PERSONEELSFORMATIE DE POLITIE GOEDGEKEURD Een doodsprentje bij de andere... MENWERKING VAN RIVE-INITIATIEF EN STADSBESTUUR adskernvernieuwing te Aalst Aan 220 km per uur Ha 'aak verder den getroki en het hospit; «.(E'ikl De voorpost - 31-8-1979 - 3 ^ijn in het Aalsters begijnhof gesloopt werd, besefte zonjg inwoner van de stad op pijnlijke wijze, hoe nauw laf verbonden was met het verleden, ook voor het Oud-Gasthuis (1242) lag de slopers eer klaar! Z(J)der impuls van de Vereniging Voor Aalsters Kul- rschoon (V.V.A.K.), gesticht in 1952, vatte het lenjdsbestuur de konservatie- en restauratiewerken in 1959. Bij de inhuldiging was de verrassing ot: het bleek een uniek voorbeeld van gewestelijke 'Set (sbouwkunst! raadszitting van 21 decem ber 1977. Deze premie zou voortaan 20.000 frank 80.000 frank bedragen. Op 30 september 1978 hadden zeven kandidaten een aanvraag gericht aan het schepenkollege. Een ju ry, samengesteld uit de Schepen van Openbare Werken, de architekt- bestuurder van de stede lijke Akademie voor Schone Kunsten en de bestuursle den van de V.V.A.K. beslis te, na een degelijke bespre king en met algemene in stemming, de prijzen toe te kennen aan: de heer Johan Dierick, Rozemarijnstraat 7, voor de restauratie van zijn woning in de oorspronkelijke stijl (40.000 frank). het St. Jozefkollege, Deze prijzen werden plech tig overhandigd door de Schepen van Leefmilieu tij dens de algemene vergade ring van de V.V.A.K., ge houden op 10 december 1978 in de feestzaal van het stadhuis. DOOR VRUCHTBARE SAMENWERKING VAN PRIVE-INITIATIEF EN STADSBESTUUR ZULLEN DE INWONERS VAN GROOT-AALST WORDEN AANGEZET OM HUN BOUWKUNDIG ERFGOED IN EER TE HOUDEN! De uitreiking van de aan moedigingsprijs 1979 zal plaats hebben op zondag 16 december te 15 uur in de feestzaal van het stadhuis. Kandidaten richten hun aanvraag vóór 30 septem ber 1979 aan het kollege 5t t van de gevel toen het werd aangekocht in ..„.„„„mm Verguld en gekleurd wapenschild n uari 1 a/B. .urende het monumen- aanmoediging in 1976 de Pontstraat 7, voor de res- tr kreeg de oudste ge- som van 20.000 frank voor tauratie van het wapen- in het Jezuïtenkollege de restauratie van een huis schild van het Land van en de aanpalende in de Kerkstraat (gevel en Aalst met dragende gevel, lats (1729) een dege- binnenhuis). kunstwerk van bijzonder pknapbeurt, een zeer Door onderhandeling van "listorisch belang (40.000 privé-initiatief de V.V.A.K. met het stads- oe o.m. het stadstor bestuur werd een jaarlijkse de heer Pieter De Cos- :en steentje bijdroeg. «AANMOEDIGINGSPREMIEter- Priester Daensplein 6, nde de persoonlijke VOOR RESTAURATIE- ^/oor restauratie en aanpas- verder te stimuleren ARCHITEKTUUR» inge- sin9 van een woonhuis de V.V.A.K. als steld en aanvaard in de (20.000 frank). van Schepen voor hit Personeel Antoon Blommaert regelmatig op kritiek onthaald. Uit interpellaties een regelmaat van een klok door de CVP-oppozitie in worden blijkt overduidelijk dat er wat misloopt met het huidig personeelsbeleid. Ook dat enkele tijd geleden in dit weekblad verscheen politieke benoemingen op het stadhuis bewees zwart dat, ondanks alle goede intentieverklaringen, de ge- politiek van Schepen Blommaert nog dikwijls een la- naar behoren te vervullen. Vandaar de stappen die onder nomen werden om het politie korps uit te breiden. Deze in spanningen zijn niet tevergeefs geweest vermits reeds op 23 mei jl. de nieuwe personeels formatie van de politie bij Ko- dient eerlijkheids dat er sinds ook heel wat rezultaten geboekt Zo beschikt de stad een nieuw perso neelskader, dat reeds bij Ko ninklijk Besluit werd goedge keurd. Dit betekent dat het stadsbestuur de medewerking bekomt van 205 administratie ven, 43 technische medewer- een paar jaar brandde de kapel van het hospitaal Waren er geen slachtoffers, dan was de schade Zware regenval is er de oorzaak van dat het is vergrooL Kortelings zal men met de gaan. De muren mogen echter niet omver getrokken gezien de kelderverdieping het hart hospitaal is: centrale verwarming, stokplaats, kers, 364 werklieden en 15 medewerkers van de irzorgings- en bijstanddiens- in. "evens werd voor het perso neel de overname