tomen op Grote Markt zullen 754.000 F kosten Gebruik het openbaar vervoer Herinrichting Stationsplein slechts voorlopig VERHAALBELASTINGEN VERVANGEN DOOR URBANISATIEBELASTING? RISIS IN T FABRIEKSKEN Vriendenkring F.F.R. De Voorpost te land, te water, en in het veld De voorpost - 7-9-1979 - 3 De aanleg van de verkeersvrije Grote Markt is bijna aan haar voltooiing toe. Daar waar nu nog een aantal vlag- kut emasten staan, worden binnenkort een aantal bomen he epland. Tergelegenheid van het goedkeuren van het Mo uitwerp voor de aanplanting van deze voorgekweekte ra tomen op de gemeenteraad van woensdag 29 augus- rin usjl. vroeg raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) uitleg aan het speciale mïkrokïi- lat over de kostprijs van deze bomen, daar deze prijs voor maat dat in de binnenstad ien een leek astronomisch blijkt. heerst: ze moeten immers lienstdoend burgemeester Neve gaf daarop voorlezing bestand zÜn tegen de hoge K, m De Neve (VU) preci- van de motivering, die ge- tfi™ra,"r,!n ri'° ge, eerde dat de prijs voor 13 leid heeft tot de aankoop 2 omen op 650.000 frank van deze bomen. Volgens m eschat wordt, wat met hem was de boombeplan- i, I04.000 frank BTW een to- ting op pleinen en langs stra- ial bedrag geeft van ten historisch gezien het 54.000 frank. Op een an- oudste en het meest karak- ;o£p vraag van raadslid Van teristieke groenelement. Sijpe of de Schepen Deze aanplanting is zeer pen moeilijkheden bepalend voor de sfeer en ifi reesde bij de uitvoering de ruimtelijke gestalte, ik an de werken antwoordde Daarom dient de boom- 0j leer De Neve negatief, soort, die op de Grote Markt aarop de interpellant zich geplant wordt, met zorg uit- an akkoord verklaarde met gekozen te worden. De le- g( Bt projekt. Schepen De vensomstandigheden waarin deze bomen moeten De nieuwe bomen moeten groeien zijn immers ex- dus zeker en vast een diep treem. wortelgestel ontwikkelen. Volgens de nota van de Tevens moeten ze bestand stadsdiensten passen niet zijn tegen de rook en de alle boomsoorten zich aan gassen, tegen de sterke winden en de ziekten en de insekten. Volgens de Schepen moe ten de bomen ook relatief ten om eens rustig te kon- durende de waarborgpe- verseren. riode die hier drie jaar om- Weinige boomsoorten vol- vat. doen aan al deze voor- Schepen De Neve wist dat waarden, aldus de Sche- men natuurlijk 'verwonderd pen. Op grond van een en- zou zijn over de hoge kost- quête die in een 20-tal prijs van de bomen, maar dit Duitse steden gehouden was volgens hem gemakke- werd, is er een lijst opge- lijk te verklaren. Op een steld van de bomen die zich plaats zoals de Grote Markt temperaturen die er vooral sne|ie groejers zijn en een het best hebben aangepast diende men volgens hem zo in rfp 7nmprmaanHon hoor. gQed ujtzjcht hebben De aan de hoger gestelde om- snel mogelijk een bevredi- in de zomermaanden heer sen. Binnen de steenmassa's is het trouwens steeds enkele graden warmer dan in nor male omstandigheden, en daarnaast is er in de bin nenstad weinig groen, zo dat er ook weinig afkoeling Daarenboven zijn er nog andere elementen, die een rol spelen zoals de geringe levensruimte die het wortel gestel ter beschikking krijgt. Je neemt de autobus want het regent Die stopt op nog geen 10 meter van je deur «zo word ik niet nat» denk je. Maar mis gedacht Je springt van de bus, komt in het hoge gras terecht en weg is je valse hoop om droog thuis te komen. Kletsnatte voeten. Dit voorvalletje kun je regelmatig tegenkomen dan de voorlaatste halte in de Immerzeeldreef. Er