ZILVER VOOR KRISTELIJKE GEPENSIONEERDEN Driedaagse van Levensvreugde Aalst: 31 augustus en 1, 2 september ALLE «SCHEPPERS»: VERZAMELING! VRIENDENKRING F.F.R. OP REIS De Voorpost - 31-8-1979 - 9 lelijke gepensioneerdenbond werd zondagmorgen in de trouwzaal gehuldigd. (Erik) 'ij* lelijke Bond der Gepensioneerden viert deze week haar zilveren jubileum. ren ontvangst op het stadhuis voor de bestuursleden, werd er op woensdag 29 augustus jtfcmis opgedragen in de Sint-martinuskerk. De homilie werd gehouden door LH. Bonte, 'a jonale proost der gepensioneerden. Na de H. Mis was er een receptie voor alle aanwezi- het Sint-Jozefkollege. ig, vrijdag 31 augustus wordt er aan alle leden een ontspanningsnamiddag aangeboden, imiddag gaat door in de Keizershallen. Heel wat aktiviteiten staan er op het programma Emiel Backaert het welkomstwoord uitspreken en om 15 uur houdt de nationale ondervoorzitter L Machielsen de gelegenheidstoespraak. Het zangkoor «Blijheidslied» op, evenals de zangeres Maria Teil, die dan toch na veel moeilijkheden in Aalst zal UW "in- MET VOORZITTER 'c (KAERT ■«spraak op het stadhuis enjezegd dat de gepensio- "|0 niet aan politiek doen. Is Ijlen een organisatie als het Ditlmis wel mogelijk? jjk rganisatle wordt in het ge- I aan politiek gedaan, alle e strekkingen zijn aanwe- iu kunnen zeggen dat wij sch zijn. Slechts 1 politie- Roger (C-V.P.) zit in onze klaar ik herhaal het wij zijn liek gebonden of politiek |kü! leverstandhouding met de bonden van gepensio- hier in Aalst? id. We hebben trouwens alle verschillende bonden odiging gestuurd om een ling van hun groepering te en. Alle bonden hebben ositief gereageerd, opvang voor de overgang lijllktieve bevolking naar de aaior de gepensioneerden? iemand op zijn pensioen jbjzoeken we deze mens, no- m uit tot een gesprek, laten nis maken met onze orga- Joch dikwijls is het zo dat Hegin deze mensen weiger- aan ten opzichte van een ia|ng bij de bond van de ge- ïdfserden. Deze mensen voe- nog te jong om bij al die .Bte zijn. Sommige mensen Jheel eenvoudig niet aan- dat ze o'ok oud geworden Emiel Backaert (Erik) Eind van de jaren 60 had de bond problemen... Inderdaad, op dat ogenblik waren er problemen, met als gevolg een terugloop van het aantal leden. Deze problemen waren te wijten aan het te oud worden van de voor zitter en een gedeelte van het be stuur. Als er een andere voorzitter, een «jongere» gekomen is, en het Hoe wordt het bestuur samengesteld Iedere drie jaar zijn er verkiezingen, iedereen kan zich kandidaat stellen om zo tot het bestuur verkozen te worden. Het bestuur kiest dan uit de bestuursleden een voorzitter. Dus iedereen krijgt de kans mee te besturen of voorzitter te worden. stuur in 1971. Ere-voorzitter Van den Bossche ontvangt ere-plakket van de stad Aalst foto) «rillen niet oud zijn, zeggen roepering telt meer dan «den. Zou het niet beter isere groepen te vormen, mensen met elkaar beter kt kunnen komen? ogenblik is dat het streef- het verbond: decentralise ren en St.-Jozef hebben n eigen organisatie opge- tellen samen reeds meer leden mensen zijn graag bij de lalst omdat het er goed is, misschien ook de angst eigen organisatie per paro- leginnen Destuur ook verjongde, waren die problemen verleden tijd Het was een korte teleurgang in onze grote bloei, die nu reeds vergeten is. Worden gepensioneerden die niet aangesloten zijn bij een bond uit genodigd naar de feestelijkheden om met jullie organisatie kennis te maken? Neen, jammer genoeg niet. Er is te weinig plaats. Voor het ogenblik zijn er reeds 520 inschrijvingen. Doch geïnteresseerden kunnen ons altijd opzoeken. Wel is er van iedere organisatie hier in Aalst, in verband met de gepen sioneerden een afvaardiging uitge nodigd. wen om te leren tot in.. Engelberg (eigen foto) ONTVANGST