f Jenny De Smet zo blauw als rode kool maar met een zilveren plak fielrennen - junioren aar is Lieven ooman weer Wielrennen - nieuwelingen Steeds Gerrit Van Der Aa Guy De Vreese, Lieven Braeckman en ook Johan Koppen Wielrennen - beroepsrenners Patrick Lerno en Ghislain i Van Landeghem beste thuisprofs Derde algemene kampioen schappen te Onkerzele randwonde aan het linkerbeen, een souvenir van de uitlaatbuis van een rfiets, hier gekneusd, daar gewond. En nadien overal vlekken, zo blauw n rode kool. Jenny De Smet flitste In Valkenburg als nummer twee door lish. Een zuchtje later dan Petra De Bruin, de Hollandse die voor één i in een regenboogshirt op de koersflets mag. e meter voorbij de finish stonden fotografen op het wegdek. In volle eid raakte Jenny De Smet er één van, ging even uit balans, tikte toen een ite^je kiekjesmaker aan, botste tegen de arm van een derde J siasteling, ging toen overkop en lande, na een spektakulalre salto, tegen ïhterkant van een stilstaande motor. De motorfiets van een bereden iman die daar eigenlijk een beetje stond te lummelen. Jenny lag nog niet '°ri de grond en daar daagde reeds hulp op. Yvonne Reynders, de 'f - ireldkampioene en coach van de nationale vrouwenploeg, had Intussen al keiharde vuisten op de tronies van een paar onvoorzichtige omstaanders neerbeuken en snelde als een honderdmeterloopster naar Jenny, die met b'j oofd tussen de handen haar pijn en misère zat te verbijten. I ganisatie genlijk. Tegen een motor been werd een indruk- en, als die tweewieler er wekkend snelverband n en om de eind- niet stond, tegen die gewikkeld, over de won van het wereld- nadar zou Jenny De den, de blutsen en de ioenschap voor smet zijn aangebotst, builen wat pommade en en te Valkenburg als ze niet bruusk de wat halfjes gesmeerd. Al irde, is gewoon on- voorrem van haar fiets hebben alle televisiekij- tel baar. Een staal- had dichtgeknepen, zo- kers even gehuiverd bij 'jn snertorganisatie, dat ze als een volleerde die op het eerste ge- ^geklungel tot en aktrobate, doch onge- zicht vreselijke val, de Voor de nadars vvfld, overkop ging en gevolgen waren minder en tientallen men- gewond werd. erg dan gevreesd. Toen er niks te doen Aan haar prestatie hield Jenny De Smet op het en. Tenzij de het meisje uit Hamme ereschavotje stond, kon je>s hinderen en heel wat meer over dan ze niet nalaten even een len in de weg lo- lelijke vlekken: tweede danspasje uit te voeren Voorbij de streep was in die regenboog- en naar haar fans te in de keesjes na- race. En dat Impliceerde wuiven. Fans? Er waren neergezet. Veel te het veroveren van een er vele. Broer Elethère bij die streep ei- zilveren plak. Rond haar had ma en nog wat Jenny De Smet die in de spurt om de wereldtitel nipt moest onderdoen voor Petra De Bruyn. (c) andere familieleden naar Nederland gebracht. Van vrijdagavond al. In de onmiddellijke buurt van de Cauberg werd ge kampeerd. Onder een plassende regen werd de tent opgetimmerd. Koud en nat was het daar. Niet ver er vandaan stond een cafeetje. Daar kon je je een beetje opwarmen een ouwe klare. Maar toen het effekt van dat drankje uitgewerkt was, werd het bibberen en beven. Tot 's morgens. Maar dat hadden ze er voor over. Jenny kreeg nog meer morele assis- ren Cooman laat zich nooit pramen om te De Schellebellenaar wordt daar niet ids voor beloond, doch ditmaal mikte hij in tos. Lieven was in Evergem-Belsele samen vijf andere durvers ontsnapte, doch later imen nog zes anderen mee vooraan. Het [d dus spurten voor de zege. Lieven haalde al moest hij met felle tegenstand jkenen Heymans maakte in Denderbelle een beurt; hij was er tweede. Een tweede s