STIJGING VAN DE WERKLOOSHEID Gaston en Leo doen organisatoren «groen» lachen... Produktie van brandglazen: een beroep voor de toekomst? MILIEUHINDER IN BAARDEGEM RES0CUB: GROOTSTE BELGISCHE KEUKENFABRIKANT Door Eendracht Groot in konsert De 30.000 8 bezoeker TABEL I WERKLOOSHEIDSGRAAD T.O.V. ARR. AALST JULI '79 TABEL II GEK0NTR0LEERDE VOLLEDIGE WERKLOZEN JULI^e— o - o i-o-- ue vuurposi Bij onze rondgang langs de diverse stands op de Aals- terse jaarbeurs hielden we stil bij de demonstratie van de produktie van brandglazen en keramiekbeeldjes welke plaats vond in de stand van de heer de Meester, eigenaar van het Kunstatelier De Meester - Schou- kens, gevestigd in de Sint-Jorisstraat te Aalst. Bij het bekijken van deze ambachtelijke bezigheid kan men zich de vraag stellen of men zich wel een bestaan kan opbouwen op basis van een dergelijke arbeidsinten sieve bezigheid en dit vooral in onze huidige tijd. Kunstatelier De Meester - Schoukens gaf een demonstratie brandglas vormen. (Hugo) De heer De Meester is sa men met zijn vrouw deze ak- tiviteit begonnen in 1972, maar wel op een zeer on gewone manier. Normaal gaat men de oprichting van een nieuwe zaak goed voorbereiden en er voor zorgen dat alle benodigde materialen van bij de aan vang aanwezig zijn. In 'dit geval echter begon men eerst met het aanvaarden van een bestelling en pas gedurende de laatste maanden bekijken moeten we vaststel len dat deze steeds verder af wijkt van deze van het Rijk en in negatieve zin. De evolutie sinds maart 1979 verloopt als volgt: AKTIEVE BEVOLKING Het Rijk Aalst Maart 7,2 9,45 April 7,1 9,42 Mei 7 9,47 Juni 6,8 9,19 Juli 7,1 9,62 Verzekerden tegen werkloosheid Het Rijk Aalst 10,9 13,14 10,7 13,10 10,06 13,16 10,02 12,77 10,6 13,37 Uit deze vergelijking leren we tevens dat ons arrondissement veel zwaarder door de werk loosheid wordt getroffen dan de rest van ons land. De huidige stijging wordt zoals gezegd vooral veroor zaakt door de bedienden, maar tevens zij het dan in min dere mate door de kleerma kers en mechaniciens. Vol gens het percentage van het to taal blijven de bedienden met 21,30% de belangrijkste groep in de werkloosheid. De kleer makers vertegenwoordigen 19.63%, de handlangers 10,84%, de spinners 7,58% en de metselaars 6,95%. De jeugdwerkloosheid be draagt 4.808 eenheden, waar van 1.840 mannen en 2.968 vrouwen. Gedurende de maand juli bedroeg het aantal gedeeltelijke werklozen 3.172 eenheden. Ten gevolge hier van gingen er 14.105 arbeids dagen verloren. Het grootste deel hiervan was voor de vrouwen met 10.085 verloren arbeidsdagen. De 920 gedeel telijk werkloze mannen verlo ren 4.020 arbeidsdagen. GDB op dat ogenblik is men dan overgegaan tot de aanschaf van de nodige middelen, waaronder de aankoop van een oven. De kennis en er varing werd opgedaan door zelfstudie omdat men een dergelijk beroep eigenlijk nergens kan aanleren. Daartoe werden ook veel kontakten gelegd in het bui tenland waar ze dan ook veel belangrijke en onont beerlijke informatie verza melden. Momenteel wordt er ge werkt voor personen ver spreid over geheel België. Onder hun afnemers bevin den zich echter eveneens officiële instellingen en ker ken, zodat er meer dan ge noeg werk voorhanden is. Eigenlijk is er op nationaal vlak zeer weinig konkurren- tie, dit om twee redenen, namelijk omdat er zeer veel werk is en ten tweede om dat er in heel België slechts een vijf-tiental van derge lijke ateliers gevestigd zijn. Er zijn bij de heer De Mees ter op het ogenblik twee personen in dienst. On danks het werk, waar dus zoals gezegd geen tekort aan is, wordt toch niet aan uitbreiding gedacht. Dit komt door de aard van het werk, het betreft namelijk steeds handwerk, het is ambachtelijk werk, waar door elk stuk op zichzelf steeds uniek is, zelfs al is het uitgebeelde onderwerp het zelfde. Het aanwezige perso neel kan wel zorgen voor de voorbereidende werk zaamheden, maar de af werking zelf moet dan toch nog steeds door de heer De Meester of zijn echtgenote gebeuren. Dit moet