren. Voor de zomer werden hiervoor de nodige stappen ondernomen via de provin ciale kommissie voor mo numenten en landschap pen, waarin ondermeer twee Aalstenaars zetelen te weten de heren Karei Baert en Mare De Bruyn. In hoe verre de klassering nog mogelijk zal zijn is trouwens ook nog niet geweten, dit vooral in het licht van het feit dat C en A volgens het in gediende dossier met de bouwwerken wil starten op 1 oktober eerstkomende. VEHE er de titel «Krijgt de Maght meer macht?» felici- de Werkgroep Leefmilieu Aalst (W.L.A.) in haar ste info-blaadje Schepen voor leefmilieu Mevr. De it. Verkgroep wijst erop dat zij sinds haar eerste A. info op 15.2.1978 haar kritiek tegenover het Ste- Milieubeleid niet spaarden. Zoals bekend kwam elfs tot een open konf likt dat ondermeer leidde tot perskonferentie van de vrouwelijke Schepen (na rhalf bestuur) waarin zij haar beleid uiteenzette. A. wijst erop dat er echter een aantal aktivitei- idien heel wat gebeur- ten plaats waar men niet net ups en downs op anders dan positief kan te- leefmilieuvlak. De genover staan. De groene 0 ite maanden grepen er jongens vermelden hierbij de aanplanting van 800 nieuwe bomen; de installa tie en de werking van de kontaktkommissie Amylum-Bevolking; de her- aanpak van het onteige ningsdossier «Uitbreiding Wijngaardveld» waar de werkgroep zelf in prinicipe niet mee akkoord is; het ver jongingsplan van het stads park en de tenslotte de or ganisatie van de dienst hin derlijke bedrijven. Nochtans vindt men het spij tig dat de publieke opinie (en ook, de pers) niet vol- Om de leemte van het doende ingelicht wordt over stadsbestuur blijkbaar op te wat door het departement vullen wordt in hetzelfde van leefmilieu gedaan blaadje de mensen van wordt. Men vindt zelfs dat leefmilieu gefeliciteerd om op de eerste perskonferen- wat zij presteerden aan de tie (juni 1978) te weinig dé- Affligemdreef. Deze straat, tails werden medegedeeld die een wandelweg bij uit- over wat het stadsbestuur stek genoemd wordt, was op leefmilieuvlak had ge- immers tot voor kort be- daan. W.L.A. dacht hierbij zaaid met sluikstorten en konkreet aan het standpunt afval. W.L.A. meldt dat de dat het schepenkollege bij sluik storten verwijderd bepaalde onderzoeken werden, dat er nette borden commoco et incommodo «verboden te storten» wer- innam. den aangebracht, en dat de auto- en buswrakken ver dwenen zijn. Verder wordt de dreef en omgeving re gelmatig gekontroleerd. De leefmilieugroep nodigt ie dereen trouwens uit om er eens te gaan wandelen. Zoals het waakhonden past signaleren de opstellers van het infoblad dat zij echter een terrein aan de Affli gemdreef met een storende betonafsluiting afgezoomd zullen blijven kontroleren, om te voorkomen dat er daar ook een nieuw weekend-huisje zou opge richt worden. VEHE idoor de leden van het huurderskomitee onder- y d schrijven reageren de inwoners van de Dewaco rtementen in scherpe taal op wat zij noemen «de ementen en verdachtmakingen van Dewaco- [itter Frans Blanckaert». In onze editie van 979 verscheen met de heer Blanckaert de weer de door het paritair komitee vastgestelde barema's voor de concierges, die als één van de oorzaken van de te korten geciteerd worden, niet eerder toegepast wer den. Ook wordt in twijfel ge trokken of beheerraadslid er onder het voorzitterschap en Schepen E. Monsieur van wijlen Jules Van reeds Jun' 1^79 Droogenbroeck nooit voors|e' deed om een jn- sprake geweest is van te- sPraakorgaan voor de in korten, terwijl die nu voorde yvoners °P 'e richten. 