De Voorpost IN MEM0RIAM ETIENNE VAN DER SCHUEREN BEETJE VOOR BEETJE gooi blik in de zoal en ga huilend af De eerste gemeenteraad na de grote vakantie verliep zeer vlot, ondanks het feit dat er 134 punten op de agenda stonden, samen met een aantal interpellaties van de oppositie. Voor deze gang van zaken zorgde Schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU) die in afwezigheid van Burgemeester D'Haeseleer en Eer ste Schepen Eddy Monsieur de vergadering voorzat. Schepen De Neve zorgde ervoor dat alles in goede banen gehouden werd, zonder evenwel de CVP- oppositie de mond te snoeren. Het is trouwens opval lend hoe de bitsigheid tussen meerderheid en opposi tie verdwijnt zodra de Burgemeester de gemeenteraad niet voorzit. Nochtans vreesde iedereen het ergste toen de zitting begon met de medeling dat de volgende gemeenteraad zou plaatshebben op don derdag 27 september ek. in plaats van woensdag 26.9.1979 en toen terzelf- dertijd gezegd werd dat de interpellatie van raadslid Remy Van Vaerenberg (CVP) niet op de agenda voorkwam omdat zij te laat ingediend werd, wat door de interpellant ontkend werd. Namens de CVP-fraktie protesteerde fraktieleider Ghisleen Willems tegen de dagorde die volgens hem veel te zwaar was. Volgens hem was het voor iedereen, ook voor het stadsperso- neel dat de zittingen dient bij te wonen niet bevorderlijk dat men nog na 11 uur 's avonds zou vegaderen. De Heer Willems stelde dan ook voor dergelijke overla den agenda in het vervolg in twee te splitsen en eventu eel twee weken na elkaar te vergaderen. De gemeente raadsleden die een gewone dagtaak vervullen, kunnen immers volgens hem on mogelijk alle dossiers inkij ken. Tot slot vroeg hij dan ook aan de waarnemend voorzitter om punt 119 dat handelde over de machti ging aan het Kollege van Burgemeester en Schep- nene tot het aantekenen van hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank van eerste aanleg van Den- dermonde van 22 juni 1979 in de openbare zitting te be handelen Schepen De Neve kon be grip opbrengen voor de problemen die door raadslid Willems aan bod waren ge bracht, maar hij benadrukte dat het groot aantal punten te wijten was aan de wer king van twee maanden op de stadsadministratie. Hij vroeg de oppositieleider dan ook om het Schepen kollege zijn voorstel te laten onderzoeken. Wat agenda punt 119 betrof was de voorzitter van oordeel dat dit punt in de geheime zit ting behandeld diende te worden daar het om een persoongebonden materie ging. Oppositielid Lambert Van de Sijpe (CVP) was het hiermee niet eens, daar het punt voorheen wel in open bare zitting van de gemeen teraad behandeld was ge worden. Het standpunt van het Schepenkollege vond hij dan ook eigenaardig, maar Schepen De Neve was niet te vermurwen. Nadat raadslid Chris Lievens-Borms (CVP) nog twee punten bij hoogdrin gendheid aan de agenda had kunnen toevoegen, werd met de eigenlijke zit ting gestart. Zoals gebruike lijk werd ieder agendapunt door de stadssekretaris voorgelezen. Onmiddellijk kwam er reaktie tegen het goedkeuren van de begro tingen en begrotingswijzi gingen van de kerkfabrie ken door raadslid Dr. Van der Beken (VU), die hier mee protesteerde tegen de franse preken aan de kust. Zonderling genoeg werd zijn standpunt niet gedeeld door zijn partijgenoten. Bij de begrotingswijzigingen van het OCMW was het Schepen van Financiën Van den Eede (PVV) die voor de nodige toelichting zorgde. Voor iemand die niet over de betrokken tek sten beschikte was de uitleg van de Schepen echter nogal onduidelijk. Voor zo ver wij het begrepen kwam het hier op neer dat de be groting herzien werd met 6.480.000 fr. meer inkom sten en uitgaven. Een deel van deze uitgaven heeft be trekking op de kosten van het stedelijk hospitaal, ter