De Voorpost Colloqium Jan Frans Vonck te Baardegem l MELDERTSE JINS EN JAAR VAN HET KIND Ylaria Courtman, een eeuw oud Jin's naar Schotland De hop staat goed!» JS2Ö mm rKNIEUWS Meldert Op zondag 16 september te 10 u wordt te Baardegem in de Parochiezaal, vlak bij de kerk, door de V.V.V. «De Faluintjesstreek», een collo quium georganiseerd over Jan Frans Vonck, een der progressieve kopstukken van de Brabantse Omwen teling. Eminente geleerden zuilen de diverse onderwerpen Inleiden. De teksten van hun toespraken worden gebundeld en samen met interessante artikelen en foto's aan de deelnemers uitgereikt. De feestzitting wordt in- door betaling aan een lid geleid. van de Beheerraad, alles- Nu de muts van Baar- zins vóór 10 september degems beroemdste voorde feestzitting en de zoon weer terug is en map met teksten anderzijds de gedenk plaat aande st-Margare- takerk vóór de fusie aangebracht op last vand de gouverneur moet ver dwijnen is het thema Vonck alleszins bran dend aktueel. De feestzitting wordt be gonnen met een inlei ding door Robert De Pauw die het leven van Vonck zal schetsen waarna de hoofdschotel wordt geleverd door Luc Dhondt die het zal heb ben over «J.F. Vonck of Herfsttij van het Ancien Régime» en door prof Vercruysse over het «Testament van J.F. Vonck». Tussen in heeft Chris Burms het over de «Pré lude tot de Brabantse foto's 200 fr. Zo U ook wenst aan te zitten aan de Faluintjesmaal in Gasthof Vonck te 12.30 u. betaalt U 300 fr. meer. Medewerkers aan de Pik- keling gelieven dit collo quium als het jaarlijks dankfeest te aanzien. Voor hen is de deelname in de kosten beperkt tot 200 fr per persoon voor zitting, map en eetmaal. Jan Frans Vonck, gebo ren te Baardegem op 29 november 1743 en ge storven te Rijsel op 1 december 1792. Hij was advokaat en politicus, behaalde te Leuven het licentiaat in burgerlijk en kerkelijk recht en werd in 1767 advokaat bij de Raad van brabant. Hij Omwenteling» en Julierf*werd thesaurier van het De Vuyst over «Het Lied St. Goedelekapittel te der Statisten, Hendrik van der Noot, het re volutionair Comité van Breda en nam er de leiding van het liberaal denkende democraten op zich (Vonckisme). Na de Brabantse Revolutie kwam hij in botsing met de conservatieve Statis ten. Dezen ontketenden een heftige volksactie tegen zijn ideëen en zijn Société patriotique. Zij werden hierbij aange moedigd door kardinaal De Franckenberg en de geestelijkheid, die een petitie organiseerden, die honderduizend hand tekeningen opleverde. Na een volksoproer in maar 1790 vluchtte Vonck naar generaal Van der Mersch te Namen. Doch wanneer ook deze in ongenade gevallen was, moest hij het land verlaten. Te Rijsel sticht te hij met enkele vrien den de vereniging Pro Patria. Na de Oosten rijkse restauratie bleef hij te Rijsel, terwijl zijn partijgenoten te Brussel vruchteloos democra tische hervormingen trachtten te bekomen.In augustus 1791 brak hij met Oostenrijk. Vonck was steeds een gema tigd man en veeleer een gezaghebbend theoreti cus dan een volksmen ner. Zijn werken, Considera tions impartiales sur la position du Brabant (1791); Schets van staet- kundige Onderrigtingen bij vraegen en antwoor den (1790); Kort histo risch verhael tot inley- ding uitgegeven (1791); Naedere onzeydinge aenmerkingen of vervolg van staetkundige onder