10juni zon niot -roolr. van een uitgebreid vraaggesprek dat wij met hem en. n reaktie, dat overge eft werd aan de pers en alle inwoners van dé l co-blokken aan de ndreef stellen zij en- open vragen aan de jaren 1977 en 1978 opgelo- (en niet zoals hij eerst parlement. Welke beheer raad vergadert er nu op zo'n zondag? vraagt men zich af. Wat de kosten voor ver nieuwing van de liftkabels betreft, vragen de onderte kenaars waarom de be heerraad daar niet vroeger rekening mee heeft gehou den. En de vragen volgen elkaar in snel tempo op. Zo vraagt men waarom de brief van de Nationale Maatschappij tter van de sociale pen is tot 1.478 709 frank. In me,dde 10 juli) was immers voor de Huisvesting, die de maatschappij. Zo dit verband wordt eveneens de zonda9 van de verkie rt men zich af waarom de vraag gesteld waarom zin9en voor het Europees °^een mededeling, die doorgestuurd werd aan de pers, laat de v.z.w. Risa zetel in de Driesleutelstraat 51 te Aalst, kennis maken met haar [aflUrminibussen. tiental Aalstenaars zijn een tijdje geleden ervan uitgegaan dat 3Z< orijden en dan vooral op reis gaan met de auto, goedkoper kan als men auto als transportmiddel op een meer ekonomisch verantwoorde wijze 'benutten. Eind 1977 werd door de initiatiefnemers besloten elk een Irag van 25.000 fr samen te brengen en hiermee een ruime minibus aan to pen. Dat was het begin van wat nu stilaan een reisklub aan het 'den is. principe is eenvoudig: men verhuurt de minibussen (twee in aantal) I an lage prijs, aan reislustigen. In de eerste plaats zijn dat de iatiefnemers zelf. In toenemende mate worden de bussen echter ook luurd aan buitenstaanders. Voor een prijs van 4 fr/km kunnen groepjes maximum 9 personen konfortabel en avontuurlijk door Europa 'rven. Die prijs omvat alles behalve 16% BTW en de benzine, angrijk is ook dat een rijbewijs B volstaat om met de voertuigen te en en dat deze desgewenst kunnen gebruikt worden als kampeerwagen lf2 3 personen. 'ens het hoogseizoen (tot 15 oktober) wordt voorrang gegeven aan 'uringen van minimum 5 dagen. r meer inlichtingen kan men steeds terecht op de zetel van de v.z.w. A, DrieSleutelstraat 51Aalst. Tel. 053/70.34.76 (na 18 uur: 70.40.68). VEHE verhoging van de huren toe laat, niet in copievorm aan de bewoners ter kennis ge bracht wordt. «Hebt u ook de Nationale Maatschappij op de hoogte gesteld dat de basishuur, die in 1972 op 1925 frank was vastgesteld nu door u op 2740 frank wordt gebracht op 1.7.1979 huurder eist, zonder enig ernstige informatie, zijnde verhogingen van «Zouden de meningsver- 13%, 25% en 30% of ge- schillen niet eerder hun oor- middeld 900 frank». Zo sprong vinden bij uw be staat er letterlijk in het heerraad, die steeds en nog rondschrijven te lezen. Met- altijd een open en eerlijk ge- ten komen ook de andere sprek met ons halsstarrig grieven nog eens aan bod blijft weigeren?» zo luidt de zoals de verhoging van de laatste vraag. De verklaring liftvergoeding van 100 frank van de heer Eddy Monsieur naar 180 frank, en de 60 dat hij 't huurderskomitee frank voor het reinigen van niet kent vindt men flauwe de ketels. kul. Om alle onzekerheid uit De heer Blanckaert verwijt de weg te ruimen wordt de men een gebrek aan logica samenstelling van het omdat hij zijn «woede» koelt huurderskomitee dan ook in op het huurderskomitee en extenso weergegeven. Het vooral op de heer Jef Rob- zijn met name de heren Ju- bracht, die hij een goed sin- lien De Prins. Rudi Van de dikalist en