Zesde in wereld kampioenschap Amateurs Walter Ongenae, Luc Collijn en Etienne De Wilde jagen op grof wild s w Dak Steekkaart Al fietsend door de wereld n éér meV maai Ki i 11 or a7Jan Bogaert 'Er zat meer inf Jan Bogaert (21) uit Temse heeft zaterdag jl. in het Nederlandse Valkenburg een geweldige wedstrijd gereden. Met Jan Wijnants redde hij de Belgische eer voor wat het koersverloop zelf betrof, maar wat de uitslag aangaat, is Jan de enige landgenoot die een treffelijke plaats kan voorteggen. Zesde werd hij. Midden de wereidelite der amateurs. Een ereplaats op prat op te gaan. Daarmee heeft Jan Bogaert bevestigd wat hij enkele dagen eerder ook al in de ploegentijdrit had gedemonstreerd, en wat hij eigenlijk de jongste jaren bij voortduring heeft bewezendat hij een eerste-klasse-renners is, een talent dat met recht en rede kan knipogen naar de beroepsrennerskategorle. Die zal hij volgend jaar trouwens vervoegen. Dat betekent meteen dat hij de Olympische Spelen laat links liggen. Maandagavond zochten we Jan op in zijn woning in de Potaardestraat. Jan Bogaert werd geborden te Temse op drie december 1957. Zijn vader is lasser op de Boelwerf, zijn moeder overleed in 1966. Sinds 1973 werkt Jan evenals zijn vader op de scheepswerf; hij is paswerker-draaier. Net als vorig jaar kreeg hij ook dit jaar (mei-september) verlof zonder wedde. Naar het voorbeeld van zijn broer Edward, die in 1969 wielrenner werd, vervoegde Jan de wielerpelotons in 1973. Zijn overwinningen: 1973: nieuwelingen: 3 1974: nieuwelingen: 22 1975: juniors: 25 1976: juniors: 35 1977: liefhebbers: 18 1978: liefhebbers: 10 1979: liefhebbers: 14 Jan Bogaert is 1,81 m groot en weegt 71,5 kg. Hij heeft twee supportersklubs, opgericht in 1973 en 1978. kopgroepje. Toen dat was bijgehaald, geraakte ik in een nieuw kopgroepje, met acht man. Ook wij werden ingelopen. Wijnants ver telde me dari dat hij krampen had. Daardoor wist ik dat ik op hem niet meer zou kunnen reke nen. Ik heb dan op een bepaald ogenblik alleen aan de leiding gereden. Eigenlijk zonder in het wist. Ik had alleen maar het tempo wat opge dreven. Uiteindelijk is Mount in de aanval ge gaan met Aad Wijnants en Millar. Jankiewicz is hen achternagegaan. Ik had het gezien en de marreerde op mijn beurt. Hij reed razendsnel en ik naderde hem tot op 20 m. Verder kwam ik niet. Ik werd ingelopen en onmiddellijk spurtten drie anderen weg. Ik twijfelde of ik zou mee gaan, en twijfelde te lang. Zij geraakten bij de vier koplopers (Jankie wicz was daar intussen bijgekomen), zodat ze met zeven vooropreden. Drie zouden daarvan nog loslaten en ingelopen worden door de groep. Petermann (DDR) ge raakte nog weg uit het peloton en werd vijfde. Ik zesde. Zat er meer in dan een zesde plaats? achteraf weet je 't natuurlijk altijd het best. Je kent het resultaat en vanuit die wetenschap ga je dan korrekties aan brengen. Maar ja, ik geloof inderdaad dat er meer in zat. Ik heb nooit last gehad, ben nooit in moeilijkheden ge weest en ik zat op het einde hoegenaamd niet kapot. Maar ja, je moet het geluk hebben van met de gepaste ont snapping mee te zijn. Dat tikje geluk heb ik niet gehad. Maar ik ben wel tevreden met mijn zesde plaats. Volgend jaar word je beroepsrenner. Bij Mini- flat. Dat klopt.Ik ben met een vijftal merken in onder handeling geweest: Daf, Zeepcentrale, Flandria, Eurosap en Miniflat. Het is voor deze laatste ploeg dat ik getekend heb, de ploeg van Walter en Willy Planckaert, die g, dit jaar geleid werd door Frans Verbeeck en Wil- lekens. Ik tekende het kontrakt in de loop van vorige week. Ik ben bij 0( Miniflat voor 1 jaar. Ik zal er beschermd renner zijn. Dat betekent dus dat je de Olympische Spelen links laat liggen. De Olympische Spelen zijn natuurlijk wel in teressant, maar ten te gaat dat maar om wedstrijd. Valt die dan is het goed, valt die tegen dan is een vol jaar verloren, risiko heb ik niet nemen.» Luc De kc tga Jan Bogaert werd eerste Belg op het wereldkampioenschap Amateurs te Valkenburg, (presse-sports) Gij startte 's woensdags in de 100 km ploegen tijdrit. Belgiö werd 14e. Een zware ontgooche ling? Eerlijk gezegd, ik hoopte dat België binnen de eerste vijf zou eindigen. We waren dit keer goed voorbereid. We hadden een ploegentijdrit in Bel gië gereden en één in