OP HET STADHUIS 1954-1979: De K.B.G. (Kostelijke Bond der Gepensioneerden) afde ling Aalst bestaat 25 jaar en viert zijn zilveren jubileum. Ter gelegenheid van deze viering nodigde het schepenkollege, met als waarnemende burgemeester Jan De Neve, het bestuur van de K.B.G. uit op de receptie die ge houden werd op zondag 26 augus tus om 10 uur in de vernieuwde trouwzaal van het stadhuis. Jan De Neve verwelkomde in naam van de burgemeester het voltallig bestuur van de K.B.G. en gaf het woord aan Edgard Hooghuys, schepen voor sociale zaken en bur gerlijke stand. In zijn speech beklemtoonde sche pen Hooghuys de mooie en edele taak van het bestuur om «behulp zaam te zijn voor de medemens». Het zich nuttig maken voor de maatschappij en de naaste, is een taak die het bestuur van de K.B.G. op de schouders genomen heeft met als doel de eenzaamheid te verdrijven door met elkaar in kon- takt te komen, via hobby-klubs, samenkomsten... Deze taak, die volledig onbezoldigd is, 25 jaar lang dragen is geen sme- kure, want «25 jaar bestaan houdt ook 25 jaar besturen in», met al de mogelijke problemen die daaruit kunnen voortvloeien. Het is daarom, volgens de schepen, een zilveren jubileum dat goud waard is. Emiel Backaert, voorzitter van de K.B.G. Aalst, dankte het schepen kollege voor deze voor hem en zijn bestuur, fijne dag. Een dag die hen nog lang zal heugen en waarop ze zo fier zijn. Want het is voor Aalst de eerste keer dat een bond voor en van gepensioneerden zijn 25-jarig jubileum kan vieren, voor de gepensioneerden speell politiek geen rol meer, kleuren zijn van geen belang, enkel het voorop gestelde doel, doorschepen Hoog huys naar voor gebracht vormt de basis. Frans Becqué, de énige overblij vende van de stichters uit 1954 en die nog de bomen op de Kapucie- nenlaan plantte, werd door de jonge voorzitter in naam van alle bestuursleden nog eens bedankt. E. Backaert mocht dan uit handen van Jan De Neve het ereplakket van de stad Aalst ontvangen. Marcel De Bisschop, «onze gepen sioneerde in het kollege» (Jan De Neve) sprak de toost uit. GESCHIEDENIS VAN «DEN BOND» Nog niet zoveel jaren geleden, was er nog geen sprake van een of an dere bond voor gepensioneerden. Eens met pensioen had men in feite geen omgang meer met andere ge pensioneerden,jn was men op zichzelf aangewezen... Daar zou echter verandering in ko men, want... In 1953, kreeg Dhr. Deannoy C. dienstoverste afdeling Pensioenen bij de Kristelijke Mutualiteiten, op dracht om te Aalst over te gaan tot het in leven roepen van de Kriste lijke Bond voor gepensioneerden. En alhoewel het steeds gevaarlijk is om namen te noemen, men vergeet zo rap iemand, willen we hier en kele namen van de pioniers aanha len.. Van Schuylenbergh Pieter (die de eerste voorzitter zou worden), Cal- lebout Frans, De Ridder Clement, Becqué Frans (momenteel ere voorzitter), Liebout, Franck, De Decker, Vinck Jozef, Ward Corne- lis, Teerlinck Leopold, Mevrouw Scheerlinck en Vinck, met nog en kele anderen en de bond was ge sticht! Men had een bestuur en weldra telde de bond meer dan honderd leden. Wijkverantwoordelijken werden aangehaald die het lidgeld, 5 fr. per maand en per lid, ontvin gen. Men kwam regelmatig bijeen om een kaartje te leggen, een reisje uit te stippelen, een koffietafel te hou den, een Paas- en Kerstfeest uit te werken, een vakantie in het tehuis Don Bosco in Spa te beleggen, en om de eenzamen uit hun eenzaam heid te halen. Het schip K.B.G. vaarde onder een gunstig gesternte. Een kenteken werd ontworpen, een vlag werd ingehaald en gewijd op een Rerum-Novarumfeest, doqrde toenmalige Bestuurder der Sociale Werken te Aalst, nu E.H, Deken De Vos, te Aalst. En de bond groeide en groeide, zo dat men dra meer dan 1.000 aan gesloten leden telde. Nog een kleine