leve het feestvarken! SIMILES ONTVANGT IMPATISANTEN KAPPELLEVINK GIJZEGEM: 20 JAAR ÉfeküK' SPF Él ii !J ié VERBROEDERING MEMBACH - GIJZEGEM De Voorpost - 31-8-1979 - 15 De VAB-VTB-afdelIng Oordegem wil het kermlsge- beuren in ere houden en doen herleven. Naast verschillende kuiturele aktlviteiten, heeft men ook ontspannende zaken voorzien. Zo konden d6 bezoekers op kermismaandag het gewicht schatten van een levend varken. Het dier werd in een veel te kleine kooi tentoongesteld onder de ingangspoort van de ex-gemeenteschool. Voor 50 frank mocht men een gok doen. Honderden schatters probeer den. Eerst werd van op afstand gewikt en gewogen, dan werd een boer of een varkenskoopman aangesproken en tenslotte werd het formuliertje ingevuld. Stel U voor: moest ik dat beest winnen... I. (Mark) De officiële weging zou doorgaan om 21 uur 45. Hier namen de organisa toren wel een loopje met de wachtende aanwezi gen. De plechtigheid werd verschoven naar 20 uur 45, even uitgesteld tot 21 uur om tenslotte door te gaan om 21 uur 30. Een grote baskuul werd in het midden van de speelplaats opgesteld en scherp gezet. De gokkers rarken werd heel nauwkeurig gewogen. Slechts 5 mensen raadden het juiste gewicht van verdrongen zich errond. Het varken werd met kooi en al door vier stoere kerels aange bracht en op het weeg- vlak geplaatst. De span ning was te snijden. Het juiste gewicht werd ten slotte rondgeroepen89 kilogram. Gejuich van de enen, ontgoocheling bij de andere. Wie «er op» was, sprong natuurlijk een gat in de lucht. Maar.... er bleken met minder dan vijf winnaars te zijn. Geen nood, dat was ook voorzien en in een mum van tijd stond er een personenweeg schaal op de speel plaats. De vijf winnaars moesten een tweede maal schatten, dit keer naar het gewicht van vertegenwoordiger Be- non i Van De steen. Wie IBË? idagavond. ledereen wou het varken van nabij bekijken. Het juiste gewicht raden was niet ikkeiijk. (Mark) idag laatstleden, stelde het psychiatrisch ;enhuis De Zoete Nood Gods weer zijn deuren lenwijd open. De bedoeling hiervan is niet alleen 50 jaar psychiatrische zorgen te Lede te vieren, Br eveneens de vriendenkring Similes in de Bmetjes te zetten; naar aanleiding van hun ijarig bestaan. Vervolgens werden de mensen buiten de muren op een prettige manier lonfronteerd met de patiënten van «binnen» wat ir velen een leerrijke namiddag betekende, luurlijk wil de stichting wat geld verdienen, lat volgende maanden weer kan gedacht worden i verlaten patiënten of behoeftige familieleden Zij waren vooral in het zeer sterke fluweel, dat een boer vaak draagt, uitgedost. De overbe kende «bolletjeszak doek» ontbrak evenmin. Uit papier, of was het karton, werden mooie hoofddeksels gemaakt, zodat het kleurrijke ge heel ook nog beziens waardig was. Nadien kregen we een tweede uitgestald lagen. De aan- groep, die uitgerust koop werd tegelijk in een irom werden vanaf 14 deerde prijzen. Bij het heel wat standjes rad der fortuin kreeg men ingehouden door vrij- dadelijk een prijs: het tigers, die meestal ge- was voldoende een schijf kt werden onder het met nummers te doen plegend personeel en draaien. Een hindernis de vereniging Simi- deed de schijf op een Op het grote gras- bepaald nummer stil- in in de tuin van het staan en uit dit prijzen- tituut zagen we niet vak mocht de (altijd) ider dan tien tenten, winnaar zijn keuze ma ar men zich kon ver- ken. ken. Het terrein van Het dobbelspel scheen Vlaamse kermis was echter de meeste aan- stelijk