van het geldelijk statuut van de stad Gent bewerkstelligd, wat heel wat financiële voordelen met ninklijk Besluit werd goedge- zich bracht. keur"d- Sinds 1 januari 1979 is de stad Dit Koninklijk Besluit verscheen Aalst ook aangesloten bij de 'n het Staatsblad van 25 juli gemeenschappelijke sociale 1979 dienst te Brussel, Ook de Meteen wordt het sein op groen nieuwe aanwervings- en be- 9ezet om over te gaan tot de vorderingsvoorwaarden wer- aanwerving van een groot aan- den vastgesteld, maar uit de *a' bijkomende politieagenten, praktijk weet men dat deze Aldus zal echter ook de argu- «voorwaarden» alleszins zeer mentatie vervallen waarachter breed genomen werden. het huidig stadsbestuur, met in Het spreekt voor zichzelf dat er de eerste plaats Burgemeester ook heel wat energie op het de- D'Haeseleer, zich verschool partement van het Personeel om een aantal kritieken op het besteed werd aan de tewerk- gebrek aan toezicht op de stelling van 350 tewerkgestelde openbare orde en de rust te werklozen en 159 Spitaelsers. weerleggen. Op 28 maart 1979 besliste de Het wachten is nu enkel nog op gemeenteraad ook de nieuwe de examens en de aanwervin- personeelsformatie van de poli- 9an van de door de minister van tie vast te stellen. Ingevolge de Binnenlandse Zaken toege- fuzies van gemeenten volstond stane personeelsuitbreiding van het politie-effektief immers niet de Aalsterse politie, meer om alle belangrijke taken VEHE Zo zag het schild van Geraardsbergen er uit voor de restauratie in 1978 van het Land van Aalst (1780) van Burgemeester en Schepenen, Grote Markt 3, Aalst. Dit schrijven zal o.m. de lig ging van het gebouw ver melden en een korte om schrijving van de restaura tie. Een foto minstens 18 x 24 cm zal de aanvraag vergezellen. V.V.A.K. Een foto na de restauratie. Een andere realisatie in het Rosemarijnstraatje. DEIR DA'K dor verleide weik per malheir lanst den Boelvaar most zèn, zag ek dor op den hoek van de Sinzjobstroot en de Kappesienen nen troep banien stoon en 'k peisde azoei: nondedzjie, dad es toch vroeg da ze beginnen meh rond te goon vér Droykeiningen... Mor da woren gien echte verklidje zee, da worden echte vrémde van op 'n ander, die door stonten te wachten nor 'k weit ni wa, mor die dor iveranst in de gebieren woeinen in die klein hooizekes, gelèk as g' er ni veil nimmer 'n hedj in Olsjt. Want in den toyd hodje in elke gebirte ne kotei die ze «de klein hooizekes» noemdegen. Da was lanst 't Kèrrebroek, lanst de Pooitepit, lanst 't Schaabroek, lanst 't Fort, lanst de Robei, allei, 'n bet jen lanst oeveraal, want oeveraal woren der «klein hooizekes»... Naa 'n zèn der zuveil nimie'r, mor op 't Zinsjob, zèn der nog! En door oekeren die vrémde banien. En 't woren die vrémde die 'k dor op 't hoeksken zag stoon. Mor ja, gelèk as dedie oongetooifeld woren, echt woor, 't was pesies iet vér meh ooit te goo vér Droykeiningen! Doe meh na doeid ver ajjer te zeggen of dat da Sponjoors woren of Alsjerjeins of Marokonen, of wa weit-ek-nog, 'k weit het ni. Mor 't woren toch vrémde van op 'n ander... 'k Zal ni zeggen da die mensje gie recht 'n hemmen van hier te woeinen zee, want z' hemmen heer mier loten binnekomen, mor as g' a hoeiren ne kier opstékt lalier en ladoor, tèn hoeirde toch 't ien en 't ander... En door wil't ek naa ne kier rèzzekes oever hemmen. En da ze meh na ni versloyten vér 't gein da 'k nie 'n ben hein, want door 'n kaan ek ni teigen en tèn wèr ek dwees. En mén vraa ziet da 'k ne viezen ben as ek dwees wèr... Mor... lodj ons ne kier beginnen van in 't begin; hier banons woendjegen ni anders as volk van banons. En as ek ik klein was en de Bojeimers woren in 't stad, tèn wird er van hoois tot hoois voesjgezeid: past op hein, de Bojeimers kommen op... en allemaan holdjegen de kinjeren binnen, de deiren wirten op slot gedoon en de winkelkes lieten heer voleis af... Want in de loeip van honderden joren hemmen de mensjen van Olsjt geleird da 't er van vrémde van op 'n ander ni veil goed te verwachten was... Hoe zol 't anders kommen dat er in 't echt Olsjters zuveil vrémde woerden zitten, die na iene kier 't schoein en 't écht dor van ooitmapken... Dor zitj Frans