wijl een minder belangrijk deel betrekking had op de terugbetaling van bestuurs- kosten voor Maatschappe lijke Dienstverlening. In de buitengewone begroting is er een verhoging van zowat 23 miljoen voor de herop- Vorige week donderdag, 30 augustus 1979, overleed op 47-jarige leeftijd de op 9 december 1931 geboren Etienne Van der Schueren tijdens een bergtocht in Zwitserland. Voor de mensen die zich in het Aalsterse met vrije tijdsbesteding, en meer bepaald met film, bezig hiel den zal deze naam zeker niet vreemd in de oren klinken. Etienne Van der Schueren was immers ge durende ruim 10 jaar aktief bij de filmklub Kinova waar hij de taak van voorzitter waarnam. Verder was hij ook nog zeer aktief in het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding waar hij trouwens voor de ko mende «Week van de Vrijetijdsbesteding» een festi val van de humoristische film aan het realiseren was. Etienne Van der Schueren had naast zijn beroep. Technisch Ingenier, Hoofd Labo in de Elektriciteits centrale te Aalst, maar twee hobby's, en dat waren bergsporten en filmen. Twee hobby's die hij zeer goed met elkaar wist te kombineren: In het reperto rium van zijn gerealiseerde films vinden wij trouwens meerdere werken die zijn geliefde hobby als onder werp hadden. Wij citeren: «Langs onbegane we gen», «Langs ongebaande wegen», «Langs onbe kende wegen», «Bergcloser», «Snowwittis in Ver- bier» en «Daar waar de weg eindigt», deze laatste film behandelde een waar gebeurd verhaal van een Zwitsers berggids die verongelukte. Etienne zal waarschijnlijk nooit vermoed hebben dat ook zijn le ven zou eindigen in het door hem zo beminde Zwit serland. Met het heengaan van Etienne Van der Schueren verliezen de Filmklub Kinova en de men sen die zich bezig houden met de vrijetijdsbesteding een aktief man met een kreatieve geest. Een man die met zijn organisatorisch talent de spil vormde van heel wat aktiviteiten. Langs deze weg willen wij ook van onzentwege onze innige deelneming aan de familie van de afgestor vene betuigen. S.J. bouw van het afgebrand kloosterpand. Leningen Meteen kon de gemeente raad beginnen aan de af handeling van de talrijke le ningen, dit voor een geza menlijk bedrag van zowat 174 miljoen frank. Waar nemend Burgemeester De Neve vroeg aan de opposi tie of het nodig was dat alle leningen punt voor punt voorgelezen werden, ver mits het hier om uitgaven ging van vroeger goedge keurde beslissingen. «Zoals in het verleden zal de CVP zich bij deze leningen op nieuw onthouden» aldus de heer Ghisleen Willems (CVP) omdat de gemeente raad volgens hem nog steeds geen inzicht gekre gen had in de prioriteiten van de uitgaven. Schepen De Neve deelde hierop mee dat het stads bestuur een grondige studie aan het maken is in verband met de stadsfinanciën. In dit verband herhaalde hij dat er in de schoot van het Sche penkollege een soort van hakbijlkomitee opgericht werd, waarover in de pers reeds geschreven werd. Het resultaat van dit hakbijl komitee zal, volgens hem terug te vinden zijn in begro ting van 1980. Bij de be spreking van deze begro ting zou trouwens een fi nancieel plan uit de doeken gedaan worden. Raadslid Willems (CVP) bleek zeer verheugd met deze mededeling, want hij benadrukte dat de CVP voor lopig nog zou tegenstem men tegen de leningen maar dat de partij binnen kort misschien zou kunnen overgaan tot een goedkeu ring. Namens de BSP drong fraktieleider Jan Van der Veken aan op het vaststel len van prioriteiten in de uit gaven. Niettemin keurde zijn partij alle leningen van de agenda goed, omdat het volgens hem noodzakelijke uitgaven betrof. Raadslid Richard De Gols (PVV) van zijn kant zei dat de PW van mening ver schilde met de minderheid. Zijn partij was van oordeel dat het toch niet de bedoe