Nederland, en hadden daarnaast nog extra ge-v traind. De techniek van het aflossen beheersten we perfekt. Op het par cours stond veel wind er er waren nogal wat stuk ken vals plat. Maar onze ploeg bleek niet sterk genoeg. Na 50 km be gonnen Bukki en Ver meulen tekenen van ver moeidheid te vertonen, zodat Van Holen en ik de last van de wedstrijd moesten dragen. Dat on ze tijd niet schitterend zou zijn konden we al na 40 km vaststellen: de Polen die twee minu ten na ons vertrokken waren staken ons toen voorbij. Dat ont moedigde. Ik had wel verwacht dat ze ons zouden bijbenen, maar niet na 40 km. Na 60 km haalden ook de Oost- Duitsers, de uiteindelijke wereldkampioenen, ons in. Al bij al was de 14e plaats niet recht even redig met de geleverde inspanningen, en zeker ook niet met de ver wachtingen. Anderzijds dient gezegd dat het Belgisch viertal dat vorig jaar deelnam een tijd realiseerde van 2u12', dat is 7 minuten minder goed dan wij. Sommigen beweren dat die 100 km ploegentijd rit op enkele dagen van het wereldkampioen schap, te zwaar is voor iemand die ook in het wereldkampioenschap start. Dat geloof ik niet. Inte gendeel. Ik vind die tijdrit de ideale voorbe reiding. Daarin kan je zien hoever je staat. Hoe was de verstand houding in de Belgische ploeg? De verstandhouding was erg goed, veel beter dan vorig jaar. De ren ners reden ook allemaal uitstekend en dat schonk vertrouwen. Het stemde optimistisch. Waren er voor de wed strijd afspraken ge maakt? 's Zaterdagsmorgens, enkele uren voor de start, werden wij door selektieheer Gallée en Ferdinand Bracke sa mengeroepen. Het wereldkampioenschap werd besproken. Er werd geen kopman aange duid; iedereen mocht dus zijn kant gaan. Er werd gezegd het koers verloop af te wachten. Naargelang van de evolu tie van de wedstrijd zouden we dan met mekaar praten. Wel werd vooraf overeengekomen dat we niet tegen mekaar zouden rijden. De af spraak was ook dat we een premie zouden krij gen van de BWB, zo een Belg wereldkampioen werd. Wat was uw ambitie? Mijn konditie was uit stekend, ik had goede hoop op een treffelijke prestatie, zonder daarom een speciale plaats in de uitslag te viseren. Ik dacht bij mezelf: het koersverloop afwachten en dan zien we wel. Hoe is het kampioen schap voor u verlopen? Ik had het parcours zwaarder verwacht. Vorig jaar (Nürburgring) was het veel lastiger met die beklimming van 3-4 km. De Bemelerberg had ze ker geen 11 stijgings procent, zoals men had beweerd. En de Cauberg was wel steil, maar hij was maar 500 m lang. Uiteindelijk maakt het parcours trouwens de wedstrijd niet, maar wél de renners. Ik reed de hele wedstrijd door voortreffelijk, hoe wel de snelheid voort durend zeer hoog lag. Op een bepaald ogenblik kwam Claes naast me rijden hij zei dat hij het zwaar vond. Daaruit kon ik afleiden dat het niet te best met hem ging. Aanvankelijk waren 17 renners weg; zij werdon bijgehaald door acht ren- anderen en toen die samen waren en er wip ten weer een 15-tal ren ners aan de leiding. Daarbij slechts twee Bel gen: Wijnants en ik. Er barstte dan een sper vuurvan demarrages los. Op een bepaald ogenblik reed Wijnants in een Niet ver uit zijn buurt, in Berlare, heeft Walter Ongenae, de grote uit blinker, het zegegebaar gemaakt. Walter was al vroeg ontsnapt en kreeg eerst gezelschap van de steeds strijdvaardige Wichelenaar Erik De Wil de. Nadien kwamen nog anderen terug. Ten slotte bleef van een toch om vangrijke kopgroep slechts een trio over: Ongenae, Peter Van Huf- fel en de Nederlander Schenk. Walter Ongenae nam geen enkel risiko: inplaats van zijn scherpe spurt te vertrouwen, de marreerde hij van zijn twee konkurrenten weg en won. In Waasmun ster was Ongenae vierde. Luc Collijn heeft na een vakantie in het zuiden weer de goede konditie mee. Terug van weg geweest haalde hij het in Oordegem. Etienne De Wilde heeft de selektieheren van de BWB een neus gezet: naar Valkenburg mocht hij niet. Hij was «stous» geweest en dat pikken de bonzen niet. De Wilde bleef dan maar in eigen land. Niet om rond de kerktoren te fietsen, maar om een formida bele ronde van Namen te rijden. Hij won twee ritten, domineerde de konkurrentie en duldde, wat de eindzege betrof, niemand in zijn spoor Johnny Van de Kerch- Etienne Van Der Helst prima in Holland Het is Etienne Van der Helst dit seizoen niet naar wens gegaan. Een beetje sukkelen met een onwillige spier. Doe dan maar je best, leef dan maar voor je beroep. In de ronde van Nederland is Van der Helst, hoe dan ook, steeds op zijn best. Vorig jaar was er een formidabele prestatie nodig van de ploeg Post om in de ultieme ploegentijdrit onze streekge noot uit de oranje leiderstrui te fietsen. Ditmaal kwam Etienne niet in aanmerking voor de zege. Hij had, op het cruciale moment, de goeie trein gemist. Op de laatste dat, naar Tilburg toe, mikte Van der Helst op een ritoverwinning. 