in, en Sponsj, en Dosjen Ingels en zelfs Fries... mor vér dad ooit te vissen da lote me liever oever on sjarels die ni anders te doen 'n hemmen gelèk as... ja, 'k zal mor zwoygen want ondertissen zèn ze allicht al Minister geworren... Mor vér verom te kommen op aal die vrémde'k geloeif ierlèk da 't er door wel nen dansjei in zitj zee! Allei, ge pakt a gazet op en wa leisd 'eh: weiral zoeiveil en zoeiveil oevervallen op kleerlichten dag in Brissel... en van ting-neigen zèn 't van die vrémde die 't geflikt hemmen. Zojje der tèn van verschiet'n dat de mensjen ageer kood werren op die kastaars? Tot zelfs op Brisselfoeir krijoel'het van de dieven... en allemol van die vreemde looizen... En wa gebeirt' er? De mensjen begingen aal die vrémdelingen oever dezélde kam te scheren. Ja, vanoyges, 'k weit het. 't Er zeilen d'er ander zèn die zegggenwajjer hemmen die vrémde nor hiet g'holdj omda de Belzjen 't vooil weirk nimmer n' waan doeng... gel'k as in de koelpitten en wa weit ek... Mor in Brissel en hier banons 'n zèn der toch zeikes gin koelpitten... Mor toch zitte z'hier! En ze bleiven hier... en ze 'n steiken ni veil ooit da deigt! Letj op hein'k zeg ni da z' allemool azoei zèn, mor ja, azoei goot dat hein, de goei moet 'n meh de slechte bekoiepen... Lénkors hemmen d'or attoyd geweist, oeik banons, mor dedie wirten rap in de bak gestoeken. Mor naa... naa zèn der veil mier lenkors... en 't wiljtj likken, viel vrémde lenkors. Door moed iet on gedoon wèrren. Of wijje missching da 't er nog nen twieden Hitier komt die ne Reigstag in brand stékt vér 'n ekskiezje te vinnen... Of vindje goy da normooi dat aal die vrémde hier kommen 'n terreur ooitoefenen... kinjergeldj opstroyken en op den dop leven? Hemmen wajjer hier nog gin doppers genoeg? Zé: most het moyn doensj zèn heinvér die vrémde, hejje gie weirk, awei, bleifd hier en mokt dagge ajjer ken oonpassen. Hejje gie weirk, awéi goo verom van woor dagge gekomme zét. Spoyteg genoeg hemme hier al bézzesnoyrs genoes! En as ons ministers da naa nog ni 'n zing, tèn meigez'heer verwachten on d' opkomst an ienen die der meh de grovven beste zal deirgoon... 'k hém azoei nog ienen gekost en hè hoeidjegen oeik. DOLF Ten jare negentien honderd negenenzeventig de 31° der Juliemaand, overleed te Aalst MEERMANS Jozef, Ere-adjudant der Brandweer te Aalst, en lid der Ere wacht er van. Van Vriend en Kollega Jo zef kan er gezegd worden dat hij behoort tot een fami lie, wiens familienaam in de geschiedenis der Vrijwillige brandweer te Aalst, sedert de stichting ervan, onafge broken is voorgekomen. Het was dan ook niet te verwonderen dat hij in 1932, pas achttien jaar oud, toe trad tot de vrijwillige brand weer van Aalst, waar hij wij len zijn vader Achiel ging vervoegen. Als een vakkundig meka- nieker was hij een welge- kome gast bij de brandweer. Waar hij zich weldra liet kennen als een vakman en een werkzame pompier. Hij genoot dan oök het ver trouwen van zijn oversten, en de vriendschap van zijn makkers pompiers. Door de jaren heen dat «Jef Meersman» bij de brand weer was, waar zich ook zijn broers, Theophiel en Lucien zouden vervoegen, heeft hij zich steeds ingezet om de nood van zijn medemensen te bestrijden, en dit niet al leen als pompier, ook als mens wist hij zich te be kommeren om het leed van minder bedeelden. Dit deed hij dan ook allemaal op be scheiden wijze, niet op de eerste rang, want daar hield hij met zijn karakter niet van. Liefst achteraan werken, en niet gezien worden, Jef trad dan toe tot de Ere wacht, en liet zich graag zien in het midden der oude pompiers. Niet lang echter want Hij werd bedlegerig, en kon zich niet meer ver plaatsen om midden der oude vrienden te zijn. Hij overleed dan ook op 31.7.1979, om Zijn vader, en grootouders te gaan ver voegen. Jef, Vriend en Kol lega, rust zacht, we zullen U nog lang gedenken als een van de «Onzen». Augustus - L.46. - (G.V.d.B.) Hier zijn ze dan, de splinternieuwe stalen rossen van onze stedelijke politie. Het wordt dus oppassen geblazen voor de snorrende jeugd en de zwartjekkers. Deze «machientjes» doen zo maar eventjes 220 km per uur. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3