ling kon zijn om te selektief te werk te gaan in het goed keuren van leningen Hij oordeelde dat men van de stad Aalst een aantal initia tieven verwacht die kaderen in een anti-krisisbeleid. De PW had veivolgens haar opties op dit vlak bekend gemaakt. De leningen die nu dienden goedgekeurd te worden zijn het gevolg van zaken die prioritair zijn. Al dus stelde de heer De Gols dat een aantal onder houdswerken dringend noodzakelijk zijn. De voor gelegde agendapunten wa ren volgens hem selektief gekozen. Aldus haalde hij de voorbeelden aan van het nieuw zwembad en het nieuw stedelijk ziekenhuis, waarvoor de belangrijke bedragen dienden geleend te worden, maar die reeds vroeger principieel goedge keurd werden. «Wij respek- teren de prioriteit en de se- lektiviteit» zo besloot hij zijn tussenkomst. Namens de Volksunie en in afwezigheid van de fraktieleider Jan Caudron (met vakantie) be nadrukte ook Dr. Van der Beken dat de leningen pun ten betreffen die reeds vroeger goedgekeurd wer den. «Ik hou niet van byzan tijnse diskussies» zo zei hij in zijn korte maar rake tus senkomst. Meteen kon de stadssekre taris Willems dan ook over gaan tot het voorlezen van de agenda. Bij de goedkeuring van de lening voor de aankoop van een automatische autoele vator ten behoeve van de stedelijke brandweer, pre ciseerde Schepen van Fi nanciën Gaston Van den Eede (PVV) dat het hier om het stadsaandeel in de to tale aankoopsom betrof. In dit verband verweet hij de oppositie een dubbelzin nige houding aan te nemen, vermits alle uitgaven be trekking hebben op vroeger genomen beslissingen». Welke punten zijn niet priori tair?» vroeg hij letterlijk aan de leden op de oppositie- banken. Bij de lening van 99.722.000 fr. voorde bouw van een overdekt zwembad aan de Albrechtlaan, was het Schepen van Openbare Werken De Neve, die voor de nodige toelichting zorg de, maar zoals gebruikelijk in dit weekblad worden de meeste punten apart be handeld. Bij de bespreking van een lening van 901.000 fr. voor het vernieuwen van voet paden in de St. Kamiels- straat (tussen Geraards- bergsestraat en Waterto renplein) was het opnieuw P.P.J. Van der Beken (VU) die tussenkwam. Zoals reeds bij vorige aangele genheid drong hij er nog maals op aan dat het stads bestuur er bij de verschil lende maatschappijen voor nutsvoorzieningen zou op aandringen dat men eerst aansluitingswerken zou vol tooien, vooraleer met de aanleg van de voetpaden zou begonen worden. Vol gens het raadslid ziet men nu regelmatig nieuw aange legde voetpaden opgebro ken worden om gas- elektriciteits-of telefoon aansluitingen te verrichten. Waarnemend Burgemees ter Jan De Neve (VU) herin nerde er nogmaals aan dat vooraleer met de werken begonnen wordt er steeds een schrijven gericht wordt aan alle aangelanden om hen de gelegenheid te ge ven de nodige nutswerken te laten uitvoeren. Terzelf- dertijd worden er van uit de stad Aalst onderhandelin gen gevoerd met de maat schappij vooraleer met de werken gestart wordt. Bij de aankoop van een ri- oolkollenzuiger voor de prijs van 2.130.000 fr. ontspon zich een langdurige diskus- sie tussen meerderheid en oppositie. Het was immers raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) die de diskus- sie inzette met enkele kon- krete vragen over de hoog dringendheid van deze aan koop. Tot slot van deze dis- kussie had men inderdaad de indruk dat het ganse dossier niet voldoende in gestudeerd was, en dat er geen rendabiliteitsstudie gebeurde over het nut van een dergelijke dure aan koop. Wij verwijzen hierbij ook naar het artikel dat wij hierover elders publiceren. Bij de lening van 13.351.000 fr. voor de eind afrekening van de wo ningbouw «Ten Berg» ont hield fraktieleider Jan Van der Veken zich om begrijpe lijke redenen, als