graaide ook Luk Lemmens mee. Dat was iet Brabantse Jette. Johnny De Dobbelaer tweede in Sint Blasius-Boekel en Gino wereys fietste zich twee maal In de kijker: >de te Geraardsbergen en achtste in Brakel. ook weer prima vanwege Daniöl Jans derde in Wambeek en zevende te ïem. Frans Van Nuffel spurtte te Kalken een derde prijs en was zesde te derbelle. Voor Erik Wuytack werd het een Ie plaats in Verrebroek en een zevende te Kalken. ick Van Hul kun je niet wegdenken uit de met de puike resultaten: vijfde te derbelle en negende in Waasmunster, an Saey was in Waasmunster zesde en Dirk Moeseke veroverde daar de zevende prijs, e prijzen ook voor Marc Van Bastelaere: Ie in Woubrechtegem en achtste In sius-Boekel. Alain Koppen koerste in endree en werd daar zesde. Voorts terden we een zevende plaats voor Kris Van Neucker in Denderbelle, Luc Van Puyvelde in Waasmunster achtste en tiende in Gilbert Van der Meersche achtste in ierbelle, Jimmy Cornells achtste in •dsbergen en tiende te Denderbelle, Peter 'uyse achtste in Verrebroek, Luc Van Geyt de in Ninove, Frankie Spaerkeer negende tnderbelle, Frankie Van Wetter negende in roek. Voorts eindigden heel wat streek- n bij de eerste vijftien, (mm) Niet zo onverklaarbaar: steeds komen de namen van dezelfde nieuwelin gen naar voren. De man in superkonditie is onge twijfeld Gerrit Van de Aa. Waar die jongen start, mogen de anderen ge woonlijk voor de tweede prijs strijd leveren. Dat hij het een beetje overal waar maakt en niet al leen in eigen gewest de skepter zwaait, toonde hij afgelopen weekend nog maar eens. Zowel in het Brabantse Meise als in het Wase Stekene zette hij de konkurrenten voor schut. Johan Kopen dook ook weer op. In Maria Aalter werd het een klinkende zege, in Stekene was hij vierde en in de Klinge tiende. Lieven Braeckman, ook een piepjonge kracht, koerste in Asbeek en won. Er steekt pit in deze Aalstenaar die we vol gend jaar in een nog sterkere rol verwachten. Guy De Vreese is het type van de winnaar. Bij de nieuwelingen althans, want het is steeds af wachten wat het bij een jongere wordt als hij naar de junioren moet. Intussen wekt deze Erembodegemnaar goede hoop bij zijn sup porters. In Maria Ouden- hove was Guy mee toen voor halfweg vier durvers op de vlucht sloegen. De tegenstanders werden meer dan twee minuten Stekene. Gerry Van der Aa liet zijn 19* overwinning noteren, (dw) teruggeslagen. Toen het op spurten aankwam kon niemand met de Erem bodegemnaar wedijve ren. In Asbeek was hij derde. Nog meer jonge ren- nertjes hebben zich on derscheiden Ronny Westelinck was in Ouwe- gem tweede en zesde in Maira-Oudenhove. Voor Dirk Toch werd het een tweede prijs in Maria Aalter. Peter Van den Broecke was tweede in het Westvlaamse Hert- berge en achtste in Ot- tergem. Karei De Ben reed in Stekene naar een derde plaats en Alex Polfliet was derde in Maria-Oudenhove. Stef Van Leeuwen was zowel in Asbeel als De Klinge vierde. Voor Gaston Pieters noteerden we een vierde plaats te Laarne en in Stekene was Rudi Haentjes vijfde. Wim De Smet, de jongere broer van Jenny, was zesde in Stekene. Ferdi Dierickx, zesde in Meise en ze vende te Steenhuffel, Nico Leus achtste in Maria Oudenhove en Danny Janssens, tiende te Voorde lieten zich evenmin in de doekjes doen. jtÊt |j|Ppg§|5p- Wartagnie (/talié) was de sterkste bij de vrouwen. Zij "arie-Therese Naessens en Bruna Caneelli (Italië). Momenteel zijn Patrick Lerno en Ghislain Van Landegem onze beste thuisprofs. Vooral de Berlarenaar laat zich gel den in de kermiskoersen. Een nieuwe zege werd het niet, maar zijn uitsla gen spreken boekdelen: derde in Eeklo, vierde te Mere en zesde in