faluintjes HERDERSEM met schitterende rUINBOUWEXPO EUWELINGE MARIA C0URTMANS EVIERD A. De Cock- en SL-Jansstraat te Herdersem worden verbeterd NIEUW LOKAAL EN WIP VOOR BALBOOGMAATSCHAPPIJ «DE KLAUWAERTS» NAJAARSPROGRAMMA VTB PROGRAMMA KVLV MELDERT Hekelgem-Meldert Eondag 26 augustus werden de nieuwe lokalen van de balboogmaatschappij «De Klau- laerts» officieel ingehuldigd. (Hugo) iesticht in 1867 mag de eer aktieve «koninklijke alboog maatschappij )e Klauwaerts» fier aan op een roemrijk •rieden 1967 telde Aalst reeds et minder dan vijf der- elijke maatschappijen: «St-Rochus», «Willem «De Moedige trijder», «De Ware rienden» en «St-Serva- us». )p vastenavond, op een kregen in 1867 een ental leden van een laatschappij het met lekaar aan de stok om olitieke redenen en ont- van een tiental eden volgde. Deze be oten een nieuwe maat- ;happij op te richten et sterk katholieke in- ag. p 1 mei waren de «Verordeningen» reeds opgesteld en op 15 mei goedgekeurd in alge mene vergadering in het lokaal «De Ark van Noë» op de Molendries, in de forten van de «Bokken rijders» waar nu de was serij «De Zwaan» is ge vestigd. Stichters ervan waren Frans Beeckman, Kamiel De Conick, Jan D'Haese, Louis De Coninck, Achiel Eeman, Frans Eeman, Jozef Foncée, Jozef en Lous Lenssens, Edmond Rumbaut, Guil- laume Van Mol en Hypo- liet Van de Voorde. Om lid te worden moest men worden aanvaard eerst door de «Eed» en vervolgens bij geheime stemming met witte en zwarte korrels door de Algemene Vergadering. Wie een onterende straf had opgelopen of ge kend was om onregel matig openbaar gedrag kon geen lid worden of desgevallend worden uit gesloten. de «Koning» was gelast met het opzicht van de «gaipersse» en zonder zijn toelating mocht niet worden geschoten. De «Eed» had als bi- zondere opdracht een dracht onder de leden en groei van de maatschap pij te bevorderen. Ver der zeden en welvoeg lijkheid der leden niet te laten kwetsen. Erevoorzitters «De Klauwaerts» telden, en tellen nog, de meest vooraanstaande burgers onder hun leden. Erevoorzitters waren de burgemeester Viktor Van Wambeke, Gheeraerdts, Felix De Hert, Eugène Bosteels en Staats minister Romain Moyer- soen. Voorzitter: De eerste voorzitter Van Mol leidde de jonge vereniging tot 1876. Clement De Paepe bleef 28 jaar aan de leiding. Achiel Eeman, hoofd stichter, leidde de ver huis naar het nieuw lokaal «'s Gravenhof» in de Pontstraat, nr. 74. Op 27 mei 1927 werd bij het 60-jarig bestaan de vlag gewijd en plechtig ingehuldigd. Ze kostte toen 2865,10 fr. August Meganck, eerste sekretaris, overleed reeds zes dagen na zijn verkiezing tot voorzitter. Jozef Hermans richtte voor het eerst het St-Hu- bertusfeest in en organi seerde verrassings- schietingen. Onder het voorzitter schap van Albert Liebaut kwam de Aalstserse Ver broedering tot stand en werd een nieuwe remise gebouwd met nieuwe metalen wip ingewijd door Kanunnik-Deken De Cock. In 1967 werd Eugeen Moriau erevoorzitter en August Van de Stock voorzitter. Verleden zondag was voor deze oude maat schappij wel een belang rijke dag. Enerzijds werd haar lokaal overgebracht van de Aalsterse Pont straat naar het in een mooie, rustige omgeving gelegen Gerstenhof bij het Erembodegems na tuurgebied «de Gerst- jens» en Anderzijds werd een spiksplinternieuwe staande wip, een piloon van aan het platform tot de vogels 18,20 m hoog met de nódige akkomo- datie, ingewijd en inge huldigd. Te 10 u was er de Eucharistieviering in de O.L.V. Kerk te Erem- bodegem waarin de voor ganger herhaaldelijk de aandacht op deze aloude maatschappij vestigde. De andere twee Aalster- se Balboogmaatschap- pijen, «Sint-Servatius» gevestigd aan de Grote Markt en «De Ware Vrien den» van de Geraards- bergsestraat waren er met vlag, kentekens en «braak» aanwezig, sa men met een vijftigtal schutters. Na de mis met offer