inwoner van de wijk. Bij het vaststellen van de voorwaarden van de aan koop van kantoormeubilair voor de stadsadministratie en voor de stedelijke werk huizen was het nogmaals raadslid Ghisleen Willems (CVP) die namens de CVP- fraktie tussen beide kwam. Hij deelde mee dat zijn partij tegen deze aankopen stemde omdat het niet dui delijk was of deze wel nood zakelijk waren. «Wij horen nooit dat oude meubelen herbruikt worden» aldus de heer Willems. Schepen van Financiën Van den Eede had ondertussen nochtans medegedeeld dat de aan koop noodzakelijk was voor de dienst Leefmilieu, die nieuwe lokalen in gebruik genomen had. Ook was er de aankoop van nieuw ten toonstellingsmateriaal, nieuwe meubelen voor het herenhuis op het Keizerlijk Plein dat binnenkort geres taureerd wordt en voor de brandweer die nieuwe kleerkasten diende te krij gen. Ook de nieuwe ge bouwen van de Friac aan de Albrechtlaan dienen van nieuw meubilair voorzien, daar dit van de bestaande gebouwen aan de Hoge Vesten niet langer meer bruikbaar was. Toen de af schaffing van drie auto nome stadsscholen met het oog op een fusie ter sprake kwam, was het raadslid Gracienne Van Nieuwen- borgh (BSP) die het woord nam om de Schepen van Onderwijs te feliciteren met de genomen maatregel. Deze fusie zal immers lei den tot de kreatie van een direkteurschap zonder klas, terwijl meteen ook meer dere onderwijskrachten zul len behouden blijven. Tot slot van haar korte tussen komsten vroeg zij Schepen Roels of hij de juiste cijfers van aantal leerlingen aan de stadscholeb kon medede len. Deze laatste ant woordde dat deze cijfers pas zullen gekend zijn op I oktober eerstkomende, zo dat hij aan de vraag van het raadslid nog niet het ge paste gevolg kon geven. Meteen was men aan een aantal agendapunten ge komen, waarbij de oppositie een aantal formuleerde. Vooreerst betrof het de her inrichting van 't Stations-' plein. De mededeling die Schepen van Openbare Werken Jan De Neve in dit verband gaf, zorgde wel voor enige verrassing. Aan raadslid Ghisleen Willems (CVP) deelde hij immers mede dat de heraanleg slechts een voorlopig karak ter had, en op langere ter mijn wel eens zou kunnen herzien worden. Vervolgens was het raads lid Julien Vinck (CVP) die uitleg vroeg over de aanleg van nieuwe rioleringen aan de Heilige Hartlaan en de Leopoldlaan. Het volgende oppositielid in de rij was raadslid Paul Stockman (CVP) uit Herdersem die de aandacht van het Schepen kollege vroeg voor een aan tal problemen op het oude kerkhof van de gemeente Herdersem. Zijn tussen komst hield verband met de verbeteringswerken aan de Alfons De Cockstraat en de St. Jansstraat in deze deel gemeente. Verbazing Even was er toen verras sing in de gemeenteraad toen CVP-fraktieleider Wil lems opmerkte dat de meerderheid niet meer in aantal was om de vergade ring verder te zetten. Uit de tussenkomst van raadslid Jan Van der Veeken (BSP) bleek immers dat zijn kol- lega Gracienne Van Nieu- wenborgh de zitting verla ten had ingevolge een sterfgeval in haar familie. Anderzijds was Dr. Van der Beken (VU) dringend opge roepen geworden aan de telefoon voor een zieke pa tiënt. Kenschetsend voor de goede sfeer, die er op de raadszitting heerste was het feit dat de oppositie van deze gelegenheid geen ge bruik maakte om de zaal te verlaten en konstruktief verder bleef werken aan de afhandeling van de agenda. Meteen kon begonnen wor den aan punt 59 van de agenda, waarbij Schepen en waarnemend voorziter De Neve zelf voor een toe lichting zorgde. Het betrof het goedkeuren van het voorontwerp voor de aanleg van droogafvoerkollekto- ren. Volgens de Schepen betrof het hier de eerste fase in de zuivering van de afvalwaters. Hiermee was de stad Aalst, volgens hem dan ook konkreet begonnen aan de