is geen voetpad voorzien en het gras groeit er weelderig. Een kleine suggestie voor de ver antwoordelijke overheidsdienst, maai op zijn minst het gras aan de bushaltes. (Hugo) In haar jongste vergadering diende de gemeenteraad haar goedkeuring te verlenen over de onderhandse overeenkomst voor de herinrichting van 't Stations plein. Enkele maanden geleden had raadslid Ghis- ïeen Willems (CVP) hierover nog geïnterpelleerd. Volgens het bestek van de standigheden gend milieu te kreëeren. De stad Aalst diende aldus Daarom verdient het dan te opteren voor relatief grote ook de voorkeur gebruik te bomen, die uiteindelijk de maken van half volwassen massa zullen vormen van bomen, zodat men reeds de markt. Onder deze grote onmiddellijk beschikt over bomen blijkt de zilverlinde groenelementen van vol- (Tilia Tomentosa) dan ook doende formaat die toch de de beste keuze. Het is een identiteit verlenen aan de boom die tot 20 meter omgeving. De aanplanting zijn gedurende de zomer hoo9te kan uitgroeien, en van 20-jarige lindebomen op voldoende koelte en lom- een brede pyramidale tot de Grote Markt zal onmid- ronde kroon heeft. dellijk het visueel beeld van Hij bloeit einde juli, met de Grote Markt gaan bepa- bloemen met een sterke Ien, zo besloot de Schepen geur. Deze boom is ook zijn tussenkomst, goed bestand tegen het Het debat werd tenslotte af- stadsklimaat (rook, gas en gerond met een korte tus- hitte), en hij is verkrijgbaar senkomst van raadslid in een grote maat van 50 Mevr. Lievens - Borms 55 cm. omtrek. De kostprijs (CVP) die uitleg vroeg over per boom bedraagt 50.000 de steunpalen die zouden frank inklusief het planten gebruikt worden, plus de nodige nazorg ge- VEHE hoogte van de bomen moet in verhouding staan tot de omgevende gebouwen en de ruimte van de Grote Markt zelf. Anderzijds moet men er rekening mee hou den dat zij vrij dicht tegen de beschouwing komen te staan namelijk ongeveer 6 meter. Ze moeten in staat mer af te geven zodat het goed is eronder te gaan zit- worden geraamd 463.648 fr. Bij de bespreking van dit agendapunt verklaarde raadslid Ghisleen Willems dat de CVP zou tegen stemmen om vroeger aan gehaalde redenen. taxi's. Ook wordt er enige Schepen van Openbare herschikking die nu voorge- groenaanleg voorzien. De Werken en dienstdoende steld was- was dan ook uitgaven voor deze werken Burgemeester Jan De Neve maar voorlopig. werken worden op het Sta tionsplein een aantal kleinere aanpassingswer- ken uitgevoerd waardoor een betere schikking beko men wordt voor het opstel len van autobussen en (VU) zorgde hierop wel voor enige verrassing door te verklaren dat er de eerst komende twee jaren geen andere oplossing voor de 0p herinrichting van het Statio nsplein was. Hij verduide lijkte trouwens dat het hier slechts om een kleine uit gave ging. Op halflange termijn moest men volgens hem echter tót een andere bestemming komen. De In dit verband deelde de heer De Neve tevens mee dat er zopas drie personen aangeduid werden die een grondige studie gingen ma ken over het openbaar ver voer in Aalst. Deze studie zou een nuttig element kun nen vormen voor een latere herschikking van het Sta tionsplein. Raadslid Willems (CVP) verklaarde dan ook blij ver rast te zijn met deze verkla ring, waarna het punt goed gekeurd werd door de ge meenteraad. VEHE del ijk is het (voorlopig?) rekenen aan de burgers van de deelgemeenten waar Fabrieksken, ook CSV ofte Centrum voor imenlevingsvernieuwing genoemd, startte zes ar geleden in de Wellekensstraat 45 met een - «king