werd opgestapt naar het nieuw lokaal, door eigenaar Frans Bruylandt volledig gratis ter beschikking gesteld, waar E.H. medepastoor Eeman, bizonder aan de sportverenigingen geïn teresseerd, een mooie toespraak hield en de wip, staande op de twee de parking van het eta blissement, inwijdde. Na de receptie en verster king van de inwendige mens voigde dan een vrije schieting over 5 ronden met 60 schutters Niet alleen van de drie Aalsterse, met elkaar verbroederde maat schappijen maar ook van verenigingen uit Brussel, Tienen en Oostende. In de reeks «individueel» werd de eerste prijs met beker en geldprijs ge schoten door Rudy De Boeck van «de Klau waerts» zelf. De medaille van de 2e prijs ging naar A. De Bock van St-Joris, Oostende en deze van de derde prijs naar ere voorzitter van «de Klau waerts», Benoni De Wil de. In de groepsreeks werd het tweede peleton (een groep van zes) van de «Ware Vrienden» uit Aalst laureaat. De verrassingsprijs be giftigd met het stads- plakket werd een échte verrassing. Om volledige objektivi- teit te garanderen wordt bij een verrassingsprijs een willekeurig getal op een briefje geschreven .en in een omslag gede poneerd. Gesloten wordt het dan aan de voor zitter van de Verbroede ring der Aalsterse Bal- boogmaatschappijen in bewaring gegeven tot na de schieting. Ondertussen zijn de vogels genummerd en worden ze er van links naar rechts afgeschoten. Toen voorzitter Vlas- schaert dan de gesloten omslag opende was zijn verrassing wel groot. Nummer «27» zat erin en dat was juist het nummer van de door hem zelf geschoten vo gel! Van een verrassing gesproken! Het feest verliep verder in de beste stemming. Er Vrijdag 21 september: VTB-Diaklub Affligem. Begin van een nieuw werkjaar met lessenreeks door Edwig Lievens. ledereen, ook beginnelingen, welkom. Vrijdag 5 oktober: «Rothenburgse Herinneringen»: dia reeks over een vierdaagse trip langs de Romantische Strasse. Zaterdag 13 oktober: Gastronomisch weekend tè Irrel in het Eifelgebergte. Een weekend voor smulpapen en wande laars in het mooie dal van Prüm. Woensdag 31 oktober tot 4 november: 116 Allerheiligen festival te Affligem: Een vuurwerk van aktiviteiten als boeken-, platen- en kunstbeurs. Tentoonstelling door kunstschilder Leo Cleymans: Frankrijk als gastland. - Te kenwedstrijd, St.-Martensfeest, Kinderkavalkade. - Antiek en Rommelmarkt. LH Zondag 21 okt: «Goed gebruik maken van de genees kunde. Waarde van Huisarts, specialist. Gebruik en mis bruik van medicijnen. Maandag 5 nov.: Kookles: Wijn en Kaas. Vrijdag 23 nov.: Verslaving voorkomen: Snoepen, roken, sterke dranken, kalmerende of opwekkende middelen. Zaterdag 8 dec.: Feestvergadering. Donderdag 14 febr.: Kookles; kleine gebakjes en snoepe rijen. Zondag 2 maart: Een juist gewicht, een goede gezondheid. Zondag 30 maart: alle mogelijke afslankingsmetoden. Kri tische belichting ervan. Dinsdag 15 april: Kookles: barbecue en gourmetparty. Rond Pasen: Koffietafel. Turnlessen vanaf woensdag 3 okt 10 lessen 250 fr. LH waren versnaperingen en biance. koude schotels, de tap- Alleszins een memora- kraan liep aanhoudend bele dag voor de Konink- en medeschutter Gaby |jjke Balboogmaat- Temmerman had, volle- schappij «De Klau- dig kosteloos, gezorgd waerst». voor een ensemble met LH twee guitaren, een orgel en een drummer die instonden voor de am- jeeds voor de achtste maal organiseerde de plaatse- jke afdeling van het «Werk der Volkstuinen» te Her- ersem haar Jaarlijkse Tuinbouwtentoonstelling in et gezellig doch voor dergelijke prestatie wel wat |eine Clubhuis aan de Kouterbaan. jeweermaker was de organisatoren goed gezind want Jet was verleden zaterdagnamiddag een écht zomers leertje. )e receptie met de gebruikelijke toespraken vond dan Jok plaats in openlucht. 