terzelfdertijd een Steen, Jef Robbrecht. onruststoker noemt. Johny Dierick, Jozef Lie- Ook stelt men de vraag of vens, Martin Roelandt, het onverantwoordelijk is op Ronny Verlee, Petrus Wau- te komen voor zijn rechten ters en Mevrouw Hubertine en niet klakkeloos alles te Bombeek. aanvaarden wat hij van de VEHE Baardegem leeft naar de 92e editie van de reeds befaamde Fabourgfeesten, met als hoogtepunt de jaarmarkt met de Stoet, toe. Praktisch de hele gemeente neemt op dinsdag een vrije dag en is van de partij. Gesticht in 1887 was het BEITER LOOT as noeit ni, zegge ze. En ja, verleide weik hooi 'k hier gezeid dat degein die beloefd hooin va mei te doeng on die ambachtsmèrt, nog attoyd gien nies gekreigen 'n hooin hein, of dat da na deirgink ja of nein. Awei, naa hemme ze bericht gekreigen dat da spel acht daogen ooitgesteldj es nor den twiede september En da ze moete lote weiten of da ze nog meispeilen of ni. Want ja, sommegste hemmen heer doveir iver- anst moeten arranzjeiren en da komt attoyd ni ooit hein. En doveir moete ze veire meiren nog insj ant- woeren wa da ze na gon doeng. Dad es ghiel zeikes 'nnievemanierverdemensjenoontemoedegen. Naa iet anders: verleide zoterdag hem ek, gelèk as ek al ienegte joren doeng, ne kier gon sjoeren nor d'oepenink van d' Handelsfoeir of hoe da ze da noe men. Mor ver da spel ne kier goed op meh gemak kennen op snei te pakken, maok ek attoyd da 'k dor binnen ben, veir dat da offesjeel oepegezetj es. Tèn kejje te minsjten ne kier op a gemak zing wa dat er allemol stoot en hoe dat de mensjen die dad oepen- haven, nog weirk hemmen ver here stand in orde te bringen. Woorlèk, zè, op die manier lierde attoyd iet boy. sertou as ge krejeis van natier zét. Ge ziet dor hoe dat er standen zén die ghielegans afgesloeten zén meh basjen of draperies ander meh groeite plo ten, 'k hem dor zelfs nog ienen g'holpen ver die zwoor ploten opzoyn te zetten, 't Was in die tent die dor oeik soot gelèk as verleide joor en woor da 't verom was ver te smeltjen. Want gelèk as 't er meh dor iene zoy, dad es alle joren den iesten dag van d' handelsfoeir om te beiter weir en om te weiremder. Zol da zèn missching omdagge zotj kennen 'n goei frisse pintj verteren? In elk geval, ik hem ze verteerdEn omda 'k zjustekes meh de jonges van de Veirpost intje gon snokke was, kwamp elk vanoyges te loot op 't ier van d' oepenink, geer laveiren on den ingank. Lanst de lloidspreikers hoeirden 'k da 't onze .schei penen Marcel was, die geer zèn droyvoeiren on 't doeng wasmor kost 'k zol hem geren 'n betje korrozje gon gieven hemmen. Want ja, onze Marcel 'n es toch den iesten den besten ni hein en ze meige zeer zegge wa da ze willen, van zekken klodden heit 'n verstand zee. 'k Hem noding hoeire zeggen van sjarels die der dor dicht teige stonten, dat 'n 'n blad van zenne spiek oevergesleigen heit, mor ofdat da zjust es 'n hem ek vanoyges ni gezing, 'k mag toensj oeik ni zeggen da 't woor es. Mor 'k zol 't kenne geloei ven zee, want aal da volk dat dor achter lupt en mei moet helpen ver die handelsfoeir oepen te doeng, es vanoyges noyg gepresseird. Gepresseird ver binnen te geraoken, gepresseird ver der zu gaa meigelèk vanaf te zèn en allicht nog iveranst anders nortoe te goon. Hoe zojje zelf zèn? En domei, zugga as da mén pintj sadoot was, ben ek dennenoptocht meh aal die personalitoyten stroeimop teigegegoon. Mor onder de boon kwamp er al teigen die der van tissen geslibberd woren en reigelrecht nor den iesten den besten toeig on't