Lokeren bijt spits af met winst in Astridpark! Nationale voetbalkompetitie Nationale voetbalkompetitie URBAIN HAESAERT, DE MAN «UIT» DE SCHADUW R.S.C. Anderlecht - S.C. Lokeren 1-2 rts hricout Maurice De Schrijver 'Speciaal gemotiveerd voor deze wedstrijd' René Veheyen 'Wij lopen niet hoog op met deze overwinning' Trainers, ex-trainers en wat ze kwijt wilden Urbain Haesaerts 'Kollektief sterke prestatie gaf doorslag' Josef Vacenovsky 'Puike prestatie van jonge elementen' Urbain Braems 'Echte Anderlecht was hier niet te zien' 40 - 31-8-1979 - De Voorpost jgELHlM Sporting Lokeren en Anderlecht mochten dinsdagavond in het Astridpark de spits afbijten van het Belgische voetbalseizoen, meteen een konfrontatie die als topper al behoorlijk de voetbalsupporters op de been bracht. Het was voor de ploeg van trainer Haesaerts voorlopig afwachten wat deze eerste echte kompetitematch voor de nieuwste winnaar van de Beker van Vlaanderen in petto hield, want tegen het vrQ bescheiden Lommei werd in de 32ste finale van de Belgische Beker toch niet zo denderend gepresteerd. Lokeren had echter de wetenschap dat men by Anderlecht zonder Rensenbrinck en Coeck - om enkel deze titularissen te vernoemen - toch wel met enige problemen zat. In het eigen huishonden moest men rekenen op de plankvastheid van Maurice De Schrijver in het centrum van de verdediging want ook Johnny Velkeneers was voorlopig buiten strtyd. Ook de jonge Verbruggen werd al dadelijk gekonfronteerd met niemand minder dan Swat Van Der Eist. Achteraf echter zou blijken dat beide pionnen zich voortreffelijk van hun taak wisten te kwijten in een sluitend Lokers elftal. Vroege strafschop Anderlecht trachtte van bij de aanvang veldoverwicht af te dwingen zonder echter gevaarlijk te zijn. Op een vrijschop van Verheyen krijgt Larsen onverwacht de bal achter zich om voor het eerste Lokerse gevaar te zorgen. Even later ontmaakt de Deen zich van Gille Van Binst en wordt dan door Haan in de strafschopzone neergelegd. Peeters wijst ge- dicideerd naar de penalty stip, de traptechniek van met een zwak schot in het zijnet tot gevolg, tot dan toe de beste kans voor de thuisploeg. Ondertussen steekt echter Lokeren be hoorlijk de neus aan het venster met nummertjes van ondermeer het duo Lu- banski-Larsen die zelfs spontaan applaus ontlokken bij het Anderlechtse tribu- nepubliek... Maurice De Schrijver is op zijn laatste plaats gewoon puik in al zijn tussenkomsten. Lokeren speelt duidelijk met inzet, aan te tekenen! Anderlecht trekt nu resoluut ten strijde op zoek naar de gelijkmaker maar doet dat zo krampach tig en ongeordend dat zelfs een Arie Haan zich een paar keer laat verleiden tot voor zetten in het niemandsland. Bett trapt op de 75ste minuut Electeur bijna naar bed maar de zoveelste daarop genomen vrijschop door Haan is alweer een maat voor niets. Een uitste- blikken later opnieuw weg, dribbelt een paar tegenstan ders en zet dan de bal voor naar Bett, die echter niet weet af te werken. Als hij zich even later laat vervan gen krijgt Lubanski ver diend applaus van vriend en tegenstander voor zijn uit stekende wedstrijd. Lokeren maakt zich nu klaar voor de laatste Anderlechtdruk. De Groote komt nog in voor Broos, Gudjohnsen speelt Anderlecht - Lokeren. Lubanski slalomt nog maar eens voorbij Dusbaba. (ds) voor rust belandt een hoek schop van alweer Verheyen bijna rechtstreeks in doel. Anderlecht blijft onder im puls van een uitstekend spelende Haan meester in het maneuver maar vindt geen aansluiting en penetra tie bij zijn 'spitsen'. Ook tijdens de tweede helft krij gen wij aanvankelijk een meer dominerende thuis ploeg te zien. Het komt Bij Hoogenboom echter nooit verder dan doordeweeks plukwerk. de ontlading van ingehou den spanning de zegearmen in de lucht! De Waaslanders winnen verdiend hun eerste uitwedstrijd van de nieuwe kompetitie op Anderlecht. Ben Coignau Aantal toeschouwers: 25.000 Scheidsrechter: de heer Pee ters Doelpunten: 8' Lubanski 0-1 (strafschop); 29' Nielsen 1-1 (strafschop), 70' Larsen 1-2. Sporting Anderlecht: Koncil lia, Van Binst, Broos (86' Groote), Jaspers, Dusbabaj Ceuppens, Haan, Vercautel ren, Van Der Eist, Bouvj (60' Electeur) Sporting Lokeren: Hooger boom, Somers, Dalving, Schrijver, Verbruggen, DarL. denne, Verheyen, Bettj Mommens, Lubanski (8! Gudjohnsen), Larsen. Gele kaarten: 14' Verbrug| gen; 30' Verheyen Anderlecht - Lokeren. Lubanski gaf meermaals staaltjes van zijn sprankelende klasse. Hier heeft hij Van Binst omspeeld om voor Jaspers een ploegmaat te bereiken, (ds) kende Lubanski ontsnapt nog even mee bij Lokeren. ingekomen De Groote met dan nog maar eens aan een Anderlecht scoort dan toch een regelrechte catchgreep op dit moment konditioneel maar het doelpunt wordt belet verder te spelen. Een erg zwakke Broos, die niet terecht afgekeurd omdat de allerlaatste hoekschop be- kan beletten dat Wlodek bal, door Vercauteren vóór zorgt de Lokerse aanhang gelukkig slechts een hoek- doel getrokken, eerst achter bange harten, maar direkt schop gaat afdwingen. De de doellijn is geweest. Larsen daarna fluit Peeters af en Pool geraakt een paar ogen- wordt even later door de pas steken de Lokerse spelers in Iemand die in de kleedkamers zichtbaar in zijn nopjes was I met de overwinning tegen Anderlecht was gelegenheids sluitstuk van de verdediging Maurice De Schrijver. 'Bo vendien was ik dubbel gemotiveerd om legen dit Ander- I lechl uit te komen, dat nu onder de leiding van Urbain Braems staat,' aldus de Gijzegemnaar. 'Ik heb hier van daag trachten aan te tonen dat het misschien toch wat voorbarig was mij zo vroeg op de transferlijst te zetten. Het feit dat ik een goede wedstrijd speelde heeft zeker te maken met de enorme steun die wij kregen vanuit het middenveld: de wisselwerking was uitstekend, wij speel den met het grootste gemak op onze defensie lijn Anderlecht Imkeren. Roruty Somers kijkt toe hoe Larssen tussen Dusbaba en Nielsen in een poging onderneemt (ds) Lubanski doet de rest: Kon- cilia krijgt geen halve schijn van een kans tegen het feilloos hard en geplaatste schot van de Pool. Lokeren leidt zowaar na 8 minuten met 0-1, vroeg en onver hoopt sukses! Anderlecht schijnt aangeslagen door zijn achterstand. In een verwarde één-tweebeweging met Jaspers krijgt Haan de kans om met zijn gevreesde buitenkant van de voet Hogenboom te belagen maar zijn schot zoeft rakelings naast. Direkt daarna drib belt Dardenne zich vrij op rechts en speelt gevat Larsen aan die ei zo na voor een tweede Lokers doelpunt zorgt. Een enigszins vertwij- ?cide Koncilia brengt echter nog redding. Anderlecht replikeert en verhoogt de druk. Bij een nieuwe aanval ontmaakt Van Der Eist zich van Verbruggen, die Swat met veei mindergoede ma nieren net vóór de straf schopzone in zijn opmars stuit en daar geel voor krijgt. De daarop kort genomen vrijschop van Vercauteren •jrurdt hard door alweer Arie Haan overgenomen maar met een kwieke refleks tipt het middenveld technisch sterk en gegroepeerd de paarswitte aanvallen opvan gend. Weer strafschop Wat wij vreesden gebeurt op het half uur: bij een onbe nullige tussenkomst van Dalving op Nielsen laat slimme Benny zich zo thea traal voor dood neervallen dat hij scheidsrechter Pee ters de kans geeft om aan paarswit een penalty cadeau te doen. Nielsen mag hem zelf nemen en trapt de bal hard en laag van het ene doelijzer op het andere. (1-1) De Lokerse aanhang voelt zich bekocht... Ook scheids rechter Peeters schijnt aan vankelijk met schuldpro blemen te worstelen als even later kapitein Verheyen Nielsen stuit en deze op nieuw zeer clownesk tegen de grond gaat. Onder luid gejoel laat hij aanvankelijk doorspelen, komt dan plots op zijn beslissing terug en geeft een vrijschop tegen Lokeren en nog een gele kaart aan Verheyen wegens protest Het zou tijdens die eerste helft niet bij dat ene nummertje blijven want Preben Larsen Braems vervangt de ver dienstelijk wroetende maar ongevaarlijke kleurling Bou- vy door de alweer zeer jonge Electeur zonder veel gevol gen... roeien met de riemen die men voorlopig heeft. Lokeren blijft ongewoon slagvaardig: Larsen speelt met een ongelooflijke inzet, strijdend tegen ondermeer landgenoot