realisatie van dit pro- jekt. Deze korte verduide lijking vond hij noodzakelijk daar het hier een dossier betrof van bij de 300 miljoen frank. Het was dezelfde Schepen die ook de nodige uitleg verschafte op vraag van raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) over de aan koop van voorgekweekte bomen voor de verkeers vrije Grote Markt. Zonder enige diskussie werd meteen van agenda punt 66 naar agendapunt 96 gesprongen. Het kon dan ook moeilijk anders dan dat de agenda op amper 2 uur was afgehandeld. Bij het aanpassen van de voorwaarden voor het ver huren van de stedelijke sporthal Denderdal te Erembodegem aan de vzw Aalsterse Sportcentra vroeg oppositielid Remy Van Vaerenbergh nog maals wanneer de werken aan deze nieuwe sporthal voltooid zouden zijn. Sche pen De Neve deelde mee dat de terbeschikkingstel ling voorzien wordt voor be gin van de maand septem ber. Daar er echter een nieuwe aanbesteding diende te gebeuren voor de aanleg van de omgeving wordt de officiële opening gepland in het najaar. Interpellaties Meteen was men aan de in terpellaties gekomen waar van er twee op naam van De werken aan het Kultureel Centrum in de Molenstraat zijn terug hervat Nadat maanden het betonnen gevaarte 15 enkel bewoond werd door duiven en ratten «krioelt» heihei nu van werklieden. Men is druk bezig metalen balken tign monteren. De glazen ramen plaatsen is een volgendcsp< faze. (Erik) jSp CVP-fraktieleider Ghisleen Willems kunnen geschre ven worden en één op naam van zijn kollega Willy De Turck. De eerste tussenkomst van de heer'Willems die han delde over de keuze van Gent als hoofdstad van het vlaamse gewest, zorgde voor enige verrassing. Het antwoord van het Schepen kollege zorgde immers voor een schorsing van de zit ting. Met zijn interpellaties over de verhaalbelastingen en de vervangende urbani satiebelasting was het de opposant zelf die het Sche penkollege enigszins voor schut zette doordat hij do- kumenten voorlegde waar van de bestuursmeerder- heid nog geen kennis had. Willy De Turck (CVP) had dan weer minder sukses met zijn voorstel tot het bliek maken van mand; en ambten van alle meenteraadsleden. Z<£ steeds verwijzen wij détails naar de aparte cj kels die elders in dit t verschijnen. Itus Zoals steeds hadden oolèc weer de vrouwen het laali woord, vermits de gemeji teraad besloot met tussenkomsten van raj lid Chris Lievens-BormsJ één over de verwarmin; het stadhuis de andere f een paviljoen aan de Gentbaan) die zij bij hciVa dringendheid en met der gen van de uitstekenajv6< dende waarnemend Bka gemeester Jan De Ncia (VU) op de agenda geiver gen had. ied VBrai de De het was huilen met de pet op over gans de lijn. Een absoluut dieptepunt van begin tot einde. Een door lopend bedroevend spektakel. En hier van spekta kel gewagen kan uitsluitend in de inheems Aalsterse pejoratieve betekenis. Want met echt spektakel had heel deze troosteloos droeve bedoening van ver noch nabij ook maar iets te maken. Men zou het hooguit een dure tijdverspilling kunnen noemen. Zelfs van energie verspilling gewagen in deze tijd van noodgedwongen bezuinigen, zoals ons van ho ger hand om de haverklap wordt voorgehouden, kan hier nauwelijks. Want behoudens de op oorver dovend opengegooide klankvervormingsinstallatie was van enige echte energieke inzet geen spoor. Het verliep zelfs beneden die zo vertrouwde klas sieke vlaamsemiddelmaat. Hierbij vergeleken waren de destijds, in de vijftiger jaren, ons land teisterende «crochet»-wedstrijden hartverwar mende hoogtepunten van spontaan - naieve volks- ontboezemingen. Zelfs Jan Thijs met zijn tijd van toenscheert, in vergelijking met deze recente Aals terse bloemenfee verkiezingsavond, de allerhoog ste toppen, wat zowel inhoud, stijl en vorm betreft, op het