1 aanwezigheid van de le llen van het bestuur en Ifadsleden Valentine iens en Willem Willems, uiteraard van organisa- tuin- en landschapsar- wefiitekt Paul Stockman, tet rwelkomde voorzitter ihiel Cayet de talrijk op- vel ikomen aanwezigen, mt eester Michiels, inspek- ijk urbij «Volkstuinen», wees te oral op het uitzonderlijk lang op pedagogisch ge- llefed van dergelijke tentoon- en elling waarbij gezonde .nfdijver leidt tot vaak ver resultaten. luister te helpen verlenen en de werking nog efficiënter te maken. Schepen De Maght, alom tegenwoordig, kon zich niet permitteren op financieel gebied zómaar toezeggin gen te doen gezien de eer der krappe toestand van ons aller stadskas. Ze vond de prestatie echter uiterst simpatiek en wilde zich dan ook inspannen om ook van stadswege te doen wat mo gelijk zou blijken. Voorzitter Cayet preci seerde dan nog dat het voor ial olgend jaar is de afdeling wf n haar half-eeuwfeest toe provincieraadslid Alfons in' in den Bossche beloofde *r' in ook alle mogelijke pro 's iciale steun om de 50- ige viering alle mogelijke de Met eenvoudige middelen werd een mooie tentoonstelling ingericht (Erik) ,m at vroeger, naar men ons verklaarde, eerder een In. oep veelal nieuwgebouwde huizen was zonder veel 30f iderlinge relaties, groeide, onder impuls van de or- ,js, nisatoren van de huldiging van de eeuwelinge Maria ,en turtmans, uit tot een échte buurtgemeenschap die iej :h voor de wagen van de huldiging met volle inzet n d gespannen. ,C\ iet iaamberg», «Kouden- buurtgemeenschap werden tg», een stukje grondge- tenten geplaatst want men id waarvan velen eigen- wilde het hele gebeuren la- niet zo best wisten of het ten verlopen in de onmiddel- Hekelgem was of Esse- lijke nabijheid van het ne- zette zich inderdaad in derig woonhuisje van de or Maria en stak de han- gevierde, n uit de mouwen. Tussen de tenten in dan Hiertussen heeft de kwes- maar een koelwagen van ui, ,van het grondgebied elk familielid Paul De Gols om ers lang wel verloren vermits spijs en drank koel te hou- I nu toch allemaal den. iroot-Hekelgem» is. Gestart werd met een eu- ekenlange voorbereidin- charistieviering als dank in in effende de weg naar de tent zelf. Het werd een n(i in grandiose viering en plechtige koncelebratie met Or de rest zorgde de liefst vier officianten en een ermaker voor een opper- keurige gelegenheïdshomi- jTbeste zomerdag. Zowel lie. Muzikaal werd de Mis or de familie als door de opgeluisterd door twee zangkoren: dat van Hekel- gem, het St-Michielskoor en het Gemengd Koor uit Es- sene. Waar gevraagd werd noch bloemen noch geschenken mee te brengen om de ge vierde niet te veel last te be zorgen hadden velen zich beperkt tot één simbolische roos. De drie muziekmaatschap pijen, De Harmonie St- Cecilia Hekelgem, de Fan fare «Katholieke Gilde» He kelgem en de fanfare «Pro Deo et Patria» Essene de den hun muzikale duit in het zakje en zorgden voor de feeststemming en ook een tijd lang voor ambiance in de tent. Na een gezellige receptie «voor iedereen» en een koud buffet voor de geno digden werd besloten met volksdans, diaprojektie en toneel. Voor de eeuwelinge die de eucharistieviering bijwoonde doch zich achter af van de feestroes en de drukte in haar woning dis tantieerde, een werkelijke mijlpaal in haar leven. Een feest waarbij ze zich niet al leen in de aanwezigheid van alle famielieleden kon verheugen maar ook on dervond dat ze de simpathie genoot van de hele wijk. En van ver daarbuiten. Ook de steun van de officiële in stanties was erop aanwe zig. Voor de buurt en de familie een énige gelegenheid hun genegenheid, dank en waardering te betonen aan deze eenvoudige doch des te meer verdienstelijke vrouw die de honderd haal de. «Ge moet het maar kun nen», zegt de volksmond. LH Op 28 december 1976 (2 dagen vóór de fusie) wer den de verbeteringswerken aan de Alfons De Cock- straat en de St. Jansstraat te Herdersem