9ei kwam er niet omdat Zoetemelk er op een drietal kilometer van de streep vandoor ging en onder het spandoek nog twee sekonden voorspron overhield op de verwoed sprintende Etienne Van der Helst, (mm) Jenny De Smet twee op twee Jenny De Smet drijft momenteel op een superkonditie. Ze wint aan de lopende band en haar jongste prestaties liegen er echt niet om. Het werd een twee op twee. In Torhout reed ze met een van de Italiaanse geselekteer- den van de andere meisjes weg en spurtte zegevierend. Zaterdag startte ze in Kapellen. Jenny, Thijs en Herréygers gingen met haar mee op avontuur. De konkurrenten hadden weinig verhaal tegne. deze drie lokomotieven waarvan Jenny toch weer de bedrijvigste was. In de spurt met drie bleek de Hamse-nog maar eens de snelste, (mm) hove heeft zijn aanpas singsperiode achter de rug: hij was in Wondel- gem tweede. Een tweede plaats werd het ook voor Marc Van Gijsegem die in Ottergem met Elie Muylaert werd voorafge gaan. Peter Van Huffel blijft een van onze beste en regelmatigste ama teurs, al is de Hamme- naar vooralsnog niet het type van de geboren winnaar. In Berlare fi nishte hij als tweede in het spoor van Walter Ongenae en in Melle werd het een derde prijs. Ook Jan Joos blijft een fraaie resultaten aan me kaar rijgen; tweede in Waasmunster en derde in Ottergem. De Aal stenaars lieten zich voor eigen publiek op de kop zitten door Robert Hendrickx. René De Breucker was er vierde. Uit Oppuurs bracht René een zesde prijs mee. Alain De Smet eindigde te Ottergem als nummer vier en in «zijn»» Aalst werd het een vijfde prijs voor Erik. Walter Blancquaert deed het voor eigen suppor ters meer dan voortref felijk: de Berlarenaar werd vijfde. Een vijfde prijs werd het ook voor Eddy Van den Abbeele in het kriterium te Knesse- lare. Gerrit De Clercq was vijfde in Erwtegem en negende te Melle. Twee keer finishte Lode Beeckman vooraan: zesde te Knesselare en zevende te Aalst. Frankie Wielandt was zevende te Kalfort-Puurs; Daniel Schollaert zevende in Oordegem, Willy De Backer, zevende in Ber lare, William Despeels achtste te Berlare, Jozef Van Eetvelde in Melle en 17de te Berlare, Chislain De CidfGW- negende te Wetteren, Luc De Bode negende te Berlare, Rudi Baeyens tiende te Aalst, Erik De Wilde elfde te Berlare en 14de te Oor degem, Luc Roels elfde Walter Ongena zwaaide in Berlare voor de zesde maal dit seizoen met de bloemtuil, (jj) te Denderbelle, Johan D'Hollander elfde in Ber lare, Etienne Steveninck twaalfde te Ottergem, Daniel Schuddinck 14de te Berlare, Dirk Van den Berg he 15de te Oorde gem, Mare Poppe 15de in Berlare, Alex Philips 16de te Berlare, Eddy De Wilde 17de te Kalfort- Puurs, en Oscar De Keyzer 18De te Berlare. Wielrennen In de provinciale kampioenschappen voor vrouwen in Maldegem-Kleit deden onze streekgenoten het meer dan voortreffelijk. Bij de kadetten finishte Patricia Van de Velde op de derde plaats, wat goed was voor de Oostvlaamse titel. Voorts arriveerde Patricia in Aalst als nummer zes. Linda De Rudder maakte van de afwezigheid van enkele sterrijdsters (weg naar het wereld kampioenschap) gebruik om in Maldegem ook al een provinciale titel binnen te rijven. Met bievoorbeeld «zilveren» Jenny De Smet aan de start zou het Wase meisje het waarschijnlijk moeilijk hebban gehaald. Maar dit resultaat zal voor haar een stimulans zijn. In Aalst reed Linda als achtste onder het spandoek. Marina Van de Velde, de oudere zus van Patricia deed het in Maldegem lang niet kwaad. Ze was er 16de. (mm) Liefhebbers Dendermonde. Maandag ging de overwinning naar Van de Perre. (c) Liefhebbers Dendermonde. Beelaerts was woensdag de sterkste. c 28 - 31-8-1979 - De Voorpost

De Voorpost | 1979 | | pagina 28