wel om dat het werk een steeds niet aflatende aandacht vereist en men ook op de hoogte moet zijn van «kleinighe den» die toch noodzakelijk zijn maar die men slechts weet en kent door ervaring. In de winkel in de Sint Joris- straat worden niet enkel ei gen produkties verkocht, maar er worden tevens ke ramiekbeeldjes aangebo den. Deze laatste worden ingevoerd uit Frankrijk en vervaardigd door kunste naars die de heer De Mees ter heeft leren kennen tij dens zijn verscheidene ver blijven in het buitenland. Er bestaat aldus een samen werking met «Création Aly- ne» waarvan de ateliers te Parijs gevestigd zijn, waar door de heer De Meester de alleen-invoerder is voor Be Jgië van hun produkten. O de stand tijdens de jaar beurs werd van de produk tie van deze beeldjes even eens een demonstratie ge geven. De heer De Meester merkte op dat de Sint Jorisstraat de kleinste winkelstraat vai Aalst toch vertegenwoor digd was door drie deelne mers. Teneinde meer d< aandacht te trekken op d< handelaars uit deze straa zal men voor het volgende jaar vragen of de mogelijk heid bestaat om samen éér£ grote stand te vormen. De bedoeling is om er dar demonstraties te geven var verscheidene kunstarm bachtelijke bezigheden Deze gedachte zal mis schien ook ten goede ko men aan de jaarbeurs aid geheel omdat er aldus eenJ vernieuwend element wordtj aangebracht. Tenslotte dient nog vermel<£ te worden dat de nieuw ver kozen bloemenfee eer^ brandglas overhandigc n werd met het wapenschild^' van de stad Aalst. Ditto" brandglas was natuurlijk rj van het Kunstatelier De Meester - Schoukens. G.D.B. ARBEIDSGESCHIKTHEID Normaal Gedeeltelijk Zeer beperkt M 2.416 659 622 V 5.101 T 7.517 1.468 1.290 Deze firma die in 1932 opgericht werd door de Heer Albert De Kerpel, als zelfstandige schrijnwerker in een werkplaats van ongeveer 50 vierkante meter en met enkele kleine machines, is sedert zijn oprichting uitgegroeid tot de grootste Belgische keukenfabri kant. Dus niet tot de grootste Europese keukenfabri kant zoals in de titel van ons artikel van 27 juli laatst leden ten onrechte werd vermeld. Deze groei is ver wezenlijkt door de harde Vlaamse werklust van de stichter samen met zijn echtgenote. De eigen gekreëerde vormgeving en de hoge kwali teit droegen er toe bij dat de Resocub-keukens goed op de markt lagen en vlot verkocht werden, ondanks de steeds stijgende konkurrentie Momenteel maakt Resocub deel uit van een over koepelende groep, namelijk de N V. De Kerpel en zonen, welke eveneens de firma Resco gespeciali seerd in bouwpaketten van keukens, livingmeubelen en badkamers, en de firma Dekaply welke sigaret- proofplaten vervaardigt, onder zich heeft. G.D.B. te gek dat Leo en Gaston onverrichtterzake naar huis gaan. Er zijn een heleboel mensen naar hier gekomen om hen te zien, wij vragen uw aandacht. Geef hen de kans! Zij hebben geantwoord op onze vraag of ze nog willen optreden. «Ja we doen het», uw applaus». Onze oren zouden tuiten als we het bedrag horen waar voor Gaston en Leo geko men waren, en dan zouden we nog op onze beide knietjes moeten vallen om dat ze toch nog willen optreden. Het moet inder daad storend geweest zijn dat er lawaai in de zaal was, maar ook bij de Strangers (die ook gelachen hebben) was er lawaai. En het kan ook moeilijl |d anders dan dat er in de zaalor lawaai is, als je bedenkt da r i er zomaar eventjes het dub!0 bele van het normale aanta m toeschouwers t.o.v. de kapa citeit voor deze zaal, aanwe zig was. Jj We kunnen enkel maang zeggen: «Arme, verwend iei artiesten». ni G.V.d.Be to d< Erpe Mere Aaigem Bambrugge Burst Erondegem die als groenscherm aangeplant wa ren, afstierven, maar dat de aal tot over de eigendom van de direkte buren liep. De hinder werd dermate groot dat de hulp ingeroepen werd van een aantal overheidsorga nen. Aldus kwam op 29.11.1978 een gezondheids- nspektie ter plaatse, die de klagers echter naar het stads bestuur zelf verwees Tenge volge hiervan kwam de dienst leefmilieu van de stad Aalst zelf verschillende malen