door deze gemeente goedgekeurd. Het aangepast ontwerp werd dan op haar beurt goedgekeurd te Aalst op 25 mei 1977. Ondertussen kwamen nog een aantal op merkingen van de provinciale technische dienst, die tot een nieuwe aanpassing van het dossier leidden, en werd de principiële belofte van toelage verkregen. De raming van de werken bedraagt 18.656.015 fr. waarvan ongeveer één derde zal gesubsidieerd worden door de Staat. Bij bespreking van dit agendapunt op de gemeente raad wees raadslid Paul Stockman (CVP), die eerst iedereen dankte voor de wensen die hij mocht ont vangen ter gelegenheid van zijn huwelijk, op het feit dat een deel van het tracé op het oude kerkhof van Herdersem gelegen was. Bij die gelegenheid vroeg hij een aantal graven, waaronder dit van de be roemde schrijver Alfons De Cock, in ere te herstellen. Een aantal verwaarloosde grafkruisen zouden vol gens hem in een kringvorm kunnen opgesteld wor den, «omdat een kring algemeen als het symbool van het leven aanvaard wordt». Jan De Neve, Schepen van Openbare Werken, be loofde dat hij er bij de aannemer zou op aandringen dat het werk aan de Alfons De Cockstraat met de nodige omzichtigheid zou uitgevoerd worden, om het oude kerkhof niet te schenden. Anderzijds beloofde hij dat het Schepenkollege het voorstel van raadslid Stockman zou onderzoeken. Meteen werd ook dit agendapunt als goedgekeurd beschouwd. VEHE hen minder om financies gaat. «We zijn geen vereni ging met winstoogmerk en als we de touwtjes kunnen aan mekaar knopen zijn we zeker tevreden». Materiële steun is echter steeds zeer welkom. Daarna werd de deur ge opend en kon men de zo veelste realisatie van de Herdersemse liefhebbers tuiniers eens duchtig onder de loupe gaan nemen. Alle mogelijke tuinvruchten en fruit waren er, in kwanti teit maar dan ook vooral in kwaliteit, door de leden sa mengebracht. Blikvangers waren alvast de Chinese pompoenen, de Spaanse pepers en de reuze exemplaren van savooien en andere kolen. Origineel was alvast een zeer mooie ruiker waarbij bloemen maar een minuskuul onder deel vormden maar die be stond uit groenten als een bloemkool, tomaten, ajuin en verder druiven en peren. Een uniek, zeer beziens waardig kijkstukje. Ook het estetisch element was tegenwoordig met een ydillisch watervalletje via boomtronken en een vijver tje, vissen inbegrepen. Dui delijk het cachet van de ma ker, Paul Stockman, dra gend. Ondertussen deden de tal rijke bezoekers, men zegde ons dat hun aantal het grootste was van de ten toonstellingen uit de voor bije jaren zich te goed aan op steen met hout ge bakken boterhammen met platte kaas en uitjes en sja lotten. Een lekkernij waarbij ook de passende drank werd geserveerd. In het teken van het «Jaar van het Kind» had men deze tentoonstelling een sup plementaire dimensie willen geven door er een teken wedstrijd voor de jeugd aan toe te voegen. De werken werden geschift en geklas seerd door Jozef Van den Steen, tekenleraar aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten. The right man on the right place, dus. Buiten wedstrijd werd een tekening van de driejarige Christof Robbrecht zeer ge smaakt. Verdeeld volgens leeftijds groepen werden de prijzen toegekend als volgt: 5 a 7 jaar 1. J. Michiles 2. B. Van Geert 3. J. Callebaut en Raes 5. C. De Smet 8 a 9 jaar 1. J. Vermeiren 2. D. De Smet 3. N. Boumans 5. K. De Wolf 5. Schepens C. 10 a 11 jaar 1. A. Heyvaert 2. G. De Corte 3. Pieters M. 4. D'Hondt M. 5. M. De Meersman 98 p. 90p. V. 12 a 14 jaar 1. Van der Helst G. 90 2. Ceustiaan L. 89 3. Heyvaert H. en M. de Meersman 87 5. H. De Meyst 75 En nu volgend jaar, ter ge legenheid van de «bond in het goud» naar een super knalprestatie. LH Alois Van den Bossche beloofde medewerking te verlenen aan de vereniging van de tuinders. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 13