Haal- tert. Voor Ghislain Van Landegem werd het in Ruiselede een derde prijs, in Wervik was hij vijfdeen in Mere 19de. Frank Arijs deed het meer dan behoorlijk In Mere waar hij als zeven de eindigde. Johny De Nul was te waaltert in de goede ont snapping betrokken: hij finishte als nummer vijf in pakte in Eekio een paar zijgaaien mee. Ind datzelfde Eeklo ontpopte aanvaller De Nul zich samen met Ronny De Witte tot een premie jager van formaat: ge durende 13 ronden draaf de het duo voor de bende uit en pakte heelwat centen mee. Frankie De Gendt kan ook watdeze door Peter Post fel gewaardeerde helper was in Haaltert negende en 19de te Eeklo. Twee «dikke prijzen» ook voor Richard Buckacki In Eeklo was hij eens zesde en een ander keer negende. Oscar Dierickx zegde het met een ne gende prijs in Ruiselede en Rik Caethoven pakte drie zijgaaien mee: tien de in Ruiselede, 13de in Eeklos en 30ste te Haal tert. Lucien Van Impe, op de kriteriumtoer, Wilfried Wesemael, Etienne Van der Snickt, Albert Van Vlierberghe, Ronan Onghena, Johnny Van der Vreken, Ronny De Vijver, Frans Van Vlier berghe, Ronny De Witte, Etienne De Beule en Mare Dierickx reden ook hun prijzen of prijskes. (mm) tentie: ze werkt in Brus sel bij de postdiensten, en tien van haar kol lega's fietsten naar Val- Tweede keer kenburg om haar aan te moedigen. Doch ten slotte moest ze het toch zélf doen. En ze dééd het. medaille bleef toch in Holland. Demarrages Jenny De Smet was niet de enige Belgische die zich zaterdagvoormiddag toonde. Zij koos echter het goeie moment om haar slag te slaan. Ze sprong de forse Petra De Bruin achterna toen reeds drie vierde van de race gereden was. Twee keer poogde ze nadien het meisje in de oranje trui van zich af te schud den. Maar stoere Petra was niet los te gooien. Dus moest er gespurt worden. Jenny De Smet moet het van een lange, afmattende krachtsprint hebben. Ze heeft kracht genoeg in haar benen om een grote molen rond te draaien. De Bruin draah de kleiner. Dat was de winst van de Hollandse. Het duo begon vrij laat aan de «rush» naar de streep. Punch had Jenny genoeg. Maar haar mo len kwam niet snel ge noeg op gang. Petra De Bruin ging dus op een zege af. Maar ze blun derde. Aan de eerste van de twee finishstrepen (waar was dat goed vopr?) richtte ze zich op en liet zich armen- zwaaiend.uitbollen. Jen ny De Smet die zich geklopt wist, reageerde net één sekonde te laat. Ze realiseerde zich slechts in extremis dat ze De Bruin nog voorbij kon op de «goeie streep» Ze trok zich weer op gang, kwam naast haar rivale en tenslotte moest nog naar de fotofinisch worden gekeken om te zien wie nu eigenlijk de nummer één van dit kampioenschap was. Het bleek een kwestie van weinige centimeter- tjes. Maar de gouden Het is de tweede keer dat Jenny De Smet voor een wereldkampioenschap werd aangewezen. Vorig jaar in Duitsland liep ze met het «pak» binnen. Toen won Beate Habetz. Jenny was 17de. Maar toen had ze veel dichter kunnen eindigeninvolle spurt sloegen toen naast haar enkele meisjes te gen het asfalt, zodat het voor de Hamse veeleer afremmen en ontwijken werd dan voluit sprinten. Nu werd het bijna ene schot in de roos. Twaalf keer maakte ze reeds het zegegebaar. Die dertien de keer kon er net niet bij. En in Hamme? Zater dagmiddag hebben velen het met een boterham metje of een inderhaast belegd broodje moeten doen: geen tien tele visietoestellen bleven dicht, ledereen zat met de neus op het scherm. Cesar Boodts, een fan door dik en dun leefde zo intens met de strijd mee, dat hij op zijn knieén rondkroop in de woon kamer in de zoete hoop dat zijn gebed zou wor den verhoord en Jenny de