bijzonderheid, toen de leden zoveel jaren geleden op reis gingen hadden ze een eigen orkest bij zich, kwestie van zich te kunnen amuse ren. Maar ja, alles kent zijn hoogten en zijn laagten, want juist in het jaar 1969, was er een beetje een achter uitgang te bespeuren. Meerdere oudere leden waren over leden, anderen werden te oud en ja. Maar toen kwamen «jongere» ge pensioneerden, om het spel in handen te nemen en alles kwam weer in orde. En sinds 1970 is er weeral veel ver anderd. Het ledenaantal groeide steeds maar aan, zodanig dat er werd uit gezien om ook in de andere paro chies te Aalst een afdeling K.B.G. in het leven te roepen. De eerste afdeling werd gesticht op de Sint-Jozefsparochie in 1970. Een tweede werd in het leven ge roepen op de parochie Sint-Jan in 1975. Ook deze afdelingen kunnen bogen op een groot aantal leden en intense werking. En wat hebben onze leden de laat ste jaren allemaal mogen beleven, door het in het leven roepen van bepaalde aktiviteiten en diensten? Een hobby-klub, zangkoor, kaart- klub, reiskomitee, ziekenzorg, in formatiedienst, enz. en men kreeg de gelegenheid meer samen te ko men, zich verder te ontwikkelen en gezellig samen te zijn. Vergeten we niet, de jaarlijkse mei-bedevaart naar een of ander Maria-oord. De bezinningsdag op witte donderdag, het kerstfeest, het zomerfeest, de reizen, het Kar- navalfeest, waarbij steeds in tegenwoordigheid van Keizer en Prins Karnaval, wordt overgegaan tot de verkiezing van een Prins en Prinses van de derde leeftijd. Ja, men mag hier in Aalst bij de K.B.G. wel zeggen «Hoe oud ge ook zijt. doe wat met je tijd» want deze slagzin wordt hier bewaar heid. DE AKTIVITEITEN De hobby-klub, waarvan de leden regelmatig samen komen, om on der bevoegde leiding, een aange- name en leerzame namiddag door te brengen, met het ontwerpen en maken van fijne kunstwerkjes. Het zangkoor, bestaande uit een dertigtal dames en heren, die ook op bepaalde dagen samenkomen om liedjes aan te leren, teneinde op te treden tijdens de eucharistievie ring, feesten enz. Een reiskomitee, dat zich vooral bezighoudt met de uitstappen en reizen, Steeds iets nieuws, alhoe wel het niet gemakkelijk is om iets nieuws, aangenaam en nuttig uit te werken. Een kaartklub, waarbij de liefheb bers van de Belot en de Wies gele genheid krijgen, in het Groen Kruis samen te komen, om er het kam pioenschap te betwisten. Een feestkomitee, dat er voor in staat al de feesten te organiseren. AFZONDERLIJKE DIENSTEN Veel werd er in het leven geroepen om de derde leeftijd een aange name derde leeftijd te kunnen be zorgen. Diensten werden opgericht om deze mensen te helpen, daar waar er ook maar een mogelijkheid is tot helpen. Een greep uit heel wat diensten: De sociale informatiedienst, waar men allerlei inlichtingen kan beko men inzake: aansluiting op het tele foonnet, opname in een of ander rusthuis, enz. Een dienst voetverzorging, die ie dere donderdag in een andere wijk wordt gehouden Verder zijn er mensen die zich be zighouden met afvaardigingen aanwezig te zijn bij begrafenis plechtigheden, bloemen en ge schenken te overhandigen bij be paalde aangelegenheden, jubi leumvieringen, enz. Drie voorzitters op een rij: Miel Backaert (links klown en huidige voorzitter) Staf Van der Eist (voorzitter tot 2.12.76) Edgard Van den Bossche (voorzitter en ere-voorzitter tot 28 mei 1979). tï.d.B. (eigen foto) Naar jaarlijkse gewoonte richt het centrum voor Minder-Validcn, de v.z.w. Levensvreugde te Aalst, nu ook weer een driedaags feestfestijn in. Tal van aktiviteiten sieren het programma: een belotting, fietsen op rollen, wandeltochten (6-12-20-40 km) en een zangwedstrijd. De start wordt gegeven op vrijdag 31 augustus met een reuze belotting Kampioen- kaarters kunnen zich met elkaar meten. Maar ook