versierd met wezigen te bekoren. Het iggen allerhande. Wie spel bestond erin negen vogelpikken be- dobbelstenen tegelijker- Brste kon aan zijn tijd in een pitjesbak te kken komen. Met bal- gooien. De ogen werden werd naar de koppen samengeteld en voor het h de familie Flinstone bekomen aantal kreeg jooid. Karabijnschut- de speler een prijs, gaan konden nog eens de van een sleutelhanger kken op de zeer oude tot de hoofdprijs: twee isen pijpen, die overal heus echte telefoons ds vervangen werden voor binnenshuis. Om cilindervormige deze prijs te winnen speciale verpakking ge- wikkels, zodat men zich zelf wel eens een ge schenk gunde... Tijdens sen heerlijke wandeling doorheen de grote tuin »/an het instituut, kon men terecht in het self service restaurant (van 12 tot 14 uur) met nadien behande- de mogelijkheid even te die hen verpozen in de snackbar, was met een éénkleurig (licht- en donker-) bruin kleed, maar versierd met een groot noord-Hol lands hoedje. De kledij was echter niet prime rend men beoogde vooral aan de mensen te tonen wat de patiënten zoal deden in de ver schillende lingswijzen, terugleiden tot een nor- de kremerie of de kafe- maal leven en een verge- taria. Het was er, on- ten van de opgelopen danks het minder goede spanningen. weertje, een begankenis Een zestal patiënten ver- van belang! schenen in een mooi in de tuin kregen de kostuum en speelden aanwezigen echter een onder bekwame muzi- super-optreden van de kale leiding een «trom- Koninklijke Harmonie mei-nummer» dat bij het Sinte-Cecilia. Onder de publiek zeer gewaar- leiding van de heer Ar- deerd werd... Wij bega- thur Van Migerode, ven ons naar de ten- bracht de harmonie een toonstelling van de Vrije waar feestpro- Ekspressie. de getoonde gramma: St. Pol werken werden alle ge- The Chairman (M. psen kokertjes.Inhet moest min met de"negen maakt ?oor de patiën- Pauwels) en Longstreet egelpalies kon men dobbelstenen wel het ten: tafeldoekjes, pop- Dixie van Lex Abel. hen in holle, bolle en aantal negen ogen welfde spiegels. De gooien, wat betekent: Ivenschieting bestond negen maal de één! De met een pijltjes- kans hierop is natuurlijk weer een paar zeer miniem maar menig laiende (kartonnen) aanwezige probeerde iven te vellen. Elke toch maar eens... bracht een punt op. Ter afwisseling werd op t bollenwerpen een grote kiosk, midden leen ons eerder moei- op het grasplein, een in een rechtstaande volksdans-voorstelling at werden gaten ge- -gepland. Onder de be- takt, waar de ballen geleiding van de heer E. «sten in verdwijnen. De Winne-Bonnaerens er moeilijk spel, pro- met een akkordeon, ga- er het zelf maar eens! ven de patiënten een ik het schijfschieten aantal danspassen ten s een dergelijk spel- beste. Het geheel was ie: in een aantal gleu- zeer genietbaar en werd van het clowns- met een duidelijke inzet ofd, moest men een naar voren gebracht. De tonnen schijf gooien, verschillende figuren wa- verworven punten kon ren voor de gelegenheid in het prijzenkraam mooi uitgedost in ver- Wisselen tegen een schillende karakteris tieke klederdrachtende an eenvoudige maar boerinnetjes hadden een dure en gewaar- echt boerke in de arm. dit het dichtst benader de, won het varken. Het juiste gewicht bleek in dit geval 84,900 kilogram te zijn, wat Johan Lu- waert uit Wetteren op geschreven had. Hier moeten we spijtig ge noeg een onregelmatig heid vaststellen. Op de uitnodigingen en af fiches stond inderdaad dat «het varken wordt toegekend aan de Aan wezige