rigtingen voor het Bra bantse volk(1792). Lit.S. Tassier, in Biogr. Nat., XXVI (1936-1938), kol. 822-834; Idem, Idéés et profils du XVIlle siècle (1944); Y. Vandenberghe, in: Nat. Biogr. Woordenb., IV (1970), kol. 928-936. Vonckisme, 18d eeuw liberale oppositiebewe ging tegen de ver nieuwingen van Jozef II. Hoewel de invloed van de leider, J.F. Vonck, beperkt bleef tot Bra bant, werden ook de democratische bewegin gen met een zelfde gees telijke achtergrond in de andere provincies als Vonckisme bestempeld. Sterk beinvloed door de nieuwe ideeën van de Franse encyclopedisten en de Amerikaanse On afhankelijkheidsrevolu tie, zette het Vonckisme zich af tegen het Auf- geklörte despotisme van Jozef II en het opteerde voor de democratie in die zin dat het de toenmalige nieuwe rijke burgerij op basis van een cijnskies recht aan het beleid van de staat wilde zien deel- nemenSommige groepen verlangden ook een ernstige hervorming van het oude federa listische staatsbestel De godsdienst zou on aangeroerd blijven. Ver scheidene priesters en i leden van de hoge adel l voelden zich aangetok- ken tot het Vonckisme. L De meest overtuigde L aanhangers waren echter t, leden van de nieuwe ia burgerij, kooplieden en ie intellectuelen. In tegen- stelling tot de Statisten, k die steun zochten bij Jj| Holland, Engeland en F Pruisen, stonden de Vonckisten wantrouwig L tegenover de hulp van de ie conservatieve regeringen V van die landen en zij F rekenden vooral op de jjj nationale krachten. LH bc J -V- - - - - t" wü*- v in de tijd van Vonck» Kijkmateriaal wordt ver zorgd door Frans Putte- mans en freddy Coppens die de driedelige tele- visieproduktie over de «Oostenrijkse Nederlan den» verzorgden en dus goed geplaatst zijn voor deze taak. U kan voor dit collo quium inschrijven door voorafbetaling op prk 00-0525226-68 van J. Muylaert, Dorp 63 te 9392 Meldert-Aalst of Brussel en van de abdij van Vorst. Hij belegde vanaf februari 1789 in zijn huis samenkomsten tegen het despotisme van Jozef II en stichtte het revollutionair ge nootschap Pro Aris en Focis. Hij haalde Jan vander Mersch ertoe over de leiding te nemen van het patriottenleger en vluchtte uit vrees voor aanhouding op 19 okto ber naar Breda. Hier stichtte hij met de leider In verband met het Jaar van het Kind wilden de Meldertse Jins, een scoutsgroep, enkele bedenkingen kwijt Hierbij dan hun tekst waarvoor we uiteraard de verantwoorde- |e lijkheid aan hen overlaten. ne Morgen zaterdag 1 sep tember, twee dagen vóór haar eeuwfeest, wordt Maria Courtmans, een kraninge eeuwelinge, door het feestkomitee «Familie» en het komitee «Buurt» gevierd. En dat met de nodige luister! Hekelgem wil het 'mmers goed doen. Te 14.30 u is er een Eucha- ristieviering met bloemenhulde door de kinderen. De zang wordt verzorgd door het st- Michielskoor van Hekel gem en het Gemend Koor uit Essene. De Har monie St-Cecilia van He kelgem zorgt voor ver dere muzikale omlijs ting. Te 15.30 u volgt dan de receptie die muzikale kleur wordt bijgezet door de Fanfare «Pro Deo et Patria» uit Essene, door het Koor van de st- Antoniusgilde eveneens E«»r door de Fanfare «Katholieke Gil de» uit Hekelgem. Te 20 u is er dan een gezellig samenzijn met voksdans, diaprojektie, toneel en volksbal. Voor familieleden en ge nodigden is er een koud buffet te 18 