niet-kampioenen kunnen er een kaartje leggen. Aanvang te 20 uur. Zaterdagnamiddag 1 sep tember komen de sportieve fietsers aan de beurt. Om 15 uur wordt de auto even vergeten voor een krachtme ting op rollen. Voor de heren een prima gelegenheid om hun buikje bij of zelfs weg te werken. De dames kunnen meteen tonen dat ze voor de andere sekse niet hoeven onder te doen. Om 20 uur worden we verwend door de Tiroler Blaaskapel uit Appelterre, welke het beste uit haar rijkelijk repertorium zal ten hore geven. Voor wie van geen kleintje vervaard is, is zondag 2 september een dag om te onthouden. Vanaf 9 uur tot omstreeks 15 uur kunnen de blarenlopers zich laten in schrijven voor de zesde internationale Levensvreug- detochten. De organisatie is weer in de handen van de wandelklub «Marie de Coen», die niet op een inspanning keek om de wandelsport voor iedereen aantrekkelijk te maken. Vier verschillende afstanden zijn voorzien. Voor de allerklein ste wandelaars en voor de niet zo fitte sportievelingen bestaat de mogelijkheid te kiezen voor een gezond heidskuur van 6 km. Diegenen die meer pit in de voeten hebben, kunnen op teren voor een 12 km lange wandeling. Wie zich niet laat afschrikken op een blaar min of meer, kan het wagen op de 20 km. De allersportiefsten kunnen het waarmaken op een 40 km tocht. Als herinnering ontvangen de wandelaars een flinke dosis vitamines zomaar uit de lucht opgesnoven en een brevet, gewone medaille of luksemedaille (eigen ont werp). Er zijn tevens prijzen voor zien voor groepen van meer dan 15 leden. Om 19 uur worden de pijnlijke voeten vergeten. De blaren worden weggezongen door mini-ve detten in de grote finale van de zangwedstrijd, ingericht in samenwerking met de parochiefeesten Sint-Job, waar de schiftingen plaats vonden. Inschrijven is dus niet meer mogelijk. De honger kan gestild wor den in het restaurant de zaterdag van 12.30 u. tot 13.30 u. en van 18 u. tot 20 u. De zondag van 12 u. tot 14 u. en van 18 u. tot 20 u. Voorinschrijving is noodza kelijk. Tussen de aktiviteiten door kan men nog zijn gading vinden in de «Vlaamse Ker mis» of een bezoekje bren gen aan de drinkhall. Dorstigen kunnen terecht in de bar. Voor wijnproevers is er een flesje te kraken in het wijnhuis. Lekkerbekken vinden hun weg naar het ijssalon of naar het wafel kraam. En een lekker kopje geurende koffie kan men steeds krijgen in het koffie huis. In Levensvruegde, Boter- melkstraat 201 te Aalst, valt er voor jong en oud wat te beleven van 31 augustus tot 2 september 1979. G.V.d.B. AI wie De Schepper, Deschepper, Scheppers, de Scheppere of een dergelijke familienaam draagt wordt op zaterdag 15 september wis er zeker te Wieze verwacht voor een grootse Familiebijeenkomst. De familieraad wil geen enkele naamgenoot in de kou laten staan en, zelfs al is er misschien met U geen onmiddellijke binding, U Is er zeker welkom voor een persoonlijke kennismaking tussen al deze leden van een uitgebreid stamboek. Het is ten andere niet het eerste treffen. Men is ermee reeds aan de vierde editie toe. Vorige bijeenkomsten gre pen plaats te Wachtebeke, Aalst en Diksmuide. Nu werden de Oktoberhallen van Wieze uitgekozen als verzamelplaats voor deze unieke, grootse gebeurtenis, een treffen van al wie dezelfde familienaam draagt, al dan niet in de loop der tijden, vaak door foutie ve in- of overschrijvingen, enigszins gewijzigd. Het was Peter De Schepper, geboren te Moerbeke-Waas op Zi april 1923 die het initiatief nam tot deze familiale ge beurtenis van formaat. Op 11 juli 1975 zaten dan ook ruim 1000 «De Scheppers» te Wachtebeke aan de feestta fels. In princiep allen naza ten van Jacobus (1689-1738) en Josina Van Damme (1694-1773) die hun Moer- beekse grond door de eeu wen heen trouw bleven. Ze werden echter flink