ter plaatse, en op 30.3.1979 werd dan een merkwaardige brief verstuurd, ondertekend door stadssekretaris Willems en schepen voor Leefmilieu Me vrouw De Maght-Aelbrecht. waarvan wij hier de tekst inte graal publiceren: Uit het onderhoud dat onze medewerkers hadden met uw geburen van de Dorpsstraat 15, is gebleken dat enige goede wil bestaat om een einde te stellen aan de wanorde op hun hof. U wilt begrijpen dat wij deze mensen tijd hebben gegeven tot uiterlijk 31 mei 1979 om een grondige opkuis te verrichten. Wij zullen echter niet nalaten om regelmatig kontrole uit te oefenen over de uitvoering van deze opruimingswerken Van deze opruimingswerken is ter plaatse niets te merken, zo dat men zich de vraag kan stel len waarom het stadsbestuur hier niet optreedt. Het ant woord op deze vraag is echter misschien te vinden in het feit dat de eigenaar van het terrein ook Aelbrecht heet en toevallig een rechtstreeks familielid is van Mevrouw de schepen voor Leefmilieu. VEHE 1.668 Andere verplicht ingeschrevenen ALGEMEEN TOTAAL Alsof de organisatoren nog geen problemen genoeg hadden door de ware overrompeling op de laatste avond van de jaarbeurs, zorgden Gaston Bergmans en Leo Martin ook nog een beetje voor opschudding. Ze weigerden nog verder op te treden, slechts na meer dan één uur diskuteren en over en weergeloop waren ze «bereid» toch nog op de planken te gaan. Waarvan 25 jaar GEMEENTE Lede Impe Oordegem Smetlede Wanzele LEDE Bij het eerste optreden van Gaston Bergmans en Leo Martin begonnen er achter aan rechts mensen lawaai te heibel wilden zorgen. Er werd van alles gezeg achter de scene, volgens de éne waren het dronkemannen, volgens de andere boze ekspozanten die geen plaats hadden, en volgens anderen was het nog iets anders... Doch het lawaai was niet zo erg en zou wel vanzelf stilgevallen zijn, maar... Aalst Baardegem Erembodegem Gijzegem Herdersem Hofstade Meldert Moorsel Nieuwerkerken Gaston en Leo zegden: «Doe mo voesj, zoeveel te rapper zemmen wèr der vanaf» Het lawaai duurde voort en Gaston en Leo gingen van het podium naar hun kleed kamers, herkleeden zich en wouden naar huis gaan. Zelf spraken ze van «sabota ge» en andere zaken. Na een uur praten was de grap volledig. Pol Van Camp, die binnenmonds ze ker zal gevloekt hebben, kon aan het publiek mededelen (wij citeren): .«Mensen het is 1.394 39 347 60 86 137 62 120 266 De Scheepvaart, Nijverheids- en handelswacht is een naam loze vennootschap met een 72-jarige geschiedenis. Deze vriendelijke bewakers hebben zich echt verdienstelijk ge maakt tijdens de jaarbeurs. Het motto van de G.M.I.C. is terecht «dienen». Deze men sen traden steeds korrekt op, aldus vele exposanten. Met de verantwoordelijke, dhr. Willy Van Cauwenberge hadden we een kort ge sprekje. Met 19 man heeft men 925 uren bewaking uit gevoerd. Het was de tweede maal dat het stedelijk feest- komitee beroep deed op deze firma omdat het goedkoper is de G.M.I.C. in te schakelen dan met eigen personeel de expohallen te bewaken. Vol gens de verantwoordelijke is alles vrij vlot verlopen. Net voor de G.M.I.C. de bewaking voor hun rekening nam werd wel een standhouder gesabo teerd. (Erik-Roel) Traditiegetrouw geeft de symfonische kring «Door Eendracht Groot» de dag na de bloemenfeeverkiezingen een konsert in de feestzaal van het stadhuis. Onder de vele belangstellenden merkten we de nieuwe bloemenfee 1979: Rita. (Erik) Op zaterdag 25 augustus rond 19 uur werd de aertigduizendste bezoeker van de jaarbeurs verwelkomd. Het betrof de Heer en Mevrouw Van De Wiele - De Gent uit Aalst Ter herinnering werd hen een schets van het kasteel van Moorsel. van de hand van de heer Wauters overhandigd. Tevens ontvingen zij gratis ingangskaar- ten voor de overige beursdagen welke zij waarschijnlijk wel zullen gebruiken aangezien zij «vaste klanten zijn. Het was namelijk reeds de derde maal dat zij dit jaar de jaarbeurs bezochten. Nadien volgde een geleide rondgang langs de ver scheidene stands. (Erik) GDB

De Voorpost | 1979 | | pagina 8