Nielsen, daarbij gesteund door Lubanski, Dardenne en het aardig voetballende Lokerse mid denveld. Jaspers schiet van- op afstand een kei nipt naast de staak maar dat blijft het enige wapenfeit van de thuisploeg gedurende een hele periode. Aan de over kant zorgt Somers met een enorme afstandsloeier voor moeilijkheden bij keeper Koncilia die de bal niet onder controle krijgt. Lu banski en Mommens zijn daardoor echter zo verrast dat ze mekaar ongelukkig hinderen bij het afwerken van een unieke doelkans. Sensatie komt er dan toch als alweer Larsen, prachtig aangespeeld door Dardenne, alleen ontsnapt nadat de ganse Anderlechtdefensie De Lokerse kapitein kwam er prompt voor uit dat hij ook al vóór de wedstrijd uitwinst tegen dit Anderlecht mogelijk achtte. 'Anderlecht kwam natuurlijk gehandicapt aan de strijd, dal wisten we maar al te goedwij geloofden uiteraard in onze kansen en hebben die naar mijn mening ook waargenomen met een open en offensieve strijd. De ploeg van Braems wist zich eigenlijk geen kansen te scheppen, wij wel, dat is het verschil, maar echt, hoog van de toren blazen met deze overwinning, doen wij niet, al is het rezultaat natuurlijk voortreffelijk: niet iedereen is het gegund hier 2 punten mee te pakken.' (bc) - Lokeren. Preben Larssen was voor de Anderlecht verdediging een permanente 5eizoen) door toedoen van het goochelen hebben. Die besl verdwijnen van mijn collega s'në v'e' ™'j ywl te zwa®jj Anderlecht kwaal, (ds) Braems, de kans kreeg, heb ik Trouwens kon ik mij die ook gegrepen. Al moet ik 'even in mijn tweedeplansn wel bevestigen, dat ik in het Ik heb gedurende 4 seizo Cl verleden nooit enige ambities met Urbain Braems in voli |q koesterde in verband met het dige verstandhouding same trainen van een eerste klasser. gewerkt. Dat alles is gegroeid uit de si- Anderzijds wil ik mijn beroJ1" Op het einde van vorig seizoen gingen verscheidene clubs een krijgen, wij hebben kwaliteit 'ui! In kijkje nemen op de trainers-transfermarkt. Ook Sporting genoeg achter de hand. Alleen Lokeren gaf de leiding in handen van iemand anders... moeten wij hen op de juiste Urbain Haesaert, 38 jaar jong en trainer van Sporting Loke- plaats en ti jd weten uit te spe ren. Iemand die geliefd is door iedereen, zowel spelers als len. bevond. Dat was zelfs bij Be- opgeven. Het onderrichten,i Ie veren het geval. Ik deed een mijn hobby het voetbal - gf belangrijk deel van de scouting kon ik tot nu toe aardig comt en in hoofdzaak was mijn taak neren om jongeren, die moreel in de Mijn ambities voor komend b^tuur. Zodoende is hij voor velen een rots in de branding. Ik hcb 20 de indruk> dat je wiü^d Urbain Haesaert is een man, die benevens voetbaltraining gcdurendc het voorbije sei- h e- nog op andere vlakken bedrijvig is. Hij is technisch conduc teur en geeft les aan het Don Bosco-instituut te Hoboken. Hij doorliep de Heizelschool en werd trainer onder leiding van Bloso. Hij was 4 jaar aktief bij S.K. Beveren, waarvan 3 zoen enkele mutaties hebt ondergaan. Een man, die gedurende jaren op de ach- tergrond werkt, daagt toch seizoenen m samenwerking met halve naamgenoot Urbain niet p|otseijng op het voor- Braems. Dit duo kwam naar Lokeren en momenteel staat jan Urbain Haesaert samen met hulptrainer Jozef Vacenovsky aan de leiding van Lokerens eerste klasser. Wanneer je terugblikt op de resultaten van anderhalve maand werken, kun je dan tevreden zijn? Toen ik op het einde van vorig den, dat zij terug volwaardige taties van vorig jaar herhaa gj titularissen werden. Daarom zien, dat wil zeggen, ik wil i qq wilde ik in geen geval trainer dicht mogelijk eindigen en worden van een fanionteam. mogelijk Europees spele Het zou immoreel geweest Ten tweede wil ik zoals 01 zijn, indien ik jongens die ik reeds zei, zoveel mogelilz psychologisch geholpen had, jong talent laten aanrukke op mijn beurt zou moeten ont- Ande Hecht doel. tls «eni attente hoogettcoom ut \oor een zware lout op ten onrechte in buitenspel vx-icr in hoekschop. Ander- Dardenne. die niet bestraft gelooft en Preben eerst links echt blijft komen- vijf mum- wordt, moet