die naderhand zowel vormende als ilspannende aspekten kreeg. Talrijke gastgroepen 'c ®9en krijgen er nog steeds een onderkomen. '1 omenteel de Aalsterse Wereldwinkel, de stads- int Vies Oilst, de Werkgroep Stadskernher- l( «rdering... In tegenstelling met wat een dagblad ai Jflereert, legt het Fabrieksken er vooralsnog niet *1bijltje bij neer. Wel staat men voor grote «i leilijkheden: e0 In april 1980 wordt blijft ene open vraag n, irchtstraat 20 (alwaar waar verschillende ant- ;n al drie jaar ge- woorden op gegeven isvest zit) weer een worden. Een poging om ht) fabrieksdeel. Te- de diskorage te kanali- 1 d,e termijn loopt het seren in een speciale [ri urkontrakt ten einde werkgroep, gaat uitein- zal eigenaar Miel delijk niet door. Uitein- - yckx zijn bedrijf kun- delijk is het (vooi n uitbreiden. Zoals resultaat dat één van de n weet bevindt dit leidende CSV-mensen j riekje, Free Dress, opgestapt is en dat de n aanpalend aan de overige CSV-werkers idige CSV-ruimte. meer willen toewerken ,a Omtrent de interne in de richting van een l[t sis in de werking zelf, kultureel animatiecen- ei in uiteenlopende ver- trum. Op onze vraag of uk en de ronde. Omdat deze zich dan zou be- eigen keuken van een perken tot loutere ont- eniging volgens joer- spanning (muziek, fui- >sJ istieke plichtenleer ven...) werd sterk ont- op krantepapier kennend geantwoord, de rc jshoort, blijven we samenlevingsver- I. Het komt erop neer nieuwende bedoeling an'9a tijd on- blijft hoog in aanziens, [lelijkheid was om- maar ze zullen via andere Jt doelstellingen en aktiviteiten vertaald wor telen van het een- den. Wat «anders», wil i. Voor de enen was zeggen, merken we nog diskorage niet in wel. Intussen worden reenstemming te roddels betreurd die de igen met de CSV- ronde doen, en heet het loelingen, anderen bij meerdere van onze 'en dit het belang- zegslieden onbegrijpelijk Ne of ook belangrijk dat luisteren naar me- ten... In hoeverre de kaar zolang onmogelijk toedracht te vatten was met het gekende tegenstellingen als resultaat, ff Iters-dansers» of p.d. m ie en nieuwe leden» Een van de hoogtepunten van de jongste gemeente raad vonden wij persoonlijk de goed gedokumen- teerde interpellatie van CVP-fraktieleider Ghis Wil lems in verband met de verhaalbelastingen. In feite bestond zijn tussenkomst uit twee delen, enerzijds het antwoord van de Minister van Binnenlandse Zaken op zijn parlementaire vraag over deze aangelegenheid anderzijds een circulaire van de heer Minister van 25 juli 1979 over een gemeentelijke urbanisatiebelasting. De volksvertegenwoordiger hield zijn interpellatie kort omdat, uit de bespreking in de financiële kommissie bleek dat de stadsadministratie en de Schepen van Financiën nog niet in het bezit waren van bepaalde stukken, waarnaar hij refereerde. Hierdoor kon de ge meenteraad dan ook nog tot geen eindbeslissing ko- leen Willems bleek uit deze onderrichtingen te kennen omzendbrief dat het bedrag vooraleer het probleem kon van de belasting relatief behandeld worden. Hij her- klein is, maar dat deze jaar- haalde dat iedereen in de lijks zal verschuldigd zijn, gemeenteraad betreurde zolang men leeft en zolang dat de Minister van Binnen- men eigenaar is van een on- landse Zaken de eerste be roerend goed. Hij bekende slissing van de gemeente niet dat het een tweesnijdend zwaard was, want zowel de verhaalbelastingen als de urbanisatiebelasting heb ben voor- en nadelen. raad van 31.5.1978 goedkeurde. Alleszins stelde hij voor dat de inhoud van de interpella- Het CVP-raadslid