u. Ge vraagd wordt alleszins noch bloemen noch ge schenken mee te bren gen en de eeuwelinge niet te overstelpen met gelukwensen of druk ge doe. De feesttent staat open gesteld in de Kouden- bergstraat te Hekelgem. Als vierde kind in een gezin van acht zag Maria Courtmans het levens licht op 3.09.1879 te Es sene. Haar geboorte huis, de bareel, staat er nog en was vroeger het tolhuis langs de weg Asse-Aalst. In 1860 wer den die tolbarelen af geschaft sindsdien werd het een herberg. Na haar eerste kom- munie en een rel in de school met een mede leerlinge blijft Maria weg van school, werkt met moeder op het veld of gaat in de bossen gras snijden. Dit laatste mocht ze doen gezien haar vader boswachter was. Gehuwd met Casimir Courtmans uit Hekelgem woonden ze thuis in een hielden de herberg open onder de naam «In de rust der jagers». «Miris» werkt ondertussen te Brussel in Turn en Taxis te Brussel doch trekt dan naar de steenbakkerijen die beter betalen. Na de zomer in steenovens trekt hij «naar het Frans» voorde bietenoogst en 's winters zaagt hij «berd» bij «Doren van Dries» te Asse. Ondertussen had hij ook bos- en jachtwacht over genomen en een eigen boerderijtje opgezet. Voor het eigen huis dat ze bouwen vormen ze zelf de stenen in en bak ken ze. Acht kinderen is hun deel. Na de oorlog 14-18 werkt Miris als bouwvak ker aande kust en zijn oudste zoons als mijn werkers in de Borinage. Mond- en klauwzeer haalt hun stal leeg in 1922 en deze slag komen ze niet meer te boven. Na de tweede wereldoorlog overlijdt Miris. Maria wordt stilaan «de ouwe grootmoe met het rode doekje om» die haar konijntjes weet te ver zorgen. Momenteel heeft Maria nog vier kinderen in leven, dertig kleinkinde ren en 58 achterklein kinderen. Haar lang leven dankt ze voor een groot deel aan de goede zorgen van haar dochter Emma. LH «Vaak wordt er gezegd dat onze kinderen niets meer kunnen, niet meer luisteren, steeds meer willen krijgen zonder er iets voor terug te doen. Wel roken en drinken ze. Alles in de schoenen van de jeugd zelf schuiven is wel mak kelijk. Als de kinderen zo geworden zijn, is het dan niet de schuld van de volwassenen die wel zeggen dat er iets aan schort maar er zelf niets aandoen. Die de jeugd niet begrijpen, niet de goede weg trachten te tonen. Kan het «Jaar van het Kind» deze rotte situatie rechttrek ken? Het is wel een mooie jaarleuze die echter niet van de grond komt. Wel wordt de idee com mercieel uitgebuit en op win kelramen ziet men alluzies op het «Jaar» om de mensen tot meer kopen aan te zetten. «Koop nu, 't is maar één maal Jaar van het Kind», e.d.m. Goede akties van het Jaar van het Kind zijn er wel reeds ge weest, maarzeker niet genoeg. Deze zure tekst is geen opris ping van een of ander negativist maar de vrucht van een test bij verschillende kinderen uit Mel- derten Baardegem. Het «Jaar» zegt hen weinig omdat ze er nog maar zo weinig van onder vonden. Kinderen vragen speelter reinen, autovrije straten; liefst zonder kassei waar rolschaat sen en skate-board mogelijk zijn en vooral vragen ze in spraak bij realizatie van speel ruimten. Een miljoen voor een Aalsters jeugdhuis lijkt niet gemotiveerd en subsidies zouden op objek- tieve voet moeten worden ver strekt. In de Jeugdraad hebben Baar- ne degem met 220 leden bij r Scouts en Chiro plus 40 