schatter die... «De winnaar was niet aanwezig, maar kreeg de hoofdprijs toch toege wezen Zoals bij vele wedstrij den, was ook hier een troostprijs voorzieneen salami van 2,5 kilogram. Vier kandidaten-win naars moesten nu een volgende proef afleg gen: een ballon opbla zen. Wie het eerst zijn ballon kon doen sprin gen, won de salami. Het startsein werd gegeven: de kandidaten zetten de wangen bol. Eén wou de slimste uithangen en neep zijn ballon al vlug stuk. De zaak werd ech ter opgemerkt en de proef moest worden o- vergedaan. Tenslotte was het Raman Richard, Bussegem 6 te Vlier- zele, die met de troost prijs naar huis mocht. Wij bekeken nog even het feestvarken, dat we een lang en gelukkig leven wensen bij de nieuwe baas. Of deze wens uitkomt, blijft voor iederèen een raadsel. Misschien is het dier reeds begraven in een diepvriezer... RDV Er^vordt wel eens beweerd dat waar er enkele Belgen bij elkaar zijn het niet lang kan duren vooraleer er een klub of een vereniging wordt gesticht. In dat gezegde moet er dan toch minstens een grond van waarheid zitten, want twee decennia geleden, in het jaar 1959 reeds werd daarvan een nieuw en zoveelste bewijs geleverd. pen, macraméwerk... werden gewaardeerd, maar niet verkocht. Daar voor moest men naar het terras van de afdeling Sancta Maria (aan de hoofdingang). Daar was inderdaad een verkoops stand voorzien. Wij trok ken, genietend van de schoonheid, langs de stranden waar tafeldoek jes met lacéwerk, deko- ratieve poppen, macra- mé-zaken, gebreide en gehaakte sjaals, kera- miekjes en allerhande kado's (dieren, poppen, geweven kussentjes...) Het was dat jaar in de zomer misschien waren de zomers toen nog warm en zag men nog blauwe lucht, want als men iemand van de vorige genera tie herinneringen hoort opha len dan is er altijd bij: dat was nog eens een zomer! dus in de zomer dat vier mannen tij dens de kermis de hoofden bij elkaar staken zoals men dat zegt als men het over een of andere samenzwering heeft, om samen de «De Kapelle- vink» in het leven te roepen. In die tijd was er waarschijnlijk nog weinig of geen sprake van meer moderne zaken zoals bij voorbeeld yogaklubs, zweef- vliegklubs en dergelijke meer. Om het dus eenvoudig en «on der ons» te houden werden het vinken. Dat is immers popu lair, voor iedereen en diegenen die vandaag «in» willen zijn, met hun tijd meegaan en dus de woorden van hun tijd gebrui ken. ook zij zullen alleen maar vol geestdrift kunnen zijn over een vinkenklub. Het is immers een verantwoord alternatief, milieuvriendelijk en -bewust en waarom ook niet kreatief. Die vier die indertijd de kop pen bij elkaar staken zijn intus sen willens nillens twee keer tien jaar ouder geworden. Het waren De Wolf Florent, Ver- eecken Emil, D'Hooghe Be- noit en tenslotte Blomme Ro ger. Een klub moet een lokaal heb ben. Dat is een noodzakelijke voorwaarde want zoiets kan men moeilijk in huis halen. Het zou zonder twijfel op ver zet stuiten van de andere min der geïnteresseerde huisgeno ten, niet in het minst van de kant van de huisvrouw. In het geval dat mannen samen zijn is de kans groot dat ze zich al dan niet toevallig bevinden in een gelegenheid waar dranken worden geschonken. Kortom een café. Dat was eveneens het geval met de vier hogerge- noemden. Zij bevonden zich in café «Tom Doley» en wat lag er in zo een geval meer voor de hand dan dat zij dit café de eer lieten te beurt vallen om als hoofdkwartier van de Kappel- levinken dienst te doen en al dus geschiedde. De