had an derzijds de bedoeling om van de verhaalbelastingen een feuilleton met een slot te maken, een slot dat vol- Hij stond er alleszins op dat ,ie„vaJ het °PPOsitielid terug - -m de Kommissie van Finan ciën zou besproken worden nadat men alle inlichtingen zou hieromtrent officieel ontvangen hebben. In zijn kort wederwoord uitte over het één en het ander snel zou beslist worden met ken dikwijls moeten herzien kennia van zaken, worden na een arrest van z'in antwoord sprak de Raad van State of het Schepen van Financiën Hof van Cassatie. Gaston Van den Eede - De interpellant vroeg dan (PVV) zijn verwondering uit Ghisleen Willems er zijn gens hem netjes, kundig en ook aan de gemeenteraad over deze interpellatie. Er verwondering over uit dat rechtvaardig zou zijn. Hier- om het nodige te doen om was vol9ens hem afgespro- het stadsbestuur geen a- op dit vlak ook de zienswijze ken dat het probleem eerst bonnement heeft op de Par- van de Raad van State te in.de Kommissie van Finan- lementaire Vragen en Ant- kennen Daarvoor was het ciën zou besproken worden woorden alhoewel een der- nodig dat de gemeenteraad alv°rens het op de gemeen- gelijk abonnement slechts haar vroegere beslissing teraad zou gebracht wor- zou herstemmen en dat dan men bij een eventueel K B Wat het antwoord op de par- bij verwees hij naar het Kul tureel Centrum dat ook een feuilleton zonder einde dreigt te worden. Vooreerst behandelde de spreker zijn parlementaire vraag, waarin hij duidelijk gesteld had dat de gespe cialiseerde provinciale dienst van Oost- Vlaanderen geen enkele ju ridisch bezwaar liet gelden tegen het gezamenlijk in zicht van de Aalsterse ge meenteraad van 31.5.1978, waarbij beslist werd geen van niet - goedkeuring in 'emer|teire vraag betreft ongeveer 500 frank per jaar kost. (Dit abonnement bleek trouwens onder het vorige bestuur opgezegd geweest te zijn wegens besparings redenen!!). Even verwon- beroep zou" gaan bij" de was de SchePen van oor- Raad van State. Dit kon vol- deel dat de Minister van gens hem gebeuren zonder Binnenlandse Zaken enkel derd was hij over het feit dat dat er enig risico aan ver- bevestigde wat er vroeger het stadsbestuur nog geen bonden was, d.w.z. zonder reeds werd over gezegd, kennis had van de inhoud dat de momenteel goedge- Terzelfdertijd betreurde hij van een ministrieel schrij- keurde belastingen hun uit- wel dat raadslid Willems de ven van 25 juli jl„ want zo werking verliezen. Commissie niet ingelicht verklaarde hij «voor mij is verhaalbelastingen aan te Volgens de heer Willems bad over het antwoord dat het nog moeilijker dan voor zou het slechts zo zijn dat h'j op z'in Parlementaire het stadsbestuur om een als de Raad van State de vraa9 mocht ontvangen, dergelijk do'kument in han- Aalsters gemeenteraad ge- eraar! toevoegend dat de vóór de fusie geen regle ment daarover bestond. De volksvertegenwoordiger vroeg enkel aan de minis ter of deze wel een juridisch argument zag, maar op rugbetaling zouden krijgen deze vraag antwoordde de Het is dat wat de gemeente- Minister niet. Ook heeft hij niet geantwoord waarom hij afwijkte van de zienswijze van de provincie Oost- Vlaanderen. Hij heeft zich lijk geeft dat de burgers van s^d Aalst niet beschikt over de reeds vermelde deelge- de Par|ementaire Vragen meenten van de verhaalbe- ®n Antwoorden, lastingen vrijstelling of te- bet schrijven aan de goeverneurs had de stad Aalst nog niet ontvangen. Volgens Schepen Van den Eede diende men eerst de raadsleden op 31.5.1978 volgens hem bedoeld had den en wat