leden r van de Evangelische Jongeren- L gemeenschap noch Meldert met zijn 100 Hopduveltjes noch W Herdersem met 230 Chiro- ia leden geen enkele recht- p streekse vertegenwoordiger. te Wat betreft vrijgestelden doet r het Vlaams Verbond voor Kato- |J lieke Scouts en Meisjesgidsen L voor hun 65.000 leden het met Lj vijf personen, juist evenveel als ie< het Aalsters Jeugdsekretariaat. p Gehoopt wordt op pozitieve-KP*)"1 Üiatieven. «Met een dozijn JIN's («JIN» staat voor Jeugd, 'n Noodzaak) uit Meldert en Baardegem werd op 20 juli de grote tocht naar het Verre Schotland aangevangen. De overtocht op zee gebeurde In het scoutslokaal aldaar wer den we door de plaatselijke scouts zeer goed ontvangen en we beleefden er gedurende vier dagen onvergetelijke momen ten. We wandelden er door de stad, maakten een boottocht op het beruchte Loch-Ness, zonder het «spook» te bespeuren en deden een dagtocht naar the stone of Cullodden. De Schotse scouts kwamen steeds 's avonds op bezoek, zodat ook de taal even kon worden bijge- scherpt. Op woensdag 25 juli vertrokken we dan naar de Schotse High lands en kregen van in de trein ruime gelegenheid de woest heid van het landschap en de pracht van de meren te bekij ken. Geslapen werd nu in de jeugd- 's nachts en op de Belgische nationale feestdag startte onze trein te 9.35 u. van London naar het zeer noordelijk gelegen gr Inverness. 1ei Sd herberg te Garramore aan de land, Kirkwall. Weer werd het'e! prachtige, rotsachtige Oceaan- kust helemaal noordelijk. Een van de mooiste kusten ter we reld. Een waar stuk ongerepte natuur bood zich dus voor onze natuurexplo aan. Op 28 juli bracht de boot ons naar Stromness, een van de havens van het eiland Orkney en vandaar bracht de bus ons naar de hoofdplaats van het ei- kontakt tussen Schotse en! Vlaamse scouts verstevigd via! kampavonden en wandeltoch-jfc ten. inr Op de laatste kampavond wer den kentekens geruild en greep een fakkeltocht aan zee plaats. Dinsdag 31 juli, doodvermoeid na een lange trein- en bootreis, maar met heerlijke herinnerin gen, waren we weer thuis in de Faluintjes.» STREEKNIEUWS Baardegem AROCHIECENTRUM «vangen U dit weekend; Clement en Albertine Kindermans - Van den STREEKNIEUWS Moorse) SP-BESTUUR p zondag 15 september algemene vergadrring in zaal Capri met als .langnjkste agendapunt de vernieuwing van het plaatselijk partijbes- ur. -.arcej en Alfons zullen door eerste schepen Eddie Monsieur in de 'oemctjes worden gezet wegens hun 25-jarig lidmaatschap van het .BW. erder is er een toespraak door voorzitter Mathieu Saeys en een verslag or sekretaris Gilbert De Cort. .j deze laatste twee personen kunnen militanten die hun kandidatuur oor een bestuursfunktie willen stellen terecht. IKKELING 'P zondag 16 september dankfeest voor de medewerkers aan de Pikke- ng. Te 10 u. te Baardegem in de Parochiezaal colloquium voor Jan - rans Vonck waarna in Gasthof Vonck Faluintjesmaal. Voor medewer- er slechts 200 F per persoon voor interessante map en maaltijd. In te :hrijven door storting van 200 F op prk 000-0525226-68 van J. Muy- .ert. Dorp 63 door betaling aan een lid van de Beheerraad, .en buitenkans. >E WERELD OP ZIJN KOP .1 haar vijfde jaar behaalde de «Claerhaegse Comedie- MET DE •1USICAL -De wereld op zijn kop» alleszins weer een opmerkelijke ijXüL Bij de gratis