Nederlandse in de vernieling zou spurten. Cesars devoot gebaar heeft evenwel niet mo gen baten. Maar met die tweede plaats waren de Hammenaars, en vooral de supporters uit Moer- zeke, zeer gelukkig. Na de middag bleek Hamme plots een of andere feestdag te vieren. Overal werden de vlaggen en de wimpels buitengestoken. En de begankenis naar de stille wijk waar het gezin De Smet woont, begon. Bloemen, gelukwens- telegrammen, cadeautjes. Voor het televisietoestel werd een levensgrote kleurenfoto van Jenny gezet en er- rond werden miniflora- liën gebouwd. Het sport- komitee van de Broek kant liet bloemen bren gen en uit naam van de sportraad deed Eduard De Pillecijn hetzelfde. Jan De Smet, Jenny's jongere broer: «Het schijnt dat zelfs de bur gemeester en de pastoor kwamen aanbellen, doch jammer genoeg was op dat moment niemand thuis om ze te ont vangen. In elk geval moet de pastoor de prestatie van Jenny naar waarde schattentoen ik zondagmorgen in de kerk zat, stapte hij me voor bij, knipoogde eens in mijn richting en stak zijn duim naar omhoog. Die man duimt dus ook al voor mijn zus. Ik wist nie dat ze zoveel supporters heeft.» Blijven Het duurde zaterdag wel een poosje vooraleer ma en broer De Smet door de massa konden om Jenny te feliciteren. Doch ze vonden elkaar dan toch: «Ga je mee naar huis?» «Bijlange niet, ik moet volgende week nog op de piste rijden. Ik blijf hier.» En of ze die zilveren me daille mee naar Hamme mochten nemen? Ook al niet. «Die breng ik over enkele dagen wel mee.» Blauwe plekken of geen, stramme spieren of niet Jenny De Smet maakte geen smoesjes om niet naar het wereldkam pioenschap achtervol ging te moeten. Ze houdt van de fiets. Wielrennen is haar leven. Ook al kan ze er geen frank mee verdienen. Binnenkort is haar koersvakantie uit. En trekt ze weer naar Brussel. Om vijf uur opslaan, 's Namiddags thuiskomen en gaan trainen. Misschien krijgt ze binnenkort een job dichter bij de deur. Dan kan ze meer tijd spen deren aan de racefiets. Mare MARCEL De derde titelrennen sedert het bestaan van de «Vlaamse Wielerbond» kondigen zich bijzonder boeiend aan, niet enkel omwille van de puike bezetting - in het wereldje van de veteranen is iedereen akkoord dat in de V.W.B. enkel de besten meekunnen, wat o.m. ook wordt bewezen door overwinningen van V.W.B.-renners in befaamde buitenlandse proeven als de Europese kampioenschap pen in Tyrol en in de Ronde van het Groot Hertogdam - maar ook wegens de enorm lastige omloop, waar per ronde een klim van zowat 1500 m. wordt voorgeschoteld. Vermits drie afzonderlijke wedstrijden worden gehouden, is een verplaatsing naar het «Giesbergse» alleszins de moeite waard! Technishe en andere gegevens Kategorie C: 10.30 uur - 41 km - 7 ronden. Favorieten: de Europese kampioenen J. Boeykens (Idegem) en L. Nackaerts (Boortmeerbeek), met als outsiders: Coeck, Huysmans Van Capellen en René Mertens. Aantal ingeschreven renners: 41 Kategorie B: 13.30 uur - 71 km - 12 ronden. Superkandidaten: uittredend kampioen J. Carpentier (Arendonk), A. Moons (Edegem), R. Coppens, J. Adriaenssens, F. Van Looveren, W. Butzen, J. Caethoven, J. Verresen, P. Marchand. Aantal ingeschrevenen: 66 Kategorie A15.30 uur - 93 km -16 ronden - met als voornaamste kanshebbers: Straetmans, Moens, De Leener, Michiels A en G., Van Miert, Jacobs, W. De Clerdq. 75 kandidaten. Dus méér dan 150 renners aan de slag! De mannen uit de Bovenstraat van café «Sportwereld» lieten niets onverlet om samen met het Geraardsbergse stadsbestuur alles «af» te maken op 2 september. Rendez-vous op die dag voor alle liefhebbers van zuivere wielersport!

De Voorpost | 1979 | | pagina 29