schoverdoynen woren. Allei, 'k was bloy da 'k ik allien nie 'n was die dèst hooiJa, 'k ben denne stoet tèn teigegekommen. En kontent dat die mensjen dor tèn allemol ooitzing. En lachen da ze doeng. En hanjekes geiven en loten dad heer dad allemol noyg interesseirtWant ja, dad es oeik ne vèrrem va kiespropaganda hein en ne mensj moe noding nog leven! Mor teigen da ze t' enjen woren van here rondgand woren der al veil minder, 't Was pesies 'n afvallingskoers. En ghiel zeikes woren der aal die kramp gekreigen hooin in her kaoken van aal da lachen en grimmelen En die al moei wirten van hanjekes geiven 'k Ben 't tèn oeik mor afgestapt want as 't er zuveil zèn die a kennen en der zèn toeigen in de gebirte kaan da noyg danzjereis wer- ren en doboy, 'k hooi meh mèn vraa om 'n zeiker ier afgesproeken. En ne mensj es noor de joor-bèzze nog attoyd getraad hein! Wa da 'k dor toch azoei tissendeir opgenoeven hem, dad es da 't van de joor goed iniengestoeke was. Allien wird er 'n betjen ge- stoemeld deir dedie die dor meh here stand stoon, da ze gien veirbejaven plosj hemmen ver heren ottomo- bil kwoyt te geraoken. Ja, door zol missching 'n maa kennen oongepast werren, mor as ge tèn wetj dat er zèn die heer parkeirkoort oevermaoken on heer kin- jeren en heer familje en wa weit ek aalemool, ja woor haaf' het op hè? Mor 't es toch 'n kwestje woor da 't fiestkommetoyt ne kier zol kennen op peizen. 't Noste joor zelle men dor missching mier oever weiten. Be iter loot as noeit ni, hein? DOLF aanvankelijk louter een dieren markt voor de kin deren die er hun mooiste Zaterdag 25 augustus: 17 u.: Opening van de Handelsexpo in de Parochiezaal 18 u.: Prijsuitreiking van de tekenwed strijd Zondag 26 augustus 20 u.: Pottenbal in Gasthof Vonck met het orkest «De Gensters» en met medewerking van Euroveiling Brussel. Verkiezing van de 8ste. jaarmarktfee en de 6de jaarmarktprins. Maandag 27augustus: 15 u.Koffietafel voor ouden van dagen en gehandicapten van gans de gemeente in Gasthof Vonck. Dinsdag 28 augustus Faubourg-Jaarmarkt 10 u.: Optocht door de gemeente van folkloristische en komische groepen. 10 u.Keuring van kleinvee Uitbetaling in «Café Fies» 13 u.: Schouwing van de groepen Prijsuitreiking in de Parochiezaal 14 u.: Grote veeprijskamp, gewestelijk en gemeentelijk Uitbetaling in Gasthof Vonck. L.H. eindelijk geevolueerd tot een van dé gebeurte nissen van de Faluintjes- streek, werd rond dit stramien een echte boerenkermis geweven. Op oude programma's en huisdieren of vangsten affiches kan men nog de kwamen tonen. Met hor- vurigheid lezen waarme- ten en stoten, met wis- de deze nieuwe initia- selend sukses maar uit- tieven werden uitge- bouwd. «Opkomst van mannen en vrouwen, met of zonder baarden, van koeien en stieren met driftige spieren, van merries en hengsten vol vurige wensen, van zeugen en beren die snorken, van geiten en bokken die gaarne knokken, van ezels en ezelinnen die gaarne minnen...» Ondertussen met steun van de hele bevolking maar ook van de V.V.V. «De Denderstreek», de V.V.V. «De Faluintjes- streek» en het toenmali ge gemeentebestuur en huidig stadsbestuur na men deze Faubourgfees- ten een merkwaardige uitbreiding. En nu wordt het feest vuur nogmaals grondig aangepookt. Hierbij dan het hele programma. Komt U naar Baardegem, U wordt er als vriend ontvangen en zal het U zeker niet beklagen. een demokratische Tijdens de centrumfeesten te Herdersem, kon men t prijs zijn buikje rond eten. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3