vertoning voor ouden van dagen en gehandicapten varen er 500 aanwezigen en bij de andere voorstellingen waren er amen. naar een verantwoordelijke ons*mededeelde, niet minder dan 600 betalende toneelliefhebbers. JCOUTSFEESTEN A innende nummers van de tombola 565 3081 2822 5613 1738 ies^rver *80 I0< DANKFEEST PIKKELING: Dit feest heeft dit jaar. wegens hel jubileum een enigszins andere vorm. Het heeft plaats te Baardegem op zondag 16 september met te 10 u. een colloquium over de streekfiguur Frans Vonck in de Parochiezaal waarna een Faluintjesmaal wordt aan geboden in Gasthof Vonck. Voor de gewone man is de prijs 500 F. Voor medewerkers 200 F per persoon voor een rijk gedokumenteerde map met teksten en foto's alsook voor het Faluintjesmaal. TOMBOLA: Hierbij de lijst der winnende nummers van de tombola georganiseerd door Kaatsklub -Rapid* op 15 oogst. Prijzen af te halen tot en met 30 september in het lokaal, zaal Breughel. Aalstersesteen- weg. 2746 3617 1879 3134 1858 2331 34% 1572 3742 2917 2%3 1754 3285 2595 3872 1141 3375 2263 1634 3892 2657 4000 1832 2647 1740 2772 3868 1958 3987 1875 EENDAGSREIS GEPENSIONEERDEN De plaatselijke BSP-afdeling plant een reis naar Merksem op woensdag 19 september Vertrek te 7.30 u. stipt aan het klublokaal en aan de gebruikelijke haltes. Bezoek aan een showroom te Merksem zonder koopverplichting Gratis volledig, warm middagmaal. Daarna bezoek aan wijnkelders met gratis wijnproeven. Bezoek aan dancing en terug rond 22 u. Prijs voor gepensioneerden 150 F. Voor andere personen, zo plaatsen vrij, 200 F. Niet toegelaten beneden de 21 jaar tenzij gehuwd. In te schrijven in het lokaal of bij Louis Sacrens. AC V-GEWEST Op vrijdag 31 oogst zal de gewestelijke raad van het gewest Moorsel samenkomen te 20 u. in «Ons Huis» te Hofstade. Op de agenda verkie zing van twee afgevaardigden van het gewest Moorsel voor het verbon- delijk hoofdbestuur en uiteenzetting van de huidige pensioenwetgeving. Alle bestuursleden worden er stellig verwacht. BELOTTING Grote bclotting op zaterdag 8 september te Potters met 1000 F vooruit. JAN FRANS VONCK Baardegemse roemrijkste zoon wordt op zondag 16 september door de V.V.V. -De Faluintjesstreek» eens extra belicht. Tc 10 u. gaat in de Parochiezaal een colloquium door met eminente sprekers die vele facetten van deze Baardegemnaar die geschiedenis maakte zullen belichten. Een map met teksten, artikelen en foto's wordt aan ieder inschrijver aangeboden. Daarna in Gasthof Vonck Faluintjesmaal. Prijs 200 F voor de zitting of 500 F voor zitting plus maal In te schrijven door storting op postrekening 000-0525226-68 van J. Muylaert. Dorp 63 te 9392 Meldert of door betaling in Gasthof Vonck of aan een lid van de Raad van Beheer Een unieke kans eens beter kennis te maken met uw dorpsgenoot. Voor medewerkers aan de Pikkcling wordt de prijs gereduceerd tot 200 F per persoon voor zitting en maaltijd. De reeks schaakavonden herbeginnen in St. Antonius op vrijdag 7 september WANDELTOCHT Van de Hcrdersemse V.T.B. op zondag 2 september te Wondelgem. Vertrek in de Bolstraat te 14.30 uur. HARMONIE Aanvragen uit het buitenland bereiken ons uit Montlerij en Denain. Een 45-tal hopkwekers en geïnteresseerden uit de Hopstreek Aalst - Asse verkende verleden zondagna middag de huidige toestand van de hop. TWEEDAAGSE TE