deur en de bierkraan van deze herberg werden toen opengehouden door Schokaert Philemond. Na een zekere pe riode die echter niet meer pre cies kan achterhaald worden werd Philemond opgevolgd door Verhofstadt Willy. Het speelterrein was de muur van het klooster. Klubstichters hebben nu echter niet de bedoeling om alleen te blijven. Een dergelijke situatie zou tot gevolg hebben dat alle leden in het bestuur zetelen en iets dergelijks kan nooit de be doeling van de initiatiefnemers geweest zijn. De Kapelle- vinken werden dan ook groter. Niet de beestjes natuurlijk maar het aantal leden. Niet ie dereen kan er echter prat op gaan een goede verstaander te zijn zodat een half woord soms niet volstaat om de bedoeling volkomen helder en bevattelijk te maken. Er werd dan ook uit gekeken naar een ander lokaal. (Waarom eigenlijk zegt een klub telkens dat zij gevestigd is in een lokaal en niet gewoon in een café'? Is het omdat men an dersvolkomen ten onrechte overigens zou durven ver moeden dat de vereniging slechts dekmantel of facade moet zijn voor een andcre-ak- tiviteit die meer aanleunt tegen hetgeen in dat bewuste lokaal kan worden verbruikt?) Dat ander café was café «Zele» bij Petrus en Jeanneken in de Kerkstraat. Geef toe dat per sonen met een zo vriendelijk klinkende naam hun etablis sement zeker niet voor derge lijke doeleinden ter beschik king zouden willen stellen. Het speelterrein verhuisde mee en het werd de muur van de Paters Oblaten, een muur die wat langer is. Daar is men dar enkele jaren gebleven tot ei een derde maal een andere plaats werd opgezocht name lijk café «De Uil» gevestigd in de Stationstraat. Daar zitten de vinken voor het ogenblik nog steeds. Het nieuwe speelter rein ligt er dicht in de buurt in de Nijverheidslaan. Twintig jaar is niet niks. Twee decennia! Het bestuur heeft er daarom aan gehouden om deze verjaardag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en het heeft er dan iets zeer bijzon ders en opmerkelijks willen van maken. Bij iets bijzonders zijn er onvermijdelijk kosten te maken. Deze zal men in de mate van het mogelijke probe ren te dekken met een tombola die zal gehouden worden. Het programma van de viering zal er als volgt uitzien: op zaterdag 15 september heeft de vlagge- wijding plaats. Nadien ont vangst op het gemeentehuis om een passende hulde te brengen aan de vier grondleg gers. Vervolgens vermeldt het programma een kleine rond gang door de gemeente in het gezelschap en onder de muzi kale begeleiding van de plaat selijke muziekmaatschappij van Gijzegem. Het feest zal dan worden verder gezet in het lokaal, café «Den Uil» in de Stationstraat. Doorheen al die jaren heeft het oorspronkelijke bestuur tal van veranderingen en wijzigingen ondergaan. Voorzitters en on dervoorzitters zijn gekomen en toen hun tijd van gaan geko men was zijn ze weer gegaan. Het is passend om ten minste de namen van de leden van het huidige bestuur hier te vermel den. De volle last van de orga nisatie rust op de schouders van de voorzitster Mevrouw Van Medegael Rita, bijgestaan door de ondervoorzitter De Wolf Willy. Merk op dat het een dame is die hier de leiding in handen heeft. De schatten zijn in handen van en worden bewaard door Cami Constant. Dikwijls is het in verenigin gen, commissies en werkgroe pen allerhande zó, dat de voor zitter de eer krijgt terwijl de sekretaris het werk dient op te knappen. Sekretaris van de Kapel levinken is Merckx Willy. Om naar buiten te kun nen optreden