een paar seeou- de uitgelopen Koncilia om- tra later k (.cuppens dra, ,kn luier Van De, Els, «ijkt on, dan tijd ju i„ 4 op ree is maar tracht dan al boeten voor ingebeeld du- het dak van het verlaten doel U' voorhang af te «erken wen tccon Verbruien l£ven hel tweede Lokerse doelpunt Vanzelfsprekend ben ik tevre den dat we de Beker van Vlaanderen wonnen, maar in dien ik eerlijk wil zijn, moet ik zeggen, dat zo'n wedstrijden- reeks niet de ideale voorberei ding is. Er moet wel rekening mee gehouden worden, dat onze deelname reeds vast stond. Een ideale voorberei ding is volgens mij, een oefen kamp van ongeveer 10 dagen, zodat spelers en trainers de ge legenheid krijgen om elkaar beter te leren kennen. En ver volgens zou ik ontmoetingen regelen met bevorderings- ploegen en eerste klasse clubs, om ten slotte te eindigen met internationale contacten. Een eerste vaststelling is, dat de jongens waar ik momenteel mee werk, een fijne groep vormen. De samenwerking verknipt opperbest. Wel be treur ik het feit, dat uit de groep van vorig jaar spelers moesten verdwijnen. In som migen onder hen gingen goede krachicn verloren, maar door omstandigheden moesten zij gaan Anderzijds hebben wij enkele jongeren die klaar slaan tun zich een titulaiisplaats in het famonclflal te veioveren. Onze jeugd m»wt een kutis De Lokerse trainer was uiteraard tevreden met hel be reikte rezultaat. De uiteindelijke winst schreef hij in gro ten dele toe aan het sterk kolleklieve presteren van het ganse elftal. 'Om aanvallend wat op te zetten moesten wij ook massaal terugplooien, om met 4 aanvallers optimaal en snel terug te kunnen komen. Een sterk gegroepeerd middenveld dat kollektief zeer goed wist af te schermen maakte dag mogelijk, zodat de binding tussen de verschil lende lijnen verzekerd bleef. Onze middenvelders zijn individueel defensief minder bij de pinken maar kunnen dat kollektief met hun voetbalkwaliteiten opvangen en wisten zo ook de verdedigingsgordel af te schermen. De 2 punten zijn alvast meegenomen, de kompetitie kon niet beter starten voor ons!' De veldtrainer van Lokeren wees naast de opvallende persoonlijke prestatie van Lubanski en Larsen op de ver diensten van de 'nieuwkomers' in de Lokerse formatie. 'Wij moeten ongetwijfeld de inzet loven van Mare Ver bruggen en James Belt, die hier vandaag hebben bewezen het in hen gestelde vertrouwen waard te zijn. Met.het oog op onze spelerskern is dat ergens toch een geruststelling. Anderlecht kan dan al gehandicapt aan de strijd begonnen zijn. ik vind dal wij er toch niet minder voor geknokt hebben, maar wees gerust, wij blijven met de twee voeten op de grond Wij wilden graag met de ex-trainer van respektievelijk Anderlecht, Beveren, Lokeren en weer Anderlecht het nog eens over zijn huidige ploeg en ex-ploeg hebben. Urbain Braems had toch gehoopt op een gelijkspel al wist hij dat naar zijn zeggen de ploeg helemaal niet reprezentatief was voor een 'sterk' Anderlecht. 'Ik wil geen goedkope verontschuldigingen zoeken voor de nederlaag'aldus de Anderlechtse coach, 'maar geef toe dat wij bezwaarlijk ongestraft Rensenbrink, Coeck, Martens en ook Rom- bouts zouden kunnen vervangen. Voeg daaraan toe dat ik noodgedwongen ook Hugo Broos al te vroeg moest laten spelen en dan kómt ge met een elftal in het veld waartegen mijns inziens Lokeren zelfs niets groots moest spelen om te winnen. Lokeren kan beslist nog beter, kan zich boven dien nog permitteren spelers als Lohman op de bank te laten. Als ik eerlijk mag zijn, die man zou ik nu maar al te goed bij ons kunnen gebruiken.' Op de vraag hoe het kwam dat Anderlecht tijdens de tweede helft technisch toch zo ontzettend zwak akleerde antwoordde Urbain in dezelfde zin: 'Geen steen werpen naar jongeren die hun best doen maar onwillekeurig (nog) niet gevat inspelen op de verschillende automatismen die nu eenmaal uit een ploegspel niet weg te denken zijn. Dat is trouwens ook de belangrijkste reden waarom wij nooit echte open kansen hebben gekregen', aldus nog Braems, 'Lokeren kreeg die wel Ben Coignau la

De Voorpost | 1979 | | pagina 40