MELDERT Dit week-end is Meldert in de greep van de wielersport. Op zaterdag 1 ieptember is er een wedstrijd voor internationale liefhebbers georgani seerd door -Het Gouden Wiel» en op zondag 2 september komen -de 3ergklimmers» met een soortgelijke wedstrijd aan bod. Formaliteiten, start en aankomst op. zaterdag bi Constant Van den ZITDAG Broecke, Dorp 36, en op zondag in café Van Mol, Dorp 1 Voor iedere wedstrijd 17.000 F prijzen en voor het klassement van de tweedaagse 10.000 F. Inleg 20 F Begin te 20 u. DANSAVOND Voetbalklub Real-Familia! Aalst houdt te Moorsel in de zaal Katolieke Kring, Nieuwstraat, haar tweede groot bal met gratis tombola. Orkest Jo Rocking. Inkom 50 F. Aanvang 20 u. Schepen Herman Roels houdt zitdag i: september van 18.30 u. tot 19.30 u. het dienstcentrum op dinsdag 4 KERMIS AFFICHE Een paar wijzigingen: de paardeommegang gaat niet door op zondag 2 september maar wel op zaterdag 1 september en dit te 15 u. De wandeltocht van 1 september wordt verschoven naar een latere nog niet bepaalde datum. FALUINTJESFEEST Medewerkers aan de tiende Pikkeling worden verzocht naar het dank feest dat enige andere vorm aanneemt. Het is een colloquium te Baarde gem op zondag 16 september te 10 u. in de Parochiezaal over Jan Frans Vonck met spreekbeurten door eminente sprekers en tentoonstelling. Daarna Faluintjesmaal in Gasthof Vonck Voor de gewone man is de prijs 200 F voor de zitting waar U een interessante map wordt overhandigd met teksten, artikelen en foto's of 500 F voor zitting plus maaltijd. Voor medewerkers aan het oogstfeest werd de prijs gereduceerd tot 200 F per persoon voor zitting en maal. In te schrijven door storting op prk 000-0525226-68 van J. Muylaert, Dorp 63 te Meldert of door betaling aan een lid van de Raad van Beheer HERDERSEM-KERMIS Vrijdag 31: belotting in café «Penalty» te 1.30 u. Zaterdag 1paardenommegang met aankomst wijk Harding. Start 15 u. te 18u. opening van de expo -Werk der Volkstuinen- Te 19.30 u. grote bellotting op de Boskant TE 20u. kermisbelotting in café St. Antonius zondag 2: te 14 u. wielerwedstrijd voor veteranen, café St. Antonius wandeltocht verschoven naar latere datum maandag 3: zielemis te 18 u. en troeteldierenparade met mooie prijzen vrijdag 7: kermisbelotting «bij Maat» zondag 9: te 14 u. kinderspelen ingericht door BGJG en Dorpsraad Onder hen de heren Sa- creas, technisch helper van het Departement van Land bouw, arrondissement Brussel, Jozef Claes, sekre taris van het Hopverbond en ingenieur H. Pollet, konsu- lent voor nijverheidsteelten bij de Belgische Boeren bond. Vertrokken werd te Hekel gem in het onder toezicht van het ministerie staande proefbedrijf. Via de hop kwekers Walter Van Brempt in de Meldertse Horing- straat en Roger Baert uit de Molenstraat, eveneens te Meldert, ging de rit naar Opwijk naar een ander proefbedrijf, dat van Désiré De Geest, werd bezocht, algemene konklusie: de hop staat momenteel goed en gezond. De Hopmarkt te Aalst heeft plaats op donderdag 4 ok tober in de Friac. Om meer kwekers aan te lokken en konkurrentie te verwekken worden de premiën opge dreven: 250 fr. voor de 1e 100 fr. voor de 2e en 3e en 50 fr. voor de volgende ba len. Voor 1980 is nogmaals een verhoging gepland. Weekblad van Dender - Durrae-en Scheldestrsit

De Voorpost | 1979 | | pagina 12