zijn woordvoer der of afgevaardigden nodig. Het zijn Lemmens Marcel, De Wolf Florent en Bautens Jo zef. Om de dagelijkse gang van zaken te beredderen is er het bestuur. De leden daarvan zijn Van Sinay G., Mertens Adolf en Lemmens Jozef. Alle vinkeniers en vinkenier- sters worden verzocht die dag, zaterdag 15 september vrij te houden want ze worden vrien delijk verzocht de verjaardag te komen meevieren. A.D.B. Op 15 en 16 september 1979 komen verschillende mensen uit Membach naar Gijzegem op bezoek in het kader van de verbroedering Gijzegem - Membach. Deze twee deelgemeenten worden meer en meer een grote familie. Langs deze weg wordt een beroep gedaan op bereidwillige sympatisanten om logement te geven aan deze mensen, en dit voor slechts een nacht. Men kan zijn naam opgeven samen met het gewenste aantal personen dat kan overnachten en deze gegevens bezorgen aan voor zitter Jozef Lejuste, Muntstraat, aan een van de leden van het bestuur of iedere voormiddag op het dienstcentrum. Het zou voor het bestuur aangenaam zijn vanaf zaterdag middag 15 september tot zondagavond 16 september de huizen bevlagd te zien. Heel Gijzegem wordt ook vriendelijk uitgenodigd aanwe zig te zijn op zaterdag 15 september om 21 uur in het recreatiecentrum (Schoorstraat) voor de verbroedering. Men wordt eveneens verzocht de mis bij te wonen die in de kerk van de parochie wordt opgedragen in aanwezig heid van de vrienden uit Membach. A.D.B. Een blik in de tentoonstelling van de vrije expressie van ziekenhuis te Lede. (Mark) Onnodig te zeggen dat «Op de purpere heide» van Armand Preud'hom- me met de grootste «schlager» was van de namiddag. Toch werd nog geprofiteerd van The Floral Dance, van Edel weiss en van Dorps kermis, gevolgd door The Footman, beide van Bultiau. De majoretten van de harmonie waren ook van de partij. Ze waren echter allen in een nieuw uniform gesto ken de grootsten droe gen een kort, grijs-bruin kostuumpje terwijl de kleineren een witte bloes op een fris roodgeruit rokje droegen. De hoofdzaak van dit optreden lag echter niet bij de mooie bewegingen van de majoretten, maar wel bij het opbeurende, het feestvierende psychiatrisch pjjnverzachtende muziek van de koninklijke har monie. Tijdens hun op treden zorgden de muzi kanten voor een periode van genieten. Elke per soonlijke zorg opzijzet tend, kon men inderdaad de ogen sluiten en mee- wiegen op de bekende deuntjes... Na dit fel gewaardeerde optreden moesten de bezoekers echter het domein niet verlaten: in het «Boerenhof», naast de keuken kon men terecht voor dans en muziek met het orkest Sonor Band en de zan geres Inge land. Overal in de tuin stonden speciale «lessenaars» ter beschikking van de be zoekers. Zij konden daar lid worden of hun lid maatschap vernieuwen, van Similes, de ver eniging die ijvert voor de verlaten patiënten en voor de noodzakelijke ontspanning voor de zieken. Menigeen ging op deze uitnodiging in en stak een bedrag van 150 (gewoon lid), 500 (steunden lid) of 1.000 frank (erelid) in de daar toe bestemde brieven bus. Wat er ook van zijn zonder ongezonde nieuwsgierigheid te to nen, kon men vorige zondag een kijkje nemen achter de muren van de Zoete Nood Gods. Het werd voor menig bezoe ker een leerrijke «les». Tenslotte willen we nog voldoen aan de vraag van een bestuurslid: hij wenst langs deze weg het gemeentebestuur te danken voor hun aanwe zigheid en tevens een ekstra dank-U te zeggen voor de ontlening van de kiosk. RDV

De Voorpost | 1979 | | pagina 15