platgetreden terrein van dit soort nauwelijks muzikaal ingeklede en oeverloos aanmekaar gere gen volksverlakkerij. Kitsjerig - grotesk als het eerste het beste parochiale patronagetoneel uit moeders tijd, tot meerdere eer en glorie van... ja van wat? De Latijns - Amerikaans - Spaanse klanken van de, in het spaans vertaalde, afgezanten zouden beslist heel wat goed hebben kunnen maken, op voor waarde dan dat men de rest van de «voorstelling» een luchtje ging scheppen, als ook deze anders zo' welluidende muziek met evenzeer was onderge gaan in een trommelvliesteisterend luidsprekers- gedreun. Alleen met megafoon uitgeruste aanwezi gen konden zich tussendoor aan een kort kommen- tariërend gesprekje wagen. Dat wijzelf ons daarnaast een andere voorstelling maken van een bloemenfee, en dus ook van voor dit ambt postulerende specimen van het zwakke ge slacht, laat ons wat de kern van het gebeuren be treft, evenmin veel speelruimte om iets positief te ontdekken. Het oog wil tenslotte toch ook wat! Wij vragen ons hierbij tussen haakjes af of het uitsluitend aanvaarden van vrouwelijke kandidaten wel in over eenstemming is te brengen met de huidige wetge ving op de openstaande betrekkingen. Het lijkt er te Aalst toch naaruittezien datmannelijke titeljagers zich duidelijk kompetent hebben getoond in bloemenfee aangelegenheden. Misschien is dit de voor de hand liggende kans op vernieuwing, een grijpklare gelegenheid die een nieuwe start mogelijk kan maken? Of waarom niet meteen mikken op een karnaval - bloemen sater en ninf of een representatief paar in het genre van «den oeljeschwoiter en ansjeliek». Of er bij de andere onderdelen van de Aalsterse ga; gn jaarbeurs esbattementen nieuwe tijden, feiten ofcij fers scherp werden gesteld hebben wij nog nk[e, kunnen achterhalen. Als er echter zoiets zal kunnei oc genoteerd in de annalen van ons aller stedelijk zo merkarnaval, dat men steevast handelsbeurs blij ki£ noemen, als een absoluut rekord, als een gebeurei zonder weerga, als een nog nooit voordien geak teerde uitschieter, maar dan in ondermaatsheid, ii onbenulligheid, in armtierigheid, dan is het dez volstrekt inspiratielose bloemen - bedoening va zaterdagavond j.l. en toevallig wat een toevalle toch kregen wij als klap op de vuurpijl nog he vader-abraham liedje te verteren, geserveerd a/so ied het gebracht werd door een gezamelijk eerste kleu do. terklasje, wat meteen duidelijk maakte dat het ge val heel een baard heeft gekregen als deze van dit ko andere primair die zich onder hetzelfde abraham handelsmerk verkoopt. Een bedroevende onverschilligheid bovendien, zo wel wat de kandidaatstelling zelf betrof vooraf al van het publiek bij de uiteindelijke verkiezing. En e& nog bedroevende onverschilligheid van de verant woordelijken welke deze beproeving op het terse publiek hebben losgelaten, ondanks het «me ne, tekel,...» van de voorbije jaren, om aldus he geheel naar een voordien nooit mogelijk geach dieptepunt te helpen afglijden. En als dan iemant als de feeskomiteevoorzitter zelf, weliswaar in be dekte termen, maar toch niet mis te verstaan van eei zekere geïrriteerdheid, van een zeker ongenoegen blijk gaf dan is dit meer dan een teken aan de wand. Wij laten in het midden of Aalst inderdaad de bloe menstad is waan/oor zij zich, het bestuur altham zich nu sinds jaren tracht uit te geven en of dienten gevolge soortgelijk evenement als deze bloemenfe verkiezing dient ingelast? Al bij al een gebeuren on zo snel mogelijk te vergeten al blijkt het zwaar op dl maag liggen. Maar misschien stellen wij onze verwachtingen al tl hoog. Is daar niet een spreekwoord over een vat dr meer kan geven wat het in houdt. BALDEI ft la Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek

De Voorpost | 1979 | | pagina 10