zij vandaag nog zouden moeten blijven wil len. den te krijgen». Zoals hij reeds bij de aanvang van zijn tussenkomst zegde, verklaarde hij zich akkoord dat de opgeworpen proble men eerst nog in de be voegde kommissie zouden besproken worden. VEHE enkel beperkt tot bewerin- Vervolgens behandelde hij gen en standpunten, die door zijn departement wer den ingenomen. Dit ontwij kend antwoord heeft raads- ring van een gemeentelijke lid Willems gesterkt in zijn urbanisatiebelasting. Deze het Ministrieel omzend- schrijven van 25.7.1979, dat handelt over de invoe- overtuiging dat de stroeve en behoudsgezinde visie (hij sprak zelfs van een sle- rose visie) van Binnen- circulaire, die handelt over de modaliteiten van deze nieuwe belasting, en die verstuurd werd aan de Pro- landse Zaken zonder enige vinciegoeverneurs op twijfel door de Raad van 25.7.1979 vond hij een be- State in het voordeel van de langrijk dokument. Hierin Aalsterse gemeenteraad wordt immers aangegeven zal tegengesproken wor- welke de aard is van de be den De vragensteller had lasting; wie de belastings- zich wel aan dit antwoord plichtigen zijn en hoeveel verwacht, omdat standpun- de belasting zou kunnen ten van Binnenlandse Za- bedragen. Volgens Ghis- BEIRGAF 'n es ni allien 't kontrore van beirgop, mor dad es na iene kier oeik 't beste woerd dagge kendj vinnen vér 't mieste da 't er hier ba ons gebeirt! Beirgaf zén de keelgoten van de miest' Olsjteneers. Beirgaf es de Meilestroot as ge van 't gat van de mèrt komt. Beirgaf es den beirg van Jaan Doekes as ge nor den Osbroek ginkt. Beirgaf goog'het hier van sérrewoerdeg meh 't mieste van 't gein da z' hier ba ons inrichten... 't Es gralèk spoyteg da 't moe gezei werren, mor in Olsjt es 't schrikkelèk moeielèk vér iet te doeng da nog beirgop goot... want 't mieste zitj op den afroyzer. En tèn meige s' in de gazetten nog 't kontrore schroyven en nog ne kier 't eigenoevergesteldje... mor op 't enje van 't spel kom' het er op oyt... da 't toch den beirg af goot. 'k Zeg nie dat de Vastelaoved beirgaf goot, mor dad es na oeik ien van d' ienegste dinges woor dat de meiste mensjen on 't zélde zjiel vér trekken. Mor allei, pak na die verkiezink van de Blommedinges... ja, Blommefei... De die moete z' oeik al van ooit de vrémden van op 'n ander gon holen of ze 'n geraoken on gin kandidoten nimier. En al 'n hem ek teigendie maskes niet, mor 't doe meh toch iet dammen ons bloedoygen stad moeten loten verteigenwoerdegen deir imand die gien Olsjters 'n kaan, die ni meigemokt 'n heit hoe dat den Denjer van joor tot joor noyger beginne stinken es en die allicht peist da 't oyland Sjipka iveranst t' halven in dezjie leit... As men de zélde gank ingoon meh de Prinsjen va Karnaval zemme wel. Tèn kenne men wel ghiel da spel op steirk-woter zetten en da beginnen t' onzing as 'n relikwie... En missching 'n woor da nog ni zékken slecht gedacht, 't Er zén relikwies die mier as doezjed joor meigoon en die naa nog dienen.. Mor hoe da 'k op teis gedacht gekommen ben, dad es na ne kier oever die ambachtsmèrt woor da'k al twie weiken oever on 't ézzelen ben. Want dad es na ne kier iet da z' op 'n ander oeik al lank doeng en meh gralèk veil sukses. Verleide joor sleig 't weir teigen dad es woor. Van de joor 'n was 't al nie veil beiter want de sikkeleers die dor gekomme woren zèn vér 't minsjten voyf of zes kieren ooitgeréged. En toch zèn ze gebleiven. Ienegste traa bezoekers oeik.En de die hemmen mensjen gezing die dor gekomme worden ver on 't volk en 't stad van Olsjt iet loten te