aan gedikt door de rechtstreekse afstammelingen van Egidius gehuwd te Niel op 9.7.1724 met Anna Verscheuren en 't gros uit West-Vlaanderen ofte de stam van Jan geboren te Oedelem in 1578 en er overleden op 10 januari 1936. Gerugsteund door een dL namische familieraad die quasi maandelijks bijeen komt is de familie «de sceppere» in alle middens een begrip van solidariteit geworden. De familievorsers Karei uit Gistel en Willy uit Kluisbergen zijn dage lijks in het gelid om alle nakomelingen van hun il lustere voorganger Corne- lius-Duplicius de Sceppere, geboren te Nieuwpoort in 1502 en in 1554 te Antwer pen overleden, te ordenen. Zelf achterkleinzoon van Duplicius, Heer van Eke, (1410) was hij vice-kanselier van Keizer Karei V. Grote spelbreker om de 60.400 «sceppers», momen teel ondergebracht in een vijftigtal grote takken, in elkaar te passen was de periode van Napoleon. Kenmerkend voor de Schep pers is niet en al hun uitgesproken intelligentie maar tevens hun nooit ver sagend dienstbetoon niette genstaande de hoge eisen die ze zich zelf en het eigen kroost stellen. Wie vorig jaar te Diksmuide in de Boterhallen aanwezig was is zeker de beste propagandist voor deze nieuwe samenkomst te Wie ze. Het wort een écht Familie feest waar zowel jong als oud ruim aan zijn trekken komt. Het programma ziet er ruw geschetst, uit als volgt: - te 17 u.: Dankmis opge dragen door de EE.HH. De Schepper en opgeluisterd door het overbekende zang koor «Grego» uit Ruisbroek. - te 17.45 u.: Serenade door en optocht naar de Oktober hallen met de Koninklijke Harmonie «St. Cecilia» uit Ename en haar Majoretten- korps. - te 18.15 u.: Feestmaal - te 20 u.: Familiebal, Strikt privaat! De muziek wordt verzorgd door «Die Freund- schafts Blaskapelle Diks muide» o.l.v. Kapelmeester- Burgemeester Hendrik La- ridon afgewisseld met Disco- Bar «Maro Flash Back» uit Puurs. - einde voorzien rond 02.30 u. Voor inlichtingen: Familie raad «de sceppere», Prof. P. Fredricqstraat 86 te 9000 Gent. Tel 091/21.50.72. Ui terlijk vóór 10 september a.u.b. LH Op zaterdag 8 september e.k. organiseert de Vriendenkring F.F.R. een bezoek aan het Koninklijk Paleis te Brussel. Een enige gebeurtenis, want na 9 september worden geen bezoeken meer toegelaten. De bezoekers krijgen de mooiste van de 16 zalen te zien, waaronder de werkelijk indrukwekkende erevestibule. Bij voldoende belangstelling zal een Nederlandsspreken de gids beschikbaar worden gesteld! Hierover ontvangen de ingeschreven later meer details. Mocht de tijd het toelaten, dan wordt er even in Water loo gestopt, anders gaat de tocht rechtstreeks naar de wereld beroemde abdij van Maredsous. Rond 13 uur arriveren de deelnemers aan deze reis dan in het prachtig gelegen domein, midden de heerlijke bosrijke omgeving. Hier krijgt iedereen gratis: boterhammen met zeer lek kere kaas van Maredsous (of eventueel met hesp) en twee glazen Maredsous bier van 't vat. of voor de dames twee koppen koffie. Na dit oponthoud volgt men de mooie vallei van de Molignée tot Anhée en dc vallei van de Maas tot Namen. Op de Citadel is er gelegen heid om eventueel een afda ling te doen met de téléféri- que om het prachtige pano rama van de Maasvallei te bewonderen. Iets wat 80 frank kost heen en terug. Deze aangename en beslist niet vermoeiende uitstap on der leiding van de heer Charles Accou wordt beslo ten in «Dancing Palace» te Courbais. Werkelijke leden of gepen sioneerden F.F.R. mogen dit reisje gratis meemaken. Le den van hun gezin betalen een bijdrage van 200 frank en voor alle anderen wordt 350 frank gevraagd, voor kinderen beneden de 15 jaar is er een vermindering van 50 fr. Inschrijvingen worden drin gend ingewacht bij dhr. schatbewaarder J. De Moor. C.A.T.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9