zing da ze van serrewoerdeg alle daogen nimmer 'n zing. Nen ambacht of ne stiel die nog meh d' hanne gevoer' werd en woveir dagge moetj goest' hemmen of ge kentj er jakken van terecht bringen. En wad hemmen meigemokt? De kandedoten kroygen 'n brifken vér heer te vraogen of da ze wille meidoeng. Degein die dad invillen en her akkoerd geiven wachten ienegte monjen en acht of vieting dagogen veir da 't moe gebeiren kroyge ze nog 'n brifken woor dat er in stoot da 't ver acht daogen ooitgesteldj es en ver te vraogen of da ze naa nog wille meispeilen. En degein die tèn nog akkoerd zèn kroygen twie of t' hoeigstes droy daogen op avans 't léste brifken worin da 't er stoot woor en wannier en om wad ier da ze door moete zèn. En tèn verschiete z' er af as 't er ni mier 'n stoon op de Mert. 't Weir na ni in reikenink gebrocht, want 't was verom ne kier van t' halverdroydonker, mor vér d' ienege die der toch deirgekomme woren 'n was 't er toch nie viel oonmeodigink zee. Op ien of twie scheipenen noor, 'n heit er hem dor gin ienen van 't stadhoois lote zing. Meh 'n bongsken ver eiten en droy-vier bongskes ver 'n pintj moste z' het stellen. En noor da z' here rol meh 'n affisj en 'n beljeken gekreigen hooin, mochte ze 't afstappen. Al pertank dat er nog 'n réssepse was, mor dad 'n wist nimma-ni. Balven missching dedie die on 't stad zèn 'n Hostès on wie da 't ek vroeg ofda 't er 'n ontvangst was, antwoerdegen meh: da weit ek ni, mort 't er es toch 'n réssepse! En 'k hoep dagge meh na ni vér kleingiestig zétj versloyten as ek zeg da 'k toch liever achter ne mikro of op 'n seen t' halven van ons mèrt, meh azoei 'n geleigenhèt mensjen ooit ons oyge streik hoeir of zing en dat da mor vies doet dagge meh 'n Olsjtersche ambachtsmèrt liekes op zèn Eintweirps moetj hoeiren, pesies ofda 't er gin liekes op zèn Olsjters 'n zèn... Letj wel, 'k hem teigen die ander mensjen niet zee, want 'k hoeir die oeik gerenmor gelèk as meh zeggenin Olsjt, Olsjters! 'k Wil na nimmani veire spreiken of 'n ziftink maoken, mor allei, 'n hemme wajjer heir missching ginne Jan De Wilde of teigen de deir ne groep gelèk as Stampen en Daven... vér na mor iet te noemen? Ien dingen weit'ek: de Zwèrte Maan heit er hem meh zenne rigge nor toe gekierdWorom hè? DOLF Ardennen wandeltochten We hebben gepland: a. een zaterdagwandeling op 22 september van on geveer 15 Km, vertrekkend in Lesse-sur-Lesse en geleid door Mr. Weis, een gepensioneerd onderwij zer uit Chanly die regelmatig wandelingen leidt en er uitleg bij geeft over fauna en flora, b. een zondagwandeling op 7 oktober te Vierves een klein dorp niet ver van Couvin - afstand ongeveer 13 Km. Niet-wandelaars verblijven op 22 september in Di- nant of wellicht naar keuze in Han-sur-Lesse. Op 7 oktober is er wel een probleem: het beste dat we kunnen aanbieden is Philippeville of misschien Givet met een sprongetje over de grens in Frankrijk of het meer van Virelles. Vertrekuren: zéér stipt zoals U weet: 7 uur feestzaal FFR. Terug: uiterlijk om 22u, maar op zondag 7 oktober zullen we rond 20u. terug zijn zodat klein en groot de volgende dag goed is uitgerust. Kostprijs reis: 250 F (inbegrepen het drinkgeld voor de chauffeur). Inschrijvingen en afrekening op FFR, Dendermond- sestwg.. 75. Aalst tussen 7.30 u. en 17 u. of op P.R 000-0922049-64 van Baetslé W., Ten Berg 49,9300 Aalst - Ten laatste op 1.9.79. Inlichtingen tussen die uren op FFR - tel. 053- 21.79.02, privaat Baetslé W. 053-70.14.53 tussen 17 en 18 uur.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3